TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD Plaatselijk Nieuws Voor BELIJDENIS Binnenland t HeldhaftigJ Boekhandel Firma L. J. VEERMAN Heusden Overgangsexamens Landbouwschool te Andel KERKBOEKJES BELIJDENISTEKSTE DONDERDAG 7 APRIL 1949 No. 6659 voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard HEUSDEN. In tegenstelling met de vorige week werden nu bij de damclub Maandag j.l. mooie en spannende partijen gespeeld. De uitslagen wa ren: Schaap-Jonker 1—1 (stand na li partijen 75). de Graag-Nieuwkoop 2(stand na 3 partijen 60). Bax-Klaren 20 (stand na 5 par- lijen 64). Maandag a.s. voortzetting. ALMKERK. Op de j.l. Maandag ,4 April gehouden Voorjaars-stiererikeuring, werden 40 stuks aangevoerd, waarvan er 23 werden goedgekeurd. Hiervan werden 4 stuks opgenomen in het stamboek, n.T. de stieren van de eige naars H. de Lorm te Giessen, A. van Krimpen te Dussen, de Fokver. te Waardhuizen en de Fokver. te Rijswijk. Dinsdag 19 April a.s. hoopt met het troepentransportschip de Co- ta-Inten onze dorpsgenoot, de mi litair T. de Bok uit indië te Rotter dam te arriveren. Zaterdag 16 April a.s. hoopt het Herv. Kerkkoor alhier, o.l.v. de heer v. Ieperen te Rotterdam, in de Gieref. Kerk aan de Voorstraat een zangavond te 'houden. Toegang vrij, doch er 'zal 'een collecte worden ge houden ten bate van het koor. Gedurende de hiaand Maart 1949 is via helt Districtsbureau te Almkerk betaald aan herstel en her bouw oorlogsschade-ge vallen een be drag van 'f92.014.05, waardoor het totaal is 'gekomen op 3.327.406.12. BRAKEL. Tweede Paasdag wordt alhier in de Ned. Herv. berk, des nam. 2 uur, een vergadering gehouden van de Prov. afid. „Maas en Waal" van Ned. Herv. J.V. op Gier. Grond slag- D>s. v. Galen zal een openings woord sprekends. .Moll zal refere ren over: „Bewapening", ds. Haver kamp over: „Jeugd en Toekomst",; ds. Harkiema over: „Hiet getal 666". CAPELLE. In de Chr. school a.d. Loonse- dijk, werd onder leiding van het hoofd der school, de heer 'P. Busink, de jaarlijkse ouderavond gehouden, welke druk bezocht was. Na het zin gen van Psalm 19 vers 1, gebed en het lezen van een gedeelte van Psalm 78 en de eerste dertien verzen van Johannes 14 hield de heer Busink een inleiding over „Uit de schoolkeu- kien", waarbij hij de vakken op de Lagere school onderwezen behandel de en de rapportcijfers en de over gang ter sprake bracht. Na de pauze, waarin de ouders gelegenheid hadden het werk hunner kinderen in te zien en met het on derwijzend personeel ove,r de vorde ringen 'hunner pupillen te spreken, las mej. C. W. Bommeljé een mooi verhaal voor. De voorzitter van de Schoolvereniging, de heer B. Verhoe ven, bracht het personeel dank voor de moeite, die het zich getrooste en hij wekte de ouders op mede te werken aan de bloei der school.' Nadat het hoofd nog gewezen had op de toelating van nieuwe leerlin gen per 1 April, werd gezongen Psalm 150 vers 1waarna deze goed geslaagde ouderavond met gebed werd gesloten. Onder leiding, van burgemees ter A. Smit, is in de gemeente Sprang-Capelle een comité gevormd, ter voorbereiding van de Anjeractie 1949. In dit comité hpbben zitting mevr. M. Verhoeven-Blankers en de heren Adr. M. Verheiden). L- Polder vaart, W. M. de Bas, J. Kraak, WL J. van Nieuwenhuijzen, P. Heurter, M. C. Rijken, 'C. H. van Caem, (M;. Christ Sr., H. G. de Jong, A. Dees, W. Timmermans en J. Genuit. Met de dagelijkse leiding Ls belast