voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard De Storm Plaatselijk Nieuws 2)e Jeesfweek van het Boek BOEKENWEEK GESCHENK No. 6649 Donderdag 3 Maart 1949 Romans, Jongens- en Meisjesboeken Uitgave: Firma L. J. Veerman, Heusden UND VAN ALTEHA Ook in onze gemeente en omge ving heeft de storm van Dinsdag zich geducht doen gelden. In de Putlerstraat woei een gevel in van een door de oorlog gehavend huis, dat zich nog steeds in dezelf de toiestand bevind als bij de be vrijding vanzelfsprekend bouwval liger is geworden. Van een' huis in de Breestraat kwam de dakgoot naar beneden. Ook werden van sommige wonin gen de dakpannen afgerukt. Enkele schoorstenen moesten het ook ont gelden. In Oudheusden waaide een schuur van de lieer A. v. BI ad el 'in elkaar. In Drunen viel een muur van 'het gemeentehuis naar binnen. Gelukkig liep alles zonder per soonlijke ongelukken af. Een storm zoals in geen jaren over ons land heeft gewoed, raasde met een ongekende snelheid over ons land. Bij de geweldige stoten die voorkwamen, bereikte de wind een snelheid van 140 km pier uur. Vijf mensen verloren het leven. In Culenborg sloeg de 46-jarige tim merman C. J. J. Hulskes, die op een dak aan het werk was, door een krachtige windstoot op straat en was onmiddellijk dood. Ook te Groningen viel een dode *e betreuren. Te Leeuwarden werden twee meis jes door een vallenden boom getrof fen. Eén werd naar het ziekenhuis gebracht, de ander die ogenschijn lijk niets mankeerde, werd enige uren later onwel en overleed. De 31-jarige arbeider Klomp te Purmer, die ziek te bed lag, hoor de lawaai op het dale, ging kijken, zag de schoorsteen naar beneden komen en overleed tengevolge van een hartverlamming. Te Heer Hugowaard woei ide landbouwer G. v. Twisk die voor zieningen aan het dak zijner woning wilde verrichten, mei de schoorsteen vah het dak en overleed kort daarop. In het Winschoterdiep liep een veerbootje vol water, waarbij de 42-jarige J. Lups verdronk. Tal van schepen verkeerden in nood. De reddingsboten hadden druk werk. De „Brandaris", dered- dingsboot van Terschelling verricht te kranig werk. Zij haalden de 26- koppige bemanningg van het Poolse schip „Kattowice", geladen, met hui den en dat door midden was gebro ken, van het wrak. Wel werd de reddingsboot gehavend, doeh de 4- koppige bemanning wist de gehele bemanning aan de wal te brengen. Onmiddellijk voer de reddingsboot weer uit voor een ander schip, dat noodseinen gaf, doch dat slechts sleepboothulp bleek nodig te heb ben. Tientallen schepen verkeerden in nood. 1 i Vijftig Almelose gezinnen werden geëvacueerd, omdat de zestig meter hoge torenspits van de St. Georgiiis- kerlc naar beneden dreigde te stor- teln. 1 i Tal van woningen door geheel ons land liepen schade op. Duizenden bomen werden ontworteld. Veel schade werd ook toegebracht aan de duinen op Walcheren. Het treinverkeer ondervond op meerdere lijnen vertraging. Het luchtverkeer ondervond wei nig last van de storm, de toestellen kwamen aan en vertrokken normaal. len de heer P. J. Vaes, is voorzien door de benoeming van de hper P. van Baliegooijen alhier,, die in de laatst gehouden gemeenteraadsverga dering als zodanig is geïnstalleerd. De collecte voor de Geref. Zendingsbond in de Ned. Herv. kerk tijdens de spreekbeurt van Ds. v. d. Kooij uit Nijkerk (voorheen alhierj, gehouden op 17 Febr. j.l., heeft het mooie bedrag van f195.62 opge bracht. 