Maas en Waal GRENSCORRECTIES 3 IP verklaard lot verkoop. Straks wil spr. hierop in besloten vergadering nader terugkomen. De heer Kuijpers merkt op dat de voetbalvereniging gedwongen is om in de Zaterdagmiddag competitie te gaan spelen, ze kon niet anders. De heer Crielaart acht het een zeer verstandig besluit van de ver eniging. Als ze een half jaar Zater dagmiddags heeft gespeeld, zal ze be merken dat de ontvangsten een be langrijk gunstiger beeld te zien zul len geven. Er zullen dan zeker een 60 a 70 belangstellenden meer komen als wanneer er op Zondag wordt gespeeld. Haar besluit is in het be lang van de gemeente doch ook in dat van de vereniging, deze zal er ook wel bij varen. De heer Kuijpers is het daarmede niet eens, doch hij gelooft dat het beter is er niet te veel over te zeg gen omdat dit niet in het belang zou zijn. Op voorstel van B. en \V. wordt een instructie vastgesteld voor de schoonmaakster van het schoolge bouw en het gemeentehuis. Het be drag dat zij voorheen ontving was veel te laag. B. en W. zouden er f204,voor het gemeentehuis en f408,per jaar voor het schoolhuis van willen maken. Het bedrag is hoger dan ze zelf heeft gevraagd. De raad gaat met een en ander ac- coord. Voorstel van B. en W. om hen een blanco crediet beschikbaar te wil len stellen voor de bouw van 2 ar beiderswoningen. Aanvankelijk ,lag het in de bedoeling het toegestane bouwvolume ter beschikking van particulieren te stellen. Aangezien het daarvoor niet void oende is, komen B. en W. thans met dit voorstel., De heer 'Kuijpers acht dit ook de beste oplossing. De Voorzitter wilde dat hij 15 wo ningen kon doen bouwen, dit zou zijn taak belangrijk verlichten. De raad besluit overeenkomstig het voorstel van B. en§ W. Voorstel van B. en W. tot oprich ting van een woningbedrijf, aange zien zij het noodzakelijk achten, daarvoor een apart bedrijf in het le ven te roepen. 'De Voorzitter zou proberen, dit bedrijf alsnog met 1 Januari 1949 te doen ingaan. Hij leest het concept voor. 1 De heer v. d. Wiel vraagt of bij de wet bepaald is dat B. en W. tie ad ministrateur benoemen en dat zulks niet door de raad geschied. De Voorzitter meent, dat het de bedoeling van de raad is, dat het werk van de administrateur wordt opgedragen aan de gemeentebode en deze wordt volgens de wet benoemd door B. en W. De heer Kuijpers vraagt of B. en W. van oordeel zijn, dat voor de drie functie's, n.l. gemeentebode, admini strateur woningbedrijf en die voor het in het leven te roepen bureau voor de sociale zorg, een dagtaak is weggelegd. De Voorzitter acht dit moeilijk te zeggen, maar het werk er voor is meer dan voldoende. De heer Kuijpers gelooft, dat de werkloosheid, die absoluut komt, de ambtenaar voor de sociale zorg veel werk zal bezorgen. Voor deze is dan een grote taak weggelegd. Met alg. st. wordt hierop besloten tot oprichting van een woningbedrijf. Voorstel van B. en W. tot omzet ting van het Burg. Armbestuur in een bureau voor Maatschappelijke zorg en niet zoals aanvankelijk was gedacht in een bureau voor Maat schappelijk hulpbetoon. Tevens om te besluiten het Burg. Armbestuur op te heffen en een reglement voor het bureau vast te stellen. Een der leden van het college van B. en W. zal als voorzitter fungeren, de vier overige leden zullen door de raad worden gekozen. Van deze vier moet minstens één lid van de raad zijn. De heer Kuijpers zag liever een andere naam b.v. „Dienst voor soci ale Zaken". Het rijk heeft ook wel een bureau voor sociale zorg, doch spr. zou toch liever een anderenaam zien, de naam „zorg" past niet meer in