Sportnieuws Distributiemededelingen Buitenland OFFICIËLE BONNENLIJST Ons Landbouwhoekje. Is onze Landtiouwyoorlichting nog te vertrouwen Begin en eindig de dag met IVO ROL AALST. Zaterdag speelde Roda I een be kerwedstrijd te Zuilichem tegen Vlos I. Deze «ontmoeting was voor beide partijen van geen belang meer, het geen dan ook in het spel tot uiting kwam. Onze dorpsgenoten waren doorlopend de meerderen in het veld, doch wisten niet eenmaal te scoren, de thuisclub maakte kort voor het einde het enige doelpunt van deze partij, toen de Roda-keper een hoge bal verkeerd beoordeelde. Uitslag i o voor Vies. De reserves kwamen door bijzon dere omstandigheden met vijf inval lers binnen de lijnen voor hun eerste competitiewedstrijd op eigen terrein tegen Altena 2 van de Nieuwendijk. Niettegenstaande deze handicap werd het een aardige wedstrijd, soms wat al te fors, waarbij een puntenverde ling het eindresultaat was (2-2). Paasmaandag nam Roda I deel aan de seriewedstrijden te Zuilichem bij gelegenheid van de officiële ope ning van het nieuwe sportterrein ider v»v. Vios. Zij lootten weer (tegen Vios, doch stelden hun aanhang danig te leur, door wederom met 1o te ver liezen en daardoor uitgeschakeld te worden voor de finale. De (tweede elf- tallers kwamen hier nog in een tus- senwedstrijd uit tegen Vios 2 en ver loren eveneens met 1o. Voor a.s. Zaterdag is in ^verband met de interlandwedstrijd Holland Frankrijk geen programma vastge steld. i VEEN. J.ï. Zaterdag: stapte Achilles met 2 elftallen de nieuwe competitie in en beide ploegen hadden öm 'te be ginnen al ieen uRwedstrijd tegen de sterkste clubs van hun afd. Achilles 2 trok naar Sleeuwijk en leed daar een leervolle pederlaag, met 31 moesten zij «in Sleeuwijk 2 hun meer dere erkennen. Achilles 1 trok naar Woudrichem om .daar Stormvogels 1 te gaan bekampen. Ook voor Achil les '1 .Was door iedereen een neder laag voorspelt, .maar niet door de Groen-Witten zelf, want die dachten et anaiêrs pver en bracaten (zij het dan oè'k .met een kleine overwinning 1o) de volle buit mee naar Veen. De junioren speelden gejijk 33 te gen de .Sparta-junioren. 21e Paasdag speeldie Achilles ,1 op het wisseIfbe'ker- tournooi te Wijk tegen Altena 1 jen won met 2o. Voor a.s. Zaterdag zijn geen wed strijden vastgesteld in verband met de wedstrijd Hol land-Frankrijk. WIJK EN AALBURG. N.O.A.D.Het eerste elftal moest j.l. Zaterdag met vier invallers aan treden tegen het sterke Koz. Boys 1. Het werd dan ook een 5o neder laag. De reserves gingen naar Kerk wijk I. In de laatste minuten wist Kerkwijk door middel van een straf schop de wedstrijd te winnen, na dat Noad van tevoren een strafschop miste. Het werd een 32 neder ig- De wisselbekerwedstrijden, gehou den op 2e Paasdag op het Noad- terrein, werden door een talrijk pu bliek bijgewoond. Alles had een vlot en ordelijk verloop. De uitslagen zijn als volgt: Andel-Rijs wijk 11, Rijs wijk wint met strafschoppen. Heus- den-Haarsteeg oo, Haarsteeg wint met strafschoppen. Dussen-Noad 1o en VeenAltena .2o. Op Hemel vaartsdag voortzetting. I A.s. Zaterdag geen competitiewed strijden in verband met die wedstrijd Holland-Frankrijk. De junioren ,spe- len om half vier tegen de Achilles- junior en op het terrein alhier. ZUILICHEM. Paasmaandag werd het nieuwe sportterrein van de v.v. Vios, door de gemeente in orde gemaakt en welwil lend afgestaan door Joh. van Heus- den, feestelijk geopend met het spe len van serie wedstrijden. Aan deze wedstrijden namen deel 'de v.v. Vios, Aalst, Brake! en Herwijnen, waarvoor een prachtige beker beschikbaar was gesteld. Des middagis ginig Vios met muziek voorop naar het terrein, alwaar de leider van de v.v. het woord' nam en zeide verheugd en dankbaar te zijn, dat de VeVemging eindelijk over een goed terrein