voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Binnenland Plaatselijk Nieuws No. 6650 Maandag 7 Maart 1949 Vreemdelingenreglement Uitgave: Firma L. J. Veerman, Heusden ZEEPOST VOOR DE OVERZEESE GEBIEDSDELEN. Met de hieronder volgende sche pen kan zeepost naar de Overzeese; Gebiedsdelen worden verzonden. De datum, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat tussen haakjes achter de na men der schepen. Naar Indonesië: 15 Maart m.s. „Prometheus" (12 Maart). Naar Curagao en de overige Ne derlandse Antillen: 11 Maart m.s. „Delft" (9 Maart). Naar Suriname: 16 Maart a.s. „Cottica" (14 Maart). BOERENACTIE VAN DE NIWIN. Een volkomen logisch gevolg van de tweede politionele acLie was de uitbreiding van het aantal buitenpos ten in Indonesië, waar onze militai ren verstoken van alle confort en beschaving, hun taak verrichten. De NIWIN wil door het houden van. een lectuurinzameling hén in het bijzonder helpen, om hen de zo h'oog nodige ontspanning te geven bij het vervullen van hun zware taak. In de maand Maart zullen die plaatselijke NIWIN-comité's 'ri lec tuurinzameling houden. De opgehaal de lectuur (en moge dat veel zijn) wordt door het Lectuurdepot Niwin- Rode Kruis te Scheveningen vakkun dig verwerkt en per eerste gelegen heid naar Indonesië verzonden, waar alle militairen van de gaven van liet Nederlandse volk zullen profiteren. HOLDERDEBOLDER, EEN KOE OP ZOLDER! De Burgemeesters der verschil lende gemeenten, vestigen op last van de Procureur-Generaal fgd. Directeur van Politie de aandacht op art. 27 van het ^„Vreemdelin gen reglement 1918"^ waarbij be paald wordt, dat ieder die een vreemdeling nachtverblijf ver schaft, verplicht is daarvan het zij mondeling, hetzij schriftelijk, binnen 24 uur kennis te «even aan de politie. Overtreding van deze bepaling kan gestraft worden met hechte nis of een geldboete tot maximaal f 5000,—. DE TUCHTRECHTSPRAAK VOOR DE VOEDSELVOORZIENING IN JANUARI 1949. In Januari 1949 legden de Tucht rechters voor de Voedselvoorziening in totaal f 110,353,aan boeten en f 4,395,aan waarborgsommen op. Voorts betaalden overtreders f33,850 aan schikkingen. In 13 gevallen (waarvan 12 voor waardelijk) werd sluiting van het bedrijf bevolen, terwijl 20 vergun ningen (waarvan 14 voorwaardelijk) werden ingetrokken en 7 bedrijven (voorwaardelijk) uitgesloten van toe wijzingen. Het Centraal college legde in ge noemde maand in hoger beroep f 43,413,aan boeten en f 300Ö, aan waarborgsommen op. Voorts sloot het College twee bedrijven (voorwaardelijk), trok 4 vergunnin gen in (voorwaardelijk) en sloot één bedrijf uit van toewijzingen (even eens voorwaardelijk). HEUSDEN. Dinsdag 8 en 15 Maart zal alhier de broedtransfusie v.h. Ned. Roode Kruis gehouden worden, in hotel „Het Wapen van Amsterdam". Moge op aller medewerking wor den gerekend. AALST. Gewoontegetrouw is de jaar lijkse ouderavond gehouden der O. L. School, op Woensdagavond 2 Maart, voor de derde maal onder lei ding van het hoofd der school, de heer Dekker. Deze sprak een harte lijk welkomstwoord aan de talrijk aanwezige ouders, leden van Volks onderwijs, oudleerlingen en verdere belangstellenden. Voorts gewaagde hij van de vooruitgang in ons dorp op allerlei gebied, ook ten opzichte van de school, met name in de bete geling van het schoolplein, doch ook intern, door de grole verbetering in sc hooi behoeften en de invoering van nieuwe leermethoden. Dit is be reikt, aldus spr„ door de zeer op prijs gestelde medewerking van de Inspecteur van het Lager Onder