ALMANAKKEN' Fa. L J. VEERMAN - HEUSOÈN Burgerlijken Stand 1 949 HART EN HUIS vooR FOTO'S: VISSER ZN. - WERKENDAM «l. als bewoonbaar kunnen worden afgeleverd? En hoeveel zullen dat er zijn? Dat zijn de bange vragen, die ons bezig houden. Met werkloosheid, gehoudens een korte onderbreking der werk zaamheden door vorst had de gemeente in 1948 niet te kampen. Wanneer we rondom ons zien en op de tekenen der tijden letten, vragen we ons af, of dit gunstige beeld nog lang bestendigd kan blij ven. Vestiging van lichte en klein- industrie blijft gewenst. Het economisch leven heeft ge lukkig wat meer armslag .gekre gen,- verschillende artikelen kwa men Van de bon en 't is te hopen, dat we dit jaar bonvrij komen met de Benelux in volle werking m zicht. Het aantal distributieambte- naren werd van 24 op 12 terugge bracht, terwijl er binnen 2 maan den weer 4 het veld zullen moe ten ruimen. Nog wil ik de aandacht vestigen op twee feiten van betekenis, die in het vorig jaar plaats grepen. Ten le het 50-jarig regeringsju bileum van Koningin Wilhelmina en de troonsbestijging van Prinses Juliana, onze tegenwoordige vor stin. 'In onze buitengewone ver gadering van 6 Sept. hebben we uitvoerig bij deze gebeurtenissen mogen stilstaan. Ten tweede de politionele actie, die vorige maand in Indonesië werd ingezet en in middels reeds is beëindigd. Mogen de te goeder trouw zijnde oppo santen eenmaal tot de overtuiging komen, dat de Regering hiermede juist heeft gehandeld en niet an ders handelen kon. Verschillende van onze Hollandse jongens sneu velden daarbij of werden gewond. Gelukkig bleven de- Almkerkse jon gens daarvoor tot nog toe gespaard Geve God, dat zij binnen niet te lange tijd weer gezond en onge deerd in hun familiekring mogen terugkeren en dat in alle delen van het schone In sulinde, die gor del van smaragd, weldra oir de en rust mogen terugkeren. Moge het jaar 1949 voor onze gemeente, voor heel ons land, 'ja vpor de wereld in zijn geheel leen voorspoedig jaar zijn. Krone God ons aller werk met zijn zegen. Lezing der notulen wordt aan gehouden. Ingekomen stukken: Schrijven van de Commissaris der Koningin in deze Provincie, \Vaarin de dank wordt overge bracht van H.K.H. Prinses Wil helmina voor de gezonden geluk wensen ter gelegenheid van Haar verjaardag en jubileum. Goedkeuring van Ged. St. van het raadsbesluit tot wijziging der gem.-begroting 1948 en die van het vleeskeu ringsbedr ij f 1947; goed keuring verhuring woningen Nieu wendijk; verordening besmettelij ke ziek tengelden. Van de Minister vpn Binnen 1. Zaken de goedkeu ring der verordening op de hef fing van leges. Bericht van Ged. St. dat liuu beslissing betreffende het uitbrei dingsplan der gemeente wordt verdaagd. Bericht van de lieer Koek koek, dat liij zijn benoeming als lid van het Burgerl. Armbestuur aanneemt. Verzoek van de A.N.W.B. om als lid tot de bond toe .te treden. De minimum-contributie bedraagt f25.per jaar. De Voorzitter zegt, dat vroeger ook reeds een dergelijk verzoek is ingekomen, dat B. en W. thans echter menen, dat qp het verzoek behoort te worden ingegaan, ge zien het nuttige werk dat door de Bond wordt verricht. Ook in deze gtemeente zijn tal van handwijzers geplaatst. De ]ieer Heijstek is van oor deel, dat als een vereniging! sub sidie toekomt dit de A.N.W.B. wel is. Met algemene stemmen wordt besloten als lid toe te treden. Verzoek van de gemeentewerk man Burghout pm een rijwieltoe lage van f 50. De Voorzitter deelt mede, dat door Ged. Staten als rijwiel toelage een bedrag van f45.is vastge steld. iMet algemene stemmen wordt besloten deze 'toelage te veHenen. (Op het verzoek van de Dir. Ariëns\|ereniging! te 's Bosch om subsidie voor de bestrijding! van misbruik van alcohol, wordt afwijzend beschikt. Eveneens op het verzoek van de provinciale raad van die verenigiimgl voor on volwaardige arbeidskrachten en de Bond van openbare leerzalen te 's Bosch. B. en W. zijn Van me ning, dat Almkerk meer op Gor'in- chiem is aangewezen wat leesza len betreft, dan op 's Bosch, waar mede de raad het eens is. Verzoek van de afdeling Har- denberg van het Groene Kruis, om adhaesie te willen betuigen aan zijn adres gericht tot de .re gering!, om tuberculose op de lijst van. besmettelijke