Binnenland DE GRENSCORRECTIE MET DUITSLAND Gevonden en verloren voorwerpen BOSBOUW. waaraan medewerking wordt ver leend door (het cabaret D.V.V. uit Baardwijk. Leden van de_ Oranjevereniging hebben vrije 'toegang. De avond wordt besloten met een bal. land van altena. De Prov. Voedselcommissaris deelt mede, dat de uitbetalingsman- daten van de overbruggings- en com- pensatietoeslag voor de geregistreer- den bij het bureau van de Prov.. Voedselcommissaris voor Noordbra- bant in de gemeenten Heusden, An- del, Eethen, Giessen, Rijswijk, Veen en Wijk en Aalburg zijn verzonden. De mandaten zijn gedagtekend 31 'Maart jl„ zodat zij tot de laatste dag van April betaalbaar zijn bij de Boerenleenbanken en de Raiffei- senbanken. Op een vergadering van de Advies-commissie voor de P.B.H. in district 45, werd tot secretaris ge kozen, de heer A. B. Snoek tie Alm- kerk. land v. heusden en altena De kerken in deze streek zijn door oorlogsgeweld zwaar getroffen. De torens werden vernield of door granaatvuur ernstig beschadigd, ter wijl de kerken werden weggevaagd of zodanig beschadigd, 'dat ze nau welijks te herstellen zijn. Een en-, kele kerk kon reeds worden geres taureerd. Dit jaar zal slechts één kerk in het Land van Heusden en Altena mogen worden herbouwd en wel in het dorpje Mjeeuwen. Plan nen voor herbouw zijn in een verge vorderd stadium te Eethen en Dron- jglelen, Dussen, Hank, Werkendam, Almkerk, Heusden, terwijl plannen voor restauratie van'de torens even eens worden gereed gemaakt. meeuwen. De smid uit Meeuwen was be zig met het afbranden van de gebro ken wiek van de molen alhier. Doordat vonken van het apparaat in aanraking kwamen met brandbaar materiaal van vogelnesten, ontstond brand. Men trachtte deze met em mers water te blussen; dit mocht evenwel niet gelukken, zodat de brandweer nog te hulp moest ko men. Deze had het brandje spoedig onder de knie. nedebhemert. Op 'het bij de Eerw. Zusters te Ammierzodën gehouden examen, slaagde voor costumière L. van Hei voort alhier, terwijl Govertje' van Aalst en Dirkje van Heemskerk slaag den voor „lingerie". Voor het Bouwfonds kwam ge durende de maand Maart aan maan delijkse bijdragen binnen f 51.54, aan bijzondere giften van verjarinigf 20.50 terwijl de kerkcolLectie f23.82 'be droeg, zodat dus in totaal werd bij eengebracht de som van f95.86. Door d. Verbeij werd onder het aannemersbedrijf v. Vianen bii de complexen nieuwe woningen in de Molenstraat 2 opritten met stenen bezetting uitgevoerd. Het 'geheel maakt een keurige aan blik en verhoogt het aspect van wo ningen en straat. nieuwendijk. Het zoontje van de heer C. Dekker had het ongeluk, doordat er enige paarden op hol sloegen, onder een eg te gjeraken. Met enkele zwa re verwondingen werd hij thuis ge bracht. Dr. Schripsema verleende ge neeskundige hulp. Vrijdag 29 April, des avonds 7.30 uur, zal er in gebou'w Tavenu een vergadering worden gehouden, uitgaande van het Nationaal Instituut „Steunt het Wettig Gezag". Tevens zal er een film wordep vertoond over de bevrijding, van Ne derland. De Oranjevereniging „Prinses Margriet' 'te Kille, oiganiseert 30 April, des avonds circa .9 uur ©en lampionoptocht. Medewerking wordt verleend door het fanfarecorps O. n. S. Werkt allen mede tot het slagen van deze avond. Groot en klein slui- te aan achter het fanfarecorps. oudendijk. - Ter gelegenheid van de ver- ajardag van H.M. de Koningin op 30 April a..s., hoopt de muziekver. „Kunsr na Strijd", dir. de heer P. C. v. d. Wiel, nabij de (Neutir. Bijiz. school, een concert te geven. Aan vang .7 uur. Voor dit concert is de medewer king toegezegd door het fanfare corps „Kunst en ^Vriendschap" te Rijswijk. RIJSWIJK. De busjes voor de V.U. te Amsterdam, hebben alhier f51.42 op gebracht. UITWIJK. Woensdag 20 April j.l. hield