Voor Gouden Verlovingsringen C. van Wijk, HOOGSTRAAT 16, GORINCHEM Adverteren in dit blad heeft altijd succes GEGALV. EMMERS W. P. v. d. Zalm Reparaties Kunstgebitten, I Pefrolenmstellenj J. M. VAN DER POL Rijwielhandel, Reparatie-inrichting Radiotoestellen DE RUITER 1 Begroting Landbouw-Egalisatiefonds 1949 herzien. Couwenberg r VAN WIJLEN - Tel. 18 - GENDEREN Electro Technisch Bureau - Heusden MichaëI's Ijzerhandel, Aalburg het aangewezen adres bouwwerkzaamheden. De Voorzitter deelt mede, dat dit punt voor i Mei afgewerkt moet worden, vandaar Meze raadsvergade ring op deze "dag;. Door de gemeen ten is steeds aangedrongen op de centralisatie. Nu heeft de minister bgsloten de wederopbouwwerkzaam heden zoveel mogelijk aan de ge meenten ove'r te dragen. Men ver keert hier in de gelukkige omstandig heid ,dat de Centr. Techn. Dienst en het Bureau voor de Wederopbouw onder een hoofd zijn geweest, wat ook in. de toekomst zo blijft. De Minister stelt voor, dat de gemeenten de werkzaamheden overnemen en geeft voor de instandhouding een be drag van f2500 per maand voor de 5 ambtenaren die op arbeidscontract in dienst van het bureau blijven. J5pr. acht het voprstel in het belang van de gemeente, doch ook in dat der oorlogsgetroffenen. Besluit men niet tot overname, 'dan komt men onder den Bosch te ressorteren, wat te be treuren zou zijn. De heer de Koning spijt het, dat bii het onderzoek der stukken nie mand dan zijn persoon aanwezig was, want dan hadden ook zij de toelich ting. van de Voorzitter kunnen horen op de bezwaren Mie spr. naar voren bracht. Met dat spr. er afwijzend te genover staat, dit is ook niet mogie^ lijk omdat de stok achter de deur is geplaatst en men dan onder den Bosch zou komen. Spr. acht echter een bedrag van 2 500 aan de l&ge kant. De gemeente behoeft er niets voor uit te geven, zoals de Voorzitter zegt. VoorzitterDat"' hoop ik. De heer de Koning heeft de rege ling bekeken en gezien dat er 5 personen in dienst en de heer v. Loenen directeur blijft. Voor de oor log! bestand het bureau van de Techdn. Dienst uit de heer v. Loenen met een typiste en een jongen. Toen was het aantal woningen veel groter tdat werd gebouwd, nu 'veel minder. Wordt het bureau met te topzwaar voor de gemeenten in het Land v. Heusden en Altena. Men kan we] ziegglen het rijk betaalt, maar het geld moet dan toch uit de grote póit ko men. Als er nu gebouwen of boer derijen worden gebouwd moet daar voor een opzichter worden aange steld, vroeger verrichtte de heer v. Loenen het toezicht. De heer A. Groeneveld is voor overname, omdat hem zulks voor de gemeente het best voorkomt, doch ook hij vreest dat het Bureau voor de streek te topzwaar zal blijken, omdat het bouwen minder wordt. De heer Wendel de Joode gelooft dat het Bureeau voorlopig! nog, volop werk houdt. Met de A-gevallen is her nog droevig gesteld, daarvan Is nog geèn enkel geval afgewerkt. S_pr. meent dat men de zaak zo moet zien, dat het rijk meer toezicht wil doen uitoefenen door de betrokken ge meenten, waardoor mogelijke ver keerdheden er uitgenomen kunnen worden. De heer 'de Koning zeglt, dat bij alle werkzaamheden een architect en een opzichter te pas moet komen en daardoor meent spr., wordt het bu reau te topzwaar voor de gemeenten. Wel llegit spr. zich bij de overname neer, doch zij verschaft hem geen genoegdoening. De heer v. Straten vraagt bet woord. 1 De Koning: Ja, ik wié et wel wat u zeggen wilt. v. Straten. De heer de Koning weet wat ik zeggen wil, doch ik weet dat zelf nog niet, de zaak is me n.l. niet duidelijk. Blijkt het bureau werkelijk te topzwaar,, dan kan men toch de ambtenaren die op arbeids contract zijn aangesteld ontslaan. De Voorzitter bevreemdt het, dat de heer de Koning bezwaren heeft, immers het voorstel gaat uit van zijn partijgenoot Minister in 'tVeld. De heer de Koning afht dit voor hem van geen betekenis, hij blijft zijn persoonlijke mening houden. De heer Groeneveld, eveneens par tijgenoot, is het daatmede eens en moet geen dictatordie minister. De Voorzitter zegt, dat Minister in 't Veld blijkbaar niet slecht over het bureau denkt. Dit krijgt de be schikking om tot het bedrag van