Burgerlijken Stand Raadsverslag WIJK EN AALBURG. op Dond< Voorzitter: Ed.Achtb. Heer C. B. J. Landweer. Secretaris: WelEd. Heer W. Bou- man. Afwezig de heer C. v. Helden als de Voorzitter te 10,50 de vergadering met het formuliergebed opent. De Secretaris leest de notulen der twee vorige vergaderingen, die on veranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Goedkeuring doo'r Ged. St. van het raadsbesluit tot verpachting van aanlegplaats aan C. Millenaar, idem, tot liet in erfpacht afstaan van een perceel in de dijkkuilen aan iW;. v. d. Maaden. Op het verzoek om een voorschot, ingediend door het schoolbestuur te Aalburg, wordt op voorstel van B. en W. besloten dit te verlenen. S Verzoek van A. Bouman aan de Hoge Maasdijk om een bijdrage in de kosten, die hij moet maken votor het doen bezoeken der MULO-schofol te Aalst door een zijner kinderen. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten een subsidie toe te kennen van f 4,per maand. Verzoek van het bestuur der Chr. Landbouw Winterschool te Gorin- chem, om subsidie, in het exploita- tekort. B. en W. stellen voor, evenals vo rig jaar een subsidie van f10,tje verlenen, omdat de financiën der gemeente geen hogere subsidie toe laten. Mochten leerlingen uit de ge meente de school gaan bezoeken, dan zouden B. en W. dit verzoek opnieuw willen bezien. De raad gaat met het voorstel van B. en W. ac- coord. Verzoek van de Voetbalvereniging Wilhelmina om haar het perceel wei land naast haar terrein voor het jaar 1949 in huur te willen afstaan. Het huidige terrein is door de Ned. Voet balbond afgekeurd en moet geëgali- ceerd en van een nieuwe grasmat voorzien worden. Mocht er tegen onmiddellijk afstaan bezwaar be staan, dan wil de vereniging er ge noegen mede nemen, dat ze het ge bruik er van verkrijgt nadat de le snede er is afgehaald. B. en W. zouden tot dit laatste willen besluiten en dan tegen beta ling van een vergoeding gelijkstaan de met de opbrengst der andere per celen. Wethouder v. Wijk meent dat de grasmat door het spelen lijdt en acht een billijke vergoeding daartoe niet ongewenst. 1 De Voorzitter acht dit bezwaar juist. 1 De heer Michaël merkt op, dat de grasmat door het voetballen vrij veel lijdt. i Wethouder Roza meent, dat dit niet zo erg is als men het tegenwoor dige terrein beziet dan bemerkt men dat zulks alleen het geval is bij: de palen, voor de rest loopt dit wel los. Daarbij de huur loopt slechts tolt 1 Januari en daarna heeft het veld nog voldoende gelegenheid zich te her stellen. De heer v. Alfen vraagt of ervoor een afrastering wordt gezorgd, waar op de Voorzitter bevestigend ant woordt. Met alg. st. wordt hierop over eenkomstig het voorstel van B. en Wi, besloten. Verzoek van de besturen der Oran jevereniging, de Fanfare „Oefening en Uitspanning'', Zangvereniging „Con Amore"" en de beide Voetbal verenigingen om hen ontheffing te willen verlenen van 'de vermakelijk heidsbelasting. De verenigingen zit ten op hoge kosten, terwijl de hui dige entreeprijzen op de duur niet gehandhaafd kunnen blijven, even min de donateursgelden. Adressanten wijzen op het algemeen belang der verenigingen. B. en W. hebben het verzoek be keken, doch kunnen geen vrijmoe digheid vinden in de tegenwoordige omstandigheden met een voorstel te komen om het in te willigen. Aan gezien de opbrengst van f 800,jiiet gemist kan worden, en bovendien het is voor de verenigingen geen kwestie van leven of dood. De heer Bouman heeft een vorige maal reeds gewezen op de moeilij he den van de verenigingen. Is inwilli ging van het verzoek in zijn geheel niet mogelijk, kan het dan