TWEEDE BLAD D™MB 17«^1Z NIEUWSBLAD Plaatselijk Nieuws Een geschiedenis uit de oorlog 1914-1918 Ons Landbouwhoekje. Kindje verkouden? voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard ANDEL. Toen de heer I. d. D. alhier bezig was met het verrichten van enkele werkzaamheden, zakte hij plot seling ineen en overleed bijna onmid dellijk daarna. Vermoedelijk maakte een hartverlamming een einde aan zijn Leven. De heer d. D. was 59 jaar oud. De Geref. J.V. „Vreest God, eert den Koning" vierde haar jaar feest in de Geref. kerk alhier. Behan deld werd „Salomo" door J. Versteeg en „Gezin en Jeugdleven" door J. Verbeek. Verder stonden er nog voor drachten enz. en een declamatorium „Voor 'tvolle, rijke leven" op "het programma. Het was een leerzame, genotvolle avond. In een zaal van café Kalis alhier vierde de Suikerbietehbouw- bond zijn zilveren bestaansfeest. De heer P. J. v. Wijgerden, secre taris van de Bond, gaf een historisch overzicht van het vele, dat door deze instelling in de loop. der jaren is tot stand gebracht. Voor de eerste klas der ,Chr. school zijn 25 nieuwe loerlingen aan gegeven. Het aanbrengen .ener centrale verwarmingsinstallatie in de nieuwe andbouwhuishoudscbool alhier is ge gund aan H. Bouman alhier voor een bedrag van f 2686.- Door de P.N.E.M- te 's Hier- togenbosch is aangesteld als incas seerder, met ingang van 1 April als het G.E.B. aan deze Maatschappij overgaat, de heer H. Bouman alhier. D„Timmer van Pollsbroek bracht een bezoek aan deze gemeente en trad des avonds alhier op. ,Van de ge legenheid om kennis te mialken met ds. Timmer, werd door veel perso nen gebruik gemaakt. De afd. van het Groene Jvruis hield alhier een ledenvergadering. In de plaats van 3e heer ,P. Zegwaard, die als zo'danig bedankte, werd tot penningm. gekozen mevr. Pompe v. wleeridervoort alhier. CAPELLE. Ds. J. T. Dpornenbal te ;Oene beroepen predikant bij de Ned. ,Herv. gemeente a.d. Loonsedijk, bracht een dezer dagen een bezoek aan .die ge meente. Na kennismaking met kerk bestuur en kerke raad werden pastorie en kerkgebouw 'bezichtigd. In een avonddienst, waarvoor grote belang stelling bestond, trad' Z.Eerw. voor de gemeenteleden op. Tot onderwijzeres aan een Chr, school te Woerden is benoemd, mej. C. Bommeljé, onderwijzeres aan de Chr. school a.d. Loonsedijk. Diverse herstelwerkzaamheden aan de brug over het Oude 1 Maasje zijn tegen f 10.690 gegund aan Gebrs. Schipper te Mjierlb. In de in café Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart gehouden ledenvergadering van de motorsport- vereniging „Marijke" werden de af- troedende bestuursleden, de heren G. A. van Achterberg, Dr. N. L- Geri- lach, Adr. Cové en Ant. Rempt, her kozen. Verschillende leden gaven zich op voor deelname aan de door de Bre dase Motorclub te organiseren Voor- jaarsrit. De Oranjevereniging „Wilhel- mina" heeft voor Koninginnedag, 30 April a.s., reeds een voorlopig feest programma opgesteld, vermeldende kinderspelen, volksspelen en avond concert. De Chr. schoolvereniging aan de Loonsedijk hield in een der school lokalen zitting onder leiding van de heer B. Verhoeven haar jaarvergade ring, welke tamelijk bezocht was. Na opening met het zingen van Psalm 25 vers 2, voorlezen van Psalm 25 onberijmd en gebed, werden de notulen der vorige ledenvergadering, alsmede het jaarverslag van de secre taris en het financieel overzicht van de penningmeester goedgekeurd. De rekening en verantwoording over het afgesloten dienstjaar bleek volgens rapport van de kascommissie in orde te zijn en werden vastgesteld. De aftredende bestuursleden, de he ren Jac. Haverhals, J. van den Hoek en A. van der Schans, weiden her kozen. Tot lid van de kascommissie in de plaats van de heer A. de Jong, welke niet heikiesbaar was, werd be noemd de heer C. D. Rempt. Het hoofd der school, de heer P. Busink, hield een leerzame rede over „De