f 150.000 te gaah, zonder dat daar voor zijn goedkeuring nodig is. Het Bureau neemt niet meer ambtenaren over dan het nodig heeft, dit kwam ■naar voren in de vergadering die hierover is gehouden. De heer de Koning haalt wel' aan, dat de heer v. Loenen het abelen Tnet een typiste klaar speelde, spr. gelooft dat deze er zelfs nog ïfiet eens was, en hij noemde een aantal woningen van 150 dat toen werd gebouwd, een aantai evenwel dat ver overdreven is, er was toen echter geeri wederop bouw. De heer de Koning merkt op, dat onder het getal 150 ook de herstel lingen waren begrepen. De Voorzitter zegt, dat het met de herbouwplichten nog, zeer slecht gesteld is. Er is er nog slechts een op gang in Werkendam en van de ZONDER INLEVERING FA. J. VAN STRATEN HARMONICA-GAAS in elke hoogte GLAD- en PUNTDRAAO Oudheusdenschestraat W 2 Heusden Erkend Naaimachinahandelaar en Reparateur 1» HET ADRES VOOR BETER WERK IS en BLIJFT 50 die er zijn is er geen eirükiel in behandeling. In Almkerk, Dussen en Eethen 'is nog z-oveel" w^rk te ver richten,. dat het Bureau Me eerste tijd zeker niet te topzwaar zal blijken, er is zelfs achterstand. Met algemene stemmen wordt hier- 00 tot de voorgestelde overname oe- sloten. v De begroting voor het dienstjaar 1949 iwordt gewijzigd' overeenkomstig het voorstel1 van 'R. en W. Vaststelling vergoeding over "het jaar 194S als bedoeld in nrtikel .101 der L.O.-wiet 1920 voor de Bijz. scho len. De uitgaven voor de Bijz. Lagere school hebben f2628.15 en voor de U.L.O. school f 2420.89 bedragen. Ze kwamen respectievelijk in aanmerking voor f2780.09 en "f 3487.84. De bedragen worden aldus vast gesteld. Verkoojp perceeltje bouwgrond aan de N.V. P.N.E.M. ten behoeve van de bouw van een transformatorsta- tion. De Voorzitter licht dit voorstel van B. en W. toe en zegt, (dat men in de gemeente te klagen heeft over de slechte 'lichtvoorziening, aangezien de transformator overbelast is. Het is daarom nodig dat jn het centrum der gemeente een transformator wordt bijgebouwd en wel direct links over de brug. Die PNEM vraagt hier voor oen stukje grond te kopien .ter grootte van £0 'VI2. B. .en W. stellen V0013 deze ,af te staan tegen de prijs van 'f3.per M2. De 'heer Wendel de. Joode is over tuigd dat verbetering hard nodig is. Maar hoezit bet met de jeliectrici- teitsvoorz. a.d. Tol in de richting Alm kerk, waar de bewoners nog: steeds van stroom verstoken zijn. Is het piet mogelijk, dat dezie mensen desnoods hun stroom van Al'mkerk krijgen? De Voorzitter merkt op, dat B. en W. 4 wieken geleden een adres aan B. en W. van Almkerk hebben [gericht, om die percelen voor hun rekening tie willen nemen, dit was geschied op advies van de PNEM. Hierop is evenwél nog; geen bericht ingekomen, doch spr. gelooft wel dat Almkerk bereid zal zijn hier de hel pende hand té bieden. De heer Dekker vraagt of een prijs van f3.niet erg hoog is. De Voorzitter zegt, dat men hier in het centrum der gemeente zit en de prijs berekend wordt naar de aankoop van de grond met de aan leg van de straat en het bouwrijp maken van het terrein. De heer de Koning acht de prijs voor particulieren die willen gaan bouwen toch wel hoog. De Voorzitter merkt op, dat de prijzen variëren naa|r gelang de lig ging van de bouwgrond-, het ene per ceel zal hoger, het andere lager zijn. Met algemene stemmen wordt over eenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. 1 De heer Sterkenburg brengt de klacht naar voren van het stuk gooien Van lampen van de electrische verlichting en vestigt er de aandacht op, dat op- het plein van de O.L. school wordt gevoetbald als er geen school is. Ook dringt spr. aan om de omgéving) van Vegos wat op te doen knappen, het is er nu een bende. De Voorzitter zegt, dat de gemeen te gratis het gebouw Vegos beschik baar heeft gesteld aan een commissie, deze moet zorgen, dat de omgeving er behoorlijk uitziet. Wat het stuk gooien van lampen betreft, enige tijd geleden waren er aan de Kastanje laan 6 stuk gegooid. Spr. heeft op dracht gegfeven voorlopig geen nieu we lampen aan te doen brengen, men moet maar een tijd zonder licht zitten, misschien dat dan de ouders en onderwijzers de