niet zo, dat de belasting voor hen verlaagd wordt? ?rdag 5 Mei, des v.m. 10,30 uur. De heer v. Suilichem zegt dat men in de gemeente een goed bekende muziekvereniging heeft, die bij fees telijke gelegenheden altijd haar volle medewerking verleent. Als deze ver eniging niet bestond, dan zou men bij dergelijke gelegenheden niet over een eigen muziekkorps beschikken. Hoe het met de andere verenigingen is, weet spr. niet, maar "hij wieet wel dat een muziekvereniging vooral in de tegenwoordige tijd bijzonder veel kost. Bovendien acht hij de vere nigingen voor de gemeente van zeer groot belang. Wat doen de leden als zij niet meer bij een vereniging zijn, dan lopen zij langs de straat. De heer Bouman merkt op, dat de opbrengst wordt begroot op f800, Bij het vaststellen had de raad voor zichtiger moeten zijn. j De Voorzitter zegt dat B. en W. overtuigd zijn, dat de verenigingen het niet gemakkelijk hebben, maar de belasting is niet door de ge meente, doch door de overheid opge legd en nu kan de gemeente de op brengst niet missen. De heer v. 'Suilichem meent dat er niets op tegen is, dat verenigin gen die van elders in de gemeente uitvoeringen geven, betalen, indien 'techter enigszins mogelijk is zou hij de plaatselijke verenigingen willen vrijstellen of vermindering geven. De heer Roza verklaart dat hij destijds zijn mening over deze belas ting heeft kenbaar gemaakt. Op het ogenblik kan hij 'echter niet voorstel len om het verzoek in te (willigen, wel wil hij in ernstige overweging geven dit te doen zodra de gelegen heid daartoe gunstig is. De Voorzitter is het daarmede eens. De heer Bouman vraagt of de grootste opbrengst van de plaatse lijke verenigingen komt. De Voorzitter aritwoiordit, dat dit werkelijk zo is. Van de f800 komen er 6 a 700 van de plaatselijke vere nigingen. Spr. hoopt dat het spoe dig mogelijk zal zijn, het verzoek in te willigen. Besloten wordt hierop voorlopig niet op het verzoek in te ga any. ■Circulaire betreffende de salaris- regeling voor Secretaris en Ontvan ger. In deze circulaire wordt de raad voorgesteld om de tijdelijke toelagen die deze functionnarissen ontvangen, in vast salaris om te zetten. De meer derheid van B. en W. stelt voor hier toe niet over te gaan en die tijdelijke toelagen te bestendigen. Pe heer Bouman is het hiermede eens. De Voorzitter acht het wiel wen selijk ze in vast salaris om te zet ten. We leven in een dure tijd en het is voor 'de functionarissen beter als hun salaris op een vaste basis rust. De heer Michaël is er ook voor de tijdelijke toelagen te bestendigen. Als het eenmaal vaststaat, komt men er niet zo gemakkelijk toe te verla gen en algemeen wordt toch een la gere levensstandaard verwacht. AVeth. v. Wijk meent, dat het voor de betrokkenen toch ook hetzelfde blijft, als zij hun tijdelijke toelagen blijven behouden. De Voorzitter merkt op, dat hier bij ook andere factoren meespreken, b.v. het latere pensioen. Als men let op de salarissen van andere amb tenaren b.v. een hoofd der school, die in een gemeente als deze op ©en maximum van f4900. staat, terwijl dit voor een gemeente-secretaris met zijn toelagen slechts f 4400 is, dan acht hij een dergelijk salaris toch niet aan de hoge kant. Het voorstel van de meerderheid van IB. en W. wordt hierop met al gemene stemmen aangenomen. Van het Ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting is een voorstel binnengekomen, om een aan tal bevoegdheden de wederopbouw betreffende aan de gemeente over te dragen en deze onder te brengen bij de Centraal Tech. Dienst. B. en W. stellen voor hiertoe voor een jaar te besluiten, waarmede de raad accoord gaat. In de legesverordening worden ©en paar wijzigingen aangebracht van on dergeschikt belang. