voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Binnenland Plaatselijk Nieuws No. 6667 Maandag 9 Mei 1949 UND VAN ALTENA cBrabanfs Orkest Voorlopige overeenkomst te Batavia. k Uitgave: Firma L. J. Veerman, Heusden Iets over het De wereld bestaat uit muzikale, half-muzikale en niet-muzikale men sen. Tot de eerste categorie richt zich ons artikeltje niet. Zij weten al, wat elén schoonheden muziek in zich bergt en zij weten ook wat een gelukkigle momenten de muziek hun igebracht heeft en nog steeds brengt. Zij heb ben de innerlijke overtuiging dat mu- •iek voor het hart en de ziel is, wat He* brood is voor het lichaam. Die ren voeden slechts het lichaam, doch de mens moet niet verwaarlozen ook zijn ziel van voedsel te voorzien. Onder deze „zielespijzen" neemt de muziek espoi zeer belangrijke plaats in, een plaats die nog door velen, te vellen miskend wordt. De half-muzikale mens heeft een vage voorstellingvan de waarde der ernstige muziek, hij vermoedt haar waarde, maar een soort schuchterheid, een angst voor het onbekende, ver hindert hem vaak zich in deze mu ziek te verdiepen. Hij heeft een lichte drang nodig! om over de drempel heen geholpen te worden. Indien de ze hulp op die juiste manier geschiedt, dan zal hij zich plotseling bevinden ia een tempel, wier schittering; hem aanvankelijk wellicht zal verblinden doch die hem, als hij aan hiaar schoonheid gewend gjeraa'kt is, zal gaan vervullen met een geluksgevoel oat hem rijker maakt. De niet-muzikale mens! Ja, zijn die er veel? Wij geloven dat islechts zeer weinigen volslagen onmuzikaal zijn. Wij lazen eens een definitie van wat men onder een onmuzikaal kind verstaat. „Onmuzikaal is hiet kind, dat lijft doorknikkeren als die mili- liaire muziek langs komt". Wij vragen nu onze lezers om bij zichzelf na te gaan of ze vroeger als kinderen, aan deze definite heb ben voldaan. Waarschijnlijk zullen slechts enkelen schaamrood moeten erkennen„Ja, wij bleven door-knik keren". Herinnert ge. u echter, dat gie uw knikkers in de zak stopte of ver geten in het putje liet liggen pm mee te lopen met de blinkende, koperen „toetprs"^welnu, dan zijt ge als muzi kaal mens nog! niet verloren. Direct na de bevrijding hebben enkele muzikale Brabanters ingezien, dat in ons gewest op muzikaal ge bied een achterstand geconstateerd moest worden. Zij hebben de handen ineen igeslagien en beraamd op wel ke wijze hierin verbetering zou kun nen .worden gebracht. De slotsom van hun overpeinzingen en samen spraken was de volgende„Er moet :m Brabant een eigen orkest komen dat ook daar, waar die orkesten van boven de rivieren niet komen, muziek kan brengen". Vele voorbereidingen waren nodig, talloze problemen van allerlei aard moesten worden opgelost, maar nu is hun energie beloond en de kern, waaruit zich in enkele jaren een groot orkest zal ontwikkelen, is benoemd en gaat binnenkort een beigjin maken met de muzikale „verovering" van Brabant. Vooral daar, waar zelden of nooit instrumentale muziek komt, zal worden gespeeld. Er zal bij de concerten in de re gel een eenvoudigle toelichting wor den gegleven, die de niet-ingewijden in de tuinen der muziek de weg zal wijzen langs de schoonste bloembed den. De muzikale „verovering" van Noord-Brabant is begonnenmoge de overwinning volledig zijn. W. B. EMIGRANTEN PER VLIEGTUIG NAAR CANADA. Op 12 en 19 Mei zullen wieer Ne derlandse emigranten per vliegtuig naar Canada reizen. Op deze data n.l. zullen twee extra K.L.M.