Plaatselijk Nieuws TWEEDE BLAD GRIEP! Ons Landbouwhoekje. NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard behorende bij het No. 6637 - DONDERDAG 20 JANUARI 1949 IIEUSDEN. Het was bij de damclub Maandag! weer ©en schrale oogst slechts twee partijen werden voor de onderlinge competitie gespeeld, waarbij "Bax verloor van "Schaap en Fitters van de Graag!- "Toch 'komt zo Iangizamerhand het einde van deze competitie in zicht. Volgende week Maandag' voortzetting. Vrijdag' a.s. gaat de damclub haar laatste wedstrijd spelien voor de hoofdklasse comp. Ned. Dam- bond tegen E.D.G. te Eindhoven. Al heeft de damclub nog slechts één wedstrijd gewonnen, toch zal zij 'igjeien degradatiewedstrijden be hoeven te, spelen, daar de' Bossche damclub alle wedstrijden verloor. Die heer A. de Graag speelde te Boxtel mede in de wedstrijd Bra bant-Limburg! voor de Vrije Volk beker hij 'kwam uit aan het eerste bord tegien de gewestelijke en Lim burgse kampioen H. Heunen en speelde na een spannende partij re mise. Brabant won de beker met 12—8. ANDEL. In de Ned. Herv. kerk werd tot notabel gjekozen de heer J. F. \an Duist. 'Op a.s. Vrijdagavond 7 uur zal in het Verenigingsgebouw al hier een "lezing' en filmvertoning plaats hebben van wege „Dr ga- non" te O ss. Het zal in hoofdzaak glaan over de vraagj,Wat gebeurt eiglenlijk met de urine van drach- tigie paarden?" Laten vooral de „leveranciers" eens komen kijken en luisteren. Iedereen is welkom. Hiet kan een leerzame aviond worden. Het jachtrecht op de ge meente-lande rijen werd onderhands door de gtemeente verpacht aan W. Naaijeb alhier. Voorheen werd dit gjepacht door P. de Gruyter te den Bosch, die tegien liet besluit in beroep is glegaan bij Ged. Sta ten. De Unie-collecte voor de schollen mét de Bijbel bracht al hier ruim f 500 op. s0p Vrijdag 21 dezer zal in het Gem. Ver.gtebouw aan de v. d. Schansstraat optreden ds. I. J. Vaseur uit Amsterdam, welke zal vertellen van zijn ervaringten als veldprediker onder de militairen in Indië. De heer J. F. van Duist heeft zijn benoeming! tot notabel der Ned. Herv. kerk aangfenomen. lOnze oud-dorps gtenoot A. Crieiaard werd overgeplaatst als wachtmeester der Rijkspolitie naar Sleeuwijk. Die zangVer. „Onderling Ge noegen" gaf met medewerking van het muzikale duo v. Rijswijk uit Sleeuwijk en de toneelvereniging van „Con Amore" uit Wijk een gbed geslaagde uitvoering. ALMKERK. Het ligt in de bedoeling weer inspectievterlga deringen te hou den van het onderwijzend perso neel in het Land van Heusden en Altena. Om beurten zal nu eens deze, dan weer die plaats als ver enigingspunt in aanmerking; ko men. Allerlei onderwijsproblemen zullen er ter sprake gjebracht wor den. De Federatie v an OorlogS- Igtetroffenen maakt bekend, dat zij zich, in verband met de volgende mededeling! die vele leden van het Gommis sar iaat voor oorlogsscha den op hun beroepschrift inzake huisraadschade ontvingen en dat als volgt luidde: „In verband met het bovenstaande wordt in afwach ting! van de bedoelde aanvullende regleling, uw beroepschrift als ver vallen beschouwd", tot de Minister van Financiën heeft glewend en heeft igievraagd of zij daaruit mag concluderen, dat zodra de wet op de materiële oorlogsschade in het staatsblad is verschenen de schade- bedraglen door de 5chade-enquête commissies vastgiesteld, opnieuw zullen worden vastgesteld, zomede of magi worden aangenomen, dat in dieze wet de beroepsmogelijkheid opnieuw wordt gleregeld. In verband met de inge voerde verplichte keuring! van var kens, bestemd voor huisslachtinigi,, zal de vle es keu ri njgsdieost over 1948 vermoedelijk g|een nadelig saldo opleveren, betgleen de laatste jaren wel het gleval was. Ook voor 1949 wordt gieen nadelig saldo ge raamd. In 1948 wier den ongieveer 1200 varkens gekeurd voor huis- slachtingl. Voor het gehele seizoen kan dit pp ongfeveer 2000 worden gieraamci. Met een „MIJNHARDJE" (cachet) spoedig weer opgeknapt. Doos 30 ct. AALST. Die werkliedenver. „Eensge zinde Hulp" kwam Woensdags avond 12 Jan. in de openbare school in jaarvleigladering oijeen. De opkomst