Plaatselijk. Nieuws TWEEDE BLAD Eén vandedrie, »V r ij en B I ij« »De Vriend des Huizes« NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard I behorende bij het No. 6639 DONDERDAG 27 JANUARI 1949 HEUSDEN. De 'damclub welke met slechts '9 man, waarvan nog' 2 reserves Vrijdag' naar Eindhoven tooigl (om aldaar EDG te bekampen, heeft van dtezie met flinke cijfers lil. 'i 55 verloren. Slechts Gier. Jonker en ~J. Klaren wonnen hup partij, terwijl A. de Graagi aan hiel eerste bord in een betere stand in 'remise moést berusten wiegens het late uur. Die damclub V.D. bezet thans de viool-laatste plaats in de ranglijst gleen mooie plaats weliswaar, maar voldoende om niet te degraderen. Voor de onderlinge compietitie werden Maandag' j.l. de volgende partijen glespiee'ld de Joode-Schaap 2o. Bax-dte Graag! o2. Een drietal matches elk van 3 partijen zullen worden gespeeld tussen A. Nieuwkoop en Ger. Jon ker, G. Bax-J. Klaren en Ant. Fitters en J. Sitruijk, waarbij Nieuwkoop en Struijk bun tegen standers als winnaar beschouwen bij een 33 uitslag!- De match Bax-Klaren glaat gelijk op. Een drietal prijs jes werden aierv oor be schikbaar gesteld. De eerste uit slagen waren: Nieuwkoop verliest van Jonker en Fitters van Struijk. Maandag' a.s. voortzetting van de ondierlingle compietitie en die mat ches. ANDEL. Enkele jaren voor die oor log! wierd het bouwvallige school huis door een flinke, nieuwe ambts woning vervangen. De kachielver- warmingi der school wierd vervan gen door een centraal verwan- mingssystieem, terwijl ook het nieu we schoolhuis daarop wierd aan gesloten. In de bezettingsjaren leed de nieuwe woning' enorm door die inkwartiering: van Duitsers. Het ge bouw staat juist aan aet begin van die Steeg:. Deze wi^g lag in de oorlog steeds ondier Engels gra- naatvuur, omdat hij naar het front langs die Biergsche Maas voerde. Door het grote aantal gedode Duitsers langs deze weg, kreeg die Steegi de naam „Dodenweg". .Het is te begrijpen, dat de lig ging der woning dus zeer gevaar lijk was. Een gedeelte ervan werd weggeschoten door een granaat. Na de bevrijding: werd de rest weer bewoonbaar gemaakt. Thans zal dit gedeelte worden gesloopt en op die fundamenten zal een nieuwe ambtswoning verrijzen. In de Geref. Kerk alhier sprak ds. Vas's'eur uit Amsterdam over zijn werk onder de militairen in Indonesië. Ook uit de omlig gende gemeenten waren verschil lende belangstellenden aanwezig. Voor die militairen werd nog! een collecte gehouden. ALMKERK. De landbouwer W. van Hof wegen alhier had bet ongieluk, ter wijl hij met een zijner koeien de stier bezocht, dat het dier plot seling! hem besprong, met het ge volg dat hij met een gebroken been werd opgenomen en naar het ziekenhuis te Raamsdonksveer moest worden overgebracht. De heer J. E. Meijer, amb tenaar bij de Centr. Techn. Dienst alhier, js met ingang van 1 April a.s. benoemd tot employé bij de N.V. Internationale Crediet en Han delsvereniging te Rotterdam. AALST. Door de Chr. J. V. „Sa muel" is Woensdagavond 19 Jan. een propagjanda-avond gehouden in de consistorie der Ned. Herv. kerk, waarbij speciaal de leden der plaat selijke sportvereniging waren uit- gienodigd. De opkomst was Duiten verwachting!. Na het zinglen van Ps. 75:1 en gebied, sprak de heer v. Roekel als voorz. der J.V. een woord van welkom en zette het doel van deze samenkomst uiteen, n.l. het meer contact legigen tussen deze ver- enigjingen onderling. Door de secretaris der J.V., de heer Engjel, werd ingeleid een on derwerp over „Die Sport". Inleider schetste hoe door het invoeren van de 48-urigle werkweek en het daar door ontstaan van vrije tijd |de sport een groot aantal beoefenaars gie vonden heeft. Die ze toename aan sport bestaat dan ten plattelande in dje sport op Zaterdag. Door de meer geestdodende arbeid tegen woordig: is volgens inleider ook meer ontspanning nodig. Sport biedt deze ontspanning en geeft vele Jichamelijke en geestelijke voordelen, mits men haar niet lot doel stelt, daar vóór ieder mens meer nodig is dan ontspanning alleen. Sport moet dan ook piet leiden tot sportverdwazinigl, want