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot het aangaan ener kas geldlening groot f50,000- 'Vastgesteld wordt het bedrag der uitgaven voor het openbaar lager onderwij-s in verband met de vijf jaarlijkse afrekening. Eveneens de vijfjaarlijkse afreke ning vergoeding voor het bijzonder lager onderwijs. Besloten wordt tot af- en over schrijving van een bedrag van f 1330C in ontvangst ên uitgaaf op de begro ting voor 1948. WTijziging gem.-begroting 1949. De Voorzitter licht toe dat Ged. St. een nota van aanmerkingen heb ben ingezonden over de gemeente begroting 1949, o.m. dringen Ged. St. aan, om zo mogelijk de lening groot f18400,rentende 4 pCt. te converteren in een lagere rente. B. en W. worden gemachtigd de ze nota af te handelen en te beant woorden. Adres van de polder van Aalburg, dat reeds vroeger in behandeling is geweest, dat toen werd aangehouden en waarin een bijdrage werd ge vraagd voor het onderhoud van de wegen. De polder heeft de grintwe gen in Aalburg in klinkerbestrating doen omleggen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. nog moeilijk met een afge rond voorstel kunnen komen en daarom voorstellen voor het jaar 1949 een bedrag van f 100K) toe te zeg gen. Het college hoopt ook met de polder van Wijk tot overeenstem ming te kunnen komen. De heer Michaël vraagt of de pachten van de Ebbe-eigendommen ook reeds verhoogd mogen worden, evenals dit bijv. bij de kerk het ge val is, die van 15 tot 20 pCt. zijn verhoogd. 'De Voorzitter zegt dat het bij de kerk over langer pachttermijnen loopt. Het is de bedoeling, dat de subsidie aan de polder uit de ge meentekas wordt verleend en niet uit de Ebskas, deze laatste laat op het ogenblik het verlenen van sub sidie niet toe. Nu bestaan er bij Ged. St. wel plannen om te komen tot stichting van ©en fonds voor die ter tiaire wegen, doch hierover is nog niets bekend. Weth. Roza merkt op, dat als de Ebskas subsidieverlening toelaat, de ze dan los staat van de subsidie uit de gemeentekas, dan is die eerste subsidie een douceurtje voor de pol der. In verband met aanschaffing van kleding voor de brandweer enz. dient begrotingswijziging plaats te vinden. De heer Bouman vraagt, waarom het personeel zo lang moet wachten op uitkering van haar toekomende ^bedragen. De Voorzitter antwoordt dat dit de laatste tijd beter geregeld is en men niet meer zo' lang behoeft te wachten. Weth. v. Wijk zegt, dat Jacob Mouthaan gaarne aan de waterlei ding zou worden aangesloten, de Voorzitter zou hiernaar een onder zoek instellen, is daarovér nog niets bekend. De Voorzitter verklaart dat de Wa terleiding Maatschappij wel gene gen is het perceel aan te sluiten, doch de betrokkene zou dan f400 in de kosten van aanleg moeten bij dragen. De heer v. Wijk vindt dit onbil lijk. De ingezetenen worden ver plicht tot aansluiting en deze man die midden in het dorp woont, moet zelf betalen om aangesloten te wor den. ize Voorzitter merkt op, dat de man ongelukkig woont. De heer Bouman acht het voor de bewoners van d'Ulven, die het wa ter het meest van allen nodig heb ben, zeker zo onbillijk. De Voorzitter heeft een en ander met de Waterleiding Maatschappij besproken. Men noemde toen voor de aansluiting van d'Ulven een be drag van f 30,000. Inmiddels is dit wel verlaagd, doch het blijft toch altijd nog een hedrag van 5 cijfers. Spr. hoopt dat voor het geval Mout haan een oplossing gevonden kan worden. Het is hier ook voor zo iets een moeilijke gemeente. De heer