Een geschiedenis uit de oorlog 1914-1918 INGEZONDEN Voorjaarskeuring stieren VULPENHOUDERS de overige uitnemend. Gezegd mag worden dat ook dit gedeelte geslaagd Is. Vooral blonken uit de stoere smid en diens dochter. Naar we vernemen heeft Ds. Timmer te Polsbroek bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te dezer plaatse. Een kind der fam. S. alhier kwam zodanig te vallen, dat het een lichte hersenschudding bekwam. De alhier gehouden inzame ling voor de „Macht van het Klei ne" bracht de laatste 3 maanden het mooie bedrag van ruim f30 op. Het ledental der afdeling neemt toe. Opgave voor het lidmaatschap kan nog steeds plaats hebben. Steunt het mooie werk voor de leiders aan vallende ziekte te Heemstede. De heer v. d. Bent, opzichter bij de walerleidingwerken alhier, is benoemd als waarn. districts opzich ter bij de waterl. Mij. fe Oosterhout. Nu de werkzaamheden aan de de olieboring meer technisch perso neel gaan vereisen, wordt door ver schillende van dergelijke personen in deze gemeente onderdak gezocht. Over het algemeen is het moeilijk aan kosthuizen te komen in deze gemeente. Ieder, die echter maar enigszins kan, is zedelijk verplicht mede te werken, dat de werkzaam heden zo vlot mogelijk kunnen ver lopen. Met de eigenlijke boring zal binnenkort worden aangevangen. Naar we vernemen zal de gemeente-opzichter M. Versteeg nog dit jaar de dienst met pensioen gaan verlaten. Versteeg is bijna 40 jaar als zodanig werkzaam en heeft voor al veel werk verricht voor verbete ring van 'de polder „Andelerbroek", die hij in een vruchtbaar grasge- bied wist om te leggen. ALM KEI! K. De stieren, welke 4 April a.s. ter keuring zullen worden aange boden moeten minstens 11 dagen in het district aanwezig zijn, hetgeen moet blijken, uit de inschrijving in het daartoe bestemde register ter gem.-secretarie. De heer A. Penning, architect alhier, zal op Vrijdag 8 April trach ten aan te besteden, het bouwen van een woonhuis met winkel, voor rekening van de heer A. Neder veen alhier. (Zie advertentie.) De stemming voor leden van de gemeenteraad zal alhier plaats hebben op Woensdag 22 Juni. CAPELLE. Door de in liet begin van dit jaar door enige dames en heren op gerichte toneelvereniging „Onder ling Genoegen" werd j.l. Woensdag avond in de zaal van de lieer Gové haar eerste uitvoering gegeven, waar op voor het voetlicht werd ge bracht „Excuseer, ik ben mijn izus", een speelse comedie in drie bedrij ven van Wim Dumont. De netto-opbrengst van deze uit voering komt ten goede aan bet in strumentenfonds van de muziekver eniging „Kunst na Arbeid". Feuilleton 4- „Komaan,, moedertje 1" riep hij uit, en wees in de richting van de trein, gij moet ook nog mee". Hij klopte naar even op de schouder en haar in het gelaat ziende zeide hij„ge doet me Menken aan mijn eigen moeder tje!" Toen nam hij zijn pet af, bukte zich en drukte een kus op haar voor hoofd. Er straalde bewondering voor de heldhaftigheid van deze vrouw uit zijn blikken, toen hij zich snel ver wijderde, blijkbaar om een ontvangen bevel uit te gaan voeren. Nog even zag hij om en groette haar nog uit de verte, toen hij de oude vrouw zag voortstrompelen langs de straat in de richting van het station. Doch aldaar aangekomen, zag zij, hoe de trein in de verte juist onder de brug voortsnelde. Soldaten en werk lieden waren druk in de weer de rails bij het station op te breken en nauwelijks was de trein enige minu ten de brug gepasseerd of een gewel dige schok deed het gehele gevaarte in de lucht vliegen. Toen begreep Se liny wat de oor.og beduidde. Zij be greep, dat men de lijn verstoord had opdat de vijand er geen gebruik van zou kunnen maken. En evenzeer zag Morgen, Dinsdag houdt de muziekvereniging „Kunst na Arbeid" haar jaarvergadering, waar o. m. aan de orde komt bestuursverkie zing en bespreking concours. Onze dorpsgenoot de heer P. Christ Az., is benoemd