voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard schrosfïö^G 31 ford OlasbrtJ Plaatselijk Nieuws Und van altena No. 6668 Donderdag 12 Mei 1949 Plechtige Eerste Steenlegging der R. K. Kerk te Heusden. EEN ELEGANTE BRIL KAN TOCH SOLIDE ZIJN FIRMA NORT, Gasthuisstr. 13, Tel. 2487, GORINCHEM Firma L. J. Veerman, Heusden DiezJe plechtigheid werd vooraf ge in door de Kru.ispl.anti ng: op Vrij dagavond 6 Mei na' het Lof, waar- tnj de ZeerEerw. Heer Witlox een preek hield, waarin de plechnighead werd toegelicht. Er werd een houten fcruis aangebracht op de plaats waar het altaar zal komen. Deze plechtige kruisplaatsinlg geschiedde door Pas toor Mommers. Zaterdag 7 Mei, des nam. 4 uur, bevonden zich vele genodigden, paro chianen en "belangstellenden op het Burchtplein op de plaats, waar de eer ste steenlegging zou plaats vinden. Aanwezig waren de ZeerEerw. He ren Pastoors van het Dekenaat Heus den, d£ ZeerEerw.Zeergel. Heer G. Witlox, Prof. van het Seminarie te St. Michielsgestel, de ZeerEerw. Heer H. vaji Heivoort, Bisschoppelijk In specteur voor bouwzaken, de Zeer Eerw. Heer Rector K. v. Stekelen burg, het parochiaal Kerk- en Arm bestuur, het college van S. en W., alsmede de leden van de raad. De architect, de heer Ir. v. d. Laan, de heren H. Hansen, H. N. Edelman en H. C. J. Zuur v.h. Wederopbouwbur.: te Nieuwkuïjk, de aannemers van net werk de heren N. en G. de Bont uit Nieuwkuijk, met al degenen die aan 3e nieuwbouw werkzaam zijn, alsme- de vele genodigden. Onder groot ceremonieel vond eerst de ziQgeninig plaats van de steen, waarna de steenlegging volgde en ver volgens de zegening van de funda menten. De plechtigheid geschiedde door Pastoor F. Mommers, daarbij geassisteerd door de We leer w. Heren J. Brouwers, kapelaan te Schijndel en J. Burghouts, kapelaan te Til burg. Geremoniarius was kapelaan J. Barten. Hierna sprak de ZeerEerw. Heer Pastoor F. Mommers de aanwezigen toe. Hij noemde deze dag een his torische dag en herinnerde aan de dag van 5 November 1944, toen de bestaande Katholieke kerk door de Duitsers werd verwoest in in orand gestoken. Noemde deze dag een dag van grote blijdschap en vreugde/om dat in de nabije toekomst weer een Godsgebouw in gebruik genomen zal kunnen worden. Hij bracht hiervoor dank in de al lereerste plaats aan Onzen Heer, die het zo heeft willen besturen, dat he den de eerste steen, kan worden ge legd- Vervolgens aan hen, die hen- oen medegewerkt om dit mogelijk te maken. In het bijzonder aan Mgr. Mutsaers, Bisschop van 's Hertogen- boch, het gemeentebestuur van Heus- 'den, dat de grond gratis beschik baar stelde, de architect Ir. v. d. Laan, de aannemers de heren de Bont en verder iedereen die hiertoe heeft bijgedragen of geholpen. U weet, aldus Z.Eerw., dat wij u aller steun nodig blijven hebben, om half Januari volgend jaar de kerk in ge bruik te kunnen nemen. Z.Eerw. eindigde met de wens, dat het bouwwerk vlot voltooid zal mogen worden en spoorde de parochianen aan daarvoor te blijven bidden. Hierna sprak Burgemeester v. Delft als volgt Hef zij mij vergund een enkel woord tot ui te richten bij gelegen heid van de eerste steenlegging onzer nieuwe Parochiekerk, een unieke ge legenheid mag ik het wel noemen, want het is een dag, die met gjulden letters moet worden opgetekend in de' geschiedenis van onze parochie. Bijna vijf jaren hebben we met ver langen uitgezien naar de tijd, dat ook met de wederopbouw van onze ze parochiekerk een aanvang zou wor den gemaakt. Iedere daad van weder opbouw immers is voor ons als ge meenschap e(n ook' voor ieder in het bijzonder telkens weer een 'reden tot blijdschap en voldoening. Hoe groot moet onze voldoening dan niet zijn nu we hier zien het begin van een nieuwe kerk, die hier zal verrijzen, een waardige woonplaats voor God en een sieraad voor de gemeente. Daarbij komt nog het feit, dat wij boven~ zoveel andere plaatsen be