-vlieg tuigen in het totaal 100 landverhui zers naar Montreal brengen. DE MEI-INVENTARISATIE VAN LAND- EN TUINROUW. Van 9 t.m. 21 Mei a.s. ,zal wféder- om de grote jaarlijkse Mei-inventari satie voor land- en tuinbouw wor den gehouden. Deze jaarlijkse tel ling beoogt inzicht te verschaffen in het gebruik van de grond en de omvang van de teelt der diverse ge wassen, alsmede in de samenstelling van de veestapel. Zij vormt derhalve een algemene en volledige registratie van de Nederlandse land- en tuin bouw, welke voor ons (agrarische) economisch leven van onschatbare betekenis is. Daarom wordt land- en tuinbou wers verzocht bij het verstrekken van de desbetreffende gegevens de tellers of op z.g. zitdagen, alle me dewerking te verlenen. EXPORTEIEREN. Ook voor de 4-weekse periode van 8 Mei4 Juni a.s.. moeten de pluim veehouders ten behoeve van de ex port 8 eieren per kip afleveren, in dien zij voor voed er toewij zing in aanmerking wensen te komen. De hiervoor vereiste exportzegels (kenbaar aan He periode-opdruk) dient de pluimveehouder te plakken op het betrokken inlegvel, dat ui terlijk 20 Mei a.s. bij de Plaatselijke Bureau Houder moet zijn ingeleverd. PRIJZEN VAN SCHOENEN VRIJ. Met ingang van 30 April zijn de prijzen van schoeisel, met uitzonde ring van gevulcaniseerd schoeisel en klompen, vrijgelaten. VERZENDING VAN ZEEPOST. Met het s.s. „Polydorus" kan zee post naar Indonesië worden verzon den. De correspondentie dient uiter lijk 19 Mei te worden gepost. Naar de Ned. Antillen vertrekt het m.s. „Socrates". Laatste buslich ting 11 Mei. Voor het s.s. „Cottica", naar Suri name vertrekkend, is de laatste bus- lichting op 23 Mei. ORGANISCHE BEMESTING. In verband met het optreden van Ir. O. J. Cleveringa, Rijkslandbouw- oonsulent in Algemene Dienst, waar bij deze in voordrachten 'efn publica ties zijn zienswijze ten opzichte van de bodembemesting te kennen glee ft, deelt het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorzien ing mede, dat de daar de heerCleveringa ge propageerde denkbeelden in zoverre afwijken van het standpunt van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, dat ook deze dienst weliswaar overtuigd is van het belang van de orlglanische bemesting, doch daarbij een veel min der extreem standpunt dan Ir. Cle veringa inneemtde Rijkslandbouw- voorhchtingsdienst is overtuigd van de noodzakelijkheid en het grote nut van het gebruik van kunstmeststoffen. De Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst Igaat bij zijn zienswijze ten aanzien van het 'gebruik en van de betekenis van de organische meststoffen uit van het wetenschappelijk onderzoek, dat hiernaar reeds geruime tijd gjaan- de is. In het buitenland evenmin als in ons land geven de uitkomsten van dit onderzoek aanleiding tot een gro tere waardering van He betekenis van organische bemesting dan thans het geval is. Bij de beoordeling van dit vraagstuk kan niet voldoende de aan dacht worden gelegd op de waarde van wetenschappelijk onderzoek. Hoe wél de zienswijze van de heer Cleveringa dus geenszins overeen stemt met het standpunt van deRjjks- landbouwvoorlichtingsdienst, bestaat er geen aanleiding de heer Cleverin ga de gelegenheid te ontnemen in zijn functie zijn persoonlijke inzich ten in deze materie kenbaar te ma ken. t HOOFDPRIJS LANDELIJKE NIWIN-LOTERIJ. Thans is bekend geworden, dat de heer A. E. Dehnert