PistribiitiemBdedeliiigen Buitenland Ad verten tien een Morris Vrachtwagen Maas en Waal Gevonden en verloren voorwerpen Coöperatieve Boerenleenbank oude Vacantiebonnen BLOEDTRANSFUSIES Alpiionsus Josephus Hendrikus Uijtjens, „Wijk en Aalburg" Laatste inlevering Vacantiebonnen beste biggen GOED BOEK V^n heinde en ver waren de oezoe- kers naar dit eerste Meifeest in deze omgeving opgekomen. De zaal was met ruim 100 bezoekers uitstekend bezet. Het programma dat deze avond geboden werd, was buitengewoon goed. Het Nieuwe Koers-cabaret „de Steekvlam" uit Waalwijk werkte zijn programma keurig en vlot af. De spreker, de heer G. C. de Reuver uit Eindhoven, had een zeer aandachtig giehoor. Te ruim elf uur sloot voorzitter de Koning met een woord van dank aan de medewerkers en deed een beroep op de aanwezigen de begin selen van Partij en Vakbeweging me de verder uit te dragen. LAND v. HEUSDEN EN ALTENA. De bestaande hoofd verbin dingswegen in het Land van Heus- den en Altena zijn inderdaad bochtig en smal. Wegens "de dichte bebou wing is het niet magie lij k deze wegen zodanig te verbeteren, dat zij gteheel aan de eisen van bet moderne ver keer zullen voldoen. Naast een verbe tering dezer wegen zullen bovendien nieuwe weg|en moeten worden ont worpen, welke aan de bestaande en toekomstige behoeften voldoen. Bij de dienst van die prov. Water staat is thans een voorlopig plan voor de aanleg van nieuwe verkeerswegen lit studie. In gjrdte trékken ziet het plan er afe volgt uit. Tu|slsen de Heusdensie brug; en 'de te bouwen brug nabij Gorinchem is een nieu we weg ontworpen. Die bestaande, grotendeels op bochtige en smalle dijken gelegen weg is niet geschikt te maken voor het moderne verkeer. Aansluitend aan deze Noord-Zuid ver binding is ,een Oost-West-verbinding geprojecteerd, welke de Heusdense brug via Eetken, Meeuwen, Diussen en Hank, dwars door die in te pol deren Biesbosch met Kop van het Land zal verbinden. Hiervoor zal ten dele gebruik worden gemaakt der daartoe .gfeschikte vakken van de be- i staande provinciale weg Heusden-Ee- then-Dussén. MEEUWEN. A.S. Donderdag 12 'Mei, des avonds om 7 uur, hoopt voor de Ger. Gemeente op te treden Ds. Rijksen uit Leiden. SLEEUWIJK. Onder auspiciën der Oranje vereniging! en in het kader van de viering; dier verjaardag van Koningin Juliana, heeft Vrijdagiavond het ge zelschap „Almontspanninig" uit Alm - kerk het stuk opgevoerd getiteld „Onde de Klapper" (episode uit het leven van onze mensen in Inpoesië). Dat wij over zul'ke goede krachten op toneelgebied beschikten in onze streek, was ons onbekend. Op voor treffelijke wjjze wisten de spellers de prachtige en diep ontroerende tafere len uit te beelden en wij hopjen dit gezelschap nog meermallen ten tone ie te zien. Zaterdagmiddag heeft de jeugd volop kunnen genieten van de film voorstelling waar als hoofdfilm de geluidsfilm „Dik Trom" werd ver toond. Deze geste vaiï de Oranjever eniging! is als proef bedoeld, maar we kunnen nu reeds vermelden dat die proef is .geslaagd, jammer, dat wii in Sleeuwnk niet over een „gezellig" verenigingsgebouw beschikken met be hoorlijke verlichting, verwarming, kleedkamers en toiletten, het gebouw „Vegos" laat in dit opzicht nolg! ,veel te wensen over. Wie zal de kat de bel aanbinden? Er zijn er die hier in verbetering; willen brengen en zelfs nog wel in hun vrije tijd. Momenteel is men in het na tuurbad „Bijtelskil" begonnen met verschillende noodzakelijke werkzaam heden uit te voeren en wordt alles op alles gezet om op Zaterdag ,14 of Maandag 16 dezer het bad: te kun nen openen. Ieder