J Voor BELIJDENIS y h Burgerlijken Stand Boekhandel Firma L. J. VEERMAN Heusden BELIJDENISTEKSTEN Het Wondere Vliegen De Rehabilitatie van de mindervaliden KERKBOEKJES N. Na een kort inleidingswoord ,van de heer J. !M. Eeijerman, Arts te Werkendam, nam de heer Th. M. A. J. Heijmans, voorzitter van de Provin ciale A.V.O. Raad in Noordbrabant het woord. De heer Heijmans begon met er op te wijzen, dat h^t niet in zijn be doeling lag, 'te yolstaap met het hou den ener voordracht over de beteke nis, doel en werkwijze ,van de A.V.O. maar meer, de aanwezigen ,te begees teren tot deelname aan het A.V.O. werk en Is overtuigd daarin te zullen slagen wanneer hij mededeling doet van enige voorbeelden van het grote geluk cjoor de A.V.O. aan menig zor genkind gebracht. Onder de vele euvelen waaraan on ze maatschappij nog lijdt en mank gaat, treedt naar voren, valt op de achterstelling van de man of vrouw, die, door lichamelijke of geestelijke tekortkomingen, de maatschappelijke wedloop niet kan bijhouden, niet zo- veer 'kans heeft in het leven als de volwaardige. Zij kunnen er niet op rekenen, als gelijkwaardig gemeen schapslid te worden aangemerkt. Niet, dat zij opzettelijk als minderwaardig worden behandeld. Dat niet, maar veelal rest hun slechts het medelijden zonder daadwerkelijke bijstand van de sterken. Men heeft geen tijd en, om eigen belangensfeer, geen bepaalde interesse voor zijn lichamelijk of geestelijk misdeelde of getroffen me debroeder of -zuster. In vroegere tijden werden de licha melijk of geestelijk gebrekkigen ter dood gebracht ,maar in latere be schavingsperioden werden de opvat tingen meer eri meer gewijzigd en werd aan de ouders het recht ontno men, hun kind te doden. Daardoor bleven meer abnormale kinderen in leven, maar hun lijden vwerd er niet minder door. Met het langzamerhand veldwinnen van de humanitaire ge dachten, werd de mentaliteit t.a.v. de gebrekkigen minder. Van paria tot gedulde en tenslotte ,üot verpleeg de, dat was al een hele evolutie in het denken van die tijd. Gelukkig is er sedert meer dan een tweetal decennia in ons land kentering op dit gebied. Er is sedert deze jaren, onder leiding pjf invloed van de Ned. Ver. ;tot bevordering! van de Arbeid voor .Onvolwaardige Arbeidskrachten „de A.V.O." eeri be weging gaande ten gunste yam de maatschappelijke positie der lichame lijk en geestelijk gebrekkigen. Vóór de komst van de A..V.O. ten andere organen, waren er die individueel' werkzaam waren op dit terrein, doch hu heeft de gemeenschap dit vraag stuk meer en meer tot zich getrok ken. Meer en meer bleek, dat het vraag stuk van de arbeidszorg voor gees telijk en lichamelijk gebrekkigen een vraagstuk is van organisatie. Men zoeke voor ieder mens de voor hem meest geschikte arbeid, passé, door opleiding of hulpmiddelen, desnoods de arbeidsmogelijkheden van de mens aan aan de speciale eisen van be paalde arbeid of omgekeerd, men passé door technische herzieningen, door veiligheids- of beschermings maatregelen, door invoering van be paalde machines de arbeid aan aan de capaciteiten der mensen en men heeft de oplossing van dit pro bleem. Een onvolwaardige ,een niet vol waardige, een minder valid©, een ge brekkige, een gehandicapte moge niet in alles gelijk te stellen zijn met een volwaardige, met de mens naar li chaam en geest goed uitgerust; hij mogje uit de aard der zaak niet zo- vee i kansen in het leven heib'ben als hij, die zonder geestelijke of lichame lijke gebreken is, maar een onvol waardige is geen minderwaardige, die buiten het arbeidsleger moet worden gestoten en aangewezen blijft op particuliere openbare of niet open bare weldadigheid, met