Land- en Tuinbouw lisscli? Xloupcn Doüwé cgberts Ruime sortering Vnlpenhonders SMITS STREMMING LANDVERKEER voop FOTO'S: VISSER ZN. - WERKENDAM - Reparaties Kunstgebitten, Scheepjesbreiboek Electro Technisch Bureau - Heusden Behangselpapieren TOKO MichaëI's Ijzerhandel, Aalburg het aangewezen adres Technisch Bureau „ELGO" firma Q v» d. Water, Woudrichem M HPT ¥T7T7 By 1. Couwenberg I verwijken. Het is hard, verzucht een kanonnier, je eigen geboortestad in as. te moeten leggen, 's Avonds wordt het bestek opgemaakt. Vandaag, n Mei, 16 grote en kleine luchtaanval len, zonder noemenswaardige averij. Rotterdam's binnenstad brandt van onze vuurgranaten. Zondagmorgen, 12 Mei, staat de marinierssectie achter de zware mi trailleurs bij het Witte Huis. Twee dagen en nachten heeft men daar elke vijandige actie beantwoord. Ze weten het, vandaag wordt het dubbel menenshet Witte Huis, een prach tige Duitse observatiepost en de brug gen moeten in onze handen. Plotse ling luchtalarm. 16 sluipmoordenaars duiken omlaag op de weerloze stad. Even later ,is de marinierskazerne een ruïne: het eerste militaire doel... Dat is het sein voor verwoede te genstand. Daar komt het commando: oprukken. Langzaam, maar verbaten Igaan de Rotterdamse zeeduivels voor waarts en ze bereiken de oprit van de brug. Een sectie heeft reeds een machinegieweerpost op de eerste eta- ige van het Witte Huis in handen. De Duitsers kruipen steeds hoger en schieten door traphal'len en Tichtgan- gen omlaag;. Hjet baat ben weinig. De marinier wint terrein. Als de avond van deze zonnige eerste Pink sterdag zijn duisternis over de deerniswekkende stad uitspreidt, is van de noordelijke oever de Duitser volledig verdreven. Het ïegferbericht vermeldt de Diuitse vorderingen in de Langstraat. De kok op de Van Galen wast de modder van de vier entwintigste aanval van zijn kombuis. Maandag, 13 Mei, bereikt bet Ne derlandse oorlogsdrama haar hoogte punt. De Duitse pantserkolqnlnes zijn al' over de Moerdijk. Rotterdam houdt stand dank zij de mariniers en de oude kanonneerboot. Elke Stuka be proeft zijn geluk pp: vbet schip. De achtermast wordt afgemaaid, doch bet schip blijft drijven en schieten, In de namiddag ondernemen de Duit sers een laatste poging! om Rotter dam-Noord weer binnleh te dringen. Het eens zo 'trotse vlagtgjeschip van de Holland-Amerikalijn, de Staten dam, beladen met tierende moffen wordt losgegooid om naar de over kant te drijven, maar de Jan van Galen voorziet de manoeuvre en zet het schip in een oogwenk, met goed- gerichte schoten in g|loed. Aan het slot van deze vierde dag komt het zelfvertrouwen bij de Rot te rdammiers terug.. De mariniers zijn onoverwinnelijk en de Jan van Galen drijft nog, terwijl er plannen worden gemaakt morglen naar de Maashaven te stomen om1 de landtroepen behulp zaam te zijn bij de .poginglen in Rotterdam-Zuid te landen en de Duitsers daar ook te bestrijden. Bij Rotterdam zal de victorie beginnen. De Duitse kolos stuwt voort en nadert Rotterdam. Dinsdag', 14 Mei: Al te lang! duurde deze veldtocht voor het Oberkommand© der Wehr- macht, dat gedacht bad het Stein- reiche Holland in één dag te kunnen overlopen. Maar het handjevol sol daten, die paar mariniers, het oude scheepje, dreigien het plan in de war te sturen! Daar móet een einde aan komen. Tegen het middaguur ligt de Jan van Galen aan de ingang van de Maashaven. Het zonnetje strijkt over bet bemodderde dek. Na de opwin ding van vanmorgen, de herhaalde bomaanvallen, de lichte treffer op bet voordek ,is er een moment ver ademing. Doch Ieder voelt iets on heilspellends. Is bet bet aanzwellend gebulder van de naderende pantser- trein. De berichten over de zware gevechten met parachutisten. De schier hopeloze strijd aan de Grebbe - linie? Plotseling de luchtwacht: „...Eska ders boven Lekkerkerk, richting Rot terdam..." Het is tien minuten over twee. Dan duiken enkele minuten la ter de eerste vliegtuiglen op. Zelfs van Waalhaven gaan er Heinkéls om hoog De laatste onverbiddelijke troef van een verbolgen vijand. 