VERSCHOOR's Ons Landbouwhoekje. BOEKENWEEK Ledenvergadering is haar woning. Wij bieden U gaarne onze hulp aan en kunnen thans uit voorraad leveren: Volgt het voorbeeld van anderen, doet Uw inkopen bij TELEFOON 40 W OUDRICHEM Boekhandel Firma L. J. Veerman P.N.E.M. VERHOOGT TARIE VEN. In vierhand met de nog steeds toenemende exploitatiekosten van het bedrijf en meer in het biteon der tengevolge van de op i Jan. jJL ingetreden prijsverhoging1 der steenkolen, heeft de N.V. Provin ciale Noordbrabantse Electriciteits- maatsc'happij besloten haar tarieven te verhogen. Het normaal tarief voor licht en huishoudelijk gebruik wordt gebracht op 24 cent per K WU. De KWU-prijs, behorende bii het vastrechttanef zal voortaan 5 cent bedragen, terwijl het klein- krachütarief wordt verhoogd tot 12 ct. per KWU. Naar de directie van de P.N. EJM. mededeelde, blijven de tarie ven, ook na voormelde verhogin gen, nojg[ beneden het prijsniveau, dat door de Prijzenbeschikking Electrische energie ,1945 wordt toe gelaten. iMjet het gtebruik over Januari zal met de Verhoogde prijzen reeds rekening worden gehouden. van de Coop. Gorinchemsche Eierveiling TJ.A. op Vrijdag dag 11 Febr. j.l. in hotel de Gier te Gorinchem. 'Deze drukbezochte ledenverga dering «was tevens hedoeld als her denking van liet 25-jarig bestaan der «eierveiling. Nadat de voorzitter de heer C. Sterk, dip aanwezigen een hartelijk welkom had toegeroepen, las de heer E. ,S. v. Kleij als secret, de notulen, welke onverandierdi wer den vastgesteld. Vervolgens deelde de Veiling meester, de heer die Kuiper mede, dat op 3 Jan. 1949 voor de eieren een binnenlandse kwaliteitscontro le is ingesteld. Dat wil zeggen dat vuilschalige «eieren direct bij ont vangst als 2e soort moeten worden bestempeld. Het prijsverschil be draagt thans 1 ct. p. ,stuk, maar zal later mogelijk meer bedragen, pver de behandeling vari eieren zal binnenkort een brochure ver schijnen, «die voor de belangheb benden, nuttige wenken zal bevat ten. 'Vervolgens hield de Voorzit ter een bloemlezing over bet ont staan van «de Eierveiling. Daar echter tijdens de «oorlog een groot gedeelte van liet archief verloren ging, moest voor het ver zamelen der feiten, het geheugen er bii Je pas komen. Als datum oprichting noemde spr. 19 Mei '24, waarbij de heer Koudiijs als Vei lingmeester fungeerde. Deze werd op 15 Nov. 1924 opgevolgd door de heer «de Kuiper, die thans nog a,ls zodanig werkzaam is. De voorzitter is van de oprich ters 'nog de enig overgeblevene. De eerste voorzitter was de heer Sweehenburg (7 jaar), daarna de heer de Ruiter (15 jaar), die bei den hun beste krachten gaven voor het welzijn der veiling. Ook de Veilingmeester gaf in korte trekken een overzicht van het verloop der veiling in de afge lopen 25 jaren. In 1925 bedroeg de aanvoer 489892 stuks eieren. Hoogste prijs 15,10, laagste 4.20, middenprijs 4.20 gld. per 100 st. Door de gunstige prijzen die aan de veiling werden ontvangen, steeg de aanvoer in 1926 met 69 pCt., 1927 was de aanvoer zélfs 91 pCt. hoger dan in 1926, terwijl 1928 een verhoging van 20 pCt. te zien gaf. Het jaar 1929 werd een record met een aanvoer van 2.512.286 eieren, met een opbrengst van f 158689,65. De grootste week aanvoer be droeg 108523 stuks, de kleinste 7307 stuks. De middenprijs was toen f 6,32 per 100 stuks. In 1930 deed echter de crisis zijn intrede, zodat de aanvoer jaarlijks daalde en de prijzen steeds lager werden. Deze daling hield aan t.m. 1935. De mjijdenprijs bedroeg toen f2,59 per 100. (Roermond noteerde2,46) Fraaie Cocoslopers in 50—70 en 100 c.M. breedte (vooroorlogse kwaliteit) en gratis geboord Prachtige Hand weefstoffen in pastel en gebloemd, vanaf f 4.45 per M. Deurmatten in alle soorten Japanmatjes met sisal gemengd f 2.45, echt cocos f 2.90 Grote Deurmat extra sterk f 7.90, Geschoren mat f 10.50 7 Tafelkleden vanaf f 12.75 tot f 39 65 Tafelzeil wit gebloemd 140 c.M. br. f 7.49 per M. Tafelzeiltjes afgepast, diverse prijzen Str00matrassen (echt Jute!) per stel f 16.50 Bedden en Wollen Dekens te kust en te keur Spiraalmatrassen, Spiraaldekken, Slaapkamerkleedjes in alle soorten Op verzoek zenden wij stalen van Cocos en Handweefstof aan U op of komen U zelf bezoeken D«e hoogste prijs wa,s f5,70, de laagste f 1,20 per 100. Na 1935 kwam weder een stij ging zodat in 1938 de aanvoer ruim 30.000 stuks meer bedroeg dan in 1929. Ook de prijzen liepen iets op, in 1940 hadden we een