alle nadelige gevolgen daarvan voor individu, voor gemee'nschap. Hij kan zijn plaats op volwaardige wijze innemen, mits men met de arbeids toe wij zing maar reke ning houdt met zijn defect of ge brek. Reeds is proefondervindelijk be wezen, dat tal van onvolwaardige ar beidskrachten verschillende werkzaam heden even goed kunnen verrichten als hun volwaardige collega'sb.v. de blinde als telefonist, masseur, ty pist, musicus enz., de doofstomme als meubelmaker, schoenmaker, typo graaf enz.de lichamelijk verminkte als portier, bode, tekenaar, kantoor bediende en in allerlei hand- en ma- chinearbeidde geestelijk defecte in eenvoudige handenarbeid enz. En hun kansen stijgen aanmerke lijk, als de aard en de methode der werkzaamheden enigszins aange past worden aan de arbeidsmogje- ijkheden van betrokkenen of als méér pij de tewerkstelling der arbeiders op de onderscheidene arbeidsplaatsen re kening zou worden gehouden met de lichamelijke en geestelijke capa citeiten van hen, zo ncxlig, na het verlenen van prothesen of na een speciale opleiding. Dit laatste is ontelbare malen in de praktijk gebleken, vooral in de landen, die na de eerste wereldoorlog reeds milEoenen Verminkte oorlogs invaliden in het productieproces moes ten opnemen. Getracht moet dus worden, voor elke onvolwaardige arbeidskracht een hem passende werkkring te vinden, hem eventueel voor een bepaald werk geschikt te maken, zodat de onvolwaardige zich als een volwaar dige kan ontplooien en zich gemak kelijk kan handhaven. Bij de indeling der onvolwaardigen in categoriën moet rekening worden gehouden met het feit, dat elke cate gorie niet alleen speciale studie ver eist, maar bovendien speciale moei lijkheden oplevert met betrekking tot de speciale zorg en tevens speciale mogelijkheden, ten aanzien van de ar beidsvoorziening, in zich sluit. Op grond van een en ander is de na volgende indeling te maken: A. de lichamelijk onvolwaardigen I. de lichamelijk gebrekkigen en misvormden II. de zintuigelijfc gebrekkigen: a. de slechthorenden en doven b. de doofstommen c. de blinden. B. de geestelijk onvolwaardigen: 1de krankzinnigen. 2. de zwakzinnigen a. de debielenlb. de imbecil- len; c. de idioten. 3. de psychopathen. 4. de toevallijders. Cyril Burtvervolgens 5. de achtergeblevenen en ex treem dom men. 6. de misdadigers. 7. de neuropathen. C. de door een langdurige lichaams- of geestesziekte onvolwaardig ge worden personen. D. de ouden van Aagten. i Bij de laatste volkstelling in Neder land (op 31 December 1930) waar aan de A.V.O. heeft mogen mede helpen, werden op 3.361.032 inwo ners, behorende tot 505 gemeenten, in totaal 54052 lichamelijk gebrekki gen geteld, dat wil dus zeggen, dat plm. 1.6 pet. van de bevolking van ons land destijds een lichamelijk ge brek had (Verslag Staatscommissie blz. 33). Berekend naar een bevol king van 9.000.000 (toestand op 1 Januari 1942) zou ons land, op .ba sis van genoemde 1.6 pet. thans 144.000 lichamelijk gebrekkigen tel len. Blijkens de berekening der Staats commissie worden op 10.000 inwo ners aangetroffen 10.A. blinden 22.6 slechthorende plus doof stommen 49.7 lichamelijk gebrekkigen totaal 82.7 lichamelijk onvolwaardi- gen Volgens deze cijfers mogen wij aannemen, dat in Nederland op 1 Januari 1942 ongeveer 1/4 millioen lichamelijk onvolwaardigen werden aangetroffen. Een recent onderzoek is ingesteld in de kop van Drenthe door Dr. Stratingh uit Peize. Deze vond bij ruim 12.000 personen 2.3 pet. on volwaardigen hiervan was 15 pet. lichamelijk onvolwaardig en 0.8 pet. geestelijk onvolwaardig. De cijfers die Dr. Stratingh vond, zouden uitgebreid over het hele land (9.000.000) een