'Kwart over twee valt overal in de stad Rotterdam het moordend trottyl. De Van Galen vuurt een hel van staal naar de grauwe vogels, doch dan nadert het einde: Vier bommenwer pers maken zich los uit de zwerm en duiken tot vlak boven de mast... Nadat de rook, het stof en het waterwaas is weggetrokken, ligt de Jan van Galen half gezonken op zijn zij. Symbool van het onderge gaan verzet tot het hittere eind, in een geschonden stad. HET ADRES VOOR BETER WERK Electr. Kookplaten: A.E C Etna, Inventum, enz. Electr. Fornuizen: Etna, Inventum, enz. Electr. Stofzuigers Erres, Roton, Waldorp, Occo, enz. Electr. Strijkijzers: Erres, Roton, Siemens, enz. Electr. Straalkachels Erres, Roton, Inventum, enz. Electr. Wasmachines: Erres, Castellum, enz. Electr. Motoren: Erres, Waldorp, Brooks, E.M.F., Heemaf, enz. Electrische Kap lichten, Kronen, Schemerlampen, Leeslampen, enz. EETHEN (N.riBr.) Telefoon 12 ONTVANGEN: O Firma L. J. Veerman - Heusden F\ J. VAN STRATEN IfoniUwiMejzAh kteilg patoett SCHOENMAGAZIJN Het mag algemeen bekend wor den verondersteld, dat de schade, die deze insecten aan de meest verschil lende gewassen als grassen, bieten, bonen, sla, kool, tomaten etc. veroorzaken, zeer groot is. De meeste tuinders en landbou wers zullen derhalve deze dunne, wormvormige larven met eeiti harde huid en in een kleur, variërende tus sen geelachtig wit tot geelbruin, uit eigen ervaring wel kleunen. E;r zijn verschillende soorten, waar van de meeste van levende planten wortels leven. Zij' verblijven 3 h 4 jaar in de grond, totdat zij voljgjroeid zijn „en zich verpoppen. Uit de pop pen verschijnen na een zekere tijd de volwassen klevers, die als kniptor- ren békend zijn. Deze kevers vliegen naar geschikte terreinen om 'daar hun eieren af te zetten, waaruit zich dan later weer nieuwe ritnaalden ontwikkelen, die het schadelijk werk van de vorige generatie voortzetten. Vooral de 'jonge joilantjes bebben het meest van de aantasting te lijden. Veelal sterven zij spoedig na aan tasting: af. Aangezien in graslanden vooral op slechte gronden, in de regel een groot aantal ritnaalden voorkomt en dit aantal bij of na het scheuren van "dezê landen niet ver mindert, is bet geen wonder, dat de ze larven aan de pp'de pas gescheur de graslanden te verbouwen gewas sen grote schade berokkenen. Wat nu de bestrijding betreft, moet worden opgemerkt, dat tot voor korte tijd 'tegen ritnaalden geen afdoend middel bekend was. Wel beschikte men over enkele middelen, die op ritnaalden een dodelijke werking ver toonden, doch die bet nadeel hadden tevens de planten te schaden. Thans heeft men gelukkig een nieuw bestrijdingsmiddel gevonden, dat dit nadeel niet heeft. In de grote reeks van insecticiden is dit het enige middel, waarmede reeds in talrijke proeven ^uitstekende resultaten zijn bereikt. Wij doelen hier op de stof he- xachloorcyclohexaan, ook wel 666 ge noemd, zoals dit in Hexyclan voor komt. Uic de laatste Po de rzoekingen en praktijkervaringen is gebleken, dat met een relatief lage. hoeveelheid n.l. 1 kg Hexyclan 5 pet. per are, een effectieve bestrijding van de ritnaal den kan worden verkregen, zonder dat de planten van de behandeling schade ondervinden. Men kan bet poeder uitstrooien met de hand of door middel van een kunstmeststrooier (desgewenst ge mengd met