1 Door de Chr. Joiige Meisjes vereniging „Het Mosterdzaadje" en de Chr. Knapenve reniging „Timo- theus" zal een gecombineerde jaar vergadering worden gehouden op Donderdag 3 Maart, des avonds iom 6.30 uur in de Ned. Herv. kerk. Laten zij, die het werk onder de jeugd op prijs stellen, dit tonen door hun aanwezigheid op deze jaarlijkse samenkomst. ANDEL. Bij Gebrs. v. Wijgerden bracht een schaap niet minder dan 4 lam meren ,!ter wereld. Wel een unicum1. Tot predikant der Ned. Herv. kerk alhier is beroepen, ds. Timmer te Polsbroek. Mevr. v. Iperen heeft bedankt als presidente van cLe Herv. Zen- dingskrans. HEUSDEN. Zondagavond j.l. vond in „Het Wapen van Amsterdam", ten bate van de Wederopbouw der R.K. Kérk alhier een opvoering plaats van het door ide WelEerw. Heer kapelaan Brouwers, een oud-parochiaan, ge schreven toneelstuk „Blank en Bruin". De Schijndelse toneelclub, die geheel belangeloos .optrad, speelde het stuk, waarin ide toestand in Indonesië van kort voor de oorlog wordt uitgebeeld, op een prachtige wijze voor een stampvolle zaal. Deze uitvoering Ts dan ook een succes geworden, zo wel voor de schrijver van het stuk en de toneelclub, als ook voor het opbouwfonds van de kerk. Zaterdag 26 Ferb. hield de Heusdense Hengelsportver. haar jaar lijkse feestavond in het clublokaal De Gouden Leeuw"". Om 7.15 uur opende de voorzitter, de heer F. van Eeuwijk deze Dijeenkomst en heette de dames en heren, 'die in Igrote getale waren opgekomen, har telijk welkom en meende, dat deze avond met een dergelijke opkomst zeker moet slagen. Hij bracht ver der een woord van dank aan de heer P. Verheij voor het keurige vaandel dat deze geschilderd beeft en dat ter bezichtiging in de zaal was op gehangen. Deze mededeling verwekte een luid applaus. De voorzitter bracht ook dank aan de igevers der prijzen voor de dames viswedstrijd. iVoor de volgende feest- vergadering Worden alle ongeorgani seerde vissers uit Heusden als lid ver wacht voor het behoud van onze hengelbond. i Hierna gaf de heer J. Buijlants met zijn orkest enige nummers ten beste, die veel applaus oogstten. Omstreeks half negen begon de grote damesvis wedstrijd, er werd nogal eens misgeslagen wat een har telijk gelach veroorzaakte. Na deze interessante wedstrijd werd koffie met gebak aangeboden, waar na het ere-lid, de heer P. Scamie- li au sen enige waarderende woorden richtte tot de leden .en dank bracht aan het bestuur voor deze keurig verzorgde feestavond en spoorde aan tot eendrachtig samenwerken. Hierna volgde de stoelendans voor heren, Waarbij ook nog hartelijk ge lachen werd. Die heren A. ide Bresser, J. de Vaan en Jaap Verheij werden overwinnaar. Met muziek en zanig bracht men verder de avond' door. Alle deelnemers keerden hoogst vol daan huiswaarts. Het bestuur der Oranjevereni ging Heusden brengt hare leden ter kennis, dat wegens de vervroegde Koninginnedag n.l. 30 April, de1 con tributie voortaan in Maart zal warden geïnd. Over enkele dagen zullen de kwitanties ter betaling worden aan geboden. Het bestuur vertrouwt op de medewerking in deze van al haar leden, opdat deze mooie vereniging in Heusden die vooral in het belang werkt van ónze jeugd, uw aller stieun en medewerking mag genieten. Dinsdag 1 Maart is de ge zinsverzorgster der Herv. eh Geref. gemeenten van Heusden c.a., Hees been en Doeveren, in dienst getreden. Op het Consultatiebureau voor zuigelingen waren in totaal 32 zui gelingen voor onderzoek aanwezig, waarvan uit Heusden 22, Oudheusden 4, Herpt 3, Elshout 1, Rotterdam 1, Doeveren 1. 1 Volgende zitting Dinsdag 8 Maart. AALST. De ongekend hevige storm van Dinsdag j.l. was oorzaak, dat van nagenoeg alle woningen in ons dorp, die met pannen gedekt zijn, een min of meer groot aantal dak pannen afwoei, terwijl ook de panden met rieten dakbedekking nogal scha de opliepen, waarvan sommige vrij ernstig. Persoonlijke ongelukken de den -zich gelukkig niet voor. In de vacature van raadslid der gemeente Poederoijen, die was ontstaan wegens overlijden van wij ~K Zie onze speciale étalage Boekhandel Firma L. J. Veerman, Tel. 19, Heusden ALMKERK. Het bouwen gaat in