Gemeenteraadsverslag Veldmuizen bedreigen oogst 1949. Vergadering van de Raad der ge meente DLSSEN, gehouden op Maandag 28 Februari 1949, des nam. om 8 uur, in het café van de heer A. B. J. Heessels. Voorzitter: Edelachtb. Heer A. J. A. Oderkerk. SecretarisWelEd. Heer A. A. Snijders. Afwezig de heren van Honsewijk en Radings.. De Voorzitter opent met het for muliergebed en deelt mede, dat het wat laat geworden is, het is ongeveer balf negen, een gevolg van het feit, dat hij een uitnodiging had ontvangen fing van een straatbelasting. In de door de raad in zijn vergadering van 16 Dec. 1947 vastgestelde Verorde ning op de heffing van een straatDe- lastiijg werd deze Depaald op 7 per cent van de Delastbare opbrengst voor de geoouwde en 3V2 pet. voor de ongeoouwde eigendommen. Deze per centages waren relatief hoog gesteld teneinde de mogelijkheid te scheppen over te gaan tot verbetering van de Buitendijk te Hank. Na uitvoerige correspondentie over deze aangele genheid met Ged. Staten mocht het B. en W. gelukken goedkeuring tot uitvoering van voornoemd werk te verkrijgen, alsmede de percentages heer Schermers werd met algemene stemmen herkozen. Vaststelling begroting 1949. Een oommissie bestaande uit de leden C. L. de Wit, J. Radings en J. Bax hebben deze begroting on derzocht, bij welk onderzoek de heer Radings afwezig was. De commissie is van mening, dat tot vaststelling der begroting moet worden overge gaan zoals zij door B. en W. is aan geboden en wel als volgt: Totaal der inkomsten en uitgaven f 256.589.8 r. De kapitaaldienst met een totaal aan inkomsten en uitg. van f802.701.49. De commissie acht het gewenst, dat met het R.K. Kerkbestuur te Dossen voor een bijeenkomst van de Gen- heffing verlaagd te zien tot resp. 6 traal Techn. Dienst, zodat alles wat en 3 procent voor gebouwde en 011- versehoven moest worden. gebouwde eigendommen. B. en W. De notulen van de raads ver gade- 5tellen voor dienovereenkomstig te ring van 27 Januari 1949 worden besluiten. geleven en vastgesteld. De heer Koekkoek inf ormeert naar Ingekomen stukkende geraamde opbrengst, waarop de Van Gedeput.. Staten een oesluit, :krachtens hetwelk het bedrag dat voor 1948 per leerling uitgekeerd mag worden aan de bijzondere lagere scholen wordt vastgesteld op f16.14 per leerling. Van Ged. Staten de mededeling dat zij de gemeente-begroting 1948 hebben goedgekeurd bij hun besluit van 9 Februari 1949. Zij verzoeken nog enkele wijzigingen, - welke van administratieve aard zijn. Besloten wordt hiertoe over te gaan. Wijziging bezoldigingsregeling ge- meentepersoneel. De Minister van Binnenlandse Za ken heeft richtlijnen gegeven om meer eenheid te krijgen in de be- soldiging van het gemeentepersoneel en dit overeenkomstig het aan hem uitgebrachte rapport Ubbink in over eenstemming te brengen met de be zoldiging van het rijkspersoneel en het aan te passen aan de bezoldiging der secretarissen. