Binnenland Distributiemededelingen EST Gevonden en verloren voorwerpen CALAMITEUSE POLDERS in het Lend van Heusden en Altena uitmaken, dat door een aldus toege paste methode er nog wel enig pers pectief in de varkensmesterij zit, met de thans door de regeVmg vastge stelde vleesprijs. Al met al is dit voor de excursisten een buitengewoon leerzame dag ge weest en kan elke veehouder worden geadviseerd, een dag op het bedrijf van Dr'. Grashuis door te brengen. Zaterdagavond 12 Maart gaf het Kon. Erk. fanfarecorps „Overwin ning na Strijd", directeur de heer O. Walraven, een cabaretavond in ge bouw Tavenu. Te goed 7 uur opende Burgemees ter de Bruyne deze avond met een toepasselijk woord. Hierna werd over gegaan tot het afwerken van het pro gramma n.h het opvoeren van het Toneelspel in drie bedrijven Mensen in botsing". Dit spel dwong aller be wondering af. Het werd op uitnemen de wijze vertolkt. Mijnheer Verhagen had precies de rol die bij de man past. Mevrouw Verhagen was enig in haar optreden, evenals haar lieftal lige dochter Dora, die in topvorm was pis mede de rijke fabrikant Hugo van der Wal. Deze twee Dora en Hu- go, werden een gelukkig paar, het- \v7elk na veel sensatie pas tot zijn recht kwam. Ook de rol van Dirk met zijn vriend en van Oom Frans werd op uitnemende wijze vervuld. De kleine meid Rietje speelde op voortreffelijke wijze, ook de dokter en de rechercheurs waren geknipt voor hun rol. Aan het einde van dit stuk sprak de heer v. d. Meer zijn dank uit voor hetgeen deze avond geboden werd. De spelers hebben zich op schitterende wijze van h;un taak ge- -kweteh. Het was een 4tuk met in houd. De drie dames wercl uitwaar- dering ieder eenbloemstuk aangébo- den. Directeur Walraven bracht tenslot te alle aanwezigen dank voor hun belangstelling. D. n. S. kan met voldoening te rugzien op deze zo goed geslaagde .avond. SLEEUWLIK. A.s. Donderdag zal alhier een avond worden georganiseerd van het „Groene Kruis", alwaar enkele films worden gedraaid o.a. Bij telskilAan vang 7.30 uur. Bij de Geref. diaconie is een partijtje textielgoederen binnengeko men ter distribuering onder hen, die er bet meest behoefte aan hebben. UITWIJK. Woensdag 9 Maart j.l. hield de Herv. Meisjesver. „Dorcas" al hier haar 27ste jaarvergadering. De vergadering stond onder 'leiding van de plaatselijke predikant, Ds. G. J. Woldinga, welke opende door te laten zingen Ps. 68:10, waarna hij een gedeelte voorlas uit Matth. 2 5 37—46. Naar aanleiding hiervan sprak hij een kort opemngtswoord met als uitgangspunt„Ik was naakt en gii hebt mij gekleed". Hierna ging hij voor in gebed. Vervolgens werd een aanvang ge maakt met de afwerking van het programma, afgewisseld door voor drachten, zang1 en spel. Annie van Wijngaarden leverde een Bijbiels opstel over „De vijf wijze en de vijf dwaze maagden", terwijl Gré Daim een Bijbels opstel leverde over: „De storm op zee". Uit het jaarverslag van de secreta resse bleek, dat de vereniging mo menteel 15 leden telt, onder presi dentschap van mej. Maaike van Oud- heusden. Voordrachten werden gele verd t.w. „Ijskoud" (luim) door JöLentje v. d. Nat, „De Speelpop- (ernst) door Maaike van Oudheusden, „Tegemoet gaan" (ernst) door Wo.ut- je Smits en „Roosje" (ernst) door Sophia Stierrenberg. 