voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Een gevolg van de Benelux: Gemeenteraadsverslag No. 6654 Maandag 21 Maart 1949 Und van altena GRATIS Firma L. J. Veerman, Heusden Suiker goedkoper Benzine en Gedislilleerd duurder. Over de resultaten van de con ferentie van ministers der Benelux wordt het volgende medegedeeld: De delegaties hebben overeenstem ming bereikt over de verdere unifi catie van de accijnzen, de omzetbe lasting en de motorrijtuigenbfelas- ting. De tarieven zullen over het al gemeen liggen tussen de thans gel dende. Voor suiker geldt thans in Bel gië en Luxemburg een tarief van f 3,GO per honderd kilo, in Nederland een tarief van f29,25. Het gemeen schappelijk tarief zal zijn fll per honderd kilo. Voor benzine is hel huidige tarief in België en Luxem burg f24.92 per honderd kilo, in Nederland f 14,67. Het nieuwe ta rief zal zijn f22. De prijs zal dan waarschijnlijk komen te liggen tus sen. 33 en 35 ct, per liter, terwijl de prijs thans 26 ct. p. liter i,s. Voor gedistilleerd bedraagt de ac cijns thans in België f600 per hl, in Nederland f320. Hel nieuwe tarief zal zijn f475. Dit zou naar ruwe berekening op een kruik gedistillerd f 1,12 meer bedragen. Tot nu toe bedroeg de accijns f2,30 per kruik; hij zou dan worden f 3 42. Voor Nederland betekent dit dus een verlaging van de suikerprijs, maar een verhoging van de prijzen voor benzine en gedistilleerd. Ten slotte zal in België de accijns op lu cifers en aanstekers worden afge schaft. Het is nog de vraag of de ver hoogde of verlaagde accijns in zijn geheel in de consumentenprijs zal worden doorberekend. De omzetbelasting zou voor 'Ne derland een zekere verhoging bete kenen, maar voor België een belang rijke verlaging. Daarom kon de Bel gische regering over liet tarief nog geen beslissing nemen. De mogelijkheid is onder ogen ge zien, dat België gedurende de over gangstijd nog toeslagen boven het gemeenschappelijk tarief zal mogen beffen. Onderzocht dient te worden in hoeverre dit in monetair opzich t in liet kader van de Benelux moge lijk is. Daarover zal binnen drie maanden een rapport worden uit gebracht. Wat de motorrijtuigenbelasting be tref I, zal voor Nederland de druk meer komen te liggen op de per sonenauto's, in het bijzonder op de duurdere wagens. Ten aanzien van de directe be lastingen zal een meer beperkte aan passing nagestreefd warden, welke voor Nederland inhoudt een ver lichting van de ondernemingsbelas ting. Aangaande registratie- en ze gelrechten is men tot de conclusie gekomen, dat een aanpassing niet volstrekt noodzakelijk is. Vergadering van de Raad der ge meente EETHEN, op Donderdag 17 Maart, des n.m. 3 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer D. A. v. d. Schans. Aanwezig alle leden, als de Voor zitter de vergadering met het formu liergebed opent. Een vacature door het overlijden van wethouder G. Ster- kenburg. De Voorzitter herdenkt de overle den wethouder, wat door de raads leden staande wordt aangehoord. Spr. wijst op de ledige plaats, die door dit plotseling overlijden is ontstaan en waardoor een ieder diep was ge schokt. De overledene was op een na het jongste lid van de raad, zijn heengaan wiekte grote verslagenheid in de gemeente, vooral bij zijn familie en algemeen w'ordt het als een groot verlies gevoeld. Door zijn hulpvaar digheid ert het zich geven voor an deren, verwierf hij ieders achting. Zijn arbeid, vooral ook in de moei lijke tijden die de gemeente mee maakte, was vruchtbaar voor haar belangen. Zijn houding was altijd rustig en sympathiek, zijn oordeel rechtvaardig. Zijn nagedachtenis zal dan ook steeds m