voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Plaatselijk Nieuws Binnenland Ons ftnilleton No. 6662 Donderdag 21 April 1949 VAN ALTENA Firma L. J. Veerman, Heusden HEUSDEN. De Oranjever. alhier heeft be- sloten op de verjaardag! van H.M. j Koningin Juliana op 30 April a.s. j een feest te organiseren voor groot en klein. Het programma is als volgt samengesteld 88.30 uur: Klokgelui. 9.30 uurKinderoptocht met mu ziek naar het gemeentehuis. 1 o uurOfficiële ontvangst ge meentehuis, toespraak Burgemeester en vice-voorzitter. 10.30 uur: Tractatie op die scholen. 14 uur: Kinderspelen, welke na der békend worden gemaakt. 45.30 uur: Püizzlerit door Heus den. Leeftijden 1416 jaar. Eerste prijs f5.plus 3 prijzien. 17 jaar en daarboven. Eerste prijs f15.Vervolgens nog 4 gjrote prij zen. 6.307.30 uur: Voetbalmatch ge- costumeerd plus prijzen voor cos- tuums. 7.308.30 uur: Eventuele behen- digbeidsrit per motor. 8.30 uur: Muziek en zang. Voor de puzzlerit moeten de deel nemers zich opgeven voor Woens dag 27 April a.s. bij H. Vink, Bo termarkt O 89. InleggeM van 14 t.m. 16 jaar ,25 cent. Vanaf .17 jaar 75 cenit. Een jongedame uit Baardwijk, die le Paasdag met haar verloofde over de wallen alhier fietste, had het ongeluk bij het afrijden van het stoepje aan het Willielminaplein te vallen, bij het uitwijken voor al daar spelende kinderen. Zij bezeerde zich zodanig, dat ze moest worden binnengedragen bij de heer B. H., waar de E.H.B.O.'er G. Jonker de eerste hulp verleende. Nadat ze door Dr. Schimmel, die inmiddels was gewaarschuwd, behandeld was, moest ze op diens advies per auto naar Tiaar woonplaats worden ver voerd. ANDEL. Zaterdag 16 April is door de heer J. Sterrenburg! alhier bij het poten van aardappelen al een levende Coloradokever gevonden. Aardappel- verbouwers, weest op uw hoede! De lessen aan de Landbouw school zijn j.l. Dinsdag hervat. De ie klas telt 25 jongens, de 2e 23, de 3e 25 en de 4e 27, in totaal pre cies 100 leerlingen. Dit is zeker een verblijdend verschijnsel, temeer, waar de laatste jaren ook in de omtrek ettelijke lagere landbouwscholen op gericht zijn. ALMKERK. Op Dinsdag 10 Mei a.s. zal alhier de candidaatstellinig voor le den van de gemeenteraad plaats heb ben. Op genöemde datum kunnen yan des v.m. 9 uur tot paftï. 5 uur bii de Burgemeester ter gem'.-secre- tarie lijsten worden ingeleverd, gete kend door minstens 25 'kiezers. Dinsdag 19 dezer arriveerde te Rotterdam met de „Kota Inten" onze dorpsgenoot, de sergeant T. de Bok, welke ruim 3 jaren in de tro pen is geweest. Des avonds bracht het muziekcorps „Nooit Gedacht" al hier de fam. de Bok een serenade, wat veel volk op de been bracht. Het wordt zo langzamerhand een traditie, om tegen Kerstfeest en Pasen een vrij dings dienst te houden in onze Hervormde kerk. Zo ook iiu, Zaterdagavond ,16 April j.l.. heeft dan het Herv. Kerk koor van Ahnkerk in samenwerking met een kinderkoor een .uitvoering gegeven in de Geref. Kerk, alhier, onder leiding van die jdirigent, de heer van Ieperen uit Rotterdam. Deze Paaswijdingsdienst, waarin D. A. N. Langhout ,van Rijswijk-Gies- sen voorging, was geheel Jiturgisch opgebouwd en goed in elkaar gezet. Alleen waren er zeer weinig mensen aanwezig, hoe jammer toch, voelt men voor deze diensten niets? Als er meer mensen aanwezig waren ge weest, dan kwam dit ook ten .goede van dit koor, die het nu juist 20 hard nodig heeft. Financieel staan deze ko- rgn er niet zo best voor. Ook wat liet ledenaantal van dit koor betreft, kun nen er gierust wel meer leden bii en niet er af, dat is niet de zaak instand houden. Men doet dit ter