Burgerlijken Stand Uittreksel uit het jaarverslag Ons Landbouwhoekje. Is onze Landbouwvoorlichting nog te vertrouwen Stichting 1940-1945 over 1948. Scheepjesbreiboek De heer Naaijen heeft gehoord, dat de verenigingen moeten zorgen dat het lokaal leeg is 0.1s het 's morgens weer door de huishoudschool wordt gebruikt en waar moet jb.v. de mu ziekvereniging blijven met haar ma teriaal. De Voorzitter zegt, dat er dan uit gezien zal moeten worden naar berg ruimte. Overdag zijn alle lokalen in gebruik voor de school, i De heer de Fijter bespreekt de aanstelling van een gezinsverzorgster, waarvoor de gemeente een bedrag van f 200.maximum per (jaar be schikbaar zal stellen. Het lag in de bedoeling deze aanstelling die >van de Ned. Herv. kerk uitgaaft (in samenwer king met de Geref. berk en de ge meenten Giessen en Rijswijk, ite doen plaats vinden. De Geref. kerk .doet echter niet mee en ook de gemeenten Giessen en Rijswijk hebben izich te ruggetrokken. Spr. vraagt zich af of de kosten niet te thoog zullen worden, nu Andel alleen overblijft. De Voorzitter zegt toe, «dat B. en W. ook dit nader jzullen bezien. De heer Naaijen zou (jets willen zeggen over vergoeding voor (kinde ren die de achterlijke jschoöl in Go- rinchem bezoeken. 1 De Voorzitter zegt, dat jdit het punt betreft, dat in (geheime zitting zal worden behandeld. De heer Naaijen zag en het Vereni gingsgebouw gaarne een vast tpodium aangebracht. De Voorzitter belooft, dat (B. en W. ook deze kwestie zullen (bezien. De openbare vergadering wordt hierop gesloten, de raad (gaat over in geheime zitting. j Vqor het eerst sedert de oprichting van de Stichting 19401945 kon de financiële verzorging der verzets- slachtoffers zich m beginsel baseren op een afgerond stelsel van over heidsvoorzieningen. Kon Stichting 19401945 in zijn vorige jaarver slag reeds melding maken van de totstandkoming van de ,,Wet bui tengewoon pensioen 19401945'.', die voor invalide deelnemers aan het ver zet en nagelaten betrekkingen, van ge vallenen in een 'bijzonder rijkspen sioen voorziet, 1948 bracht de Ko ninklijke Besluiten, die uit de wet dienden voort te vloeien en die de wettelijke regeling completeerden. Speciale aandacht verdient het K.B. van 9-4-1948 (Stbl. 1 362), dat regelt op welke wijze inkomsten, die door gepensionneerden naast hun buiten gewoon pensioen worden geïioten, oip dat pensioen worden geminderd. Zijn huidige vorm achit Stichting 19401945 in zoverre bevredigend, dat epn moeilijk vraagstuk, te weten de bemoeienis van overheid c.q. Stichting 1.9401945 met het par ticuliere leven van de verzorgden op gelukkige wijze is opgelost. Het on derzoek naar de neveninkomsten der gepensionneerden zal op grond van it K.B. in beginsel slechts via de belastingdienst plaats vinden. Onge wenste inmenging wordt hierdoor voorkomen. Ook op andere punten verheugt Stichting 19401945 zidh over het begrip, dat van overheidszijde voor de belangen van de verzorgden is betoond. Een regeling, beogende om extra kosten van verpleging en geneeskun dige behandeling, die kans biedt op algeheel herstel of duurzame ver mindering van de invaliditeit ten laste van het Rijk te nemen, is inmiddels tot stand gekomen. Vrijwel gelijktijdig met de wette lijke voorzieningen voor vcrzetsslacht- offers kwamen overeenkomstige rege lingen voor militairen, zeelieden ter koopvaardij en