biet-basische kunstmest stoffen), waarna men bet met schof fel of teg in de girond werkt. Met bet oog op eventueel smaak- bederf, dient men gedurende 1 jaar na toepassing van bovengenoemde oo- dembehandehng geen voor menselijke consumptie bestemde wortel- of knol gewassen op de behandelde percelen te verbouwen. Dit product kan overigens nog te gen leen groot aantal anidere para sieten worden toegepast, doch nier- over in een volgend ,artikel. In verband met de uitvoering van werken zal die Baileybrug te Orthen (igemfeente 's Hertogenbosch) in de Rijksweg 's HertpgerihoschHedel, op Zondag 15 Mei van 4 uur tot 20 uur, of zoveel korter als mogelijk of zovéél langer als nodig zal olij- ken te zijn, voor alle verkeer zijn gesloten. Het verkeer met motorrijtuigen zal kunnen omrijden over de Drug over de Bergscbe Maas pij Heusden en bet veer over de Maas te ALem. Het overige verkeer zal gebruik kunmpn maken van de brug bij het stoomgemaal, gelegen op ongeveer 800 M. ten westen van voornoemde Baileybrug, In de Bommelerwaard worden kleuterscholen opgericht. Uit onze jeugd weten we er npg wel iets van of anders hebben we zelf er va ten, wat de kleuterschool voor het 'kind betekent. Inderdaad neemt het kleuteronder wijs in onze shmenllevinjg een belang rijke plaats in. Het is een hele rust voor moeder, als zij weet, dat haar kleine dreumes (en) veilig onder dak (zijn en 'daarom stemt zij meestal spoediger voor net zenden naar een kleuterschool, dan papa, die meer malen de mening naar voren brengt, dat bet kleine grut nog lang ge noeg op de schoolbanken moet door brengen. De argumenten, die bij moeder dus vaak op practische gronden oe- rusten, zijn meestal zo sterk, dat papa toegeeft, en zo stapt weldra de kleu ter de speciaal voor hem ingerichte school binnen. Goede voorbereiding voor de lagere school. Het tegenwoordige kleuteronder wijs is een prachtige voorbereiding voor dat, wat op de lagere school gegeven wordt. We benadrukken het praedicaat te genwoordige. Vroeger was dat an ders. De kleuterschool was toen meer een bewaarplaats voor de kleinen. Ze werden in banken gestopt, zodat ze als het ware „geharnast" werden, al moet men dat woord dan ook weer niet al te tragisch opvatten. Wel wer den de spontane bewegingen van het kind belemmerd en kon het zich niet naar eigen willekeur bewegen. Ook op de hygiënische factoren werd meermalen niet gelet. De primitieve „bewaarschool" stond soms onder leiding van een garen en band winkel juffrouw, die de klei nen onder haar hoede nam, om bet „bewaarloon" op te strijken. De peuters verbleven wel in ka mers met onvoldoende verlichtingen op de ontwikkeling der kinderen werd niet gelet. Hoofdzaak was, dat de pukken een poos moeders han den vrij lieten. De stoot tot verbetering. Fröbel was de man, die omstreeks 1800 ernstig zijn stem verhief tegen deze methode van „kleuterbewaring". Hij ontwierp mozaïek-figuren, bouw dozen, enz., die de kleuters in han den gegeven moesten worden. Elke dreumes moest iets hebbenliefst planten en dieren. Zo wilde hij het verantwoordelijkheidsbesef aankwe ken. De grote opvoedkundige was zijn tijd in dit opricht ver vooruit. In 1900 is bet dr. Miarra iMontes- sori, idie ©en lans breekt voor de kleuterschool. Geen gewone school banken, maar tafeltjes en stoeltjes. Verschaf de kinderen vrijheid van beweging was haar Leus. Geen kunst matig aanleren van iets, doch afwach ten, iof de „gevoelige periodje" voor het nieuwe is aangebroken. Ook het spel. Ook het spel beeft grote waarde voor de kleuter en ontwikkelt zijn karakter. Het vrije spel bewerkstel ligt een sociale aanpassing. In 'de kleuterschool legt men de kinderen geen bepaalde taak op, maar