het tegenwoordige kader, aange zien de sociale dienst zich steeds meer met verschillende zaken gaat bemoeien. Met de verdere bepalingen kan spr. zich wel verenigen. Alleen zag hij ook nog liever, dat de leden geen vast bedrag, doch een presen tiegeld kregen uitgekeerd. De Voorzitter heeft er geen be zwaar tegen de naam te veranderen zoals de Heer Kuijpers dit gaarne zag, evenmin tegen het vaststellen van een presentiegeld. De heer v. Straten acht de naam sociale zorg niet slecht. Spr. meent dat zij die met de taak belast zullen worden er meer zorg over zullen hebben, dan zij die van de zorg ge nieten. Het voorstel van de heer Kuijpers om de naam te veranderen in „Dienst voor sociale zaken", welk voorstel door "de heer v. d. Wiel wordt on dersteund, wordt hierop met op één na algem. stemmen aangenomen. De heer v. Straten stemde tegen. Op voorstel van de heer Kuijpers wordt hierop met algemene stemmen een presentiegeld van f 2,50 per lid per vergadering vastgesteld. Vervolgens komt het reglement voor deze dienst aan de orde, dat na voorlezing wordt vastgesteld. Vaststelling begroting 1949. De heer Spoor brengt namens de commissie van onderzoek rapport uit en deelt mede dat de gewone dienst een ontvangst en uitgaaf aan geeft van f 139,814,74, de kapitaal- dienst een bedrag van f 220,640,05, terwijl de bijzondere uitkering door liet rijk met f6050,verhoogd moest worden. De begroting voor het Bur gerlijk Armbestuur geeft een ont vangst en bitgaaf aan van f20690, Op- of aanmerkingen hee'ft de com missie niet. De Voorzitter licht toe dat de post voor bijzondere bijdragen van het rijk, die aanvankelijk was geraamd op f 12250,werkelijk verhoogd is tot f20690,Het bedrag dat hier van zeker verkregen wordt is plm. f 15000,Het resterende bedrag staat nog niet vast, doch in verband met het feit dat deze verhoging een gevolg is, van het bedrag van f8000 dat voor steun is uitgetrokken aan de vissers, acht spr. wel de kans aanwezig dat deze verhoging zal worden toegestaan. De heer Kuijpers vraagt hoe of de steun aan «3e vissers verloopt. De Voorzitter antwoordt dat op 't ogenblik een bedrag van f450 per week wordt uitgekeerd aan steun. Nu is er ook een verzoek ingekomen van de parlevinkers om in deze steunregeling te worden opgenomen. Spr. wil dit verzoek evenwel straks in besloten zitting behandelen. De post op de begroting uitge trokken voor het Burgerl. Armbest. is f 1500,hoger dan het vorig jaar, terwijl voor verbetering van de Kerk straat een bedrag van f25000,is geraamd. De kosten voor het tot stand brein- gpft van een zweminrichting zdjngje- raamd op f 18000.—, zodat daaraan niet is te denken. De Centraal Techn. Dienst is verzocht eesn begroting te maken voor éen eenvoudiger plan. Bovendien zal het in orde: brengen van het sportveld ook wel enigje kos ten meebrengen. Het is voor een huishouden moeilijk als liet slecht i«t zijn geldmiddelen zit, doch zéker is dit ook met een geSmèente het geval. De gemeentebegrotingj en die van het Burgerlijk Arrhbestuur worden hierop mét algemene stemmen vast gesteld, zoals ze door B. en W. zijn aangeboden. De heer Spoor verlaat de vergade ring. Salarisregpling voor het gemeente- personeel. De Voorzitter licht toe, dat naar aahleidin% van het rapport Ubbirtk de regering aandringt de salarissen van het gemeente personeel in over- eensstemming te brengen met die voor het rijkspersoneel- Op voorstel van B. en W. wordt besloten hier toe over -te gaan en >wordt de sala risregeling in die zin gewijzigd. De gemeentebegroting voor 1948 worde gewijzigd conform het voor stel ^an B. en W.. Rondvraag De heer Kuijpers vraagt of 1de dag voor de verkiezing van de ge meenteraad reeds definitief is vast- gessteld. De Voorzitter antwoordt bevesti gend, deze is bepaald op een Vrij- heer Kuijpers vraagt of een Maandag of Zaterdag ru'et beter was? De Voorzitter zegt, dat B. en W. in d,e mening verkeren, dat Vrijdag de geschiktste dag is, doch zij zul len het nog eens bezien. De heer Kuijpers zou ten behoe ve van de plaatselijke verenigingen rrne een soepeler toepassing van vermakelijkheidsbelasting zien. Een entree van f 1wordt voor de tegenwoordige tijd al te hoog. Moet van de lagere opbrengst de vermake lijkheidsbelasting nog af, dan blijft er voor de verenigingen zo goed alls nipts over, waardoor deze In moei lijkheden komen.. De Voorzitter belooft met deze op merking rekening te zullen houder^ hoewel B. en W. tegenover de vereni gingen toch al een soepele houding aannemen. In dit verband kan spr. ook nog meedelen, dat het rijk de kazerne aan de gemeente wil ver huren, in geheime zitting; zal spr. hierover naaere mededelingen doen. De heer v. Straten vestigt de aan dacht op de onhoudbare toestand van de afwatering der nieuwe huizen .aan de Zandsteeg, dit loopt in een basin, waar het blijft staan. De Voorzitter zegt, dat daarvoor een oplossing, gé vonden dient te wor den, wat er moet gebeuren weten B. en W. nog niet, doch kan het niet blijven. De vergadering wordt hierop ge sloten, de raad gaat over In get-: heime zitting. OVERZICHT VAN DE HIERBIJ BETROKKEN GEBIEDEN DE NED. GRENSCORRECTIES 1. Een onbewoonde gebiedsslrook van 0,56 km2 tussen Nieuwe Staten- zijl en Nieuweschans, waardoor ver betering van de Westerwoldse Aa mogelijk wordt. 2. Onbewoonde strookjes met een totaal oppervlak van 0,30 km2 tus sen Nieuweschans en Ter Apel, strekkende tot verbetering van de Moer sloot en kering van het veldwa- ter uit hel Boertanger Moor. 3. Onbewoonde strookjes ter weerszijden van het kanaal Almelo- Nordhorn ter grootte van 0.03 km2, waardoor een waterstaatkundige ver betering van de Rammelbeek en een vergemakkelijking van het douane- zicht op de grensweg mogelijk wordt. 4. Grensstrook ten Noordoosten van Losser ter grootte van 1,00 km2 met een totaal bevolking van 10 per sonen, strekkende tot verbetering van de Dinkel. 5. Grensweggetje bij Rekken ten zuiden van Haaksbergen. 6. Onbewoonde strook bij Rek ken (Slemphiitte) ter grootte van 0,09 km2, strekkende tot verbetering van de stroomloop van de Ramsbeek. 7. De door plm. 350 personen bewoonde Duitse bebouwing gren zend aan Dinxperlo ter grootte van 0,64 km2. 8. De grensinham bij EICen ter grootte van 19,54 km2, met een totaal aantal inwoners van ongeveer 3500, waardoor aanzienlijke waterstaatkun dige, verkeers- en douanetechniscbe verbeteringen mogelijk worden. 9. Grensweggetje bij Millingen. 10. Een door plm. 40 personen bewoonde streek tussen Beek en Wy- lerberg waardoor het douanetoezicht wordt verbeterd. 11. Grensweggetje bij Mook. 12. Onbewoond strookje bij Gen nep ter grootte van 0,05 km2 van douanetechnisch belang. 13. Grensweggetje bij Siebenge- gewald. 14. Twee strookjes ten noorden en ten zuiden van Arcen respectieve lijk groot 0,40 en 0,41. km2 met een totaal van 60 inwoners, strekkende tot verbetering van het douanetoe zicht. 15. De hals van Siltard ter grootte van 41,34 km2 bewoond door onge veer 5000 personen, waardoor be langrijke verbeteringen van verkeers technisch belang mogelijk worden. 16. Grensweggetje bij Ubach. 