godsdienstige opvoeding thuis en in de school en daarmee in verband het vak Bijbelse geschiede- nsi'A In .aansluiting op dit onderwerp zaï het hoofd der school ;op de bin nenkort te houden Ouderavond eejn inleiding houden over „Uit de schóól- keuken". iMet het zingen van Psalm 75 vers 1 en dankgebed door het hoofd er school, werd deze bijeenkomst geslo ten. DUSSEN. A.s. Zondag 20 Mjaart hoopt voor de Chr. Gerief, gemeente voor te gaan in de dienst des Woords, Ds. du Marchie van Voorthuizen van Slie- drecht, en wel' des v.m.. 9.30 en nam. 6.30 uur. Op Donderdagavond 17 'Maart zal de Prot. Begrafenisvereniging al hier, haar jaar vengade ring houden des avonds om 7 uur. GIESSEN. Naar wie vernemen zullen 'bii de a.s. gemeenteraadsverkiezingen de A.R. en C.H. evenals de vorige maal weder met een gecombineerde lijst uitkomen. In het exploitatietekort der ge bouwde arbeiderswoningen is door het Rijk een bllijdrage toegezegd van 100 procent. LAND VAN ALTENA. Het woningtekort bedraagt in Noordbrabant 34.100 woningen, ter wijl er 19.553 gezinnen in poodver- bbjven vertoeven. De voorjaarskeuring v. spring- s tieren zal worden gehouden in de gemeente Eethen op 4 April a-s., des v.m. 11.20 voor de gemeenten Eethen en Andel. Te Almkerk op 4 April a.s. om 2.30, uur voor de gemeenten Giessen, Rijswijk, Woudricbem, Sleeuwijk, Werkendam, Almkerk en Dussen. I^Dan rug. keel en borstje inwrij ven met NEDERHEMERT. De gemehfde zangver. „De Vervulde Wens" alhier, hoopt Vrijdag 18 en "Zaterdag 19 maart a-s-, des avonds om 7 uur precies, in de Naai school haar jaarlijkse openbare uit voering te geven. Tevens zal opgevoerd worden het toneelspel in drie bedrijven „Jong zijn we maar éénmaal" en „Strijd om een minnaar" in één bedrijf, onder regie van de heer v. Diggelen. De trekking van de verloting, uitgeschreven door en ten bate van de Bond van Staatspensionnering, afd. Nederhemert heeft Zaterdagavond j.l. plaats gevonden. De uitslag is als volgt Rijwiel ho. 26Electr. strijkijzer 510; rijwielbuitenband 327zaklan taarn (rond) 218; idem (plat) 76 fietstas 309fietspomp 112; jasbe- schermer 561 snelbinder 479; 1 doos sigaren 389koekepan 204kleer borstel 58 5 zeepklopper 159 mat tenklopper 576vloerveger 460 1 kop en schotel 332 idem 324 spie geltje 496; vloerblik 521 roerzeef 444; aardapepl stam per 559. Prijzen moeten worden afgehaald bij H. van Ooijen (rijwielhersteller) voor 12 April 1949. Vrijdagavond' 11 Maart j.l. hielden de Mjeisjesverenïgingeii „Ken Hem in al uwe wegen" en „Vertrouw op den Heere met uw ganse hart", hun gecombineerde 4e jaarvergade- rinjg in de „Naaischool". De leiding van deze avond, die zeer druk bezocht was, berustte bii de consulent, Ds. de Graaff. Ds. de Graaff opende de vergade ring te kwart over zeven met bet la ten zingen van Ps. 150:1, las voor Joh. 13:111 en gi,ng voor in ge bed. Naar aanleiding van het Schriftge deelte „Jezus wetende, dat Zijn ure gekomen was", sprak hij het ope- nintgswoord. Het verslag van de secretaresse was welverzorgd, terwijl dé penning- meesteresse gewaagde van een batig saldo van f 118.59. MejG. Oomen behandelde een Bijbels onderwerp„De verzoeking in de Woestijn" naar aanleiding van Lu cas 4:114. Zij stelde de 2e Adam in de woestijn tegenover de eerste Adam in het Paradijs. Het onderwerp uit de Kerkgeschie denis „Johannes Huss", werd inge leid door mej. B. G roenevel d, die het leven, de strijd en het sterven van deze martelaar in Bohemen behandel de. Een en ander werd afgewisseld door declamatie 'en zang van de grote en kleine meisjesvereniging. Voor de pauze werd door de beide vierenigiingen nog het Bondslied ge zongen, terwijl op verzoek van Ds. de Graaff nog werd gezongen Ps. 138:1 en 4, waaronder werd gecol lecteerd ter bestrijding van de onkos ten van deze avond. In de pauze werd getracteerd op chocolademelk en gebak. Na de pauze kregen de afgevaar digden der