Plaatselijk Nieuws 5)e ^Kleine Wirrtïer Prins Land- en Tuinbouw TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD «oor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard behorende bij het No, 6645 DONDERDAG 17 FEBRUARI 1949 T ALMKERK. Op die pi. glehiouden vergja- deringl van !de Herv. schoolver. alhiier werden 'tol bestuursleden hierkozien, de 'hieren Ant. Bur'gibout en C. den Boer, welke hun benoe ming hebben aangenomen. Dinsdag 22 'Fiebr. a.s., des nam. 7.30 uur, hoopt die Oranje vier. alhiier, in 'de zaal van de hieier C. G. van Dijk, een ledenvergadering te hou dien. Aan de orde is be stuursverkiezing, wijziging contri butie en bespreking eventuele fee sti- plannien deze zomer. Zaterdag 19 Fiebr. a.s. zal van „910.30 uur de bonuitreikingi plaats hebben voor Prov. Wieg Zuid v.h. wijk B. Die Herv. MieisjiesVer. „Ar beid Adelt" alhier hoopt op 23 Fiebr. a.s. in de zaal van Dijk haar jaarfeest te vieren. ANDEL. Door oorlogsgeweld werden diverse: panden verwoest. Thans, nu de gemeente bouwvolume kreeg toegewezen voor 6 wioningen, zul len vermoedelijke enkele ervan her bouwd worden. Bouwplannen zijn ingediend door J. Piellikaan, C. Crielaard, J. v. Tilborg, Weid. C. v. Duist, J. de Clioe en T. Hoesen. Verdeir zal de Chr. school ver bouwd worden. Door het kerkbestuur van de Neid. Flerv. gemeiente alhier werd besloten de pastorie zowel in- als uitwendig te restaureren en verschillende verbeteringen san te brengen, welke nodig zijin. Aan gezien de kerk financieel niet bij - zonder draagkrachtig is, zal ge- tracht worden de no-dige gelden P te verkrijgen 'door vrijwillige gif ten uit de gemeente. De gemeente is reeds enige tijd voornemens een vuilnisophaal dienst in bet leven te roepen. Ten einde te kunnen nagaan of er in derdaad behoefte aan een derge lijke ophaaldienst bestaat, zullen de inwoners een formulier ontvangen, waarop dient 'te worden vermeld of men van de ophaaldienst ge bruik wenst te maken. Bij vol doende deelname zal een dergelijke dienst dan worden opgericht. LAND VAN ALTENA. De algemene vergadering van 'het 'Prov. Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noordbrabant (het Land van Hens den en Altena behoort tot de af deling Waalwijk van dit Genoot schap) wordt 19 Febr. a.s. te den Bosch gehouden. Prof. Dr. Heere spreekt overNoord-Brabant cul tureel en economisch in de komen de jaren. Te 's Graveiihage werden 2 5 posthumie onderscheidingen aan na bestaanden van gefusilleerde 'ver zetslieden en gesneuvelde militai ren verleend, o.a. aan de heren A. v. Driel en K. P. «v. d. Sande, voor belangrijke koeriersdiensten in de Biesbosch. Voor het onderhoudswerk aan de Bergsche Maas gledurende 1949, was Visser's Aamn. Mij. te Drunen met f12.830 laagste in schrijf ster (perc. 4). SLEEUWIJK. Donderdag 17 Febr., des k avonds om half zeven, hoopt de Vrouwenbond, 'afd. Sleeuwijk, in gebouw Vegos een vergadering te beleggen. Op de.ze verg. zal een lezing worden gehouden door een der 'bestuursleden van de Ned'. Chr. Blindenhand. Deze reide die de titel draagt „Eén en ander uit het licht loze land", welke met lichtbeelden zal worden verduidelijkt. Iedereen is welkom. Toegang vrij. Uitslag van de dam wed strijd Gorinchem-Sleeuwijk Sleeuwijk Gorinchem H. v. Arkel-N. Kil winger 20 A. Wijnbelt-F. Weverling 02 Chr. v. Pelt-J. v. Schouwen 02 P. Beukenkamp-W. v. Arkel 11 S. Verbeek-A. Visser 02 C. Duiser-K. Sterrenburg 11 M. Vos-R. Hartman 02 A. Colijn-L. Offers 11 J. v. And el-AHartman 20 7—11 Zodat de uitslag dus is 117 voo r Gorinc h em Dampo is niet de goedkoopste, maar wel de beste verkoudheidszalf. VEEN. Voor het gehouden examen te den Bosch, behaalden hiet diplo ma lingerie de 'damesA. Bran derhorst te Genderen; R. v. Rijs wijk te Aalburg; T. Blankers, C. v. Wijgierden en T. Jonker te Vieien; J. v. Veen; Dl v. d. Laar e,n R. v. d. Laar te Aalsit. GostumièrieA. d. Diekker te Veen. CoupeuseL. Smokers te Aal burg 'en J. Vos te Wijk. Allien 'genoten hun opleiding