tot directeur van de Chr. Muziekvereniging „Cres cendo" te 's-Gravenmoer. Mcj. C. Bommeljé, onderwij zeres aan de Chr. School aid. Loon- sendijk, lieeft in verband met baar benoeming bij het Chr. onderwijs te Woerden ontslag aangevraagd tegen een nader door het bestuur der Schoolvereniging 1e bepalen datum. Voor de leden van de .Oran jevereniging te Vrijhoeve-Capelle werd j.l. Donderdagavond in de zaal van de heer Ant. v. Dijk aan hef Bruggetje de film van de ^vronings- plechligheden van H.M. Koningin Ju liana vertoond. Te voren waren de leerlingen van de beide lagere scho len aan de Loonsedijk in be gelegen heid deze film te bewonderen. Zo wel voor de avond als voor kinder voorstelling bestond flinke belang stelling. DUSSEN. Op Donderdagavond 24 Maart hoopt voor de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" als spreker op te treden, de Êdelachtb. fleer Schakel, burgemeester van Noorloos, des avonds om 7.30 uur in de Ger. kerk alhier. EETHEN. Op a.s. Donderdag 24 Maart, nam. 2 uur zitting van liet Consulta tiebureau voor zuigelingen. 's-GRAVENMOER. In de gehouden jaarvergade ring van de A.R. Kiesvereniging al hier, werd tot bestuurslid gekozen de heer P. van Gugten. De henen M. Hoefnagel, G. Schep en W. Ver steeg Hz'n. werden herkozen, terwijl de heer M. Hoefnagel tot voorzitter werd benoemd' in de plaats van de heer Ph. van Efferinck. MEEUWEN. Donderdag 24 Maart hoopt de Ger. Gemeente biddag voor liet ge was te houden, waarbij hoopt vooi- te gaan Ds. v. Dam uit Werkendam. Aanvang v.m. 9.45, nam. 2.30 en 7 uur. SLEEUWIJK. De Geref. Meisjesvereniging „O ra et Lab o ra" hoopt D.V. op 22 -Maart a.s. haar jaarvergadering te houden in gebouw Vegas. Aanvang 7 uur. Opening door Ds. Ros. De Geref. Knapenvereniging „Sa- muël" hoopt Zaterdag 26 Maart een jaarvergadering te houden in gebouw Vegos. Aanvang 7 uur. Alle belang stellenden zijn welkom. VEEN. I11 ons nummer van Donder dag 'j.l. stond bij de verloting van het Groene Kruis vermeld, dat ,op 110. 181 was gevallen een pntbijt- laken. Dit moet echter zijn lotnum mer 481. WERKENDAM. Vrijdag j.l. gaf de muziekver eniging „Irene" haar eerste uitvoe ring in de Nutszaal. Vellen waren be langstellend wat dit corps te berde zij in, dat er derhalve geen enkele trein meer zou vertrekken. Over de landweg bewogen zich nog lange scharen vluchtelingen en eindelijk trok een stoet 'kannonniers aan haar voorbij, die de 'laatste kanonnen mee voerden. Toen zonk Seliny uitgeput op den grond neder, hief 'hare handen ten hemel en jammerde 'het uit: „O mijn God in de 'hemel, welk een ellende brengt die gruwelijke oorlogsgesel over de mensheid. Wat moet de schuld ontzettend zijn van hen, die deze stromen van jammer over Eu ropa heb'ben losgelaten". Eindelijk tot zich zelve kerende stond zij op en keerde met wankele schreden terug naar de plaats waar eens het hospitaal was. Niet wetend Wat zij moest aanvangen, leunde zij het vermoeide lichaam tegen een der stijlen van de deur en dacht na. Daar meende ze opeens het geween te horen van een klein kind en op ziende ontdekte zij een klein meisje, neergehurkt in een der hoeken van de huizen aan de overkant. Bescher mend had het kind de armen gesla gen om e§n hopeloos wenend knaap je. Terstond had Seliny eigen zorgen en ellende vergeten bij het plotseling opkomend moederlijk gevoel dat haar hart aangreep. Zij sne.de toe, knielde neer voor de beide kleinen en een stroom van vragen vloeide van haar lippen. Doch hoewel de kleinen deze woorden, in een vreemde taal gespro ken, niet verstonden, toch zagen zij in haar ogen schitteren dat gevoel, dat zou brengen en gingen vol verwach ting dit eerste optreden beluisteren en deze verwachtingen zijn dan ook niet teleurgesteld. Om half acht werd de avond door de voorzitter geopend. Deze heette in de eerste plaats allen hartelijk wel kom en comstateerd, dat uit de grote opkomst