de heer H. M. J. Kommers ambtenaar ter secretarie. - De vereniging „Het Groene Kruis' 'voor de gemeente Sprang- Capelle hield onder leiding van bur gemeester A. Smit, in het Stations- koffiehuis van de heer Pruijssers, haar algemene ledenvergadering. Na opening en goedkeuring notu len volgde net jaarverslag, waaruit bleek, 'dat de wijkverpleegster in het afgelopen jaar 1307 bezoeken voor zieken in 208 .gezinnen en 415 be zoeken vpor t.b.c. bestrijding in 50 gezinnen had afgelegd. Gezinshulp was in 35 gezinnen gedurende 514 hele dagen en in één gdezin gedu rende 8 halve dagen verleend. Eien aanzienlijke uitbreiding tegfenover 1947, toen 243 hele dagen in 17 ge zinnen hulp werd verleend. Verpleeg- materiaal werd 352 maal aan zieken uitgeleend, terwijl van de 8 ligtenten, welke in eigendom zijn, er gemid deld vier gebruikt werden. Op het consultatiebureau voor zuigelingen vonden 72 consulten plaats met 159 nieuw ingeschrevenen. Het aantal hoogtezonbehandelingen bedroeg 583 tegen 106 het vorig jaar. Het leden tal ging vooruit van 1275 tot 1299. De rekening dienstjaar 1947 was nagezien en in orde bevonden door de heren C. Sterrenburg en H. Mayers, terwijl het voorlopig finan cieel overzicht 1948 werd goedge keurd. Een voorstel tot invoering van een contributie ad fo.50 voor de gezinsverzorging werd met algemene stemmen aangenomen. De aftredende bestuursleden mtej. P. J. Rijkeh en de heren burgemees ter A. Smit en C. D. Retapt werden herkozen, terwijl als nieuw bestuurs lid in de vacature de Kruis werd werd gekozen de heer P. Busink. Een 'film over het dagelijks leven en dé" mooie, maar zware werkkring van de wijkverpleegster en andere onderdelen van het Groene Kruiswerk vormde een prachtig slot van deze goedgeslaagde jaarvergadering. In de Vrijdagavond half acht te houden vergadering van de afd. Sprang-Capelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen zal de voor drachtkunstenares, mej. G. Konings uit R,aamsdonk optreden met proza en poëzie. De vergadering vindt plaats in het café van Dijk te Vrijhoeve- Capelle. - De muziekvereniging „Sirena" te Vrij hoeve-Capelle heeft besloten toe te treden als lid van de Ned. Fe deratie van Harmonie- ,en Fanfare- glezelschappen. WERKENDAM. Tot leden van die Commissie voor advies van de directeur van het bijkantoor van het Gew. Arbeidsbu reau te Almkerk zijn benoemd, de heer Fr. Hakker alhier voor de Stich ting van de Landbouw en de heer C. Ippel voor het N.V.V. r De heer H. Warnar, alhier is tot hoofd der C'hr. school te Tuil be noemd. ruime sortering HOUTBRAND De overgangsexamens van de ie, 2e en 3e klasse en het eindekame*n zijn achter de rug. De uitslag is als volgt Bevorderd van de ie naar de 2e klas1 1. A. v. Andel, Uitwijk (met lof). 2. L. v. d. Beek, Genderen. 3. A. v. Dijk, Woudrichem. 4. J. v. Dijk, Woudrichem. 5. J. de FoCkert, Herwijnen. 6. Cs. Hasselman, Poederoijen (m. lof). 7. H. v. Helden, Wijk. 8. W. Kant, Rijswijk. 9. B. Koekkoek, Almikierk. 10. D. v. d. Linden, Brakel. 11. H. de Lorm, Giessen. 12. I. Oldenburg, Uitwijk (m. lof). 13. L. v. 'tSant, Sleeuwijk. 14. P. v. 'tSant, Sleeuwijk. 15. W. Schaap, Woudrichem. 16. Cs. Vprschoor, Almkerk (m.lof) 17. W. Vos, DrongeTen. 18. G. Vos, Andel. 19. F. v. Wijlen, Genderen. 20. P. v. Wijk, Aalburg. 21. J. v. Zandwijk, Herwijnen (met lof). 22. L. v. Zandwijk, Herwijnen. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse 1. A. A. v. d. Assem, Werkendam. 