ere van Hem, en niet voor ons zelf. Slapheid daar hebben we niets aan. En nu iets over deze javond. Het koor heeft zijn best gedaan, .maar dit ene wil ik nu nog even naar voren brengen, het was in ihet begin enigszins nerveus, maar later op de avond was de zuiverheid en ,de into natie beter en het heeft ,zich dan ook goed van deze taak kunnen kwijten. Alleen moet men meer crescenideren en decrescenderen, dat is, harder ,en zachter worden en de dirigent zal meer op de uitspraak moeten letten dan nu het geval is. Het kinderkoor moet ook aard werken, om er iets yan Iterecht te brengen. Ook de onzuiverheid en dis sonanten laat wel eens te wensen over, vooral in het Jaatstie „De Jui chende kinderschaar", hierin was een onzuiverheid van gevlogen, waarom eindigde men in een dissonant? Men had beter in een terts kunnen eindi gen dan in een seconde, dat was zuiverder geweest. Al met al was dit ook voor de aanwezigen een leerzame avond, waar veel te genieten viel. Een. grote lof aan de dirigent, de heer van Ieperen, die dit ook naar behoren deed. KONINGINNEDAG EN NAT. FEESTDAG. Cp. Koninginnedag, 30 April, zal door de overheidsdiensten aan 'het personeel, voot^ zover de dienst het toelaat, vrijaf worden gegeven. Met betrekking tot de nationale feestdag is de gedragslijn van verleden jaar nog gecontinueerd, dat wil zeggen, dat op 5 Mei' de rijksdiensten tot 4 uur zullen functionmeren. RABILONIëNBROEK. Door de kerke raad van de Ned. Herv. kerk alhier is een toezeg ging van beroep uitgebracht op can- didaac F. van Dieren, hulpprediker te Dirksland. Z.Eerw. hoopt a.s. Vrijdag een be zoek te brengen aan deze gemeente om een en ander in ogenschouw te nemen en tevens met de gemeente kennis te maken. GENDEREN. Op Donderdag 21 April zal in de Geref. Kerk een huwelijksbe vestiging plaats hebben. Alsdan hoopt voor te gaan Ds. de Jager. A.s. Vrijdag zullen uit onze streek een 1 oo-tal runderen in de N.O.-Polder worden ingeschaard. NIEUWENDIJK. Op 30 April g.s. organiseert de Oranjevereniging „Prinses Mar griet' 'te Kille een lampionopitocht. Medewerking verleent het fanfare corps ,,0. n. S." Tot boekhouder van de Ger. Kerk is benoemd, de heer Joh. v. d. Stelt Sr. Tot bestuursleden van het fan farecorps „Overwinning na Strijd" werden gekozen de heren C. Visser en 'M. van Rosmalen. Het zoontje van A. van der Wiel, had het ongeluk in de Berm te water te vallen. Op het hulpge roep van enkele vrouwen snelde de vader toe en wist de kleine le red den. Tot besteller der P.T.T. is be noemd de heer Visser uit Andel. NEDERHEMERT. Aan de Chr. Landbouwwinter- school te Gorinchem behaalde onze plaatsgenoot D. Oomen "Rzn., het einddiploma. De vorige week in onze ge meente gehouden collecte ten bate van de „Simavi" heeft het prachitige bedrag van f193.42 opgebracht. Alle inwoners wordt hiervoor har telijk dank gebracht. WIJK EN AALBURG. A.s. Zaterdag 23 April draait er in het verenigingsgebouw alhier een prachtfilm n.l. „De dief van Bagdad". Aanvaug 7.30 uur. Kaarten verkrijgbaar aan de zaal. (Zie advertentie). WERKENDAM. Voor de A.R. Partij zijn voor de gemeenteraad candidaat gesteld J. C. Visser (aftr.), D. A. Brienen (aftr.), J. Cornet (aftr.), G. v. .Oord J.Jzn., H. Koman, Fr. Hakkers, J. Scherff, G. Visser C.Jzn., W. deKoo- ter, Arn. Dekker. Voor de Werken L. B. v. d. St raaien (aftr.), G. Ippel (aftr.), C. Comet, H. Groene veld, B. v. d. Stelt, B. Ippel, B. v. d. Dag, Adr. Visser Jan. De heer C. D. Kramer, heeft voor zijn vefkiezing tot bestuurslid van de afd. C.H.U. bedankt. De leerlingen A. Duijnhouwer en C. Schreuders slaagden dezer da gen aan de