1 Verder werden een drietal samen spraken op de planken gebracht, een en ander werd afgewisseld door zang van de meisjes. Van de gelegenheid tot overbren gen van felicitaties door diverse ver enigingen werd een druk gebruik ge maakt. In de pauze werden de aanwe zigen onthaald op een kleine versna pering in de vorm van een eier koek. Te ongeveer half elf werd de vergadering gesloten door de plaatse lijke predikant. Nadat deze nog een dankwoord had gesproken aan allen, die tot het slagen van de avond hun medewerking verleenden, werd gezon gen het eerste en tweede vers van de Avondzang, waarna hij in dankgebed voorging. IT.K,., ■Ook deze vereniging van Uitwijk kan op £en goed geslaagde avond terugzien. Zaterdagavond- 12 Maart j.l. gaf de fanfare „Juliana" alhier haar tweede uitvoering in deze winter. Voor de pauze werden een aantal nummers ten gehore gebracht, terwijl na de pauze werd opgevoerd het to neelstuk „Ik ben getrouwd". De avond verliep heel goed, de belang stelling was echter matig. VEEN. 1 itslag^ van de verloting van het Groene Kruis, waarvan de trek king op 12 Maart 1949 alhier plaats had. Ontbijt laken Nr. 184 I afedcleed Nr. 214 Kussen Nr. 395 Autoped Nr. 171 Wollen deken Nr. 4 De prijzen kunnen ,voor zover dit nog niet is geschied, worden afge haald bij de heer H. W. Morelissen, penningmeester van het Groene Kruis alhier. WIJK. Ds. H. Harkema, Ned. Herv. predikant alhier, ontving een beroep naar Lexmond. WIJK EN AALBURG EN VEEN Aan de inwoners van Wijk, Aalburg en Veen. Zoals aan velen uwer bekend zal zijn, wordt door het Nederlandsehe Roode Kruis een landelijke actie ge organiseerd om een grote hoeveel heid bloed te verzamelen voor onze medemensen in Nederland, Indië en West-Indië, teneinde hen in levensge vaarlijke omstandigheden door middel van een bloedtransfusie het leven te redden. Het Bestuur van de Afdeling Wijk- Aalburg-Veen van het Nederlandsehe Roode Kruis doet een dripgënd be roep op iedere gezonde man iof vrouw tussen de 18 en 60 jaar om zich voor dit mens reddende werk be schikbaar te willen stellen. Iedere bloedgever ontvangt van de Distribu tiediens t bonnen voor 500 gram vlees. Opgaven voor deelname kunnen tot uiterlijk 1 April geschieden bij de plaatselijke dokters Aanen en van der Loo. Het ligt in het voornemen om 11a Paschen enige avonden hiervoor te organiseren. Bijzonderheden worden t.z.t. aan alle betrokkenen meeget- deeld. Het bestuur vertrouwt, dat velen aan deze dringende oproep van het Nederlandsehe Roode Kruis gehoor zullen geven. Denkt aan het leven van uw mede mensen WQUDRICHEM. Op 10 Maartt 1.1. hield in café Bergeijk de land- en tuinbouwver. „Land van Altena" haar 63e algem. vergadering. De voorzitter, de heer H. van An- del, opende de vergadering met pen woord van welkom. i De notulen werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Ook het jaarverslag van de secretaris kon de goedkeuring van de vergadering weg dragen. Bij monde van de heer ,J. de Rover wera door de kascommissie een gun stig verslag uitgebracht over het boek jaar 1949. Het financieel verslag gaf aan inkomsten f3230.21, aan uitga ven f2028.72, batig saldo f1201.49. De balans per 1 Jan. 1949 werd vastgesteld tot een bedrag van f2:152.24. De veilingomzet bedroeg in 1948 in totaal f22510.29. Tot bestuursle den werden herkozen de heren C. van Vugt, H. de Lorm en J. H. Verhoeven. Tot leden der kascomniissde 1949 werden aangewezen de heren A. v. Vugt Jr. en W. de Zeeuw. Besloten werd te trachten de kunst meststrooier onder cle leden te ver kopen. Tot en met 26 Maart kan men hiervoor een briefje inleveren bij de secretaris. Punt 16 van de agenda voor de algem. vergadering voor het Centraal Bureau, n.l. van de Veiling Veen, om het verplichte veilen van vroege aardappelen weder in te voeren, werd breedvoerig besproken. Het bestuur kreeg hiervoor echter vrij mandaat. Na de gebruikelijke gratis-verloting werd deze geanimeerde vergadering door de voorzitter gesloten. Rode Hoestpoeders van Mijnhardt Doos 45 ct. 11 niiiiii ■in i^ihiiiii niiim 1 i WOUDRICHEM. In café v. d. Straaten werd een contact- en ontwikkelingsavond gehouden, welke werd verzorgd door de Stichting voor Nederlandse Zelf standige Handel en Industrie. De heer B. H. J. Doppen uit Zwolle hield een