wijs,. hetgeen niet overbodig was, daar het gemeentebestuur in deze soms wel wat al te karig wa£ met het beschikbaar stellen van de hier voor benodigde geldmiddelen. De heer Dekker verklaarde zeker geen reden .tot klagen te hebben, doch ook nog niet geheel voldaan te zijn, daar ongetwijfeld nog meer bereikt kan worden. Het leerlingen- tal blijft op peil (49). Onder leiding van mej. Maas waren het eerst de leerlingen van de laagste drie klas sen, die wat van hun kunnen naar voren brachten, o.a. door het opzeg gen van gedichtjes, zingen, samen- spraakjes en in de vorm van een leesles. De heer Dekker onthulde dat sinds vorig jaar ook een nieuwe schrijfmethode was ingevoerd, waar aan voor deze avond een wedstrijd in het schoonschrijven aan verbon den was. Een uit de aanwezigen ge vormde jury beoordeelde op verzoek deze schrijfproeven en oordeelde als volgt Groep A, le klas: 1 Heintje Bies heuvel. Groep B, 2e en 3e klas: 1 Jan v. Diggelen. Groep 4, 4e 't.m. 7e kï.1 Jan Crielaard, 2 Gijs Loef, 3 Jaantje Ver- heij. De prijzen bestonden uit mooie leesboeken, waar de aanwezigen spontaan de benodigde financiën voor bijeen brachten. In de pauze tractatie, chocolademelk met gebak, voor de heren bovendien (cigaretten. Ook was er gelegenheid het werk der leerlingen te bezichtigen. Terloops kondigde de heer Rüger als voorz. der afdeling Volksonder wijs aan, dat binnenkort een speciale Volksonderwijsavond gehouden zal worden met filmvertoning en een lezing door de schoolarts. In het tweede gedeelte van deze avond waren het de leerlingen der hogere klassen die aan de beurt kwa men. "Zij declameerden gedichten, waarvan sommige mei komische, doch de meeste met opvoedende of leerzame inslag. Ook hel zingen ging heel goed. Een leesles en afwisse lend zingen, zowel gezamenlijk als individueel, completeerden het ge heel, dat getuigde van goede voor bereiding en zeer in de smaak viel. De heer Dekker las ten slotte enke le f ragmen len uit het bekende lees boek „Barlje" van Anne de Vries. Zij, die dit boekwerk kennen, zullen begrijpen dat dit met grote aandacht door jong en oud gevolgd is. Na dank gebracht te hebben voor de belangstelling en medewerking voor deze ouderavond, die buiten gewoon geslaagd genoemd mag wor den, is besloten met het zingen van een toepasselijk slaapliedje, gezien het ia te" uur. Tot uiting kwam deze avond weer eens de goede verhouding van ou ders en leerlingen met het perso neel der school, dat voor de laatsten een aansporing zal zijn om op deze wijze voort te gaan. Donderdagavond 3 Maart is in de Ned. Herv. Kerk door de Nederl. Herv. Jonge Meisjesvereniging „Het Mosterdzaadje" haar 13de jaarver gadering gehouden in combinatie met de Ned. Herv. lvnapenvereniging „Ti nto Iheus", voor wien dit de eerste jaardag was. Mogelijk in verband met het vroege aanvangsuur was de belangstelling niet bij sier groot. De erevoorzitter Ds. Warmoltz liet aanvangen met zingen Ps. 68:10, ge bed, las een gedeelte van Johannes 6, sprak naar aanleiding van dil schriftgedeelte een openingswoorden deelde mede dat de presidente Mevr. Warmoltz tot haar spijt wegens ziek te niet aanwezig kon zijn,. De jaarverslagen der M. V. ge waagden van het werk der vereni ging op de wekelijkse samenkomsten, waarbij nieuwe leden steeds welkom zijn. Met de kas bleek het nogal zor gelijk gesteld. Tini van Ooijen Wd. verzorgde een bijbelinleiding over de geschiedenis van Jakob en Ezau, wat haar goed afging. Verschillende an dere leden van beide verenigingen kwamen achtereenvolgens