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten. De heer v. d. Zouwen vraagt of hij de verhogingen ook zou mogen weten. De Voorzitter vindt dit in een open bare vergadering een lastige vraag. De salarissen der ambtenaren worden afgeleid uit het salaris van de ge meentesecretaris, 73 pet. van diens salaris geldt voor de eerste ambte naar en uit dit salaris worden weer de salarissen voor de verdere ambtena ren afgeleid. Het aantal percentages voor de verhogingen blijven hetzelfde. De heer v. d. Zouwen vraagt in welke klasse de ambtenaren vallen. De Voorzitter antwoordt, dat de klasseverdeling geschied naar het aantal inwoners. Dussen valt in de klasse van 40005000. De heer Koekkoek meent dat wij leven in een tijd waarin alles auto matisch opgedreven wordt. Het plat teland moet gelijk gesteld worden met de stad, maar nu gaat deze zeg gen ,wij moeten toch boven het plat teland blijven. Spr. vreest, dat dit ook met deze verhoging zo zal gaan en dat de salarissen geregeld omhoog zullen blijven gaan en zo gaat het iieve leventje maar steeds voort. D>e Voorzitter merkt op, dat het iieve leventje zo is, dat alles geregeld duurder wordt en dat de salarissen der ambtenaren daar steeds bij een achter blijven. Als men van hieruit in een stad zijn inkopen wil gaan doen, dan is men veel meer kwijt dan een dorp dat tegen zo'n stad aan ligt. Als men in de klasse van 4 tot 5000 zielen valt, kan men, als men dit goed kan motiveren, in een ho- gere klasse van 5 tot 6000 worden ingedeeld, wat b.v. ook het gevat is met de gemeente Vught. Het initiatief daartoe moet echter van de raad uit gaan. De salarissen in de gewone bedrijven gaan ook nog steeds om hoog, de ambtenaren blijven daarbij steeds ten achter. De heer Koekkoek gaat niet geheel accoord, dat tegenover de raadsleden geen bedragen worden genoemd, daar door wordt de indruk gewekt, dat -deze wel hoog zijn. De Voorzitter zegt, dat het salaris van de 'eerste ambtenaar bedraagt f2500 tot maximum f3300, van de 2e f1932 tot f2600 en van de 3e f 1600 tot f2100. Volgens de nieuwe regeling komt de secretaris aan f 5300, het maximum wordt bereikt 11a 7 periodieke verhogingen. Het sa laris zal nu ongeveer f 4500 zijn. De heer v. d. Zouwen merkt nog op, dat de convocaties voor een raads vergadering minstens 2 maal 24 uur daarvoor behoren te zijn uitgereikt, hij ontving ze met het prae-advies pas Zaterdag. De Voorzitter merkt op, dat deze vergadering voor 1 Maart moest wor den gehouden, hij zou ze anders spoedeisend hebben moeten maken. De wijziging der bezoldigingsregeling wordt hierop met algemene stemmen een overeenkomst wordt getroffen tot het hebben der R.K. noodkerk met pastorie op gemeente-grond endaar- toe de te bepalen vergoeding vast te stellen. Voorts zou de commissie het op rpijs stellen indien nader werd overwogen of de mogelijkheid niet bestaat om ten behoeve der Wit-Gele en Groene Kruisverenigingen een ho ger subsidie toe te kennen. Naar aan leiding van deze punten merken B. en W. op, dat spoed/g met het R.K. Kerkbestuur over bet door de com- -missie aangegeven onderwerp in on derhandeling zal worden getreden. De heer Koekkoek heeft de posten nagezien en bemerkt, dat voor het Burgerlijk Armbestuur een vrije go- Ce post is uitgetrokken. Hij gelooft gaarne, dat dit noodzakelijk is, doch hij zou gaarne zien dat ook de ge gevens van het Burgerlijk Armbestuur waren overgelegd. Men heeft tegen woordig het Consumenbencrediet en het noodwetje waaruit de mensen on dersteund worden. Het valt voor de Armbestuur was, als zodanig bedan ken, want het zou betekenen een veto van wantrouwen aan het adres van het Burgerlijk Armbestuur. Men moet daarbij ook niet uit het oog verliezen, dat de leden daarvan door de raad worden benoemd. Wil men echter een commissie benoemen, dan kan zulks gebeuren. De heer Kqekkoek zegt, dat als het Burgerlijk Armbestuur zich uit eigen middelen