dankbare herinne ring blijven voortleven, met de bede, dat God zijn weduwe en verdere fa milie moge troosten, besloot spr. De notulen der vorige vergadering werden hierop gelezen en onveran derd vastgesteld. Onderzoek geloofsbrieven van J. v. Andel. De Voorzitter wijst hiervoor aan de heren Donken, Gouda en Prinsen en schorst de vergadering. Na heroepning verklaart de heer Donken, dat alles in behoorlijke orde is bevonden en dus tot toelating wordt geadviseerd, waartoe met alge mene stemmen wordt besloten. Vervolgens legt het nieuw benoem de r aadslid in handen van de Voor zitter de vereiste eden af, waarop de Voorzitter de heer v. Andel geluk wenst en zegt, dat het niet de eerste maal is, dat de heer v. Andel als raadslid wordt beëdigd. In een vroe gere periode heeft hij naar zijn beste wieten de belangen der gemeente ge diend. Tengevolge van zijn drukke werkzaamheden, wenste hij bp de laat ste verkiezingen niet de plaats in te nemen, die hem de kans bood tot raadslid te worden gekozen. Tenge volge van droevige omstandigheden keert de heer v. Andel thans weer als raadslid terug. Spr. hoopt, dat hij onder Gods zegen tot welzijn der gemeente en tot eigen voldoening, aan hare belangen zal medewerken, op de wijze zoals dit van ouds gebrui kelijk was, in goede vriendschap en samenwerking. De heer v. Andel dankt dê Voor zitter voor de tot hem gerichte woor den. Benoermnjg wethouder. Bij de eerste stemming werden uit gebracht 2 stemmen op de heren J. v. Andel en C. Prinse, 1 op de heren H. v. d. Heuvel en C. M. Donken en 1 blanco. Bij de tweede vrije stem ming 3 op de heer C. Prinse, 2 op de heer J. v. Andel en 1 op de he ren H. v. d. Heuvel en C. M. Don ken. Bij de herstemming tussen de heren V. Andel en Prinse, verkreeg de eerste drie en de tweede 2 stem men, zodat de eerste werd gekozen, die zijn benoeming aanneemt en zegt, dat hij het droevige van zijn benoe ming voelt en dat het voor hem moei lijk zal vallen de plaats te vervullen van zijn voorganger. Hij geeft echter de verzekering, dat hij wil trachten in diens voetstappen te wandelen. De Voorzitter wenst de heer v. An del hierop geluk en spreekt de hoop uit ,dat hij zal willen medewerken op de wijze zoals dat in het college steeds de gewoonte is. Ingekomen stukken: Goedkeuring van een tweetal raadsbesluiten tot aankoop van grond in Drongelen en Doeveren. De Voorzitter deelt mede, dat op 't ogenblik voor particulieren de ge legenheid bestaat een woning te bou wen, volgens de z.g. financieringsre geling 1918, waarbij rijk en gemeen te medewerking verlenen, door zich garant te verklaren voor het tekort. Particuliere bouw heeft veel Voor, bij bouwen door de gemeente en daarom stellen B. en W. voor zich met deze regeling accoord te ver klaren. Door zijn besluit bindt de raad zich voorlopig tot niets. Alleen als er aanvragen binnenkomen, komt de regeling in toepassing, doch krijgt de raad het recht en de bevoegdheid iedere aanvraag op zichzelf te be handelen. Spr. geeft vervolgens een toelichting over de werking der re geling. Kost een woning b.v. f 15000 Zij, die zich vanaf heden op het „NIEUWSBLAD" abonneren, ontvangen de nummers tot 1 April a.s. dan worden f 10,000 onrendabel be schouwd en neemt hel rijk rente en aflossing daarvan voor zijn rekening. Van de overschietende f5000 moet de aanvrager zelf voor f1000 zorgen, voor de rest stelt de gemeente zich garant. De raad verleent B. en W. machti ging 'hm bij voorkomende gevallen, met voorstellen te komen. De Voorzitter deelt verder mede, dat hij en de wethouder enige we ken geleden met enige heren van de PNEM de straatverlichting in de gemeente heeft bekeken. Vooral in Bab.