NIEUWSBLAD Plaatselijk Nieuws Een geschiedenis uit de oorlog 1914-1918 TWEEDE iBLAD Raadsverslag gemeente Eethen DONDERDAG 24 MAART 1949 No. 6655 voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard HEUSDEN. De biljartclub „De Stoottroe pen" hield een vergadering in het clublokaal hotel „Concordia". 0,m. werxl een nieuw bestuur gekozen, hetwelk als volgt is samengesteld: Voorzitter: B. Aarts; Secretaris: J. M. V. d. Pol; Penningmeester: A. Doedeijns en wedstrijdleider: Ger. Jonker. ANDEL. Tot bestuurslid van de stich ting voor de Welvaart in het Land van Heusden en Altena is o.m. geko zen mr. G. A. Bax, burgemeester der gemeenten Andel, Giessem en Rijs wijk. Ook in deze gemeente zal wor den ingesteld een Comité tot steun aan het wettig gezag. Een aantal per sonen zal worden aangezocht in dit Comité zitting te nemen. De ingezetenen worden eraan herinnerd, <iat de formulieren voor de Reinigingsdienst reeds 15 dezer ter secretarie behoorden te worden ingeleverd. Nalatigen worden aange spoord alsnog ten spoedigste de for mulieren in te vullen en ter secretarie te bezorgen. De heer A. G. Sitraver, vroe ger al'hier woonachtig, is aangesteld als brugwachter bij de Rijkswater staat. Bij de burgemeester kwam be richt binnen, dat de dienstplichtige P. Crielaard Pzn. met een schedel- basisfractuur in het ziekenhuis te Me- -dan in Nied'. Indië was opgenomen. De heer G. van Houwelingen onderwijzer aan de Chr. scbool alhier, is bevorderd tot reserve eerste luite nant. 1 Maandagavond werd in café Bonman een damlclu b opgericht. Een voorlopig qomité werd benoemd, be staande uit de heren Nijenhuis, G. Koekkoek en J. Sterrenburg. Ge noemde lieren willen trachten leden voor deze club te winnen, waarna in een alg, vergadering een definitief bestuur kan worden gëkozen. Hoewel niet veel aanwezigen, bleek toch bij deze zoveel enthousiasme, dat besloten werd de zaak flink aan te pakken. Onder de bezoekers zagen we de heer Nieuwkoop, 2e secretaris van de Brab. Dambond, verder een tw eetal'bestuursleden uit Sileeuwijkn.l. A. Wijnbelt en H. van Arkel. De 'henen Nieuwkoop en v. Arkel speelden legen diverse spellers uit Andel en wezen op de eventuele fou ten in de opening. Zo werd deze avond nog, een leer zame op damgebied. Wij wensen |de jonge club veel succes. De eerstvolgende damavond is vast gesteld op Dinsdag 29 Maart. NEDERHEMEKT. Voor het Bouwfonds kwam ge durende de maand Februari binnen *an maandelijkse bijdragen in de bus jes f28.93, aan bijzondere giften van verjaring f26.50, terwijl de kerkcol- lecte f51.76 bedroeg, zodat in totaal dus f 107.19 werd bijeengebraacht Het totaal bedrag dat ingezameld werd in 2 jaren, dus pinds de stich ting van het Bouwfonds, is gegroeid tot de kapitale sosm van 3 568.94. Vobrwaar een ongedacht en modi succes. f Aan onze gemeente is een bouwvolume toegewezen van slechts 720 M3, bestemd voor de bouw van 2 woningen. 1 Dit volume is verdeeld en toegewe zen aan de dames Zinkstok en Ver burg voor een woning aan de .Ka pelstraat en aan de heer A. v. Aalst voor een woning aan de Molenstraat. Namens het Polderdistrict Bommelerwaard boven de Meidijk is publiek aanbesteed het bouwen van een machinistenwoning bij het te stichten uitlaatgemaal te WelLseind. Het werk is gegund voor een som van f12000.aan de laajgste in schrijver, de heer J. OlysLagers te Vught. Bij Kon. Besluit is benoemd tot Dijkgraaf van het Polderdistrict Bommelerwaard boven de Meidijk, de Edelachtb. Heer J. Roseboom, Bur gemeester van Hedel en Kerkwijk, wonende te Nederhemert. Met grote erkentelijkheid en dankbaarheid maakt het comité „On ze Jongens Overzee" bekend, dat de huis-aan-huiscollecte verre de ver wachtingen heeft overtroffen. In to taal werden 175 rantsoenen tabaksar tikelen verzameld, benevens f 175.