kon bedruipen, het dan iets anders zou zijn, doch de subsidie die de gemeénte verleent is geklommen tot f 14000.en het gaat niet aan dat de raad dit bedrag maar klakkeloos toestaat. De Voorzitter merkt op, dat het be drag op de begroting f 4000 lager is geraamd. De heer Koekkoek zegt, dat men sociale voorzieningen heeft gekregen. Als het nodig is, is het nodig, al zou het f25000 moeten zijn, doch de raad dient toch ook overtuigd te zijn, dat het nodig is. raad moeilijk te beoordelen of het D^I?rz;tter i1°&" ae geraamue upuieugsL, >v<uu^ bedrag ook werkelijk nodig USpr. ^Sziin midden* de leden van het Voorzitter het cijfer f4996 noemt. zou daarom gaarne zien, dat bij de pLoerlik Armheshnir benoemd De heer Koekkoek vraagt vervol- gemeentebegroting ook de rekening -r1Skk<3? merkt op "dat gens of dit bedrag toereikend ïsvoor en begroting van het Burgerlijk Arm-j T Koe koc e P' het onderhoud der wegen, waarop de bestuur werden gevoegd, zodat de a Wr% r1 7nliw^n liilct W Voorzitter ontkennend antwoordt Commissie een en ander behoorlijk tegenwoordig anders als vroe- Met algemene s,_ wotdt.net- J p het' A^mbostar wanen. De Voorzitter acht het heel goedD.e Voorzitter begrijpt heel goed mogelijk, dat de begroting wam het de bedoeling, doch wat men wil be- Burgerlijk Armbestuur wordt gevoegd jjj i'11, c' b,/!f71 commissie, berei .1 bij de gemeentebegroting. Men moet' rngpM^f '«dsl ApS Tc? daarmede reke- op overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Benoeming leden Burgerlijk Arm bestuur wegens periodieke aftreding van de heren J. Vermeu en B. Scher mers. In de vacature Vermeu wordt naast deze aanbevolen, de heer A. Wintermans, in de vacature Scher- echter niet uit het oog verliezen, dat mers naast de aftredende de heer het bedrag op de begroting de raad M. van Wijk. tot niets bindt. Voor het bedrag Bij de gehouden stemmingén wer- wordt uitgekeerd moet dit eerst door den uitgebracht 6 stemmen op de de raad worden goedgekeurd. B. en heer A. Wintermans, 2 op de lieer W. controleren het Burgerlijk Armbe schermers en 1 op de heer M. van stuur en nu heeft spr. niet het minste Wijk, zodat in de eerste vacature de bezwaar, dat een commissie, die taak heer Wintermans werd gekozen. De van B. en W. overneemt, alléén het werkt iets vertragend en ^eer waar schijnlijk zal zo'n commissie uit de raad tot dezelfde conclusie komen als B. en W. Boven dit alles staat nog de controle van de accountantsdienst- van de Vereniging van Nederl. ge meenten en vooral niet te vergeten de controle van Ged. Staten. De heer Koekkoek meent, dat het gaat over de vraag aan wie zijn de bedragen uitgekeerd. De Voorzitter merkt op, dat men dan iets in de openbaarheid' zou ge ven wat niet mag. Men treedt dan in de rechten van de leden van het Burgerl. Armbestuur. Als zulks mocht zou spr., als hij lid van het Burgerlijk men toch niet. De heer v. d. Zouwen meent, dat de Voorzitter bedoelt dat de raad niet het recht heeft controle uit te oefenen. De Voorzitter antwoordt, dat dit wel mag, maar niet om na tie gaan, hoeveel de een en de ander aan uit kering krijgt. De Voorzitter lijkt bet 'tbest, dat B. en W. zich over een en ander oe- raden en dan in een volgende verga- -dering hierover prae-advies uitbren gen. Het gaat nu over het bedrag op de begroting wat tot niets bindt. De heer Koekkoek informeert over de bedragen aan de gezinszorg, waar over de Voorzitter een