TWEEDE BLAD DONDERDAG5MN"Z NIEUWSBLAD Plaatselijk Nieuws Maas en Waal Raadsverslag De Werken en Sleeuwijk behorende bij het voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard ANDEL. Door Qhr. v. Rijswijk is een aanvraag ingediend zijn woning te verbouwen tot 2 woonhuizen. Hier op werd goedgunstigbeschikt. - Vorige week Donderdag trad voor de Ned. Herv. Gem. alhier op, Candt. en Hulppr. v. Dieren uit Dirksland. De muziekvereniging „Andels Fanfarecorps" gaf op de geheel ge restaureerde muziektent bij het ge meentehuis Zaterdagavond j.l. ter ge legenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin, een goed geslaagd concert. ALMKERK. J.l. Donderdagavond werd in café v. Dijk een propaganda-avond „Steun Wettig Gezag" gehouden. Burgemeester Blok opende deze bijeenkomst, heette allen hartelijk welkom, verheugde zich dat de zaal bijna geheel bezet was en wees erop, dat dit de eerste propaganda-avond van S.W.G. was In het Land van Heusden en Altena. Het eerst werd vertoond de film „Intocht Kon. F am. in den Haag". Daarna gaf Kapt. Ver palen zijn technische uiteenzetting inzake de mogelijkheid van toetre ding tot de Nat. Reserve. Hierna werd gedraaid de film „Bevrijding van Nederland". Vervolgens gaf de heer v. d. Hooft, Secr. der Prov. Commissie S.W.G. in N.-Brabant een technische uiteenzetting omtrent de mogelijkheid van toetreding tot de reserve Rijkspolitie. De film „De les van het verleden" deed daarna zien de Jan Saliegeest in ons land in de jaren voor 1940. De heer v. d. Hooft hield hierna, een met veel vuur voorgedragen pro- pa gandarede, en wekte met klem op tot aansluiting bij de Nat. Reserve. Van de gelegenheid tot vragen stel len werd door enkelen gebruik ge maakt. Na het ronddelen der aan meldingsbiljetten werd de bijeen komst door burgemeester Blok geslo ten, die verzocht deze biljetten ten spoedigste bij hem of een der com missieleden in te leveren. Laat Allm- kerk het voorbeeld geven, aldus spr., die ook allen dank bracht, die aan het welslagen van deze bijeenkomst hadden medegewerkt. Zaterdagavond werd in de zaal van de heer C. G. v. Dijlk, dooir de vereniging „Alm-ontspanning" al hier een stuk opgevoerd getiteld „Onder de klapper". Bedoeld stuk werd elk in zijn rol op keurigje wij ze vertolkt, en de stampvolle zaal bleef dan ook tot het laatste ogen blik dit prachtige en succesvol stuk in grote spanning volgen. De vereni ging mag met genoegen terugzien op deze welgeslaagde uitvoering. De lei ding blijkt wel in zeer goede handen te zijn. 's-G HA VEN MOER. In de laatstglehouden leden vergadering van de Oranjevereniging werd besloten om op 7 Juli a.s. een feest te organiseren, ter gelegenheid van het 121/2-jarig huwelijksfeest van het Koninklijk paar. NIEUWENDIJK. J.l. Vrijdagavond werd in Ta- venu de propaganda-avond Steun Wettig Gezag gehouden. Na opening door Burgemeester Blok, die er zich over verheugde, dat zovelen aan die oproep gehoor hadden gegeven en ieder een hartelijk welkom toeriep, werd de film „Intocht Koninklijke Familie te Den Haag" vertoond. Daarop sprak de heer Raaijmakers voorz. der Prot. Commissie S.W.G. in Noordbrabant. Spr. wees op de toestand in Oost-Europa als afschrik wekkend voorbeeld. Ds. v. Lummel, Ger. Predikant te 's-Gravendeel het woord verkrijgende, hield de propa- gandarede. Spr. schetste in treffende gekozen woorden de toestand van het ogenblik en trok een paralel Lus sen Stalin en Soekarno. L Vervolgens werd vertoond de film „Gouden Banden". Daarop werd ge pauzeerd en een kopje koffie ge bruikt. Na de pauze gaf burgemees ter Blok een technische uiteenzetting inzake de mogelijkheid van toetre ding tot de reserve-rijkspolitie. Deze uiteenzetting werd gevolgd door een uiteenzetting van Kapt. Verpalen, aangaande de mogelijkheid van toe treding tot de Nationale Reserve. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een druk gebruik gemaakt. Zeer velen gaven zich daarna als vrij williger op, zodat deze propagan da-avond zeer zeker aan tiaar doel heeft beantwoord. WERKENDAM. 1 Vxijdagi 2,9 'April, des avonds om 8 uur, kwam de raad dezer ge meente in openbare vergadering bij een, onder voorzitterschap van bur gemeester J. de Bruijine- Secretaris: WelEd. Heer J. A. Timmermans. 1 Aanwezig: alle leden. Die Voorzitter opent de vergade ring met het formuliergebed en geeft daarna het woord aan de ie wethou der ,de heer W. G. de Waard, die de Burgemeester feliciteert met zijn dc- noemingi tot Ridder jn de Orde van Oranje-Nassau. 'Spr. zeide dat deze -hoge-onderscheiding voor de raadle- den nog heel onverwachts is geko men. De Voorzitter dankt de raad voor zijn felicitaties, terwijl door de raads leden nog een prachtige bloemen mand werd aangeboden. Ingekomen stukken: Goedkeuring door Ged. Staten van de verpachting van het veerbedrijf en het verhuren v'an Üe gemeentewo ning aan de heer W. A. de Klerk. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een kasgeldlening groot f 100.000 tegen i3/4 pet. Aldus wordt besloten. Voorstel van B. en W. tot overne ming van het Rijk van diverse we deropbouwwerkzaamheden met ont- werp-besluit. Aldus wordt besloten. Voorstel van B. en W. tot wijziging der salarisverordening voor de ge meente-ambtenaren. Dit zal ongeveer f 800 bedragen over al de ambtena ren en gaat in vanaf 1 Januari 1948. Hiertoe wordt besloten. Voorstel van B. en W. tot het ver lenen van medewerking op het ver zoek van het bestuur der Herv. schoolvereniging om verlegging der waterleiding der W.C.'s eiq bewerking der lambrizering met maneraalverf. De Voorzitter licht deze zaak toe en zegt, dat het hard nodig is, met het^ oog op de W.C.'s. id coord. De raad igaat ook hiermede ac- Besloten wordt tot wijziging ge meentebegroting dienst 1949. De raad bleef nog een tijdje in feeststemming bijeen ter pre van de verlening van de Ridder-orde aan de Burgemeester. öp 16 Mei a.s. zal het 30 jaar geleden zijn, dat de Weled. Heer J. A. Timmermans als secretaris en gemeente-ontvanger aan de gemeente Werkendam verbonden is. Wij ver trouwen dat deze dag niet onge merkt voorbij zal gaan en wensen de a.s. jubilaris een gezellige feestdag toe. 1 Gezondheid Schoonhei d en Bescherming voor Uw h uid De aandacht wordt er oip ge vestigd dat het per 1 Mei weer ver boden is te lopen, te zitten df te liggen in enig gras of hooiland. In de Ned. Herv. kerk werd over de maand April j.l. gecollec teerd voor de diaconie f241.91, ex tra collecte diaconie f43, Hjerv. Chr. school 'f38.02, Keikvopgtdij f 178.50, opbouw der 'kerk f 140.50, Baas col lecte f 3k9i55- gehouden op Zaterdag 30 April, des v m. 10 uur VoorzitterEde lach tb. Heer J. de Bruijne. 1 Afwezig de heer A. Groeneveld. De Voorzitter opent met het for muliergebed en heet de heren wel kom. Deze vergadering valt samen met de verjaardag van H.M. de Ko ning,in, omdat er voor 1 jM|ei enkele zaken afgehandeld moeten worden. Hij spreekt zijn vreugde en dank baarheid uit, dat God onze Koningin deze dag in gezondheid te midden van Haar gezin en ons volk doet vieren en spreekt de hoop uit, dat Zij nog veel jaren deze dag in de beste welstand zal mogen vieren en stelt vervolgens vioor ©en telegram te zenden, waarin namens raad en bevolking gelukwensen worden aan geboden aan H.M. en Haar gezin en trouw wordt betuigd aan het Huis van Oranje. 