TWEEDE BLAD DONDEEDAG12Z NIEUWSBLAD Plaatselijk Nieuws Maas en Waal behorende bij het voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard HEUSDEN. ALMKERK. ANDEL. BABILONIëNBROEK. DUSSEN. GIESSEN. LAND VAN ALTENA. WIJK EN AALBURG. WERKENDAM. Sproeten? SPRUTOL l EPISODE UIT DE MEIDAGEN 1940 door HANS KIEVID Ons Feuilleton „Waar tezamen vloeien... 6. De damclub V.D. hield Maan dag j.l. in hotel „Central" haar 21e jaarvergadering. O.m. gaf de secr. een duidelijk verslag over 't afge lopen jaar en stond daarbij, voorna melijk stil bij de gehouden interna tionale 6-kamp. De penningm. deed rekening en verantwoording en sloot met een batig saldo, hem wlerd dé charge verleend. 'Bij de bestuurs verkiezing wterd de aftredende pen ningmeester J. Klaren herbenoemd. Besloten werd deze zomer de jeugd onderricht te geven in het damspel, de nodige stappen zullen hiervoor worden gedaan. We komen hierop nog nader terug. In de laatste helft van Aug. zal, zoals vroeger gebrui kelijk was, een openlucht-simultaan seance worden gehouden. Vierder zullen gedurende de zomer enklele vriendschappelijke wedstrijden wor den gespeeld tegen zusterverenigin gen. De e.v. ledenvergadering, waar mede dan tevens het seizoen weer geopend wordt, zal plaats vinden op Maandag 19 Sept. a.s. In de j.l'. Maandag gjehouden ledenvergadering van de Oranjever- eniging alhier, werd met algemene stemmen besloten om op 7 'Juli- a.s. van H.M. de Koningin. Het bestuur werd gemachtiigjd het programma nader uit te werken. De Emmabloem-collecte heeft alhier ruim f 100.opgebracht. Door de Diaconiën van Andel, Giessen en "Rijswijk is voor gezamen lijke rekening een gezinsverzorgster aangesteld met als standplaats Gies sen. Binnenkort zullen enkele her bouw gevallen in deze gemeente wor- dëh aanbesteed. In totaal zullen dit jaar 6 woningen worden gebouwd. Bij een gehouden vergadering van het waterschap „de Polder den Hill" in café Heimans alhier, is tot voorzitter gekozen, de heer W. Stra- ver Abrzn., zulks in de plaats van wijlen de heer A. Vos en tot bestuurs lid in de plaats van W. Straver de heer C. Vos Azn. j Beiden hebben hunne benoeming aangenomen. De ouders van de militair C. v. d. Pluijm, kregen het ontstellen de bericht, dat hun in Indië vertoe vende zoon zwaar werd gewond. Bij de dodenherdenking inde- ze gemeente werd een krans gelegd op het graf van een Engels militair en op dat van .onze dorpsgenoot W. Prinsen. Velen maakten de stille tocht mede. Voor de N.C.R.V.-landdag op 2e Pinksterdag zijn nog enkele plaat sen open. 'Opgave voor Vrijdagavond bii mej. D. Elshout. Velen van de N.C.R.V.-luiste raars zullen wel nieuwsgierig zijn, hoe of het staat met de deelname aan de Jubo in onze streek. De pro paganda door je toestellen zal wel licht velen ongeduldig maken. Nu wees gerust. Al zijn niet allen trouw op hun post, de propagandaaommis- sie werkt door. Wii hopen alles keu rig voor elkaar te krijgen. Zaterdag j.l. hadden we reeds 6 bussen vol, en, toen zaten we noig met 52 deel nemers te houden. Maar gelukkig wisten we per telefoon rnojg 2 bus sen los te krijgen. Allen zijn onder dak gebracht. Nog 10 plaatsen over. Daarenboven proberen we een bus in reserve te krijgen tot Zaterdag 14 Mei a.s. We kunnen dan nog onge veer 40 deelnemers helpen. Maar die 10 is in ieder geval zeker. Hebt u dus lu$t om van de partij te zijn, geeft u dan onmiddellijk op oij het plaatselijk commissielid met f4. oontant. Want anders kunnen we niemand accepteren. Wij hopen al les goed te regelen, maar daarom is op 14 Mei de einddatum vastge steld voor de opgave van deelne ming. Wellicht 9 bussen, wie weet 10 als een lange colonne uit bet Land van Altena naar de Jubo. Wie voelt daar nu geen lust meer voor? Het propaganda-Gomité voor de Jubo uit hét Land v. Altena. De fanfare „Oefening en Uit