kon beschikken. Heel wat pogingen waren door het bestuur in die richting aangewend, totdat bij de gemeente werd aangeklopt, die zich bereid verklaarde een terrein in orde te maken. Een woord van dank aan het gemeentebestuur en Joh. vhn Heusden is hier, aldus spr., niet mis plaatst. Vervolgens richtte spreker zich tot de bezoekende clubs 11 en sprak de hoop uit, dat de wedstrijden in een sportieve, geest gespeeld zou den worden. Tenslotte sprak hij de leden der v.v. Vios toe en zeide dat1 er vandaag een belangrijke stap voor uit werd gedaan, maar dat men nielt moet denken dat meh er al is. De volgende stap moet zijn verbetering van het spelpeil, het bestuur rekent er op dat ieder lid daartoe zal mede werken ,dan zal Vios gaan groeien en bloeien tot heil van Zuilichems jeugd. Hiermede verklaarde spr. het terrein voor geopend. Het muziek corps speelde hierna een feestmars en het Wilhelmus. De uitslagen van de wedstrijden zijn: Brakel 1Herwijnen 1 21. Vios 1Aalst I 1o. Tussen wedstrijd Vios IIAalst II 1o. Finale: Vios IBrakel I 32. Vios legde dus be slag op de beker. Als scheidsrechter fungeerde de heer C. van der Wal uit Vuren, die de wedstrijden cor rect leidde. Deze dagi is een waar succes ge worden voor Vios in het bijzonder, doch ook voor de voetbalsport in het algemeen. Het publiek, dat in gro.te getale aanwezig was, heeft dan ook volop genoten. Nog een hartelijk woord van dank aan het muziekcorps uit Zuilichem voor him pittige muziek en ook aan de politie. Alles was prachtig gere geld. De gehouden collecte voor de jongens in Indië bracht het mooie bedrag van f48.20 op. VLEESRANTSOEN WEER 200 GRAM PER WEEK. Vooral ook met het oog op de naderende jaarlijkse moeilijke periode in de vleesvoorziening acht de Minis ter van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening het raadzaam met in gang van 22 April het vlees rantsoen weer op 200 gram per week per persoon te brengen. Het verhoogde rantsoen van 250 gram zal vier laten worden om zo lang mogelijk het ba sis-rantsoen van 200 gram te kunnen handhaven. ENIGE BELGISCHE GRENSCOR RECTIES UITGESTELD. Het aanbrengen van de grenscor recties bij Rotgen en Muntzenich in de Belgisch-Duitse grens zal worden uitgesteld. In een communiqué van het Bel gische ministerie van buitenlandse zaken wordt evenwel gezegd, dat de Belgische aanspraken op deze gebie den van kracht blijven. Als reden voor het uitstel geeft mien op, dat deze correcties niet vol doende zijn om; zeker te zijn van een vlot treinverkeer tussen Sankt-Vith en Eupen, hetgeen het doel ervan was. De andere grenscorrecties zullen op 23 April worden uitgevoerd, te gelijk miet die aan de 'Nederlaqds- Duitse grens. AMBTENAREN IN GRIEKENLAND WEER AAN HET WERK. v De ambtenaren in geheel Grieken land, die sinds 1 April gestaakt heb ben, zijn Maandag weer aan biet werk gegaan. De vakbond besloot Zondag tot hervatting van belwerk, nadat een overeenkomst was be reikt, krachtens welke de ambte naren in Mei en Juni een voorschot zullen krijgen, dat overeenkomt met de helft van hun salaris. Het voor schot zal 11a Juli, wanneer de sala rissen zullen worden 'herzien, in termijnen moeten worden terugbe taald. DRIE TSJECHEN ONTVLUCHTEN HUN LAND, PER VLIEGTUIG. Drie Tsjechen hebben miet een vliegtuig een noodlanding gemiaakt in Beieren, in de Amerikaanse zone. Het vliegtuig had toestemming 0111 van Valasky naar Praag te vliegen en werd bestuurd door Karl Rader, tijdens de oorlog luitenant bij de R.A.F. De andere passagiers waren een zekere Per una en zijn vrouw. Zij vertelden, dat zij uit hun land waren gevlucht. TSJECHISCHE GRENS NOG OPEN. I De Duitse grenspolitie aan de Tsje- cho-Slowaakse ,grens heeft verklaard, dat de Tsjecho-Silbwaakse grens op de vofglende drie punten geopend is namelijk bij de