de Chr. Hist. Kiesvereniging alhier, haar eerste vergadering onder lei ding van de voorz., de heer A. Nieu- wenhuizen Pzn. De vergadering werd geopend met het lezen van een gedeelte uit Ne- bemia 2 en gebed. Als eerste punt vermeldde de agen da de samenstelling van een bestuur, hetwelk als volgt werd samenge steld: Voorz. A. Nieuwenhuizen Pzn., Secr. H. C. van Arkel, Peimingm. A. van Herwijnen (Uitwijk), Alg plv. en 2e voorz. A. v. Oudheusden Jr. Leden: L. A.. Sterrenburg, G. Schou ten en B. de Graaff. Vervolgens werden besprekingen gevoerd betreffende de a.s. gemeen- teraadsverkiezingen. De vergadering werd met dankgebed gesloten. Het ledental steeg inmiddels van .17 tot 411 Woensdag 2 Mei zal in het ver en igingsiglebouw een vergadering wor den belegd ter vaststelling van ,een candidatenlijst voor de a.s. gemeen- t eraads ve rkiezin gen wijk. De lezers van de Herv. Jeugd bibliotheek worden verzocht om Vrij dag a.s., des avonds half acht die boeken in te "leveren. wijk en aalburg. A.s. Dinsdag draait er in het Verenigingsgebouw alhier een sucoes- film, n.l. „De Rode Aarde", de grote Deense verzetsfilm. In de hoofdrol len: Poul Reichardt en Peer Bueh- höj. Een indrukwekkend monument voor de duizenden onbekende helden uit het verzet, die in geheel Euro pa de strijd aanbonden tegen een brute overweldiger. Toegang 18 jaren, 's Middags 4. uur speciaal jeugdprOgfam met als hoofdfilm „De Spoorzoekers". Die deze film bezoeken, pas jp in de bocht bij hlet Julianapark. (Zie advertentie werkendam. Donderdagavond 28 April, des avonds half acht, zal in de Chr. Geref. Kerk alhier als spreker optre den Ds. L.. S. de Boer van den Haag. De "heer C. A. v. d. Schoot alhier, werkzaam bij die fa. iglebr. Walraven te Gorkum, behaalde op een internationale slagers'wedstrijd te. Utrecht een 2e prijs en leeh eer volle vermelding met het vervaar digen van verschillende worstsoorten en fijne vleeswaren. De afd. van de G.H.U. ver gadert Vrijdag 29 April in de Herv. schpol. De agenda bevat o-.m. be stuursverkiezing wegens het bedanken van de heer C. D. [Kramer en die candidaats telling gemeenteraad. L. MEIRESONNE Voor de St. Ger. Partij zijn alhier voor de gemeenteraad candi- daat gestield: G. Kornet (aftr.B. Baggerman, J. H. Potters, C. Ip- pel-Vlot. Voor de Werken c.a.J. M. Verbeij, A. Hakkers Kzn., M. Korsman. Tot onderwijzer aan de Herv. school alhier, hoofd de heer S. Kui per, is benoemde de heer W.. v. d. Kolm te Woerden. zuilichem. Ds. W. J. Hoek, Gref. predi kant alhier, heeft een beroep ontvan gen naar Montfoort. GEVONDEN: Twee sleuteltjes aan een bandje vastgebonden en een brui ne das. Terug te bekomen bij de Piostoommandant der Rijkspolitie te Wijk en Aalburg. GEVONDENEen bruin lederen ortefeuille met foto's. Terug te ver- ij get dijk te Genderen. VEiRLiO|RENEen huissleutel, van de Herv. Kerk naar Wit te broods tr. No. 50. Terug te bezlorgen aan bo venstaand adres, Wed. Schouten te Heusden ij gen bij C. van Rijswijk, Genderse VERLOREN3 zilverbonnen /an f 1gaande van Aalburg naar Gen deren. Terug te bezorgen bij A- Treffers, B 103, 'Genderen. VERLORENEen zwarte lederen bij J. Verbeek, Grotestraat portefeuille met inhoud. Terug te bezorgen b' 138, Veen. VERLOENREen vulpen. Terug te bezorgen bij G. Mans, Korte Steeg C 100 te Aalburg. WEGGEVLOGEN2 duiver}, ring- no's. 720304 en 720327. Inlichtingen aan A. de Bruin, Aalburg C 87. Aan de oorlog zijn igrote com plexen bos ten offer gevallen. Niet alleen door direct oorlogsgeweld werd er vèel vernield, benevens voor het aanleggen van verdedi gingswerken, doch ook werden door de bevolking noodgedwon gen veel bomen gerooid, wegens gebrek aan de benodigde brand stoffen. Als we terugdenken aan de hongerwinter 1944'45, toen koning .winter in al zijn gestreng heid regeerde, terwijl