spanning" alhier, hoopt op de 2e Pinksterdag deel te nemen aan het muziekconcours in Putten. De vereni ging komt uit in de e re-afdeling me,t als verplicht nummer: Les Diamonts de" la, Couronne, Ouverture van Auber en als vrij nummer Marche Hon- groise van H. Berlioz. Ze krijgt be halve een Hollandse vereniging uit Ten Boer in Groningen, ook tegei> de fanfare: Brodsworth Main Collien In- stitvie Band uit Doncaster (Enge land). De reis zall gemaakt worden met bussen van de N.V. A.L.A.D. Er zijn nog enige plaatsen over, zij die de reis, naar een der mooiste gedeelten van ons land wensen mede te maken, dienen zich daarvoor bij een der bestuursleden op te geven voor "'Maan dagavond 16 Mei, des avonds 6 uur. Voor verdere bijzonderheden leze men cte advertentie in dit blad. A.s. Dinsdag 17 Mlei laat „Wij zijn Paraat" de buitengemeen bekende film „Zonen der Zuidzee" op het doek verschijnen. Het verhaal speelt zich af om streeks het jaar 1880, toen Singapore het broeinest was van een aantal avonturiers, die niets en niemand ontzagen en dikwijls hun zucht om parels te bemachtigen miet de dood moesten bekopen. De film munt niet alleen uit door fantastisch mooie na tuur, maar bok door Je zeer impo sante opnamen van het duiken naar de zo zeer begeerde parels, met alle gevaren van dien. Prachtig zijn de opnamen van de in het doorschij nende water als vissen tussen vissen naar pareloesters duikende inboor lingen. Hun zeker niet denkbeeldige strijd tegen duikerziekte en onder watermonsters, zoals de reuzen mos selschelp met haar geweldige kaken, vormt een brok realiteit. In één woord romantiek en avon tuur in een opwindend verhaal. De caféhouder Chr. Rijkers had. het ongeluk van de ladder te vallen, waardoor hij zijn linkerboven arm brak. Dr. Reijerman verleende de eerste hulp, waarna hij naar het ziekenhuis te Goroum werd gebracht voor verdere behandeling... Voor de Chr. Hist. Kiesvereni ging zijn de volgende candidaten ge steld voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing: A. Wijnja Jaitr.J, C. v. d. Stelt Azn., P. Holster, J. A. Zeven bergen en J. A- Visser. In de gehouden vergadering van de Rehobothschool .werden als bestuursleden herkozen de heren L. B. v. d. Straten en G. Katerberg. Voor de Partij v. d. Arbeid zijn de volgende candidaten gjesteld: C. Ippel (aftr.), T. G. van 'Oord (aftr.), C. v. d. Wiel (aftr.), C. v. Oord Gzn., J. de Gelder, .H. C. dien Haan. Burgemeester de Bruijne zal op Woensdag: 18 Mei alhier de ten toonstelling der bakkersvereniging „Hef Land van Altena" openen. De ze tentoonstelling waaraan een wed strijd is verbonden is georganiseerd ter geleglehheid van !het 35-jarig be staan der vereniging. Bij de gehouden wijdings- diensj bij de Herv. en Geref. kerk, waarin voorgingen Ds. de Bruin en Ds. Huijzer, bracht de collecte voor Stichting 19401945 f 193-op. Door de schoolkinderen werd voor dit doel ruim fioo bijeengebracht. in Hollandse unifor^: KWH de drie mariniers 011 de radio kijken elkaai aan had Willem toch gelijk van oca tend, fApr) Tin niet wou schieten' op de vent in de Hollandse uniform, die plotseling de oenen nam naar het Maasstation". Ja, er was geknokt, ze hadden met bootjes een gracht moeten oversteken, om zo de huizen binnen te dringen, van waar uit ze rustig een potje schijf schoten op de Duitsers. Een charge had hen teruggedreven naai het water van de Maasbruggen. Daar waren de Duit sers geconcentreerd op het eiland in de Maas. Maar ze waren taai en kwamen steeds terug. Toen de oorlog in 1940 voor Ne derland één dag oud was, de Duitse pants er troepen traag maar onverbii- dellijk voortkropen door de Achter hoek en Noordbrabant, was in Rot terdam al eèn zware strijd gestreden. Opgeschrikt door het geronk van vliegtuigmotoren staarde de wacht der mannierskazerne in de vroege och tend van de 10e