Plaatselijk Nieuws KALENDERS AGENDA'S Fa. L. J. Veerman, SAHAPIRIH 1949 Fa. L. J. VEERMAN - HEUSDEN Ons Landbouwhoekje, TWEEDE BLAD ALMANAKKEN NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard 1949 HART EN HUIS „70 JAAR THOMASSTAALPROCÉDÉ Medicijn bij Kou en Pijn behorende bij het No. 6627 DONDERDAG 16 DECEMBER 1948 'UITREIKING LOONBELASTINGBOEKJES. Voor uitreiking van Loonbelas tingboekjes, los;se arbeidersen aangenomen werk betreffende, voor bet jaar '1949, zal als volgt zitting worden gehouden. ALMKERK: Zaterdag 18 Decem ber van 1.302.30 in het ge meentehuis te Almkerk. DESSEN: Zaterdag 18 December van des nam. 3.304.30 uur te Hank in café Leemans en van 56 uur nam. ben huize van de dienstgeleider der belastingen te Dussen. VEEN, WIJK EN AALBURG; Za terdag 18 December 1948 van des namiddags 24 uur te Wijk A 20. WOUDRICHEM, ANDEL, GIES- SEN EN RIJSWIJK op Zater dag 18 December des namiddags van 24 uur te Woudricbem A 344a (boven het kantoor Ont vanger Dir. Bel.). Trou w boek je, k inde rbij s 1 agboe kj e en eventueel voor 1948 uitgereik te boekjes dienen te worden mee gebracht. ANDEL. Omtrent de lOOOsle aanslui ting der W.N.W.B. vernemen wii nog, dat de binnenleiding van deze aansluiting \verd gemaakt door de heer H. Bonman alhier, wat voor hem de 38e binnenleiding was in dit object, wel een bewijs dat pok de heer Bourn an een actief aan deel in de watervoorziening heeft. Als consulent bij de Ned. Herv. Kerk alhier is aangewezen Ds. Hintzbergen te Almkerk. Ds. J. v. Male stein te Nieuw- poort heeft bedankt voor het be roep naar de Herv. Kerk alhier. Mej. H. v. Noorloos alhier, zal binnenkort als verpleegster naar 'Indië vertrekken. Heden herdenkt de heer O. J. v. d. Bergh, ,sl u ismeester alhier zijn 40-jarig jubileum bij de Rijks waterstaat. De afd. van de Chr. Vrou wenbond zal het kerstfeest vie ren op Donderdag 23 December a.s. in de Chr. school. Aan verschillende zieken in deze gemeenten zijn door bemid deling van het gemeentebestuur ^loor het Dep. van Sociale Zaken extra textielpunten uitgereikt. De ze waren zeer welkom. EETHEN. lOp Mjaandag! 20 Dec., des avonds 7 uur hoopt de Bijienviereni- ,De Mjacht v.h. kleine" in de .L. school alhier haar jaarverga dering te houden. Hierop hoopt de heer J. v. d. Zwaard uit Breda, hoofdbestuurslid van de Vereniging1 tot Bevordering' der Bijenteelt in Nederland, aanwezig te zijn en een praatavond te houden. Iedereen die belangstelt in de bijenteelt en dai zijn er in een fruitstrieek als het Land van Heus den en Altena heel veel is van harte welkom. GIESSEN. Aan deze gemeente werd in het exploitatietekorl der gemeen tewoningen een bijdrage "toege zegd van 100 pCt. 1 Voor 1949 zullen in deze gemeente worden geheven 150 op centen op de hoofdsom der per sonele belasting. Tot consulent bij $le Ned. Herv. Kerk is aangewezen Ds. de Bruin van Werkendam. De nieu we predikant zal in Januari a.s. zijn intrede doen. GENDEREN. De rondgang voor de Zon dagsschool heeft f133 opgebracht. Het bestuur zegt alle gevers en geefsters hartelijk dank voor hun gaven. Tevens maken wij bekend, dat het kerstfeest met de 'kinde ren zal gehouden worden D.V. Donderdag 23 Dec. a.s. De kin deren moeten om 6 uur aanwe zig zijn, terwijl de ouders en be langstellenden om 6.15 verwacht worden. De Chr. Vrouwenvereniging alhier, hoopt op Dinsdag 21 De cember in de Chr. school een kerstavond te houden, des avonds om 7.15 uur. en in grote verscheidenheid in den boekhandel van HEUSDEN LAND VAN ALTENA. Met belangstelling wordtin het zwaar getroffen land van Al tena uitgezien naar de verdeling van het bouwvolume voor het jaar 1949. In deze streek, welke in het frontgebied was gelegen van Sep tember 1944 tot Klei f945 werden zeer veel woningen verwoest en geen wonder dat thans met grote interesse de plannen der woningl- bouw in 