van het publiek bleek, dat er in Werkendam grote belangstel ling voor „Irene" bestond. Hierna dankte hij de Ere-voorzitter, de Edel achtbare Heer Burgemeester de Bruii- ne, voor al hetgeen hij voor de ver eniging heeft gedaan. Hierna sprak de Burgemeester het publiek en het corps toe. Na deze opwekkende woorden werd een begin gemaakt met het afwerken van het programma, hetwelk werd ingezet met het Wilhelimus. Alle ver wachtingen werden overtroffen, ei- werd muziek ten gehore gebracht als of dit corps niet voor de eerste maal, maar reeds meerdere malen voor het publiek was opgetreden. Na de pauze werd opgevoerd het dramatisch toneelstuk „Toen de storm begon",, hetgeen ook grotie bijval oogstte. Na dit optreden bracht de muziek vereniging nog enkele nummers ten gehore en op verzoek van het publiek voor de tweede maal het bekende nummer „Cheerio". Het was een succesvolle avond voor „Irene". We hopen dat zij onder de bekwame leiding van haar directeur, de heer Koekkoek, een Corps mag worden, waarop Werkendam trots kan zijn. Op het kantoor van de firma v. O. alhier had een ontploffing plaats van een doos z.g. voetzoekers, door dat waarschijnlijk een brandende lu cifer in de doos terecht kwam. De ontploffing, was zo hevig, dat alle bewoners uit de buurt kwamen aan gesneld om eventueel hulp te verle nen. Mej.. C. K., die juist het 'kantoor binnenstapte, dacht niet anders of er werd een bomaanslag qp haar ge pleegd, doch zij kwam ei\ met nog een kantoorbediende, met de schrik en zonder verwondingen af. De materiële schade in het kantoor was gering. Mej. W. Visser-die Hollander had Woensdag het angle luk|t toen ze van een trapje viel, een been te brie ken, zodat ze naar het ziekenhuis te Gorkurn moest worden vervoerd. De bakkersvereniging „Het Land van Altena", vi,ert dit jaar haar 35-jarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan zal op 18 en 1.9 Mei a.s. een grote hakfcersdag gehouden worden, met daaraan verbonden een vak wed strijd en een tentoonstelling van bak kerij-producten. Deze zal gehouden worden in de Nutszaal alhier. De zangvereniging „Pro Musi- ca' 'alhier hoopt Woensdag 6 April haar uitvoering te geven. Medewer king verleend de bekende toneelgroep vDe Malle Molen". 1 Woensdag 23 Maart zal' in het kerkgebouw der Geref. Gemeente een bijbellezing worden gehouden door Ds. Chr. van Dam. Dieze week vergaderde de af deling van de Chr. Jonge Boe ren en Tuindersorganisatie alhier. Dg Voorzitter opende de vergade ring op gebruikelijke wijze 'en sprak zijn waardering uit over de goede op komst der leden. De heer v. Arkel uit Sleeuwijk sprak vervolgens over de ontwikkeling en betekenis van de Aan- en Verkoop van God komt. Geheel het wezen de zer vrouw boezemde deze kleinen, wier hart nog niet bezoedeld' was door de verdorvenheid der wereld, dat heerlijk vertrouwen in, waardoor een kind zich zo gaarne gewonnen geeft. Zij wierpen zich in haar ar men en nestelden zich aan haar borst als een veilige schuilplaats in deze wereld van jammer en leed en klamp- -ien zich krampachtig aan haar vas't als aan een laatste redplank, terwijl alles om hen tyeen als in een afgroria van wanhoop was weggezonken. En terwijl zij deze kleinen zo aan haar boezem knelde, flitste het plotseling door haar gedachten, hoe er mogelijk nog andere kinderen eenzaam en ver laten konden ronddolen, die in de algemene verwarring van de over haaste vlucht waren achtergelaten. En haar edel hart trilde van ontzetting als zij dacht aan deze onschuldige wezentjes, die daar mogelijk in de straten omkwamen van uitputting, honger en èllende. Toen stond ze vastbesloten op en het knaapje op de ene arm nemend, pam ze het meisje aan de hand en met opgeheven hoofd, zelfbewust van haar goed recht dat de liefde haar gaf, schreed ze voort door de verlaten straten. Heel haar gelaat tekende wils kracht, die voor geen verzet zbu wij ken. Zij