2. C. v. Bergeyk, Wierketnidam (voorw. 3. A. Blankers, Veen. 4. J. Crielaard, Andel. 5. J. d. Dekker, Veen. 6. P. A. -d.. Dekker, Dussen (vw.). 7. J. A. d. Gier, Gorinchem fvw.jl 8. H. C. Hoeve naren, Dussen. 9. C. Kant, Rijswijk. 10. F. Kant, Rijswijk. 11. J. Kant Jz., Almkerk. 12. J. Kant Aztti., Rijswijk. 13. H. S. Koekkoek, Almikierk. 14. D. Millenaar, Dussen "(voorw.'). 15. A. Nieuwkoop, Wijk. 16. A. v. Oudheusden, Waardhuizen. 17. G. de Peuter, Almkerk. 18. J. Schouten, Andel. 19. P. Schouten, Waardhuizen.' 20. J. Verhoeven, Rijswijk. 21. J. Verschoor, Almkerk. 22. B. J. Versteeg, Genderen. 23. A. B. Verwijs, Andel (voorw.J. 24. P- Mi. A. Verwijs, Andel. 25. G. A. v. d. Werken, Aalst. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse 1. J. v. d. Beek, Genderen. 2. W. D. Blankers, Veen. 3. W. Bleyenberg, Wijk. 4. P. Bok, Poederoyen (met lof). 5. B. v. Breugel, Almkerk.. 6. M. Crielaard, Andel. 7. A. v. Drunen, Nieuwendijk. 8. C. H. v. Giessen, Wijk. 9. B. M- Ippel, Werkendam. 10. M. J. Kentie, Woudrichem. 11. B. Koekkoek, Almikierk. 12. A. Kolff, Almkerk (met lof). 13. A. J. Kuipers, Wijk. 14. J. 'tLam, Veen. 13. J. A. de Lorm, Giessen. 16. J. Mans Az., Aalburg. 17. J. Mans Jz., Aalburg.. 18,. J. M;. Mans Jz., Aatlburg, 19. J. B. Nieuwkoop, Wijk. ^o. J. v. Oudheusden, Waardhuizen. 21. F. P. Raams, Dussen. 22. D. A. v. Rijswijk, Wijk. 23. L. C. Schreuders, Werkendam (Biesbosch). 24. A. Straver, B.-Broek (rh. lof). 25. J. C. Visser., Werkendam (Bies bosch). 26. J. Westerlaken, Rijswijk. 27. G. v. Wijnen, Aalburg) 21 leerlingen hebben op 1 April de school met een diploma verlaten. Een diploma met vrucht (gem. cij fer een 6) verwierven: 1. O. d. Dekker, Andel. 2. A. P.. v. Wijk, Genderen. 3. J. G. v. Wijk, Genderen. 4. L. v. Zandwijk, Herwijnen. Een diploma met veel vrucht (gem. cijfer een 7): 1. A. van Bergeijk, Werkendam. (Biesbosch). 2. D. de GraaJf, Nieuwendijk. 3. J. Kant, Werkendam (Biesb.)., 4. J. A. Schreuders, Werkendam (Biesbosch). 5. K. Vink, Woudrichem. Een diploma met zeer veel vrucht (igem. cijfer een 8 of hoger) 1. C. v. Arkel, Herwijnen. 2. C. H. Bok, Poederoijen. 3. W. J. Bok, Poederoijen. 4. G. Crielaard, Andel. 5. G. Duyzer, Poederoijen. o. 15. r. v. uammeren, oenderen. 7. G. J. v. d. Giessen, Vuren. 8. J. W. de Rover, Sleeuwijk. 9. G. Schreuders, Genderen. 10. A. T. C. Snoek, Almkerk. 11. H. v. d. Zalm, Brakel. 12. J. A. v. Zandwijk, Herwijnen. Als blijk van waardering .gaven de scheidende leerlingen hun leer meester een prachtig electrisch ka cheltje cadeau. Leerling G. Crielaard uit Andel bracht hem namens zijn mede-scho lieren dank voor het genoten onder wijs. Verder werd nog het woord gevoerd door de Rijksland'bouw con sulent Ir. J. M. Schijen, door de heer A. D. van der Schans,, voorz. van het schoolbestuur eh door de hee? G. v. d. Beek, voorz. der. oom- missie van Toezicht. Voor de nieuwe cursus, die D.V. 21 April aanvangt, zijn 25 jongens ingeschreven. De lessen worden hervat onmid dellijk na de Paasvacantie, di.i. voor de,2e klas op Dinsdag 19 April. De school telt dan. .weer 99 leer lingen. 