voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Medische Corsetten en Glenardgordels Fa. v.h. M. HORT - GORIUCHEM Und van altena No. 6659 Donderdag 7 April 1949 Studiecongres van Oorlogsgetroffenen. Firma L. J. Veerman, Heusden Zaterdagmorgen te 10 uur stelde nabij de Wijksepoort het personeel van de Scheepswerf zich op en werd vandaar over het Burchtplein de stad ingemarcheerd. Voorop het muziekcorps gevormd uit het personeel. Eerst werd de heer M. Wijnstekers in een auto met zijn echtgenote opgehaald en van daar trok men naar de Breestraat, waar de tweede jubilaris de 'heer H. Vos woont. Ook deze werd ver zocht met zijn echtgenote plaats te nemen in een auto, waarna men in optocht met vlaggen en banieren door Pelserstraat, Putterstraat, Herptsestraat, naar het terrein van de scheepswerf marcheerde. Aan de ingang was daar een erepoort op gericht, terwijl de weg naar het schaftlokaal met groen en vlaggen was versierd. Ook dit lokaal had een feestelijk aanzien. De beide ju bilarissen werden door een deputa tie van het personeel het lokaal binnengeleid en namen met hunne echtgenoten de hun aangewezen plaats in. Een ogenblik later arriveerde Bur gemeester A. v. Delft met zijn echt genote, waarna zich een deputatie naar de woning van dhr. de Haan begaf, die kort daarop vergezeld van zijn echtgenote, dochters en verdere familieleden eveneens het lokaal be traden, en de voor hen gereserveer de plaatsen innamen. Onderwijl speelde het muziekgezelschap de „Lang zal hij leven Marsch". De heer de Haan nam vervolgens het woord en heette allen welkom in het bijzonder de Burgemeester, uit wiens tegenwoordigheid hij meen de te mogen constateren, dat deze met het 40-jarig jubileum meeleefde. Hij schetste het ontstaan van de werf en de op- en nedergang van het be drijf. Niet altijd ging het even ge makkelijk. Het was zelfs zo dat, toen hij nog slechts kort in Heusden was, iemand tegen hem zei: ik zou het maar niet proberen, het lukt in Heusden toch niet. Ondanks deze donkere voorspelling is het niette min toch gelukt. Aanvankelijk legde de werf zich toe op rivier bouw. Het grootste probleem was evenwel geoefende werkkrachten en het wo ningvraagstuk in Heusden. In 1914 liep de werf tengevolge van de mobilisatie zo goed als lieeg, terwijl bouwnummer 47 op de hel ling lag, waaruit dus blijkt dat de zaken nog niet zo slecht liepen. In dit tijdvak werd de bouw van schepen omgebouwd op zeeschepen. Daartoe werd medewerking verleend door het Departement van het Nut, die de lekenschool in het leven riep. Men zag toen mensen van 40 jaar achter de tekentafel om zich te bekwamen. Juist evenwel in die oorlogsjaren heeft de werf een goede naam ver worven. De uitbreiding van het per soneel vroeg woningen. Er is toen getracht een bouwvereniging op te richten wat evenwel niet gelukt is. Was dit toen wel gebeurd, dan zou Heusden er thans anders uitgezien hebben. Vanaf 1923 tot 1932 waren de ja ren waarin de Rijnschepen werden gebouwd. Toen kwam echter de neergang tot 1939, jaren waarin met verlies gewerkt moest worden. Ook in de bezettingsjaren kon het be drijf gaande gehouden worden. De mooiste periode, die spr. voor ons land heeft gekend, was wel die voor 1914, ondanks het 'feit, dat men van 's morgens vroeg tot des avonds laat moest werken. Hij hoopt dat de werf nog veel tot stand zal mogen brengen. Wat Heusden daarvoor nodig heeft, zijn in de eerste plaats goede woningen. Een werkman die de gehele dag heeft gewerkt heeft recht daarop. Maar naast deze woningen zijn voor Heusden ook nodig een ambachts- en een MULO-school. Hierna sprak Burgemeester van Delft als volgt: Mijnheer en Mevrouw de Haan, dames en heren, Het is mij een bijzonder genoegen namens de Minister van Sociale Za ken te kunnen mededelen, dat het Hare Majesteit de Koningin heeft behaagd bij Hoogs tderzelver besluit van 25 Maart j.l. no. 22 aan de heer 