-=-, zodat het comité haar werk kon voortzetten. De zgn. Paaspakketten zijn inmid dels verzonden naar onze militairen in de tropen ,die verrast zullen zijn met de ojp hen afgestemde inhoud- Ook namens hen, wordt aan de in gezetenen van onze gemeente har telijk dank gezegd voor uw bijdragen en medewerking. Sanapirin bevrijdt U van kon en pijn! Bij Kon. Besluit van 2 Miaart j.l. is benoèmd tot Heemraad van net Polderdistrict Bommelerwaard bo ven de Meidijk, de heer G. dieGaay alhier. Wij feliciteren de heer de Gaay met deze benoeming. Een traditie wordt voortgezet, im mers zijn. grootvader vervulde 'jaren lang het ambt van Dijkgraaf, rijn vader van 19071947 dat van'Heem raad, en nu is Jiem de eer te beiurt gevallen een belangrijke plaats 'in het Polderdistrict te mogten 'bekleden. Ongetwijfeld zal hij! rijn beste krachten wijden aan de behartiging der belangen hem toevertrouwd. (Vervolg) Ingekomen is een brief van A. Thur. De Voorzitter zegt, dat het hem be kend is dat verschillende leden van de raad een exemplaar van dit stuk hebben ontvangen. Het stuk bevat meerdere aanteiginglen a<an heit adres van wethouder van der Beek en één aan het college van Bi. en W. Aan gezien het stuk zich geheel beweegt op het terrein dat ligt bui ten de com petentie van de gemeenteraad, kan hij niet toestaan, dat het in behande ling wordt genomen. Wethouder v. d. Beek heeft dringend gevraagd het woord hierover te mogen voerien. Ook dit kan hij niet toestaan. Om echter te voldoen aan het verlangen van sommigen uwer, wil spr., zonder dis cussie toe te laten, ter voorkoming van gerucht en geroddel wel mede delen I. dat wethouder van der Beek uitdrukkelijk verklaart bij bet bezoek aan het Departement van Verkeer in 1946, zich niet als Burgemeester'maar als loco-burgemeester te hebben aan gediend dat door hem bij het Departement van Verkeer namens het gemeente bestuur, op* grond van algemeen be lang gepleit is voor een vergunning aan Mouthaan als taxi-verhuurder, doch daarbij is niet gezegd', dat in de gemeente geen gelegenheid zou rijn om een auto te huren;; II. dat het zeker niet opgaat een Wethouder of Raadslid verantwoor delijk te stelen voor hetgeen een Procureau-Generaal verklaart, al heeft 'er een particulier gesprek tussen hem en dien functionaris plaats gehad, waarbij het jileit is gevoerd tegenover béschuidigde gemeentenaren III. dat de mededeling als zou het college van B. en W. op alle mogelijke manieren 'hebben tegenge werkt, dat aan 'Thur in 1948 een tweede auto zou worden toegewezen, m flagranten strijd is met de waar- neiid. De heer Donken vraagt óf er dus niets over dit schrijven gezégd mag worden. De Voorzitter zegt, dat hij zulks niet kan toestaan, 'het valt buiten 'de competentie van de raad1. De heer E. v. d. Beek vindt he't schrijven sterk, de man durft veel te beweren. U zegt, dat de béschuidi- diging aan het adres van B. en W. in flagrante strijd i.s met die waar heid. Mag men dan dergelijke be schuldigingen maar straffeloos doen. Is 'daar dan niets tegen te doen De Voorzitter merkt op, dat daar niets tegen te doen is. Voorlopige vaststelling gem.-reke ning dienstjaar 1946. Deze is on derzocht door een commissie, na mens welke, de heer Donken verslag uitbrengt en verklaart dat alles in behoorlijke orde is bevonden. Al leen is het de commissie opgeval len dat er een post achterstallige huur van het schoolgebouw in Hees been in voorkwam. Verder advi seert zij tot goedkeuring. De Voorzitter kan mededelen dat de huurder wel genegen is te be talen, doch dat deze wil trachten van de wederopbouw boerderijen te halen wat er te halen is. B. en W. zullen echter, als er onwilligen zijn, niet terugschrikken om beslag te doen leggen. De rekening wordt hierop voor lopig vastgesteld in den gewonen dienst met een ontvangst van f 431555,22 en een uitgaaf van f437837,64 alzo met een nadelig sal do van f 6282,42, de kapitaaldienst met een ontvangst van f 516757,08 en een uitgaaf van f543115,93, nade lig saldo f 31358,65. Aanbieding gem.