laat ben bun vrije wil uitleven en knippen, Souwen knieden en plakken, zodat een harmonische ontwikkeling bereikt wordt. t Met liefde trede men 'de eenvoudi ge uitingen der kinderziel tegemoet en deze bestudere men aandachtig om ze in de juiste banen te leiden. Vrij onderwijs, geen bandeloosheid echter. Bij goede leiding' is dit het ideaal. Hoe stralen de oogjes der peuters, als ze opgewekt thuiskomen met een zelfgemaakt papleren matje, mandje of iets anders. Uit bovenstaande valt licht af te leiden, dat in de kleuterschool elke peuter zijn eigen tempo van ontwik keling heeft en dat dit tempo strikt individueel is. Met het klassikaal onderricht is dus geheel gebroken. Een enkele raadgeving!, een beetje hulp, enz. van de juffrouw helpt het kind vaak weer op weg en zo glroeit het zelf vertrouwen. De duizend en één vragen, die de kleuters voor haar hebben, moet ze trachten te beantwoorden, al zal dit niet altijd gemakkelijk giaan. Zo komt ze in nauwer contact met de kleuter en wint ze zijn vertrouwen. Beide factoren zijn nodig voor de opvoe ding. Juist de kleuterleeftijd staat voor indrukken zo open. Vooral de laatste tijd verrijizen de kleuterscholen als paddenstoelen uit de grond. We kunnen dat zo goed begrijpen en waar&eren! Na de kleuterschool komt de dreu mes dan ok de lagere school, waar het eerste onderricht moet aansluiten aan dat der kleuterschool. De Bommelerwaard blijft niet ach ter. Te Zuilicbem is een Chr. kleu terschool opgericht, die onder leiding! staat van mej. v. Heusden, terwijl men in Brakel in principe besloot tot stichting ener Herv. kleuterschool. J. A. VAN BERGE HENEGOUWEN Breestraat 85 UIT VOORRAAD LEVERBAAR: Radio apparaten vanaf f135,— tot f235,— T. L. Buizen, Droogscheer apparaten o.m .Philishave" Waschmaschines en Wringers voor kamer, s^apkamer en keuken, gebloemd en effen. vanaf 59 cent. Volop keus. Engelse randen. Grondpapier 25 vel 35 cent. Tengel nagels 38 cent. Plakmeel 35 cent. Oliegrondverf f2. Lakverf blij vende glans f 2.75, voor binnen- en buitenwerk. BEHANG- en VERFHANDEL Burgstraat 19 GORCUM. IS en BLIJFT in ane maten DIT IS DE KLOMP DIE HET PRETTIGST LOOPT '■•.•/aV/. j. ...i1.Y.'Xv.v.'.'.v.vffiyiL .v.v. Vraagt Uw winkelier 't boek „Kleurenvlucht" (t 2,40). Bons voor kleurenfoto's op pakjes DOUWE EGBERTS Koffie en Thee Roodmerk. Voor snel en goed Hoogstraat 348 Woudrichem HARMONICA-GAAS in elke hoogte GLAD- en PUNTDRAAD Wederverkopers korting HEUSDEN Wijksestraat 54—55 Tei. 70 HEUSDEN Bestrijding van ritnaelden of koperwormen. Verschenen is een nieuw Breiboekje, dat J wordt uitgegeven door de fabrikanten van de „Scheepjeswol" te Veenendaal, in sa- menwerking met de Uitgeversmaatschappij J „Ons Vrije Nederland" te Utrecht. Het woord „Scheepjeswol" staat er borg voor, dat alle modellen, die in dit boekje J voorkomen, ontworpen en gebreid zijn door ervaren breisters, aan de fabriek verbonden. Niet iedere vrouw is een ervaren breister S en iedereen zit weieens met een moeilijk- heid„hoe moet dit nu verder In het boekje kunnen weieens uitdrukkingen of steken voorkomen, die men niet kent en die het werk onmogelijk maken. Geen nood, de experts van Scheepjeswolfabriek J zullen U dan graag uit de brand helpen. J Een briefkaart aan de N. V. v.h. Wed. j D. S. van Schuppen Zn. te Veenen- daal is voldoende. Het boekje, dat weer tal van modellen I en verschillende wenken bevat, is voor den geringe prijs van 30 cent verkrijgbaar j in den Boekhandel van de Firma L. J. J VEERMAN te Heusden, of franco per post j 35 cent. Ook onze plaatselijke bezorgers j kunnen U onmiddellijk aan een exemplaar helpen. eeeteeM

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 6