hun nagelaten betrek kingen tot stand. De uitvoering van de Wet buiten gewoon pensioen 19401945 vergt van Stichting 19401945 bij iedere pensioenaanvrage ten eerste een on derzoek naar de vraag of de aan vrager dan 'wel de betrokken omge komen verzetsman door daad of hou ding heeft bijgedragen tot het binnen lands verzet; ten tweede een onder zoek of sprake is van in vaderlandse zin onwaardig gedrag. De wet vergt van Stichting 19401945 geval voor geval een uitspraak over deze twee punten. Voorts verzamelt Stichting 1940 1945 voor de Buitengewone Pensioen raad een aantal documenten met be trekking tot de aanvragers, zoals ge gevens ontleend aan de burgerlijke stand en bevolkingsregister, gegevens omtrent in 1939 en "in de oorlogs jaren genoten inkomsten en gegevens ter beoordeling van de vraag, wat zou de omgekomen, resp. de invalide, in September 1947 verdiend heboen, ware hij of zij nog in leven, resp. nog tot werken in staat. Opgemerkt dient, dat op toeken ning van alle pensioenen binne ikorte tijd niet gerekend kan worden. Op 31 December 1948 was aan 761 ge zinnen een buitengewoon pensioen toegekend. ■De afwikkeling der aanvragen voor vergoeding van tengevolge van een persoonlijke verzetsdaad geleden scha de vorderde. Van de ca. 13.000aan vragen waren per 31 December 1948 7006, voorzien van een advies van de Stichting 19401945, aan.de Advies commissie Verzetsdaden van het Mi nisterie van Financiën doorgezonden. Verwacht mag worden ,dat Stichting 19401945 haai" desbetreffende werk zaamheden in 1949 goeddeels zal kunnen voltooien. Voor de buitenstaanders is de in 1945 geschapen situatie, dat Stichting 19401945 maandelijks aan om streeks 4500 gezinnen uitkeringen doet om hen in staat te stellen hun levenspeil binnen redelijke grenzen te 'handhaven, weinig of niet veranderd. De aard dezer betalingen is echter langzamerhand grondig gewijzigd. Oorspronkelijk werden de uitkerin gen voor noodzakelijk levensonder houd door Stichting 19401945 naar eigen inzicht vastgesteld en uitbe taald. Reeds in 1946 en 1947, in veel sterkere mate echter in 1948, werden door derden (b.v. door bet Ministerie van Oorlog of het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds) aan verzorgden pensioenen toegekendliggen deze pensioenen hoger daiï de door Stich ting 19401945 vastgestelde uitke ring, dan vervalt de laatste en treedt Stichting 19401945 alleen als uit betaler der overheidspensioenen op. Sinds in April 1948 ook de betalin gen van de Buitengewone Pensioen raad een aanvang hebben genomen, ontvangt Stichting 1,9401943 van, in hoofdzaak -drie pensioengevende instanties de toegekende bedragen en betaalt deze aan betrokkenen door, zo nodig verhoogd met een suppletie uit eigen middelen. In gevallen, waar nog geen pen sioen is vastgesteld, worden door Stichting 19401945 betalingen in voorschot gedaan. Wanneer eerlang alle buitengewone pensioenen zullen zijn vastgesteld, zal Stichting 1940194 5 a. pensioenbetalingen voor reke ning van derden verrichten. b. suppleties voor eigen rekening uitkeren. 1 c. uitkeringen voor eigen reke ning doen aan niet-pensioengerechtig- den. Voordeel van de tusssenschakeling van Stichting 19401945 als betaai kantoor is tweeërlei ie. ook indien pensioenen door derden worden toegekend, behoudt Stichting 19401945 door de maan delijkse betalingen de gelegenheid tot regelmatig contact met het gezin. 