in Rotterdam de hoofdprijs heeft gewonnen van de Landelijke NIWIN-loterij 1949. Deze prijs bestaat uit een reis naar en. verblijf in Indonesië voor een week voor twee personen. Het is nog niet bekend of de heer Dehnert deze reis zal gaan maken. Wél heeft hij bewezen, dat hij daadwerkelijk meeleeft met de militairen overzee. In zijn opdracht heeft de NIWIN drie Rimboekisten verzonden naar de militairen op de buitenposten in de tropen. Door deze daad heeft de NIWIN-Rimboekistenactie wel een zeer originele opening gekregen. DE BESTRIJDING VAN DE AM. KRUISBESSENMEELDAUW. De Plantenziektenkundige Dienst raadt de telers van kruisbessen aan de nodige aandacht te besteden aan de bestrijding van de Amerikaanse kruis bessenm eeld au w Deze ziekte wordt veroorzaakt door een zwam, die de onderzijde der bladeren, de toppen der jonge scheuten en tenslotte de vruchten met een wit schimmellaag je, dat ge leidelijk donkerder van kleur wordt, overdekt. De aangetaste bessen zijn ongeschikt voor de consumptie, daar zij zuur en bitter smaken. De bestrijding kan worden uitge voerd door middel van een bespui- ting met Alcalisch Bourgondische pap. Deze pap bevat IJS kg koper- sulfaat en 1,5 kg watervrije soda of sodex op 1Ü0 liter water. Een be- spuiting met deze pap moet plaats hebben, zodra de bessen de grootte van een erwt hebben bereikt. Het is gewenst, dat vooral de bessen aan alle kanten flink worden geraakt, waartoe men de struiken het best van onderen naar boven kan bespui ten. EEN VLIEGENDE DIERENTUIN. Dezer dagen arriveerde op het vliegveld van New York een KLM.- vracht-Skymaster met een wel zeer bijzondere lading. Het toestel, dat van Batavia vertrokken was en zijn route via de Stille Oceaan koos, ver voerde namelijk niet minder dan 1Ö0Ü Rhesus-apen. Bovendien maak ten ook een drietal baby-olifanten, 2 golden cats, 2 baby-tijgers, 2 baby- black panters, slangen, gibbons en tropische vogels van verschillende pluimage de reis per K.L.M. mede naar de Nieuwe Wereld. HEUSDEN. Donderdag 12 Mei hoopt de heer Jos Klaren de dag te herdenken, dat hij voor 40 jaren in dienst kwam bij C.V. Van Wagenberg-Festen, conser- venfabriek alhier. In 1909 kwam hij te Vlijmen als loopjongen in functie, werd daarna rentmeester over het fruit van de fir- maa en vervolgens a ss i stent -meeste r- knecht in de mandenmakerij in A ru ïne rzoden. In 1936 kwam de heer Klaren naar Heusden, aanvankelijk ook in de matidenindustrie, döch ging van lieverlede over op de afdeling conser ven: Hij kwam m 1940 in Heusden wonen en werd een onmisbare scha kel in het zich snel uitbreidende be drijf. Zijn functie's zijn zodanig en zovellen, dat er moeilijk een definitie over valt te geven. Hij verzorgt o.m. de loonadmini stratie en is leider bij de expeditie. Dat het de heer Klaren, die zich in Heusden ook tal van vrienden heeft weten te verwerven, Donderdag niet aan belangstelling zal ontbreken, staat wel vast. Bij de Vrijdagavond onder po litietoezicht in café Nooten gehouden verloting ,ten bate van de K.A.Bi, al hier ,was de uitslag hls volgt ie pr. no. 370 1 ie pr. no. 702 2e pr. no. 13, 12e pr. no. 569 3,e pr. no. 725 13e pr. no. 1482 4e pr. no. 71 14e pr. no. .1197 5e. pr. no. 571 15e pr. no. 1518 6e pr. no. 905 16e pr. np. 759 7e pr. no. 1409, 17e pt. 110, 1418 8e pr. 