verschillende zustervereni gingen de gelegenheid hun felicitaties over te brengen. Ook werden enige schriftelijke gelukwensen voorgelezen. Vervolgens werd behandeld door mej. B. Dekkers het Bijbels onder werp „Ruth". Zij schetste daarin de juiste levenskeuze en „het verlangen naar Gods altaren". Miej. M. Smits leidde een onder werp uit de Kerkgeschiedenis in „Guido die Brés" de schrijver van onze Geloofsbelijdenis. Een en ander werd door poëzie en zang afgewis seld. Het slotwoord werd gesprokendoor mej. Knoop, presidente der vereni ging, waarna Ds. de Graaff verzocht te zingen Ps. 68 10, waarna hij deze goedgeslaagde avond met dankgebed sloot. Donderdagavond 10 Maart j.l. werd in de Chr. school de jaarlijkse ledenvergadering van dé Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs ge houden. Het hoofd der school, de heer J. van Duist, opende deze vergadering om half acht met het laten zingen van Ps. 118:1 en glebed en las Joh. 17. Vervolgens heette hij alle aanwezi gen hartelijk welkom en sprak een kort openingswoord. Door de secretaris werden de no tulen der vorige vergadering voor gelezen, die werden goedgekeurd. Het aantal leden bedraagt thans 86, hoewel de actie tot ledenwerving wordt voortgezet. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat de inkomsten be dragen hebben f 32.499.99, de uitga ven 'f31.208.alzo een batig saldo van f1,291.99. Bij die bestuursverkiezing werd die heer R. J. Oomen met algemene stemmen herkozen, die de benoeming aannam. In de pauze werden sigaren aange boden en hadden de ouders gelegen heid zich met het personeel te onder houden over de kinderen en hun vorderingen. Na de pauze sprak de heer J. van Duist over„Is de vrees voor het communisme gegrond?" Het was een aan de orde van de dag zijnd onder werp, waarin hij wees op: „Wie kent geen vrees?", „Wat is vrees?" en „Bij wie is vrees?". Hij stelde vast, waarom het communisme ingang vond bij de Russen: 1. uit de volksaard en 2. uit de godsdienst. Hij schetste het rode gevaar voor kerk en school. Niet de verwachting op de grote staten en machten kan ons redden, doch het gebed en het Woord van God moeten de geeste lijke wapenen zijn tegen de ontker stening en het ongeloof. Hij stelde tegenover de revolutie: het Evangelie en tegenover de hamer en de sikkel :het kruishout van Golgotha. Na een korte bespreking werd over gegaan tot de rondvraag. Het hoofd der school bracht ver slag uit over de toestand der school in 1.948 en besprak de leeftijd betref fende de toelating tot de nieuwe cur sus, hij wees op het onnodig verzuim door verschillende oorzaken, gaf en kele wenken en mededelingen over het toekomstige 7e en 8e leerjaar en wees ook de ouders |öp 'het gevaar van de geld'- en snoepwoede. Niets meer aan de orde zijnde, sloot het hoofd der school dieze gé- -zellige vergadering waarvan de op komst goed te noemen was, te onge veer tien uur met dankgebed'. SLEEUWIJK. Ds. E. J. C. Verbeek alhier heeft een beroep ontvangen naar de Ned. If erv. Kerk van Duivendrecht. Voor het eindexaamen van de alg. rijkstuinbouwcursus slaagden K. v. d. Boom en P. ,M. Pelikaan allhier. WERKENDAM. Fa. v. Oord alhier was met f 88.800.laagste inschrijf ster voor het bouwen van een nieuwe iwacht- sluis en het verlengen van de inlaag- dijk te Ritthem. TH OiMjAS SL AKKEiNME EL (Slot). In het vorige artikel' is een druk fout ingeslopen. Er stond: „Het in Tbomasslakkieinmeel aanwezige zwa velzuur maakt de kalk beter oplos baar". Het woord zwavelzuur moet vervangen worden door kiezel- zuur. Tenslotte nog iets over de aanwen ding van Thomasslakkenmeel. Nogmaals dient opgemerkt te wor den, dat men slakkenmeel vroeg moet uitstrooien. Over het algemeen gebeurt dit veel te laat. Voor grasland en v oorjaarsgewassen moet het reeds in de herfst of in de winter gebeuren. Want bij tie late aanwending komt te weinig van het fosforzuur in teen