voorrecht zijn, wat het houwen van deze kerk betreft. Nog juist zijn wij ontsnapt aan het verbod tot ker kenbouw voor dit jaar. Wat de liturgische betekenis van dit grote feit betreft, onze Pastoor, de Zeereerw. Heer Mommers heeft kosten noch moeiten gespaard om ons allen in de gelegenheid te stellen met dit gebeuren mede te leven. De Zeereerw. Heer Witlox heeft ons een goed inzicht g!egeven in alle details van de plechtigheid, zodat nu ook iedere handeling tot ons spreekt. Onze oprechte darik hiervoor. En dan nog een welgemeende ge lukwens aan u, mijnheer Pastoor, met het begin van dit grote werk'ik hoop dat Gods beste zegen gedurende heel de periode van de bouw op het weik moge rusten. Vervolgens sprak de heer F. Otten uit Alkmaar, die er aan herinnerde hoe kort na de bevrijding de jgie- meenten Heusden en Vlijmen door de gemeente Alkmaar werden ge adopteerd. Aan de oproep om steun gaf de gehelte Alkmaarse bevolking gehoor om de materiële nood van beide gemeenten zoveel' moglelijk te lenigen. Hij* wees op het feit, dat Pastoor Mommers in Alkmaar veel vrienden heeft verworven. Namens het Katholieke deel van Alkmaar overhandigde hij een bedrag van f1250.tot steun in de bouw van de Nieuwe Catharinakerkdie ver rijst op de plaats, waar eens de trotse burcht van de heren van Heiusden stond. Namens het Alkmaarse co mité wenste hij Heusden igjeluk met deze eerste steenlegging en sprak de hoop uit, dat als de kerk eenmaal voltooid zal zijn, 'dezle nooit meer zal worden vernield. 1 Pastoor Mommers herinnerde in zijn dankwoord aan de tijd na de evacuatie, toen schuiten vol goederen uif Alkmaar 'in Heusden arriveeR- den en welk groot 'aandeel idle heer Otten in deze zendingen heeft ge- üM. Door 'Alkmaar werd niet al leen hulp verleend in de materiële nood van Heusden, maar thans ook in de geestelijke nood-, wat blijkt uit de geldelijke bijdrage voor de kerk. Hij dankt de heer Otten en de inge zetenen van Alkmaar voor alles wat zij in het belang van Heusden hebben gedaan en verzocht hem, om speciaal het comité de dank van Ka tholiek Heusden te willen overbren- fen. Z.Eerw. besloot met de bede, at Gods zegen moge rusten op Ka tholiek Alkmaar. iüü m Vervolgens verzocht Jiij bet Kerk bestuur, Kapelaan 'Barten, de Burge meester, Ir. v. d. Laan en de, heer de Bont, om de oorkonde te tekenen, waarmede deze voor Katholiek Heus den in de eerste plaats, doch ook voor geheel' Heusden zo belabgrijke plechtigheid werd beëindigd- Heusden verkrijgt eèn nieuw kerk gebouw, dat het aanzien van de plaats zepr zeker zal doen stijgen. Mjogle de bouw van een nieuw gemeentehuis de volgende stap zijln in die opbouw van onze gemeente, die door het oorlogsgeweld zo zwaar weïd getrof fen. Vervolgens vond de ondertekening plaats van de oorkonde, die in een Loden koker bij de eerste steen wordt ingemetseld en aldus luidt: f In den naam der 'Allerhoogste Drievuldigheid. Amen. In het ijaar onzes Heerlen Jezus Christus negentienhonderd negen en veertig op iden zevenden dag .van de maand Mei, heb ik Franciscus Mom mers, pastoor van Sinte Catharina, binnen Heusden, dn tegenwoordigheid van getuigen hiertoe genodigd en van mijn (gehele parochie, dezen eersten steen gelelgfd, opdat het ware geloof en de broederlijke liefde hier heer- schen en deze plaats bestemd zij voor bet igebed en voor het aanroepen en prijzen van onzen "Heer Jpzus Christus. 1 Ter 'bevestiging hiervan is deze oorkonde opgemaakt en heb ik haar bekrachtigd door mijn naam en het zegel der parochie. Met mij tekenen de getuigen hierboven genoemd. Gedaan binnen Heusden in het laar en op dien datum als boven. Is geteekend door: F. Mommiers, /Pastoor. J. Barten, Kapelaan. P. J. Verschune, L. Verhoeven en A. v. Bladel, Kerkbestuur. A. v. Delft, Burgemeester. 