voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Een Ghr. H.B.S. te Gorinchem. 2)amastpapier Plaatselijk Nieuws Binnenland No. 6669 Maandag 16 Mei 1949 HET ACCOORD BA TA VIA van Firma L. J. Veerman, Heusden VAN ALTENA De minister van overzeese gebieds delen a. i. hieeft in de Donderdag middag gehouden vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal een regeringsverklaring afgelegd waaraan wij het volgende ontelenen: De regering stelt er prijs op in deze Kamer een verklaring af te leggen, die betrekking heeft op de nieuwe fase, welke in de ontwikke ling van het Indonesische probleem is ingetreden door een overeenkomst welke op Zaterdag 7 Mei j.l. is ge sloten te Batavia. Op 16 Februari j.l. mocht ik in deze Kamer aangeven, in welke rich ting de Nederlandse regering de op lossing van het Indonesische vraag stuk zocht. Vraagt men thans, of de Nederlandse regering de toen uit gestippelde gedragslijn heeft gevolgd dan luidt het antwoord, dat de re gering koers heeft gehouden inde richting van het toen aangegeven doel, maar zich tij dens lie vaart daar heen diviaties heeft veroorloofd, wel ke noch aangekondigd, noch voor zien waren. Indien men de regering daarvan een verwijt zou willen ma ken, merk ik in het raam van het gebruikte beeld op dat een kapitein wel commando heeft over zijn schip, maar niet over de zeeën, die hij be vaart, noch over de winden. Bij de beoordeling van het ver schil moet men acht slaan op het navolgende 1. De feitelijke positie, waarin de republikeinse regering op dit ogenblik zich nog bevindt, verschilt wel zeer sterk van die, waarin de Nederlandse regering verkeert. 2. Van belang is wat men over eenkomt, maar vooral, dat men het overeengekomene realiseert. Het is mogelijk, en vooral onder de huidi ge omstandigheden zelfs waarschijn lijk, dat de republiek langs de door haar leiders ingeslagen weg met min der bezwaar kan bekrachtigen en daarna realiseren wat haar leiders voor ogen staat dan langs de weg ener reeds voor terugkeer naar Djok- ja aangegane formele regeringsver bintenis. 3. Indien de republikeinse leiders niet zouden slagen in de realisering van de door hen aanvaarde politiek, zou de overeenkomst komen te ver vallen. 4. Wat de oplossing van het Indonesische probleem vooral in de weg heeft gestaan is niet alleen het wederzijds wantrouwen, maar vooral ook de maatregelen, welke partijen tegen elkander op grond van dit wantrouwen beraamden en uitvoer den. De Nederlandse regering, die thans steunt op het vertrouwen, dat zij in de republikeinse leiders wil stellen, slaat daarmede de weg in, welke uit sluitend kan leiden tot een oplos sing van het conflict. Het Bestuur der Ver. voor Chr. Voorber., Hoger en Middelbaar On derwijs te Gorinchem, welke vereni ging zich ten doel heeft gesteld te komen tot de stichting van een chr. Lyceum te Gorinchem, mag door een gunstige beschikking van de Mi nister van Onderwijs binnenkort met de opening van een chr. H.B(S. te Gorinchem de eerste belangrijke stap zetten op de wég naar de volledige verwerkelijking van het gesteldedoel. Bereids is voor deze school een curatorium benoemd bestaande uit de heren Mr. F. J. E. C. Vonkenberg 'te Gorinchem, voorzitterW. Fok- kens, arts te Leerbroek, secretaris; Ds. G. v. Dop te Ameide, assessor; Ir. S. K. v. d. Kooi te Ar kiel en Ji. J. Oosterom, arts te Andel. Dit col lege ving 30 April j.l. zijn werkzaam heden aan. Overeenkomstig de voordracht van dit curatorium