groeiperiode tot werking. Bevat de grond nog een behoor lijke f osforzuurreserve, dan kan van een latere aanwending nog voldoende resultaat verwacht worden. Vroeger meende men, dat het fos- foszuur van slakkenmeel zich niet in de grond verplaatste en daarom min der geschikt was voor zwarie klei gronden. Die mening is verouderd. Nauwkeurig is de oplosbaarheid' in het bodemwater onderzocht en op grond daarvan bevelen we het met. volle vrijmoedigheid' aan. Wel is natuurlijk het fosforzuur in de grond minder „beweeglijk" dan kali ien salpeter. En omdat het b.v. op grasland vrij lang in de bovenlaag blijft hangen, moet men thans geen slakkenmeel meer op z'n weiland uit strooien. Diaarvoor is het nu te laat. Op bouwland is het zeer gewenst het goed door de bouwvoor heen te wer ken. Onderpüiqegen is b.v. vqel beter dan- licht inleggen. iMogen we nog even aanstippen, dat slakkenmeel niet gemengd mag worden met super en amirnoniakhou- dende meststoffen? Rn weten de gebruikers van deze waardevolle meststof, dat inademen ervan gevaarlijk is voor de gezond heid? Het heeft meermalen zware long ontsteking veroorzaakt. Oiok oogont steking kan door het stuiven gemak kelijk ontstaan. Men z§j| dus steeds voorzichtig en neme de nodige voor zorgsmaatregelen. W. B. te A. Feuilleton En toen eindelijk na een hevig ge vecht op enige afstand van het dorp een gehele menigte zwaar- en licht gewonden werden binnengerbacht, toen de stroom van ellende niet scheen op te houden _en zij voortdu rend om zich heen niets anders zag dan doorschoten en bloedende lede maten, zuchtende, kermende en ster vende jonge mannen, toen werd ze, door haar overgroot medelijden over stelpt, nog onhandiger. Ze wilde al len tegelijk behulpzaam zijn en liep op deze wijze juist de andere ver pleegsters en doktoren in de weg. En terwijl ze daar hulpeloos stond, stroomden de tranen uit haar trouw hartige ogen over haar wangen, die door al de vermoeienissen en het grote leed haier teleurstellingen zeer geslonken waren. En zij, die zich in - haar nabijheid bevonden, hadden het zelf te vol'handig om op te merken, dat Seliny's hart in haar boezem scheen te breken en dat zij de nach ten half wakend en biddend ,om uit komst doorbracht. En als ze einde lijk aan een der medeverpleegsters haar overkropt gemoed lucht gaf, gaf des» haar de raad naar Caneville terug te keren. Doch Tante Seliny's lippen begonnen te trillen en zij schudde energiek met het grijze hoofd. „Ik zal nog eens mijn best doen", sprak ze, „en beproeven of ik enigen dier ongelukkigen niet wat verlich ting kan brengen". Er kwam een tijd, dat, tot Seliny's grote ontsteltenis, de stroom gewon den op onrustbarende wijze begon aan te groeien. De lucht was nis door ongelukken geëlectriseerd. Geruchten kwamen vanhet gevechtsterrein, dat de legerdrommen door de oprukken de vijand werden neergemaaid. Nu eens trachtten zij stand te houden op deze plaats, dan weer op een andere. En Seliny hoorde namen noemen, die zij ternauwernood kon uitspre ken. Toen brak eindelijk een nacht aan zo vol ontzetting en angst, dat Seliny meende, dat ook haar laatste ure gekomen was. Zij werd van haar bed opgeschrikt door een onophoudelijk gekLop op de deur. „Kom! Kom zo jspoedig als ge ge kleed zij triep de stem van een verpleegster en tante Seliny trok snel haar verpleegsterskleed aan, geheel verwonderd wat er had plaats gegre pen. Daarbuiten in de straten ver nam ze een dof gedruis, dat lang zaam aangroeide en levendiger werd. Stemmen klonken allerwege luid ruchtig op en het gekraak van zware wielen en groep van voerlieden deed zich horen. In het hospitaal stonden allen ontdaan en verschrikt bijeen. Soldaten waren druk in de weer de verpleegden in alle haast te verwijde ren, terwijl de verpleegsters de zie ken bijstonden in het kleden. Seliny vroeg met een enkel woord wat dit alles te beduiden had, doch de