de brand - stoffenvoorziening uiterst slecht was en een gproot gedeelte van onze bevolking1 igieheel zonder steenkolen was, wekt het geen ver wondering, dat uit de statistiek blijkt, dat ongeveer 1 millioen M3 hout door die bevolking werd ge veld. Volgens glegeviens ontleend aan het verslag van het Staatsbos beheer ging tijdens de /oorlogsja ren 22.000 H.A. (ruim 8 pet. van de totale bosopper vlakte) verloren. Ee schade is geraamd op f 27 mil lioen. Eioor direct oorlpgislgleweld werden 10.400 H.A. en door het aanlegfglen van verdedigingswerken en mijnenvelden 5000 H.A. bos vernietigd. De normale vellinglen werden met ongeveer 2 millioen M3 overschreden tijdens de oor log. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Dinsdagavond is tussen de Vijf- huizerweg en de Ringvaart een Beechcraft de PA-UDI van de rijks luchtvaartschool naar beneden ge- slprt. Bij het ongeluk met de Beechcraft zijn vijf doden fe "betreuren. Hlet toestel, dat terecht kwam aan. de rand van de Hoofd vaart, langs de Hoofdweg in de Haarlemmermeer, ging geheel in vlammen op. Een uur na het ongeluk werden de stof felijke overschotten van drie inzit tenden geborgen. De Beechcraft maakte deel uit va* een escadrille van 5 lestoestellen dat boven Schiphol aan het oefenen was. Drie kwartier na het ongeluk koa men de vier andere Beechcrafts nog in de lucht boven Schiphol zien cir kelen. Het ongeluk geschiedde vijf minu ten voor half elf. Twee uur later konden de diverse instanties, die zich met het onderzoek belastten, de oor zaak nog niet opgeven. Het toe stel was het vliegveld in .Noord-Wes telijke richting overgevlogen en voor zover thans kan worden nage gaan verloor het 4 ,K.M. voorbij de luchthaven hoogte. Het vloog recht op de boerderij van de land bouwer Thijssen in, raakte de top van eèn schuin achter de boerderij staande boom, die afknapte, botste vervolgens tegen een andere boom op, die 2 5 meter verder aan de voor zijde van de boerderij langs ,de hoofd weg staat, klapte laiigls de .vleugel een hele slag door de lucht om en viel over de smalle weg brandend op de wallekant van de bqofdvaart. [Onmiddellijk volgde een ontploffing en stond het toestel in lichterlaaie. De slachtoffers zijn A. H. Bender, instructeur R.L.S., uit Engeland, G. Klumpes, radioa-telegrafist, Was senaar A. A. de Ridder, leerling, HilversumM. Draaisma, leerling, Den HaagP. H. Westerhof, leer ling, Zeist. Gezonde huid VERKIEZINGEN IN SURINAME- Vier partijen hebben in Suriname reeds candidatenlijsten ingediend voor de algemene verkiezingen op 31 sMei, n.l. twee partijen van Javanen, de nationale Surinaamse partij alsmede de progressieve Surinaamse Volks partij, welke laatste twee dames can- didaat stelt. GENOEG TEXTIEL VOOR MEER PUNTEN. In handelskringen is men optimis tisch gestemd ten aanzien van de aanwijzing van nieuwe punten, welke aanwijzing men spoedig verwacht. De voorraden textiel zijn zeer bevredi gend en laten een verruiming va* het tot nu toe geldende puntenaan- tal toe. Vroegere conflicten met Munster en Hannover. Niet altijd heeft het bepalen van de grens met Duitsland zo'n rustig verloop igiehad als de huidige. Waar thans in het Noorden van ons land enige correcties hebben plaats ge vonden, hebben eertijds ernstige pn- geregeldbeden de gemoederen bezig gehouden. De grenzen tussen Gro- ningien-Drenthe en Duitsland zijn be trekkelijk van jonge datum, doordat de moerassen hier deel uitmaakten van het Bourtanger moeras en.ons land reeds enige eeuwen afscheidde van Duitsland. Deze natuurlijke ver dedigingslinie vond ten Westen van Coevordien haar voortzetting in de venen van Zuid-Drenthe en eindigde eerst bij het Zwarte Water. Inplaats van deze moerasgprdel, die de drie noordelijke provinciën en aet Land van Vollenhove geheel afsloot droog