wil naar Bjjtels- kil. Nu dit kan, want het js prachtig gelegen, gemakkelijk te bereiken, zo- wei voor de Sleeuwijkefs als voor hen die van elders het bad willen bezoeken. De juiste datum van open stelling zal per advertentie in dit blad .worden bekend gemaakt. Maar wij spreken nu reeds af, dan te zul len vlaggen. VEEN. Op Vrijdag 13 Mei hoopt voor de Geref. Gem. op te treden Ds. Lichtenberg en wel ,s middags 2.30 uur en 's avonds 7 uur. Bevestiging van lidmaten. Op Zaterdag 14 Mei, des avonds 7 uur treedt op de heer Ver gunst uit Leiden. WIJK EN AALBURG. Woensdagavond 11 Mei huis houdelijke vergadering: van de Chr. Vrouwen Bond in de school met de Bijbel. Men wordt verzocht een hand werkje mee te brengen. Doordat vorige week Dinsdag de film „De Rode Aardie" wegens omstandigheden niet vertoond kon worden, wordt hij Dinsdag 10 Mei in het Verenigingisgebouw alhier ge draaid. In de hoofdrollen Potui Reichardt en Peer Buchöj. Een indrukwekkend monument voor de duizenden onbekende helden uit het verzet, die in geheel Europa de strijd aanbonden tegen een brute overweldiger. Degenen, die nog in het bezit zijn van hun kaartje van de voorstelling op 3 Mei, hébben op verfbon hier van vrije toegang. 1 "(Zie advertentie). WERKENDAM. Tot jurylid van de Bakkers- vakschool wedstrijd alhier ós benoemd de bakkerij-leraar, F. Oomes te Til burg. i ZUILICHEM. Met Pinksteren zal de her bouwde N.H. Kerk weer in gebruik kunnen zijn. Het bouwwerk kostte f178.000, waarvan het Rijk f123.000 vergoedt. f 1 Overgegaan zal worden tot uitgifte van een 4 pet. obligatieleningvoor het ontbrekende bedrag. Naar wij van bevoegde zijde vernemen hoopt de Chr. gemengde zangver. „Sursum Corda" alhier op Aug. a.S. deel te nemen aan het muziek- en zangconcours te Bunscho ten. 3 Juni a.s. komt de we reldkampioenschaker Dr. Max Euwe, een simultaanwedstrijd spelen tegeri 30 borden. Deze simultaan we dstrij d zal worden gespeeld in dé Chr. school1 alhier. De beste spelers van de schaakverenigingen Brakel, Haat ten,. Maasdriel, Rossum en Zuilichem, zullen aan deze wedstrijd d^elnempn. Ortgotwijfield zullen vélen de avond van 3 Juni vrij houden, om deze schaakwedstrijd bij te wonen. Dus allen naar Zuilichem op 3 Juni a.s. We mogen toch niet veronderstel len wanneer er op u e;en beroep zal worden gedaan om uw bloed beschik baar te stellen voor het Nederl. Rode Kruis, u zich hieraan zult onttrekken? We weten, dat onze jongens in In donesië bij de vervulling van hun taak kans hebben .gewond te wor den en zou u nu durven .weigeren 1/2 liter bloed te geven? Nu de" ontwikkeling der geneeskun de en het menselijk vernuft dat on der leiding van de Grootste .Schepper is uitgegroeid tot iets waarnaar wij in stille verwondering opzien en er vele mensen in ons vaderland ge vonden worden die hun bloed gleven ...blijft u nu van verre kijken? Bang, nu alles op advies van uw eigen huisarts en met de grootst mogelijke voorzichtigheid en zuiverheid gepaard zal gaan? Wanneer we eerst eens afwachten wat uw naaste buren en familieleden doen zullen. Eveneens tegenover uw buren en familieleden die hun jongen moeten laten gaan naar dat verre land. Karakterloos, jongens en meis jes van 18 jaar en ouder, fegenover uw vrienden overzee. Maar wat schrijven we nog. ver der, wij vertrouwen en geloven dat ieder die de leeftijd van 1810 jaren heeft bereikt en woont te Werken dam, De Werken* en Sleeuwijk, Wou- drichem, Almkerk, Waardhuizen, Uit wijk, Nieuwendijk en Kille zijn plicht zal verstaan. Nadere gegevens omtrent plaats van aangifte enz. worden nader in de