mid denprijs van f4,31 per 100. Op 14 Oct. 1940 werd de laatste vrije veiling gehouden, en kregen wij tot op heden allerlei regerings maatregelen te verwerken. Daar echter op heden die max. prijzen zijn opgeheven, zal thans weder kunnen wórden geveild. Bii je en behoorlijke aanvoer kan depluim veehouder er nu weder van ver zekerd zijn, voor zijn product de hoogste prijs te ontvangen. Met instemming werden deze mededelingen begroet. Over 1940 bedroeg de aanvoer 517862 stuks, welke in totaal f68312,35 opbrachten. Ondanks de^ geringe aanvoer, bedroeg door de ontvangen huur van het gebouw de netto winst nog f 47,37. Met bijna algem. stemmen wer den tot bestuurslid herkozen de heren E. S. van Kleij en H. de Lorm. t Vervolgens had een bespreking plaats over «de aankoop van0 een eiersorteermachine. Tot nog toe wordt dit door het personeel met de hand gedaan. Door de Vakgroep is er echter herhaaldelijk op aangedrongen, dat zulks veranderen moet. Wij zijn dus genoodzaakt hiervoor een op lossing te zoeken. Breedvoerig wordt deze zaak besproken en slotte werd het bestuursvoorstel om hiervoor f200!Q beschikbaar te stellen met algemene stemmen aangenomen. Het bestuur werd gemachtigd tot aankoop over te gaan. Deze vergadering die zich ken merkte door een gezellige sfeer die er de gehele avond heerste, de gulle tractatie was daar voor zeker voor een deel wel de oor zaak van, werd met een 'gratis verloting besloten. Een van de onhebbelijkheden van onze groter wordende boeren jongens, onder wie ik nu al gedu rende een lange reeks van jaren heb mogen arbeiden, is hun soms verregaande slordigheid. (Tussen 2 haakjes: ik meen ge rust te mogen zeggen, dat het grootste percentage van de man nen slordig van aard is. Laten de vrouwen maar eens ronduit haar mening uitspreken!) Vele jonge mensen begrijpen niet, dat het wel de moeite waard is om in de jeugd tucht en zelfbe heersing te leren. Natuurlijk moeten we niet ge neraliseren en zijn er loffelijke uitzonderingen, maar. 't is een hele toer om jonge mensen te gewen nen aan orde en regel. We hopen maar, dat later de veredelende invloed van een trou we huiszorg alles ten goede moge keren. Dat niet alleen „schooljongens" slordig kunnen zijn, moge blijken uit onderstaand artikel, dat dezer dagen in verschillende landbouw bladen werd aangetroffen.. We hopen, dat er niemand boos om zal worden... Eigenlijk zijn we nog niet klaar met ons praatje over Th omasslak- kenmeel, maar dat komt een vol gende maal wel in orde. Ditmaal dus een praatje over slordigheid ter afwisseling. W. B. te A. SLORDIGHEID die enkele millioenen kost. Een van de moeilijkste waag stukken bij de kunstmestvoorzie- ning in deze tijd. is de verpakking. De prijs voor een zak van 100 kg is thans fl,63. Voor de oorlog was deze prijs ongeveer een kwartje. De ervaring is, dat ongeveer 50 pCt. van de zakken beschadigd van de boeren terugkomt, 10 pCt. zo ernstig, dat ze volkomen on bruikbaar zijn. De zakken worden gewoon met een mes opengesne den. Ze kunnen dan nog hersteld worden, maar zijn toch véél min der waard. Vele boeren laten de zakken wekenlang in die openlucht liggen, blootgesteld aan weer en wind. Het gevolg is, dat de zak ken wegrotten en onbruikbaar zijn. Deze slordigheid en onacht zaamheid van de boeren kost per jaar 2 tot 3 millioen gulden, welke uiteindelijk natuurlijk door de boer moeten worden betaald!. J)e positie van jute is zeer slecht. Het is de vraag of men het op 'de duur zal kunnen volhouden jute zakken te gebruiken voor de kunstmest. Zou men moeten over gaan tot het gebruik van papie ren zakken, dan is de boer duur der uit. Een papieren zak voor 50 kg kost f0,37 per stuk. Op 10)0 kg kunstmest komt dit op f 0,74. Rekent men, dat jute zakken door elkaar driemaal gebruikt kunnen worden, dan komt dat op f0,54 per 100 kg kunstmest. Waar de boeren tegenwoordig gedwongen zijn zeer scherp te re kenen, moeten zij op alle kleintjes letten. Meer zorg voor 9e kunst- me stzakken kan hen een bespa ring opleveren van meer dan twee millioen gulden per jaar. Het be tekent tevens een deviezenbespa- ring voor Nederland, omdat de grondstof voor het vervaardigen van de zakken in het buitenland! moet worden gekocht. Wat iedereen moet weten van 26 Febr, tot en met 5 Maart a.s. met het gebruikelijke Telefoon 19 Heusden MOEDERS TROTS Manufacturen en Woningtextiel 3' k "v 4' V i p/Of-':"',

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 4