tijd scheen te kostbaar voor een ant woord. Eindelijk begreep ook zij, dat de vijanden zich tot het dorp moesten hebebn doorgeslagen en zo nabij wa ren, dat er nauwelijks tijd tot ontko men overbleef. De doktoren snelden van de ene legerstede naar de andere en trachtten door inspuitingen de pij nen bii het vervoer der zwaar gewon den wat te verlichten. De hoofdver pleegster nam een vlag met een rood kruis en plantte deze voor het huis. Doch een der soldaten snelde toe' greep de vlag, klauterde boven op het gebouw en hechtte haar aan de schoorsteen. Nadat alle gewonden waren weg gedragen en, zoals Seliny vernomen had, ondergebracht in een kelder in de nabijheid, begaf zij zich half zin neloos naar buiten. Ontzet week ze achteruit.. Daar trok door de straten een treurige stoet, oude mannen, vrouwen en kinderen, deels lopend en strompelend, deels gezeten op wa gens en wankelende karren door .os sen getrokken.. Het was als een vloedgolf van menselijke ellende. Het. was alsof de mensheid zelve in wanhoop verkeerde en vluchtte voor de stroom van haat, die haar voortzweepte. Kleine, schamele kin deren, zich vastklampend aan de rok ken der vrouwen, weenden luid. Som mige der mannen vloekten, ouderen schreden voort met gebogen hoofden, zwijgend en somber. Vrouwen riepen jammerend om hun kinderen, die zij in dien wilden mensenchaos verloren hadden. Enigen der vluchtelingen drongen het lazaret binnen, grepen snel enige kledingstukken en dekens en verdwenen.. Seliny zag dit alles en baar hart dreigde te bersten.. Als een waanzinnige sloeg zij de hand voor het voorhoofd en smeekte „ac.i mijn God, mijn God, waarom waarom dit alles?" Twee verpleegsters, die haar baga ge vergeten hadden en naar het la zaret terugkeerden grepen de arme Seliny bij de arm roepende„Maar zuster, ge zijt krankzinnig geworden! Kom! Er valt geen tijd te verliezen. Wij moeten naar het station!" Doch Tante Seliny schudde het hoofd en vroeg„Wat zal er dan ge worden van hen, die men daarginds in die kelder gedragen heeft?" „De hoofdverpleegster en de En gelse dokter blijven bij hen om voor hen te zorgen. Kom spoedig met ons. De tijd dringt!" Doch tante Seliny antwoordde vast beraden: „Neen, ik blijf. Ik zal, wan neer de stroom van vluchtelingen verdwenen is, tot hen gaan om hen te verplegen". Toen gevoelden deze zusters de frootheid van tante Seliny's eenvou- ig hart. En een van hen trad op op haar toe en het verschrikte gelaat dej- oude vrouw tussen hare handen nemend drukte zij vol eerbied een kus op haar voorhoofd. „God zegene u, oude, trouwe, edele ziel vergeef onsl" Toen snelden beide jonge verpleegsters heen. Seliny begaf zich naar binnen, ver zamelde al haar kleren, nam haar tas met genees- en verbandmidde len en trad andermaal naar buiten. De lichten in de straten waren ge doofd en uit het oosten kwam een zware mist opzetten, die alles in een tragisch duister hulde. Dicht langs de muren voortstrompelend liep zij een eind verder de straat in en klopte eindelijk aan de deur van de woning waar de gewonden moesten zijn on dergebracht in de kelder. Zij klopte, doch van binnen liet zich niets horen. Om de hoek van de straat kwam een jong Servisch soldaat aangesneld. „Hola, moedertje, wat doet ge nog hier?" riep hij haar in gebroken En gels toe. „Vlucht van hier!" „Maar de gewonden, die hier zijn ondergebracht. Ik moet ze verple gen!" gaf ze verschrikt ten antwoord. „0,.men heeft ingezien, dat men ze hier niet kon achterlaten. Mjen heeft ze weggevoerd naar de trein". Toen voor het eerst scheen de wan hoop zich van tante Seliny's hart meester te maken. Haar knieën knik ten hevig en zij ging wenend neer zitten op een der treden van de stoep der woning. Doch de jonge man plaatste zijn beide handen on der haar armen en deed haar weder opstaan. (Wordt vervolgd). behorende bij het

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5