voor FOTO'S: VISSER ZN. - WERKENDAM Gemeenteraadsverslag Burgerlijken Stand kunnen nemen aan discussies, maar gieen stemrecht hebben. Zij kun nen dus de mening van een ver gadering wel beïnvloeden v maar dragen hierover zélf niet de ver antwoordelijkheid. In het verleden heeft spr. minder .prettige ervarin- igien opgedaan met plv. bestuurs leden ,en hij meent dan ook het ten sterkste te moeten afraden. De heer Nieuwkoop is het met de heer Schenderlinlgjeens. Ook zou men wel eens te gemakkelijk kunnen worden met het sturen van plaats vervangende leden. - Ook de vergadering gevoelt niets voor plv. leden. Art. 24 (1). De heer Nieuwkoop vtaaglt ,wat verstaan wordt onder „hoofdelijke omslaglen", waarop de heer Schenderling antwoordt, dat onvoorziene uitgaven later gelijke lijk onder de aangeslotenen kun nen worden verdeeld. 5 Art. 27 (1onder b. i Die heer Schenderlinlgj deelt me de ,dat het boete-bedrag verlaagd zal worden tot f 5000.waarop de heer Nieuwkoop voorstelt dit te vlerlagien tpt 1 1000. De heer Schenderling! antwoordt hierop', dat hig-t zo is gesteld, dat, het boetebedrag! niet hoger mag zijn dan in enigle andere groep. Uiteindelijk beslist hierover echter de Algemene Vergadering en vier der bestaat altijd nog de beroeps- moglelijkheid op de Raad van Be roep. (Op een vraag! van de heer Nieuwkoop of men voor gfossier en pachter apart contributie moet betalen, antwoordt de heer Schen- derling), dat dit inderdaad het ge val is. H uishoudelij k reglement Art. 14. Hierin wordt de tijd van terugzenden van referendum biljetten van één week, verandert in 3 weken, aldus de heer Schen derling!. Art. 16. De rayon-omschrijving! wordt nog nader bekeken door de rayons I en II. Verder zijn er op het Huishou delijk Reglement geen op- of aan merkingen meer. De heer Schenderling! wijst er op, dat wij moeten zorgen, dat wij onze nieuwe orgianisatiie op tijd aandienen. Spr. heeft het plan deze statuten nogi in de Algemene Vergadering te brengen, doch mochten wij in tijdnood geraken, dan zullen wij het bij wijze van re ferendum moeten doen. Rondvraag1. De heer 't Lam deelt mede, dat hij in 1944 oorlogsschade heeft aanglemeld bij de Dienst Land- bouwherstel en hiervan nooit meer iets heeft glehoord. De heer Schenderling antwoordt hierop, dat bij onderhandse ver- pachtingien men uitbetaalde aan de Verpachter met de verplichting! van doorbetaling aan de pachter. Deze kreeg het dan meestal geblok keerd. De heer Lankhaar vraag't hoe het komt, dat men maar 40 ct. te rugkrijgt voor een kist van fi.20. De heer Vos antwoordt hierop, dat men de waarde neemt van Mei 1940. De heer Schenderling voegt hier nog' aan toe, dat nu eenmaal geen rekening: wordt gehouden met de herstel waarde. Naar aanleidiing van de gros- sierserkenningen merkt de heer de Vos nogi op, dat de situatie hier in derdaad moeilijk ligt. Overal heeft men last van de veilplichit, maar in dit rayon is het al bijzondér erg. Een grosslers-erkenninig heeft hier dan ook meer waarde dan bij ons. Spr. adviseert het rayonbe- stuur deze zaak nog' eens op te nemen. Bijzonderev dringende ge vallen kunnen wij dan nog; eens bekijken. De Voorzitter wijst er nog op, dat dit rayon wat .dit betreft erg moeilijk is. De heer Schenderling merkt op, dat het voor het grootste deel gaat tegen de \eilplicht. Zelfs met een erkenning mag men zijn fruit niet naar Rotterdam brengen. Wat de veilplicht betreft deelt spr. mede, dat op het ogenblik de kans van verdwijning groter is, dan ze in de laatste 15 jaar is gleweest. De veilplicht vormt rpL. ook een belemmeringj voor de coöperatie. Wanneer wij er echter coöperatie voor in de plaats krij- gien, dan schieten wij er niet vieel mee op. Die heer Nieuwkoop wijst er op, dat fruit >gle>en gemakkelijk artikel is om coöperatief te giaan doien, waarop de heer Schenderling' ant woordt, dat het me't regeringssteun altijd moglelijk is. Verder vraagt de 'heer Nieuw koop, hoe het straks 'met onze orgianisatiie moet, wanneer de Be nelux tot stand komt. De heer Schenderling! antwoordt Vergadering van de raad der ge meente BRAKEL, gehouden op 12 Januari 1949, des nam. 3 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer W. J. Pos. SecretarisMr. J. van Dalen. Afwie'ziig! de