bij Mevr. A. Timmermans-Mies .alhier. WERKENDAM. Vrijdagmorgen is alhier plotseling overleden de heer C. H. Sogers, die de leeftijd' van 76 ja ren bereikte. Hij was gedurende 20 jaar loco-burgemeester alhier en meier .dan 25 jaren President- Kerkvoogd der Ned. Herv. kerk, Bestuurslid Boerenleenbank, enz. De begrafenis heeft plaats g|e- had pp Dinsdag 15 Fiebr. op de algemene begraafplaats alhiier. De Herv. Chr. school hoopt op Vrijdag 18 Februari a.s., 'des avonds half acht in de Nuts zaal een ouderavond te houden. W OUDRICHEM De uitvoering van de to neelclub „Onze Vrije Uurtjes", van de Partij van de Arbeid is een succes geworden. De heer Kuit pers verwelkomde de aanwezigen waarna T)s. Winters vim Sl'eeu- wiik wees 00 de grote uroblemen van onze dagen. Onze redding .is gebonden aan de gemeenschap. Wii hebben elkander nodig, opdat wij behouden aan land komen, aF dus ds. Winters. Een viertal toneelstukjes wer den opgevoerd, waarbij hartelijk gelachen is om de dolle kluchten Er werd zeer goed gespeeld, on getwijfeld beschikt de club over beste krachten. 'Een der leden van de Nieu we Koers" afd. Gorkum, sprak een kort ep bondig woord, wekte u'e jongeren op tot aansluiting. Een kleine verloting diende tot gedeeltelijke dekking der kosten. In een slotwoord dankte de lieer Kuijpers ook de afd. Rijswijk voor de verleende steun. Het gezelschap „Rennes" zorg de voor het muzikale gedeelte,; ook bij het dansuurlje dat volgde. Alles bijeen: een geslaagde avond. De heer I. D. Versteeg heeft zijn benoeming tot lid van de Woonruimtecommissie niet aange nomen. ZUILICIIEM. Vrijdagavond hielden de bei de Herv. Meisjesver. „Johanna" en „Mjartha" en de Herv. Jongelings- ver. „De opening1 Uwer woorden geeft licht" hun ,gjècombineerde 3e jaarvergadering in de Chr. school alhier. Dieze jaarvergadering stond on der leiding van die heer G. Duizer, die deze druk bezochte vergade ring opiende met hiet latten zingien van Ps. 73 vers 13 en 14, las Lu cas 16 vers 1932 en ginlgl voor in gebed. Vervolgens heette hij allen hartelijk welkom, in het bij zonder de EdAchtb. Heer C. Ho bo, waarn. burgemeester dezer ge meente. Na 'het uitbrengen der jaarver slagen, werden onderwierpen be handeld en gedichten voorgedra gen. In de pauze werd een collecte glehiouden en een kleine verver sing aangeboden. Na de pauzie kre gen de afgevaardigden dier ver schillende zus tervereni ginge n de gelegenheid hun felicitaties over te brengen. Ook werden enige schrif telijke felicitaties door de voorzit ter voorgelezen. Na het zingen van hiet Bondslied door die Jongelings- viereniging werden nog énkele on derwerpen behandeld. Aan 'hiet slof nam de heer Dui zer afscheid als' voorzitter der J011- Jongelingsvér. 'Met blijdschap heeft hij deze arbeid mogen verrichten. Hij wenste de J.V. Gods zegen toie. Die presidenten der bieide Mjeis- jesver. dankten die heer Duizer voor het werk, dat hij' viopr 'deze verenigingen heeft gedaafr. Als aandenken weéd hem een boek werk toegezegd. 1 Een kort slotwoord werd ge sproken door de heer v. Willigen uit Brakel, voorzitter van de Ring dier Herv. Jongelingsver., naar aanleiding van Samuël. Na het zingen van Ps. 119:5, gaat deze voor in gebed. Zaterdagavond j.l. gaf het Chr. Kinderkoor „Jonge Kracht" alhier een uitvoering onder lei ding van de beer Wigmans te Gorinchem. De Voorzitter opende deze bij eenkomst met het laten zingen van Psalm 3*8 vers 1, ging voor in gebed, heette a fl en-claarna harte lijk welkom en hoopte dat deze uitvoering tot aller genoegen zou zijn- Door het kinderkoor werden ver schillende liederen ten gehore ge bracht, terwijl door enkele jon gens en meis jes samenspraken wer den gehouden, welke zeer goed in de smaak vielen. In de pauze werden de kindie ren getracteerd, terwijl door de aanwezigen enkele vaderlandse lie deren werden gezongen. Na de pauze werd door een gtoiepi meisjes opgevoerd „'De Huis houdschool" en door 2 jongens „Die twee vrolijke Handelsreizi gers". Door