Plaatselijk Nieuws DERDEBLAD NIEUWSBLAD voor hot Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Al wat Uw liuid Lezing over de opgravingen te Heusden. behorende bij het No. 6629 DONDERDAG 23 DECEMBER 1948 CAPELLE. L<s. A. G. Haring te Lagle Vuursche beeft voor het beroep, dat die kerkeraad dier Ned. Herv. gemeente a.d. Loonsedijk op hem uitbracht, bedankt. Le in onzie gemeente g'e- houdem collecte voor de Kerst- feestviering; van de Ned. Herv. Zondagschool, hieeft het buitenge woon hogle bedrag van f603.30 opgebracht. In het café Cové-van der Haart hield de heer E'. Schuur man, landbouwkundig! ingenieur van Calvé te Delft, een lezing oyér de meest economische wintervoe- dering op de boerderij. Met aan dacht wierd de spreker, wiens uit eenzetting door filmbeelden van de in werkiingi zijnde Calve-fab rieken en opnamen van pluimvee- en Landbouwbedrijven in verskillende delen des lands weird toegelicht, door de aanwezigen gevolgd. Tot notabel van de Ned. Herv. gjemeente aan de Loonsedijk zijn herkozen de hieren H. van Achterberg en 'J. Rozeribrand. Met de kinderen der Zon dagschool' en ile iieerlinigien van de "Ghr. school a.d. Loonsedijk aal L onder dag 23 dezer, des avonds half rzeven in het kerkgebouw al daar 'het Kerstfeest worden ge vierd. Le 'schaakvereniging! „De Vrije 'Pion" speelde met haar eer ste team voor de competitie van de 'Noordbrab. Schaakbond tegen „Max Euwe" uit 's Bosch en wist hiervan met 6—2 te winnen. Het tweede achttal speelde een compe titiewedstrijd 'tegen het derde elf tal en behaalde met een punt winst een kleine overwinning. GIESSEN. Ook in onze gemeente was door de Duitsers de klok uit de tonen geroofd, wat ook voor de tijdaanduiding leen handicap was. Voor de oorlog toch werd dezie klok om 12 uur geluid, ten téken, dat het middaguur g|eslagen had. Dezer dagen is een nieuwe klok aahgebracht. Luiden voor tijdaan wijzing is evenwel niet nodig', daar een sirene bepaalde tijdstippen aan geeft. NEDERHEMERT. De gehouden collecte, de z.g. Klaprooscollecte, ter verzor ging van de 00rlogs.graven in ons land, heeft in onze gemeente hel mooie bedrag van f49,76 opge bracht. Een woord van dank aan alle gevers en geefsters is zeker wel op zijn plaats. In onze gemeente wordt op elke Donderdagavond in de Ghr. school een door het Rijk gesub sidieerde cursus in motorkennis gegeven. De viering van het Kerst feest met de kinderen der Zon dagsschool onder leiding van Ds. de Graaff en Mej. Knoop zal plaats hebben heden (Donderdag avond half 7 in de Ned. Jierv. Kerk aan de Noordzijde. Alle be langstellenden zijn van harte wel kom. Onder voorzitterschap van de heer v. Duist, hoofd der ,Chr. School alhier, kwam Vrijdagavond 17 Dec. de Chr. Jongelingsvereni ging „Daniël" in Jaarvergadering bijeen. Om kwart over 7 opende de voorzitter de drukbezochte ver gadering in de „Naaischool" met het zingen van Ps. 119:5 en ge bed, waarna hij Prediker ^voor las. Na het openingswoord gesproken te hebben, gaf hij het woord aan G. Bouman, die een Bijbels on derwerp behandelde naar aanlei ding van het Schriftgedeelte Ro meinen 12:921. Hierin behan delde hij uitvoerig en op eenemi- nenle wijze, hetgeen de apostel Paulus beschrijft over de „onder linge liefde". Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een beperkt gebruik gemaakt. Na het zingen van Psalm 133:1 kreeg' Joh. v. Wijk het woord, die het onderwerp behandelde: Het Tijdperk der Franse Revolutie", waarna G. O-omen het onderwerp inleidde over Handelingen 9c „De bekering van Paulus." Vervolgens sprak J. Wolfers over het contact met „Onze Jon gens Overzee in Indië en wij", waarna gezongen werd Ps. 75:1 en 4. Onder het zingen van deze psalmen werd een collecte gehou den voor de Nederhemertse jon gens in Indië, die het flinke be drag van ruim f 63,opbracht. Hierin werd weer getoond, hoe de bewoners de Jongens Overzee een warm hart toedragen. Na het zingen van Ps. 105:3 creeg de Secretaris de gelegen- ïeid zijn jaarverslag uit. te bren gen, dat getuigde van gestadige groei en een opwekking was tot de jongeren 0111 toe te treden tot de J. V. en deel te nemen aan, het onderzoek van Gods Woord en tot vorming van jonge mannen voor Kerk, Staat en Maatschappij. Uit het jaarverslag van de Pen ningmeester bleek, dat de vereni ging er goed voor staat, gezien het batig saldo van f216,22. Vervolgens kregen de afgevaar digden het woord 0111 hun geluk wensen aan de jubilerende vere niging aan te bieden. Van enkele verenigingen waren schriftelijke felicitaties ontvangen. Naar aanleiding van Mattheiis 25 behandelde G. Verheij de ge lijkenis van „De vijf wijze en de vijf dwaze Maagden", waarna A. Biesheuvel de inleiding „Honger winter 1944" verzorgde. P. van Wijk leidde in „De Gemeente van Lyon en Vienne" en wees opliet vuur der vervolging van Blondina en Ponticus, waarna L. v. Wijk op het hedendaags gevaar „hiet communisme" wees in liet onder werp „Onrust", dat tevens schet ste de grote afval en liet foeiie1'- mend ongeloof. Om kwart voor 11 sprak de voorzitter een dankwoord, waar na hij deze in alle opzichten wel geslaagde avond met het zingen van Ps. 12: 1 en dankgebed sloot. in tientallen gevallen voor haar ge nezing, zuiverhuid, gezondheid en verbetering nodig heeft, is Purol. SLEEUWIJK. Donderdag! 23 Dlec. hoopt de Vrouwenbond weer te vergade ren, des avonds om 7 uur. Eis. Verbeek alhier zal als spreker op- trieden. Kerstavond. Zaterdag le Kerstdag zal in de Herv. Kerk het Kerstfeest worden gevierd met de kinderen der Zondagsschool. WERKENDAM. Op de te Har dinx veld ig|e- houdien Nat. Postduivententoonstel- ling behaalde onze dorpsgenoot, de heer M. A. Vos met 8 inzen- ding|en 4 eerste en 4 tweede prij zen en tevens de prijs voor de mooiste duif van dë gehele ten- tonostelling1 onder een deelname yan 283 duiven. Dat er nog jaglers zijn die niet weten of niet willen weten dat bet jachtrecht in de Werkense en Sleeuwijkse polder is verpacht ondervond een zekere G. S. te Gorkum, welke door de Rijkspoli tie in jagende houding: werd aan getroffen in bovengenoemde pol der, waarop procesverbaal volgldc. Laat dit een waarschuwing zijn voor anderen. Ls. Chr. Van Dam heeft voor het beroep naar de Gieref. Gemeente te H.I. Ambacht be dankt. 1 vferte glenwoordigieps van PNEM hebben dezer daglen een voorlopig onderzoek ingiesteld naar 't clandestien verbruik van stroom. Naar men verneemt, zijn reeds een tiental gevallen ontdekt. Het on aangename glevolg is, dat de over treders nu zijn afgesloten. Eidn definitief onderzoek naar nog meer clandestiene verbruikers zal nog worden injglesteld. Die heer A. Ridderhof heeft bedankt als bestuurslid en zaal- cominissaris van het Nutsde parte- ment alhier. In zijn plaats is (ge kozen de heer M. Da men jjp., Hoogstraat. Donderdag! 