voor de lessenaar en beijverden zich in het opzeggen van gedichten, stukjes pro za, behandelden Kerk- en Vaderland se geschiedenis, hetgeen afgewisseld met zingen, zowel in koor als duet een waardig geheel vormden. Zelfs een wedstrijd in hersengymnastiek ontbrak niet. Afgevaardigden van zusterverenigingen uit de omtrek brachten groeten en goede wensen over. Onder zingen van Ps. 256 is gecollecteerd ter bestrijding der on kosten. In een ogenblik pauze ont vingen allen een versnapering. In de tweede helft berustte de leiding bij de voorz. der K.V. de heer G. C. Schalk. Uit de jaarverslagen der K. V. bleek een grote vooruitgang in ledental. Bij de oprichting vorig jaar 5, momenteel 27. Ook de penning mees Ier kon hier een beter geluid doen horen. Adri van Veen behan delde de geschiedenis van Simson. Het lijvige programma werd ver volgens afgewerkt op dezelfde wijze als in het eerste gedeelte van de avond. In een slui tings woord wees de heer Schalk op de noodzakelijk heid om de jeugd op te voeden om der de beademing van Gods Woord, betreurde liet daarom ten zeerste dat niet meer ouders van hun be langstelling blijk gaven en ging na zingen van Ps. 84:3 voor in dank gebed. ANDEL. Door de hevige wind werd al hier schafte toegebrachtaan daken en bomen, terwijl ook het electriscii net schade opliep. De koopman C. Kraaij, die met zijn auto en enkele inzittenden op de Maasdijk onder Giessen reed, kreeg een telefoonpaal op zijn wa gen. De inzittenden bekwamen ge lukkig geen letsel, doch de auto werd beschadigd. De Mannen vereniging „Cal- vijn" alhier, mag zich in toenemen de bloei verheugen. Thans is het ledental de 20 reeds gepasseerd. We kelijks melden zich voor deze nut- lige vereniging nieuwe leden aan, welke van harte welkom zijn. De ingezetenen worden er aan herinnerd, dat het gemeentehuis slechts des morgens voor het publiek geopend is en wel van 912 uur. Voor aangifte huisslachling wordt zitting gehouden Donderdag van 9 tot 11 uur in het Verenigingsgebouw. Voor wederopbouw Vrijdag van 10 tot 11.30 uur ten raadhuize. Ondanks de verordening dat bonden zonder geleide op straat niet mogen loslopen, treft men tal van deze dieren aan. Sommige zijn daar bij op de koop toe nog kwaadaardig ook en ontzien zich niet voorbijgan gers te bijten. Streng opsneden is aan ook wel nodig. Naar we vernemen is ideheer H. van Rijswijk alhier aangesteld als Rijksambtenaar in vaste dienst bij het departement van Landbouw. De muziekver. „Andels Fanfa recorps" alhier zal een uitvoering ge- van op Zaterdag 12 Maart a.s. in het Verenigingsgebouw. Naar we vernemen zal de Aardolie Mij. alhier een diepteboring maken van ongeveer 4000 meter, in dien men althans van tevoren geen olie vindt. Men is voornemens al hier be.angrijk dieper te boren dan op sommige andere plaatsen. Bestek en tekening van de nieuwe weg Andel-Brakel-Poederoijen zijn goedgekeurd. De kosten zijn op f 530.000 geraamd. Het werk is on derhands aanbesteed. Voor het toelatingsexamen am bachtsschool te Gorkum slaagden J. Verwijs en M. Tankens.. ALMKERK. Ook onze gemeente moest het met de j.l. storm ontgelden, oijna geen woning of er was schade aan. De muziektent was er het ergst aan toe, die werd geheel in elkaar ge drukt. Gedurende de maand Februari 1949 vl2L het Districtsbureau te Almkerk betaald aan herstel en her bouw oorlogsschade-gevallen een be drag van f 114.258.08, waardoor het totaal is gekomen op f3.235.392.07. Het herbouwen van een woon- winkelhuis met bakkerij in het her- bouwplan te Dussen voor