Plaatselijk Nieuws TWEEDE BLAD Openen zich nieuwe perspectieven voor het Land van Heusden en Altena NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard BIJ ONS TIJDSCHRIFTEN MODEBLADEN Firma L. J. VEERMAN behorende bij het No. 6635 DONDERDAG 13 JANUARI 1949 ANDEL. Mej. B. van. Houwelingien heeft, wegens huwelijk, bedankt als leidster van de kleine Herv. M. v. De in de Geref. Kerk al hier gehouden collecte voor de Jeugdverenigingen bracht f35. op. ALMKEKK. De N.C.B. zal, in samen werking met de twee andere land bouworganisaties in de .week van 2429 Januari a.s. alhier een stu diedag, .pr'glaniseren. Heden Donderdag wordt al hier, voor het onderwijzend per soneel in het Land van ^eusden en Altena, een verkeersinstructie- dagj g(ehouden. Hierbij zal tevens aanwezig! zïijn de inspecteur van het lagier onderwijs in clit glebied. Het bij gelegenheid van de onlangs plaats'glevionden jaarverga dering van de Herv. Jonlgielinigs- vereniginlg1 alhier, door een aantal leden dier vereniging, met mede werking van enkelejongedames, opgjevioerde toneelstuk„De storm bal hang;t uit", werd op veelvuldig verzoek j.l. Zaterdagsavond, in de zaal van de heer C. G. van Dijk, herhaald. De zaal was, e venals bij de eer ste opvoering, tot in alle hoeken bezet, wat wel een bewijs is, dat ler grote belangstelling voor dit stuk hetwelk ons verplaatste in de nog zo kort achter ons liggendfe bezettingstijd, bestond. .„Hetgeen ons deze avond gebo den werd, mag! in alle opzichten geprezen worden. Voor eerst al, wat de keuze .van bet stuk betreft. We werden .weer eens herinnerd aan het g(rote .leed. dat de Nazi-horden in de jaren 19401945 over ons land en volk brachten. Maar niet alleen dit, want te weinig! wordt toch in die sleur van het dagelijks leven nog! .ge dacht aan die helden, die mannen en vrouwen, die alles, zelfs hun le- vten hebben willen gjèven in de- verzetsstrijd tegen - een medoglen- loze vijand. En dan het spel als zodanijg! Het is werkelijk niet overdreven, als we zeggen durven,, dat .ver scheidene der medespelers getoond hebben, dat zi| niet behoeven on der te doen voor beroepskunste naars. i Zowel uitspraak als mimiek wa ren subliem l 1 We zijn er nu eigenlijk pas ach ter gekomen, dat AÏmkerkse jon- ge.lui in st^at zijn, op .voortref felijke en beschaafde wijze ons ruim drie uren te boeien door kun spel. Vanzelfsprekend treedt, naar ge lang van de rol die zij te vervui len hebben, de een meer .op de voorgrond dan de ander. Vooral van hen, die de hoofdrollen .ver tolkten, werd veel jgevêrgid. Dit neemt echter niet weg!, dat .ook in de kleinere rollen over het al gemeen heel goed werd gespeeld. Zelfs de zwaargewonde „Rietje", die om haar mamma riep en aan haar popje dacht, toten .zjj .werd binnengebracht bij- en dreiglde om het leven gebracht te worden dotor de tot wanhoop gedreven mevr. van Gammeren, wier man door Rietje's vader doodgeschoten was, schiep een realiteit, die menigeen een traan van aandoening deed wegpinken. Een woord van lof mag ,niet onthouden worden aan de „regis seur", die, zoals gebleken is, de juiste personen wist te kiezen vioor de juiste rol. We kunnen ons niet voorstellen dat door andere jongelui de rol len, o.a. van Gré, Bas, Luus ien ;Oma, op zó voortreffelijke wijze zouden zijn gespeeld, dan nu .ge daan is. Om ons, zonder aan die pndere mede-spelers tekort te willen doen, tot de hoofdrollen te beperken, hoe zuiver vertolkte Gré de gevoe- leps van ismart om< het verlies tan haar man, de ondergrondse verzetsstrijder, die bij de vervul ling van zijn plicht voor het va derland gevallen was, en daarna haar innerlijke, geestelijke strijd en ook haar vastberadenheid tegen over de vijand en zijn .trawanten, totdat zij .tenslotte een nieuw .ge luk vond met XX, de .verzetsleider, die mede door haar toedoen ,in het concentratiekamp terechtkwam, doch later wist te ontvluchten. En dan die lichtzinnige artist, de musicus Bas. Neen, dit was gteen spel meer, dit was werke lijkheid Hoe vaak wist de rustige en kalme bedaagde Oma haar kin deren te troosten en op 'te beuren, en hoe vol bewondering waren we voo,r Luus, de 'dappere koerier ster en naaste en 'meest vertrouw de wedewerkster van XX. De opvoering van „De storm bal hangt ,uit" heeft ons 'ten hoplg!