v. Suilichem meent dat Mouthaan ten opzichte van de be woners van d'Ulven in een goede conditie verkeerd. Er moest evenwel een oplossing gevonden kunnen wor den. De Voorzitter zegt dat de Maat schappij niet ongenegen Is daartoe mede te werken. De heer v. Alfen zou in verband met de grote woningnood die nog steeds in de gemeente bestaat bij Ged. St. willen aandringen op toe kenning van een groter bouwvolume, de toestand is hier allertreurigst. HEUSDEN. Over de maand April. GeborenHendrikus Johannes, z. van Chr. v. Balkom en M. A. Winkel; Lidija Alberdina, d. van G. Vos en A. de HaasJohanna Wilhelmina Helena, d. van Th. M. Burghouts en A. M. Voorbraak; Elisabeth Johan na Bertha, d. van M. J. Buijs en A. M. SchaikJan Bertus, z. van G. Versteeg en L. A. SmitsCornelia Wilhelmina, d. van H. J. de Wiaal en F. GriekTheodorus Johannes, z. van J. A. van de Griendt en G. OvereekCornelis, z. van A. Bax en F. Meulman. Getrouwd: Wouter Leonardus Pul les, 32 j. en Cornelia Johanna Ver hoeven, 29 j. OverledenHendrik van Londen, 69 j.Martinus Johannes Maria van den 'Broek, 4 dagen. 1 ANDEL. £)ver de m^and April. Geboren: Nicolaas Gijsbertus Jo hannes, z. van P. Schoutfen en J,. de RooijAdrianus Jacobus, z. van M. A. Schouten en H. C. yerhoeven Pieternella, d. van C. den Dekker en J. WesterlakenMaria Mjargare- tha, d. van G. Vos en A. J. Chr. BronMadeleine Christina Helena, d. van J. Chr. L. Schmidt en N. Hetjes. Overleden: Anna Millenaar, 76 j., echtg. van J. W. Dibbdts. DE WERKEN c.a- Geboren: Sime, z. van J. Vos en H. JMoorman; Arie Cornelis, z. van G. Potters en H. Konings. Ondertrouwd: L. J. den Haan, 27 j. en L. M. Versteeg, 27 j. in grote sortering bÜ Firma L. J. VEERMAN De Voorzitter is heit er mede eens, dat de woningmisère hier zeer groot is en voor B. en W. de grootste zorgen baart. Op 'togenblik gaande meeste woningen naar de gemeenten met industrieën of waar 'industrie komt. Er is echter geen bezwaar te gen, bij Ged. St. nog eens op vergro ten van het bouwvolume aan te dringen. De heer Michaël meent dat de be volking van het platteland als het ware verplicht wordt naai* de gro tere plaatsen te trekken. De heer v. Alfen informeert hoe het zit met de toren, z'ijn toestand wordt gevaarlijk. De kerk is zo goed als gereed, komt de toren nu ook aan de beurt? De Voorzitter zegt dat de toren een kwestie van Monumentenzorg is. Gaarne hadden B. en W. gezien, dat, nu de kerk gereed komt, ook de to ren aan de beurt zou komen. Veel ziet spr. daarvan niet komen. Het architectenbureau Bezemer en de Snoo heeft een tekening en plan ge maakt dat op 't ogenblik in den Haag ligt. Het plan is de toren voorlopig tot de 3e verdieping in orde te ma ken. De muur aan de Noordkant af te dekken, zoals ze nu nog staaf en de rest eveneens, de kosten voor een en ander worden begroot op f 45000. De gehele restauratie wordt dan tot later uitgesteld. Op 't ogen blik is het wachten op Monumenten zorg. De heer Bouman vraagt hoe het met de toren te.Aalburg staat. De Voorzitter merkt op dat deze eigendom der kerk is. De heer v. Alfen wijst op de toe stand van het gemeentehuls, dat ziet er treurig uit en dient nodig her steld te worden. Verbetering is drin gend nodig. De Voorzitter zegt dat het wach ten nog steeds op den Haag 'ijs, zo dra bekend is welke vergoeding zal worden verleend, dan kunnen eerst de plannen voor verbetering worden overwogen. De heer v. Alfen wijst ook nog op de treurige toestand der oude begraafplaats en de afscheiding daar van. VEEN. Over de maand April. Geboren: Huibert, z. van L. C. van Kuijk en J. W. Sack; Cornehs Antonie, z. van A. van