1949 worden afgewacht. In het algemeen mag men zeggen, dat ook in deze streek gedurende de afgelopen twee jaar met grote voortvarendheid is gewerkt en het zou geenszins verwondering wek ken, indien het Land van Altena en Heusden wat de wederopbouw betreft in deze provincie aan de spits .staat. Als we de cijfers zien van het Streekbureau voor de We deropbouw in het land van Heus den en Altena en constateren, dat reeds voor een bedrage van bijna 3 millioen gulden aan herstel en herbouw is uitgegeven, dan zegt dit veel.JToch zal er nog enorm veei Inoefen worden hersteld en herbouwd als we zo eens in deze streek rondzien. Tal van .plannen staan op stapel en de architecten hebben handen vol werk om de aanvragen te verwerken. De gunstige financiële regeling is thans oorzaak, dat vooral de laatste tijd veel plannen ziin ont worpen om tot herbouw te .gera ken. Zo is alles feitelijk vooreen groot gedeelte afhankelijk van de omstandigheid, hoeveel bouwvolu me voor 1949 zal worden toege wezen. Zijn we goed ingelicht,d an zijn de vooruitzichten op dit ge bied verre van rooskleurig te noe men. In 1948 was het zov ^ral de neroouwgevallen niet werden af getrokken van de aan de gemeente toegekende bouwvolume, doch voor 1949 zal dit vermoedelijk wei het geval zijn. Indien dit inder daad het geval zou zijn, dan zou reeds hierdoor alleen een aantal herbouwgevallen niet kunnen wor den uitgevoerd, temeer niet, daar met zekerheid kan worden ver wacht, dat voor 1949 aan de ge meenten weinig bouwvolume zal worden toegewezen. Zijn we goed georiënteerd, dan is aan de gehele provincie Noordbrabant voor %'49 toegewezen de bouw van 2600 wo ningen. Dit is een zeer gering aan tal, doch houdt mede verband met het feit, dat Brabant vorige jaren op dit gebied buitengewoon ac tief is geweest en in verhouding met andere provincies, in Brabant het meeste werd gebouwd. We vernamen nil. dat in Bra bant 8524 woningen werden ge bouwd of wel 25 pCt. van het to taal aantal woningen in het gehele land. De regering is van oordeel dat dit niet zo kan doorgaan en «pen meer evenredige verdeling dient plaats te hebben over de ver schillende provincies, waarmede voor 1949 een begin wordt ge maakt. MEEUWEN. Na ruim drie jaar bevrij ding zal op Woensdag 22 Dec. a.s. het café Korevaar, dat geheel is gerestaureerd, weer in gebruik worden genomen. Wij wensen de heer Korevaar-Smits veel succes tpe. De opening zal geschieden met medewerking van de Brandweer (Gem. Eetben) die ten bate van die Ni win een uitvoeri|nigj z:al ge ven. (Zie advertentie) NEDERHEMERT. De Ned. Herv. Jongel.vere- ging Daniël" hoopt D.V. Vrijdag 17 Dec. a.s. haar jaarvergadering te houden in de Naaischool, onder leiding ,yan haar voorzitter, de heer J. v. Duist, hoofd der Chr. School alhier. Aanvang 7 uur. Vorige week had de arbei der J. Verheij alhier, op de Klin- ker-Isolietfabriek te Aalst het on geluk met zijn hand tussen een machine te komen. Hevig gewond werd hij naar het ziekenhuis te 's-Bosch overgebracht, waar ope ratief werd ingegrepen. WIJK EN AALBURG. De Etsclub ,,Ons Genoegen" alhier, hield op Woensdag 8 Dec. in het café „Veerhuis" van de heer 'v. Wijk haar algemene jaarvergadering. De voorzitter, de hieSE B. M. v. Wijk, sprak in zijn openingswoord zijn teleurstelling uit over de onbevredigende op komst van de leden. De notulen en het jaarverslag van de secre taris werden goedgekeurd, terwijl het jaarverslag van de penning meester een batig saldo deed ho ren, waarin nog niet was begre pen de contributie van dit sei zoen. De heren G. Bleijenberg, C. Versteeg en N. van Loon werden tot baancommissaris benoemd. De aftredende bestuursleden de heren B. M. v. Wijk en G. Poorter wer den met algemene stemmen her kozen. Op voorstel van het be stuur werd besloten de contributie voor dit jaar vast te stellen op f 1,50 