1 IIANDEL IN OPFOK- EN FOKZEUGEN. ingang van 11 April a.s. zal op de voornaamste veemarkten de handel in opfok- en fokzeugen wor den toegelaten. Bij koop en verkoop van opfok- en fokzeugen blijven aan koop ver gunn in gen voor ge s chre ven terwijl het vervoer moet zijn gedekt door een geleidebiljet. De voor het vervoer naar de markt vereiste geleidebiljetten moeten bij de plaatselijke bureauhouders wor den aangevraagd. Pc marktadmini- s tra ties zullen geleidebiljetten afge ven voor het vervoer van de markt af. De plaatselijke Bureauhouders ver strekken nadere inlichtingen voor welke markten geleidebiljetten kun nen worden verstrekt. Ons Feuilleton In haar zwakke toestand wias de vervulling van die wens hoogst on waarschijnlijk en elke dag stond Lau ra op met vrees of legde zich ter ruste me^ de angst, dat er iets kon gebeuren, dat de zieke zou schokken. Alle brieven, ifi het bijzonder die uit Indië, werden voor haar geheim ge houden, tot hare schoondochter over tuigd was dat zij niets verontrustends bevatten, en het was in het oog lopend voor allen die haar 'kenden, dat die voortdurende zorg ook haar lichaam onderlijnde. Zii bewoog zich weer onder hare vriendinnen als wel eer hare moeder wilde het zo maar dikwijls waren haar wangen bleek eh was haar hart beklemd, wanneer haar lach vrolijk was. Haar enige troost waren de brieven >dn Herbert en deze las zij de kranke voor, die er dan van de aankomst van de ene mail tot de andere stof gienoeg in vond tot spreken, met een ernst, die aandoenlijk was ofn aan t;e horen. IJc geloof, dat ik heJ: besterven zou, zo ik vah Herbert niets moest horen," zeide zij op zekere dag, toen He mail te laat was aangekomen en de bezorging der brieven daardoor vertraagld was. „Wat zouden wij doen, zo er een maand moest voorbijgaan, zonder tijding van hem te ontvan gen?" „Hebt 'daar gieen vrees voor, ma ma; hij is zeer nauwkeurig in zijn oor re sponden tie „Hij is nauwkeurig in alles, God zegene hem!" zeide de moeder miet vuur. Voor Herbert Grahame anderhalf jaar in Indië geweest was, trof hun allen een grote slag. Hun enig kind, hun teergeliefd zoontje, werd door een ziekte aangetast en stierf na wei nige dagen. Het was een verschrikkelijke slag voor Laura, moeilijker bijna om de tijding aan hare echtgenoot, wiens afgod de knaap was, te melden, dan om hem zelve te dragen zeer moeilijk om het verlies aan hare schoonmoeder mede te. delen, die zo innig aan de knaap gehecht was. Het was zo doods en stil in huis nu zijn vrolijke stem niet meer ge hoord werdde last der smart scheen te zwgar voor de verlaten vrouwen, en toch wachtte een van haar nog, een zwaarder leed. De tijd der mail 1 was aangekomen en de oude dame begon zich reeds ongerust te maken over het uitblijven der brieven. „Zoudt gij denken, dat wij er he den een zullen ontvangen?" vroeg zij op zekere morgen, toen haar doch ter het ontbijt voor haar gereed maakte. „Ik geloof het niet, mamahet is morgen eerst de dag en dan komt hij zeker". „Ja, zeer zekerHerbert heeft het nog nooit verzuimd te schrijven en zal het ook nu niet doenl" „Nieen, dat zal hij ook niet mama. Wordt nu maar niet ongeduldig, want dat zou u kunnen benadelenmor gen bij uw ontbijt zult ge uw brief ontvangen, die zal u weder jong en sterk maken". 1 „Dat doen zijn brieven altijd". Een oude bediende trad binnen met drie brieven, doch van geen belang. „Geen berichten uit Indië voor morgen, mama," zeide zij vrolijk daarop ziende dat de dienstbode haar veel betekenend aanzag, vroeg ze „Wat is er, J^Jason?" „Er is iemand beneden, mevrouw, die u wenst te spreken", was het antwoord, „zo gij geen verhindering hebt". 1 „Ik ben gereed met mijn ontbijt, mijn kind", zeide de oude damie. .