Plaatselijk Nieuws TWEEDE BLAD cJtet cJVleuwjaars feest NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard BIJ ONS TIJDSCHRIFTEN Firma L. J. VEERMAN behorende bij het No. 6631 DONDERDAG 30 DECEMBER 1948 Het Nieuwjaarsfeest is wel een van de oudste feesten. Reeds de Romeinen hadden de gewoonte el kaar die dag| geluk te wense.n, doch ook geschenken te geven. Die keizers kregen wel de groot ste portie cadeaux en de Nieuw jaarsdag! was voor hen een belanigi- rijbe bron van 'inkomsten. In China. Het Chinese Nieuwjaarsfeest viel aanvankelijk in begiin Februari, doch sedert een grote dertig! jaar valt het tezamen miet ons Nieuw:- jaar, op i Januari. Dit is een ge volg» van het invoeren van het „zonnejaar" door de regering!, waarmede h!et» Chinese „maanjaar" verviel. Toch vieren nog talloze Chine zen het feest op de oude datum, al heet het dan „lentefeest". Oudtijds duurden deze feesten wel een vijf en twintig! dagen. Niemand werkte er. Zelfs de rech ters spraken geen recht in die tijd. Evenals de oude Germanen bren gen de Chinezen bij de jaarwis seling veel offers aan de goden, met het doel, deze gunstig! te stem men en hun bescherming te erlan gen tegen boze geesten. Deze laat ste trachtte men ook te verjagen door het afschieten van vuurwerk. Heel wat off ers moesten aan de talrijke goden worden gebracht. In hiet vuur wierp men zilveren muil tjes, d.w.z. met zilverpapier beplakt kartonnen schoeisel en dollarDiljet- tien, doch zulke, welke niet meer gangbaar waren Die god van de welvaart daalt op de vierde dag; Van het Nieuwe jaar op aarde neder. Deze dag wordt in de Chinese huisgezinnen een extra feestdag. De tafels dra gen een overvloed van varkens vlees, eieren, Dout en allerlei heer lijkheden. Rode kaatsen branden lustig1, en de muziek speelt vrolijk. Eedelaars trekken rond, met zich dragend schotels, waarop de god van de welvaart is afgebeeld. Wie weigert hun iets te geven, beledigt de god van de dag. De Nieuwjaarsdag is voor de Chinees tevens de uitgaansdag: en een dag! om visites te maken. In de goede jaren steken de Chinezen zich, bij gelegenheid van de Nieuw jaarsdag, in nieuwe kleren. T5ij de Japanners. De Japanners wisten zich in de wijze van viering van de Nieuw jaarsdag reeds spoedig aan nieuwe toestanden en gebruiken aan te passen. Ieder doet aan de feestviering mee. Militaire oefeningen en pa rades worden gehouden, doch ook volksfeesten. Ook de Japanner trekt met Nieuwjaar, zo mogelijk, een nieuw costuum aan. Sprookjesachtig wordt het voor al 'savonds, wanneer de Japanners duizenden en duizenden lampions aansteken en dit zacht licht op de oevers van kanalen en rivieren, op de lijnen van gevels en straten laten vallen Vrouwen heffen lie deren aan, als ze in jonken lang zaam voortdrijven op het kleurig' verlichte water. N Bij de Indianen. Bij de Amerikaanse Indianen stammen wordt het Nieuwjaars feest gevierd met het opvoeren van een soort stuk, waarin de goden veel offers worden gebracht, spe ciaal aan de gepluimde slang, die men het liefst maar tot vriend houdt, want deze is de verklaarde Veur uw zoo wijs als braef re geer en Lang meug dat duren, waerde Heeren, Geniet elk, al uw leven lank, Ew eenigst doel, derburgrendank! vijand van de zon. Vandaar de offers, om hun gunstig te stem men. In de oude Christelijke kerk. Een goed deel van de Nieuw jaarsdag was in de oudq Christe lijke kerk bestemd voor het hou den van processies en het verrich ten van allerlei ceremoniën. De rest van deze dag hield men voor plezier maken en bezoek. Toen het pretmaken ginigl ont aarden, verhieven de bisschoppen Ambrosius en Augustus hun waar schuwende stem. Tot na de Reformatie werd de Nieuwjaars dag kerkelijk herdacht. Ein al ageerden velen tegen de ge bruiken op deze dag, het geven van fooien, het Nieuwjaar wensen Toen hem het leven begjaf, en -zingen, bleef gehandhaafd tot Voort vriendjes, zo