Gevonden en verloren voorwerpen J^adar Distributiemededelingen Gemeenteraadsverslag in de pauze werden allen verrast door mevr. Kuipers, die tracleerde op koffie en koekjes. Na de pauze werden nog verschil lende vragtón gesteld, die door de heer v. Koon werden beantwoord. Bij de rondvraag werden verschil lende vragen gedaan, die op de vol gende vergadering behandeld zullen worden. De voorzitter dankte de heer Loon voor zijn komst, die op verzoek voorging in dankgebed, waarna d vergadering werd gesloten. LAND VAN ALTENA. De stichting tot bevordering van de Welvaart in het Land "van Heusden en Altena en de Biesbosch zal een algemene ledenvergadering houden te Almkerk op Woensdag 16 Maart a.s. in café v. Dijk. Verschillende punten zullen aan de orde komen o.a. goedkeuring van het Algemeen Bestuur, betreffende de belangen gemeenschap Prov. N. Brabantse Vereniging „Het Groene Kruis" en de stichting Welvaart an derzijds. Sectie-indeling; bestuursver kiezing en benoeming voorzitter van hel Algemeen, levens van het dage lijks bestuur; benoeming 4 leden van het dagelijks bestuur. Op initiatief van de Prov. Ver. tol bestrijding van de Tuberculose zijn in verschillende plaatsen stich tingen in het leven geroepen, welke zich zullen belasten met hel massa- onderzoek onder de bevolking. Ook in Brabant is een zodanige stichting tot stand gekomen. Deze stichting beschikt over een geheel modern bransporLabel röntgen schermbeeld- toestel, dat de door li e h I i tigs bee 1 den op een 70 mm. smalfilm vasllegd. Deze opname-beelden worden na dat de film ontwikkeld is, door een longarts een specialist op t.b.c.- gebied op eventuele afwijkingen gelest. Mocht bij dit onderzoek ook maar de geringste afwijking wonden geconstateerd dan wordt de betrok ken patiënt via een Consultatie-bu reau opgeroepen voor een nader on derzoek. Het belang van een massa onder zoek van de bevolking is groot. In verband daarmede worden de ge meentebesturen in Brabant uiLgeno- digd zich te beraden over een mas sale doorlichting der bevolking. De stichting tol opsporing van t.b.c.- lijders in Noordbrabant le Breda wil daarbij mei raad en daad terzijde staan. De plannen voor de bouw van een Protestants Sanatorium in het Zuiden kunnen thans doorgang vin den. Hel ligt in de bedoeling in Zuid- bra bant een Prol. Sanatorium te stichten en wel in de omgeving van Breda. Er zijn thans van kerkeraden, diaconiën, instellingen enz. zodanige gelden binnengekomen, dat met hel ontwerpen der plannen kan worden begonnen. Verschillende der aange schreven instellingen en kerkeraden lieten echter nog niets van zich ho ren en schijnen niet overtuigd te zijn van liet grote belang van een dergelijke instelling voor de zuide lijke provinciën. Op Zaterdag 12 Maart belegd het N.V.V. een openbare vergadering in de zaal Kolff te Sleeuwijk, voor het gehele Land van Heusden en Allena, waar het DU W-probleem be sproken zal worden. Spreker is de heer J. Ro uk erna, ass. H. B.-lid van het N.V.V. belast; met de zaken betreffende de DUW. Momenteel zijn er vele arbeiders werkzaam in de DUW, welke door seizoen of andere omstandigheden in het vrije bedrijf geen emplooi kunnen vinden. Voor velen is dit ongewoon werk, waardoor moeilijkheden kunnen ont staan tussen arbeiders en werklei- ding, welke laatste in begrip tegen over de positie der werkloze arbei ders vaak te kort schiet. Deze moeilijkheden bespreken en wegen te zoeken, deze uit de weg te ruimen en te voorkomen is het doel der vergadering. Zie advertentie. In ons nummer vuan 24 Febr. namen wij onder dit hoofd een ar tikeltje op over het jubileum van de N.C.R.V. op de 2e