Mei naar de lucht: Een Dioujg;las? Een aangeschoten Tommy?... Verroest een mof en nog een, en daar nog een. Terwijl de wacht alarm slaat, strijkt een tien tal watervliegtuigen, rustig als in vre destijd op die .Maas neer. .Mannen klauteren in rubberbootjes en roeien als bezetenen naar de oever. Geen schot valt. In de stenen onderbouw van de Maasbruggen vinden zij een schuilplaats. De marconist heeft al contact gemaakt met de luichttroe- pen ten Zuiden van Rotterdam in de buurt van 'het vliegveld Waalhaven. Hij meldt zijn eigen positie en wacht, verlegen door de stilte. Geprepareerd iO|p actie zijn deze mannen onrustig, nu de vijandelijke stad antwoordt met passiviteit. In de Marinierskazerne zijin de man nen ontwaakt. Men heeft de radio aangezet en is het plein opgjeloepn. Uit de luidsprekers schalt een stem... „de Duitse gezant in Den Haag heeft onze regiering hedenochtend een nota overhandigd met de mede deling, dat grote legert roepen van het Derde Rijk om drie uur de Nederlandse grens hebben overschreden. .Oorlog Met één slag zijn de ma riniers wakker. Daarom de verloven ingetrokken! In Rotterdam-Zuid patrouilleren de Duitsers door de straat. Waalhaven is omgeven door eeri vette smook van brandende olie, hout en lianen. Heel in de verte ploffen de granaten van ontwakend afweergeschut. Onder "de brug klinkt een kort commando. „Vorwarts". Bij de mariniers is alles in rep en roer. Alles vloekt, alles rent. Ieder een is wat kwijt, of vindt wat hii niet zoekt. In de cantine liggien de 'kranten van de laatste dagen30 AprilIntervieuw met Mussert. 4 Mei Staat van beleg.' Het Militair Gezag stelt 21 personen in bewaring. 7Mei: Verloven ingetrokken. 8 Mjei: Radio rede van Minister De Geer. 9 Mei: Schiphol .gesloten. Kamerdebat. Dood straf voor spionnen en landverraders. Een marinier bladerde er onbewust in. Hij denkt onwillekeurig .aan huis, aan zijn vrouw, yer weg in Den Hel der. Een nijdig machinegeweer salvo veegt over de straat. De kerels bui ten hollen naar binnen: het waren moffen Het wordt ernst, droeve ernst. De mannen ontvangen instructies. De ra dio, de telefoon, het lawaai buiten, het geronk in de lucht, alles vertelt het: er zijn moffen in de stad. Die horen er niet, die moeten er uit. Een patrouille rukt uit. Langs de muren lopend op weg naar Tiet Maas station. Een andere patrouille gaat in de richting Maasbrug. Een 4e en een .5 e gaan per auto naar de om- Mens'tad, naar het park. „We zullen heeft de kolonel gezegd die be ren er vlugger uitknuppelen, dan ze ér in kwamen". Nederland is in opschudding; na de vertwijfelde eerste nieuwsgierigj- heid van de zo vroeg gestoorde nacht, is men gekomen in een nachtmerrie, waarin men nauwelijks gelooft, ook al ziet men parachutisten als oloem- pluisjes omLaagdwarrelen en vliegt er ginds een Junker aan "flarden. Be richten van radio en luchtwachtdienst geven bemoediging enerzijds, angst en verwarring aan dp andere kant: Geruchten, proclamaties..., Duitsers Hier luchtwachtdienst. Vijande lijk eskader boven Schoonhoven, vlie gend in richting! Rotterdam". Ja, ja, het wordt de Duitsers be nauwd in Rotterdam-Zuid nu een oude kanonneerboot, de Jan van Ga len, de Maasbruggen en de kaden onder vuur neemt. Dat zagen de Jantjes ook, toen ze vanochtend aan de Parkkade de vijand van de dijk dreven en met een veldgeschut qp Waalhaven ginglen paffen. Alleen bij het Witte Huis en bij de gewelven van de Maasbrug hield de vijand stand, al durfde ze niet meer over de brug-, want de Jan van Galen lustte ze. Nauwelijks zijn de sirenes verstomd of de Heinkels wervelen omlaag en naar de dakpost van de kazerne bericht ontladen zich bij het park richting! Jan van Galen.. Het was de zesde aanval', vertelt de bootsman la ter, maar die ouwe schuit door stond ze. Traag valt de avond van een langie dag: boven