- ste voldaan. Wie denken daaraan met (groot g'enoeglen terug en hopen vanlgan- Ser harte, dat deze jongelui niet voo. rbet laatst met ietis van Jer- glelijk giehalte op de planden zijn geweest. Wij zijn hen mede dankbaar voor het feit^ dat de nettlo-iojp* brenglst van deze avond wordt gf- giedragien aan de plaatselijke af deling! van „Pro Regie", ten be hoeve van onze militairen overzee. In de maand December 1948 is via het Districtsbureau alhier betaald aan Eerstel en er- bouw oorlogjsschadegiev,allen een bedrag van f 119.590.07, waardoor het totaalbedrag is g|ekomen op f 2.990.690.75. BRAKEL. De plannen voor de restau ratie der Ned. Herv. kerk alhier, zijn thans ter goedkeuring' inge zonden bij de bevoegde instanties. De kosten der restauratie schat men op f 100.000, waarvan een D<e- drag' van f30.000 .voor rekening der gemeente komt. kunt U zich opgeven voor alle gewenste abonnementen op als Panorama, Katholieke Illustratie, Nieuwe Eeuw, Elsevier, Wereldkroniek, Kompas, Libelle, Uitkijk en alle mogelijke voor het huisgezin, als Haken en Breien, Bella, Madeleine, enz. enz. enz. BOEKHANDEL Botermarkt Heusden. CAPELLE, Gedurende het jaar 1948 be droeg het aantal binnenkomende schepen in de Capelse- en Labbe- gatse haven 80 met een totaal-in houd van 7755 ton. Hieronder zijn de wekelijks in- en uitvarende beurtschepen „Avanti" van schip per Wolst en „De Hoop" van A. L. Sneep en Co. N.V. niet inbe grepen. De in de Ned. Herv. kerk gehouden collecte ten bate van de Bond voor Inwendigle Zendinjg' heeft 123.17 opgebracht en die voor de em. predikanten, predi kantsweduwen en wezen f54.81. De gemengde zangvereni ging ,,'t Rozeknopje", die die ope rette „Mjarijke van Scheveningen" in studie heeft, is voornemens op Dinsdag 25 en Woensdag! 26 Jan. a.s. in de zaal Pruijssers een uit voering te geven. De vorig jaar opgerichte vereniging! van Zaterdagsvliegters „Nooit Gedacht" hield in de zaal van de heer Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart een oostdui- vententoonstelling. De uitslag1 hier van luidt als volgt: Oude doffers: J. Zwart 1 M- Hommel 2 Adr. Dekkers 3 J. v. Iersel 4; A. de Jong 5 ML van Loon 6J. Rosenbrand 7H. Verduin 8J. Sprangiers 9R. Dijkstra 10 en ML van Loon 11. 'Oude duiven: Gebr. de Jong; 1, 3P. Versteeg! 2W. van Loon 4J. Rijken 5 R. Dijkstra 6 en Gebr. van Os 7. Jongte doffers: J. Sprangters .43 R. Dijkstra 2Gebr. yan Os 3; W. Paans 4Adr. .Dekkers ,5 W. Nieuwenhuizen 6; A. Snijders 7 en Joh. de Jong 8. Jongte duiven: M- Z/ommel 1, 6, 7 W. Nieuwenhuizen 2 W. van Loon 3 A. de Jong! 4Gebr. de Jong 5-. Late jongie duivenML van Loon lM. van Peer 2 en P. Versteeg! 3. Late jongie doffers: Mi. Hommel 1 J. A. Zwart 2 en P. Versteeg! 3. De ere-prijs werd gjewonnen door J. Sprangiers. MEEUWEN. De leerlingen van de Christ. School heb'bten bijeengebracht voor het Sanatorium .