daardoor ontstaat alleen mensen- vcrbeerlijkingi. naar persoonlijke smaak, want alle drie zijn goed tegen ruwe, rode handen en schrale huid: Purol (balsem) - Hamea (crème) Hamea (gelei). In prijzen v. 30-75ct Na deze inleiding is uitvoerig over ideze materie van gedachten glewisseld, waarbij men tot de con clusie kwam, dat de J.V. en V.V. niet zo vier van elkaar ptaan als menigieen .zou vermoeden. Besloten wierd om volgende maand nogjmaals bijeen te komen, betjgleen bewijst dat deze bijeen komst wel in de smaak yiiel. Tot slot ver toonde de heer van Roekel met een projectieluntaarn een aantal beelden met indrukken uit Zwitserland, die aandachtig! glevolgd wierden. Met he't .zingen van Ps. 138:1 en dankgebed werd deze leerzame en nuttigje bijeenkomst besloten. 'Op uitnodiging van de afd. Aalst van de C.B.T3. sprak Don- derdagiavond 20 Jan. in een alge mene vergadering, die gehouden werd in de Chr. schoei', de heer W. Bronkhorst, hoofd der Chr. Lagjere Landbouwschool te An- del over „Die zeg(en van het boer zijn". Nadat de voorz. der afde ling had gelezen Ps. 104 en was voorgegaan in gebed, kreeg de spreker het woord. Na een iuit- voerig(e inleiding kwam deze aan het eiglenlijke onderwerp en gaf daarbij als zijn mening, dat de vrijheid die de boer geniet reeds een zeglen betekent, al is die vrij heid door veel maatregjelen van de overheid sterk ingekort. Ook het speculatieve van boeren trekt aan, aldus spr., al leidt dit soms meermalen tot egoisme, waarbij gleen zegen te verwachten is. Al leen door een oprechte en ware levenswandel kan de mens geze gend worden bij zijn arbeid. Met vele voorbeelden uit zijn rijke er varing!, met citaten van bekende figfuren en met verzen van be roemde dichters toonde de heer Bronkhorst aan hoe het boer zijn gezegend kan wordeh, doch ook hoe het tot een vloek kan zijn. Deze begiaafde spreker vond een aandachtig! gehoor, terwijl na zijn uiteenzetting nog" verschillende h^j- komstigjheden nader onder de loupe genomen werden. Op verzoek ging de heer Bronk horst tenslotte voor in dankgleoed. DOEVEREN. Er bestonden plannen om deze gemeente kerkelijk te vereni gen met 'Heesbeen, daar deze plaatsen dichter bij elkaar liggen dan Aalburgi en Heesbeen, die ge combineerd zijn. De hoiglere bestu ren hebben deze plannen echter niet goedgekeurd. GRAVENMOER. Naast net Chr. gem. zang koor '„Halleluja" alhier is een klein meisjeskoor opgericht. Beide ver enigingen hebben dezelfde direc teur en bestuur. Toen een auto die bocht Hoofdstraat-Mlolendijk wou nemen, liep het zoontje van de heer v. R. alhier tegjen die wagen aan. Het ventje werd bij een der <omi- wonenden binnien!g|ed ragen, waar spoedig dr. Koekkoek aanwezig, was welke een hersenschudding en een hoofdwond constateerde. De chauffeur treft geen schuld. Vrijdagavond a.s. komen de Jonteling's- en Meisjesveneniilgingen van de Ring1 Langstraat in verga dering bijeen. Voor de pauze zal behandeld worden hiet onderwerp „Het Christelijk huisgezin", terwijl na de pauze de jaarvergadering wordt g'ehouden. HERPT. De 'gymnastiekclub R.K.J.B. hield !haar jaarvergadering in café J. Verhoeven. De voorzitter J. H. Verhoeven Azn. had (Je leiding dezer ver gadering. Aanwezig .waren mede de geestelijk adviseur en de Voor zitter van Je afdeling Herpt NCB. De vereniging telt 32 werkende leden, '11 adspirantleden en 7 do nateurs. Uit de rekening bleek, dat het totaal der inkomsten was f243.85, het totaal idler uitgfaven f 124, al zo een batig! saldo van f119.79, vermeerderd met het saldo van het leenhankboek >vord t dit f 197.26. Uit het jaarverslag: bleek, dat de vereniging heeft /deelgenomen aan de sportdagen Je 'Vlijmen en Vin kei en aan He interkring sp-ortdag te Breda, met zo veel suCces, dat men zich genoodzaakt ziet een prijzenkast aan te schaffen, die door de timmiermian P. van Ger- wen glemaakt zal worden eh waar voor de afdelinig NCB, een bij- dragle gaf. In het afglelopen jaar waren ge houden 3 bestuurs- en 3 leden- vergladeringen. Die aftredende J. H. Verhoeven werd met zowat al- glemene stemmen herkozen. D>e gymnastic kavonden werden