17. Gebiedsstrook bij Rimburgen Kerkrade ter grootte van 0,88 km2 bewoond door 130 personen, waar door waterstaatkundige verbeterin gen aan het riviertje de Worm en vergemakkelijking van het douane toezicht rhogelijk worden. 18. Opheffing van enkele douane- technische anomilieën in Kerkrade. 19. Gebiedsstrook bij Vaals ter grootte van 0,11 km2 bewoond door 110 personen, strekkende tot verbe tering van het douanetoezicht. In totaal beslaan de bij de grens correcties betrokken gebieden een totaal oppervlak van ongeveer 70 km2. Het totaal aantal inwoners be draagt 9 k 10.000. •jZHillensbera'» V fczvJabeek XTy. •.'v.t—t Schinveld BELGIE/ k: DUITSL. vJr ÜL V' V>->1 TIC inwttftorc x* Ons Feuilleton „Waar tezamen vloeien..." 2. Hij zag de man met de doordrin gende ogen doelbewust de pont af stappen, als ware hij bekend in deze strode en Henk besloot hem te. vol gen. In deze dagen van 'spanning was het niet raadzaam een onbekende aan te spreken. Boven op de dijk geko- gen bleek het Henk al gjauw, dat de vreemdeling niet yan plan was nog ver te lopen en hij zag hem verdwij nen. in een grote boerderij. Henk liep door tot de Rijksstraatweg en keek de donkere diepte in. Ondanks de diepe melancholie, die hem te pakken had, moest hij even glim lachen. Van deze weg had Els hem verteld, )?als ik daar de stoep afrij, kan ik zingen". Jammer, dat ze nu niet samen waren. Els had de gave overal een feest van te maken, ze was bruikbaar, als hij in de put zat. Het beste was, ,om het voorbeeld van de vreemdeling te volgen en voor alles een onderdak te zoeken voor de nacht, dan #>u hij morgen beter kunnen beslissen of zijn weg de Rijksstraatweg zou afvoeren óf dat het beter was de weg langs de dar- pen van de Bovendijk te nemen. Henk richtte zijn schreden naar een boerderij en ja, natuurlijk mocht hij binnenkomen en men zou zien, hem een slaapplaats te bezorgen, als zijn eisen niet te hoog waren. Henk glimlachte en zijn gedachten vlo gen naar zijn kleine primitieve tent m de voètheuvels van de bergen van Canada. In de huiskamer maakten de vele kinderen zich klaar voor de nacht en Henk pakte zijin brood uit, de paar sneden, die zijn moeder toch nog had meegegeven. De heerlijk snorrende kachel bracht hem weer geheel op streek en met de moeten in de oven werd met de boer en de boerin een gesprek gevoerd over de ellende, die een oorlog bracht en over de schaamteloze vorderingen der be zettende troepen. Op de vraag van zijn gastheer, wat hii dacht, wanneer het einde van deze gigantische strijd zou zijn, kon hii niet anders ant woorden, dan dat het hem voorkwam, a 1 soit 'het een geschiedenis zonder einde zou worden. De aanval bij Arnhem was mislukt ien had gewel dige offers gevraagd- Churchill veronderstelde, dat met de hoogzomer de inéénstorting van het Duitse Rijk voltooid zou zijn, terwijl Goebbels «iaarentegen nog sprak van een nieuw geheim wapen, dat zou worden ingezet en dat zou zijn, als een natuurramp zo verschrik kelijk. Hitler had iin zijn laatste je- de gesproken„Er zullen na deze oorlog geen overwinnaars, noch over wonnenen zijn, maar slechts overle venden en verhietiigden". Eh het zag er inderdaad naar uit, alsof de wereld zijn ondergang tegernoët ging. Wat konden wij als kleine mensen weten, wat er nog te gebeuren stond? De meest fantastische geruchten over een nieuw soort vliegtuig deden de ronde. Het zou bemand zijn door één per soon, die op zijn buik in pen zeer kleine cabine liggend, de machine bestuurde. Schroefloze raketmonsters zouden eens door het luchtruim vlie gen, met een snelheid, die de ver plaatsing van het geluid overtrof. Wat was de waaiheid? De strijd om de heerschappij in de luchit