toelichting geeft. De heer Koekkoek vraagt of de post uitgetrokken voor bet provin ciaal opbouworgaan, toch niet een achterdeurtje is, waardoor de ge meente zo naar binnen wandelt? De Voorzitter zegt, dat zulks niet het geval is, het wordt later als punt in de vergadering gebracht. aangenomen. Vastgesteld wordt vervolgens de pensioensgrondslag van de burge meester. Wijziging verordening op de hef- DE 'laatste maanden zijn voortdu rend berichten binnengekomen over het massble optreden van veld muizen in allerlei delen van ons 'land (o.a. in de Noordoostpoider, rondom Sneek, in de Z.O. hoek van Drenthe, in de Betuwe, Z.W. Utrecht, Beijer- land, Zuid-Beveland enz.). Reeds zijn honderden hectaren winterkoren door toedoen van deze vraatzuchtige die ren vernietigd. Bestond er in het be gin van de maand Februari nog enige hoop, dat de plaag tot enke'le gebie den beperkt zou blijven, het ontbre ken van .strenge vorst en van aanhou dende slagregens tijdens de afgelopen weken, heeft deze verwachting vol komen de bodem ingeslagen. De weersomstandigheden zijn integendeel zeer bevorderlijk geweest voor de ontwikkeling van de veldmuizenstand'. Er moet dus terdege rekening mede worden gehouden, dat deze plaag zich nog steeds verder zal uitbreiden. Oogst tot 1/10 van de normale opbrengst verminderd. Wat dit zal betekenen, kan bet beste worden aangetoond met ver gelijking uit het verleden. Reeds eer der werd ons land door muizenpla gen geteisterd. In sommige streken werd dientengevolge de opbrengst van de oogst tot 1/10 verminderd. Deze schade beperkt zich niet alleen tot de landbouwgewassen, maar zij heeft ook betrekking op de vernieling van het gras- en hooiland en van de vruchtbomen. Een veldmuis eet per dag ca. 35 gram. Wanneer men bedenkt, dat het aantal nakomelingen van één paar veldmuizen per jaar ca. 350 kan be dragen, dan kan men nagaan, welk een omvang de schade kan aanne men. Daar komt nog bij, dat de veldmuizen meer vernielen dan zii eten. Ontoelaatbare verspilling. In een tijd als deze is dit een on toelaatbare verspilling. De economi sche toestand van ons land kan het verlies van ettelijke mi'.lioenen gul dens tengevolge van het optieden van de veldmuizen onmogelijk verdragen. Bovend en betekent een verminderde oogstopbrengst voor de boer een scha depost', die op geen enkele wijze valt te compenseren. Derhalve is een in tensieve bestrijding geboden. Wan neer tijdig en met overleg tegen de veldmuizen wordt opgetreden, kan met zékerheid worden aangenomen, dat een verdere uitbreiding van de plaag zal worden voorkomen. IDe PI a ntenzi e k !e n kund i ge Dienst te Wageningen wekt iedereen op de be strijding met kracht ter hand te ne men. Voor een doeltreffend optre den tegön de veldmuizen is het ge wenst, dat deze Dienst onmiddellijk in kennis wordt gesteld van iedere uitbreiding van de muizenstand over het gehele land. Voor het geval, dat de verkregen inlichtingen wijzen op de noodzakelijkheid van verdelging in een groter aaneengesloten gebied, zal de Plantenziektenkundige Dienst de leiding vati de verdelging op zich nemen. Zolang dit niet liet geval is, wordt de bestrijding aan de boer overgelaten. De bestrijding van de veldmuis. Via de Radio-omroep zullen in het kader van de weerberichten voor boer en tuinder wekelijks mededelin gen worden verstiekt omtrent het ver loop van de veldmuizenplaag. Zono dig zullen hieraan instructies worden