23 Dec. a.s.,des avonds 8 uur zal die raad dezer gemeente in openbare zitting: bij een komen. Die hieer \J. A. Visser Jzn. die gekozen is als ouderling! bij de Ned. ,'Herv. Kerk alhier, heeft zijn benoeming! aangenomen. Z onxla gnamiddag' vond in de achterzaal van het Wapen van Am sterdam een bijieenkomist plaats, waarin de leider van de opgravin gen op het Burchtplein, de heer J. Reinaud, een lezing! over deze op gravingen hield, voor leden van het Provinciaal Genootschap', di:e daartoe, met een bus uit den Bosch waren gekomen, alsmede genodig den uit Heusden en enige leden van de raad. Burgemeester van Delft, die met zijn echtgenote eveneens tegen woordig was, opende met een woord van welkom, waarin hij wees op de moeilijkheden voor uitbrei ding! van Heusden, tengevolge van de eis der regiering!, dat aan 'het oudheidkundige daarvan niet mag worden geraakt. Die wallen vormen een belemmering voor de ze uitbreiding1 en, aldus spr., als het rijk Heusden uit oudheidkun dig oogpunt voor biet Nederlandse volk bewaard wil zien, mag de ge meente daartegenover de eis stel len, dat dit Nederlandse volk ihjet de gelegenheid biedt op andere wijzie die uitbreiding! tot stand itie brengen en dient het daarvoor gel delijke offers over te hebben. Hierna verkreeg 'de heer Reinaud hiet woord, die een uiteenzetting gaf over de opgravingen, in de geest, zoals wij dat in een verslag in ons vorig nummer reeds glaven. Hij puttie zijn gegevens ,uit de geschiedenis van Stad en Lande van Heusden van Jacob van .Ou denhoven en oude documenten. Voor meerdere gegevens zou men de oude archieven in Brussel, Luik en Lusseldorf dienen te raadple gen, omdat de kerk van Heusden resorteerde onder het Bisdom Luik en Heusden een leen was van de Graaf van Cleeff. Lie heer M. v. d. Griendt, direc teur van het Provinciaal Genoot schap, dankte de heer Reinaud voor zijn interessante lezing1 en de Burgemeester van Heusden voor zijn welkomstwoord en hartelijke ontvangst. Spr. wees op. de belangd stelling die door het Provinciaal Genootschap steeds bij oudheid kundige oplgjravinigen wordt ge toond. Opgravingen waarin dr. Hermans, prof. Holwerda, prof. van Giffen, Joh. en W. Willems en do miné van die Vlug|t zijn voor gegaan, aan welke namen naar hij hoopt, die van de heer Reinaud eveneens zal worden toeg[evoeg!d. Nadat de thee was gebruikt, door die gemeente Heusden aan geboden wierd een rondwandeling, over het terrein gemaakt, waarbij de hieer Reinaud de nodige toe lichtingen gaf. Men kreeg door deze toelichting een juiste kijk op hiet geheel en kon constateren, dat dit kasteel met zijn Nederhof, Voorburcht en Hoofdgebouw, een machtig en trots bouwwerk is ge weest. t Na die genodigden maakte een groot aantal ingezetenen en ook belangstellenden buiten Heusden, de rondglanjg! over het terrein mee, waarbij *de heer Reinaud weer zijn toelichtingen verstrekte. Cuiriositeitshalve publiceren wij hierbij opnieuw een beeld van djè Burcht van Heusden, naar een te kening die gemaatkt is in 1740, r <r f.im *1 Ketr "Kasteel te< IIE US BEN, in j>*elstanc

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 9