on vol w aardige naan tal van 208.800 opleveren, waarvan 140.400 lichamelijk- en 68.400 gees telijk onvolwaardigen. Dr. Stratingh komt tot de conclu sie, dat 41.4. pet. van alle personen, die nu nog als „Onzelf standi gen" moeten worden beschouwd tot „Maat schappelijk zelfstandigen" hadden kunnen worden gemaakt, aangezien het mogelijk moet worden geacht hun arbeidsgeschiktheid tot boven de 60 pet. pp te voeren. Dit wordt .nader met voorbeelden toegelicht. Indien de cijfers worden toegepast op het gehele Rijk, komt Dr. .Stra tingh tot f8.000.000 voor A en tot f37.000.000 voor de B-groep. Dat de regering deze zaak ter harte gaat, De gemiddelde bezoeker van een vliegveld vraagt zich vol verwonde ring af hoe het mogelijk is, dat die ruim 40 ton aluminium-smlefinhoud het moderne verkeersvliegtuig, zich zo maar als een veertje in de lucht verheft. En toch is bet zo eenvoudig. Er was eenseen natuurkundige die onderzoekingen deed ojp 'het ge bied van de luchtkrachten. Deze man deed oip zekere dag de ontdekking, die in een later stadium de mensheid in staat stelde eeh eeuwenlanig ge koesterd ideaal te verwezenlijkenhij ontdekte nil. dat eenplat vlak, dat onder eten bepaalde hoek met een luchtstroming werd gehouden, een op waartse kracht ondervindt-' Wanneer men dus een plat vlak met een be paalde snelheid voortbewoog door de lucht, werd dit platte vlak door de luchtstroom opgetild. Van dit platte vlak naar een vlieg- tuigvlieugel was nu nog maar een Kdeine stap. Het vliegtuig zou dan na deze ontdekking ook vrij gauw werkelijkheid geworden zijn, als Ja, als De ontbrekende schakel. De voorwaarde om het platte vlak, alias de vliegtuigvleugel, van de grond te krijgen was dat het zich met een 'bepaalde snelheid door de lucht moest bewegen. Maar om de vereiste snelheid te verkrijgen was een lichte en toch sterke motor nodig en die ontbrak de pioniers nog. "De benzine motor 'bestond nog niet en de an dere motoren (stoommachine e.d.) waren veel te zwaar om in |een lucht vaartuig te worden ingebouwd. Zo kwam de twintigste eèuw. Op papier was het probleem van de men selijke vlucht allang opgelost, maar werkelijk gevlogen had nog geen mens. Toen kwamen de .gebroeders Wright, twee eenvoudige fietsenma kers uit Kitty Hawk in Noord-Ame- rika, met de sensationele mededeling, dat zij op 17 December 1903 voor het eerst met een vliegtuig los van de aarde waren geweest. Het was maar een sprongetje van 40 meter, iets langer dan de vleugei .van teen Constellation Maar het was gelukt. Met een ©i- gengebouwde tweedekker, uitgerust met een zelfgebouwde Wright-motor van 1,2 PK, kwam het eerste vlieg tuig los van de grond. Vandaag vlie gen K.L.M.-Constellations met vier motoren van 2500 PK elk, van het zelfde Wright-fabriikaat, van Mauri tius naar Batavia, ©en aTstarid van 5500 km. Als één schaap over de dam is Nu het begin er eenmaal was, kwamen er spoedig meer vliegers. Ofschoon aan de ene kant in die ja ren vliegen nog werd beschouwd als de kortste en de zekerste weg naar bet .graf, werd aan de andere kant in laboratoria aan het nog erg wrak kige samenstel van bamboe en zeil doek gedokterd om er een bruikbaar vliegtuig van te maken. Mien ont dekte, dat een gebogen vlak meer hefkracht, oftewel lift gaf dan een plat vlak; daarom gaf men de vlieg- uigen licht gebogen vleugels. In de rolle onderkant bleken toen echter schadelijke luchtwervels te ontstaan, daarom vulde men deze onderkant op. Op deze wijze ontstond de mor derne vliegtuigvleugel met zijn stroomlijnvormige doorsnede. •Maar men ontdekte nog meer. Uit onderzoekingen bleek n.'l. dat de op waartse kracht, die het vliegtuig van de