Ons Landbouwhoekje, PSALMEN en GEZANGEN SWAI-olPAEKEB- Burgerlijken Stand Ledenvergadering Bestrijding Aardappelmoeheid V ulpenhouders, Contact-Boeken S,LAKKENM*EEJL. (Vervofgi) Uit de beide vorigle artikelen is de lezer nu wel voldoendle duide lijk g(eworden, dat deze meststof een waardevol afvalproduct is van de staalbereidiiigl. Het bevat meestal 17 k 18 pet. fosforzuur en wordt verhandeld naar het jgjehalte aan fosforzuur, dat oplosbadr is in 2 pet. citroen- euur. Dit is een zwak-zure oplos- sinlgl, die ongleveer overeenkomt met het koolzuurhoudend bodem water. Indertijd is het Land van Heus- den en Al te na „afgestroopt'' met een fosfiorzuurmeststof „Basiphos" die door vele boeren glretig: ge kocht werd, omdat de verkoper beweerd zou hebben, dat ze even (gloed werkte als slakkenmeel en omdat ze per zak een paar kwart jes goedkoper was En op de kaartjes, die aan de zakken hingen (labels noemen we die dingen), stond immers18 pet. P205 (fos forzuur in de Be mes tkiglsleer), op losbaar in mineraal zuur? Wieigieen landbouwonderwijs genoten heeft, kan moeilijk weten, dat hiermee sterke zuren bedoeld worden, zo- voor de Ned. Herv. Kerk, Koor-uitgave f 9,90 Voorradig in den Boekhandel van de Firma L. J. VEERMAN - Telef. 19 - HEUSDEN Ook de gewone HUISBIJBELS zijn weer voorhanden, even als KERKBOEKJES voor de belijdenis in diverse uitvoeringen van de Coop. Zaaizaad- en Poo'tigioed telers vereniging „Die Bommelerwaard" op Zaterdag! 22 Januari j.l. De Voorzitter opent de verg!a- deringi en heet allen hartelijk wel kom. Naar gébruik van de eerste verg lade ring in het nieuwe jaar sprak hij een Nieuwjaarswens uit zowel voor Vereniging als leden en zeide verheugld te zijn, dat de leden zo trouw waren opiglekomen. Daar de secretaris door ziekte verhinderd was, las de voorzitter de notulen voor, die onveranderd wferden gbedgekeurd. Daarna besprak de Voorzitter de afzet van het pootgbed, v.n. het Bintje, dat niet zo vlot van stapel loopt als wel wenselijk is, wat ei genlijk wel jammer is, daar de meeste prima bewaard zijn in het koelhuis en zeer zeker kunnen con curreren met pootgped, waar van daan dan ook. Mjet de andere ras sen valt dit wel mee, deze zijn grotendeels ve rkoe h t Aan de orde komt wat er .uit betaald kan worden en dit zou kunnen bedragen voor Bintje een voorschot van 7 ct. per kg en voor alle andere rassen 12 ct. per kg. Hiertegien was bij de leden geen bezwaar. Door de zaakvoerder, de heer T. O-omen werd er op ge wezen, dat meer rassen verbouwen ten goede komt aan de vereni jging en vooral goede zorg be steden aan kwaliteithoe Deter product, hoe gemakkelijker verko- pen. Door de heer Stuvers werd uit eengezet wat de export bedroeg over 1947 en 1948 en dat de toekomst niet al te donker inge zien moet worden. Voor deze vereniging met haar modern hoelhuis is in de toekomst wel wat te bereiken, daar de ver schillende proeven bewezen heb ben, dat voor de warmere landen voor tweede uitpoot, gekoeld poot- gbed goede resultaten gaf. Verder bracht de heer Stuvers nog in het midden, dat er een actie gevoerd zal worden om te als zwavelzuur, zoutzuur en salpe terzuur. Die hebben we in de gjrond niet. In mineraalzuur zou er van het P205, dat in slakkenmeel zit, ook heel wat meer oplossen dan 17 of 18 pet. Maar het onderzoek met mineraalzuur of sterk zuur zegjt letterlijk niets omtrent de werking van het Thomas slakkenmeel in de Iglrond. Toen misschien honderden balen Basiphos glekocht waren door onze argleloze, niets kwaads vermoeden- dende boeren, kwam men mij vra gen, vat dat eigenlijk voor goedje was enof het net zo gfoed was als slakkenmeel en super. Voor- -ziohtiglheidshalve heb ik zelf toen een monster opglestuurd naar het R.L.P. te Maastricht. De volledige analyse heeft toen in het Heus- dens Nieuwsblad glestaan. Inder daad zat er in Basiphos 18 pCt. P205, maaroplosbaar in mine raalzuur. Dat is dus een heel ver schil met slakkenmeel. En het meest jammer vond ik het voor onze boeren, dat er toen gewone fosforzuurmeststoffen in overvloed te krijglen