2e. belastingmoeiUjkheden worden voorkomen. Met een gevoel van opluchting moet allereerst worden medegedeeld, dat de in het vorige verslag met bezorgd heid gesignaleerde sprongsgewijze te ruggang der bijdragen van het Neder landse volk in 1948 tot stilstand kwam. Ook al bleken bepaalde idea len, die Stichting 19401943 van de aanvang af omtrent de methoden der geldinzameling heeft gekoesterd, in 1948 nog niet te verwezenlijken, met vreugde en dankbaarheid zij het to taal der in 1948 van particulieren ontvangen gelden genoemd2.621.77 5 gulden. 1 Het aantal contribuanten steeg in 1948 van 107.690 tot 129.456, het jaarbedrag der toegezegde contribu ties vap f711.770.01 tot f 785.437.14, dus verhoudingsgewijze minder dan het aantal, wat niemand zal verbazen. Aan contributies werd in 1948 totaal ontvangen f645.977.een 'bedrag dat zoals al in het begin van 1948 werd voorzien, niet toereikend was om de geldbehoefte in dat jaar te dekken. i Gedurende de eerste veertien dagen van Mei zal door de Stichting1940 1945 opnieuw een beroep op het Nederlandse volk gedaan worden om zijn bijdrage voor de verzorging van de verzetsslachtoffiers te geven. Van belang is, dat dit jaar tege moet gekomen kon worden aan een dikwijls gehoord bezwaarwaarom alleen voor de verzetsslachtoffers en niet voor de nabestaanden van ande ren, die voor 'de vrijheid van ons land vielen, b.v. de militairen. Met de militaire verzorgingsorgani saties werd n.l. overeengekomen, dat een gedeelte van de door Stichting 19401945 te organiseren Mei-inza meling aan deze organisaties (Fonds 1815, Stamil, Karei Doormanfonds, Prins Bernhard Stichting, Ereschuld en Dankbaarheid, Margrietfonds en van Weerden Poel mannf and s) zal worden afigtedragen. Anderzijds zal van de door hen in het najaar te hou den collecte een deel aan Stichting 19401945 ten goede komen. Geef één uur van uw tijd Voor hen, die alles gaven, is het devies, waaronder de Mei-actie van Stichting 19401945 dit jaar zal worden, gevoerd. Alle Nederlanders zullen worden opgewekt, één uur loon, eventueel verkregen uit overwerk, aan Stichting 19401945 af te staan. Ook zij, die niet in loondienst werkzaam zijn, zullen gelegenheid krijgen hun bijdrage te geven. In vele gemeenten zal de bevolking huis aan huis bezocht worden. Medewerking van officiële instanties is reeds aller- wege toegezegd. Iedere Nederlander kan, naast het offer van een uur loon, meehelpen om deze actie tot een sucoes te ma ken door in eigen omgeving, op kan toor, in de fabriek zijn vrienden en collega's aan te sporen tot actie. Tien duizend vrij willige medewerkers van de Stichting ,19401945 zullen hen hierin voorgaan en steunen. De resul taten van 1948 hebben bewezen, dat deze actie kan slagen. Hij zal slagen. SPRANG-CAPELLE. Over de maand Maart. Geboren: Johannes, z. van P. Huijs- man en E. A. van Baardwijk; Jaco bus, z. van P.. vah Beek en A. W„ Treffers; Corstiana, d. van W. M. Rijken en A. van EnlkhuizenWille- mina C., d. van A. Ros Len J. SaH- ner; Rudolf A., z. van R.. A. /an Oosterhout en M. C. L. de .Visser;. Laurens, z. van L. Ramstijn en M. RoomerJohanna D., d. van J. Ver hagen en C. H. van Ierse!; Dinge- man C., z. van J. van Tilborglh en M.. A. de BiePeter M. A., z. v. L. Pols en P. C. A. Verduijn Mar- celus, z.. v. J. S. Kuijsten en C. Schouten; Hermina, d. van