-rekening 1947. Wordt de raad aangeboden meteen ontvangst van f343,371,82, uitgaaf f347737,57, nadelig slot f4365,75 voor de gewone en voor de kapitaaldienst met één ontvangst van f732684,58, uitgaaf f999996,62, nadelig saldo f266,307,04. i Wordt in handen gesteld van een commissie bestaande uit alle raads leden, behalve de wethouders. Even eens de gem.-begroting 1949, die in de gewone dienst een bedrag aan geeft voor ontvangst en uitgaaf van f 492028,44 met een post onvoorzien groot f6876,35 en voor de kapitaal dienst in ontvapgst en uitgaaf f863400,38. - t De Voorzitter licht nog toe dat de nadelige sloten tot en meit 1947 f 27000,hebben bedragen, waar van door het rijk f 1100(0 zal wor den betaald, dus voor de gemeente f16000 overblijft, die over 10 jaar uitgesmeerd moeten worden. Ook de rekeningen van 'de Bur gerlijke Armbesturen worden in handen gesteld van dezelfde com missie. 1 Benoeming leden Burgerlijk Arm bestuur. Voor. Eethen worden door B. en W. aanbevolen de heren J. Brandeir- horst aftredend en M. Spoor. De heer Donken maakt de op merking dat het beter was geweest, als de raad eerst de nekeninjgjein van de armbesturen; had behandeld, waarop de Voorzitter antwoordt, dat hij het daarmede eens is, doch dat deze benoemingen reieds vroeger luid den behoren te geschieden. De heer Branderhorst verkreeg bij de hierop gehouden stemming 5 stemmen, de heer M. Spoor 1, ter wijl 1 stem van onwaarde iwerd ver klaard. 1 1 I Vacature Bah.-Broek, aftredend de heer G. H. Straver, naast dezen be velen B. en W. ter benoeming aan) de heer J. Straver Jzn. De eerste! verkreeg 3, de tweede 4 stemmen, zodat de heer J. Straver werd ge kozen. Vacature Genderen. Aftredend de lieer D. v. Gam mere n, naast deze bevelen B. en W. aan dhr. A. v. d. Kolk. De aftredende wordt met al gemene stemmen herkozen. Vacature Drongelen. Aftredend de heer "M. de Haan, naast deze wordt aanbevolen de heer H. Vos. Dte laat ste verkreeg 1 stem, de aftredende 6, zodat deze werd gekozen. Vacature Bab.-Broek, wegens het overlijden van de heer H. Vos. B. en W. bevelen ter benoeming aan de heren P. de Graaf en C. Vos. Bij de eerste stemming werden uitge bracht 3 stemmen op de beer P. de Graaf, 2 op de heer Vos en 2 op de heer G. H. Straver. Bij de hierop volgende 2e stemming werden, na dat de Voorzitter had verklaard, dat men zich aan de voordracht moest houden, 3 stemmen uitge bracht op elk der beide .voorgedra genen. Bij de derde stemming ver kreeg de heer C. Vos 4, de heer P. de Graaf 3 stemmen, zodat de heer Vos werd gekozen. Aanvrage vergoeding art. 72 L.O. wet, voor oorlogsschade Bijzondere school te Genderen. 1 1 De Voorzitter deelt mede, dat hier voor een bedrag benodigd is svan f3881,71. Wordt door de raad goed gekeurd. 1 Voorstel tot toekenning van pre mie voor woningverbetering. De Voorzitter deelt mede, dat van de ingezetenen Th. de Koning te Genderen, Kramer te B.-Broek en A. v. d. Schans te Drongelen aan vragen zijn binnengekomen, terwijl nog een aanvraag onderweg is m.l. van de Waal uit B.-Broek. 1 Op voorstel van B. en iW. wordt besloten de gevraagde medewerking te verlenen. l De heer Donken informeert naar het geval in Drongelen. 