waren. Ondervinding is wel een gbede leermeester, maar vaak een dure! Juiste landbouw voorlichting! blijkt nog altijd drin gend nodig te zijn. W. B, te A. (Wordt vervolgd). proberen om in samenwerking! met de bestaande Telersverenigingen en Keuringsdiensten in Gelderland meer Gelders pootgbed te verbou wen. In verband met het bezoe ken van proef- en seleetievelden komt er bij velen de indruk naar voren, dat er in de Bommeler waard nog1 te veel slechte percelen liggen d.w.z. consumptie-percelen met oud pootgloed bepoot. Om hier verandering! in te brengen, zou er volgens spr. geprobeerd moeten worden om de boeren op te wékken uitgiangsmateriaal aan te schaffen en dit met behulp van de Voorlichtingsdienst zelf selecte ren om zodoende toch gloed poot gbed te krijgen. Door dhr. v. Baliegboyeri werd de teelt en behandeling! van poot gloed op zeer dui.d'elijke wijze uit eengezet en welke maatregelen er genomen moeten worden om zo voordelig! mogelijk te werken n.l. zoveel mogelijk werken 0111 meer kleine maten te krijglen, door mid del van looftrekken het géwas be ter afsterven en mooiere kleur van het pootgbed enz. Om belangstellende leden zowel als niet-leden in de gelegenheid te stellen er iets van te laten zien hoe het pootgoed gekoeld wordt, kunnen deze 's Zaterdagsmorgens zich vervoegbn aan de Fabriek te Animerzoden, waar ze door dhr. v. Balleglooyen worden rondgeleid .en voorgelicht. Een bezichtiging is de moeite waard. Bij de rondvraag1 deelt de Voor zitter nog! mede, dat binnen veer tien dagen het pootgoed wel uit betaald zal zijn. Daarna wordt deze geanimeer de vergadering gesloten. van de De behandeling1 in de S talen- Generaal van het voor onze aard- appél teelt zo belangrijke wetsont werp ter bestrijding! van de aard appelmoeheid kan .niet meer zo tijdig worden verwacht, dat het opleggen van de verplichting tot wisselbouw in 1949 mogelijk zal zijn. Om aan de onzekerheid, waar in het bedrijfsleven ten opzichte van de bestrijdingsmaatregelen te gen de aardappelmoeheid verkeert, een eind te maken, deelt de Plan- tenziektenkundigte Dienst mede, dat het op terreinen die een glevaar vormen voor de verspreiding' van aardappelmoeheid, in ieder geval verboden zal zijn in 1949 aardap pelen te telen. Dit verbod is géba- Het zijn nog wel geen maar ze zijn prima en worden onder garantie geleverd Damts Vulpsnhoudars in diverse kleuren f 11,75 Heren Vulpenhoudersf 13,00 Heren Vulpenhouders extra mooie uitvoering f 18,00 Boekhandel Firma L. J. VEERMAN, Heusden seerd op het thans geldende „Be sluit biestrijdinlg! Aardappel moeheid 1.943"Die desbetreffende percelen ziin geregistreerd en wo-rden om schreven in door de Burgemeesters uit tie gieven officiële bekendma- kingbn. Voor zover de gebruikers van deze percelen bekend zijn, zul len zij bovendien persoonlijk be richt ontvangen. Dit is dus ;n.iet voor alle percelen het gleval, zo dat elke teler op 'de openbare be kendmaking1 bedacht moet zijn. Zullen ten aanzien van de vruchtwisseling1 voor 1949 dus nog igieen dwingende voorschriften op glrond van de wet van kracht zijn, overwogen wordt, bij de over gangsjaren naar een vruchtwisse- lingi van 1 op 3 jaar, die; vioor sommige streken noodzakelijk zaJ zijn, het jaar 1949 reeds mede te tellen. Voor de bedrijven met veel aard appelteelt wordt daarom met klem aangieraden 1949 als een over gangsjaar te beschouwen en zeker niet meer dan 50 pet. van de op pervlakte bouwland met aardappe len te betelen, opdat het volgende jaar overal aardappelen gleteéM kunnen worden op grond, die in elk gleval een jaar rust heeft ge had. Nog beter is het nu al reke ning te houden mei een vrucht- wisseling! van 1 op 3 jaar. De bestrijding; v,an de aardappel moeheid, die ook in die volgende jaren grotendeels door het bedrijfs leven uitgevoerd zal worden, steunt op het verantwoordelijkheidsbesef van de telers voor de toekomst van hun bedrijf en hun streek. Laat elk bedrijf met een eenzijdige aardap pelteelt trachten in 1949 de basis te leggen voor een minder een zijdige teelt en thans reeds