buitengewoon leerzame causerie over de betekenis van de zelfstandige handel en industrie voor de landbouw. Spr. schetste het ontstaan en de ontwikkeling van de vrije arbeids verdeling en de daaruit voortvloei ende zelfstandigheid welke van de grootste waarde is voor boer, .mid denstander en handelaar. Het persoonlijk belang, het eigen risico, zijn de beste drijfveren voor een gezonde maatschappelijke ont wikkeling en économische vooruit gang, mits de vrije keuze van leve rancier en onderlinge concurrentie panwezig zijn ter voorkoming van ,,imonopolies". Het ontbreken van verkeersmidde len aan het einde van de vorige eeuw bracht met zich mee een besloten heid van het platteland, waardoor het ontstaan van monopolies van handelaren etc. in de hand werd gewerkt. Ook ontbrak toen elke voorlichting over marktprijzen, waar door de boeren economisch zwak stonden. Toendertijd was coöperatie voor dé landbouw als middel tol herstel van concurrentie soms nuttig en werkte in vele gevallen corrigerend. Het steeds groeiend verkeerswezen verbrak vele gebieden uil hun iso lement waardoor de nog bestaande monopolies verdwenen en de con currentie zich overal herstelde. Hiermede was de oorspronkelijke bestaansrede der coöperaties groten deels vervallen. Met volledige erkenning van de corrigerende functie, welke de Coop, aan- en verkoopverenigingen hebben t.o.v. middenstand en handel, heb- j ben niettemin de christelijke boeren standsorganisaties het „cooperatis- me" op die grond afgewezen. Zij hebben thans erkend, dat op grond van de christelijke maatschappijleer de middenstandstaak niet thuis hoort in coöperatieve bedrijven, doch dat een gematigd cooperatiewezen slechts mag dienen tot een gezond houden van middenstand en handel. Voor alles dient de boer zijn zelf standigheid te behouden welke voor hem van het grootste belang is. Deze zelfstandigheid dreigt echter in ge vaar le komen wanneer ook in ons land mede door de coöperaties wordt aangestuurd op hel samenbundelen van een aantal kleine bedrijven tot collectieve boerderijen. Hoe het met de zelfstandigheid van de boeren op dergelijke boerderijen gesteld is zien wij in Rusland. Met opwekking aan de boeren om met de middenstand en vrije handel één front te vormen tegen elke aan val op hun wederzijdse zelfstandig heid, besloot de heer Doppen zijn causerie. Hierna werden nog enkele gekleur de Amerikaanse landbouwfilms ver toond welke evenals de gehouden causerie zeer in de smaak van de bezoekers vielen. WERKENDAM. Ds., Chr. van Dam, predikant bij de Geref. Gemeente alhier, heeft voor de beroepen naar Rijssen en Moerkapelle bedankt. Aan de fa. Gebrs. Wijnands en Cornet alhier is Legen f 108.439 ge gund de verbetering van 40 K.M. wa terloop op Schouwen. Vrijdagavond 8 uur zal de Raad dezer gemeente in oj>enbare zitting bijeenkomen. Donderdagavond half acht zal in de Chr. Geref. Kerk alhier als spreker optreden, Ds. C. v. d. Weel'e van Harderwijk. Hieronder volgt de uitslag der verloting welke gehouden is door de muziekvereniging „Irene" alhier. ie pr. lot no. 233 2e pr. np.,- 843 3e pr. no.' 90 4e pr. no. 869. Als medebestuurders der Herv. Stichting zijn gekozen, de heren A. A. Schreuder en H. de Graaf. - Vrijdag 18 Maart' des avonds om 7 uur, zal in de Nutszaal voor de Staatkundig' Geref. Partij als spre ker optreden, Burgemeester D. Kod de van Zoutelande, met als onder werp: „De juiste grondslag", met ee* slotwoord van Ds. Chr. van Dar». Woensdag 23 Maart a.s. zal voor de Herv. Stichting in het Nuts- giebouw biddag voor het gewas wor den gehouden, des nam. 3 uur e* des avond half acht. Alsdan hoopt voor te gaan Ds. H. v. Kooien. Vrijdag 18 Maart zal in de Geref. Kerk, des avonds om 7 uur bidstond voor het gewas worden ge houden. Alsdan zal voorgaan