voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Binnenland Plaatselijk Nieuws Financiering bouw No. 6655 Donderdag 24 Maart 1949 Firma L. J. Veerman, Heusden MINISTER STIKKER NAAR DE VER. STATEN. Min. Stikker zal heden 24 Maart, met de Quieen Mary uit Southampton naar Amerika vertrekken, waar hij voor o;ns land het Atlantische pact zal ondertekenen. GEVAARLIJK ONDERDEEL VAN V-i GEVONDEN. Ond'er Weurt in de gemeente Beu- ningen bij Nijmegen werd dpzer da gen aan de oever van de Waal een zware bol ontdekt die aanvankelijk voor een niet ontplofte bom werd aangezien. De mijnopruimingsdienst werd gewaarschuwd en identificeerde het geval als een lang niet tongevaar- ïijk onderdeel van de in deze omge ving maar al te goed bekende V 1 TWEE DODEN BIJ AUTO-ONGE LUK. Zaterdagmorgen is op de grote weg van Hilversum naar Utrecht een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbii twee mensen zijn gedood' en vier gewond. De bestuurder van een personenau to, de heer W. S. uit Heerlen, wilde een voor hem rijdende auto passeren, maar merkte een uit de richting Hil versum komende auto te laat op. Hij trachtte nog vaart te minderen maar de snelheid van de twee auto's was te groot om een Botsing te voor komen. Die linkerzijde van de auto uit Heerlen werd geheel openge scheurd. De op de achterbank zitten de mevrouw O. R. uit Heerlen en haar vierjarige dochtertje waren op slag dood. De he'er H. K., eveneens uit Heerlen, die naast hen zat, liep zware wonden aan de ruig en ernstige inwendige kneuzingen op. De be stuurder kwam er met lichte verwon dingen af. Zijn vrouw daarentegen is ernstig gewond. Ook de bestuurder van de uit Hilversum komende auto is er betrekkelijk góed van af geko men. Beide wagens zijn zwaar be schadigd'. POLITIEHOND WEES DADERS VAN BANKOVERVAL AAN. Toen Donderdagavond j.l. de zoon van de kassier van de Coop. Boeren leenbank te Nieuwe Pekela, de heer Oosting Jr. thuiskwam, werd hij ach ter het gebouw overvallen door 3 gemaskerde en gewapende mannen, die het huis binnendrongen. De zoon en de dochter van de kassier ywaren op dat ogenblik alleen thuis. Onder bedreiging met pistolen trachtte men hen te dwingen tot afgifte van dte sleutels van de kluis. Er viel zelfs een schot, dat het telefoon-toes tel vernielde. De zoon en dochter wis ten echter niet waar de sleutels zich bevonden. De kassier en zijn echt genote hadden zich reeds in de mid dag per auto naar Groningen bege ven. De overvallers moesten aftrek ken zonder buit te hebben behaald. Nog dezelfde avond werd overge gaan tot de arrestatie van L. G. Deze zeide de bewuste avond een bios coop in Veendam te hebben be kentenis afgelegd. zocht. Zijn verklaringen klopten ech ter niet. Zaterdag werd de politie hond Herta uit Scheemda gehaald, maar deze kon door het regenach tige weer weinig uitrichten; Verder werden nog gearresteerd de Gebr. v. D. Deze bevonden zich op een turfschip. In de roef van dit schip vond de politie o.m. twee pistolen, een revolver en enkele gum mie handschoenen. Ook de Gebr. v. D. bleven hardnekkig ontkennen. Bij confrontatie met de heer Oos ting herkende deze hen echter met grote stelligheid. Het is de politie hond Herta geweest, die tenslotte de schuld van dit drietal wist aan te Lonen. Toen de hond lucht gege ven werd aan een der handschoe nen pikte hij n.l. uit een groot aan tal voorwerpen enige spijkertjes op, die aangetroffen waren in de zak ken van een der arrestanten. Ook bij herhaling wees Ilerla met grote stelligheid de dader aan. Overstelpt door dit bewijsmateriaal hebben al le drie de daders een volledige ,be- PCST VOOR ZUIDERKRUIS EN DE VOLENDAM. Het s.s. „Zuiderkruis" en het s.s. .Volendam'zullen, met troepen on derweg naar Indonesië' op re£p. 31 Maart en 4 April in Port Said zijn. Wil men, dat aldaar de opvaren den post ontvangen, dan moet deze uitejlijk op rèsp. 24 en 27 Maart op de bus zijn gedaan. NIEUWE BONKAARTEN K. EN L. 90Q KRIJGEN ZEER LANGE LOOPTIJD. Van 10 April a.s. af zullen de dis- tribuLiediensten