14. Vos, smid in dienst van de firma de Haan en Oerlemans te verlenen de Ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Ik hoop mijnheer Vos dat deze onderscheiding door U nog vele ja ren in ere zal kunnen worden gedra gen. Ik wens U met deze onderschei ding van harte geluk en betrek in mijn felicitatie op de eerste plaats uw vrouw en kinderen en vervol gens de firma de Haan en Oerle mans, in wier dienst gij zoveel jaren zijt werkzaam geweest. Ik zal hier niet belichten al het geen door U in de voorbije jaren is gedaan, daar zijn anderen, hier aanwezig meer toe bevoegd. Ik wil hier slechts er op wijzen, dat de Re gering "uw langdurig dienstverband heeft willen waarderen in de vorm van de U verleende Koninklijke on derscheiding. Ik maak van deze gelegenheid gaarne gebruik de firma de Haan en Oerlemans, hier vertegenwoordigt door de lieer de Haan als enig fir mant, mede namens het gemeentebe stuur van harte geluk te wensen met haar jubileum. Ik hoop, dat de firma, die, zoals uit het schitterende gedenkboek, aan geboden bij gelegenheid van dit ju bileum blijkt, de kinderziekten zo goed is doorgekomen, eveneens krachtig het hoofd zal weten te bieden aan de eventuele moeilijkhe den, die wellicht in de komende ja ren nog zijn door te maken. Ik hoop dat het de firma mogelijk zal zijn liet bedrijf steeds meer en meer te doen uitbouwen. Het gemeentebe stuur heeft gemeend van zijn waar dering opzichtens hetgeen door het bedrijf in het belang van de gemeen te is gedaan, uiting te moeten ge ven door het Sanbieden van een bloemenmand. Ik geef U volgaarne de verzekering, dat het Gemeente bestuur zoveel als in het vermogen ligt, zal willen medewerken om het bedrijf tot groter bloei te brengen. Ik zou niet volledig zijn, indien ik de heer M. Wijnstekers niet in de gelukwensen betrok. Als men de heer Wijnstekers ziet denkt me#i aan de scheepswerf. Mijnheer Wijnste grote plichtsbetrachting. Ik wens u van harte geluk met uw 35-jarig jubileum en hoop dat liet u gegeven moge zijn nog verschillende jaren werkzaam te kunnen zijn in dienst van de firma, die U lief is geworden. Hierna was de beurt aan de heer C. Wijnstekers, voorzitter van de fabriekskern, die sprak namens het personeel en de heer de Haan, diens echtgenote, dochters en verdere fa milie van harte gelukwenste met dit prachtige jubileum. 4Iij noemde het een geweldige prestatie geduren de 40 jaren aan het hoofid van een bedrijf te staan en een mijlpaal in de geschiedenis van de werf. Als men de geschiedenis van de werf nagaat, die zich van een heel klein werfje heeft ontwikkeld tot een mil- lioenenbedrijf, dan dringt deze pre statie tot respect en eerbied. Immers het ging niet altijd even gemakkelijk, doch U mijnheer de Haan, als be kwaam vakman, wist steeds de moei lijkheden te overwinnen en er ten slotte een harmonisch geheel van te maken. Al U het niet kunt berei ken, dan kan een ander gerust stop pen. Hij wenst vervolgens ook de beide jubilarissen Vos en Wijnste kers geluk met hun jubileum en overhandigde vervolgens aan de heer kers U is een man, die de eenvoud de Haan namens het gehele perso sierl, maar tevens iemand met zeer) neet, een schilderij van het prachti- ge op de werf gebouwde schip de „Argus", geschilderd door een be kend schilder uit Rotterdam, bene vens een oorkonde, vervaardigd door dhr. v. d. Pol te Haarsteeg, waarop de namen van het gehele personeel. Het een, aldus spr., stelt voor een schep ping van Uwe en onze handen en het andere het symbool, wat door samenwerking kan worden 'bereikt. Hij besloot met de wens, dat bet de heer de Haan gegeven mogje zijn nog enige jaren aan het hoofd van zijn bedrijf te staan en getuige te mogen zijn van de steeds toenemen de bloei daarvan en zich richtende tot mej. A. de H-aan, en dan mjet U als directrice aan het hoofd, naar een volgende mijlpaal. Hierna richtte de lieer de Haan zich tot de