Pinksterdag. Dit behoeft enige aanvulling. Opga ve tot deelneming aan de tocht naar Arnhem moet geschieden vóór 1 April. De prijs bedraagt f4. Betaling p. postw. aan A. J. Pauli, Almkerk. NEDERHEMERT. De vereniging voor Christelijk Volksonderwijs hoopt D.V. Donder dag re Maart om half acht in de Chr. school haar jaarlijkse ledenver gadering te houden. Behalve huishoudelijke zaken en bestuursverkiezing, in verband met het aftreden van de Voorzitter, de heer R. J. Oomen, die herkiesbaar is, zal dhr. J. van Duist, hoofd der school alhier spreken over„Is de vrees voor het communisme ge grond?" UITWIJK. In tegenstelling met voorgaan de berichten is thans de datum van de te houden jaarvergadering door de Herv. M.V. „Dorcas" alhier, vast gesteld op Woensdag 9 Maart a.s., des avonds 7 uur in het verenigings gebouw. De avond zal onder leiding staan van de plaatselijke predikant, Ds. G. J. Woldinga. Naar wij van de zijde van het be stuur vernemen, zal Dinsdag 8 Maart een avond belegd worden voor per- -sonen beneden de leeftijd van 16 -jaar. Aanvang eveneens 7 uur n,m. -in het verenigingsgebouw. Op Woensdagavond zullen dus geen personen beneden de leeftijd van 16 jaar worden toegelaten. Dinsdagavond is er vrije toegang, Woensdagavond op vertoon van een plaatsbewijs WIJK. Voor de aanbesteding vaneen boerderij voor de heer Jac. Kuipers, op 28 Febr., werd als volgt inge schreven v. d. Wal en Smit f21347,00 H. Wolfert 22880/310 Alb. Hoiicoop 22499,99 J. Zonneveld 22372,20 Firma P. A. Kramer 22222,00 Wendel de Joode en Kooler 24917,00 M. Kramer 21600,00 D. N. Colet 21500,00 P. v. Straten 20887,00 Begro ting f 21900, Architect C. Kleinloog, Genderen. Het Consultatiebureau voor zui gelingen is Donderdag 10 Maart a.s. des 11.111. 3 uur ten gemeentehuize weder geopend. Woensdagavond a.s. zal in de Kerkzaal een openbare vergadering gehouden worden, waarbij de beken de landbouwdeskundige Ch. v. d. Heuvel, lid der 2e kamer en hoofd bestuurslid van de Stichting van de Arbeid, voorzitter van de C.W.T.B., enz., de verschillende aspecten van de landbouw en arbeid zal bespre ken. Wij twijfelen er niet aan of ve len van onze landbouwers, alsmede arbeiders, zullen deze begaafde spr. gaan beluisteren. WIJK EN AALBURG. Voor de Christen Vrouwen- Bond alhier, hoopt op Woensdag 9 Maart om 7.30 uur in de School met de Bijbel op te treden Ds. H. Har- kema. WERKENDAM. Dinsdag 15 Maart zal door de N.-Brab. Mij. van Landbouw,een filmavond worden gehouden. Ver toond zal worden de film „Brabant se Biesbosch". De Bond van Plattelandsvrou wen, afd. Biesbosch en Werkendam, houdt Woensdag 9 Maart, haar jaar vergadering in de Nutszaal. De muziekvereniging „Irene" hoopt Vrijdag 11 Maart een uitvoe ring te geven in de Nutszaal, terwijl de verloting ten bale dezer vereni- ZUILICHEM. Vorige week werd in café v. Tongerlo alhier een vergadering be legd van de aardappeltelers in deze gemeente. De leiding dezer vergade ring was in handen van de heer P J. v. d. Bogerd P.A.zn. Het doel de zer vergadering was n.l. om te ko men lot de oprichting van een vei ling voor land- en tuinbouwproduc ten op coöperatieve grondslag, in sa menwerking met de nog bestaande veiling te Brakel. Een en ander in verband met de kwestie, dat de vei ling Zaltbommel en Omstreken te Zaltbommel de vroege aardappelen niet meer te Zuilichem wil veilen. Spr. zegt, dat door hem en nog enkele andere personen contact is opgenomen met het bestuur der nog bestaande veiling te Brakel, welke zich bereid verklaarden hieraan me de te werken. Spr. vraagt, hoe de aanwezigen over deze kwestie den ken. Nadat enige personen hun mening hebben