op plaatselijk nader te bepalen dagen de bonkaarten K- en L. 909 uitreiken. Deze bonkaarten zijn vrij groot en zullen gedurende minstens 6 maanden gebruikt kunnen worden. Het is dus niet onmogelijk, dat de b onkaarten 909 de laatste zijn, welke men ontvangt, hoewel hierover nog geen positieve mededeling ge daan kan worden. In verband met de looptijd' der thans uitgereikte kaar ten K. en L. 905 zullen de kaarten 909 eerst op 31 Juli a.s. in gebruik genomen worden. LICHAAM VAN VERDENKEN PI LOOT GEVONDEN. Op het strand van Schiermon nikoog is Zaterdag het ip. verregaan de staat van ontbinding, verkerende lijk van ©en man gevonden. Uit de gevonden papieren is komen vast te staan, dat de man piloot was en be hoorde tot dc bemanning van de HaTifax-bommenwerper, welke op 12 Januari 1943 bij Schiermonnikoog is neergestort. Liet zware toestel, dat zich met zijn neus in de zeebodem had geboord, is dezer dagen door de storm bloot gespoeld. Het lijk van de vlieger zal op de begraafplaats Vredenhof op Schiermonnikoog wor den begraven. AANVAL OP WONOSARI? Blijkens een mededeling van de republikeinse delegatie heeft de voor zitter, Moh. Rum, een telegram aan de Unci gezonden, waarin een on derzoek gevraagd wordt naar de juistheid van een bericht van de Keng Po over een aanval van 300 Nederlandse parachutisten uit 12 transportvliegtuigen op Wonosari (ten zuidoosten van Djogjakarta). Deze aanval zou op 10 Maart ge schied zijn. Rum verzocht, indien het bericht juist blijkt, „een pro test aan de Veiligheidsraad te zen den tegen de hernieuwde agressie, welke aantoont, dat de resolutie van de Veiligheidsraad in de wind wordt geslagen". HET EERSTE KIVITSEI. Maandagochtend is onder Wier- dum in Friesland het eerste Kie vitsei gevonden door de heer Dijk stra, wonende Kleienburg onder de gemeente Leeuwarden. Dit ei is aan H. M. de Koningin aangeboden. IIEUSDEN. Maandagavond trad in* hotel Concordia vioor het Depart. Heusden van hjpt Nut op, de heer v. Mandere, de bekende radiospreker, met het on derwerp: ,Die woelige wereld na de grote oorlog". Voor de pauze behandelde spr. de toestand ten tijde van de oorlog 1914 1918 en het tijdperk, dat daarop volgde en de oorlog 19391945.114 gaf ©en duidelijke 'kijk op de politieke en militaire toestand, in Europa, hoe deze zich wijzigde en tenslotte leidde tot de ingewikkelde en gespannen toestand, waarin de wereld op dit ogenblik verkeerd. Na de pauze wierp hij een blik in de toekomst, die hij lonzëker noemde en die geen aanleiding geeft voor optimisme. Hij noemde het ontstellend, hioe weinig inzicht het grote publiek en vaak zelfs intellectuelen toneiis op politiek terrein. Hii spoorde aan, om de couranten met aandacht te lezen, doch daarbij steeds het midden te houden en niet te letten op de sensa tionele koppen. Het was weer een intressante nutsavond, die onze blik op de politieke en algiemene toestand verruimde. Jammer voor de spreker eip de thuisblijvers was de opkomst niet zo groot als wij het bij de Nutsavonden in dit seizoen gewend waren. In zijn dank- en slotwoord deelde de Voorzitter mede, dat het bestuur tracht in dit seizoen nog een nuts avond te geven. Heden, Donderdagavond, zal in de zaal van het Wapen yan Am sterdam, een ouderavond gehouden worden door de R.K. Jongensschool en de R.K. Meisjesschool. Het programma luidt als volgt 1Lezing. 2. zang, jongens en meisjes. 3. Zang, jongens. 4. „De dode krekel" (toneel). 5. Een kijkje in de huishoud school. 6. Zwarte Piet (toneel). 7. Zang (meisjes). 8. Boerke Naas (cantate). 9. De Wonderdokter (toneel). 10. Danklied en declamaties. Aanvang half acht. Maandag j.l. werd bij jle dam club V.D. in hotel „Central" gespeeld voor de matches en driekampde resultaten warenSchaap won van Ger. Jonker en bracht hiermede de stand op 62 in zijn voordeel. De partij Bax-Klaren werd afgebroken, hier bleef dus de stand 42 in het voordeel van Klaren. De 2e ontmoe ting Nieuwkoop-de Graag werd uitge steld, de stand bleef hier dus 2o voor de Graag. Tenslotte won Barghoorn van Ad, Nieuwkoop, de stand is hier nu Barghoorn 3 uit 2, Fitters 1 uit i Nieuwkoop o -uit 1. Maandag a.s. voortzetting om half acht. 