1 1 De Voorzitter zegt er persoonlijk te zijn geweest, is evenwel niet zon der zorg of dit wiel goed izit.» De heer Donken zal ook nog eens gaan praten. Rondvraag. Die heer v. d. Heuvel informeert hoe of het zit met het bouwvolume, is er kans, dat er nioig enige uitbrei ding komt? De Voorzitter verklaart niet zoinider hoop te zijln, dat er noig iets komt. men moet er zich edhlter niet te veel van voorstellen. Er zijn 48 particu liere aanvragen om te bouwen, waar onder gevallen Zijn die schreeuwen om een oplossing. B. en W. zullen niets onbeproefd laten om enige uit- -breiding van het bouwvolume te krij gen. De heer v. d. Heuvel informeert vervolgens naar het oorlogsmonu ment. Hij noemt het een schande voor de gemeente, dat dit in 1949 vermoedelijk nog niet tot stand zal komen. De Voorzitter 'merkt op, dat de heren die geschiedenis van dit geval bekend is. Hiet heeft lang geduurd door de overheidsinstanties die ge passeerd moesten worden. Eindelijk werd de goedkeuring verkregen en toen kreeg men 'de kwestie met de architect, de heer v. Embden, die professor werd en een opdracht kreeg voor hiet maken van plannen voor de wederopbouw van Bandoeng. Dieze is thans evenwél' weer in Holland en beeft toegezegd die uitvoering van het plan op de voorrangslijst te zullen plaatsen. De heer E. v. d. Bteek vraagt of Feuilleton Met zware stappen ging hij op on derzoek uit en Seliny ontdekkend, nam hij zij,n muts van het hoofd en zeide: „Is u de Amerikaanse ver pleegster?" Hij sprak deze woorden in het Engels. Seliny, dit horende; hadde krijgsman wel willen .omhel zen. „Ja, jal" sprak hij, ik spréék En gels. Ik ben zeven jaren in New- York geweest, maar moest terugke ren om voor mijn geboortegrond te strijden. Ik werd gevangen genomen door de Oostenrijkers, doch wist de ze nacht te ontvluchten. Op mijn zwerf tocht vond ik in enige huizen een vijftal kinderen, wier ouders al len door granaten gedood werden. Ze hinderden me weliswaar in mijn vlucht, maar wat moest ik doen. Ik kon die stumperas toch niet alleen achterlaten. Zo duurde mijn tocht lang en eindelijk heb ik het geluk u hier te vinden. Indien ge ze Tets te éten en te drinken kunt geven en zorg voor hen dragen, dan trek ik verder om mij weder bij ons leger te voegen. Wij vechten tot de laatste man, wij Serviërs! We worden over wonnen, maar toch... we vechten 1 Och, als ge zo goed zoudt willen zijn Een uur later stond hij van tafel op, waar allien zich aan een stevig maal tegoed hadden gedaan en nam afscheid van Seliny. „Ik wenste, dat ik woorden kon vinden omomte zeggen wat ik van uw denk en van uw eenvou dige dapperheid", sprak hij stame lend..,, maar 'tis mij onmogelijk! Hier deze lamme vrouw en die lieve kin deren hebben me alles van u verteld. Zij .steunen allen op u, mevrouw, alsofalsof ge de Moeder der Smarten zelve waart, neergedaald op deze door leed .overstelpte wereld. Indien u het wenst, zal ook ik hier blijven." „Neen, neen," onderbrak ze hem. „Vertrek 1 vertrek spoedig! Ge hebt genoeg gedaan door deze arme klei nen jbe redden. Ik zal verder voor hen zorgen." ,pVIaar weet ge dan niet, mevrouw, dat men in oorlogstijd zo nauw niet kijkt. Hoe dikwijls werden reeds vrou wen en kinderen doodgeschoten. Laat ik blijven om u met mijn" leven te verdedigen 1" „Neen, 'gij moet gaan! Ik heb nog slechts één verzoek. Zeg mij uw naam. Dan zal ik de goede God voor iu bidden en smeken, dat Hij u spare moge, die uw leven wilt ge ven voor een vrouw en deze kleine lievelingen". Beschermend strekte ze beide han den over de kinderen uit en de sol daat, diep ontroerd nam een der handen in de zijne en 'kuste deze. Toen nam hij een enveloppe uit zijn zak en reikte deze haar toe. „Liet is het handschrift van mijn moeder" sprak hij eenvoudig en rij begreep zijn offer. Toen wierp hij een laatste liefdevolle Mik op de kinderschaar, wuifde met de hand' en verdween in het duister van de nacht. Gedurende enige minuten na rijn vertrek gevoelde tante Seliny zich bitter gestemd en alleen. Onwille keurig gingen haar gedachten terug naar haar geliefd en rustig Caneville, dat daar ver, eindeloos ver van het strijdgewoel en al deze menselijke ellende in zijn vredige rust als een sprookie lag aan .de Missisippi. Egn ogenblik gevoelde zij iets van heim wee. Doch aanstonds daarop bedacht zij, hoe mogelijk nog