„Bel slechts dat Mary komt om af te ne men, en ga. Wie is het Mason?" „Ik weet het niet, mevrouw" was het antwoord, „ik weet alleen dat men naar uw dochter gevraagd heeft". Laura gaf haar schoonmoeder een kus en verliet met Mason de kamer, de deur behoedzaam achter zich slui tende. Toen zij aan de trap gekomen waren, nam zij Mason bij de arm. „Wat is er gebeurd?" vroeg zij. „Gij hebt mij iets te zeggenik zie het aan uw gezicht. Zijn er n$g meer brieven?" „Mason opende de deur der nabii- zijnde 'kamer en ging er miet haar meesteres in. „Misschien heb ik er verkeerd aan gedaan", zeide zij, „misschien is het ook niets, maar wees niet boos pp mij, lieve mevrouwde mail van In dië is aangekomen". „Aangekomen „Ja, mevrouw, en deze brief heb ik aangenomen. O, mevrouw, ik vrees •dat het niet goed is het is niet de hand van mijnheer!" Zij bracht een brief te voorschijn, die het kenmerk droeg van het gou vernement, en legde hem voor hare meesteres op tafel. Op het adres stond in de ene hoek „In dienst Harer Majesteit" en het was van gen haar geheel onbekende hand. „Laura nam hem op en haar hand beefde hevig toen zij het zegel ver brak. „Zie hoe dwaas ik ban", zeide zii tot Mason. „Het zal wel niets te betekenen hebben, maar toch is het zeer voorzichtig van je, hem niet in de kamer van mijn moeder gébracht te hebben". Zij opende de brief en bij de eer- ste weinige woorden overdekte een dodelijke bleekheid haar gelaat en de I glans verdween uit haar ogen. „Verlaat mij, Mason," zeide rij, hees fluisterende, waardoor de ge trouwe dienstbode hahr méér na derde- „O, mevrouw," riep zij uit, „zend mij niet van u wegik zie het, gij hebt slechte tijding". 1 „Straks, Mason, zal ik bet je zeg gen, ga nu been. Laat .mij een ogenblik nadenken", bracht zij in af gebroken woorden uit. Ein Mason ging heen en haar trouw hart zeide haar, diat een gro te ramp haar meesteres "had getrof fen. En inderdaad, het is 'een der groot ste rampen voor een 'liefhebbende echtgenote, wanneer zij verneemt dat rij weduwe geworden is! De brief was kort en officiéél, maar gieén woord ^an troost om het verschrikkelijke leed, dat haar zo koud in weinige regels werd medegedeeld, een wei nig te verzachten. Hij bevatte slechts daadzakenMr. Grahame had een expeditie gemaakt in het binnenland met nog drie gndere 'heren en zij waren allen door het omslaan van een boot verdronken. Niets meer, geen zoet woord van troost uit ,een mededogend hart, om de scherpe hoeken van deze verschrikkelijke slag weg te nemen. En Laura was alleen en moest die slag alleen dragen zo goed zij kon, terwijl er geen vrien- clenhart w,as om haar te steunen .en de hevige beproeving te helpen dra- gen. Mason, die buiten was blijven staan, hoorde een of twee kreten, daarop volgde stilte een stilte zo lang en zo diep, dat zij de deur einjdelijk zacht opende. Mrs. Grahame lag be wusteloos op de grond, met de open brief naast zich. Mason nam hem' op. (Wordt vervolgd). behorende bij het (Voor Dames Marrocco leder, gewatteerde band met riemsluiting, in donkerblauw, bruin en zwart le kwaliteit lederf 9,10 2e kwaliteit leder in genoemde kleuren 3e kwaliteit kunstleder le soort marocco half glad in bruin en zwart le kwaliteit Herenboekje, zwart marocco leder, Test., Psalmen f7,50 f4,90 f9,95 f8,65 EN ANDERE HUISBIJBELS en KERKBOEKEN in diverse uitvoeringen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5