kinderen eens flinker onderhanden nemen, pe ver nielzucht Oók aan particuliere eigen dom is tegenwoordig groot. Wat het spelen op het plein der school be treft heeft spr. reeds herhaaldelijk aan het hoofd der school opdracht geglevien bet bek te. sluiten als (de school was afgielopen. De heer Sterkenburg merkt op, dat dit niet helpt, de afrastering -is stuk en men kruipt daar doorheen. Hij vindt het ook onbillijk, dat echt paren- die geen kinderen hebben, de dupe worden als de stuk gegooide lampen niet door nieuwe worden ver vangen. De Voorzitter zegt, dat dit nu een maal altijd zo het geval is, al is het jammer. Het enige middel is als men weet wie ze stuk heeft gei igioo-id ze flink te doen betalen, oj zoals men in Werkendam doet ze bij de politie strafregels te doen schrijven. De heer D:. Groeneveld vraagt of het niet mogelijk is de lam'pen van gaas te doen voorzien. Wat de ver nielzucht betreft, deze bestond ook vroeger reeds. Spr. weet dat bijv. aan -de Vijcie alle potjes van de telefoon palen waren stukgegooid. De Voorzitter acht de lampen voor-, zien van gaas niet uitvoerbaar, ze zouden dan van gêheel andere tech nische uitvoering moeten zijn. In de regel komt men er echter wel achter wie de daders zijn. De heer Di. Groeneveld vraagt of het waar is dat op- een eigendomter rein eerst een bordje geplaatst moet zijn, voordat de politie kan ingrijpen en proces-verbaal 'kan maken. De Voorzitter zegt, dat er dan eerst een bordje moet staan met „Verbo den Toegang". De heer D. Groeneveld vraagt of de Voorzitter het niet met hem eens is. dat het beneden peil was, dat de. bewoners van Werkendam de schuld krijgen, dat daar ongeveer 100 jaar geleden iemand is opgehangen. Als zo iets als motief tegen de .vaakge stelde vereniging ,moet pleiten, dan wordt dit al te gek. Hét gaat toch niet op om 'de gehele bevolking! aan sprakelijk te stellen voor een paar moorddadigen of b.v. voor Musseri en beestjes die zo bijten. Als tegenstan ders van vereniging hun advocaten zulke motieven in de mond leggen, dan kunnen de bewoners van Wer kendam wel komen met de moord op- -de heer van Beest en de moorde naar Koek, maar daar kunnen de bewoners van Sleeuwijk toch niets aan doen. Spr. noemde het laagbii- degrondse argumenten die werden aangevoerd, eveneens is dit het geval met de bewering van de heer Wen- dei "de Joode als zou spr. een geïm porteerde zijn. Zijn. familie is in Je Werken geboren en hij zelf is in Sleeuwijk getrouwd, hij had beter van zich zelf kunnen vertellen, dat hij een geimport-eerde was. De Voorzitter acht het plet nodig de vergadering yan den Bosch nog- eens te gaan herhalen. Hij gelooft dat een en ander behoorlijk weerlegd is. Over de vergadering op zichzelf kan men zijn mening hebben, maar het best is alles aan het college yan Ged. Staten over te laten, dat daarvoor mans glenoeg is. De heer de Koning zelgt dat Ide lieer de Joode heeft gesprok-en over, de verlichting aan de Tol. Als zij door Almkerk van licht worden voorzien, zijn zij dan niet duurder uit. 1 I j De Voorzitter antwoordt dat Alm kerk zijn eigen bedrijf heeft en naar hij meent ook vastrecht. De heer v. Wendel de Joolde wil de raad vragen om de koisten die door de gemachtigde gemaakt zijn, voor de bestrijding van de vereni ging van de gemeente met Werken dam, uit de gemeentekas te betalen. De Voorzitter gelooft niet dat dit zal gaan, de raad heeft geen gemach tigde aangewezen en nu gaat hot niet aan, daarop achteraf terug te komen. De lieer Dekker wenst het vo op stel van de heer de Joöide te steunen. De grote meerderheid van de raad was voor het nemen van de gemach tigde, dit geschiedde in het belang van de gemeente, dan staat heit die raad toch vrij, het besluit benemen, de kosten ten laste van de geimeeinte te brengen. Willen Ged. St. zo'n ber sluit niet goedkeuren, dan wolrdt het een ander geval. Als -echter Ged. St. de raad iets opleggen, waarmede deze het niet eens is, en er worfdejnl kosten gemaakt onn dit te weerleg gen, dan gelooft spr. stellig dat Ged-. St. dit zullen goedkeuren. De heer v. Straten vraagt ovelr welke opdracht het gaat, de grofe meerderheid van de raad was voojr vereniging van de Werken met Wer kendam. 