Ambachtsschool te Dor drecht voor ^Motorrijtuig- en Rijwiel hersteller. De gehouden collecte ten ba te van het „Hoge Land" heeft alhier opgebracht f78.14. De heer H. Warnar, onder wijzer aan de Herv. Chr. school al hier, is benoemd tot Hoofd aan de Chr. school te Tuil. Op Dinsdag 26 April a.s., des avonds om 8 uur, zal de Coop. Boe renleenbank alhier een ledenvergade ring houden. ZUILICHEM. Op 23 April zal in Aalst, Bra ke!, Poederoijen en Zuilichem de populaire Emmabloemcolllecte worden gehouden.. Deze collecte is bestemd voor de bestrijding van de zo zeer gevreesde t.b.c. Deze ziekte is tijdens de laatste oorlog sterk toegenomen en de bestrijding kost veel geld. Steun daarom deze collecte en koopt op 23 April een Emmabloempje. OPLEIDING TOT VLIEGER. Hoe gering het aantal jonge man nen in Nederland is, dat geschikt is voor de luchtvaart is kortgeleden ge bleken, toen de K.L.M. een grote campagne begon voor het verkrijgen van jongelui die opgeleid zouden kunnen worden tot piloot. Naar wii vernemen, kwamen op deze adver tenties 3500 brieven binnen. Na een nauwkeurige schifting bleken echter slechts 28 sollicitanten geschikt te zijn om met kans olp succes de op leidingscursus van drie jaar te kun nen volgen. Het pilofcencorps van de K.L.M- bestaat voor ruim de helft uit bui tenlanders. Het liigit geenszins in de bedoeling van de directie, hierin ver andering te brengen, maar gezien de aanwas van het vliegend personeel, wilde men zich onlangs, richten tot de Nederlandse jeugd met boven vermeld teleurstellend resultaat. VEESTAPEL DOOR LOODARSE- NAAT OMGEKOMEN. Dezer dagen werd door een nood lottige vergissing bij landbouwer J. v. Os te Mariaheide de .gehele vee stapel vergiftigd door de aanwezig heid van loodarsenaat iii het veevoe der. Bij de schoonmaak op zolder n.l. meende men in een zakje een restant kalvermeel gevonden te heb ben en men schudde de irihoud hier- van om in een ton, waar 'roggemeel in was. Later is gebleken, dat het gevonden goedje loodarsenaat is ge weest, waardoor het vee bij het voe deren vergiftigd is geworden. De ge volgen bij de koeien waren van die aard, dat veeartsenijkundig|e hulp geen resultaat meer had en de jgehelé vee stapel, bestaande uit 7 koeien, waar onder 2 stuks stamboek Vee, verloren is gegaan. VIERHONDERD' FRANCS VOOR VACANTIE IN BELGIë. Aanvragen voor deviezen voor toe risme naar België voor Juni kunnen tot en met 29 April: bij de deviezen- banken en (erkende reisbureaux wor den ingediend. De toewijzing ge schiedt na loting en bedraagt 400 trancs per persoon per dag tot een maximum van .2800 francs. HULP-ZENDER BIJ HENGELO. Naar het Winterswijks Dagblad meldt is de montage van een. hulpzen der te Hengelo (O.), waarvan de 60 meter hoge mast staat tussen Henge lo en Enschede zover gevorderd, dat deze zender over enige weken in dienst kan worden gesteld. Dit betekent, dat de luisteraars in Twente op de 245 meter golf een be tere radio-ontvangst gullen krijgen en dat misschien pok nog andere delen in het Oosten des lands van deze verbetering knunen profiteren. DOODSTRAFFEN GEëLST TEGEN KAMPBEWAKERS. De advocaat-fiscaal aan het bijzon der gerechtshof te Amsterdam heeft Zaterdag de doodstraf geëist tegen de Duitsers A. F. Heinse, F. D. Rohrig en R. D. E. Brunner, 'kamp bewakers van het werkkamp Rees in Duitsland, waar Nederlandse gede porteerde arbeiders op de meest on menselijke wijze zijn mishandeld. Vele gedeporteerden zijn daar aan. de ge volgen van mishandeling, verluizing, ziekten en het bevriezen van ledema ten, overleden. I JTX X X X X X 3C X X X X JCM 3XXXX X K X X9<9(X)CX:i PROTEST