'no. 1870' 18e pr. no. 470 9e or. no. 1493 i ge pr. no. 669 10e gr. no. 1053' Prijzen kunnen afgehaald worden voor 6 Juni bij W. v. Wijk, Noorder singel Z 160. Niet afgehaalde prijzen vervallen na 'die datum. Te Batavia is tussen de Nederian- ders en Republikeinen een voorlopige overeenkomst bereikt. Het Nederland se kabinet heeft in een buitengewone zitting de te Batavia bereikte resulta ten besproken. Eenstemmig is men tot de slotsom gekomen, dat het voor lopige accoord, gelijk door dr. Van Royen werd geseind, kan worden aan vaard. AALBURG. Voor de Ger. Gemeente hoopt a.s. Woensdagavond 11 Miei voor te gaan, Ds. Lichtenberg van Rotter dam-W., om 7 uur. ALMKERK. Door de Chr. Hist. Kiesvereni gingen alhier en te Uitwijk en Waardhuizen, zijn de volgende per sonen candidaat gesteld voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing!Ant. Burg hout, A. Nieuwenhuizen Pz., A. v. Herwijnen Jz., E. van de Koppel, B. Branger, A. van Pier wijnen z., M. Straver, H, C. Kraaijveld, G. Schouten, J. Dekker ;Mz., A. A- van Lier, en P. Sterkenburgi, Belanghebbenden worden er op attent gemaakt, dat de vuilnis- autoi voorlopig £lke Vrijdag! volgens de bekende route zal rijden. De collecte gehouden Woens dagavond in de Geref. Kerk alhier, ten bjite van het Fonids 19401943 tijdens de herdenkingsdienst, waarin Ds. van Oprt van Nieuwendijk en Ds. Hintzergen alhier als sprekers op traden, bracht op f133. iOp Dinsdag 10 Mei a.s., des n.m. 6 uur, zal alhier teil huize van Dj. Sc hr ipse ma gelegenheid zijn tot kosteloze inenting. Te Nieuwendijk zal dit plaats vinden op Woensdag 11 Mei, des n.m. 4 uur, voor Uitwijk en Waardhuizen op Vrijdag 13 Mei, des v.m. 10 uur. Ouders van kinderen welke in 1948 geboren zijn, moeten hieraan gevolg ge Ven of wanneer men zijn kinde ren niet laat inenten is men verplicht hiervan mededeling te 'doen ten gé- meentehuize, waarvoor speciale for mulieren te verkrijgen zijn. Bij niet- nakoming wordt proces-verbaal op gemaakt. ANDEL. Beroepen bij de Ned. Herv. kerk alhier, candidaat en hulpprediker F. van Dieren te Darks land. De Ned. Herv. pastorie alhier zal worden gerestaureerd en gerepa reerd. Het werk zal worden uitge voerd door A. J. A. Smits, timmer man-aannemer alhier. - De Emmabloem-collecte heeft in deze gemeente f49.85 opgebracht. BABILONIëNBROEK. Candidaat F. van Dieren te Dirksland heeft bedankt voor het be roep naar de Herv. kerk alhier. DRONGELEN. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer W. van Gammeren Wzn., slaag de 29 April j.l. te Apeldoorn .voor het examen voor Wachtmeester der Koninklijke Marechaussée. Hij is per 1 Mei 1949 als zodanig aangesteld ter standplaats Maastricht-Wijk. GENDEREN. Voor de a.s. gemeenteraadsver kiezingen zijn bij de A.R. Partij gis candidaat gesteld: G. v. d. Beek L. Gz., H. v. d. Heuvel, D>. v. Gamme ren, E. G. v. d. Beek, J. C. v. d„ Beek, A. Meiresonne en Joh. Thur Mzn. Vorige" week herdacht onze postbeambte de heer L. Meiresonne, dat fnj 25 jaat bij de P.TjT. werk zaam was. Dit werd onder grote be langstelling gevierd. De fanfare bracht de jubilaris een serenade. Op Maandag 2 Mei hield de afdeling Eethen van de Partij van de Arbeid, in samenwerking met de Heusdense BestuuTdersbond haar Mei- vergadering in café de Zwaan alhier. Telefoon No. 19 - Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 cti Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur Een krukas in een 6-cylinder scheepsmotor bestemd voor het Europ. Herstel Plan

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1