spoorw-eggrensstations Schirndinlg, Eisenstein en Eurth im Walde en bij de wegjgrenspost Weid- haus. De wegjgrenspost Schafberg is op 14 April gesloten. voor het tijdvak van 24 April t.m. 7 Mei 1949. Voedingsmiddelenfcaarten 903 toi Vlees (A, B, D) 100 gram vlees 102 Vlees (A, B) 300 gram vlees 103 Vlees (D) 100 gram vlees 105 Algemeen (A, B, D) 250 gram boter margarine of vet 106 Algemeen (A, B) 500 gram bo ter, margarine of vet 107 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 108 Algemeen (A, B) 125 gram koffie 109 Algemeen (A, B) 500 gram si naasappelen (inleveren uiterlijk 30 April 112 Algemeen (B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 114 Algemeen (DJ 250 gram boter, margarine of vet 115 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 116 Algemeen (DJ 1 kg sinaasap pelen (inleveren uiterlijk 30 April) T ABAKSKA ABTEN 903 76 Tabak (QA) 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak 78 Tabak (QC) 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH (bijz. arbeid a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter L. (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de be treffende bonnen voorkomen). Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 22 April worden gebruikt. BELGIE BEGROET PRINSES JOSEPHINE-CHARLOTTE. Prinses Josephine-Charlotte van België, de dochter van koning Leo pold, heeft vorige week een bezoek gebracht aan België, waarbij zij ook het kinderhuis te Brussel, dat haar naanr draagt, bezocht. Duizenden koningsgezinde Belgen hebben ook nu weer van de gele genheid gebruik gemaakt om de prinses toe te juichen. Het politie- cordon werd verbroken en de me nigte geraakte buiten zichzelve. Kre ten van: Leve de prinses! en voor al ook van: Leve Leopold! waren niet van de lucht. Allereerst een kleine verbetering van het vorige stuk. Het zal de aan dachtige lezer opgevallen zijn dat de verse hilbe rekening van de kali niet 3y2-11/2 maar S1/, en l1/2 dit is 5 moet zijn. De vorige maal gaf ik in een ver gelijking weer, hoe stalmest liet ren- dabelst op onze kleigronden is tege- hruiken. Daaraan voegde ik de vraag toe, of dit op alle kleigronden nood zakelijk is. Dit in verband met de bewering van Ir. Cleveringa in het Maandblad van de Landbouwvoor lichtingsdiens t van Juni 1918, waar hij: tot de conclusie komt, dat* het oppervlakte gezonde cultuurgrond zo gering is, dat het geen rol meer speelt. Alle gronden moeten orga nisch bemest worden. Van een goe de structuur is vrijwel nergens geen sprake meer. Hij noemt deze als ze nog gevonden wordt een wankel- structuur, waarop vrijwel overal de akkerbouw wordt gedreven, en die bijna van alle leven is beroofd. Op zulke gronden moet de groenbemes- ting zelfs mislukken, zodat men de ze tenslotte maar achterwege laat. Bovendien geven deze groenbemes- ters maar vuil land, waarvan het structuurverval de oorzaak is. Zo horen we steeds hetzelfde pessimis tische geluid voor onze cultuurgron den als we zo door blijven gaan. Ne derland gaat bergafwaarts wat zijn cultuurgronden betreft. Maar geluk kig, dat hiertegen iets anders kan aangevoerd worden op grond van jarenlange ervaring. Ir. J. A. van Riet heeft gedurende de jaren 1928, 1929 en 1930 velerlei gegevens ver zameld van veeloze bedrijven uit Noordelijk Groningen, de Haarlem mermeer, de Zuidhollandse eilanden. Westelijk Noordbrabant en Zeeland. Steeds hebben daarna deze bedrij ven zijn volle aandacht gehad en bij mijn laatste bezoek mocht ik op mijn vraag, hoe hij nu nog tegen over deze zaak stond, van hem ho ren: „Ik ben tot de overtuiging ge komen, dat wat ik in 1931 schreef door de practijk alle dagen beves tigd wordt, zodat ik nu nog meer als toen geneigd ben mijn mening ten volle te onderschrijven". Tocli zijn niet alle gronden daar voor geschikt. Een veeloos bedrijf, moet aan de volgende voorwaarden voldoen: 1. .prima ontwatering (des te die per naarmate een kleigrond zwaar der is). 