onze gte- meente inog gestadig door. De bouw der ilandbouwhuishoudschiool vordert gestadig, «berwijl de P.N.E.M. een transformatorstation bouwt in de Dorpsstraat en de firma B-uiizer een grote garage laat bouwen in de Brug- dam. i DUSSEN. Maandagavond om 7 uur zal in de Chr. Geref. kerk bidstondvoor het gewas glehouden worden. Alsdan zal voorgaan Ds. T als ma v4n "s Gra venmoer. In de komende weken zal door het Chr. Prot. Thuisfront een collecte gehouden worden langs de huizen ten bate van de jongens in Indië. EETHEN. Dinsdag 15 Febr. j.l. maakte de afd. Eethen van de C.B.T.B., in samenwerking met de firma J. K. Vos te Meeuwen, een excursie. Per touringcar van de N.V. A.L.AlD. maakte men de navolgende tocht Te Maarssen napr Twijnstra's Olie- fabrieken, Hoogland proefbedrijf „De Schothorst" Dir. Dr. Grashuis en ook werd nog een bezoek gebracht aan de N.C.R.V.-studio te Hilversum. De ontvangst te plm. 10 uur bij Twijnstra's Oliefabrieken stemde tot volle tevredenheid. Bij het bezichtigen van de in bedrijf zijnde fabriek kon men zien, dat aan de verwerking van de grondstoffen (copra) lot olie en koeken de uiterste zorg werd besteed, Q J terwijl ook uit de faoncage der mengvoeders bleek, dat steeds de beste keuze gedaan wordt uit de door het bedrijfschap Veevoeder voor geschreven grondstoffen. Na het bezichtigen der fabriek werd door de Directie aan de excur- sisten een diner aangeboden in „De Harmonie" te Maarssen. Tijdens dit gezellig samenzijn werd door verschillende sprekers hetwpprd gevoerd. Ook het bezoek aan „De Schot horst" was zeer leerzaam. Door de assistent, de heer Blom, werd het ge zelschap rondgeleid en werd achter eenvolgens het pluimvee-, varkens- en rund veebedrijf bezichtigd, waaruit bleek, dat in onze omgeving nog wel wat aan de rationele veevoeders verbeterd' kan worden. Te ongeveer 5 uur bereikten wij de N.C.R.V.-studio. Allereerst werd de Hall in ogenschouw genomen, waar verschillende doelstellingen der N.C.R.V. symbolisch zijn voorgesteld. In de diverse studio's werd men op aangename wijze enigszins op de hoogte gebracht van de radiotech niek. Na dit allés werd het weer tijd om huiswaarts te keren. Na een korte onderbreking te Utrecht, kwam bet gezelschap om streeks 10 uur weer 'in het Land van Altena aan. 1 GENDEREN. De muziekver. „Excelsior" al hier, gaf met medewerking van het B.-Broekse toneelgezelschap' een good geslaagde uitvoering. De j.l. Zondag in de Heiy, kerk gehouden maandelijkse collecte voor de Kerkvoogdij ,braéht ruim f90.op. 1 De storm van Dinsdag j.l. ver oorzaakte veel materiele schade, vele dakpannen, rieten daken en bomen moesten het ontgelden. Ook de uiter waarden liepen geheel onder. De N.C.L.B., afd. Zuivel al hier hoopt op Vrijdag 4 Maart, des avonds om 7 uur in de school haar jaarvergadering te houden. De Bonds voorzitter, de heer van Mastrfght, hoopt dan een rede te houden. Aan de Coop, melkfabriek al hier wordt door verschillende boe ren uit Gelderland melk aangevoerd. Van verschillende dorpsgeno ten in Indië kwamen dankbetuigingen binnen voor de gesproken brieven, opgenomen door de klankstudio „De Rotterdammer". MEEUWEN. In het bericht over de Oranje avond, opgenomen in ons vorig num mer kwam een fout voor. Leden der Oranjevereniging zullen niet 50 pet. van de entreeprijs be talen, doch hebben op heden Donder dagavond vrije toegang. NIEUWENDI.