J. S. van Zutphen en M. Treffers.; Antonius A. C., z. van A. C. van Papenhoven en C. SnoerenGerard, z. van A. Hol Ie mans en E. de Rooij. Getrouwd: S. J. L. Oerlemans, 28 j._ en A. Tactor, 26 j.N. van der Wiel, 46 j. en M. Ie Sage., 45 j-; L. Mooij, 25 j. en W. de Joing, 20 j.F. J. Schott, 45 j. en J. E: P. van Vuur en, 38 j.J. A. van Don gen, 30 j. en D. Tactor, 29 j.H. van Zeist, 27 j. en H. A. Sprang ers, 23 j - i J- Versteeg, 32 j. en G. P. Verduijn, 33 j. Overleden: P. Sterrenburg, 81 j., echtg.. van N.. de Jong; C. Sulsters, 74 j., wed van A. Braspenning; A. H. Wagemakers, 45 j., echtg. van A. J. Dijkstra; W. T.. C. Voorbeijtel, 75 j., wedn. van W.. M. P. Treffers; II. de Korte, 82 j., wedn." van J.. Timmer. (Vervolg). Allereerst nu een stukje geschiede nis uit de bemesting van de land bouwgewassen. Vanzelfsprekend ken de men vroeger de kunstmest niet. De stalmest was bet een en hiet al. Zo stelde men omstreeks 1800 de humustheorie op, een theorie die De- weerde, dat de plant zich geheel en al voédde met de organische stoffen, die door middel van de stalmest in de grond gebracht werden. Men nad er toen geen flauwe notie van, dat de plant gevoed werd door de voe dende bestanddelen uit de 'bodem, maar voor een belangrijk deel ook door stoffen uit de lucht. Eerst om streeks 1840 komén er tal van on derzoekers, waaronder vooral Justus von Liebig naam heeft verworven, tot de ontdekking, dat de bladeren hiervoor een belangrijke functie be kleden. Onder invloed van ;het licht vormen de groene plantendelen uit het koolzuurgas van de lucht en bet water uit de bodem, organische stof fen als suikers, zetmeel enz. Tegelijkertijd ontdekte men natuur lijk, dat de grond alleen id|e organi sche voedingsbestanddelen levert. Het is de verdienste van Justus von Lie big gew.eest, dat hij als scheikundige tot de ontdekking kwam, dat deze .anorganische bestanddelen in de grond zijn te brengen door middel van kunstmeststoffen. Natuurlijk heeft men daar eerst om gelachen. De planten zouden zich voeden met zak jes zout die over het land gestrooid werden! Laat zo'n man in het labora torium blijven, maar zich niet be moeien met het boerenwerk op de akker! Maar toch werden de proeven genomen. Europa verkeerde in ern stige omstandigheden. Voedselschaar ste stond allerwege voor de deur, omdat de landerijen ondanks dekar- revrachten stalmest, slechts schrale oogsten voortbrachten. Dit feit voer ik, geachte lezers, niet aan, ;om de stalmest te veroordelen, nogmaals ik hoop de stalmest op zijn juiste waar de te waarderen. Maar we kunnen ons toch wel herinneren, dat nog riiiet zoveel jaren geleden onze boeren te vreden waren met b.v. een kwart aardappelen uit de roe. Welnu omstreeks 1840 begon de industrie zich allerwegé te ontwik kelen. De bevolkingsaanwas ging snel de hoogte 'in. De kunstmest is een middel geweest, waardoor West-Eu ropa micldelijkerwijzie gered werd van de hongër. De productie nam gewél dig toe. Natuurlijk sprak de organi sche stof die hier in voldoende ma te in de bodem .aanwezig was ook een toontje mee. "Maar ook andere gronden werden in cultuur genomen, waarvóór men geen voldoende stal mest ter beschikking had. Het hei.de- scliaap, dat in de eerste plaats voor mestaanwerving werd gehouden, ver dween. Zo ontstond er een geweldige ommekeer. Het is volkomen begrij pelijk, dat langzamerhand