der Velde» en J. van BallegooijenDavid, van B. A. van Ballegooijen en J. van Gammeren. OndertrouwdJohannes van der Gouwe, 28 j. en Govertje Antonia Roeland, 22 j. GetrouwdJohannes van Vuren, 2 5 j. en Antonia Wilhelmina de Vries, 21 j.Marius Verbeek, 23 j. en Delia Sophia Timmermans, 24 j. Overleden: Nielis 'tLam, 2 j.Jo hannes Vos, 79 j., wedn. van KI. Ambrosius. Afvalwaterzuivering in het stroomgebied van de rivier De Donge. Na vele voorbereidende werkzaam heden is door Ged. St. van Noord brabant besloten tot het instellen va* een commissie die belast zal worden met het onderzoek naar de bestuur lijke oplossing van het probleem der afvalwaterzuivering in het stroomge bied van de rivier die Donlgie. commissie zal als volgt zijn samen gesteld VoorzitterJhr. Mr. J. Th. M. Smits van Oyen. Leden: de heren J. Ermen, A. van Hoek en Ir. J. Kru- giers als vertegenwoordigers van het waterschap „De Donge". Dte heren I>. Smits,, M. van Dongen en P. v. d. Perk als verte gen woordijglers van het waterschap „De Beneden DionJge". 'Mi*. Dr. F» Vonk de Both, voorzitter van de Nioordbrabantse Waterschapsbond, de Edelachtb. Hieren Burgemeesters Van Dongen en van Gil ze c.a., .een ve 1;tegenwoordijgler van de Kamers v. Koophandel van Tilburg en Waal wijk, de Inspecteur van de Volksige- ziondheid te Breda, een verteigienwoor- diger van de Rijkswaterstaat, die Hoofdingenieur-directeur van de Pro vinciale Waterstaat en Mr. A. van Geelen van de Provinciale Griffie. iMoiglè deze commissie zo spoedig' mogelijk' tot He nodige werkzaam heden kunnen overgaan, oipdat die practische uitvoering van die werk zaamheden, zo spoedig als het kan worden ter hand: genomen, waar door >een zeer belangrijk streek vraag stuk voor een gr oot dee l van Noord- brabant zal worden opgelost. De Voorzitter deelt mede, dat het kerkbestuur voornemens is bij de kerk een gebouwtje als consistorie kamer te doen bouwen en dan zal ook de muur om de oud© begraaf plaats weer in orde worden ge maakt. Zeker hoopt iedereen dat ook daar verbetering komt. De heer Bouman wijst op de slechte toestand van het Katelyne Steegje en de vuile boel. Men werpt vuilnis, zelfs oude kachels enz. in de naast de weg gelegen sloot. Spr. dringt er op aan, Hit op te doen rui men. De Voorzitter zegt dat B. en W. al eens hebben uitgekeken naar een plaats waar vuilnis gestort zou kun nen worden b.v. nabij de aanleg plaats. De heer Bouman vraagt of het niet mogelijk is een vuilnis ophaal dienst in het leven te roepen, zoals b.v. te Veen. De Voorzitter afntwoordt dat 'dit niet meevalt, ook in Vieen valt het tegen. De heer Michaël ziet alleen heil in streng toezicht. De heer Bouman acht het ook ge vaarlijk voor kinderen die in de vui le rommel gaan spelen. De Voorzitter zegt toe dat B. em W. het geval zullen bezien. De heer Michaël vestigt de aan dacht op de overlast van honden, hiertegen dient te worden opgetre den. In Dec. 1947 is een nieuwe be paling in 't leven geroepen en de be lasting verhoogd, doch tot op heden is dit niet toegepast. De belasting is toen op f 10 gebracht voor loslo pende honden, maar het was beter dit op f25 te brengen. De heer v. Suilichem meent dat de honden dan van een penning moeten zijn voorzien. De Voorzitter zegt dat de nieuwe belasting van f 10 nu wordt toege past. Wil de raad de belasting verho gen dan kan zulks natuurlijk ge schieden. B. en W. zullen nog eens nagaan wat tegen deze overlast van honden is te doen. De raad gaat over in geheime zit ting nadat de openbare vergadering was gesloten. V-N. Boekhandel Heusden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 4