plaatselijke bladen bekend gemaakt en mochten er onder u zijn die nu reeds behoefte gevoelen zich te wil len opgeven, stuur dan eveli een briefkaart waarop duidelijk ie naam :en adres2e geboortedatum3e de niapm van uw huisarts en ten 4e het woord ,bloedp(lasma" aan het secretariaat van de afd. Altena-'Noord van het Niederl. Roode Kruis, Hoek- einde 30, Sleeuwijk N.Br. Distiribuliékring GELDERMALSEN. Toeslag Bijzondere Arbeid Ter verkrijging van toeslagkaar ten wegens bijzondere arbeid voor de 7e en 8e periode 1949 dienen de vol ledige, in duplo ingevulde naamlijs ten, alsmede de naamlijsten van de> 5-e en 6e periode 1949, voor onW vangst gjetékend door de werknemers, in net tijdvak van 10 t.m. ,2,0 Mei 1949 op de bekende zittingsdagen en uren te worden ingeleverd. De arbeiders moeten afdelingsge- wijs, eventueel groepsgewijs en in aiphabetiscbe volgorde op de naam lijsten worden vermeld. Na-aanvragen dienen in de week van 7 t.m. 17 Juni 1949 te worden ingeleverd. Bewijzen van afschrijving behoe ven alleen te worden aangevraagd indien de nieuwe werkgever toeslag ontvangt in een andere distributie kring dan de kring Geldermalsen. Bij het aanvragen van afschrijvings- bewijzen dient men steeds volledige gegevens te verstrekken: n.l. volledig adres, stamkaartnummer, naam1 van de oude werkgever en over welke periode het laatst toeslag is ontvan gen. Teneinde teleurstelling te voorko men dient men aan bovenstaande in deling nauwkeurig de hand te hou den. ANDEL. De Sparta-junioren speelden haar eerste competitiewedstrijd te Veen te gen de Achilles-junioren. De wed strijd eindigde in een 22 gelijk spel. Woensdagavond a.s. spelen de Snarta-junioren om 7 uur op het ter rein aan de sluis een competitie-i wedstrijd tegen de Noad-junior en uit Wijk. SLEEUWIJK. Woensdagavond speelden de junio ren A '©en competitiewedstrijd tegen de Altena-junioren A, waarvan zij met 41 wonnen. EINDE VAN BERLIJNSE BLOK KADE IN ZICHjT. Vertegenwoordigers van de Grote Vier zijn Woensdagmiddag tijdens een bijeenkomst op het bureau van de Amerikaanse delegatie bij de V.N. te New York overeengekomen de blokkade van Berlijn op Donderdag 12 Mei op te heffen en ee(n bijeen komst van de raad van ministers van buitenlandse zaken te houden op 23 Mei te Parijs. In een na de bijeenkomst van dr. Jes,sup (Ver. Staten), Jacob Malik (Sovjet-Unie), Sir Alexander Cado- gan (Groot-Brittannië) en Jean Chau- vel (Frankrijk) uitgegeven commu niqué wordt o.a. verklaard: „De vertegenwoordigers van de vier mo gendheden hebben alle kwesties be sproken, die zijn gerezen in verband met de toestand, waarover, zoals be kend, beraadslaagd werd. Overeenstemming is bereikt over alle belangrijke „principiële kwes ties." Tegelijk met de Sovjetrussisclie blokkade zullen de door de Westelij ke mogendheden ingestelde verkeers- restricties worden opgeheven. HET STATUUT VAN EUROPA. Donderdagmiddag om 16 uur Ned. tijd, is het statuut van Europa in het St. James pal ace te Londen door de 10 ministers van buitenlandse za ken ondertekend en is ook de vol ledige "tekst van de overeenkomst bekend gemaakt. GEVONDENEen portemonnaie, inhoudende geld en distributiébesche- scheiden. Terug fce bekomen bij de Postcommandant der Rijkspolitie te Wijk en Aalburg. GEVONDENEen paar heren- handschoenen. Terug te bekomen bij Gerrit Vos te Genderen, VERLORENtussen Almkerk en Meeuwen, een bruin windjack. Inlich tingen gaarne bjj G- Schouten, no. 37, Waardhuizen. AAN KOMEN VLIEGEN: E&t postduif. Ringnummer 582211. Hol land 48. Terug te bekomen bij JU vaa 'tVerlaat, Kerfoeinde, Sleeuwijk. t