ziekten te wil- ten plaatsen, dit om ter voorkoming: van besmetting, tegien onwillige patiënten maatregelen te kunnen nemen. Die Voorzitter deelt mede, dat B. en W. over dit verzoek advies hebben ingewonnen, bij de dokter en deze acht adhaesiebetuigirig! ge wenst, zodat B. en W. voorstellen zulks te doen. De raad g!aat ook met dit voor stel accoord. Verzoek van het gemeentebe stuur van Woudrichem om een oij- dragie in het onderhoud van dief weg Woudrichem-Almkerk. Die onderhoudskosten zijn de laatste jaren belangrijk glestegten. De gje- meente Woudrichem betaalde hier voor in 1947 f2081.75 en in '48 f3042.53, in 1949 zal dit zeker niet minder zijn. De weg ligt voor een groot gedeelte in de gemeente Almkerk en is dus voor de langs dien weg wonende ingezetenen va,n belang. Heffing1 van een straatbe- lastingl van deze mensen is niet moglelijk aangezien zij1 jn Almkerk wonen, weshalve wordt verzocht een billijke bijdrage in het onder houd te willen verlenen. Ook de polder onder Doorn en Ouden Ban onder Almkerk hebben belang! bij deze weg en behoorden dus jn het onderhoud bij te dragen. B. en W. hebben dit verzoek nauw keurig! bekeken, doch menen af wijzend te moeten beschikken, daar met inwilliging een precedent wordt geschapen. Ook de polder besturen kunnen dan met recht hetzelfde vragen. De heer Snoek acht de bewe ring!, dat ook de polderbesturen zouden moeten bijdragen, onjuist, deze hebben indertijd een bedrag gegteven voor afkoop», wat neer komt op plm. f 800.per jaar. Vermoedelijk zal die gemeente dit onderhoud vroeger ook wel heb ben afgekocht. Bovendien is de stoep bij de watertoren, die yeel onderhoud vergt, in onderhoud Dij de provincie gekomen. Voor het zware verkeer is deze weg niet van groot belang, als men ee.11 paar Km omrijdt heeft -men een goede weg. Spr. achtte het wel billijk, dat voor dergelijke wegien 'een bedrag uit het Wegenfonds werd verleend voor onderhoud. Met algemene stemmen glaat de raad ook met dit voorstel van B. en W. accoord. Rapport van de Centraal Tech nische Dienst over verbetering van een gedeelte vande Lag(e Weg onder Uitwijk, dat eigendom van de gemeente is én wkarvSn de heer Pullen, die reeds een stukje heeft gekocht, er nog iets bij wil heb ben. B. en W. hebben daartegen geen bezwaar en stellen voor, de prijs te stellen op 20 cent per M2. Met algtemene stemmen wordt ook hiertoe besloten. Schrijven van Ged. Staten, waar in tfordt gezegd, dat zij die bouw- terrein van de gemeente kopen, ook de Verplichting moet worden opgelegd, dat binnen efen bepaalde tijd ook met de bouw wordt aan gevangen. Die Voorzitter zegt, dat het hier glaat over een paar aanvraglen aan de Nieuwendijk. De heer Snoek meent, dat als de gtemeente geen bouwvolume krijgt toegewezen, toch bezwaar lijk een termijn kan worden ge steld. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. dit ook reeds hebben be sproken, ze zouden daarom een ter mijn van een half jaar willen stel len, na de toewijzing van bouw volume. Die heren Hieijstek en Snoek zou den er 2 jaar van willen maken, omdat alles met de wederopbouw toch even lang duurt. Die Voorzitter zegt, dat de We deropbouw Verdwijnt en zou een termijn van een jaar niemen, hoofd zaak van de bepaling is, speculatie tegien te giaan. De heer S'noek vrhaglt of het de bedoeling is, dat binnen die ter mijn met de bouw is aangtevangen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat zulks die bedoeling is. iMjet algtemene stemmen wordt besloten een termijn van een jaar te stellen. Utrechtsche, Rotterdamsche, Enkhuizer en Deventer Almanakken. Verkrijgbaar in den Boekhandel Die Voorzitter brengt vervolgtens ter tafel een verzoek van de be grafenisonderneming dat is geda teerd December 1947 en waarin werd Verzocht gelden beschikbaar te willen .stellen voor de aanleg' van teen nieuwe begraafplaats. Ge vraagd wordt een bedrag! van f15000, die in 20 jaren zullen worden afgelost en f 5000 ineens. De totale kosten van aanleg wor- clen 'begroot op f40.000.Een exploitatierekening is bijgievoegd. Spr. merkt op dat B. en W. voor stellen in principe te besluiten hierop in te glaan en waar de ge meente de helft verstrekt, de voor waarde te stellen, dat de g|emeente in het be lieer medezeggenschap heeft. B. en