was een nieuwe phase ingegaan. Het gebruik van de V 1 en V II wapens deed ieder met angst aan de toekomst den ken. En aldus pratende over deze dingen, die de mensheid in angst en spanning deden voortleven, was het bedtijd geworden. Als slaapplaats kreeg Henk toegewezen de hooitas achter in de schuur. Dat had slech ter kunnen zijn. En op zijn rug lig gend, aan alle kanten toegedekt door het heerlijke hooi, gingen de gebeur tenissen van de laatste dagen als een film aan hem voorbij. Van slapen kwam niet veel. Hij dacht aan zijn meisje, zijn Mary in Canada, dat hii in 1939 voor twee maanden a co ter- liet om zijn ouders te bezoeken. In September zouden ze gerouwd zijn en nu lag oij hier op dit stukje van van de wereldbol, dat voor hem on bekender was, als het kleine dorpje in Alberta, waar zijn Miary op hem wachtte. Vreemd» ging het door zijn hoofd, en meer als honderd jaar geleden leefden hier mijn overgroot ouders en ook mijn grootvader werd hier in het Land van Heusden en Altena geboren- en nu kom ik terug naar «lit plekje om er dekking en bescherming te zoeken. En met de ze rustgevende gedachte viel Henk ein<ielijk in slaap. H)OOFD|STUK II. De volgende morgen hoorde Henk iets naderbij komen en plotseling zag hij een spierwitte haan staan om op hanemanier de komst van een nieuwe dag te melden. Henk stond op en scharrelde zijn boeltje bij elkaar en na een stevig ontbijt nam hij harte lijk afscheid, onder dankzegging voor de genoten gastvrijheid. 'Op de dijk zag hii de vreemdeling van gisteravopd voor zich uitstappen en Henk vergat zijn voornemen om op deze tocht beslist niet met vreem den tp praten en versnelde zijn pas om de man voor hem in te halen. „Goeie morgen, mijnheer", klonk opgewekt de stem van Henk, „we waren gisteren tegelijk op <ie pont". De vreemdeling keek op, en zijn donkere ogen rustten even onderzoe kend op Henk. „Ja," antwoordde hij, „ik zag u staan. Hebt u hier ook onderdak gevonden? De bevolking is er hier al op ingesteld en over het algemeen heel gastvrij. Bent u een brandweer man?" „Nee, maar ze hadden me in Rot terdam de raad gegeven, dat het in uniform gemakkelijker zou zijn om „over" te komen en ik moet zeggen, dat het geen slechte raad gpweest is. Die moffen kijken nu eenmaal naar alles wat uniform draagt op, al is het dan maar van een brandweerman. Ik heet Henk van der Velden en ben op zoek naar een onderdak om van daaruit rtnpr onze vrienden aan de overkant te ko men" stelde Henk zich voor. „Mijn naam is Jaap van der Hjey- den. Ik ben bang, dat het niet een voudig zal zijn hier huisvesting te krijgen, want mijn gastheer van gis terenavond vertelde me, dat de men sen langs de Bovendijk vol evacué's zitten van 'de dorpen langs «Je Maas". „Ik wil het proberen" antwoordde Henk. ik zie dan voorlopig. maa£ af van mijn plan om Via Nieuwemdijfc naar, Brabant te komen". De twee mannen stapten stevig naast elkaar door, Henk vertelde van de ellende in de grote stadiën, waar de strijd om het dagelijkse brood van dag tot dag zwaarder werd. De ander luisterde en sprak sléchts zel den,, als waren zijn gedachten mét heel andere dingen bezag. De donkere ogefl keken strak voor zich uit. (Wordt vervolgd). 'Be. O Kleine greoscorrecties H Omvangrijkere grenscorr. Voorgestelde grenscorr. in Nov. 1946 DE GRENSCORRECTIES BU ZUID-LIMBURG Grgrettjrrectiel Rijksgrens Grenscorrecties inwoners 0 LIMBURG Heerlen 'aldfeuchf 'GangeU (l6), J:! (Grens weqqefe i J .(&*ienkir RimbürgJ «MAASTRICHT Kerkrade#/<L Douane verbete ring^ "1 CART0-W3

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 6