Dr. Huyser. GEVONDENEen jongensjasje, (donkerblauw). Terug' Ce bekomen bij L. A. v. d. Beek, B 129, GejnjderenL GEVONDENEen overall. Terug lie bekomen bij C. v. d. Beek, Polse- straat C 169, Aalburg. VRIJE PRIJZEN VOOR GORT. Het ligt in de bedoeling dé gort- pellerijen binnenkort op .aanvraag met grondstoffen te bevoorraden, zodat dan van schaarste geen sprake meer zal zijn. Daar bovendien de verkoop van gort in concurrentie met haver mout moet geschieden, waarvan de voorziening eveneens zeer ruiim is, heeft de Overheid besloten blij kens publicaties in de Nederlandse Staatscourant van 11 Maart 1949 en het Voedselvoorzieningsblad van 14 Maart 1.949 'de maximumprijsre geling voor gort op te heffen. Voor prijsstijging behoeft om bovenge noemde redenen geen vrees te be staan. VRIJE PRIJS VOOR NEDER LANDS BIER. Voor Nederlands bier geilden met ingang van 15 Maart 1949 geen ma ximumprijzen mgpr voor de verkoop in fust of flessen, blijkens een publi catie in de Nederlandse Staatscourant van n Maart 1949 en in het Voed selvoorzieningsblad van 14 Maart r949- Aangezien ten aanzien van bier van schaarste geen sprake meer is, be hoeft voor prijsstijging niet gevreesd te worden. I Voor bier per glas of fles voor verbruik ter plaatse van verkoop, blij ven de bestaande maximunpirijzen voorshands gehandhaafd. dat in loon wordt gestoomd voor handelaren in (gestoomde) aardappe len. Het stomen door of in loon voojr 'telers geeft geen recht op deze subsidie. Voorts gelden de voorwaarden, dat een contract met het Aan- en Ver koopbureau voor Akkerbouwproduc ten (A.V.A.) moet worden afgeslo ten en dat vóór 1 Mei ,a.s. een mini- mum-hoeveelheid aardappelen moet zijn gestoomd. Nadere bijzonderheden verstrekt het A.V.A., Hooftskade 1, 'sGraven- hage, telefoon 39.99.10. DRIE BOLLENZONDAGEN VOO,R AUTjO RIJDER S De minister van verkeer en water staat heeft bekend gemaakt, dat op de Zondag 17 April (ie Paasdag), 1 Mei en 8 Mei 1949 ontheffing! zal worden verleend' van het Zon dagsrijverbod voor motorrijtuigen, zulks teneinde het brengen van een bezoek aan de gedeelten van ons land, waar bollenvelden of boomgaar den in bloei staan, mogelijk te ma ken. SUBSIDIE-REGELING VOOR HET STOMEN VAN AARDAPPELEN. In het kader van de maatregelen, welke beogen een bestemming te ge ven aan de aardappelen van oogst 1948, heeft de» Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening ter stimulering van een spoedige af zet van voorraden niet meer .con sumptie-waardige aardappelen uit be paalde gebieden des lands (speciaal de klei-streken) tot de volgende .sub sidie-regeling besloten: Aan stomers van de uit bedoelde gebieden gekochte en aangevoerde aardappelen zal een subsidie worden uitgekeerd van f 1per 100 kg verse aardappelen met een normaal tarragehalte, onder voorwaarde, dat voor eigen rekening en risico wondt gestoomd en het gestoomde product aan derden wordt verkocht, dan wel, ONS TRANSITO-VERKEER MET DE SOVJET-ZONE. Generaal Lucius Clay, de Ameri kaanse militaire gouverneur in Duits land, deelde mee, dat de Nederland se militaire missie te Frankfort bij hem en de Britse militaire gouver neur, sir Brian Robertson, had ge protesteerd tegen de beperkingen, die het Nederlandse transito-verkeer per spoorweg door de Westelijke zo nes werd opgelegd bij de jongste verscherping van de blokkade tegen de Sovjet zone. Zij zouden geen maatregelen nemen en hij verwacht te, dat de Nederlanders de kwestie direct zouden opnemen met de Brit se en Amerikaanse regeringen. NED. TROEPEN UIT INDONESIË ZOUDEN MOETEN REPATRI ËREN. De corr. van de New York Times, B. Welles, meldt uit Londen, dat op de conferentie, die op het ogen blik te Londen wordt gehouden door de vijf ministers van buitenlandse zaken van de West-Europese Unie en hun