te leggen, ging men door al lerhande inundatie werken de moeras sige, toestand verergeren. Nog in aet laatst van d.e 17e eeuw verbood de Generaliteit, deze moerassen of „moe ren" te cultiveren of met vee te beweiden, zomede ook om aet veen te „branden", er boekweit te verbou wen of er paden en wegen in aan te leggen. Vooral werden strengie be palingen gemaakt tegen het doorste ken van de aangelegde leidijken, die het water voor de inundatie moesten tegenhouden. De vele meren en meer tjes in dit grensgebied, het Belling- wolder-, het Lijske-, het Sellinger-. het Hebeler- en het Zwartemeer, liet men alle bestaan en verhinderde zo veel mogelijk hun afwatering. Vooral in 1672, toen Frankrijk, Engeland, Munster en Keulen ons de oorlog verklaarden, versterkte men het grensgebied zoveel moglelijk; bij Sellingen legde men bijv. een dam in de Ruiten Aa, om een Meel van het water als Nieuwe Aa naar het fort Bourtange te doen lopen, ten einde de omtrek te kunnen inunderen. Evenwel trachtten de bewoners aan weerszijden van de grensmoerassen er toch zoveel mogelijk partij van te trekken en de verbodsbepalingen wer den op vele plaatsen overtreden. Hoe meer men elkaar met de ontginning naderde, hoe noodzakelijker werd het vaststellen van een grenslijn. Uit een in het Rijksarchief van Drenthe be rustende kaart van 1729 blijkt, dat de toenmalige Munsterse gemeenten de grensscheidingen meer Westelijk, de markgenootschappen van de Drentse gemeenten deze meer Oostelijk be weerden. De grens der marken en 'daarmede die van de „Verenigde Ne derlanden" werd bepaald bij tractaat van 27 October en 10 November 1764, hetwelk op 14. Januari 1765 door „Hunne Hoogmogenden" Sxa- ten-Generaal der Verenigde Neder landen werd geratificeerd. Hiermede trachtten de Staten-Generaal de grens geschillen tussen de Drenthen en. de iMunstersen te beslechten en de pri vate belangen en gerechtigheden te regelen. Twintig jaar later echter, den X1 October 1784, werd te Mun ster een geheim tractaat gesloten, dat van het vorige geheel pfweek en oorzaak werd van jarenlange geschil len. Bij dat tractaat werden twee rech ten onderscheiden en toegekend. Van de marke van Roswinkel wejd een gedeelte, ter grootte van omstreeks 475 bunder, aan de Munsterse ge meenten Altenharen, Ober- en Nie- derlangen in volle eigendom gegeven. De oorspronkelijke geschillen waren vooral ontstaan, doordat men enkele streken langs de riviertjes en meer tjes in de zomer als weiden kon gebruiken. Nu bepaalde het tractaat, dat Emmen en Westenesch, en Noord- en Zuidbarge aan de Drentse zijde, met Wesuwe en Versen (bij de Eems) aan de Munsterse zijde, op de betwiste strook te samen zou den mogen weiden, met deze .bepa ling, dat de ingezetenen van Em men hej; recht van „boekweiten" be hielden, mits niet op 100 iroeden langs de grens. Aan deze „samen weide" herinne ren thans nog de verschillende com- pascuums het jus compascui, d.i. het recht van gemeenschappelijke weide, als Emmer- en Barge r-Compascuum. De ingezetenen van Roswinkel wer den voor de onteigening van hun gronden schadeloos gesteld en ont vingen een bedrag in evenredigheid van de toenmalige waarde van die gronden. Emmen, Westenesch en Noord- en Zuidbarge, die met het recht van „samen weide" waren bezwaard, ontvingen [gleen schadeloos stelling.. Het recht van „samenweide" ten behoeve van de onmiddellijk aan de Eems gelegen dorpen, had in die tijden door de verre afstand van om streeks 2 uren tussen die dorpen en bet „compascuum-gebied" minder be zwaar, doch loet toenmalige Mun sterse Gouvernement maakte er wel een bezwaar van, door in het jaar 1788 de van 'Roswinkel verkregen gronden te verdelen en onmiddellijk langs de grens een kolonie op erf pacht agn te leggen, die thans de Zwartenberg of Aa-streek heet. Oor