Nieuwe Dienstregeling Nederlandse Spoorwegen Maas en Waal dan ook inmiddels is gebeurd. Voor de eerste officiële vergadering, spe ciaal voor hen die zich aan wfllen sluiten, dus medebouwfen om deze club groot te maken verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Traditiegetrouw zal tijdens de a.s. kermisdagen van 26 tjm. 29 Mei het Schuttersgilde „St. Blasius"haar jaarlijkse schutter,sdag houden op Zaterdag 28 Mei. des namiddags. Op de algemene ledenvergadering, die Donderdag 19 dezer plaats vindt, zal een nadere regeling worden vast gesteld. ALMKERK. Dinsdag .17 Mei a.s., des nam. half acht, zal door het Hoofdstembu reau alhier zitting worden glehoucLen tot vaststelling van de geldigheid der ingeleverde candidatenhjsten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing!- Voor de verkiezing van leden van de gemeenteraad alhier zijn 6 lijsten ingeleverd n.l. 3 A.R., 1 Chr. Hist., 1 Gem.-belang en 1 lijst van de Partij van de Arbeid. J.l. Dinsdag vergaderde de oommissie Steun Wettig Gezag tien igjemeentehuize, onder leiding van burgemeester Blok. Tot voorzitter werd gekozen Ds. O. van Noort te Nieuwendijk en tot se cretaris-penningmeester de heer S. Willemse te Almkerk. De ingekomen afmeldingen wer den onderzocht en alle van gunstig advies voorzien. Het bleek, dat die aanmeldingen te Nieuwendijk en Uit- wijk-Waardhuizen ver uitkwamen bo ven die te Almkeik. De jonge man nen die zich opgaven zullen waar schijnlijk 24 of 25 Mei a.s. worden gekeurd. In verband met het vormien van oefen groepen wordt verzocht aan de genen, die zich nog willen melden dit te doen voor 22 Mei a.s. bij één der commissieleden of de burgemees ter. ANDEL. Door de arbeiderspartij is dé volgende candidatenlijst ingediend voor de raad 1. G. Naaijen (aftr.). 2. T. Kamerman. 3. M. v. d. Vliet. 4. J. M. Duister. 5. Jan Gerrit Straver. Voor de afd. van d'e Chr. Vrou wenbond trdd Dinsdagavond' afs spre ker op ds. H. Harkema van Wijk met het onderwerp Plaats en taak der vrouw". In een interessante en boeiende rede zette dis. Harkema zijn onderwerp' uiteen, 'tWas een mooie •avonid. Die werkzaamheden aan de boortoren hebben tot op heden geen resultaten opgeleverd. Men is thans tot op eèn diepte van ongeveer 1300 IM. zonder dat die begeerde olie werd aangetroffen. De verwachtingen zijn zeer pessimistisch en indien niet spoe dig olie wordt glevonden, zal het werk worden stilgelegd en 'de boor toren verdwijnen. Stierhouders worden er op merkzaam op gemaakt, dat de ver- iplichtnig op hun rust van het be zat van een stier aangifte te_ doen ter secretarie, ter 'inschrijving in een daar aangehouden register. Naar we vernemen werd reeds tegen een stierhouder proces-verhaal opgemaakt. DESSEN. Dinsdagavond 17 Mei, om 7 uur, hoopt in de Chr. Geref. Kerk! voor te gaan Ds. M. Baan van Dor drecht. EETHEN. De aandacht wordt nogmaals gevestigd op het prachtige werk, dat door het Rode Kruis wordt verricht oa. bij het lenigen van de eerste nood ingeval een gemeente door een ramp getroffen wordt. Zo waren bij de grote brand te Eethen, die 's morgens uitbrak de slachtoffers voor de dag ten einde was allen voorzien van ledikanten, bedden, lakens en dekens. Deze hulpacties zullen in de toe komst nog meer worden uitgebreid door het stationneren van hulpco lonnes met opslagplaatsen over het gehele land. Voor dit werk is echter geld nodig en wanneer in de loop van dit jaar beroep op u gedaan wordt, wordt er op aangedrongen om dit mooie werk met een gave te steunen. Zij, die nog geen lid zijn van het Rode Kruis kunnen zich opgeven bii de penningmeester van de Afdeling Eethen, de h eer A. V. van Riel, hoofd der school' te 'Eethen. ELSHOUT. Alhier brak door onbekende oorzaak brand uit in een der bijge bouwen van het St. 'Norberüusgesticht. In "het gebouw waar de matbeinvlech- terij was ondergébracht en een grote voorraad cooos was opgesljagen, nam de brand zulk een omvang aan, dat het uitsluitend aan het actief optre den der brandweer te danken is, dat de belendende gebouwen gespaard bleven. 