'Op het Consultatiebureau voor zuigelingen van 22 Maart waren aan wezig 42 zuigelingen, waarvan uit Heusden 29, Oudheusden 4, Herpt 4, Dice veren 1, Elshout 2, Rotterdam 1, Aalburg 1. 1 Volgende zitting 5 April. AALBURG. Dinsdag had de motorrijder De Lorm uit Andel een aanrijding met een auto. De Lorm liep zoda nige verwondingen op, dat hij per ziekenauto naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. AALST. De gem. zangver. „Togido" zal op Donderdag 26 Mei (Hemelvaarts dag) deelnemen aan heit nationaal muziek- en zangconcours te Boekei en alsdan uitkomen in de derde, af deling. Het echtpaar C. Sprong-van Ooijen aan de Rietschoof herdacht vorige week zijn 40-jarige echtvereni ging. Deze week Dinsdag hield de IJsclub „Nooit Gedacht" een leden vergadering bij Gij'be aan de Riet- schoof,^ Er waren slechts enkele leiden aanwezig. Na openingdoor d'e heer Dekker, voorz., vaststelling der notu len. De penningm. kon een flink batig saldo vermelden. Het bestuur in zijn geheel aftredend werd in de zelfde samenstelling herkozen. Voor bode was de laagste inschrijver W. van Wijk. De rondvraag leverde niets op. Na nog een gratis-verloting slui ting. 1 Op de Dinsdagavond 15 Maart in de openbare school gehouden le denvergadering der Oranjevereniging „Trouw aan Oranje" waren slechts een 20-tal leden aanwezig. De heer Dekker, 2e voorzitter, deel de in rijn openingswoord mede, dat de heer Diufourné als voorz. heeft bedankt. Na vaststelling der notulen blijkt uit de rekening van de pen ningmeester een flink batig saldo. Enige discussie ontstaat over de ho ge onkosten, o.a. bij de tractatie der schoolkinderen bij de feestelijkheden vorig jaar, waarbij blijkt dat de hier voor beschikbaar gestelde subsidie van gemeentewege nog niet is ont vangen. 1 De bescheiden worden na gecon troleerd be rijn voor acooord gete kend. Tot voorzitter is vervolgens geko zen de heer G. Hobo, terwijl de pe riodiek aftredende heren Jac. v. d. Pol, secretaris en C. Biesheuvel, com missaris, worden herkozen. Het bestuur sbelt voor zo mogelijk op 5 Mei de bevrijding te herdenken met de vertoning van een film en het Oranjefeest te houden op of om streeks 7 Juli ,de dag waarop ons Onbetwist de beste tandpasta Koninklijk Paar i21/2 jaar in de echt verbonden zal zijn. De leden keuren dit goed' en machtigen het bestuur om hiervoor verdere plannen nader uit tie werken- Bh rle rondvraag komt ter sprake een aanvraag om subsidie van de afd. Aalst van de Bond voor Staatspen sioen om a.s. zomer weer een reisje met de ouden van dagen te organisé- ren. Dit verzoek wordt nog aangehou den ,dlaar sommigen menen dat dit niet ligt op het terrein der Oranje- - vereniging. Nadat no^ is meegedeeld, dat dit jaar een ander feestterrein ter be schikking is, volgt sluiting met het zingen van twee coupletten van het volkslied. ALMKERK. A.s. Donderdag 24 dezer, des nam. 7.30 uur, hoopt Ds. HintZbergen voor de Berv. .gemeente biduur te houden voor het gewas, terwijl tevens een collecte wordt gehouden voor de diaconie. Maandag 28 Maart, des nam. om half drie, hoopt de raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen te komen. Woensdag 30 Maart as., dtes avonds te 8 uur, zal de interlocale adviescommissie van de stichting ter bevordering van de welvaart in het Land van Heusden en Altena een ver gadering houden in café van Dijk al hier. Spreker zal rijn de heer Th. M. A. T. Heijmans /voorzitter van particuliere woningen annex bedrijfs ruimten met meer dan 500 M8 inhoud. Art. 5 van de Financieringsregeling woningbouw 1948 opent de mogelijk heid van toekenning, onderscheiden lijk verlening van bijdragen, voor schotten en garanties voor woningen met bedrijfsruimte, mits de gezamen lijke inhoud niet meer dan 500 M3 bedraagt. In ae practijk is het echter ge bruikelijk geworden, dat ook voor een