der leden bleek vrij gbed als de voorzitter de heer W. W. van Ballegbijen opende en in eien terugblik over het afgelo pen jaar constateerde, dat de ver eniging er fiinantieel gloed op vooruit is giegaan, dank zij de ge houden bazar. In 1948 zijn geen leden overleden, dit in schrille te genstelling met de eerste dagen van 1949, waar reeds twee leden de vereniging ontvielen, die met een enkel woord door de voorz. werden herdacht. De notulen der viorigte leden vergadering en de daarna nog ge houden bestuursvergjaderingen wer den na voorlezing! vastgesteld. De penningmeester doet reke ning en verantwoording, waarvan de commissie van controle gun stig rapporteert. De aftr. bestuurs leden en de leden van controle worden bij acclamatie herkozen. De uitkeringi bij ziekte of onge val wordt vastgiesteld op f5.per week giedurende een halfjaar, na één wachtweek. De uitkering! bij overlijden blijft bepaald op f 40. Na glehouden inschrijving blijkt A. d. Pol de laagste 'inschrijver \oor bode a f 49.90. Een viertal leden stellen zich beschikbaar om THO MAS SL AKKENMEEL (Vervolg!). Wat is eigenlijk de grote ver dienste van Sidney Gilchrist Tho mas, de uitvinder van het Thomas staai-procédé? Deze eenvoudigte ambtenaar- schrijver op een politiebureau in Londen was reeds in zijn jeugjd ge dwongen voor zichzelf te Zorgen. In z'n vrije tijd studeerde hij Schei kunde en leglde zich vooral toe op de Chemie van het staalbedrijf. Sedert 1870 hij was toen 20 jaar zocht hij naar een pro cédé, waardoor aan het fosforhou- dend ruwijzer het fosfor onttrok ken kon worden. De vorige maal vertelden we immers, dat tot op dat ogenblik zulk ruwijzer, tot gietijzer verwerkt, waardeloos was. In 1876 verbond Thomas zich met z'n neef Percy Gilchrist, schei donateurs te winnen. Besloten Wordt nog om aan het Sanato riumfonds voortaan 20 cent per jaar en per lid af te dragen. Z?ij de rondvraag komt nog ter sprake de daling van het ledental, overeengiekomen wordt om een ac tie voor het werven van nieuwe leden op touw te zetten. Na nog een gratis-verloting volgt sluiting van deze geanimeerde vergade ring. BRAKEL. Op de voorjaarskeuring! van Shetland-pony's te Eist, kon, we gens het gepasseerd zijn van die achtjarige leeftijd, de pony „Tip je" van de heer D. van Dam alhier, niet gleprimeerd worden. CAPELLE. Lengte vol ge van een val had de wed. Ie Sagte het ongeluk haar heupbeen te breken. De ontboden geneesheer achtte opname in een ziekenhuis n© 0dzakelijk Na herhaalde oproeping' heeft zich nog: één sollicitante aan gemeld voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de Konin gin Julianaschoo! in de Kon. Het aantal gegadigden bedraagt dus thans drie. 'Onder leiding! van Ds. J. W. de Bruijn uit Sprang zal de Rinig! 's Grevélduin-Capelle van Ned. Herv. Jongtelingsverenigiingen Vrijdag! 21 dezer, des avonds om kwart voor acht in het Vereni gingsgebouw te Btesoijien in jaar vergadering bijeenkomen. Behalve de jaarverslagen vermeldt de agen da een Bijbelbespreking! met in leiding en een onderwerp. In de zaal van de heerAnt. van Dijk aan het Bruglgetje te Vrijhoeve-Capelle hield die afd. Sprangt-Capielle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen een avond, gewijd aan Australië, waarbii een uitgebreide lezing dit land betref fende, verzorgd door verschillende leden der afdeling, welke ieder een onderwerp voor bun rekening! na men, aan de orde kwam. Na de pauze volgde een wedstrijd in her sengymnastiek door twee groepen, welke met gering puntenverschil door de heren werd gtewonnen. GIESSEN. Deze gemeente zal subsidie verlenen aan de plannen voor de bouw van een streekziekenhuis te Gorinchem. LAND VAN ALTENA. Verslag van de kringverga dering! van de C.B.T.B. voor hiet Land van Heusden en Altena, gle houden te Almkerk. Die voorzitter, die heer P. Wig>- boldus, opende de vergadering met het laten zinglen van Ps. 119:53, kundigie aan de Blaevon ijzergiete rijen, om proefnemingen op grote schaal te kunnen uitvoeren en het is de onvermoeide werker gelukt, om in 1878 de oplossing te vinden van een probleem, dat beschouwd