de Maas hangt een ros sige gjlOed; ook hier en daar in de binnenstad lekken vlammen omhoog. Rotterdammers hokken samenden ken niet aan slapen. In de mariniers- kazerne zitten een paar afgeloste pos ten bijeen enkelen vielen er reeds „Zouden we de mof weerstaan?... Ze zitten al bij de Moerdijk..." Op de Jan van Galen heerst een lome geest. Dertien luchtaanvallen had het schip vandaag te doorstaan. Vier vliegtuiglen hebben in de mod der moeten duikenaan stuurboord vielen gewonden en .ontstond lichte averij. Men is moe van de sensatio nele dag. Sinds vanmorgen, topn'het be vei kwam om o|p te stomen naar Rotterdam om er de- mariniers bij te- staan. Nu, onder de mantel van de lentenacht heeft de kapitein het schip verhaald naar het park, waar het af en toe spookachtig! wordt ver licht door de vuurpatronen van de contact-zoekende Duitsers. - In de morgen breekt plotseling! een hels vuur los. Van Waalhaven schieten de Duitsers met anti-tank naar de overzij. Een golf Stuka's ontdoet zich van bommen. Het schip dreunc .en slingert, doch blijft onge schonden. 1 De legjerberichten melden Duitse voortgang!. Nieuwe Luchtlandingen bij Valkenburg en Dordrecht. De ver overing van een pantsertrein met Ne derlandse uniformen. Op deze tweede oorlogsdag zitten die Duitsers nog bij! de bruggen en in de straten, van de havenwijken. Beschieten maar, luidt het bevel, maar pas op voor de lucht. De Van Galen vuurt in de middag een aantal brandbommen op die ha- Maar zie, op deze middag, nu het eerst bewust tot hem doordringt, dat het gehele Land van Heusden en Altena verstoken is van autoriteiten, die de vérgaande eisen van de Wehr- macht durven trotseren, nu komt het verlangen bij hem op te helpen en door takt, beleid en moed de lasten van deze bevolking te helpen dra gen. De verantwoording in dagen als deze zal zwaai zijn, maar het gevoel hier een taak te moeten vervullen, laat hem niet los Met stijgende verbazing heeft Henk tdeze gedachten van zijn vriend aan gehoord. „Man, ben je dan helemaal gek geworden", stootte Henk uit ,,Hoe kom je op die gedachte, begrijp je dan niet, dat ieder je zal veroorde-t len! Wacht jij hier maar rustig liet einde van de oorlog af, hak houtjes of schil aardappelen of draai olie voor mijn part, maar begin niet pan zulke onzin. Idealist, die je oent!" Boos kijken de harde blauwe ogen van Henk naar de zwijgzame gestalte naast zich. Jiaatp zette het gesprek niet voort en de prettige stemming tussen de twee vrienden is verstoord. Zwijgend keren ze naar het dorp terug en bij het afscheid zegt Henk nog„Doe gieen stommie dingen, Jaap!" waarop deze met een licht schouderophalen eh een hooghartige blik in de donkere ogen het dorp inloopt. Enigszins achterdochtig kijkt Henk hem na. Wat weet hij eigenlijk van deze man af. Ze zijn beiden op de zelfde dag hier aangekomen, zijn bei den hier gestrand, maar dat geeft nog geen waarborg van betrouw baarheid. Alleen het gevoel van sympathie, dat hij voor Jaap heeft, vanaf het eerste ogenblik, dat hij hem zag., is niet weg te cijferen. En Henk heeft in de vreemde geleerd te luis teren naar deze gevoelens. Hij vond Jaap een fijne kerel, altijd bereid een ander te helpen en van aanpak ken weet hij ook. Maar... burgemees tertje-spelen, hoe komt de vent op de gedachte. En Henk vraagt zich af, of zijn g;evoel ditmaal gefaald heeft. Is Jaap „verkeerd"?? Henk voelt zich plotseling dood moe, alsof hij honderden trappen be klommen heeft. Canada, het land van belofte, lijkt verder weg dan ooit. En bitter is zijn stemming, als hij even later de staldeur binnengaat. Hij weet niet goed of hij de fami lie op de hoogte zal stellen van zijn vermoedens ten opzichte van Jaap. In de keuken zitten allen reeds rond de tafel en als Jaap zijn plaats tussen Willy, bet kleintje en Johan inneemt, vraagt deze „Oom