op som mige gronden verschijnselen optra den, die men aan de kunstmest moest wijten. Ik denk aan de Veenkoloniale haverziekte en de PIpoghalense ziek te. Maar toch kreeg men ook deze onder de" knie, vooral toen bet sorti ment van de kunstmeststoffen zich geweldig uitbreidde en men opt dekte dat men sporenelementen moest ge bruiken. Steeds wordt er bij het land bouwonderwijs op gewezen dat som mige kunstmeststoffen de structuui enigszins bederven, doordat ze o.a- korstvorming veroorzaken, b.v. de ruwe kalizouten en chili salpeter. De ruwe kalizouten werken bovendien j ontkalkend. Maar is daarom het kunstmestgëbruik geheel en al te ver- oordelen, daar er naast deze weer zoveel andere bestaan in ons sorti ment die deze euvelen weer opheffen. Nu weet ik wel, dat sommigen te ver ga/in óf willen gaan. Men kent alleen maar nadelen van de stalmest, als te veel werk, de /oe- dingsstoffen niet in een bepaalde ver houding, overbrenging van onkrui den enz. Aan de andere kant heeft men niets dan lof voor tie kunstmest. Maar men moet toch toegeven, dat door het gebruik van de kunstmest een geheel andere toestand is ont staan. De opbrengsten der landerijen zijn soms wel verdrievoudigd. Nie mand minder dan Prof. Hudig, die het in véle opzichten met Ir. Cleve- ringja eens is, schrijft dan ook in de „Mededelingen van 3 Jan. '49 voor het Inlichtin gubreaü van Chilisalpe- ter", nadat hij eerst over de struc tuurverslechtering der kleigronden heeft gesproken en de ziek tege vol- fen daarvanWij moéten in dit sta- ium toch een ernstige waarschuwing laten horen n.l. dat men moet op passen voor een te eenzijdige be schouwing die deze compostbemesting zonder kunstmestaanvulling zou wil len doorzetten. Men moet nimmer vergeten, dat Liebigs grondstelling juist blijft n.l., dat, waar de oogsten bepaalde minerale stoffen van het land afvoeren, deze ook moeten wor den aangevuld. Weliswaar bevatten vele gronden nog bruikbare voorra den, die door de juiste organische be me stings maat regelen kunnen wor den gemobiliseerd, al was het alleen maar door structuurverbetering, doch afvoer zonder herstel is roofbouw. En daarmede komen wij weerop Lie bigs uitgangspunt, hetgeen wij onder geen omstandigheid wensen". Verder zegt hijj,Zeker is het maken van goede composten kostbaar en ook zullen er velé bezwaren zijn om de veeloze bedrijven weer vee te geven en meer groenbemestingsgeiwassen in te schakelen". Het allereerste is zeker waar. Dit is altijd een "factor waarmee we reke ning moeten houden, dat op de klei gronden de stalmest en compost vaak minder rendabel zijn dan op de zand gronden. Bovendien waar zal men de hoeveelheden stalmest en compost vandaan halen, die nodig; zijn voor een oogstproductie, zoals we die he den ten dage hebben. De lieer A. C. Schuffelen, verbonden aan het scheikundig laboratorium te Wage- ningen maakt in het Octobernum- mer v,an het Maandblad voor de landhouwvoorlichtingsdienst No. 10, jaargang 1947 een aardige bereke ning. Daaruit kunnen we zien, dat de door de oogsten onttrokken mine rale bestanddelen maar voor een der de tot een vierde deel door de hui dige gewonnen stalmest kunnen wor den gedekt. Deze berekening komt dus heèl aardig overeen met hetgeen wil oip de gemengde bedrijven die boeren al jaren hebben voorgehou den. Immers bet tekort moet aange vuld worden. Met compost? Ook hier