ÏK. Vrijdag en Zaterdag gaf dé Chr. gem. zangvereniging „Oefening Kweekt Kunst", onder leiding vg.n haar directeur, de heer J. de Graaf, ter gelegenheid van het 30-jarig be staan der vereniging, een uitvoering in gebouw Tavenu. Vrijdagavond was alleen voorvdo- nateurs en genodigden. Velen waren opgekomen om blijk van hun belangstelling te tonen. Ver schillende afgevaardigden van vereni gingen te dezer plaatse, en zeLfs twee zangverenigingen van buitenaf, waar van de heet de Graaf ook dirigent is, waren aanwezig. De Burgemeesters van Almkerken Sleeuwijk, alsmede de vorige diri gent, de heer Snijers van Raams- donksveer, gaven blijk van medele ven, door hun aanwezigheid. Het was derhalve een groot gte- noegen, aldus de tweede voorzitter, Th. Ebert, in zijn openingswoord, zo'n overweldigende belangstelling te mogen zien. O.K.K. is u allen daar zeer erkentelijk voor en hii had dit niet durven hopen. Verschillende telegrammen en brie ven van oud-voorzitters, yan hier en elders, zijn ontvangen, waaruit sprak de grote liefde, die nog' bestaat vopr onze vereniging. Zoals u allen kunt zien zijn er vele bloemstukken aan wezig, ontvangen van de verschillen de zusterverenigingen te weten een bloemenmand van de ^gem. zang-ver. „Zang en Vriendschap'' te Hank, een bloemenmand mét begeleidend schrij ven van het Kon. Erk. fanfarecorps „O. n. S.'' te Kille verder verschil lende andere bloemstukken w.o. een van de Chr. muziekver. „Crescendo", de Chr. Oratoriumver.j de sportver. „Altena" en een bloemenmand van het oud-lid H. Kroon. Deze bloem stukken getuigen van de goede geest die onder de verenigingen heerst. Van de gem. zangverenigingen te Giessen en te Vuren werd een cou vert met inhoud ontvangen, oestemd voor aankoop van nieuwe zangnum mers. Het mannenkoor „Onderling Genoegen" alhier schonk een com pleet nummer. Deze overweldigende bljjken van medeleven stemt O. K. K. tot dankbaarheid. Het programma dat uitgevoerd zal worden, zal nogal wijzigingen onder gaan, aangezien de voorzitter, de heer J. Westerhof, die een groot aandeel hier in had, door ziekte niet aanwe zig kan zijn. Ondanks deze grote teleurstelling, aldus de heer Ebert, hopen wij, dat allien deze avond nog zullen genieten van hetgeen dat gebo den zal worden. Hierna werd overgegaan 'tot het afwerken van fjet programma. Om alles wat geboden werd weer te ge ven zou ons te ver voeren. Gezegd kan worden dat allés op schitterende wijze werd afgewerkt. Uit alles bleek, dat de leiding in goede handen was. Directeur de Graaf had eer van zijn werk. „Oefening Kweekt Kunst" kan met genoegen terugzien op twee goed geklaagde avonden. Het dertigjarig bestaan is op waardige wijze gevierd. Zaterdag 5 Maart a.s. geeft de Chr. muziekvereniging „Crescendo" een uitvoering in Tavenu. NEDERHEMERT. Donderdagavond 24 Febr. j.l. hield de ijsclub „Eensgezindheid" al hier, in liet lokaal der Naaischool haar jaarvergadering, welke niet druk bezocht was, 10 leden waren opge komen. Na opening door de voor zitter, de heer D. Verheij, werden de notulen der vorige vergadering voor gelezen. Na het verslag van de secre taris, volgde het financieel overzicht van de penningmeester, dat een op timistische geest ^demde. De kas sloot met een voordelig saldo van fi 30.Tot secretaris van de vereni ging werd gekozen, de lieer P. de Putter. De vergadering werd gesloten met de gebruikelijke verloting van een 4-tal prijzen, ditmahl 4 peper koeken. De jongedames Betje Dekkers, Aria Verheij en Dirkje van Ooyen behaalden het diploma Costumière en Willy van Ooyen liet diploma Cou peuse van de Modevakschool E.N. S.A.I.D., na gehouden examen op 24 Febr. j.l. te Utrecht. Zij genoten hun opleiding bii Mej. D. van Loon te Delwijnen. Voor het Bouwfonds kwam .ge durende de maand Januari binnen aan maandelijkse bijdragen in de busjes f36.72, aan bijzondere giften van verjaring f21.terwijl de kerk» collecte bedroeg f27.01, zodat in to* taal dus f 84.73 werd bijeengebracht Telefoon No. 19 - Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui 26 FEBRUARI—5 MAART Wie in deze een boek koopt, ontvangt het voor elke beurs

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1