-Broek bleken er nog al eni ge lichtpunten te ontbreken, boven dien zullen er op enige plaatsen in de gemeente lichtpunten bij moe-" ten komen, die er voorheen jniet waren. De kosten komen gedeeltelijk ten laste der gemeente en gedeelte lijk voor de wederopbouw. Betaalt zijn reeds f2160 voor herstel van het lichtnet en voor plm. (f2200, moet er nog aan gebeuren. \Op het ogenblik kan men nog niet precies zeggen, welk gedeelte van deze Te- dragen ten laste van de wederop bouw en welk gedeelte ten laste van de gemeente zullen komen. ;B. en W. menen, dat het echter nodig is, tot deze verbetering en uitbrei ding te besluiten. Bij de wed. Bouman aan jhet eind van Bab.-Broek zal een lichtmast geplaatst moeten worden, wat f260 zal kosten. Waar het op £lit punt hard nodig is, menen B. jen W. diat ook dit moet gebeuren. De raad hecht aan een jen ander z ij n goed keu ri ng Brief van ingezetenen van Hees been, gericht aan B. en jW„ waarin wordt verzocht hen te willen (doen aansluiten aan de waterleiding. De Voorzitter zegt dat B. ien W. van de billijkheid van het verzoek en de noodzakelijkheid van de in williging overtuigd zijn, zij hebben zich dan ook tot de Waterleiding Mij. gericht 0111 opgaaf van kosten voor de aansluiting van Doeveren en Heesbeen. De heer Prinse acht aansluiting van Heesbeen dringend noodzakelijk, bij is met de toestand in Doeveren echter niet zo goed bekend. De Voorzitter verklaart dat B. en W. deze overtuiging ook zijn toe gedaan, zodra de opgaven van de Maatschappij binnen zijn, komt het verzoek opnieuw bij de raad. Verzoek van de heer Wallert uit Heesbeen, die een toelage vraagt in de kosten voor het doen bezoei- ken der School met de Bijbel in Genderen, door een zijner kinderen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een gulden per week toe te kennen. Eenzelfde verzoek van de heer v. Duist uit Doeveren 'voor een kind dat de O. L. 'school in Heusden be zoekt. Aangezien ook deze recht heeft op vergoeding, daar de afstand meer dan 1 km bedraagt, wordt ook deze een toelage van f 1,per week verleend. Op het verzoek van de heer Stra- ver te Eethen, om vergoeding in de kosten van liet doen bezoeken door een zijner kinderen van een school in Gorinchem, zal f 1,50 wor den vergoed, als de reis per fiets en f2,als ze per bus wordt ge maakt. De subsidie-aanvrage van het Con sultatiebureau in Almkerk komt thans aan de orde. Op voorstel van B. en W. wordt, besloten subsidie te verlenen op basis van het aantal bezoeken, dat in 1947 en '48 uit de gemeente Eethen aan het Consulta tiebureau is gebracht, wat neerkomt óp een bedrag van f59,B. en W. zijn van het grote nut van dit bu reau overtuigd, en menen dat men zich aan subsidieverlening niet mag onttrekken. (Slot in 't volgende nummer.) HEUSDEN. In het „Wapen van Amster dam" vond Woensdagavond de jaar lijkse vergadering plaats van de da mesgymnastiekvereniging. Besloten werd om te trachten weer 'n jeugd afdeling op te richten, die dan ook onder leiding zal komen van mej. de Folder uit Waalwijk. Nieuwe leden kunnen zich opge ven bij Mevr. v. Wagenberg, (Zie advertentie). Donderdagavond werd in hotel „Central" de jaarvergadering gehou den der R.K. Middenstandsvereniging afd. Heusden. Mede was aanwezig de geestelijk adviseur, Pastoor Mom- mers. De opkomst der leden was aller bedroevendst, de meeste leden schit terden weer door afwezigheid. Na opening door de Voorzitter, de heer A. Verschuur, met de Chris telijke groet en woorden van wel kom, las de secretaris de notulen en vervolgens zijn uitgebreid jaar verslag, waarin werd aangspoord