benoemde het be stuur met algemene stemmen tot Di recteur van de per 1 Sept. a.s. te openen en door het Rijk te subsidi ëren Chr. H.B.iS. te Gorinchem. Dr. G. B. W. Huizinga, thans leraar voor geschiedenis en aardrijkskunde aan het Chr. Lyceum te Hilversum en het Geref. Gymnasium te Kampen. In overleg met de nieuwe directeur hoopt het Bestuur spoedig over te gaan tot de benoeming der overige docenten aan de Chr. II.BjS., Welke straks met een eerste, tweede en derde klas hoopt te beginnen,. De heer Huizinga is in 1012 te Amsterdam geboren, deed in 1929 eindexamen aan de, Chr. H.B^s. al daar en studeerde van 1981 tot 1937 aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam sociale geografie, met bijvakken geschiedenis en eco nomie. Hij legde zijn doctoraal 'exa men af in 1937 en verkreeg daardoor onderwijsbevoegdheid in de aard rijkskunde, geschiedenis en de eco nomie. Zijn academische studie werd voltooid door zijn promotie in 1940 op een sociaal-economische studie betreffende de invloed van de droog legging der Zuiderzee op het rand gebied, getiteld „Medemblik, inzon derheid in verband met de Zuider zeewerken." De heer Huizinga is voorts reserve-kapitein bij het Gar deregiment Grenadiers. Hij is belij dend lid der Ned. Hierv. Kerk. Kr aamcentrum Woudriehem. Daar wij in het Land van Heusden en Altena, boven andere streken in ons land, het grote voor recht genieten een eigen kraamcen- trum te bezitten, menen wij goed te doen hierover eens iets mede te delen. In dit centrum worden jongemeis- jes en vrouwen tussen 20 en 40 jaar, met goede gezondheid en normaal verstand, opgeleid tot gediplomeerd kraamverzorgster. Een ideaal beroep voor jonge vrouwen met huishoude lijke aanleg, dat grote voldoening schenkt. De meisjes die hiervoor worden opgeleid door meerdere art sen en verpleegster en in de practijk werkzaam zijn, staan onder voortdu rende controle van de Leidster-Do cente van het kraamcentrum. Zij hel pen de moeder en de dokter of vroedvrouw bij de bevalling. Zij ver zorgen de moeder en de jonggebore ne deskundig en zorgzaam. Dat is haar voornaamste taak. Daarnaast nemen zij de huishouding waar. Zij zorgen voor de overige kinderen; zij doen de babywas; zij zorgen voor de maaltijden. Wat is daarvan het resultaat? De moeder geniet voldoende rust, het wordt een kraamvacantie. De moeilijkheden worden opge vangen. De borstvoeding gaat vlot. De bevalling thuis in het gezin wordt hierdoor niet alleen mogelijk, maar is tevens een gebeurtenis, die de ge zinsband versterkt. De kraamver zorgster is de moeder tot steun bij het wreer opnemen van haar taak in het gezin. Kortom, zij is onmisbaar zowel voor Me onervaren moeder, die haar eerste kindje verwacht, als voor de ervaren moeder, die haar gezin verzorgd weet. Mej. Zuster J. O. H. Kaptein, Leidster-Docente van het Kraamcen trum B 35, Oudendijk houdt elke Dinsdagmiddag' van 13.3014.30 spreekuur en des Woensdagsmiddags op dezelfde uren te de Kil Nieuwen- dijk, in de hoogtezonkamer van „Het Groene Kruisgebouw". Moeders U weet nu wat de kraamverzorgsters voor U doen, versterkt, door gebruik te maken van deze mooie instelling, het gezinsverband. HEUSDEN. Donderdagavond half lObrak brand uit in de woning van de heer Bouman, waarin 3 gezinnen zijn ge huisvest. De oude heer Bouman en zijn vrouw zaten beneden bij de kachel, toen hun kleinzoon binnen stormde met het bericht dat de wo ning in brand stond, die blijkbaar op zolder was ontstaan. De