scheiden wij af kunt U zich opgeven voor alle gewenste abonnementen op als Panorama, Katholieke Illustratie, Nieuwe Eeuw, Elsevier, Wereldkroniek, Kompas, Libelle, Uitkijk en alle mogelijke voor en Nueuwjaarswensien. Aanvankelijk hield de Nieuw jaarswens in, langs magische weg heil en zegen te doen overg'aan op de persoon. In onze tijd is dit wensen lang's tn ri"FT n T A DRM de huizen sterk afgenomen. MODEBLADEN De Westlandse jeugd zong, on der het bespelen van de rommel pot „Komt vriendjes in het rond, Hoe gaat het met elkaar? Ik wens je van harte Geen rampen of srnarte, In het nieuwe jaar! Als de Landman besluit Is het oude jaar uit: Zo blijft onze Koning in het leven! Maar eens op een dag, huisgezin, als Breien, Bella, enz. enz. enz. op deze dag. A. Fokkie Simonsz. (alias Tho- masvaer) sprak op JSÜeuwjaarsdag 1807 de Amsterdamse vroede va deren aldus toe „Wethouders en gij Heeren Rae- den, Giestaegl met zorg' en last belaeden, Hoort ,bij den aanvang van dit jaar, Dien hartewiensch van Thomasvaer: Verschoont zijn praet en zijn ge breken, len boer kan niet verheven spreken, Maar schoon zijp taal niet zwierigjis, Zijn hart is vol erkentenis Een Limburgse Nieuwjaarswens luidde „God moog' geven, Liefde in 't leven, Moed in 't lijden, Troost in 't scheiden". Verschillende Nieuwjaarswensen eindigen met een oproep tot mild dadigheid „Dat God u Zeglen' en beware, Uw huisgezin en vrienden spare, 'Van ongeluk en ziekt' en smart. Dat hij Zijn voorspoed u mag' schenken. het Haken Madeleine, BOEKHANDEL Botermarkt Heusden. Ons allen in Zijn gunst g'e denken, Dat wensen wij uit heel ons hart!" Den Waeker, J. Waeri 1851- En „Die wakers zijn maar arme duivels, En lastig winnen zij hun brood, Zij diie voor uwen nachtrust zorgen, Date zijn zoo dikwijls in den nood. Wij zullen God den Heere bidden, DatHij van onheil u bespaar, Maer ook vergeet toch niet de wakers, Bij 'twenschten van dit nieuwe jaer. (18.52). Te Tiel hoorde men wel het volgende rijmpje: 'k Wensch oe heil in 't nije jaar Vat de kat bij 'thaor, Vat den hond bij den start, Dan hedde alle jaore wat". vertrouwen, dat men in hem: had gesteld en waarvootr hij zeer dank baar was, niet te zullen beschamen. ANDEL. I Telegrammen van verhinderingl Meer dan 95 'pet. van de ien gelukwens kwamen in van het daarvoor in aanmerking! komende bestuur Holland-Brabant der C.B inwoners zijn blij de waterleiding1 aangesloten. De zangver. „Onderling1 Ge- noeglen,, zal in Januari een nit-1 week een vergadering .gehouden voering gleven. Er werd dezer da- om p* komen lot oprichting van gen een piano aangekocht voor de een vereniging voor kunstmatige T.B. en .de adj. secr. C.BT.B, die heer Aantjes. In café v. Dijk werd vorige repetition Inseminatie van liet rundvee. Die regeling' betreffende de De opkomst van belanghebben- woningverbetering^ is tot 31 Dec. den was vrij goed. Voorzitter de heer J. C. Wink, secr. de heer B. v. d. Meer. Tevens a.s. van kracht. Deze week kwa men nog! 3 verzoeken binnen. De technische dieirit houdt was ter vergadering aanwezig de zitting! ten glemeentiehuize elke Vrij dag van 10—11 uur. dering houden ALMKERK deze streek zijn opgelost. Hierna krijgt de secretaris ge- heer Brink, als vertegenwoordiger van Dr. Kirch, die verhinderd was. Op 12 Jan. a.s. zal de Ring voorzitter memoreert de taak „Altena" van Herv. Jongelingsver dl« het voorlopig bestuur had op- enigingen alhier een streekverga- Se'vregen, n.l. om voorbereidend I werk le doen voor de oprichting van de vereniging en noemt in dit verband de noodzakelijkheid van Die heer P. Parten, opzichter 1 een dergelijke vereniging, daar de bij hiet streekbureau wederopbouw moeilijkheden tot het drachtig krij- alhier, is benoemd' bij gemeente-1 gen van zijn vee, nog nergens in werken te Zevenbergen. Donderdag 23 dezer, des namiddags te half twee, legde I tegenheid verslag uit te brengen Burgemeester Blok de eerste steen over liet door het voorlopig be voer de Chr. Lagere Landbouw- stuur verrichtte werk. 