gevoelde zich als de schaap hoedster, die rondgaat om de arme verdoolde lagune ren op te sporen, die door de woedende storm van de vreselijke oorlog van de kudde waren afgescheiden. Zij dacht niet meer aan coöperatie, fn eeiï uitvoerig betoog schetste inleider het ontstaan en op komst der boerenorganisatie. Met tal van cijfers werd aangetoond welkeen frote vlucht de coöperatie genomen eeft. Eveneens werd door spréker aangetoond, dat ook de coöperatie wel een zwakke zijde heeft en dat deze een harde strijd voert om de be langen van de Nederlandse boer in alle opzichten te dienen. Het is dan ook noodzakelijk, dat ook de jongere generatie zijn eigen boerenorganisatie van harte steunt. Er volgde een geanimeerde bespre king, waarbij verschillende aspecten nader werden toegelicht. In de Chr. Geref. Kerk alhier zal Woensdag 23 Maart, des avonds half acht, als spreker optreden Ds. P. de Groot van Meerkerk. De bond van Plattelandsvrou wen ,afd. Biesbosch en Werkendam, hield in de Nutszaal haar jaarverga dering. De presidente, mevr. Meu- lenberg-Koddte, sprak een welkomst woord en memoreerde wat de Bond in het afgelopen jaar gedaan had. Vervolgens werd een zeer geva rieerd programma afgewerkt, dat ge heel verzorgd werd door de leden, van de afdeling. Het toneelstuk „Hotel Welgelegen" viel bijzonder in de smaak. Dit stuk werd goed gespeeld en getuigde van een goe'de voorbe reiding. Het muzikale kwartet o.l.v. mevr. Glerum-Janse en het zangkoortje o. l.v. de heer Syde, zorgden voor een aangename afwisseling. Het geheel wem besloten met een Oranje-ta bleau. De zaal was tot in alle hoeken be zet ,het gehele programma werd met KLEINHANDELAREN, PAST OP UW ZAAK! Wie het „Centraal Orgaan" gele zen heeft van 11 Maart, -kan het wel weten, maar aangezien er velen zijn die het niet lezen, (laten wij onderstaande letterlijk volgen: Het blad „De Groothandel" (uit gave Misset) schrijft: Een voorstel ingediend door Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Veen (Noordbrabant) geeft aanlei ding tot een levendige discussie, t De grossiers, uit de genoemde plaatsen wijzen op het feit, dat op lal Van veilingen in Nederland die kleinhandel gelijke rechten van aan koop heeft als de grossiers. Dat dit voor het grossiers bedrijf zeer scha delijk is, wordt met tal «van argu menten aangetoond. De kleinhandel treedt op als gelijke van de gros sier. Waar is en waar blijft op de^- ze wijze de afbakening van (beider arbeidsterrein'? Als voorstel, om uit deze moeilijkheden te geraken, wordt naar voren gebracht, de grossiers dezelfde rechten te verlenen als de kleinhandel. Hiertegen wordt aangevoerd dat bij aanvaarding van deze suggestie, elke afbakening van bevoegd heden, zowel van groot als kleinhandel komt Te vervallen. Dit lij kit «wel gevaren of aan een komende vijand, zij dacht alleen aan die kleinen, die hulp behoefden. Zij behoefde niet ver te gaan voor ze een ander kinld vond en daarna nog twee hulpeloze kleinen. Daarop ontmoetten ze nog een oude man met drie kinderen. Deze sprak haar in zijn landstaal aan, doch Seliny begreep hem niet. Toen duwde hij 'de kinderen naar 'haar toe en liep ijlings heen. Onwillekeurig sloeg zij *de weg in naar het oude la zaret. ïn de nabijheid gekomen hoor de zij *in een der huizen luid gewee klaag «en binnentredend vond zij daar een oude, nalflamme vrouw, <5ie op krukken tussen haar ingepakt huis raad fiep. Ook deze hielp Seliny en trachtte naar te overréclen m net fazaret', dat door de Rode Kruis-vlag veilig moest zijn, een onderkomen te zoeken. Na dat zij allen, die thans aan haar zorgen waren toevertrouw«d in het oude hospitaal had ondergebracht, doorkruiste zij andermaal de straten. Da^r vond ze nog twee kindertjes, die zaten te wenen in de opening van de deur. Naar binnen ziende zag zij het lijk van een vrouw liggen. "Na de kinderen bij de overigen gebracht te hebben, keerde