woning staat buiten de poort, onder aan de dijk op grondgebied van de gemeente Eethen. De sirene loeide in Heusden en deed honderden personen naar de plaats des onheils snellen. Ook de1 Heusdense Brandweer was spoedig ter plaatse en wist door krachtig ingrijpen, het vuur betrekkelijk spoe dig onder de knie te krijgen, zodat alleen het bovenste gedeelte ernsti ge schade opliep. Rappe handen wist het huisraad uit de benedenverdieping in veliig- heid te brengen. Ook de brandweer uit Eethen kwam ter plaatse, doch behoefde geen dienst meer te doen. Een ieder was begaan met het lot van de beide oudjes, die bij dje fa milie de Vaan onderdak vonden. De burgemeester der gemeente Ee then zegde toe voor onderdak te zullen zorgen. Een compliment aan de Heusden se brandweer is zeker verdiend, te meer als men weet, dat de gehele woning in hout is opgetrokken. Onder zeer veel blijken van belangstelling herdacht de heer'Jos. Klaren Donderdag het feit dat hij voor 40 jaren in dienst kwam bij de firma v. Wagenberg-Festen. De ge hele dag kwamen personen de ju bilaris aan zijn woning in de Pot terstraat hun gelukwensen aanbie den. Des avonds vond in het café „T)e Gouden Leeuw" een huldiging plaats waarbij het grootste gedeelte van het personeel der firma aanwezig was. De avond werd verder in ge zellig samenzijn doorgebracht en me nige toast werd op de jubilaris uit gebracht, die aan het slot van de avond allen dankte, voor de blijken van medeleven die zij hadden be toond. Naar wij vernemen was het animo van de motorrijders die mee deden aan de behendigheidsrit op 30 April zo groot, dat besloten werd een motorclub op te richten, wat BEROEP VAN FEDERALE ZIJDE OP DR. BEEL OIM AAN TE BLIJVEN. In de Warta Indonesia, het federaal Indonesisch blad, staat op die voor pagina een ingezonden stuk „van ge achte federale zijde", waarin op dr. Beel een beroep wordt gedaan om aan te blijven als Hoge vertegen woordiger van de Kroon. De inzen der meent, van dr. Beel niet te mo gen veronderstellen, dat hij ontslag heeft aangevraagd, dankende „après nous le déluge". Ons inziens is het thans, zo staat er verder, nu de fe deralisten een zware tijd tegemoet gaan, de plicht van de heer Beel, op zijn post te blijven, teneinde de gevolgen van de door hem niet-ge- wenste overeenstemming! zo gloed mo gelijk te ondervangen eo de zaken in goede banen te leiden. Door te blijven en bet hoofd te bieden aan een mogelijk nog ongunstiger wen ding in de situatie, bewijst hij aan federaal Indonesië een groter dienst Hoewel dr. Beel, door zijn voornemen om af te treden te kennen .te !geven, de consequentie heeft getrdkken uit zijn oolitiek streven, zal hij, door aan te blijven, tonen, dat hij de moed be zit, ook bij tegenslag zijn politiek consequent voort te zetten". De inzender ziet in zijn ontslag aanvraag een uiting, dat dr. Beel zich als H.V.K. niet kan verenigen met de wijze, waarop de zaken worden afgehandeld zonder dat hij er in is gekend. „Door deze ontslagaanvraag in te willigen zou de Nederlandse regering de positie vna de H.V.K. en die van de voorlopige federale regering verlagen. Wil Nederland bei der prestige herstellen, dan zal zij ,ctr Beel aanzoeken, op zijn post te blij ven. Federaal Indonesië zal daarme de zjjn gebaat". REGELINNG OORLOGSSCHADE. In de Nederlandse Staatscourant van Donderdag zijn twee beschikkin gen van de minister van financiën opgenomen, welke de ooirlqgsschade- Deze beschikkingen beogen voor deze