2. goede granulaire sanienslel- ling. 3. voldoende dikke kleilaag. 4. liefst tenminste enige procen- centen koolzure kalk. 5. goed doorlatende ondergrond. De punten 2 en 3 vereisen voor sommigen misschien enige toelich ting. Bestaat-een kleigrond b.v. voor 50 pCt. afslibbaar en bevat hij 3 pGt. humus en 4 pCt. koolzure kalk dan blijven er nog 43 pCt. over voor grof en fijn zand. Wanneer nu deze overwegend uit fijn zand bestaan, spreekt men van een goede granu laire samenstelling. Wat punt 3 be treft. Op mijn lezing te Nieuwendijk werd mij gevraagd hoe dik die klei laag moest zijn. Ik ben toen dat antwoord enigszins schuldig geble ven. De heer v. Riel antwoordde mij dat de min. dikte 30 a 40 cm. moet zijn. Lichte kleigronden kun nen evengoed veeloos zijn, als ze maar voldoen aan de 5 voorwaar den, waarbij die van de granulaire samenstelling zeer belangrijk moet worden geacht. (Het bewijs voor Al tena komt straks nog). 'Bovendien is er altijd de groenbemesting. Waarom behoeven we op derge lijke gronden geen vrees te koeste ren, zoals Ir Cleveringa ons wijs wil maken. Omdat de bodembacteriën in dergelijke gronden evengoed ver zorgd worden. De bacteriën die wij in de eerste plaats nodig hebben zijn de aërobe bacteriën (de zuur- stofminnende). Op dergelijke gron den zal door de voldoende luchttoe- treding, veroorzaakt door de lage grondwaterstand, de goede granulai re samenstelling en de goede struc tuur, de bacterieontwikkeling guns tig zijn. Bovendien is de tempera tuur van deze gronden hoger dan van de slecht ontwaterde. Als 'ge volg meerdere oxydatie en koolzuur gasontwikkeling. Dit koolzuurgas lost in het bodemwater op, waardoor de koolzure kalk en andere minerale bestanddelen mobiel gemaakt wor den. En de voeding der bacteriën dan, zult u vragen. Welnu op der gelijke gronden, krijgen we een ster ke stoppelontwikkeling, doordat er zware gewassen groeien. Wat denkt u van 70 hl tarwe <per ha. Deze stop pel zorgt voor een goede koolstof voorziening. Bovendien zorgt daar de sterk ontwikkelde wortel voor. Mocht men al met al nog enigszins ongerust zijn, dan past men zo nu tem dan een groenbemesting toe. Het is immers bekend, dat een goed geslaagde groenbemesting niet minder humus in de grond brengt dan een .behoor lijke stalmestgift. Bovendien wordt de organische stof veel gelijkmatiger in de grond verdeeld. Het gaat im mers niet om de vraag 01 op onze kleigronden allereerst de gunstige humusflora aanwezig is, maar in de eerste plaats over de kwestie of de natuurlijke omstandigheden van die aard zijn, dat de bacteriën tot een behoorlijke werkzaamheid 'kunnen komen. Als dit zo is, dan, behoeven we deze niet stelselmatig te vermeerderen, aangezien een ieder bekend is, dat deze wezentjes zich in enkele ogenblikken tijds geweldig vermeerderen. Wanneer wij nu in het land van Altena nog met slecht ontwaterde bouwgronden zitten, die bovendien ontkalkt zijn, is de aller eerste vraag, hoe dit op te lossen. Men kan met deze slechte ontwate ring blijven zitten, en dan is bet niet anders mogelijk dan stelselmatig met stalmest of compost te werken. Men begint dan echter niet met de fout aan te pakken, waar ze eigenlijk zit. Ook hier zal de put-- watering primair geacht moeten wor den. Dan blijft nog het kalkvraag- stuk over. De vraag is dus deze, blijven we voortsukkelen op de ou de weg, slechte ontwatering, met als gevolg dat we dan de stalmest niet kunnen missen. Of willen we onze grond verbeteren door aller eerst ontwatering toe le passen, en zo' nodig kalk in de bodem te bren gen. Dat het op deze manier kan, wil ik aantonen door een voorbeeld uit uw eigen