Werknemers, Aangeboden Ons Feuilleton „Waar tezamen vloeien... Zonder controle wordt de slag boom gepasseerd en vlug en behen dig wordt de wagen geladen met alles, wat maar enige waarde ver tegenwoordigt. Wederom is een goed deel van het huisraad gered en, voor lopig althans, aan vernietiging ont trokken. Dp de terugtocht werpt Jaap de vraag; '°P> het eigenlijk wel zin heeft hun leven te wagen voor wat huisraad. Het is immers best moge lijk, dat zij binnenkort allen weer opgejaagd' worden, dan moeten zij toch weer alles achterlaten. En wat geeft het eigenlijk, of men zit aan een eiken- of een vuurhouten tafel, op een houten bank of ofi écn stoel met kussens? Het leven is tot zijn uiterste pro porties ingekrompen, maar het Le ven zélf, het bezit van het leven al leen heeft bewezen meer waarde te hebben, dan alle bijkomstigheden, die in normale tijden het bestaan ver aangenamen. Zo philisoferende rij den de mannen door het eenzame landschap naar het dorp terug. HOOFDjSTUK IV. ...En dp oorlog raast verder. Het is op een koude, windstille nacht, dat de familie wordt opgeschrikt door een allerakeligst lawaai. Het is alsof er duizenden vliegtuigen vlak over het huis beenrazen. De ramen trillen uit de sponningen en koud waait de vrieswind naar binnen, pok de kinderen zijn nu wakker gewor den. Neen, het zijn toch ook weer geen vliegtuigen, 'daarvoor is het geluid te enkelvoudig. Dodelijk verschrikt kijkt men elkaar aan. Het is iets nieuws..., een ander ge heim wapen misschien? De boer en Henk lopen naar buiten en op enkele honderden meters hoogte zien ziiniet anders dan een bonk vuur, die met ontzaggelijke snelheid zich voortbe weegt in Zuid-westelijke richting. Het is het beruchte V 1 wapen, dat wordt aangewend voor de be schieting van Antwerpen. Ein dagelijks herhaalt zich nu deze sensatie. Zodra het donker wordt, komen ze aanzetten..., één, twee,drie, meerdere achter elkaar. Het is ver schrikkelijk om aan te horen en ang stig vraagt men zich af wat de uit werking van deze monsterraketten zal zijn. Dat zullen zware dagen zijn voor de inwoners van de stad der „Sjn- joren". Op een zonnige ochtend vinden we Henk en Jaap van der Heijden op een boomstam gezeten, waar ze tezamen met Oom Leo aardappelen j schillen voor de boerin. Jaap, die iets zeer eenzaams over ;zlch heeft, zoekt steeds meer het gezelschap vani Henk en de familie, waar hij gast- vrijheid geniet. De mannen sj>r£ken nu met afgrijzen over tieze nieuwste snufjes op het ,gebied van moderne oorlogvoering. Het is een hele stap geweest van de eerste broedermoord naar fosfor en V 1. Duizenden vlieg tuigen stijigen nu op, om in enkele minuten duizenden mensen te ver nietigen. En van zeer grote afstan den, honderden kilometers ver, zendt men apparaten het luchtruim in, die op grote hoogte in razende snelheid door het heelal jagen, om ménsen, die men nooit gehoord of gezien heeft, van de aardbodtem weg. te va gen. Het is nu vredig in de lucht en de mannen op de boomstam praten rustig over dit probleem. In huis zingt het oudste dochtertje. Mieo, „in het stille dal in het .groene dal" en haar naiuurstemmetj_e klinkt zo lief naar buiten, dat de mannen on willekeurig hun gesprek staakten om te luisteren naar dit zuivere geluid en weldadig doet het hen aan. Op een nacht zijn er grote troepen verplaatsingen. Iedere kamer en ieder hokske en hoekske wordt gevorderd voor inkwartiering. In de Ardennen is het „von Rund- stett" offensief beglonnen met aan vankelijke successen. En bij de soldaten herleeft die hoop... Allen zijn goed geluimd, want zij denken 