objecten een voorziening te geven, die rekening houdt met het grote culturele en maatschappelijke belang, dat door de kerken en ook door de jeugdinstellingen wordt gediend. De bijdrage in ooriblgsschade aan kerkelijke gebouwen wordt gesteld op een percentage, variërend van 75 tot 55 procent van de herbouw- of herstelkosten van het betrokken ge bouw. De bijdrage in oofllolgjsschade aan jeugdhuizen bedraagt 6 5 pet. van de herbouw- of herstelkosten van het betreffende pand. Een commissie van tien leden zal worden ingesteld, welke; van advies dient over onderwerpen, welke met de ooroglsschadereigeling voor kerke lijke .gebouwerf verband houden. Op voordracht van kerkelijke rijde zullen in de commissie vijf leden worden benoemd als vertegenwoordigers van de kerkgenootschappen. NEDERLAND OP DE FIETS. In 1948 waren blijkens bet Cen traal Bureau voor de Statistiek 199 ondernemingen in de Nederlandse rij wielnijverheid werkzaam tegen 169 m het voorafgaande jaar. Hiervan waren 47 ondernemingen fabrieken en 152 montage-inrichtingen. Deze produ ceerden in totaal 359.770 rijwielen (200.954 in 1947J en wél de fabrie- ïcen 264.903 en de montage-inrichtin- tingen 104.867 'rijwielen. Van ge noemd totaal waren 215.565 heren rijwielen inclusief transportlij wielen en 154.205 damesrijwielen. De to tale afzet nam toe van 197-309 in 1947 tot 371.091 rijwielen in 1948. De sterk toegenomen binnenlandse productie was oorzaak, dat de invoer van buitenlandse rijwielen belangrijk verminderde en wèl van 148.364 in 1947 tot 35*918 in 1948. Van laatst genoemde hoeveelheid kwamen 1.8,78 rijwielen uit Frankrijk en 33.98.9 uit Engeland. De uitvoer van Nederland se rijwielen was gericht op Indonesië en Suriname en bedroeg resp. 3.333 en 1.525 stuks. Voor binnenlands ver bruik kwamen An 1948 ter beschik king 402.017 rijwielen tegen 344.072 m 1947. STUCADOORSGEZELLEN STAKEN NOG STEEDS. Te Amsterdam, Den Haag, Rotter dam, Arnhem, Groningen en Maas tricht, om kort te gaan over het hele land staken er thans 1257 sfu- cadoorsgezellen. Het conflict is ont staan, omdat de werkgevers met in gang van 2 Mei hebben besloten niet langer zwarte lonen te betalen, doch zich te houden aan de voorschrif ten van het college van rijksbemid delaars. SMOKKEL IN MEETINSTRU MENTEN. In Heerlen is men een uitgebreid smokkelcomplot in meetinstrumen ten op het spoor gekomen, dat zijn vertakkingen heeft over heel het land. De instrumenten werden in Duitsland vervaardigd en gingen via Amsterdam en Rotterdam waar schijnlijk naar Engeland. De verzen ding vond geregeld plaats en mét elke zending was ongeveer een be drag van 4000 gulden gemoeid. In Vaals werden zes arrestaties ver richt, terwijl de economische re cherche ovdr heel het land naspo ringen doet naar contrabande, hand langers en beroepssmokkelaars. BRUG OVER DINTEL TE STAMPERSGAT. Thans is men begonnen met het vervangen van de baileybrujg! over de Dïntel te Stampersgat door een de finitieve hoge Drug. Men verwacht het gehele bouwwerk dat wegens materiaalgebrek niet ineens rijn oor spronkelijke vorm zal krijgen te gen eind Juli gereed te hebben. De brug krijgt een betonnen wegdek. Uitgave: Telefoon No. 19 - Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiënen berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur Wederom verkrijgbaar Boekhandel Firma L. J. Veerman, Heusden De B 50 tijdens het inladen van benzine in de lucht

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1