uilgesproken, wordt niet al ging hedenavond zal plaats hebben ene 5tenmlen besloten een coope om half 9 m de Werken» school. ralieve veiling up le richten jn sa Deze week arriveerden alhier j menwerking met de bestaande vei enige Oostenrijkse kinderen, die ge- j ung te Brakel. Ook in Aalst en Poe- durende enkele maanden door ver- deroijen zal worden getracht een ver schillende pleegouders worden ver- gadering le beleggen, zodat ook de pleegd. aardappeltelers in die dorpen bij de- Dezer dagen wend liet 11-ja- j ze veiling kunnen aansluiten, rig dochtertje van Jac. v. d. Ileu- Een voorlopig bestuur, bestaande vel alhier, terwijl het de straat over stak, door een jeep overreden, be stuurd door G. Wijnands alhier. Het meisje is op advies van Dr. 'SchoTs naar het ziekenhuis te Gorinchem vervoerd. Haar toestand is zorgwek kend. Woensdagavond half 8 zal in het kerkgebouw der Geref. Gem. als spreker optreden Ds. Chr. v. Dam, De Kerkstraat is thans gereed gekomen len voor het verkeer open gesteld. !Het is een mooie verbete ring, idaar deze brede, straat aan sluit !op de Kruisstraat. Het ligt in het voornemen als door Ged. Staten toestemming wordt verleend, om dit jaar nog 'n aanvang1 te 'maken met het dempen van een groot gedeelte van de binnenhaven. De werkzaamheden aan de nieuwe 'schippershaven alhier vorde ren gestadig. Vorige week heeft mein een gedeelte nieuwe weg kunnen op spuiten, Idie langs de bestaande ban- dijik loopt. uil 7 personen werd staande de ver gadering gekozen, waarna sluiting De vergadering was zeer druk be zocht. GEVONDENeen blauwe alpino muts. Terug le bekomen bij H. Lubber- dink, aan de dijk te Wijk. VERLORENeen portemonnaie. Terug te bezorgen bij C. Jiskoot, Grotestraat 204 te Veen. VERLORENeen rode jongens want. Terug le bezorgen bij A. v. d. Heu vel, Fahriciusstraat, Almkerk. VERLORENeen alpino muts. Terug le bezorgen bij T. de Ruij ter, Prov.weg Zuid 39, Almkerk. De naam Radar betekentRadio detection and ranging, wat in het Hollands vertaald wil zeggen: ra dio opsporing en plaatsbepaling. Radar werd ontdekt door Inge nieurs van de P.T.T. in Engeland. Bij experimenten op radiogebiad traden van tijd tot tijd onverklaar bare storingen op. Deze verschijn selen deden zich voor als er vlieg tuigen in de buurt waren. Bij na der onderzoek bleek het, dat er ■een gedeelte van de radiog'o 1 ven, die uitgezonden werden, gereflec teerd werden door bet vliegtuig. Dit feit werd terdege goed uit gewerkt. Men besefte in Engeland dat, indien het tot een oorlog zou komen, het een luchtoorlog zou worden. In 1935 stond het eerste radar- station aan de Engelse kust, waar- -mee het mogelijk was om vlieg tuigen op een afstand van 1 5 mij len reeds waar te nemen. We zullen er nu iets van vgr- tellien hoe het werkt. Ergens staat een zender die ra diogolven uitzendt van b.v. 10 me ter. Deze golven worden naar alle kanten uitgezonden verdwijnen in de ruimte en bomen nooit meer terug. Komt er nu een vliegtuig binnen het bereik van Radar dan worden de uitgezonden radiogolven door het vliegtuig teruggekaatst. Op een ontvangstation kunnen de ze gemeten worden. Daar de ont vanger ook de golven rechtstreeks van de zender meet, zal hij twee maal achtereen de golven ontvan gen n.l. de rechtstreekse en de door het vliegtuig teruggekaatste golven. Door nu het tijdsverschil tussen de twee ontvangen golven te meten kan men de afstand van het vliegtuig bepalen. Een vliegtuig bevindt zich b.v. op een afstand van 15 mijl (24 km). De zender zendt de radio golven naar alle kanten uit en worden door de ontvanger ontvan gen. Ook de golven die het vlieg1- tuig terugkaatst worden ontvan