J. van Miex- lo aldaar, is gegund aan aannemer W. Eijkhout te Dussen. Laagste inschrijver bij een aan besteding voor het leveren van totaal 920 M3 grind voor diverse gemeen ten in het Land van Heusden en Altena, was de hieer C. Ruitenoerg te Werkendam. De gemeente Dussen heeft het bestraten van een gedeelte van de Buitendijk te Hank gegund aan de aannemersfirma Elshout en de Bont te Raamsdonk. De gemeente Almkerk heeft het herbestraten van diverse straten in het dorp Almkerk opgedragen aan aannemer W. J. Monsbouwer te Sleeuwijk. AALBURG. Donderdag a.s. des avonds om 7 uur, hoopt Ds. J. J. Moll van Gen- deren alhier voor te gaan, alsdan zal er biduur voor het gewas worden gehouden. DRONGELEN. De bouw van een boerderij alhier, werd tegen f121.800 gegund an de firma Verheul en v. d. Miey- den te Giessendam. EETHEN. De zitting van het Gonsultatie- burea uvoor Zuigelingen zal niet zo als gewoonlijk, 's morgens plaats vin den, maar zal in het vervolg 's mid dags worden gehouden, üe beginnen Donderdag 10 Maart a.s. op het ge meentehuis om 2 uur precies. 's-GRAVENMOER. De heren W. Iv. Dekkers en C. y. d. Dussen werden herkozen als bestuursleden van het fanfarecorps „Crescendo" alhier. De heer P. v. d. Dussen alhier werd herkozen als penningmeester van het bestuur van de School met de Bijbel. De muziekvereniging „Euter pe" maakte een rondgang door, ons dorp, om op deze wijze haar dank aan de bewoners te vertolken voor de medewerking welke werd onder vonden om de bazar, die voor do muziekvereniging werd gehouden, te doen slagen. In de pastorie van de Geref. Kerk ontstond vorige week, tijdens een vergadering van de Vrouwenver eniging, een schoorsteenbrandje. Doordat dit nog al spoedig werd ontdekt, kon het in de kiem worders gesmoord. GENDEREN. Op de hengstenkeuring van die afd. N.Br. V.L.N. te 's Bosch, zijn de hengsten Hendrik en Fambo van de eigenaren J. v. d. Heuvel en J. C. v. d.. Beek, beiden alhier, en Edel- ionker van H. Verkuil uit Brakel, be kroond met een ie premie. Een mooi succes voor de bengstenhouders. A.s. Vrijdag zal in bet school gebouw alhier een vergadering wor den gehouden van de Boerinnenbond. Op Woensdag 9 Maart, des avonds 7 uur, zal in de Hjerv. Kerk biduur voor het gewas worden ge houden, alsdan zal voorgaan Ds. J. J. Moll. HEESBEEN. De aangekondigde vergadering van de C.B.T.B. ten huize van. de Gebr. Kuipers is weer achter de rug. Te ruim 7 uur opende de voorzit ter A. de Graaf f de vergadering, las Psalm 101 124 en ging voor in gebed. Daarna richtte hij een harte lijk welkom aan de leden, die goed op waren gekomen en in het oij- zonder tot de heer J. van Loon uit Wijk. De secretaris J. Boom las de notu len. Na enige ingekomen stukken kwam de verrassing vooor de dag waar alle leden van genoten. De lieer v. Loon kreeg het woord om zijn NIEUWSBLAD *and van altena Telefoon No. 19 - Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur: voor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui In het hartje van Berlijn heeft een Zwitserse boer een stal op de eerste verdieping van zijn huis. Reeds tijdens de oorlog waren verschillende geïmproviseerde boer derijen in het centrum van de stad ingericht om tijdens de oorlogs handelingen melk voor jonge kin deren te kunnen leveren. De boer derij van deze Zwitzer ligt in de Russische zone van Berlijn. „Ik wil graag naar Zwitzerland terug", heeft boer Von Gunten verteld, „maar de Sovjets willen mijn koeien geen visum geven".

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1