adviseurs, de positie van Nederland in verband met de Indo nesische kwestie een onderwerp van diepgaand overleg is geweest. Volgens deze correspondent zou veldmaarschalk Montgomery in de afgelopen maanden de Neder landse regering een sterke aandrang hebben uitgeoefend om, zo spoedig als zulks maar enigszins mogelijk is, een groot gedeelte van de 80XM) man sterke Nederlandse troepen macht in Indonesië naar Nederland te doen repatriëren. Dislributiekring GELDERMALSEN. Uitreiking' bonkaarle 11. AALST, Dinsdag 22 Maart, let ters A t.m. Z. BRAKEL, Woensdag 23 Maart, v. Aken t.m. Hanegraaf; Donder dag 24 Maart, v. d. Have t.m. SchreudersVrijdag £5 Maart van Sleeuwenhoek t.m. Zwam- born. Toeslag bijzondere arbeid. Ter verkrijging van toeslagkaarlen wegens bijzondere arbeid voor de 5e en 6e periode 1949 dienen de volledige, in duplo ingevulde naam lijsten, alsmede de naamlijsten van de 3e en 4e periode 1949, voor ont vangst getekend door de werknemers in liet tijdvak van 14 t.m. 25 Maart a.s. op de bekende zittingsdagen en uren te worden ingeleverd. De arbeiders moeten afdelingsge- wijs, eventueel groepsgewijs en in alfabetische volgorde op de naam lijsten worden vermeld. Na-aanvragen dienen in de week van 10 t.m. 16 April te worden inge leverd. Bewijzen van afschrijving be hoeven alleen te worden aangevraagd indien de nieuwe werkgever toeslag in een andere distributiekring dan de kring Geldermalsen ontvangt. Bij het aanvragen van afschrij- vingsbewijzen dient men steeds vol ledige gegevens te verstrekken n.l. volledig adres, stamkaartnummer, naam van oude werkgever en over welke periode men hel laatst toeslag heeft ontvangen. Teneinde teleurstelling te voorko men dient men aan bovenstaande in deling nauwkeurig de hand te hou den. Reeds vroeg' was het gewoonte, dat men lie ingelanden van jgle- troffen polders, die anders kolos sale offers zouden moeten bren gen, om het geschonden of ver nielde dijkstelsel te herstellen, hulp verleende bij dijkaanleg of bij het maken van een inlaag enz. Inlagen hadden echter niet altijd de sympathie der bewoners. Dat is duidelijk te lezen in een 15e eeuws handvest, waarin opgemerkt wordt, dat die van Hedikhuizen zeer verarmd waren door het leg gen en het daarbij verliezen van uitgeslagen land en dat het'daar om de Stadhouder en die Raden „oick onbilliken dun eken na allen haircomen" om de nieuwe dijk al leen door genoemd dorp te doen onderhouden. Daarom werd „den gemeynen Hiemraden van 'Hedic- huzen bevolen, dat g'hi onvertogen den alingen dijck tot Hedichuysen verstoelt ende ver hoefslaat op ten vier dorpen alse Outheusden, Doe veren, Baer&wyck ende Hedichu- zie ende op alle sulc lant ende erve als in den vier dorpe voorsz. gele gen is, hoeve hoeve gelijc, morgen morgen gielyc, roede roede geiyc, na uwe bester besceidenheit ende vijfzinnenuitgeset sulc lant ende erve als onse genadige Vrouwe dair leglgiende heeft, geliberwys als men voortyt dede, doe den dyck tot Hedickhuysen eerst begonnen ende gele.it wart". Toen in 1421 de St. Elizabetbs- vloied zoveel land inundeerde, stel de Dordrecht, alsmede vele Dord- tenaren pogingen in het werk, om hun landerijen in de Grote Waard weer bedijkt te krijgen. De Graaf gebood toen bet Land van Heusden en Altena en de Langstraat tot 's Gravenmoer en Sprang, in de kosten bij te doen dragen, voorzover zij daartoe zelf, na di£' ramp, die ook deze ge bieden had geteisterd ,nog' in staat zouden zijn. Toen nam het Land van Heusden en Altena op zich. gelden bijeen te brengen „van gun sten ende gevoechs ende niet van rechtswegen". De Graaf verzocht de stad Dor drecht vergunning voor het mun ten van geld, om zo mede de her- dijking van de Grote Waard te kunnen bespoedigen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2