omgeving, waarvan we tenslotte altijd uit moeien gaan. Daarmee komen onze gronden im mers het meeste overeen, en daar kunnen we gemakkelijk eens een kijkje gaan nemen. Welnu het be drijf van de lieer P. v. Schendel leent zich daar uitstekend voor (niet van Schijndel zoals ik de vorige maal schreef). Ik stip slechts enke le dingen aan. Allereerst op verzoek van de heer v. Sch., die liever be scheiden op de achtergrond blijft. Ten andere kan u niets beter over tuigen, dan zelf eens te gaan zien. Alleen die punten waarmee ik heb willen aantonen dat de huidige land bouwvoorlichting nog juist'is, breng ik even naar voren. Deze gronden bevatten 50 tot 60 pCt. afslibbaar, 2 tot 3 pCt. humus, hoegenaamd geen koolzure kalk en voornamelijk fijn zand. De ontwate ring is prima. De gronden voldoen dus aan 4 van de 5 gestelde eisen. De zuurgraad bedroeg omstreeks 5V2, toen hij 14 jaar geleden hier kwam. Dit is nu nog na te gaan uit een perceel dat er vlak naast ligt, door hem een paai* jaar geleden is gehuurd, en bij een onderzoek in 1948 een zuurgraad van 5,6 had. Toen v. Sch. hier kwam was bet weiland. Het werd gescheurd, en na dien moest hij 4 paarden gebruiken bij het ploegen. Hij gooide 2 keer 3000 kg poederkalk, en enkele jaren later een flinke gift schuimaarde, 167 ton op de 3 ha. Voor de oorlog had hij 6 a 7 man personeel, om de zaak onder de knie te krijgen. De oplossing werd dus vooral ge zocht in de bekalking. Is de proef geslaagd? Ik meen volkomen. De feiten mogen spreken. Deze perce len hadden in 1918 een zuurgraad 6V2 tot 71/2. De structuur is zodanig verbeterd, dat ondanks er geen stal mest op kwam, hij nu maar 3 paar den nodig heeft voor dezelfde diep te. (Welke bezuiniging is dat al, geachte lezer 1 werkpaard?) Vuil land? Geen sprake van, gaat umaar eens kijken. Wel beschikt hij nu over machines. Het bedrijf is ruiin 30 ha, waarvan 12 ha weiland. Plet vorig jaar werden 2 ha bieten en 2 ha vlas aanbesteed. De rest werd door hem zelf met zijn machines onderhouden, en dat van half Maart lot Juli zonder enig verder perso neel. Ik zal nu ophouden anders houd ik me niet aan mijn woord en ik verwacht dat van Sch. «anders te veel bezoek krijgt, en dan speelt hij het deze zomer alleen niet klaar. Dit'had ik evenwel nodig om liet fabelachtige van Cl. theoriën aan te tonen, die spreekt van betongron- den, onkruid, plantenziekten, enz. Mocht hij nog eens in de pmgeving komen, dan doet hij het best eens hier een kijkje te gaan nemen. Bij een landbouwer die onder zijn ge hoor is geweest, bescheiden beeft gezwegen, maar rustig verder gaat, ómdat zijn ervaring hem anders leert. Geachte lezers en redactie, ik neem nu weer voorlopig afscheid van dit landbouwhoekje. Ik dank u voor uw aandacht en voor de ver leende plaatsruimte. Misschien krijg ik nog wel enige critiek. Ik zal dan trachten deze te beantwoorden, om dat het mijn doel is het welzijn van de bewoners van Altena te bevorde ren. U, collega Bronkhorst, ook harte lijk dank. Ik weet dat uw hamer op hetzelfde aanbeeld geslagen heeft en nog slaat. Te meer vond ik het daarom nodig dat deze dingen nog eens met klem naar voren werden gebracht, en we ons niet door on voldoende bewezen „proeven" van de wijs laten brengen. Tenslotte kan ik dit stukje niet anders besluiten dan vooral jonge landbouwers op te wekken tot ont wikkeling van al uw gaven, daarbij gebruik makende van goede land bouwvoorlichting, maar bovenal dan daarbij niet te vergeten het Woord uit Ps. 127:2: „Het is tevergeefs, dat gijlieden vroeg opstaat, laat op blijft, eet brood der smarten; het is alzo, dat Hij het Zijne beminde als in de slaap geeft." B. VAN HOVEN, Dussen. onbetwist de beste tandpasta. Verkrijgbaar in alle welvoorziene zaken.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2