per lid, welk bedrag voor 1 Januari a.s. voldaan moet zijn, daar anders afvoering van de le denlijst plaats zal vinden. Nieuwe leden, dus zij, die tot op lieden nog geen lid waren, kunnen voor 1 Januari lid worden a f 1,50 per persoon. Na 1 Januari a.s. is het lidmaatschap f2,50. Met algemene stemmen werd 'n artikel aan het reglement toege voegd, bevattende de bepaling, dat in het vervolg candidaten zowel voor bestuur als baancommissa ris, schriftelijk 24 uur voor de algemene vergadering bij de secre taris der vereniging moeten inge diend zijn. Minstens 10 leden moe ten een lid candidaat stellen, ter wijl bedoelde candidaat een schrif telijke verklaring moet overleggen dat hij een eventuele benoeming aanvaard. Te ongeveer 10 uur sloot de voorzitter deze prettig verlo pen vergadering. ZUILICHEM. Voor het op Zaterdagf 4 De cember j.l. te 's-Hertogienbosch ge houden examen typen, slaagde Mej C. Cieton, alhier. Dezer dagen hield de Tuin bouw v erend ging! „Zuilichem'alhier in café van Tonglerlo haar jaarver- gladerin'gl. 1 De voorzitter heet allen welkom >en deelt mede, dat a.s. winter een cursus voor volwassenen zal wor den g|e!gevten. Men kan zich opge ven bij E. van Zon, secretaris pid. Zuilichem C.B.T.B. i De notulen der vorigle verg'ade- ringl worden glelezen en onveran derd goedgekeurd. De rekening en verantwoording van de penningmeester over het afgtelopen jaar wordt naglezien en in orde bevonden. Hieruit blijkt, dat er een 'batig! saldo is van f95.14. De aftredende secretaris, de heer H. Westerlaken, wordt her kozen. Uit de glehouden bespreking1 over lezing „Tabaksteelt" door Ir. van de Ven, blijkt, dat hier niet veel animo voor bestaat. Wordt beslo ten deze niet te laten komen. De penningen e e ste r stelt hierna voor om een spreker te laten ko men om het onderwerp' te behande- dellen „Het kleine 'boeren vraag stuk". 1 Utrechtsche, Rotterdamsche, Enkhuizer en Deventer Almanakken. Verkrijgbaar in den Boekhandel Onder deze titel werd ons een mooie geïllustreerde brochure toe gezonden door het Landbouwkun dig Bureau voor Thomasslakken meel, Hamelakkerlaan 13 te Wa- geningen (Directeur Ir. H. J. Ger ritsen). 'tls speciaal gedrukt ten behoe ve van de leerlingen van het land en tuinbouw onderwijs in Neder land ter gelegenheid van het feit, dat het dit jaar juist 70 jaar ge leden is, dat de Engelsman Sidney Gilchrist Thomas het staal-procé- dé uitvond, waarbii als bijproduct de Thomasslakken .gevormd wor den, die in gemalen toestand zo'n belangrijke rol zijn gaan spelen in de land- en tuinbouw. (Tussen 2 haakjes: Zouden er nog niet veel mensen slakkenmeel uit zaaien, zonder zich af te vragen: Waarom heet dat zwarte goedje nu eigenlijk Thomasslakkenmeel?) „Daar de belangstelling zo schrijft genoemde directeur 'te recht van de leerlingen Van het land- en tuinbouw onderwijs veelal verder,gaat dan uitsluitend de kennis over de toepassing van een betreffende meststof, menen wij (te mogen aannemen, dat dit boekje zeker aftrek zal vinden". Omdat het geheel gratis voor die 1.1. beschikbaar gesteld wordt, zijn dan ook bereids door mji gen 50- tal exemplaren voor de jongens van de hoogste 2 klassen aange vraagd en moge ik de collega's land bouwonderwijzers adviseren ook voor hun cursussen zo'n boekje aan te vragen. De mooie foto van Thomas, die er in staat, is die moeite alleen al waard. Wie geen landbouwonderwijs ge noten heeft, vindt zo'n boekje al gauw ongenietbaar, want hu schrikt terug van de scheikundige formules. $ie er in staan, maar voor leerlingen van scholen en cursussen is het zeer leerzaam. Nu het Thomasslakkenmeel dus 70 jaar oud is, verdient deze goe de oude bekende weL dat er eens af zonder lijk ojp hem de aandacht gevestigd wordt. Dat doen we dan, de volgende maal... W. B. te A.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5