heer H. Vos, chjef van de smederij en schetste hoe deze in een klein hoekje begonnen, in de loop van de achter hem liggende 40 jaren, liet kleine werfje heeft zien uitgroeien tot het huidige moderne bedrijf. Hij stelt het op hoge prijs, dat om hiertoe te geraken de heer Vos mede zijn beste krachten heeft gegeven, waarna hij deze een ge schenk in couvert overhandigde. Vervolgens richtte hij zich tot de de heer Wijnstekers of zoals hij het liever uitdrukte tot „Marinus". Die vooral in het begin zo'n bijzonder moeilijke werkkring had, immers hij stond zo wat voor alles alleen. Nim mer was "hem echter iets te veel, altijdstond, hij klaar. Spr. noemde de jubilaris tot voorbeeld voor ve len. Onverbreekbare trouw ging ge paard met grote werklust. Of een bezoek kort of lang duurde, altijd vond men de heer Wijnstekers op zijn post. Hij dankt de heer .Wijn stekers voor alles wat deze in bet belang van het bedrijf heeft ge daan en overhandigde ook deze, een geschenk onder couvert. De heren Vos en Wijnstekers Zaterdag hield de landelijke Fede ratie „Stichtingen van Oorlogsgetrof fenen" in de grote Casinozaal te 's Hertogenbosch een stduiecong.res inzake het voor hen zo belangrijke onde rw e rp ,D orlo,gss diade regel ing Het Congres werd bijgewoond door ruim 1300 oorlogsgetroffenen uit het gehele land. Ook leden van de Volks vertegenwoordiging gaven blijk van belangstelling. Zo waren o.m. aanwe zig de Kamerleden prof. mr. C. P. M. Romme, Th. S. J. Hooy, J. W. IJsselmuiden, allen van de' K. V.P.-fractie en mr. C. J. A. M. ten Hagen (P.v.d.A.) en vele burgemees ters van plaatsen uit de getroffen gebieden. Na bet pittige openingswoord van de voorzitter, de heer Koöps, kreeg de heer Ad. Hanegraaf, bestuurslid van de Federatie het woord en be handelde op uitvoerige wijze het on derwerp ,Is een bevredigende oor logsschaderegeling mogelijk?" Aan dachtig werd zijn wel gedocumen teerd betoog aangehoord. Uit dit be toog bleek weer eens helder hoe de zaak der oorlogsgetroffenen mede is betrokken geworden in de politieke visie der verschillende partijen in de Tweede Kamer, waar nog .niet alle groepen overtuigd zijn van het recht der getroffenen op een billijke ver goeding. De heer Schouten, wnd. Directeur der Federatie, behandelde het onder werp „Herbouw in theorie en prak tijk" en liet zien de financiële bezwa ren die er beden ten dage nog zijn om tot een verantwoorde herbouw te geraken. Voor de mensen Bie in de kleinste huisjes woonden is her bouw niet meer mogelijk en dat zijn zij die een huis hadden van 120200 M3. Spr. wees tenslotte nog op de toezegging door H.M. de. Koningin gedaan bij de opening der zitting van de Staten-Generaal op 23 Juli 1946 luidende: „De regeling van de bijdragen in de materiële oorlogs schade en van de aanvullende crediet- financiering; bij de wet kan op korte termijn worden tegemoet gezien". Thans is het 2 April 1949 en de wet is nog niet in het Staatsblad ver schenen. Tenslotte sprak de heer W. Per- quin over het onderwerp: „Oorlogs schade en Bedrijfsleven". Deze spr. belichtte de ontzettende moeilijkbeden waarin de getroffen zelfstandige on dernemers verkeren, wier gehele zaak., waaraan soms geslachten lang was. gewerkt, door een enkel bombarde ment verloren ging. Deze mensen hebben alle mogelijke schade opge lopen. Vernietiging van huizen, za- kenpanden, pakhuizen, inboedel win kel en handelsvoorraden, het gedwon gen stilleggen van hun vernietigd be drijf enz. Er is geen schabecategorie, die zo slecht verzorgd wordt als de ze, aldus spr. Met gedwongen be drijfsstilstand werd in het wetsont- bouw van een woning en een be- economische en sociale positie in ver houding tot hun gelijken en daarom als defintiieve regeling onaanvaard baar is II. dat de acute nood van talrijke getroffenen ertoe dwingt het wets ontwerp thans als NOODWET te aanvaarden, mits op tien punten .ge wijzigd en mits de bepaling wordt opgenomen, dat binnen vijf jaar een definitieve regeling zal' volgen op grondslag van integraal herstel. De tien wijzigingen zijn: 1. Het principiële recht van de oorlogsgetroffene op volledige ver goeding moet in de wet worden vast gelegd. 