vastgesteld op Vrijdag. Die leden Ad. de Wilt en J. Fitters zullen de 'leiderscursus vol!g|en. NEDERHEMERT. De ijsclub „Eensgezindheid" alhier hoopt Vrijdag 28 Januari in de Naaischool haar algemene vergadering te houden. Aan de orde komt bespreking plannen om bij glebrek aan ijs- pret, een uitstapje te oggianiseren, terwijl tevens een bestuursverkie zing1 op het programma staat. Een 'glratis taart-verloting zal plaats vinden. Gezien de belangrijke punten van de aglenda, hoopt het bestuur der ijsclub, dat die Ledien aan deze uitnodiging zullen 'gehoor geven door trouwe opkomst. De afd. Nederhemert van „De Macht van het kleine" van de vereniging tot verpleging van lijders aan vallende ziekten te Heemstede mag zich in bloei.ver- heugCn. De afdeling telt thans 6 collectcanten en 122 leden. Voor het Bouwfonds kwam over de maanden November en December binnen aan maandelijkse bijdragen in de busjes f72.03 en f44.19 plus busje Jongelingsver. f 1.80, aan bijzondere giften van verjaring! resp. f17.50 en 'f19.50, terwijl de kerkcollectes bgdroegen t 10.55 en 11P4<b zodat In bei de maanden totaal f180.97 werd bijeengebracht. Nu de bietencampagne ge ëindigd is, kan de balans worden opgemaakt. Er werd hier iop „de Bol" aangevoerd voor de Coop. Suikerfabr. „Puttershoek" 863.600 kg! bruto voor de de Centrale Sui ker Maatschappij 1112.461 kg Dru- to totaal dus 1.976.061 kg1 bruto suikerbieten. Een vermeerder 1 ng'1 n vergelijking met vorig jaar al hier van fi 57.445 kgi. 'Niet alleen de oogst was groot, maar ook het suikergehalte van de bieten was dit jaar zeer hoogt 'Op die voorjaarskeuririg'van Dinsdagi 18 Jan. j.l. yan Shetland- ponny's te'Nederhemert, welke een unicum in de historie onzer gie- meente is, daar zo'n keuring: nog nooit plaats vónd, werden 9 pon- ny's aangevoerd \w. 4 uit Meeu wen, 1 uit Hierpt, 2 uit Bruchem en 2 uit Nederhemert. Geprimeerd werden 4 ponny's w.o. die merrie-ponny „Emma", ei genaar A. Vos en het yeulen „Eva- lientje" eig(enaar D. Verheij, bei den te Nederhemert. 1 Eindelijk weer het goede Christelijk Jeugdmaandblad van de Uitgeverij Neerbosch, dat in vroegere jaren zoo'n goede naam mocht hebben en in 1941 door de Duitschers verboden werd. Abonnementsprijs f 2,50 per jaar of losse nummers 25 cent per ex. Een eventueel abonnement ook te combineren met- het eveneens bekende blad waarbij het abonnementsgeld van deze 2 Maandbladen samen komt op f 6 per jaar. De prijs van „Vrij en Blij" afzonderlijk Is f 2,50; van „De Vriend des Huizes" f5,—, zodat U zich bij een gecombineerd abon nement f 1,50 per Jaar voordeel doet en voor het gehele gezin goede lectuur ontvangt. Proefnummers worden op aanvraag gaarne toegezonden. Abonnementen worden aangenomen in den Boekhandel Firma L. J. VEERMAN, Tel. 19, Heusden. MEEUWEN. Oudejaarsdag; 1944 werd die Herv. kerk alhier geheel door oor- logisgleweld verwoest. Ook de to ren werd zwaar beschadigd. Waarschijnlijk zal de kerk nog dit jaar weer herbouwd worden^ OUDENDIJK. Wegens verhuizing heeft de heer Jac. Kant Jaczn. bedankt als lid van het Bestuur der Neutraal Bijz. School. RIJSWIJK. Die heer J. C. van Hoven, onderwijzer aan de Bijz'. school al hier., werd met iniglang van 1 iMei a.s. in gelijke oetrekking benoemd aan de Herv. school te Werken dam. VEEN. Door het Prot. Thuisfront zijn 9 pakketten verzonden naar Indië. Op Maandag 31 Jan. zal in de N.H. Kerk Ds. Rename van Amsterdam, een oranjerede uit spreken. Wegens gebrek aan locali- teit zal de Gem. Zangvereniging op 19 Febr. te Wijk in het Ve^J enigingslokaal een uitvoering ge ven. WOUDRICHEM. Op de voorjaarskeuring voor het Ned. Shetland Pony Stam--* boek te Gorinchem, werden een tweetal pony's in het hulpstam boek ingeschreven. Voorts behaalde de Stamboek pony „Berti", Stamb. no. 696, ei genaar de heer H. de Lorm alhier, een 3e premie. WERKENDAM. De heer C. B. Bouman al hier is gekozen als secretaris van de Kamerkring Den Bosch der Chr. Hist. Unie. .Bij de gehouden aanbeste ding van eén Idokkenstoel was de laagste inschrijver Joh. v. Loon Azn. voor f1892.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5