heren D. Wvan Dam en H. J. Duijzer. De Voorzitter opent de verga dering: met voorlezing van hetfor- muliergiebed, waarna de secretaris de notulen der viorige vergadering leest, die worden goedgekeurd. Hierna wenst ,de Voorzitter bij deze eerste vergadering in 1949 de raadsleden een gelukkig 1949 en brengt dank voor de prettige samenwerking gedurende het af gelopen jaar. Tevens brengt de Voorzitter dank aan bet gjehelë ge- meent epersoneel voor hunne werk zaamheden in het afgelopen jaar verricht. Naar aanleidinjg! van enkele ge stelde vragen in de vorige verga dering, deelt de Voorzitter mede, dat van de elactrificatie van 'de Waarddijk voorlopig nog wiel niets zal komen, dat uitbreiding in ver band met het transformatorhuisje niet moglelijk is. Wat betreft de vergoeding van ingeleverde geweren, heeft de Voorzitter vernomen, dat thans nog geen enkel ingeleverd geweer ver goed is geworden en dat het lang nog niet zeker is, dat ook wel enige vergoeding zal worden ge geven. De uitbreiding: van he riolering zal spoedig' kunnen plaats vinden, daar de gémeente-opzichter een en ander nader heeft opgénomen. 1. Ingekomen is een schrijven van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen waarin mededeling! wordt gedaan, dat bij een afzonderlijke klasse voor het voortgezet gewoon lager onderwijs aanspraak kan worden giemaakt op Rijksveigloeding voor een afzon derlijke leerkracht. 2. Van de Prov. Directie voor de Wederopbouw is een schrijven ingekomen houdende de goedkeu ring van het bouwplan -van e,en woning! van J. van Wij gierden in de Molensteeg. 3. Een besluit van Ged. Staten, houdende de goedkeuring van het raadsbesluit dd. 26 Mei 1948, tot het verlenen van een crediet, gedeeltelijk onder ie en gedeelte lijk onder 2e hypotheek aan H. Spiering! ten behoeve van de fi nanciering van diens woning. 4. Van Ged. Staten is goedkeu ring! ontvangen op het raadsbesluit betreffende de verhuring van de 4 giebouwde woningwetwoningen. 5. Een besluit van Ged. Staten houdende de goedkeuring van de verkoop van 500 M2 grond aan C. van der Linden te Brakel. 6. Een schrijven van roej. P. van Dalen-Vers teeg houdende een hierop, dat de Belgen geen or ganisatie hebben, die zoveel in vloed heeft als de onze. De Belgen zijn dan ook min of mieèr jaloers op onze invloed. Wij zuillen echter met de Belgische Organisatie zo- vieel mogielijk samen moeten wer ken en op dit gebied kunnen de Belgén nog wel iets \an ons leren. Die heer de Vos dankt de heren voor de aangename discussie. De prettige sfeer, die in het begin even dreigde te verdwijnen, is ge lukkig weer teruggekomen. Spr. hoopt, dat dieze kern trouwe leden zullen blijden van de nieuwe Or ganisatie en wekt de leden op, steeds achter hun Tayonbestuur te staan ,en ook met glrieven naar dit bestuur toe te "komen. Zie kunnen dan besproken worden in het Hoofdbestuur en er kan worden bekeken, of er iets aan kan worden giedaan. Wij zullen trachten te be- dankbetuigjng voor de verhoging van haar jaarwedde als school- s ëhoonmaaks ter 7. Een schrijven van de Stich ting! tot Bievöi dering van de Wel vaart in de Rommelerwaard, waar bij toegezonden he t vierslag o ver'de periode 1 Juli 19451 Januari 1948 van de gedane werkzaamhe den. 8. Een besluit van Ged. Staten houdende de goedkeuring van het raadsbesluit van 19 Dec. 1948, tot aankoop van een perceel land van C. A. Vervoorn nabij de Weidjes alhier. 9. Een schrijven van het gie- meentebestuur van Kerkwijk, waar bij wordt toeglezonden de begroting van het Vleeskeurinjgsbedrijf over 1949. 10. Eien schrijven van de Mi nister van Financiën houdende een afrekening' uit het Gemeentefonds over de jaren 1944, 1945 en 1946. De achter stalligle bijdrage bedraagt alsnog f 7409.96. B. en W. adviseren de stukken 1 tot en met 10 voor kennisge ving! aan te nemen. Alzo wordt besloten. Inglekomen is een schrijven van het Geldersen Genootschap tot Be vordering! en Instandhouding van de Schoonheid van Stand en Land te Arnhem, houdende het verzoek om aansluiting'. De contributie be draagt f25.per jaar, waarbij de eerste 5 adviezen gratis zullen zijn. B. en W. adviseren hieraan thans nog' niet aan te sluiten, waaraan de raad zijn goedkeuring hecht. De pensioengrondslag van