verbonden omtrent de wijze van ver delging. Over het algemeen kan deze geschieden met behulp van de zoge naamde muizentarwe, giftkorrels, die bij voorkeur rechtstreeks in dé mui zengaten moeten worden gebracht. Dit lean het best plaats vinden door uit een fles met een nauwe hals in elk gat 5 a 10 korrels te schudden. Het verspreid uitstroo'en van de kor rels moet worden voorkomenhier van is het nuttig effect zeer twijfel achtig, terwijl dit bovendien het ge vaar oplevert dat de korrels door vogels worden genuttigd met als ge volg, dat deze aan de vergiftigde bestanddelen sterven. Verdelging dient tijdig te geschieden. Het is noodzakelijk, dat men tij dig met de bestrijding aanvangt, bii voorkeur reeds in het begin van de maand Maart. Dit biedt het voordeel, dat het aantal muizen naar verhou ding nog gering is, zodat de schade beperkt blijft en met een minder aantal korrels kan worden volstaan. Voor een doeltreffende bestrijding ge bruikt men in het voorjaar 1 kg of minder tarwekorrels per ha, terwijl deze hoeveelheid in de zomer 2 kg* en bij optredende plagen 3 kg be draagt. Bovendien is in het voorjaar het gewas nog laag, zodat de nest gaten gemakkelijk te onderscheiden zijn, hetgeen veel tijdsbesparing geeft. Later ia het jaar is «de verdelging bewerkelijker «of soms zelfs tof de oogst onmogelijk. Voorts Levert een vroege 'bestrijding het voordeel op, dat de betrokkenen gemakkelijker tijd voor «de verdelging beschikbaar kun nen stellen. Niet alle muizen zijn veld muizen. Tenslotte dient men te bedenken, dat niet alle muizen, die de akkers tot hun woonplaats hebben gekozen, veldmuizen zijn. Weliswaar brengen alle muizensoorten schade aan de ge wassen toe, maar practisch kan wor den aangenomen, dat de catastrophale vernietigingen van de oogst uitslui tend voor rekening van de veldmuis komen. Het diertje komt op alle gron den voor. Niettemin heeft het een voorkeur voor de klei en v eens tréken, in het bijzonder wanneer hier de op pervlakte van de bodem een neiging tot dichtslibben vertoont of een be groeiing heeft, waarvan de wortels pen aaneengesloten geheel vormen. De veldmuis wordt hierdoor in staat gesteld zijn ondergrondse gangenstel sel beter intact te houden.. De veld muizen zijn gemakkelijk te herkennen aan de gedrongen vorm, de stompe kop en de korte staart, die 1/3 be draagt van de lichaamslengte, wel ke varieert van 711 cm. De pels is op de rug donker- tot vaalbruin, aan de buikzijde en op de poten grijs tot lichtgrijs. De staart is aan de bo venkant donkerder van kleur dan de onderzijde. Zoals gezegd is een verdere uit breiding van de veldmuizenplaag ge heel afhankelijk van de wijze waarop de bestrijding ter hand wordt geno men. Indien men hieromtrent in het onzekere verkeert, dient men zich on verwijld met de Planlenziektenkundi- fe Dienst te Wageniingen in verbin- ing te stellen. Deze verstrekt Kos teloos al de adviezen, weker stipte naleving veel onheil zal voorkomen. ning houden. Le heer Bax vm^ert- f u beter is om voor de f™t m*t kruisverenigingen een r, m ptl^ van benoemen. een com^ssie te De Voorzitter gelooft werkelijk dar °P de Vei'ighe&s'riS» gaat lijken, nu men al maar com- LiT r ?aan benoemen. Maar B^en w^,n™txbe™Bd te WOrdt hierop ea, afgesteld uitkering per leert in» JrJ49' f en \YP stellen voï leerhng!ag ï>alen op flp— P*r d,Pe,/°0rftl€r ïan no& meedelen, dat hij omtrent de lijst van drank-' -zuchtigen ©en onderhoud heeft ge had met zijn collega's van Raams- lonksveei en Geertruidenberg om ook daar hetzelfde te doen. Raams- donksveei heeft dit reeds gedaan, van Geertruidenberg is dit nog niet be kend.. Mat de kwestie van die richt punten betreft, de PNEM is verzocht eert en ander op te nemen. De grint- behandelmg van enige wegen is op gedragen aan de firma Elshout. Over de woning van de Ruiter heeft spr. reeds mededeling gedaan. Wat de woningen betreft, die door architect v. Rmbden zouden worden ontwerpen, moet spr. mededelen, dat deze zich aan schromelijke nalatigheid heeft schuldig gemaakt. B. en W. doen alles om de zaak nog voor elkaar te krijgen, zo dit niet lukt ligt de schuld geheel bij architect v. Emb- den. Rondvraag. Die heer Bax vraagt of bij de licht punten ook gedacht is met dat bjj de Geref. Kerk. De Voorzitter verzoekt als de raads leden in dit opzicht wensen koeste ren, «deze te zijner kennis te bren gen. De beer Bax vraagt of er geea aanvraag is binnengekomen van de Rooij en Bax over aansluiting aan de waterleiding, bestaat daartoe mo gelijkheid? De Voorzitter zal hiervoor alle moeite doen, doch hij vreest. De beer v. d. Zouwen vraagt of er al sollicitanten zijn voor onder wijzer aan de O.L. school. De Voorzitter zegt, dat dezie kwas- tie zijn aandacht heeft. De heer Snoek zou tie iopdracht aan architect v. Embtién willen in trekken. De Voorzitter zou dit zeker doen, als het vaststond, dat rnen nog zou mogen bouwen. Spr.'s gemoedsge steldheid is zodanig, dat als er mo gelijkheid toe bestond, hij een vorde ring tegen deze architect zou doen instellen. De heer Snoek zou dit willen on derzoeken en de architect zijn oni- 'slag geven. De heer Bax brengt nogmaals de kwestie van de woning tie Ruiter ter sprake. Is deze niet met een kluitje in het riet gestuurd? Er is gezegd, dat reeds met de verbetering een aanvang was gemaakt en er is tot heden niets aan gedaan. De Voorzitter geeft een -uitvoerige uiteenzetting. De verbetering is aam de firma v. d. Pluim gegund, hij zjai deze achter tie broek zitten. De heer Koekkoek merkt op, dat de goedkeuring reeds 15 October is binnengekomen. Door de wederop bouw is op uitvoering aangedrongen, doch er is niets aan gedaan. 'De Voorzitter zegt, dat tie woning aanvankelijk onder zijn voorganger door de gemeente "is aangekocht, om daardoor een wegverbetering te ver krijgen. Hij voelde er aanvankelijk niet voor goed geld naar kwaad geld te gooien. Als de woningpositie ver betert, wordt de woning afgebroken. Brengt men ze in een te goeden toe stand, dan wordt ze in geen jaren afgebroken. Nu echter besloten is ze te doen opknappen, zal dit ook ge beuren. De heer Koekkoek brengt de aan vang der raadsvergaderingen ter spra ke, de aanvang is geregeld belangrijk later, dan aangegeven. Voor ditmaal heeft de Voorzitter wel een verkla ring gegeven, die spr. gaarne accep teert, doch het is geregeld zo. De Voorzitter merkt op, dat in het reglement van orde staat aange geven dat er een kwartier mag ver lopen, doch in het vervolg zal hij met deze opmerking rekening hou den. De heer v. d. Zouwen vraagt of van enige personen van de Hank niet een request is ingekomen. De Voorzitter zegt, dat dit nog bij B. en W. in behandeling is, in de volgende vergadering za* daarvoor prae-advies worden uitgebracht. De vergadering wordt hierop ge sloten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 4