's-GRAVENMOER. De lijst van de Chr. Hist. Par tij alhier is voor de gemeenteraads verkiezingen als volgt samengesteld: 1. H. v. d. Dussen. .2 F. Rosenbrand. 3. H. Faro. 4. K. v. Raamsldonk. De lijst van „Gemeentebelang" is als volgt op het gemeentehuis in- giediend 1.: 'M- B. Rutters. 2. C. L. Cljaassen. 3. Jac. Mouthaan. 4. J. Doeff. 5. J. Blom. GIESSEN. Voor de a.s. gemeenteraadsver kiezingen zijn alhier 2 lijsten inge diend en wel een lijst door A.R. en C.H. gezamenlijk en een lijst door de Arbeiderspartij. Deze gemeente heeft besloten de wederopbouwwerkzaamheden van het Rijk over te nemen. Het werk zal worden uitgevoerd door de Centr. Technische dienst. De bijdrage over 194:9 ver schuldigd aan de Warenkeurings- dienst te 's-Hertogenbosch is bepaald op, f 64,06. HEESBEEN. A.s. Donderdag, 19 Mpi, zal de C.B.T.B. vergaderen in de school. LAND VAN ALTENA. 18 Mei a.s. houdt de vereni ging „Het Texelis Schapenstamboek voor Noordbrabant" haar jaarverga ring in hotel „Rioyal" te 's Bosch. Tweede Pinksterdag wordt in de Veemarkthallen te 's Bosch een internat, hondententoonstelling ge houden, waar ongeveer 80 rassen ver tegenwoordigd zullen zijn. NEDERHEMERT. Woensdag 18 Mei, te half acht, hoopt de Eerw. Heer L. Gebraad van Leersum bij D. Oomen in de dienst des Woordis voor te gaan. RIJSWIJK. In deze gemeente werden drie candidateenlijsten ingeleverd voor de in Juni a.s. te houden verkiezing voor leden van de raad en wel een door A.R., een door C.H. en eendoor de Partij van de Arbeid. De wederopbouwwerkzaamhe den zijn door de gemeente van het Rijk overgenomen met ingang van 1 dezer. De wederopbouw zal zitting hou den ten gemeentehuize alhier eiken Donderdag van 10.3011.30 uur. 'SLEEUWIJK. De heer T. van Heukelom had het ongieluk met zijn vcxet onder een ploeg te komen, waarbij hij twee kneuzingen en een bloeduitstorting opliep. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De heer M- J- v. Baaien alhier is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Velzen-Noord. Boekhandel Firma L. J. VEERMAN, Heusden VEEN. Door de raad dezer gemeente is igoëdkéuriing ontvangen opi het be sluit, om het torenuuurwerk en de wijzerplaten electrisch te doen ver lichten. Bij de gehouden candidaat- stelling voor de verkiezing van le den van de raad, werden de volgen de lijsten ingeleverd 1. J. G. N. Schreuders. 2. M. Honooop. 3. Jac. v. d. Pol. 4. jM. G. Timmermans. 5. (ML S:mits. 6. Joh. van Ballegiooijen. 7. J. G. den Dekker. 8. H. v. Helden. 9. A. Timnïermaiis "C.Gzn. 10. |C, G. v. d. Pol. 11Andr. van Wijk. ii P. Clement. 2. Iz. den Diekkar Pzn. 3. G. J. Timmermans Jzn. 4. J. Timmermans. 1 5. D. v. Loon. 1. J. G. Vos. 2. Joh. Duister. 3. Joh. van Tilburg. 4. IMath. Timmermans Gzn. WIJK. Er is altijd een baas Doven een baas en zo gaat het ook in de wederkerende strijd om die eerste te zijn met vroege aardappelen. Ver meldden wij in ons blad van Donder dag. dat de heer B. Kuipers alhier de gelukkige eerste was, thans vernemen wij, dat hem de loef werd afgestoken door de heer B. Vos, Kerkstraat. Hoe het ook zij, dat moeten de beide heten maar uitvechten, maar een bijzonderheid is het toch met dit koude weer. WIJK EN AALBURG. De film „Zonen der Zuidzee" heeft niet j.l. Zaterdag gedraaid, doch zal morgen Dinsdagtavond worden vertoond. (Zie advertentie. WERKENDAM. Voor de a.s. gemeenteraadsver- verkiezingen zijn die volgende can- didatenlijsten ingeleverd A.R. met als no. 1 J. C. Visser» C.H.U. met als no. 1 A. Wijn ja.' Partij v.d. Arbeid met als no. 1 (y I ooei V.VJ>. met als no. 1 W. G. de Waard. St. Ger. Partij met als no. 1 G. Kornet. Lijst Biesbosch met als no. 1 Ant. Vermeulen. Mej- C. v. d. Stelt-dle Keijzer had het ongeluk van een trapje te vahen, waardoor zij haar been brak. Dr. Schols verleende de eerste hulp, waarna zij naar het ziekenhuis te Gorinchem werd vervoerd. 