de on derwijzer G. A. J. de Stig'ter wordt met inglang van 1 Juni en 1 Juli 1947 gewijzigd. Van G. R. van der Linden is een aanvraag' ingekomen om een overheidspremie in de kosten van verbetering' zijner woning. Dever- beteringlskosten zullen f3150.be dragen. Die Voorzitter zegt, dat B. en W. in verband met die gebrekkige oplossing! afwijzend willen beschik ken. De raad is het met de zienswijze van B. en W. eens en besluit op glemeld verzoek afwijzend te be schikken totdat later een eventuele gleschikter oplossing is te vinden. Besloten wordt bij de N.V. Bank voor Niederl. Gemeenten een geld lening! aan te gaan van f 54000. ter financiering' van de particcu- liere woningbouw in de gemeente. De jaarwedde van de schoon maakster van het gemeentehuis wordt met f 50.verhoogd, ter- wijJ een stofzuiger voor het ge meentehuis aangekocht zal worden. De Voorzitter zeg't, dat voor de bouw van de brandweergarage 2 inschrijvingen zijn ingekomen en wel van P. C. van Daalen te Bra- kel tot een bedragl van 1479*8.7^ en een inschrijvingi van v. 'd. Leij en de Vries ten bedrage van f4896.B. en W. adviseren om de bou wvan bedoelde glarageaan reiken ,wat er te bereiken is. Als eenling komen we nergens, doch als Orglanisatie wel. Op een vraag van dhr. Nieuw koop of er nog een andere weg is om een g'rossierserkenning te ver krijgen dan omzet in het verleden aan te tonen, antwoordt de heer Schenderling1, dat deze weg er in derdaad is. Een s-jarenopleidingi in een leidende functie in een g'ros- siersbedrijf, of een 3-jarige oplei ding als pachter, aangevuld met theoretische kennis (het behalen van enkele praktijkdiploma'sj is eveneens voldoende. Die heer Lankhaar vraagt, door wie de veilplicht is ingevoerd, waarop de heer Schenderling'ant woordt .dat dit indertijd is g'ebeurd door de Nederlandse Groenten- en Fruit centrale. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. 'P. C. van Daalen te giunnen, waar aan de raad gioedkeuring hecht. Tevens wordt nog! besloten om aan A. van de Wetering! 1150 1M2 g'rond te verkopen voor de bouw van zijn woninjg! terwijl aan ver schillende personen een stuk g'rond wordt toe!g!ewezen voor een even tueel later te Douwen woning. Rondvraag- De heer Ermstrangl zegt, dat het keuren van varkens in deze ge meente niet erg! vlot. Het is voor- giekomen dat de keurmeester dron ken was. Verder is men verplicht de varkens op een bepaalde manier af te hakken, wat voor velen in deze gemeente een teleurstelling is. 'Ook de heer Vervoorn is het met de gjemaakte opmerking van de heer Ermstrang1 volkomen eens en bevestigt een en ander. Die Voorzitter zegt, dat hij de keuringsveearts met een en ander in kennis zal stellen en zal hem tevens vragbn of met het afhakken van de gleslachte varkens rekening kan worden gehouden met het plaatselijk gebruik. Die heer van Tuijl fraagt enige nadere inlichtingen betreffende de werkwijze van de klinkerisolietfa- briek te Aalst op "Zondag. Volgens spreker zouden er personen zijn welke reeds ontslag! op de fabriek hebben* glékregen, ornaat deze op Zondag! niet wilden werken. Die Voorzitter zegt nader te zul len informeren bij de bedrijfslei ding! op de fabriek. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering met voorlezing' van het dankgebed. I)E WERKEN EN SLEEUWIJKT Geboren: Rookje, d. van C. P. Cornet en C. Cornet; Tieunis Fran- ciscus, z. -van A. Menhart en PI. den Hollander. GetrouwdCornelis Rijken, 27 j. en Otje Cornelia Groeneveld,. 27 i- RIJSWIJK. Geboren: Jeanette Cornelia, d.. van J. L. van Tilborg! en H. iM. J. van AnrooyNellie Johanna Jannigje, d. van J. v. d. Heuvel en J. van MasbergenJohannes, z. van R. Schmidt en M. Lievaart; Helena, d. van P. Smits en M. J. LievaartAntonie, z. van A. Kant en C. M. SlingerPieternella Heil- tje Elisabeth, d. van A. N. Duizer en C. van HerpenElisabeth Wil- helmina, d. van D:. Westerlaken en H. E. v. d. MoorenMaria, d. van P. Westerlaken en C. G. Verbeek. Getrouwd: Frans van Gamme- ren, 28 j. en Dingena Helena Nieu- wenhuizen, 21 j.Cornelis van Enkhuizen, 23 j. en Clara B. Roza, 23 j.Jan v. d. Water, 31 j. en Jacoba v. Anrooy, 21 j. Overleden: P. Kant, 79 J., wed- van G. A. van Herpen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 8