2. De rijksbijdrage voor totaal verwoest onroerend goed mag nooit lager worden vastgesteld dan op 75 pet. van de J>ouwwaarde Mei 1940. 3. Een jaarlijkse rente moet wor den uitgekeerd over de waarde van, al dan niet, onteigende gronden on der verwoeste panden, zolang her bouw van het verwoeste pand on mogelijk is. 4. Iedere getroffene moet voor de werp in het geheel geen rekening ge houden. Alle sprekers werden met gespan nen aandacht aangehoord en oogstten een welverdiend applaus. Aan het slot van het congres werd door de voorzitter, de heer J. A. Koops, een resolutie voorgelezen, wel ke ter kennis zal worden gebracht van de regering en de volksvertegen woordiging. In de resolutie liggen de besproken prae-adviezen van deze middag ge heel vervat. De Federatie is daarin van oor deel I, dat het onderhavige wetsont werp in genen dele aanleiding geeft tot de verwachting, dat de getroffe nen hersteld zullen worden in hun drijfsruimte al dan niet in een ge bouw gecombineerd, volledige toe passing kunnen verkrijgen van de regeling van art. 8, mits het bouw volume niet groter is dan het ver woeste pand en de maximale bouw- waarde van ieder de grens van f 5000 per Mei 1940 niet overschrijdt, met dien verstande, dat hij bij overschrij ding van deze limiet van art. 8 kan profiteren tot de aangegeven limiet en voor het boven deze limiet te gebruiken bouwvolume de mogelijk heden van art. 71 kan benutten. 5. De huurwaarde van de nieu we panden mag voor de berekening van de rendabele waarde volgens art. 71 niet hoger worden gesteld dan de huurwaarde van het verwoeste pand. 6. Bij de verdeling van het be schikbare bouwvolume dienen oor logsgetroffenen, die wensen te her bouwen voorrang te verkrijgen, on verschillig de omvang van de bouw. 7. Bij grondonteigening dient de getroffene recht te krijgen opgrond met gelijke waarde en gelijke bouw- gelqgenheid. De onteigening n\ag eerst doorgang vinden nadat de ver goeding door grondruil is geregeld. 8. De schadevaststelling van in boedels dient die totale aftrek voor niet erkende schade (wegens z.g. luxe) en voor afschrijving samen niet meer te bedragen dan 25 pet. van de opgegeven schade. Het voor de kernvoorziening vastgestelde mini mumbedrag dient met een bijslag voor elk kind te worden verhoogd. Voor de totaalgetroffenen, die nood gedwongen minderwaardige goederen moesten 'kopen, dient een toeslag op de schadevaststelling te worden ge geven. 9. Bij de vaststelling van schade aan bedrijf suitrustingen mag niet meer "dan 35 pet. op de aankoopprijs worden afgeschreven. Bij gedwongen bedrijfsstilstand wegens verlies van dq bedrijfsuitrusting en de onmoge lijkheid deze spoedig te herstellen, dient de Rijksbijdragje vierhoogd' te worden met de bedragen, welke men gedurende de bedrijfsstilstand aan de liquide middelen heeft moeten ont trekken voor noodzakelijk levenson derhoud. 10. De rechtszekerheid dient te worden bevorderd door het geven van ruime openbaarheid aan alle uitvoe ringsbepalingen en voorlichting aan de getroffenendoor na inwerking treding van de Noodwet de getroffe nen nog drie maanden gelegenheid te geven aanvullende of mebwe scha- de-aantgiften te doen en be zwaarschriften in te dienen tegen reeds opgegeven voorlopige vaststel lingen; door het instellen van onpar tijdige regionale beroepsinstanties voor de behandeling van deze be zwaarschriften. NIEUWSBLIK Uitgave: Telefoon No. 19 - Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui naar maat in ALLE maten en modellen worden VAKKUNDIG aangemeten door Gasthuisstraat 13 Telefoon 2487 'v - V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1