'binnen veertien da gen weer in Parijs te zijin. De in het Land van Altena ver zamelde troepen zullen een aanval in de flank moeten gaan onderne men, om het inmiddels ingezette te gen-offensief te breken. Allerlei vaartuigen worden in de richting van de Maas vervoerd. Over dag is vrijwel geen soldaat te zien, maar nauwlijks is de avond gevallen of het rijden en trekken begint op nieuw. Het ziet er naar uit, dat de beslissende slag geleverd zal worden. Het is Zondagmiddag1. De familie zit rustig te lezen als er bezoek komt. De bezoekster is opgewonden en vertelt van nieuwe ellende, die voor de deur staat. 1 De gemeente Neer-Andel zal bin nen 24 uur moéten evacueren. De evacuatie zal worden geleid over de sluis in Noordelijke richting, het geen hierop neerkomt, dat men een gebied, waar nog voldoende voedsel voorradig is, zal moeten verlaten, om aan de overzijde van de Merwede waar honger heerst de beperkte voorraden van de burgerij verder uit te putten. Te Giessen zijn vier vooraanstaande personen gevangten genomen onder verdenking van sabotage-daden en het gemeentehuis werd gesloten. Wat evacuatie in volle winter- be tekent, heeft men aan de lijve onder vonden. Het is hetzelfde, als afscheid nemen van have en gioëd, met de bit tere zekerheid er niets meer van te rug te vinden, immers, wat niet ver nietigd wordt door het oorlogsge weld, wordt op ruwe wijze benut door het soldatenvdSk, waarbij nog komt, dat bepaalde elementen onder de burgerij zich niet ontzien, om met steun van de Duitsers, het Sperr- gebied in te trekken om te roven, eri te stelen, wat maar enigszins ver voerbaar is. 1 Wég; is de betrekkelijke rust vaa deze Zondagmiddag. Henk gaat Jaap opzoeken en ze lopen beide het veld in om over deze nieuwe ellende te praten. En het is op deze wandeling, dat Jaap voor de eerste^ maal over zich- zelve spreekt. Hij vertelt van een zonnige jeugd, als tweede zoon in ©en gezin van vijf kinderen. Zijn vader wilde van xhem graag een bur gemeester maken en stuurde hem, nó zijn H.B.S.-jaren, ter (secretarie van efen "dorp bij de Belgische grens. De plotselinge dood van zijn vader bracht een totale ommekeer in zijn levensloop, want de noodzaak te j£aaa verdienen om mede te helpen het ge zin in stand te houden, bracht hem. in de handel. Dit alles lagi reeds ia- ren achter hem, en Jaap meende het allang vergeten te hebben. (Wordt vervolgd) Nes toch? Karakterloos I In plaats van kaarten. Heden overleed tot mijn diepe droefheid, na een kortstondige ziekte, in het Groot Zieken- gasthuis te 's-Hertogenbosch, tijdig voorzien van de H.H. Sa cramenten der Stervenden, mijn geliefde Man, in de ouderdom van bijna 48 jaren. Wij bevelen de ziel van de Overledene in Uwe Godvruch tige gebeden aan. LOUISA M. UIJTJENS PRONK. iWijk en Aalburg, 7 Mei 1949. De plechtige uitvaart zal plaats hebben op Woensdag 11 Mei, des voormiddags te 9 uur, in de Noodkerk van de H. Catha- rina te Heusden. Op Dinsdag 10 Mei a.s. is het kantoor na 12 uur gesloten. De Kassier: M. SCHOUTEN van het Landbouwvacantiefonds op Dinsdag 10 Mei a.s., des avonds na 7 uur, bij de Penningm. A. N. L. B. J. C. KOREVAAR, Polsestraat C 196 te Aalburg. werkzaam in de landbouw en bij de wegenbouw, moeten hun geldig tot 30 April inleveren op Dinsdag 10 Mai a.s., des avonds na 7 uur bij M. VOS, Aal- burgsestraat B 270 te Wijk. twee ton in prima staat. GARAGE MOUTHAAN Telef 5 Genderen. TE KOOPeen toom bij A. C. KUIJPERS Herptschestraat O 13 HEUSDEN Voor een naar de Boekhandel Firma L. J. VEERMAN HEUSDEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2