zij terug en begroef het lijk van de vrouw in het tuintje achter de woning. T oen knielde ze neer en bad lang en innig. En haar handen in vertwij feling omhoog heffend smeekte ze „O Heer, help mij! Ik weet niet, wat ik moet aanvangen, ik ben zo eer zaam en verlaten in deze treurige Ingevolge het besluit van de Pro vinciale Commissie voor de Onder steuning van Rijkswege van de Vee fokkerij in Noord-Brabant, zal de voorjaarskeuring van stieren, welke minstens één jaar oud zijn, voor wat de in het verschijningsgebied van ons blad gelegen plaatsen betreft, ge schieden op 30 Maart ,2 uur te Haarsteeg, voor' Engelen, Hedikhuizen, Nieuwkuijk en Vlijmen. 4 April, 9 uur te Waalwijk voor Drunen (zonder Elshout), Sprang-Ca- pel'le, Waalwijk en Waspik. 4 April, 10.30 uur te Heusden voor Elshout, Heusden, Veen en Wijk c.a. grote aandacht gevolgd. Het was 1 reeds over 1 uur toen deze gezellige feestvergadering door de presidente werd gesloten. Aannemers- en .Handelsbedrijf v. Oord hebben te Midderburg aan genomen het maken van een strand- hoofd no. 21 te Zoutelande voor f33.100, het graven en verruimen van waterlopen in de Noordwatering van de polder Walcheren voor f 53.400, het «aanleggen van een weg en andere grondwerken in de Zuid watering! van de polder Walcheren voor f 83.600. ZUILICHEM. - Woensdag 16 Maart heelt de Z.S.V. alhier een bezoek gebracht aan de Schaakver. Leerdam II Ie Leerdam. Deze competitiewedstrijd eindigde met een eervolle overwin ning voor Leerdam n.l. ¥/s21/2. een oplossing, maar zal de verwar ring nog doen toenemen. De grossiers uil Den Haag, Rot terdam, Amsterdam en Veen (N.B.) wensen afzonderlijke grossiersveilin gen. 1 Deze gedachte vindt bij de ver gadering meer instemming. Bij het Centraat Bureau verwacht men in dezen niet op verzet te zul len stuiten. Echter dient men iwel te bedenken, dat elke groente- en fruitveiling in dit geval so u ver ei n is op «dit gebied en bevoegd is zelf standig' maatregelen ten aanzien van de afzet der producten te treffen. Gehoord de discussie wordL over eengekomen, dat de vergadering in dezen geen besluit zal nemen, maar 't bestuur op te dragen in dezen diligent te zijn en te (zijner tijd na het plegen van het nodige over leg, op deze zaak terug te komen. Op Donderdag 24 Maart zal ;in ca fé Duister winkel te Wijk een ver gadering worden gehouden, waar de heer S. Hokkie zal spreken ien allen hier zeker tegenwoordig moeten zijn. Bes tuur Kleinhandelaars - vereniging „Altena". RUIME SORTERING Boekhandel Firma L. J. VEERMAN - HEUSDEN wereld. Gij weet wat het beste is. Uw wil zij geprezen!" Toen ze oprees, gevoelde zij zich wonderbaar gesterkt. Doch nieuwe angst maakte zich van haar meester. Waar zou zij voedsel vinden voor de genen, die thans aan hare zorgen waren toevertrouwd. In de winkels, die zij langs ging, waren voldoende levensmiddelen, doch zij meende zich be bezondigen met deze weg te ne men. Wederom sloeg zij haar ogen ten hemel en bad om uitkomst. En terugkerend naar het lazaret werd' haar gebed spoedig verhoord. De sleutel stak in het slot der provisie kamer en daar vond ze een grote voorraad, die wel enige weken lang voldoende zou zijn. Spo«edig had ze nu enige bussen geopend en weldra vervu.de de geur van het maal, dat Seliny gereed maakte, het gehele gebouw. Terwijl ze hiermee bezig was verscheen een gehavend soldaat, met slijk en stof bedekt, een verband om het hoofd gewonden voor de deur van het hos pitaal. Begerig snoof hij de geur in, die uit de woning kwam. Snel keerde de hij zich om en verscheen een ogenblik later met vijf kleine kinde ren, wier gezichtjes geheel onldaan waren door tranen en stof. Elij trad aarze.end binnen en richt te enige woorden tot de oude, lamme vrouw. Deze zelde hem, dat de Ame rikaanse verpleegster, die de hemel gezonden had, in de keuken vertoef de. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2