1 - 1 1 f De Voorzitter is van oordeel, dajt men hierover lang en breed kan praten, doch hij acht dit overbodig. Hij zal dan ook het voorstel in om vraag brengen, doch wil vooraf zeg gen dat hij vermoedelijk een derge lijk besluit ter vernietiging aan de Kroon zal mioeten voordragen om dat hij het in strijd met de wet acht. Het is n.l. het paard achter de wa gen spannen. Ook de heer Sterkenburg verklaart het voorstel van de heer de. Joolde te willen steunen. Het voorstel hierop in stemming gebracht wordt aangenomen met 6 stemmen voor en 4 tegen. De heren D. Groeneveld, de Koning, Rousse en v. Straten stemden tegen. Reclame's schoolgeld zullen in be sloten vergadering worden behan deld, zodat de Voorzitter die verga dering sluit. van Firma L. J. VEERMAN, Heusden De Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft in een nota van wijzigingen aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal over de begroting 1949 van het Land bouw-Egalisatiefonds medegedeeld, dat ten tijde van de indiening van de oorspronkelijke begroting niet vol doende inzicht kon worden verkre gen in de financiële verwachtingen voor 1949. Immers op dat tijdstip was het overleg nog gaande over de door de Regering te volgen looin- en prijspolitiek, waarbij de kwestie der subsidiëring van levensmiddelen 'n belangrijke plaats innam. In de ge wijzigde begroting is rekening ge houden met de meest recente ge gevens, uitgaande van het tegen woordige beleid ten aanzien van de subsidiëring en de distributie van levensmiddelen, zodat een voor dit ogenblik zo juist mogelijk beeld van de in 1949 te verwachten financiële resultaten kan worden gegeven. Het spreekt vanzelf dat een wijziging in de subsidie-politiek een belang rijke invloed zal hebben op de eind cijfers van deze begroting. Het oorspronkelijk geraamde te kort van f359,333,000 is terugge bracht tot f226;750,OIOO,, hetgeen een vermindering is van f 132,583,000. Deze vermindering is voornamelijk verkregen ten gevolge van het stre ven van de Regering de last der sub sidies geleidelijk te verminderen. De opheffing van de z.g.n. bakkerstoe slag geeft een besparing van 43 mil- lioen gulden. Daar staat echter te genover, dat de verlaging van ide melkprijs voor de consument van het Fonds een hogere uitgave vergt van naar raming 18 millioen gulden. Zeer belangrijk voor het eindsaldo: van de begroting is ook de lagere raming van de inkoopprijzen van granen. Alleen al voor de veevoe- dersector maakt dit een voordelig verschil uit van 43 millioen gulden; voor 'broodgranen van 20 millioen gilden. ALMKERK. Over de maand April. Geboren: Jantje K. B., d. van A. v. Houwelingen en D. Haasakker; Peter, z. van A. v. d. Wal en Jf, G. v. Haaften; Herman P., z. van C|. Verhagen en M. J. de RooijMaaike C., d. van KI. Verhagen en J. Cy v. d. Stelt; Pieter W., z. van L. Sttriayer en J. H. Mn ij en; Alexander, z.van A. Burghout en G. P. Sterkenburg'; Adriana H., d. van H. C. Kraaievekl en W. G. Maree; Petronella A., d. v* P. Schouten en A. Br anger; Andries, z. van H. Tolenaars en D. Groepe- veld; Geertrui M., d. van J. L.iOost- veen en K. Romeijn; Johan, z. van N. Snijders en C. Romijn. Getrouwd: J. J. v. Enkhuizen 33 j. met P. J. v. d. Vliet 25 j. Levenloos aangegeven: 1. WERKENDAM. Geboren: Pieter, z. van P. v. d. Heuvel en G. Viveen; Dirkje, d. van G. Ippel en A. Duizer; Hendrik C., z. van A. Vos en A. Wi. EBasliaansen. Ondertrouwd: Jan Westerhof 35 j. en Cornelia Kloo-ts 35 j. VOORRADIG: een flink kwantum hoog model. f 2,50 laag model f 2,35 met kruisbodem. f 3,30 Bergstraat Wijk Voor snel en goed Hoogstraat 348 Woudrichem Wederverkopers korting HEUSDEN WIJ LEVEREN U weer van voor-oorlog se kwaliteit, emaille uitvoering met koperen walsen uit voorraad leverbaar Vertegenw.„PHOENIX"- en „ADEK"-Rijwielen „VICTORIA'* Electrische Wasmachines BOEKHANDEL HARDINXVELD levert franco en vlug J. A. VAN BERGE HENEGOUWEN Breestraat 85 UIT VOORRAAD LEVERBAAR: Radio apparaten vanaf f135,— tot f235,— T. L. Buiren, Droogscheer apparaten o.m „Philishave" Waschmaschines*en Wringers

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 6