woning, die met een bedrijfs ruimte één geheel vormt, waarvan de inhoud meer dan 500 M3 bedraagt, Rijkssteun krachtens de financierings regeling wordt verleend, mits de wo ning afzonderlijk verhuurbaar is en onafhankelijk van de bedrijfsruimte kan worden betreden. Tegen voortzetting van deze tot dusver gevolgde practijk zal door de Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting in het algemeen geen be zwaar worden gemaakt. Voor het geval, dat het bedrijfsge bouw een boerderij is, meent de .Mi nister evenwel een afwijkend stand punt te moeten innemen. De boer- derijbouw vormt zijns inziens een vraagstuk op zichzelf, waarbij andere belangten dan die der Volkshuis ves ting een rol spelen. De Minister acht het daarom niet juist de mogelijkheid te openen ook voor .de bouw van het woongedeelte van een boerderij een bijdragie op de voet van voor noemde financieringsregeling te ver lenen. Dit betekent echter niet dat gieen financiële steun zal worden ver leend, indien een boer 'bij zijin be staande bedrijfsruimte een afzonder lijke woning op zijn erf wil bouwen. Aangezien ,tot nu toe ten aanzien van de toepassing van de financie ringsregeling in bovengenoemde ge vallen onzekerheid bestond, meent de Minister goed te doen zijn standpunt in deze aan de verschillende instanties 'mede te delen. de Prov. A.V.O. Raad in N.-Brdie ^00^ aan de leerlingen van een causerie zal houden over „De >a&ere 'en aan 0(> Rehabilitatie van de Mandervaliden". J Ds. J. T. Doornenbal te Oene De j.l. Zaterdagavond in café Cové-van der Haart aan d'e Nieuwe- vaart gehouden feestavond van de aldaar gevestigde spaarkasvereniging mocht zich in een flinke belangstel ling verheugen. Er heerste een ge zellige stemming, terwijl een Bra bantse koffietafel alle eer werd aan gedaan. Ter voorbereiding van de An jeractie 1949 zal in de gemeente oprang-'Capelle een comité worden op gericht, zo mogelijk samengesteld uit personen, behorende tot het culturele en sociale leven. Het comité zal on der leiding staan van Burgemeester A. Smit. In het café van Dijk aan het draaide j.l. Donderdag avond voor leden van de Oranjever eniging te Vrijhoeve-Capelle de film van de inhuldigingsplechtigheden van H.M. Koningin Juliana. De film werd de oonse- Bij voldoende deelname zal er weer een middenstands cursus worden gegeven tot opleiding voor het exa men 1950. Voor aangifte enz. vie men de advertentie in dit blad. BRAKEL Es. P. M- van Galen alhier ontving een beroep naar de Ned. Herv. keik te Noordeloos. De collecte tijdens de bid stond voor het gewas in de Ned. Herv. Kerk, heeft f247,36 opge bracht. BABILONIëNBROEK. Bij de vorige week Donder dag gehouden collecte, tijdens de bidstond voor het gewas in de Ned. Herv. kerk alhier, was de opbrengst ruim f 60.Dit bedrag was be stemd voor de kerk. CAFELLE. Ds. A. Wisgerhof alhier ont ving een beroep naar de Ned'. Herv. gemeente te Oldebroek. (GId.heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente aan de Loonsedijk niet aangenomen. De heer Bosschaart, onderwij zer aan de Chr. school in d'e Nieuw - straat, is benoemd tot onderwijzer aan een Chr. school te Dirksland. Onder leiding van de heer H. Kerstj voorzitter van de Chr. school vereniging, werd in d'e Chr.. school in de Nieuwstraat, d'e jaarlijkse Ou- cLeravoïid gehouden, waarvoor van de rijde der ouders flinke belangstelling bestond. Met het zingen van Psalm 118 vers 8 en gebed werd deze bijeenkomst geopend, waarna de voorzitter een inleidend woord sprak, daarbij het doel van de avond uiteenzettende. De onderwijzer Bosschaart hield een le zing over „Gewoonte en gewenning", welke inleiding door allen met be langstelling werd gevolgd'. Na de pauze, waarin verversingen werden gereserveerd, was het woord aan de heer Timmer van het Chr. Blindeninstituut te Zeist, welke in hel Uitgave: Telefoon No. 19 - Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui j-u» I» xx^i|iiiaxi.o v uvx c/xux vaxx 1 1 i i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1