andere .vluch telingen of zwervende kleinen door de koude nacht konden dwalen. En wederom was het haar zorgende lief de, die haar alles en zich zelve deed vergeten om anderen wel te doen. Zij hegaf zich naar de keuken, nam 'enige lampen met olie gevuld, en plaatste deze in de vensterbanken van haar h.osspitaal, opdat ze tot geleide en uitnodiging mochten strekken voor lien, die eenzaam en verlaten waren. Daar staande voor de nu stille wo ning in de doods verlaten straat, hoorde zij uit de verte het dof (gen dreun van het zware geschut, dat de lucht als bij een onweder deed tril len. Droevig 'schudde zij het hoofd en prevelend niet de lippen strom;- pelde ze 'naar binnen en legide zich, eindelijk uitgeput ter ruste, nadat ze nog even een rondgang had gemaakt langs de sluimerende kleinen en hier en daar een moede rlijke kus op de blanke kinderkopjes 'had gedrukt. 'Midden tussen haar gebeden viel ze in 'slaap en meende reeds uren lang geslapen tie hebben, toen ze plpt- seling door de stem der lamrnje vrouw werd gewekt. Zij hoorde buiten aar zelend geklop*, gevolgd' door kinder lijk gefluister.. Opstaande opende ze de deur en vier kleine kinderen ston den haar smekend aan te staren. „Maar mijn lieve hemelI Waar ko men jullie vandaan?" riep tante Se liny uit. Een der oudste meisjes trad schuchter naar voren en begon het verhaal van ellende. Doch enkele woorden waren voldoende om het grote moederhart van tante Seliny te treffen. Teder omvatte ze de kleine spreekster en verzocht haar en de an dere kinderen haar te volgen. Spoe dig had ze ook deze gevoed en ter ruste gebracht. Intussen begon de ochtend aan te breken en Seliny dacht genoeg rust genoten te hebben. Vol ijver toog ze aan het werk pra het ontbijt voor de talrijke hongerige maagjes in gereedheid te brengen. Toen echter langzamerhand de zon hoger aan de hemel kwam te staan, brak het vreselijk uur van ontzetting aan.. In wilden galop kwamen woest uitziende ruiters in vreemde kleder dracht door de straat gerend. Het waren woeste benden, van het leger losgeraakt en geleken op troe- >en rovers door de oorlogsgod losge- aten. Verschillende sprongen van run bestoven en schuimende paar den, haakten en beukten de winkels en huizen open en sleepten alles naar buften. Tante Seliny had in haar doods angst de deur gesloten en miet stoe len en tafels gebarricadeerd. Sidde rend van angst wachtte rij pp het vreselijke wat nu komen ;ging. Ter wijl ze 'daar stond werd er plotseling luid aan de achterzijde van het huis! pp een klein poortje geklopt. Naar achteren snellend wilde ze juist pok deze toegang, afsluiten, toen een Ser visch soldaat naar binnen strompelde, het gehele gelaat mei bloederige doe ken omwonden. Uitgeput liet hij zich als een blok op de grond vallen. „Help me!" smeekte de ongelukkige, „ik ben die woestelingen ontvlucht, het zijn wanordelijke benden, die in hun eigen leger aan het muitien zijn. Ze hebben me vreselijk en onmense lijk toegetakeld." Met alle krachtsinspanning sleepte zij de zwaargewonde man naar het voorvertrek en begon met zorg zijn wonden te wassen. Nauwelijks had zii één nieuw verband bevestigd, toen geweldig gejoel voor de deur iop- kloak, gevolgd door beuken en slaan met geweerkolven. Ademloos van schrik schoolden de kinderen bijeen terwijl de lamme vrouw en Seliny zich voor hen plaatsten. Onder het geweld der slagen sprong spoedig de deur uit haar hengsels en een wilde bende stormde het vertrek binnen. Toen de woeste kerels het toneel aanschouw den, twee oude vrouwen met een groep hulpeloze kinderen, hielden ze een ogenblik stand. Een trad naar voren en deed enige vragen. Doch Seliny begreep hem niet. Wordt vervolgd behorende bij het Koker i 50 tabletten 75 ct. in alle wel voorziene Apotheken en Drogisterijen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5