W. hebben alles gron dig bekeken en zijn van oordeel, dat dit voor de gemeente devoor- deeligste weg is. Moet zij zelf een nieuwe begraafplaats gjaari aanleg gen dan komt ze veel duurder ,uit. Het college meent echter als voor waarde te moeten stellen, dat in de commissie yan beheer 2 leden, aan te wijzen dom* het gemeente bestuur, naast 3 uit de begrafenis onderneming' zitting behoren te hebben. Als de raad met dit voor stel accoord gaat, zal worden ge tracht hierop de vereiste toestem ming van Ged. Staten te verkrij gen en zullen de plannen verder worden uitgewerkt. De heer de Boer meent, dat de raad hier achter behoort te staan, een nieuw kerkhof is hoog nodig) wat er nu is kan geen kerkhof worden genoemd. De heer Colijn Vraagt of de ge meente ook toezicht blijft uitoefe nen als de lening is afgelost. Weth. C. G. de Jong meent, dat men zich ^daarover nog geen zorgen behoeft te maken. De af lossing! is gesteld op f250 per jaar, eer alles is afgelost wordt het wel 80 jaar. Die heer Ouwerkerk had liever gezien, dat de 'gemeente zelf de begraafplaats aanlegde, is dit niet mogelijk? Mogelijk dat de finan ciële lasten voor 'de gemeente zwaarder wordten, maar dan blijft men baas in eigen huls. Die Voorzitter acht die weg voor de gemeente veel duurder, de aan leg zou veel meer kosten en men moet niet vergeten, dat alles thans op een heel hoog niveau staat. De heer Snoek gelooft, dat men gerust met het voorstel in zee kan gaan. Met algemene stemmen wordt in principe besloten overeenkom stig' het voorstel van B. en W. Wethouder J. de Jong! vraagt of het wel billijk is, dat de ge meente slechts 2 leden in de com missie van beheer krijgt tegenover 3 van de beglrafenisondternemipg. Die Voorzitter zou het dan zo willen voorstellen dat er van ieder 2 en een buiten gemeente en ver eniging wordt aangewezen. In verband met een schrijven van de Minister van Economische Zaken wordt het raadsbesluit be treffende de winkelsluiting met het oog op de kapperszaken gewijzigd. Bericht van de heer A. Nieuwen- huizen, dat hij zijn benoeming als lid der commissie ingevolge de woonruimtewet niet aanneemt. Een zelfde schrijven van dte heer Groe- neveld te Nieuwendijk. Besloten wordt voor dit jaar weder 150 opcenten op de Perso nele belasting', verder 190 opcen ten op de gebouwde en 110 opcen ten op de ongebouwde eigendom men der grondbelasting te neffen. Het vermeni gvuldiglingscij fe r voor het schoolgleld wordt evenals vorig jaar vastgesteld op 2. Onbe w o onbaar v e rklari n g w on in- gten. Meerdere woningen aan de Up- pielsedijk zijh in ernstig! verval en worden onbewoonbaar verklaard. Als ontruimingstermijn wordt 1 maand gesteld. Voor eenzelfde glë- val achter de kerk wordt als ont ruimingstermijn 3 maanden aan gegeven. Die gemeentebegroting, alsmede die van de verschillende takken van dienst voor het jaar 1949 worden vastgesteld', zoals ze door B. en W. zijn aangeboden. Die begroting' voor 1948 wordt glewijzigd conform het voorstel van B. en' W. Voorstel verhuur land. Aan L. v. d. Stelt wordt aan de Kildijk verhuurd voor f 12.50 per jaar, onder voorwaarde, dat daarop geen schuurtje of kippenhok ,mag wor den geplaatst. Aan ,B. en W. wordt de aanvrage van L. Pellikaan voor een stukje glrond aan de School straat ter afdoening! gerenvoyeerd. (Slot volgt). SPRANG CAPELLE. Over de maand December. 1 Geboren: Clasina J. M., d. van J. L. Treffers en M. Roomer; Pian- neke L., d. van C. H. K. Winter - worp en G. M. A. Koedijk; Corne lia, d. van PI. Klaas,se en M. Ver steeg; Willemina T., d. van B. L. v. Pelt en J. A. de Roon; Cathari- na A., d. van IP. A. v. d. Schans en J. Braspenning. Overleden: J. M. Nieuwenhuij- zen, 71 j., wed. van G. voor de Poorte; P. Snijders, 64 j. echtg. van P. v. Oversteeg; J. C. Ros 81 j. wed van H. Snijders; D. Rosen- brand 88 j., wedn. van C. Heurter; \V. M. Dalmaijer, 63 j. echtg. van C. P. v. Oosterhout. WERKENDAM. Geboren: Teuna C., d. van G. W. Hol en S. C. de Keijzer; Heg man T. z. van J. H. Yijlbrief en S. W. Vogelaar. Ondertrouwd: M. Hovestadt 23 j. en M. J. Klop 21 j. i Getrouwd: P. Schoon 45 j. en A. v. Os 32 j. Overleden:. Metta Kamsteeg 79 j., wed van J. T. Groene veld.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 8