en gewezen op de plicht aan te sluiten, bij hun Vak- en Standsorganisaties en besloten met de bede, dat Gods beste zegen moge rusten op de werk zaamheden en de a.s. plannen der R.K. Middenstandsvereniging alhier. De Voorzitter dankte de secretaris voor zijn keurig jaarverslag. De penningmeester deed rekening en verantwoording. Er bleek een ba tig saldo te boeken. De heren Boeren en Crijns werden aangewezen voor het nazien der boe ken. De voorzitter dankte de penningm. voor zijn fraai beheer en deelde een en ander mede over en ,naar aanlei ding van het verslag der afgevaardig den naar d!e gehouden centrale ver gadering te 's Bosch. Na bespreking van een der grie ven van een lid der vereniging, werd besloten dez'e aangelegenheid' in han den te stellen van dë vereniging „Heusdens Belang". Het Bestnursvoorstel omtrent de halfvastenviering op Zondag 27 Maart a.s. werd met algemene stemimenaan genomen en werden hiervoor alle leden met hunne dames uitgenodigd. Na de rondvraag, waarop verschil lende punten werden behandeld, on dermeer het in 1950 te vieren 5- jarigt bestaan en om de tentoonstel ling die in samenwerking met de Chri stelijke Middenstands ve ren i ging zal worden gielioudcn, tot die datum te verschuiven. 'Onder dank sloot de Voorzitter de vergadering- Op hiet Consultatiebureau /oor Zuigelingen waren Dinsdag 8 Maart 27 zuigelingen /oor onderzoek aan wezig n.l. uit Heusden 21Oudheus- den 1, Herpt 4, Hedikhuizen 1. Volgende zitting 22 Maart. AALBURG. Voor de Ger. Gem. alhier hoopt a.s. Dinsdag 22 Maart de» avonds 7 uur op te treden Ds. Die- leman van Borsele. Woensdag a.s. hoopt de Ed. Achtb. Heer D. Knodde, Burgemees ter te Zoutelande, in de kerk der Ger. Gem. te spreken, met ials on derwerp: „De juiste grondslag voor de Regering". (Zie advertentie^ ANDEL. Bij de door liet Architecten bureau Bezemer en de Snoo gehou den aanbesteding voor een woonhuis voor de heer C. Pellikaan alhier, was de uitslag als volgt: A. M. de Waal, Andel if 12282,— Fa. H. v. Noorlo'os en Zn 13192, Fa. A. J. A. Smits en Zn. 13192, Fa. T. Tankens en Zn. 15260, A. Tankens 15300, De laatstgehouden collecte voor het Herv. Consistoriefonds heeft opgebracht f98,26. De oorlogsvrijwilliger G. den Dekker Gzn. zal binnenkort uit Indië naar Nederland terugkeren voor de mobilisatie. Voor de Chr. Hist. Unie te dezer plaatse trad als spreker op de lieer W. W. Tilanus, voorzitter der Unie. I11 een boeiende rede zette hij de politieke vragen van de dag uit een en behandelde vooral bet Indi sche probleem. Na afloop werden vele vragen gesteld. De avond die goed was bezocht slaagde uitnemend. De muziekver. „Andel's Fan farecorps" gaf baar 2e winteruitvoe- ring. Het muzikale gedeelte, uitge voerd onder leiding van de heer Plii- lipse was uitnemend verzorgd. Met genoegen kon worden geconstateerd, dat niet enkel het ledental flink was toegenomen, doch ook de kwaliteit van de muziek was enorm verbeterd. Opgevoerd werd daarna „De vreemdeling", toneelstuk in 4 bedrij ven van An toon Coolen. Een mooi, maar moeilijk stuk. Het eerste be drijf werd niet vlot gespeeld, doch, Uitgave: Telefoon No. 19 - Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui ATTLEE OP INSPECTIE. De Britse minister-president vindt tussen de vele besprekingen door even tijd om de geal lieerde vliegvelden en hun personeelsbezetting in Berlijn met een inspectie-bezoek te vereren. Hij landde daartoe op het nieuwste vliegveld Gatov. De minister-president wordt verwelkomt door Generaal Sir Brian Robertson, de Engelse militaire Gouverneur in Duitsland (rechts).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1