1 l De heer v. Straten betuigt namens de raadsleden zijin instemming met dit voorstel en wil tevens de gelegen heid aangrijpen om de Voorzitter ge luk te wensen met de Koninklijke onderscheiding die hem te beurt is gévallen, waaruit blijkt, dat zijn ar beid wordt gewaardeerd. De heer de Koning betuigt even eens zijn instemming met het voor stel van de verzending van een tele gram en spreekt de hoop! uit, dat onze Konin,gin nog tal van jaren ons volk zal mogen regeren endaar- bij de voetstappen van Haar moeder zal drukken. Spr. wenst vervolgens de Voorzitter geluk met zijn onder scheiding. Men kent deze, ook zijn werk en dat uit de bezettingsjaren. Hij hoopt dat het hem gegeven mo ge ?ijn, nog een lange reeks van jaren aan het hoofd der gemeente te staan en zijn ridderorde met rid derlijkheid zal mogen dragen. De heer de Rover wenst namens zijn fractie de Voorzitter eveneens geluk met zijn verkregen onderschei ding, betuigt zijin instemming met de verzending van het telegram en spreekt de hoop uit, dat onze Ko ningin lang tot heil' van ons land zal 'mogien regeren. Eveneens hoopt hij, dat de Voorzitter zijn onderschei ding ridderlijk zal dragen'en dat God op zijn werk voor de gemeente Zijin onmis'bare zegen zal doen rusten. De Voorzitter dankt voor de tot hem gerichte woorden en "gelukwen sen. De onderscheiding .kwam geheel onverwacht, waaraan hij dezie dankt weet hij niet, doch er blijkt (uit, dat zijn werk gewaardeerd wondt. Hij, heeft steeds getracht voor de ge meente het 'béste te zoeken. Zéker kleven er fouten aan het werk van hen ,die kunnen en willen werken. Spr. 'heeft negen jaren in het .mid den der raadsleden doorgebracht, waartoe behoort een tijd waarin niets verricht kon worden. De laatste ja ren was dit gelukkig anders en hij: "hoopt dat met de steun der raads leden het voor hem weggelegd is, nog veel voor de gemeente te nnof gen doen en dat Giod hem daar toe de kraCht en wijsheid zal schen ken. Het spijt spr. te moeten mee delen, dat de heer A. Groene veld wegens nog niet algeheel' herstel, de ze vergadering! niet kan bijwonen, spr. uit de beste wensen voor een spoedig geheel herstel'. Aangezien de notulen der vorige vergadering nog niet gereed zijn, wor den deze aangehouden. In gekomen stukken Enige goedkeuringsbesluiten van vroeger genomen raadsbesluiten. Verder een circulaire van Ged. St. betreffende ©en nieuwe beaoldigings- regèling voor Secretarissen en Owt- vapgers, ontworpen door de Commis sie IJbbink. B! en W. zien geen aanleiding hieromtrent bezwaren in te dienen. De heer de Koning heeft stukken ingezien en ook dit, er is een ge deelte in, dat spr. niet recht duide lijk is. 1 1 1 Voorzitter: Mij ook niet. Verder is ingekomen een afschrift van de notulen der raadsvergadering van Werkendam, waarin de door Ged. Staten voorgestelde vereniging van de Werken en Sleeuwijk met Wer kendam werd behandeld. Bericht van Ged. Staten, dat zij aan de Rekening-Courant overeen komst betreffende het sportzwembad Bijtelskil geen goedkeuring kunnen hechten. B. en W. stellen voor een nieuw besluit te nemen, waarin aan de bezwaren van Ged. Staten wordt tegemoet gekomen en een en ander beter wordt omschreven. De raad gaat met het voorstel van B. en "W. accoofd. Nota van aanmerkingen door Ged. Staten gemaakt op de gemeentebe groting 1949- B. en W. worden ge machtigd de nota te beantwoorden. Voorstel van B. en W. tot toeken ning van een jaarlijkse subsidie, in gaande het jaar 1949, aan de ,Ch.r. Landbouwschool te Gorinchem van f50.vermeerderd met f25.voor iedere leerling afkomstig uit deze gemeente, die bij de aanvang van het schooljaar als zodanig is ingeschre ven. 1 De Voorzitter licht toe, dat de ge meente over het jaar 1948 een subsi die heeft verleend van f 50.De school is inmiddels begonnen en met gunstig resultaat. Nu wordt een nieu we school gebouwd die f 80.000. kost én waarin de provincie Zuid- Holland een groot bedrag verleend. De vereniging vraagt nu jeen jaar lijkse subsidie, benevens een bedrag van f25.per leerling. De heer Wendel de Joode vraagt of er uit de gemeente leerlingen de school bezoeken. De Voorzitter meent, dat een leer ling uit deze gemeente reeds zijn diploma heeft verworven. De raad besluit overeenkomstig het voorstel van R. en W. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot het aangaan ener kias- géldleniing groot f 100.000 rentende 1V2 PCt. Voorstel van B. en W. een cerediet van f 600.toe te staan, ten behoe ve van het massa-Onderzoek der be volking op T.B.C. De Voorzitter deelt mede, dat in de provincie Noordbrabant een ver eniging is gevormd ten doel heb bende de bevolking te doen door lichten. B. en W. zouden de leerlin gen der scholen en ondersteunden willen 'doen doorlichten. Er wordt aangedrongen, dat hiervoor zoveel mogelijk propaganda wordt gepiaakt, inzonderheid door de vakorganisaties. De heer de Rover vraagt of het de bedoeling is dit onderzoek jaarlijks te doen geschieden. D© Voorzitter weet dit niet, maar meent, dat men blij moet zijin met dit begin. v De heer de Koning is het hier mede eens, het is hard nodig dat dit onderzoek plaats vindt. De heer de" Rover is van oordeel, dat men het streven op' prijs moet stellen. De heer Sterkenburg vraagt of het de bedoeling is, dat deze doorlichting verplicht is, waarop de Voorzitter ant- woordtj dat zulks niet het geval is, het is geheel vrijwillig, daarom is het nodig dat er propaganda voor ge maakt wordt. Met algemene stemmen wordt be sloten het crediet van fóoo toe te staan. Voorstel van R- en W. tot overna me van het rijk van de .Wjederopi- Ons Feuilleton „Waar tezamen vloeien..." 4- Ook bij moeder Maaike zoals Henk de Boerin noemt is het brandstoffenvraagstuk aan de orde van de dag. Oom Leo en pok één van de tantes hebben nog kolen ge noeg thuis liggen, zodat ze .voor de eerste tijd weer geholpen waren. De volgende dag bespreekt Henk het ge val met Jaap van der Heijden, met wie hij zo langzamerhand bevriend is geraakt en beiden besluiten tezamen met oom Leo de tocht te wagen. In zijn o ntruimde woning moet nog genoeg brandstof liggen om de win ter door te komen, als ze tenminste niet „georganiseerd" zijn door de soldaten. Het moet gewaagd worden en de volgende dagen vertrekken ze met de hittenwagen. Zonder blikken of blozen passeren ze het waarschu wingsbord, waarop staat aangegeven, dat zij zich in h©t .Sperrgebied be vinden,. waar niemand zonder geldige papieren wordt toegelaten. Er zijn maar weinig .soldaten in deze streek en mochten zij worden aangehouden, dan zullen zij wel weer verder zien. Voorlopig gaat alles goed. Om'beur ten spannen Henk en Jaap zich voor de wagen, want een paard hebben zij aan deze gevaarlijke tocht niet wil len wagen. Na ©en goed uur flink doormarcheren wordt 'die boerderij „De Biesheuvel" bereikt en hier be gint de narigheid. Links en rechts van de weg slaan die (granaten in. Honderd meter voor hen wordt ©en groot gat in de weg .geslagen. Wat zullen zij doen? Omkeren en een rustiger dag afwachten of alles op alles wagen en doorgaan. Ze beslui ten het er op te wagen en voort 'gaat het weer. Een juist gepasseerde Duit se batterij begint terug te vuren. De soldaten kijken even verbaasd op van hun handwerk als zij op deze plaats burgers zien passeren, maar zij laten hen ongehinderd. De granaten suizen nu in beide richtingen over cLe mannen heen. De achter hen vurende batterij kan hen geen kwaad doen, maar met steeds korter tussenpozen komen de gevaar lijke projectielen over de Maas. Ze zijn evenwel met het geluid en het hieruit af te leiden gevaar vertrouwd geraakt en geen enkele keer behoe ven zij dekking te zoeken. De veel vuldig doorgestane beschietingen heb ben hen reeds geleerd te De rekenen, waar ongeever de granaat zal neer komen. Zij komen aan een bord, waarop vermeld staat, dat een ieder, die hier passeert zonder waarschuwing zal worden neergeschoten. Deze „belofte" houdt voorwaar niet veel goeds in. Even kijken de drie mannen elkaar aan en dan gaan zé rustig verder. De toegang tot het dorp is ver sperd door een slagboom en het gelukt de schildwacht te bewegen een bezoek te mogen brengen aan de Commandant. 