grond heft, voor eeh derde deel uit druk en voor twee derde deel uit zuiging bestaat. Een vliegtuig rust dus niet op de luchtlagen er onder, maar „hangt" in de lucht. Niets nieuws onder (de zon. Op. deze eenvoudige beginselen be rustte het succes van de twee Ame rikaanse broeders, die in 1903 het eerste sprongetje maakten; vijf en veertig jaar later zijn het nog dezelf de beginselen, die het mogelijk ma ken, dat vliegtuigen van ruim 40 ton zich licht als een veertje van de grond verheffen. Doordat de vier krachtige motoren de machine met een snelheid van ver over de 100 kilometer over de betonnen startbaan trekken, krijgt de vleugel van de erlangs stromende lucht voldoende lift om de grote vogel van de aarde los te maken. De machines zijn weliswaar veran derd het aan twee passagiers plaats biedende tweedekkertje van {alten en zeildoek, waarmee u© K.L.M. In 1.920 begon te vliegen tussen Amsterdam en Londenv heeft thans plaats ge maakt voor de snelle, gestroomlijnde, blinkende metalen Convair Liner, die 20 maal zoveel passagiers meeneemt, maar liet principe is hetzelfde geble ven. ruime sortering HOUTBRAND En toch is het zo eenvoudig jd blijkt wel uit de onlangs in werking getreden wet op de plaatsing van onvolwaardige arbeidskrachten. Na uitvoerig te hebben gewezen op de doelstelling van de A.V.O.- bevordering van "de arbeid voor on volwaardige arbeidskrachten in de ruimste zin van het woord, dnong, spreker aan dat in iedere gemeente, stad, dorp of gehucht, iemand moet zijn, tot wie men zich ;in een geval van mindere validiteit kan wenden om hulp en raad, opdat pp de duur aan de verwaarlozing, welke men nog allerwege tegenkomt in de stad zowel' als op het Nplatteland een einde komt. Die correspondenten, ad- viesbureaux en afdelingsbesturen zijn de voorposten van de A.V.O. Onder auspuciën \pn de Stichting ter bevordering van de Welvaart in het Land van Heusden ©n Al te na en de Biesbosch „Sectie Volks ge zondheid" is hier al meer dan een jaar geleden een Advies-Bureau opge richt, hetwelk maandelijks zitting houdt te Sleeuwijk, w,aar voorlichting en bijstand wordt verleend, maar wij moeten hier 'komen tot een eigen afdeling. Verder mochten de aanwe zigen beluisteren de persoonlijke er varingen van de heer Heyman^, op gedaan in liet A.V.O.-werk in Noord- Brabant, waaruit frappante dingen naar voren kwamen. Die heer ,J. M. Beijerman, voorzit ter van de Interlocale Advies Com missie dankte spreker voor zijn uit voerige uiteenzetting en bezieling voor het A.V.O.-werk. Spr. wees ©r op, dat dit jaar een enquete ^al' worden ingesteld in het Land van Heusden en Altena en geregistreerd zal wor den elk geval van lichamelijke- en geestelijke gebrekkigen en deed een beroep op alle aanwezigen om ons hierbij behulpzaam te zijn. De heer Beijerman sloot deze bij eenkomst en dankte de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid. I1EUSDEN. Over de maand Maart. Geboren: Jan, z. van C. v. Gies sen en S. J. Mans; Henricus A. M., z. van "M. J. Smits en A. M. A. van Hemert; Emma, d. vail D. A. v. d. Steenhoven en D. Treffers; Hendri- ka Tj., d. van P. T. A. Sprengers en B. Jonker; Johannes F. M., z. van F. J. Nouwens en J. M. Uijtert; Martinus J. J., z. van H. A. de Wilt en A. v. d. Sanden; Johannes M. A., z. van M. M. de Hart en A. C. Bruijs- ters; Elisabeth M., d. van A. A. de Kort en E. de Looijer; Antonius J. M., z. van L. M. Fitters en J. M. v. Wijk; Cornelia H. M. J., d. van A. J. A. v. Bokhoven en C. H. M. Rom- me; Hendrika A. J., d. van A. A. Bax en J. M. Lamers. Getrouwd: Andries H. Nieuwkoop 22 j. en Maria Hakkel 19 j.; Aart Bouman 33 j. en Dirgje Bax 29 j. Overleden: Martinus v. d. Besse- laar, 73 j., wedn. van J. P. v. Over- beek; Antonia J. H. M. de Bonth 3 d.j Adrianus C. Nooten 51 j.; Adri- ana C. Smetsers, wed. van N. de Ivort 84- j.Johanna T. M. de Leeuw 62 j.; Johanna A. Buijs, wed. van F. H. Verhoeven 81 j. ANDEL. Over de maand Maart. Geboren: Adriaan, z. van J. A. Nieuwenhuizen en T. A. C. Smoo- kers; Marinus, z. van P. de Fijter en S. J. de Cloe; Cornelis A. W., z. van J. de Cloe en M. H. Jiskoot. Getrouwd: J. v. Wijngaarden 68 j. en G. E. Willemstein 65 j. Overleden: Izaak den Dekker 59 j., echtg. van C. Vos; Adriaantje de Fijter 78 j., echtg. van O. v. Andel. ALMKERK. Over de maand Maart. Geboren: Cornelis, z. van W. S. v. d. Zou wen en A. J. Vermeulen; Hendrik, z. van T. Ouwerkerk en D. Boom; Teunis J. W., z. van A. v. Breugel; Leendert, z. van C. Ver steeg en E. J. de Rooij; Hendrika, d. van S. M. de Rooij en G. van Maastricht; Arno ld a P., d. van G. Vink en W. v. Drunen; Gerrit A., z. van T. v. Helden en A. Kamp. DE WERKEN c a. Geboren: Juliën, z. van H. L.'van Wordragen en R. v. Vuren; Hendri ka, d. van P. Iloeke en iW. Vos; Antonetta, d. van J. Lustig en 'M. Ippel; Bastiaan J., z. van N. Ver- j steeg en E. J. Kolijn; Peter, z. van H. Verschoor en S. v. Burgel; Janna, d. van C. Smits en P. Verbeek. Ondertrouwd: Pie ter van der Wiel 24 j. en B. v. Helden 22 j.; Jan Willem Ippel, 35 j. en Maria V. d. Wiel 38 j.; Gerrit L. Ritmeester, 32 j. en Petronella de Jong 34 j. Overleden: Cornelia W. Brander horst, eclitgen. van M. Hoeke, 53 j.; Stijntje Vos, wed. van J. C. v. Drunen, 86 j. GIESSEN. Geboren: Johannis J., z. van T. v. Tilborg en M. Sack; Dirk, z. van A. Hartman en P. v. Veen; Adriana, d. van J. Ivamp en MJf v. Vugt; Wil- lemina, d. van C. Groenenberg en E. Westerlaken; Arie, z. van 1. Stra ver en C. D. v. Helden. Overleden: J. J. v. Tilborg, echtg. van J. Flshouc 7U j.; A. Roza, ©eni gen van A. Westerlaken 56 j. RIJSWIJK. Geboren: Joh an C. M. P., z. van C. D. Sanner en B. d. Dunnen; So- phinus A., z. Van A. W. Besselink en G. Tieben; Adrianus H., z. van A. C. T. v. Daaien en D. M. A. Wes terlaken; Geertje C., d. van A. C. Hobo en A. v. Giessen; Gerrit J., z. van G. Zwart en J. Nieuwenhuizen; Johanna, d. van A. Versteeg en W. P. v. Anrooy; Frans A., z. van Fr. v. Heukelum en "M. Westerlaken; An tonia G., d. van A. Smits en W. de Vos; Alida, d. van A. Vos em J. E. Lievaart; Teunis A., z. van P. Wes terlaken en J. J. v. Tilborg. OverledenSophinus A. Besselink, 6 weken. Getrouwd: Hendrik Bertus Co- lijn 32 j. en Teunije Kant 31 j. POEDEROIJEN. Over de maand Maart. Geboren: Hilleke A., d. van J. v. d. Werken en P. Smits; Arie, z. P. Brugmans en L. Scheffers; Ondertrouwd: R. v. Steenis 30 j., en F. Verheij 22 j. Getrouwd: A. Kastelein 35 j. en T. v. Giessen 30 j. Levenloos aangegeven: 1. VEEN. Over de maand Maart. Geboren: Jetze, z. van A. Vos en J. Timmermans; Jacob, z. van S. Vos en H. B. v. Andel; Pieter,z.van P. Smithjes en D. E. v. Helden. Getrouwd: Wouter J. v. d. Maa- den 26 j. en Geertruida Timmer mans 18 j.; Cornelis Vos 28 j. en Uacoba C. v. d. Schans 18 j. WERKENDAM. Geboren: Neeltje W., d. van G. Visser en J. Sterkenburg; Adriana d. van A. Holster en J. v> d. Stelt.. .r (Voor Dames Marrocco leder, gewatteerde band met riemsluiting, in donkerblauw, bruin en zwart le kwaliteit leder f 9,10 2e kwaliteit lederf 7,50 in genoemde kleuren 3e kwaliteit kunstleder f 4,90 le soort marocco half glad in bruin en zwart f 9,95 le kwaliteit Herenboekje, zwart marocco leder. Test., Psalmen f8,65 EN ANDERE HUISBIJBELS en KERKBOEKEN in diverse uitvoeringen j I f

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 4