'M van der Laan, Architect. W. Timmermans, Pastoor Herpt. N. de «Bont, Aannemer. H. J. van Hal', Opzichter. HEUSDEN. Bij de gehouden candidaat- stelling voor leden van de gemeen teraad, werden de navolgende lijs ten ingeleverd: Door de R.K. Kiesvereniging: 1. L. C. Verschuur, Heusden. 2. Chr. A. J. v. Herpt, Herpt. 3. F. K. te Vruchte, Heusden. 4. J. G. v. Ooijen, Hedikhuizen. 5. J. H. Chr. de Wilt, Herpt. 6. A. F. v. Bladel, Oudheusden. 7. A. Klaren, Heusden. 8. L. H. de Gouw, Hedikhuizen. 9. P. F. Schmiehusen, Heusden. 10. Th. M. Buys, Herpt. Door de Protestantse Kiesvereni ging: 1. H. P. Dekkers, Heusden. 2. G. Verweij, Heusden 3. A. Nieuwkoop, Heusden. 4. Jac. Groen, Heusden. 5. J. B. M. Wtenweerde, Herpt. 6. H. J. de Waal Jr., Oudheusden. 7. J. H. v. Hemert, Hedikhuizen. 8. A. J. Muijen, Herpt. 9. R. Nienwenhuis, Heusden. Het thans zitting hebbend raads lid de heer Lutgert heefit zich niet meer beschikbaar gesteld en keert dus niet terug in de nieuwe gemeen teraad, terwijl de heer K. Timmer na de candidaatstelling door de Kies vereniging, gemeend heeft te moe ten bedanken. Het hoofd stem bureau houdt op 14 Mei om elf uur een zitting otver de geldigheid der ingeleverde lijsten en van de op de lijst voorkomende candid aten. Zoals blijkt uit de advertentie in dit blad, komt Dinsdag a.s. het Kamermuziekensemble van het Bra bants Orkest in onze gemeente een concert geven. Heusden is de derde gemeente wien dit voorrecht te beurt valt. Laat ons dan ook de naam van Heusden hoog houden en in giro ten getale opkomen naar deze cultu rele avond van de eerste orde, opdat het door uw opkomst blijke, dat deze avonden op prijs worden gesteld en aldus in de toekomst vele malen zul len kunnen wofden herhaald. In het verslag van de verlo ting ten bate van de K.A.B. alhier, is een fout geslopen. De 7e' prij^s is n.l. niet gevallen op 1409 doch op No. 1499. Op de 1.1. Zondag te Waal wijk gehouden oefeningen van het Ned. Rode Kruis, district Midden- Brabant, bij gelegenheid van het 35- jarig bestaan der afd. Waalwijk van het Ned. Roode Kruis en het 15- jarig bestaan van het Roode Kruis Korps dier afdeling, is door de ploeg helpsters van onze afdeling, be staande uit de dames C. Verschuur, P. v. Bergen-Henegouwen, M. Swa- genmakers en A. Winkel de le prijs behaald voor het verzorgen en ver plegen van gewonden in een nood ziekenhuis. Daarbij nog het hoogst aantal punten voor de Leidster, Mej. C. Verschuur. Gezien het feit, dat genoemde helpsters eerst sinds kort hun di ploma behaalden en als helpster 3e klasse en het de eerste keer was, dat ze in een wedstrijd uitkwamen en ze te kampen hadden met ploe gen 2e en le klasse, mgg dit wel een bizondere prestatie genoemd worden. I11 de marschwedstrijd werd door ons Roode Kruis Korps (helpers en helpsters) onder leiding van de heer M. v. Beijnen, de 3e prijs be haald. Hierbij moet worden aangetekend, dat het korps voor korten tijd werd opgericht en eerst voor 3 weken, 1 avond per week, met de oefenin gen heeft kunnen aanvangen. De overige der aanwezige korpsen be stonden reeds meerdere jaren (10 en 15 jaar). Bij de vele gelukwensen, die ons korps reeds ontving willen we ook gaarne de onze voegen. We hopen, dat ze op de ingeslagen weg mogen voortgaan en nog meerdere succes sen zullen kunnen boeken. Maandagavond te ongeveer half 12 bemerkte de dienstbode mej. B. afkomstig uit Vlijmen, die alleen thuis was, dat zich in de woning van de familie v. Wagenberg aan het Wilhelminaplein zich een ver dacht persoon bevond. Zij draaide het licht aan en be gaf zich naar haar verloofde, aan' de Botermarkt, die onmiddellijk de politie waarschuwde. Deze haalde er op haar beurt de Opperwachtmeester de Vijver uit Waalwijk niet zijn politiehond „Rob- by" bij. Deze werd lucht gege ven, aan voorwerpen, die de inbre ker had aangeraakt en dit bracht de NIEUWSBLAD Uitgave Telefoon No. 19 - Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur Dit is de Alléén verkrijgbaar bij

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1