„Sionnevanck" f68.het doofs to mmieninsti tuut „Effatha" te Voorburg f 16.het Ned. Bijbel Genootschap voor de vertaling van Me kinderbijbel iin het Bataks f 18. Namens ,al deze insteilinglen har telijk dank aan de milde gevers en de kindteren die de gavten Ver zamelden. NEÜERHEMERT. Donder dagmiddag1 6 Janua ri j.l. brachten de Burgemeester, beide Wethouders en de leden van de Raad onzer gemeente op uit nodiging! van het Bestuur een be zoek aan de Chr. school, om zich op de hoogte te stellen van de herbouw. De school heeft een totale rneta- Voor hem, die oog heeft voor het schilderachtige, is liet stille, vredige, vrij geïsoleerde polder- glebied van het Land van Heus den en Altena, vol intense beko ring. Men moet er in het voorjaar zijn, wanneer de natuur een staal kaart van kleuren tovert, de hel dergele boterbloemen u tegenblin- ken, de zuring dieprood kleurt of op sommige plaatsen het tere blauw van ereprijs of hondsdraf domineert. Over de akkers stappen traag de paarden, trekkend de ploeg, die v^erse voren scheurt in de vrucht bare bodem. De frisgroene weiden zijn 's zomers vol vee. Straks, in later seizoen, liggen de akkers, daar met een rijpe rijkdom van golvend graan. In de wisseling der seizoenen biedt het Land van Heusden en Altena een steeds weer veranderd aspect, doch immer kan de na tuurliefhebber er genieten van het schone, dat hem hier zo rijk en gul geboden wordt. Iloe het onderzoek naar aardolie plaats vindt? Onder auspiciën van de N. V. Nederlandse Aardolie Maatschap pij hebben deskundigen in de voor bije herfstmaanden, een uitgestrekt gebied van het Land van Heus den en Altena, omvattend o.a. de gemeenten Andel, Gie s sen-Rijs- wijk, Almkerk, Dussen, aan een bodemonderzoek onderworpen en geophysische instrumenten hebben oliehoudende lagen gesignaleerd, die misschien de mogelijkheid bie den voor lonende exploitatie, of schoon daarvan niets met zeker heid is te zeggen. Op tal van plaatsen in bovenge noemd rayon werden kleine hoe veelheden springstoffen, vrij on diep ingegraven, tot exploitatie ge bracht, zodat er sterk divergeren de mechanische trillingen ontston den. En juist deze trillingen lich ten de deskundigen in, omtrent de structuur der grondlagen. Zoals het geluid wordt terugge kaatst door een muur, worden de veroorzaakte trillingen door de dieper liggende aardlagen terug geworpen. Ze komen daarna op min of meer verwijderde afstand van de „bron" weer aan het aard oppervlak, waar seismografen ze opvangen en op een band registre ren. Tussen het moment van ex plosie en dat van registratie ver loopt een zeker aantal tijdsdeeltjes en hier uit concluderen de des kundige waarnemers de diepte der reflecterende lagen. Het verloop dezer lagen, hun strekking of rich ting kan worden nagegaan door het aantal observaties te verme nigvuldigen. Grarimeters lichten eveneens in omtrent de diepte der lagen on der fyet aard op per valk. Inde grond der zaak zijn het zeer gevoelige veerbalansen. Ook hier kunnen eerst conclusies getrokken wor den na tal van nauwkeurige ob servaties. Gunstige resultaten? De onderzoekingen naai' aard olie in het Land van Heusden en Altena hebben uitgemaakt, dat er bodem form a ties zijn, die vermoe- lijk voor exploitatie in aanmerking komen. Vandaar dat de Aardolie Maatschappij besloten heeft op een perceel grond aan de Neer- Andelse Steeg een boortoren te bouwen. De huidige grondgebrui kers hebben daarvoor vergunning verleend. Volgens sommigen is de financiële vergoeding vrij royaal. Men hoopt binnen drie maanden de toren gereed te hebben. i De idylle verstoord Wanneer de olie-exploitatie in het Land van Heusden en Altena rendabel mocht blijken te zijn, zullen zich voor dit nog vrij in isolement liggend gebied weliicht nieuwe perspectieven openen. Kleine plaatsjes als Andel, b.v. waar het eerste experiment wordt uitgevoerd, zullen uit hun diepe onbekendheid worden gerukt en opgenomen in modern verkeer, door toevoer van arbeidskrachten, enz. allicht grootser allures gaan aannemen. Tot dusver is alles echter nog spectucalair en het risico voor de Maatschappij niet gering. Hoge boortorengevaarten, stam pende machines enz. zullen echter de schone idylle van het vredige landleven in gemeld gebied, wreed verstoren en afbreuk doen aan de gouden natiuirweelde van deze bekoorlijke polderlandschappen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5