van zou een aardig; artikel zijn te schrijven, over hoeveel we nodig heb ben, en wat de kosten daarvan zullen zijn en hoeveel we dan nog tekort zullen komen. Ik verwacht dat voor onze kleigronden de rentabiliteits- grens al spoedig zal overschreden zijn. Daarom hebben wb al jaren op on,ze rivierkleigronden, die meestal nog lang niet voldoende ontwaterd zijn, de boeren voorgehouden de stalmest aan te vullen met 'kunstmest. De stalmest brengt men dan 'in het najaar op de percelen, in de eerste plaats waarop hakvruchten zullen wor den verbouwd. Dit werkt zeer eco nomisch en rendabel. Daarvoor moge hét volgende ter vergelijking dienen. Wat is van. deze twee economi scher? Ik meen, dat men de stalmest tegenwoordig schat op f6.de 1000 kg. 40.000 'kg dus een waarde van f 240.Hiervoor heb ik een ver schil van 31/2i1Ut=21U zak zw. am. Verder i1/»-F 2 31/? zak slak- kenmeel en 31/<>i1/2=2 zakken K- 40. Ik ga dit hier niet verder bere kenen. Dat kan iedereen.' zelf wel even. Bovendien blijkt uit het eerste voorbeeld, wanneer ik zware "stal'be- mesting 'toepas, dat ik van het ene te veel en van het andere te weinig toe dien. Steeds zal blijken dat met een lichte starbemesting allerhande be mestingsadviezen zijn te verstrekken, met een behoorlijke aanvulling. Op deze manier zou dus mei een lichte stalbemesting zijn te werken op een rendabele manier, op onze rivier kleigronden. Een volgende maal iets over de vraag, of dit nodig is op alle kleigronden. Dus of er ook nog gronden zijn waar men de stalmest kan missen. B. VAN HOVEN, Dussen. (Wordt vervolgd). Verheugend begrip. Wat de Stichting doen moet. Stichting als betaaikantoor. Inzamelingen. Contributies. De Mei-actie 1949. Verschenen is een nieuw Breiboekje, dat J wordt uitgegeven door de fabrikanten van de „Scheepjeswol'' te Veenendaal, in sa- menwerking met de Uitgeversmaatschappij J „Ons Vrije Nederland" te Utrecht. Het woord „Scheepjeswol" staat er borg j voor, dat alle modellen, die in dit boekje J voorkomen, ontworpen en gebreid zijn door ervaren breisters, aan de fabriek verbonden; Niet iedere vrouw is een ervaren breister J en iedereen zit weieens met een moeilijk- heid„hoe moet dit nu verder In het boekje kunnen weieens uitdrukkingen of j steken voorkomen, die men niet kent en die het werk onmogelijk maken. Geen nood, de experts van Scheepjeswolfabriek zullen U dan graag uit de brand helpen. Een briefkaart aan de N. V. v.h. Wed. D. S. van Schuppen Zn. te Veenen- j daal is voldoende. Het boekje, dat weer tal van modellen en verschillende wenken bevat, is voor den geringe prijs van 30 cent verkrijgbaar in den Boekhandel van de Firma L. J. J VEERMAN te Heusden, of franco per post 35 cent. Ook onze plaatselijke bezorgers kunnen U onmiddellijk aan een exemplaar j helpen. I. Enkel stalmest voor een gewas als aardappelen. 60000 kg. Nodig Aanwezig in stalmest Waardecijfer Ter beschikking Te kort ■- Te veel Aanvulling 100 N 80 P 240 K 300 150 300 25 (75) 100 75 112 300 - 25 32 60 P/4 zak zw. am. V/2 zak slak of super V/2 zak K. 40 11. 20000 kg. stalmest, aangevuld met kunstmest. Nodig Aanwezig in stalmest Waardecijfer Ter beschikking Te kort - Te veel Aanvulling 100 N 80 P 240 K 100 50 100 25 75 100 25 3772 100 - 75 - 42»/2 - 140 3'/2 zak zw. am. 2 zakken slak of super 3'/a zak K. 40

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 8