spronkelijk werd het terrein onder 18 hoeven verdeeld, die langs de grens op Hollands gjebied hun'douw- akkers hadden. „Aan deze kolonisten werd bij het pachtcontract het mede gebruik van het compascuum gege ven, in deze bewoording: „Dewijl in het grenstractaat van. het jaar 1784, de vrije welde langs de Aa van de Eltingerpie naar het Zwarte Meer de .gemeenten Altenharen en Langen verzekerd is, zo worden de plaatsen 37 tot 54 ingesloten tot deze stre ken met hun hoornvee en shapen verwezen". I Van de beperkingbij het tractaat bepaald in betrekking "tot de aange slagen boekweitakkers, was dus in het contract geen sprake. Op gelijke wijze werd omstreeks dezelfde tijd door het Munsterse Gouvernement een kolonie gevestigd in de Marke van Wesuwe, rondom het Hebelermeer, aanvankelijk be staande uit 17 erven, die ook ver gunning ontvingen het compascuum te moge'n beweiden. Onophoudelijk ontstonden overhel gebruik hiervan geschillen, totdat er bij overeenkomst van 24 September 1817 in betrekking tot het gedeel te van het Compascuum, gelegen in de marken van Emmen en Westen esch een scheiding tot stand kwam. Emmen en Westenesch ontvingen het Zuid-Westelijk gedeelte of het 7io, Altenharen, Ober- en Niederlangen het Noord-(Oostelijk op het 3/io ge deelte ter beweiding, terwijl ook Em men en Westenesch de grond-eigen dom van het gedeelte aan de toen malige Hannoverse gemeenten be hielden. Bij het grenstractaat gesloten en getekend te Meppe op 2 Juli 1824 tussen „Hunne Majesteiten de Ko ning der Nederlanden en de Ko ning der Verenigde Rijken vanGroot- Britlannië en Ierland, ook Koning van Hannöver, behielden Wesuwee« Versen het oude weiderecht en te vens werd toen het drijven van land bouw eri veeteelt, het vervoer va* landbouwproducten en de circulatie over de moerassen in enkele opzich ten needs vrij verklaard. Kort daarna werd pok de Sellin- gierdam in de Ruit en-Aa opgeruimd: en voortaan werd /een betere afwa tering en ontginning der hoogveen moerassen het doel. I11 1868 eindelijk ds er een tractaat met Pruisen gesloten, waarbij het verbod op het bouwen van wonin gen met stookplaatsen in de grens strook werd qpgeheven en daarmede was de laatste slagboom, die hier de vrije ontwikkeling! van veenkolo niën tegienihielden, gevallen. Van vijandelijkheden werd hierna weinig meer vernomen, hoewel de Drenthen vanzelfsprekend afgunstig waren dat zoveel privilegiën aan vreemden warén toegekend. Alleen in 1861 kwamen Me Hamnoveranen nog eens in grote gietale (140 man) over de grenzen, pm de nieuwe boek weitakkers, die onze eigenaren van Noord- en Zuidbargercompascuuim hadden aangelegd te vernielenpro ces-verbaal werd opgemaakt en straf vervolging was het .resultaat. Zeve* van hen werden door de Arrondisse- mpnts-RechIbank te Assen bii ver stek veroordeeldtwee tot een iaar. vijf tot drie maanden gevangenisstraf. Toen .tegen één .van hen door enige Rijksveldwachters 't vonnis op Ned. grondgebied zou worden ten uitvoer gebracht, werd de .Rijksveldwacht door een veertigtal Hannoverane* aangevallen, mishandeld en de reeds gevangen genomene verlost. De rechtbank zag hierin rebellie en vaardigde een bevel tot gevangen neming van enige (daders uit. Deae bevelschriften werden echter terug genomen, waardoor de instructie fei telijk geschorst werd. Na 1861 kwamen echter geen oal- dadigheden meer voor en ontwikkel den de ontginningen zich verder rus tig. H. V. Aalburg. Op Zondag 1 Mei a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat onze algemeen geachte en hulpvaardige postbeambte, L. Meiresonne te Genderen, in dienst kwam bij het P.T.T.- bedrijf, De Jubilaris hoopt Maandag 2 Mei dit feit te herdenken. vrij van allerlei onzuiverheden. Purol doet wonderen. Doos 30 ct.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2