'Deze man begrijpt de nood van deze mensen en geeft ver lof het bewuste huis binnen teigiaan, maar zij moeten binnen een uur weer terug zijn. Als zij dan bii het huis aankomen, treffen zij de voorraad kolen onge schonden aan en het wagentje is in korte tijd afgeladen. Het huis wordt dan nog geïnspecteerd, maar veel is er niet meer, want door die goede zorgen van Tante? was de giehele inboedel veilig, bij moeder Maaike aangekomen. Ze liepen nog! even het huis van een andere tante binnen, maar hier zag het e;r veel treuriger uit. Schilderijen lagen kapot gehakt. De brandkast was het huis uitge sleurd en de dieven hebben zeker dagen werk gehad om ze geopend te krijgen. Zo'n verlaten dorp piet lege, geplunderde huizen maakt een diepe indruk op de drie mannen en stil en gedrukt besluiten ze de enig! achtergebleven familie op te zoeken, die belast was met de verzorging van de troepen. Van terugkeren is voorlopig geen sprake meer, want het schieten is in heftighedi toegenomen. De ruime kelder van de bóeren-fa milie is geheel ingericht als woon vertrek en biedt volop dekking. Op twee kilometer afstand loopt de hoofdfrontlinie langs de rivier. De granaten gieren nu om het huis en als vlakbij een treffer inslaat ver stommen de gesprekken geheel. Zwij gend zitten allen bijeen en wachten op de dingjen, ,die komen gjaan. In eens houdt dan het schieten op en allen zoeken verkwikking in de slaap, die nieuwe kracht moet brengen voor de komende dag. En het is een heldere ochtend, als de mannen veilig en zonder moei lijkheden met een flinke buit terug keren. ijartelijk worden ze ingehaald op de boerderij en allen luisteren voi aandacht om hun wederwaardig heden te horen. t Aangemoedigd door dit succes, wordt enkele weken later nog een dergelijke tocht ondernomen. Nu echter wordt de zaak grootscheeps aangepakt. Met twee vriendelijke Zeeuwen zijn Henk en Jaap tot een accoord gekomen en op de afge sproken dag trekt een platte wagen door de Steeg, bespannen met een koppel flinke paarden. Laaghangende wolken bieden een veilige dekking en zonder avontuur trekt de stoet door het verlaten land schap. In grote getale hebben allerlei vo gels zich hier verzameld, die bij hun nadering opvliegen. Alleen hef ge krijs van deze verontruste dieren ver stoort de stilte. Het igehele landschap heeft het aapzien van een streek, waar eens oe- drijvigheid heerste en waar die goed vér zorgde weiden, sloten en grien den de zorgen dér bezitters onmis kenbaar weergaven. Nu is allés ver wilderd... Alsof geen mens zich in jaren om deze kostelijke gronden be kommerde en de streek is welhaast tot zijn natuurstaat weergekeerd. Somber en triestig is het landschap en stil en zonder spreken vervolgen de manpen hun weg. Enkele honderden meters voor dat het einddoel is bereikt, staat de weg onder water. De goede richting is alleen te volgen door acht te geven op de struiken, die hier en daar aan 'weerszijden de weg markeren. Het ziet er uit als een groot meer, hier en daar steekt nog een paal boven water uit en diverse koeien- kadavers liggien als verankerd in de eindeloze watervlakte. De paarden aarzelen en brengen met een ruk de wagen tot stilstand, maar de knappe voerman weet wat zijn beesten waard zijn en rustig, spreekt hij ze toe. Eian met ©en ruk aan de leidsels, met openge sperde neusgaten en de oren iets naar echteren en schichtig draaiende ogen trekken de paarden aan. Resoluut gaan ze nu door het hoojg opsapttende water, vol vertrouwen in hun leidsman. (Wordt vervolgd) 7 Dozen en tuben 40-75-90 ct. Hamea, de Hamamelis crème van Mijnhardt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5