WEGVERVOER. Onder auspiciën van de in centraal overleg samenwerkende wegverfceers- en -vervoersorganisaties (ANWB, KN AC, KN'MV, EVO, NOB wegtrans port en NEDOP) zal op Vrijdagl 22 April in de grote zaal van „Tivoli" te Utrecht om twee uur nam. een openbare protestvergadering worden belegd tegen de „drukkende lasten" op het motorwegverkeer en de „drei gende verzwaring dier lasten door de voorgenomen verhoginlg van bet bijzonder invoerrecht ,op benzine en de wijziging van de motorrijtuigen belasting als gevolg' van de economi sche unie". FELLE BRAND' TE GRONINGEN Een opslagplaats yoor emballage van de glashandel Kostier aan de jOosterkade te Groningen is in vlam men opgegaan. (Men vermoedt, dat kinderen met vuur hebben, gespééld. Het kurkdroge materiaal ontwikkel de in een oogwêhk een grot[e hitte, die vensters aan de overkant van de Oiosterhavensraat deed sprlnglen. Van een aangrenzende woning vatte «en dak vlam. 'Dit perceel kon ech ter behouden worden. De brandweer, die deze brand met groot materiaal aantastte, mocht er spoedig in slagen, hem te blussen. BOERDERIJ IN DE AS GELEGD Dinsdagavond is er brand ontstaan in een kapitale boerderij aan de Ste- gerensallee te Dedemsvaart. Het vuur greep, aangewakkerd door de sterke Westenwind, zeer snel om zich bpen. De brandweer, ofschoon zeer spoedig! ter plaatse, kon dan ook niet voorkomen, dat de boerderij tot de igrond toe afbrandde. Vier koefen twee kalveren en een paar varkens! kwamen in de vlammen; omi. Ook enkele landbouwmachines gingen ver loren. v 1 De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat kinderen met lucifers speel den. Boerderij en vee waren verze kerd. MELKDISTRIBUTIE VOLLEDIG OPGEHEVEN. Toen in Juli 19-18 de distributie van melk voor de consument werd opgeheven, bleven nog beperkende bepalingen van kracht voor het ver bruik Tan melk voor industriële doeleinden. Ook deze zijn thans komen te vervallen, zodat melk b.v. voor ijs- bereiding, chocolademelkbereiding, verbruik in laboratoria, enz. niet meer aan toewijzingen gebonden is en vrij kan worden betrokken. Het afleveren van taptemelk voor bovenbedoelde doeleinden is even eens vrij, mits dit rechtstreeks door $en zuivelfabriek geschiedt; aan de consument mag derhalve geen tapte melk worden geleverd. Voorts is met ingang van 15 April 1949 het verwerken van melk en taptemelk in beschuit, koek, banket en wafels eveneens geoorloofdin brood mag uitsluitend magere melk poeder, gecondenseerde melk en tap temelk worden verwerkt. Uitgave Tekfoon No. 19 - Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct, Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur OORLOG ZONDER VERDUISTERING. Terwijl Mao Tse Tungs communistische legerscharen de Jangste Kiang overtrekken, ligt Sjanghai de grootste havenstad van het geweldige Chinese rijk badend in licht in de avonduren. Enorme wolkenkrabbers beheersen het silhouet van deze vreemde Oosterse stad, die een sterk Europees karakter heeft. De communistische legers beschikken niet over een luchtmacht. Zo wacht Sjanghai in volle statie op de dingen die komen gaan. «BW Wij nemen in het nummer van heden het laatste gedeelte van het feuilleton „Heldhaftig" op, zodat wij in ons num mer van Maandag 25 April met een nieuw beginnen. Wij hebben hiervoor de beschikking gekregen over een verhaal, dat zich afspeelt in het Land van Heusden en Altena, gedurende de laatste maanden van de bezettingsperiode. Wij vertrouwen dat de lezers, evenals wij, de belevenissen van „Henk van der Velden" met belangstelling zullen volgen. De Redactie.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1