Henk, vertel jij vanavond weer van Cana da?" „Ja," zegt Henk dan, „ik zal je na het eten vertellen van het Noor derlicht, het prachtige spel op de wolken, waar ik de laatste tijd steeds aan moet denken door het afweer geschut, dat ltijkt er een heel klein beetje op". En als Henk dan Johan tegen de vleug over zijn haren strijkt, besluit hij niets te zeggen van het zonderlinge gesprek met Jaap. HOOFDSTUK V. Het is een zonnige vriesmorgen in de tweede helft van Januari. Henk komt achter uit de schuur en loopt naar de boomstam, zijn geliefkoosde plekje als hij rustig alleen wil zijn en zijn igedachten de vrije loop wil laten. Vanmorgen werd hem een brief van Els ^gebracht. Zolang hij -nu hier in het Land van "Heusden en Altena is, is Henk zonder bericht van huis gebleven. Ja, ze zitten hier werke lijk totaal geisoleerd, ook de radio durft niemand, na het gebeurde aan de Benedendijk, meer voor de dag halen, zodat de mensen nu ook ver stoken zijn van de vertrouwde stem over de Engelse zender. Omstreeks Kerstmis hadden de Duitsers een ge heime zender ontdekt en helaas ook de verzetsman te pakken gekregen. En als represaille moest binnen 24 uur een heel dorp evacueren. Deze ellende was hun dorp voorbij gegaan, alleen hier en daar had men weer wat in moeten schikken, opdat nog weer een familie onderdak kon vin den. Bij boerin Maaike was het met de Kerstdagen zelfs een beetje ge zellig gleweest. Over en weer was er bijna geen geschiet en de nachten wa ren rustig. Onder de Duitse inkwar tiering bleken enkele musici te zit ten, drie soldaten sleepten hun viool met zich mee, zelfs hier in de front linie. Ook de Duitse dokter, die nu in her opkamertje sliep, bleek zijn viool bij zich te hebben, en ontpopte zich in de Kerstnacht als een buiten gewoon gloed violist. Er werden trio's gespeeld en vooral gezongen, en in ae stai klonken die nacht de Duitse Kerstliederen, vol melancholie en de igedachten van ieder van deze mensen waren ver weg, vlogen over velden, dorpen, steden, .grenzen en rivieren, naar hun dierbaren, naar hun stuitje huis Zo werd het door de hele fa milie gevoeld, die, aangetrokken door het schone gezang in de Kerstnacht, de staldeur hadden geopend en stil hadden geluisterd. Haatgevoelens wa ren er die nacht niet, het was of in één nacht de zo vurig verlangde vre de gedaald was en menig stil gebed steeg op, dat de werkelijkheid niet verre mocht zijn... En nu zit Henk hier op zijn boom stam en herleest de brief van Els. Hij bekijkt de enveloppe goed en bemerkt, dat ze rechtstreeks schreef aan de Directeur van het Postkantoor in Gorjium, en hoe deze de orief weer over de rivier gekreglen heeft, is Henk niet oekend, maar de brief is terecht gekomen en dat is vandaag een reden om dankbaar te zijn. Hoe wei het nieuws uit de stad verre van mooi is Els vertelt hem van Kerstdagen zonder vuur en zo goed als geen. eten in huis. Geen boompje, geen en kele kaars. Een treurige Kerstmis! De ouders brengen nu het grootste gedeelte van de dag in bed door om warm te blijven en Els trekt er in de naburige dorpen nog op uit om wat te ruilen, maar veel succes is er niet zo onder de rook van Rotterdam. Het is niet meer om uit te houden, schrijft Els, die anders nog altijd wel een lichtpuntje ziet, Half Januari wil ze nu proberen een tocht naar de Veluwe en over de IJssel te wagen, om eten te gaan halen. Dan is ze dus nu wel op stap, denkt Henk, want Els zet wel door. Was er toch maar een manier om die lieve mensen wat voedsel te bren gen. Hij zal het eens met Jaap oe- Craten en opeens schiet het hem te innen, dat hij Jaap al een paar da gen" niet gezien heeft. Zou Jaap hem ontlopen na dat onprettige gesprek op die Zon dagmiddag in het veld Dat is haast niet aan te nemen,, of zou Jaap verdwenen zijn? (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5