werd als onoplosbaar. Jammer genoeg dit vertellen we er maar even bij is de energieke man slechts 35 jaar oud geworden. Wegens een aandoening aan de longien begaf hij zich in 1882 naar Australië en het volgende jaar naar Algiers, maar reeds in 1885 stierf hij. Het is gemakkelijk te. begrijpen, dat Thomas met het naar hem genoemde procédé plotseling In het middelpunt van de b elangjstelling van de staalwereld kwam te staan. Dit was vooral het geval in Duits land, België en Luxemburg. Want daar werden fosforzuurrijke ijzer ertsen gevonden en die konden nu door toepassing van de nieuwe vin ding ook tot bruikbaar staal ver- I werkt worden. las vervolgens een gedeelte uit Lucas 1 en ging voor in gebed. In zijn openingwoord sprak de voorzitter er zijn blijdschap over uit, dat die Weled. Heer Chr. v. d. PI euvel, bondsvoorz. van de C. B.T.B. deze middag had willen reserveren voor Almkerk. Een ver- heugiend feit was tevens, dat de zaal. geheel gevuld was. Die Weled. Heer v. d. Heuvel kreeg nu het woord. Deze begon zijn referaat met zijn visie te g!e- ven over de internationale gebeur tenissen. We moeten, aldus spa*., niet alleen oog hebben voor eigen belangjen, maar de geweldige pro blemen van vahdaag in Indonesië, in Rusland, ja in die: hele wereld moeten een stempel drukken op onze levenshouding. Als achter- igjrond van al deze problemen moe ten wij zien, de naderende stap van de Christus. Viervoligtens stond de spreker stil bij de land- en tuinbouwv'raagstuk ken in nationaal en internationaal vierband. Voorop1 stelde spreker het Marshallplan. In 1952 moet onze betalingsbalans in'1 evenwicht zijn. Ook die Benelux werd door spre ker uitvoerig' belicht. Die melk-en aardappelprijs werden eveneens on der de loupe gtetiiomen. Tot slot weies spreker op de onverant woorde intensivering! van onze be drijfsvoering!. Er volgde een gezel lige bespreking opj het referaat, waaraan door vielten werd1 deelge nomen. Na woorden van dank, speciaal aan het adres van de spreker, igjingl laatstgenoemde voor in dankgebed en sloot de voorzitter die vergade ring. Het voor het land van Heus den en Altena te Almkerk gieves tigde Conslutatiebureau vioor tu berculose, heeft aan de, gemeen tebesturen een subsidie gjevraagd ovier 1948 van 8 cent per in woner. Koeien van .leden 'der ver eniging voor Kunstmatige Insemi natie in het Land van Heusden en Altena kunnen tijdelijk, behandeld worden door de inseminatoren der soortgelijke vereniging in de Al- blasserwaard en Vijfheerenlanden. De afd. van de Macht van het Kleine in het Land van Altena mogen zich in toenemende bloei verheugjen. Andel telt 7 5 leden, contrib. 4e kw. 1948 f20.35 Gies- sen 84 leden; Rijswijk 104 leden; Woudrichem 50 ledenSlteeuwijk 76 leden; Werkendam 124 leden; Dussen 54 ledenAlmkerk 234 ledenBabiloniënbroek 48 leden Drongielen 33 ledenEetben onbe kend Aalburg! 47 ledenHank 49 leden; Meeuwen 36 leden; Nieuwendijk 151 leden; Oudendijk 28 leden; Uitwijk 46 leden; Veen onbekend Waardhuizen 49 leden. Wel een teken dat dit mooie werk in deze streek allerwegte wordt ge steund. Het was betrekkelijk slechts ©en kleine wijziging in de bereidings wijze van staal volgens Bessemer, die Thomas aanbracht. Inplaatsvan kiezelzure tegels op de binnenwarid van de Bessemèrpeer, werd voort aan een mengsel van gebrande dolomiet (d.i. calcium-magnesium- carbonaat4) met zekere delen water- vrije steenkolenbeer als bindmiddel aangebracht als bekleding. Boven dien wordt 1218 pet. van het ruwijzer aan v£rs gebrande 'kalk toegievoëgd. Verder zullen we hier niet op Je gevólgde werkwijze ingaan, maar het resultaat is, dat de staal industrie door het Thomasprocédé in staat is, ook uit fosforrijk ijzer erts bruikbaar staal en gietijzer te maken. En de slak, die boven op het glesmolten staal komt drijven, le vert ons, juist doordat zich daarin het fosfor bevindt, het waardevolle Thomasslakkenmeel, dat overal is ingieburgerd. 'W. B. te A. (Wordt vervolgd). Kou en griep heef scht allerwegen!.. Mijnhardt Poeders zijn een zegen!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5