gen. De snelheid van de radiogol ven bedraagt 300.000 km p. sec. De teruggekaatste golf legt de dub bele afstand af dus 48 km. Het tijdsverschil tussen de beide ont vangen radiogolven is 48 300.000 is 160 millioenste sec. Dit is met een „stopwatch" niet te meten, wel met behulp van ellectriciteit. Hier voor gebruikt men dan ook een z. g .nelectr one ns 1 raai -o s cillogiraaf Dit is een soort radiolamp, al leen groter van omvang, mei een wijd en plat bovenvlak, het z.g.n. scherm. Aan de binnenkant be vindt zich een stof tegen bet scherm dat licht afgeeft indien er electronen op vallen. Nu beweegt een electronenstraal zich been en weer, dit is te zien als een groene streep op het scherm. De straal beweegt zich heel snel van links naar rechts in de tijd van een vijfduizendste sec. Iedere keer als de straal be gint zendt de radarzender een golf uit, waardoor de zichtbare straal afgebogen wordt naar boven. Komt een moment later de teruggekaat ste golf van het vliegtuig terug, dan ontstaat weer een afbuiging naar boven. Ons voorbeeld was op een afstand van 24 km. Het tijdsverschil tussen de beide ont land omgeven door een net van radarstations, waardoor het onmo gelijk was om ongemerkt Enge land binnen te vliegen. Het systeem zoals hierboven be schreven, was alleen geschikt voor afstandsbepaling. Maar men moysl ook de richting weten waaruit die vliegtuigen naderden. Daarvoor werd het systeem uitgebreid met een richtingszóeker, dit is een draaibare antenne die de vorm heeft van een raam met daartus sen gaas gespannen. Indien twee stations op een be paalde afstand te samen een vlieg tuig peilen verkrijgt men verschil lende richtingen die op de kaart uitgezet worden door middel van lijnen. Het snijpunt van die lijnen is het punt waarop het vliegtuig zich bevindt. Later is dit systeem geperfectioeerd tot één installatie. Tenslotte nog de hoogte waarop het vliegtuig zich bevindt. Daar toe wordt de ontvanger voorzien van een hoge en lage ontvang- antenne. Beide antennes zullen de teruggekaatste golven ontvangen, maar de bovenste sterker dan de onderste. Deze sterke verhouding is een vangsten is 0,8 5000 sec. De straal maat voor de hoogte. Dat radar heeft een vijfduizendste sec. nodig ook was te storen, hebben we in om van links naar rechts te ko men en het scherm is 10 cm groot de oorlog -heel dikwijls kunnen zien. De duitsers, die ook in het De tweede afbuiging komt dan bezit van Radar waren, konden de op een afstand van 8 cm van de eerste. Dit wijst er op, dat heit vliegtuig 24 km verwijderd is. Door het meten 'van de afstand der afbuigingen (impulsen) kan men de afstand ten alle tijde te weten komen. Het scherm is dan ook liniair verdeeld in km. Dit was het systeem dat in het eerste begin werd gebruikt. Het werd steeds uitgebreid en natuur lijk ingewikkelder. In 1938 was Engelsen peilen. Als tegenmaatre gel wierpen dan de „Path-finders" duizenden zwart-wit papiertjes uit. De radiogolven werden op dit zil verpapier ook teruggekaatst en zag men op het scherm hetzelfde alsof er een formatie vliegtuigen op komst was. Het duitse systeem werkte ech ter niet voor laagvliegende vlieg tuigen, dan werden de golven door de omringende gebouwen en hoge men al zo ver, dat de vliegtuigen obstakels teruggekaatst. op een afstand van 250 km reeds werden waargenomen d.w.z. in En geland kon men op de radar schermen zien als er vliegtuigen boven Frankrijk waren. Reeds in het begin '40 was geheel Enge- Een typisch voorbeeld hiervan is het geallieerde bombardement op Eindhoven. De vliegtuigen vlo gen maar enkele meters boven de grond en waren zodoende vrij van Radar. Dislribuliekring Geldermalsen. Uitreiking bonkaarten. ZUILICHEM, Woensdag 9 Maart letters N t.m. Z. Het publiek dient de bescheiden onmiddellijk bij de uitreiking te controleren. Reclames, ingediend nadat eenmaal het uitreiklokaai is verlaten worden niet in behan deling genomen. Vergadering van de raad der ge ineen te NEDERHEMERT op Maandag 28 Februari des n.m. half drie. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer C. W. v. Ommeren, Secretaris: WelEd. Heer A. v. d. Kolk. Afwezig welhouder Oomen en het lid G. de Gaaij als de Voorzitter de vergadering met het formuliergebed openl. Een vacature, wegens het plotse ling overlijden van de lieer H. Wot- fers. De Secretaris leest de notulen dei- vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. I ngeko men s tu k ken Schrijven van het gemeentebestuur van Zaltbommel, waarin de mening wordt gevraagd over overname va* de wederopbouwwerkzaamheden van liet rijk en overdracht aan de Tech nische Dienst. Wordl hiervoor een raadsbesluit van iedere gemeente afzonderlijk verlangd of kan het in een gemeen schappelijk besluit geschieden? (De heer G. de Gaaij komt ter ver gadering). B. en W. gaan er mede accoord, dal zulks bij gemeenschappelijk r a ad s b es luit ges c hied t De Voorzitter leest hierop het ont wei- jibesluit voor. De raad besluit overeenkomstig het voorstel van B. en W. Wethouder v. d. Werken brengt de benoeming van' liet Hoofd van de Dienst Ier sprake. Komt die nu op 1 Maart ook in dienst? De Voorzitter antwoordt ontken nend,, de lieer v. Loenen heeft na derhand in Zaltbommel voor zijn be noeming bedankt. WeLhouder v. d. Werken noemt het een hopeloos gedoe. Het was aan vankelijk de bedoeling dat een in genieur zou worden benoemd, doch er hadden zich slechts 3 solliciLanten gemeld, die in Indië waren werk zaam geweest. Van de andere solli citanten werd de lieer v. Loenea namens de com missie als de beste aangewezen. Men was er dan ook algemeen voor, 0111 deze Le benoe men. Allen wethouder v. d. Kolk te Zaltbommel wilde vasthouden aan de benoeming van een ingenieur, ook de raad van Zaltbommel hield daar aan toen vast. De heer v. Loenea heeft bewezen een goede kracht te zijn en hij werd ook door Arnhem als de beste aanbevolen. De Voorzitter is van oordeel dat er wel iets meer achter schuilt. De heer v. Kooien keurt het af, dat de raad van Z all bom mei tegen iet advies van de commissie in en de zaak in de war stuurt. WeLhouder v. d. Werken merkt op dal de dienst 1 Maart in werking reedt, wie is er nu hoofd? De Voorzitter meenl dal alles voor- opig wel op de oude voet zal blijven doorgaan. Schrijven van hel Polderdistrict de Bommelerwaard boven de Mei- dijk 0111 een bijdrage van 200 gld. per cm, in de onderhoudskosten voor de dijk vanaf de Meidijk te Neder - ïeniert tot Well. De Voorzitter deelt mede, dat de •aad vorig jaar Mei besloot geen bij drage le verlenen, omdat men van oordeel was dat ook het rijk in de onderhoudskosten een bijdrage be- ïoorde le verlenen, immers dit strijkt iet geld op uit liet wegenfonds, door de eigenaars van auto's op te bren gen en juist deze auto's veroorzaken iet groolsle onderhoud. Nadien is uit een onderhoud gebleken dat het ijk wel bijdraagt. B. en W. komen hans mei het voorstel wel een bij drage le verlenen. De dijk begint op erschillende plaatsen slecht Le wor den. Mei alg. stemmen wordt over eenkomstig dit voorstel besloten. Schrijven van alle bewoners van de Kade, waarin wordt gevraagd, onderwerp in te leiden over „Naas tenliefde". Met stille aandacht werd naar djt mooie en ernstige onder werp geluisterd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2