het koor werden tot slot nog enkele liederen gezongen. Die voorzitter dankte hierna de Leer Wigmans voor zijn goede lei ding en feliciteer de hem met hiet behaalde succes. Tevens dankte hij de dames Benckhuijsen, Ce ton, Fuijkschot, Ruijmschioot en van Wioerkom voor de moeite en tijd die zij voor deze uitvoering hebben besteed. Na gemeenschappelijk zangi van hiet Avondlied, sloot die voorzitter deze bijeenkomst met gebed. A.s. Vrijdag en Zaterdag hoopt de Chr. gem. zangver. „Gur- sum Gouda" alhier een uitvoering, te geven onder leiding van haar directeur, de beer Wigmans. Naar wij vernemen zal het be kende stuk „Gekroonde Strijd" op gevoerd worden. In den Boekhandel van de Firma L* J. VEERMAN te Heusden, bestaat de gelegenheid om in te tekenen op deze Encyclopaedic, die geheel genomen wordt uit de befaamde grote Winkler Prins. De Kleine Winkler Prins omvat 1400 pagina's tekst, vermeerdert met 200 pagina's voorwerk. De prijs bedraagt: voor de Dundruk editie bij voor-intekening geb. f 30.daarna f 35.— Normale editie (2-delig) bij voor-intekening geb. f40, daarna f45, GRONDONDERZOEK EN BEUNHAZERIJ? De rijkslandbouwconsulent te Leeuwarden, schrijft in „De Nieu we Veldbode": ,,ïn Inzicht" van Oct. 1948 komt een redactioneel artikel voor over grondonderzoek, waarvan de inhoud mij niet in alle opzichten bevredigt. Immers in ge noemd artikel wordt het grondon derzoek zoals dit door Boerenbe lang gebeurt te Grouw, niet scherp gescheiden van het grondonder zoek, zoals dit aan het Bedrijfs- laboratorium voor Grondonder zoek wordt uitgevoerd. De critiek die ik op genoemdartikel lever de, vond de redactie van Inzicht niet geschikt voor opname. Wij beschikken over een groot aantal gegevens van percelen, die zowel door Boerenbelang als door „Groningen" onderzocht zijn. Voorlopig zetten wij alleen de cijfers naast elkaar, die in de buurt van Grouw gevonden zijn. Indien de lezers dit op prijs stellen, zul len wii ook gaarne enkele cij fers van bouwland naar voren brengen. Wij vermoeden evenwel, dat ook de bouwboer, na lezing van deze enkele feiten, voldoende is ingelicht. Allereerst de zuurheidsgraad of pH. Groningen vond gem. 5,76 en Grouw gem. 6.15. Dat is een ver schil van 04. Als gem. verschil is dat te groot. In kalkbemesting uit gedrukt betekent dat al gau\ "900 kg kalk per ha. Dat wil dus zejg-» gen: als Groningen 5000 kg^kalk nodig vindt, vind ir. Kerkhof een kalk hemesting overbodig Boerenbelang geeft verder nog een kalkcijfer. Dit getal is als zo danig! waardeloos en misleidend'. Het is onbegrijpelijk dat ir. Kerk hof, de leider van Boerenbelang dit niet inziet. Door weglaten van dit cijfer zou het analyseresultaat yerbeleren. Mogelijk kan ir. Kerk hof zelf nog eens in dit blad toe-' lichten, waarom of het door hem bepaalde kalkcijfer waarde heeft. De fosforzuurcijfers lijken er een beetje op. Gnemiddeld vond Groningen 7.22, wat wijst op een ruime voorziening aan fosforzuur. Boerenbelang vond gem. 7.27, wat ongeveer hetzelfde aangeeft. Vergelijking van de kalicijfers wijst uit dat Boerenbelang er met de muts naar gooit. Groningen vond in de monsters 0,062 pCt. ka li, wat wijst op een ruime voor ziening; Boerenbelang vond 1,8 ge middeld, dat op voldoende, kali wijst. Boerenbelang meent zelfs dat het nodig is op „fennen" kali te strooien Al met al is dus het grondon derzoek van Boerenbelang in zijn geheel onbetrouwbaar en mislei dend. De fouten, die bij de bepa ling van de zuurheidsgraad en het fosforzuurgehalte door Boerenbe lang worden gemaakt, zijn van een aard, dat het niet onmogelijk is dat hier mettertijd nog wat bruikbaars uit naai* voren komt. De methode, die Boerenbelang toe- HEESBEEN. Laagste inschrijvers voor de bouw ener boerderij alhier waren Giebr. Pepping tie Kaatsheuvel met f18.500. Architect is de heer Kleiniloog te Genderen. NIEUWENDIJK. Voor bet t.b.c.-fonds „Draagt elkanders lasten" werd f24.10 bij eengebracht.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5