'Als lei huishoudschool en sprak daarbij draad heeft het v.l. bestuur steeds zijn vreugde uit, dat het thans tot 1 het rapport door >de commissie de bouw van een school gekomen Y.Z.O.D. samengesteld, gevolgd en was. Reeds in 1939 had de ge- rekening gehouden met de vier mieenteraad de noodzakelijkheid van punten, waaraan moet worden vol de stichting van zulk een school .daan bij de oprichting van een uitgesproken. Spr. schetste voorts K. S. vereniging, de betekenis van dit ogenblik, en Aan de cursus tot inseminator bracht dank voor de medewerking zullen deelnemen de heren A. Bou- van verschillende zijden ondervon-1 man Ie Aalburg en H. de Lorm te den, waarbij met name werden g'e- And-el. Ook is contact opgenomen noemd de heer v. Loenen en de piet de drie in ons rayon prakti- instanties in den Haag!. Hij hoopte serende Dierenartsen, die hun vol- tenslotte op een vlotte bouw en tij- le medewerking hebben toegezegd. dige oplevering!. Vervolgens komt aan de orde Hierna sprak de heer G. de Jong het vaststellen van Statuten en namens de C.B.T.B., die in de Huishoudelijk reglement. Na de eerste plaats dank bracht aan de behandeling hiervan, welke veel Raad, de Burgemeester en het tijd in beslag nam, en waarbij nog Hoofdbestuur van de C.B.T.B. Ook verschillende wijzigingen werden de heer de Jong wees pp het be- aangebracht, ging men over tot lang, 'dat deze gemeente en om- het vaststellen van de ledenlijst, ge ving zal hebben bij een huis- Wegens het vergevorderde uur houdschool en wenste de aannemer kon men de agenda niet geheel af- een voorspoedige bouw toe. werken en werd besloten op 30 Tenslotte voerde nogi de aanne- Dec. a.s. opnieuw bijeen te ko- mer, de heer Van Dongen te Dus- men. Er zal dan een bestuur ge- sen liet woord en zegde toe het kozen worden terwijl er ook ge legenheid zal zijn, zich nog als lid op te geven. Met een woord: van dank werd daarop de verga dering door de voorzitter geslo ten. AALST. 'Op verzoek van de plaatse lijke afdeling' is Vrijdaglavond door de Algemene Nederlandse Bouw- arbeidersbond in de Openb. school een propaganda-filmavond gehou den. De belangistellingf was echter zo gjering:, dat alleen het 'filmge deelte doorgang vond, daar de srpeker het de moeite niet jachtte om voor de weinige belangistellen- den nog! een propiaglandarede uit te spreken. Het filmprogramma mocht er echter zijn. Opmerkelijk is, dat voor de ver schillende dergelijke bijeenkomsten, dit seizoen reeds belegd, in tegen stelling tot vorigle jaren steeds zeer weinig publiek aanwezig! was. Eerste Kerstdag is 's avonds met de kinderen van de Zondags school die uitgaat van .die kerke - raad der Ned. Herv. gemeente in het kerkgebouw het Kerstfeest ge vierd. De leiding berustte bij Dis. Warmoltz. Een groot aantal ge meenteleden toonden hun belang stelling. 1 Tot kerkvoogd bij de Ned. Fferv. kerk is gekozen de heer G. C. Schalk, als notabel is herko zen de beer G. C. Haasakker. Daartoe aangezocht dooi de plaatselijke afdelingen van de Chr. Fabrieks- en Transportarbeideirsoir- ganisatie, sprak de heer Rpitsma, districtsbestuurder van het C.N.V., Dinsdagavond in de openb. school ovier verschillende punten betref fende de Chr. vakbeweging!. Er was zeer weinig belangstelling. De Chr. Jonge Mjeisjesver eniging „Het Mosterdzaad je "kwam Woensdagavond, zoals reeds enigie jaren door haar gebruikelijk is, ter herdenking; van het Kerstgebeuren in een speciaal daartoe belegde samenkomst bijeen. In samenwerking met 'de B.O.G. afdeling! Aalst is Woens dagavond 22 Dec. in de Openbare school door een deskundige, van de N.V. Organon uit Os, een Lezing gehouden 9ver het ontstaan, die ontwikkeling en het doen van Or ganon. Op aangename, vlotte wijze

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5