streven naar aardappelverbouw eens in de drie jaar op hetzelfde terrein. ANDEL. Over de maand Januari. Geboren: Gijsbert P., z. van A. Pellikaan en H. G. Naaijen; A11- nigje J., d. van G. v. Rijswijk en S. v. Culemborg; Cornelis, z. van C. de Boef en* A. M. de RooijAli- da, d. van H. A. v. d. Werken en H. Ileijstek. Getrouwd: G. P. v. Ballegooijen 26 j. en B. C. v. Houwelingen 24 jaar. Overleden: Johanna G. Straver 79 jaar. DUSSEN. Over de maand December. Geboren: Dirk Willem, z. van P. W. Honcoop en J. J. van Beek Lintje Neesje, d. van I. Troost en L. M. VisserElizabeth An- tonia, d. van C. W. Prinsen en A. J. van der Pluijm; Adriana Maria Elisabeth, d. van C. J. ,Mj. van der Pluijm en C. J. HeereGijs bert, z. van J. Hak en A. Ver hoeven Adrianus Wilhelmus Wal- therus Petrus, z. van W. P. van der Pluijm en H. Rijken; Catha- rina Gijsbertha Maria, d. van P. A. Leeglgangers en M. C. de Wit. GetrouwdAdriaan Bouman, 27 j. en Lijntje Martij ntje Benscnop, 24 j.; Adriaan de Jonge, 37 j. en Cornelia Koops, 31 j. Overleden: Peter Otto van Daa- len, 86 j., echtg. van S. van Vark; Petronella .Raams, 47 j. Godefridus de >Wit, 78 j. DE WERKEN EN SLEEUWUK. GeborenChristoffel LeentJert, z. van A- Schmidt en M. kï. G. Ringllever. (OverledenCornelia den Bok, 60 j.,. echtg. van G. Visser. NEDERHEMERT. Over de maand Januari. Geboren: Gijsbertha D., d. van G. de Noo en H. v. d. Wer ken; Gonis, z. van J. Oomen en H. v. Veen; Jenneke A., d. van M. Keinemans en M. v. Tilborg; Basti- aan E., z. van S. J. Gouda en R. Vos; Christienus J. F., z. van J. v. Duist en G. H. Verhoeven; Aal tje Katrina, d. van A. A. v. Vieen en D. Keijnemans. Getrouwd: M. Groeneveld, 45 j. en J. H. 11 akkert 23 j. Overleden: C. Br u ij gom, 5S j., echtgenote van H. Smits; J. M. de Jongh, 74 j., weduwe van W. v. Heemskerk; J. A. v. d. Merwe, 58 j.„ echtgenote van M. v. d. Vliet; A. v. d. Werken, 76 j.,echt genote van I). v. d. Werken. VEEN. Over de maand Januari. Geboren: Izak, z. van J. den Dekker en K. P. Nieuwkoop; Pie- tersella G., d. van J. Duijster en G. Timmers; Adrianus, z. van J. Versteeg en Stolk. Overleden: Willemina J. v. Rijs wijk, 86 j., weduwe van Govert v. Rijswijk. WERKENDAM. Geboren: .Gerrit, z. van G. Ver- heij en J. IppelHendrik, 1. vian C. Bagigerman en W. Kieboom. OndertrouwdWillem v'. d. Heu vel en Jurriana SterkenbuiTgi, 27 j.Arie Spek, 34 j. en Baren- dina Verheij, 27 j.Barend Ko ning! 27 j. en Neeltje Noorloos^ 21 j. Getrouwd Miarius Hovestadt, 24 j. en 5\4arglaretha Johanna Klop, 21 j OverledenLevenloos aangjege- v en 1 WERKENDAM. Getrouwd: W. v. d. Heuvel 27 j. en J. Sterkenburg 27 j.; B. Ko- nings 27 j. en N. Noorloos 21 j. 'Overleden: Bastiana Visser 92 j.y wed. van C. Schaddelee; Neeltje Visser, 70 j., echtg. van Jac. v. d. Werken; Wilhelmina Adriaanse63 j., echtg. van J. v. Oosterom. ZUILICIIEM. Over de maand Januari. Geboren: Leendert J., z. van A. v. Horssen en P. v. Os; Arnokla B., d. van D. v. d. Linden eti J!. A. Treffers; Cornelis, z. van W. v. Heusden en W. Klop. Getrouwd: A. Mans 32 j. en A. v. d. Leij, 21 j. Overleden: G. v. Veen, 60 j.; K. v. Beek, wedn. van Jj. v. Heus den, 71 j. Deze goedkope bibliotheek omvat zowel het klassieke meesterwerk als de moderne ontspannings roman, zowel verhalen van romantiek en avontuur, als de literaire detec- tieve geschiedenis. De omvang van elk deel varieert van circa 200 tot 400 bladz., in de prijs van f 1,90 tot f 3,90 per gebonden exemplaar, in 4-kleuren omslag. In deze serie verschenen tot heden Vicky Baum. Mensen in het hötel f 1,90 Charlotte Brontë, Jaene Eyre I 3,90 Emily Brontë, De Woeste hoogte f 3,90 Jim Corbett, Menseneters van Kumaon f 2,90 A. J. Cronin, De Citadel f 2,90 F. M. Dostojewski, Misdaad en Straf 2 delen, per deel f 3,40 James Hilton, Het Verloren Paradijs f 1,90 C. J. Kelk, Jan Steen f 2,90 Edgar Allan Poe, Fantastische Vertellingen f 1,90 Cunther Weisenborn, Dokter in de Gr an Chaco f 2,90 Verkrijgbaar in de Boekhandel Firma L. J. Veerman, Heusden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 4