'Ook van deze plaats zal een autobus rijden naar die Juiho van de N.C.R.V. te Arnhem. Voort kaartver koop wende men zich tot W. van Driel, Loze Stoep en W. M. Mout haan, Zevenhuizen 3 alhier. De Boerenleenbank alhier is aangewezen voor de verkoop van de zegels (week- en dag!) V(>or het Be drijfspensioenfonds voor idle land- en tuinbouw, riet- ien [griendcultuur. Woensdag 18 Mei, 's avonds om half acht, zal in het kerkgebouw der Geref. Gemeente voorgaan Ds. Chr. van Dam. Vanwege de Bond van Platte landsvrouwen afd. Biesbosch, zal op Woensdag 18 Mei in die school in idle Biesbosch ieen demonstratie worden gegteven met Butagas. Mjej. C. Kieboom alhier slaag de deze week te Goirfcum voor het examen Steno-typiste. Vrijdag 20 Mei a.s. hoopt het echtpaar A. Holster en D'. Holster van Varik de dag te herdenken, idat zij 50 jaar géleiaen in het huwielijk traden. Bakkersdag voor het Land van Heusden en Altenn. Behalve vakgenoten zullen waar schijnlijk weinige weten wat Bak- kersdag in heeft. Bakkersdag is de naam van een vakwedstrijd met een daaraan verbonden tentoonstelling voor brood- en banketbakkerij, uit geschreven door de bakkersvereni- ging „Plet Land van Altena" ter ge legenheid van Tiaar 35-jarig bestaan. Nog nimmer is iets dergelijks op bakkerij gebied in het Land van; Al tena ooit georganiseerd. Werkendam draagt dus voor deze landstreek, al waar de tentoonstelling gehouden zal worden, de primeur. Onwillekeurig zullen niet-vakgenoten zich afvra gen, wat is daar nu voor ons te be leven en wat is eigenlijk het dfoel hiervan? Op deze vraag geachte le zer, wil het Uitvoerend Comité gaar ne een antwoord geven. ts de goede huisvrouw niet ge neigd, wanneer de bakker s' mor gens aan de deur komt zijn brood te bekijken, en wanneer dit nodig mocht zijn te vragen: „Hebt Uniets beters bakker?" of „Wat is het toch slecht weer" of „Hebt U niet een ander broodje?" enz. „Neen, dan bii die bakker, daar is het zus of daar is het zo". Welnu geachte lezer, de bakkers uit het gehele Land van Heusden en Altena gaan elkaar nu bekampen met vredelievende middelen, n.l. door kwa liteitsopvoering en zullen trachten, door vele proefnemingen, die zii on getwijfeld zullen moeten nemen als ae beste inzender op déze wedstrijd uit de bus te komen roMen zowel' voor brood beschuit en banket. Hier voor zijn als stimulans vele prijzen beschikbaar gesteld. Het publiek zal ai deze inzendingen, zowel van brood als banketbakkerij, te zien krijlglen met daarop de kaartjes met de toe gekende prijzen, welke na een, stren- gie keuring! (8 maal wordt elke in zending gekeurd) dopr de jury wor den aangewezen. Willen ide bakkers nu een kans ma ken om tot de prijswinnaars te be horen ,dan zullen zij velé proeven moeten nemen, wat tot gevolg heeft, dat hierdoor dikwijls een andere werkwijze of rijstijden enz. toegepast wordt met ais eindresultaat een broodje of beschuitje, waarvan cte kwaliteit zo hoog mogelijk is opge voerd. Voor de bakker is dit een ontdekking) en het komt geheel het publiek ten goede. v En nu de banketbakkerij. Hiervan krijgt u een prachtcollectie taarten, cake ien koekjes te zien, terwijl de klasse ter opluistering iets speciaals beloofd te worden. Het zal een pracht gezicht zijn, zo'n hele rij van. ae fijnst opgemaakte taarten en al die goudgele cake, het zal beslist een lust voor het oog! wouden. Als attractie zullen een paar ge weldige taarten verloot worden, ter wijl jeike .50e bezoeker een taart ont vangen zal. Het geheel zal worden opgeluis terd met gramofoonmuziek. Hier hebt u, geachte lezer, een uitéénzetting van wat de bakkers dag beloofd te worden. Toont nu, dat gij ook belang stelt: in ons werk en komt allen deze ten toonstelling bezoeken welke op. 18 en 19 Mei in de Nutszaal te Werken dam zal worden gehouden. Het Uit voerend Comité zal deze waardering zeer op prijs stellen en in deze rich ting voortwerken n.l. verhoging van de kwaliteit van het dagelijks brood', Het Uitvoerend. Comité. ADVIESBUREAU VOOR OORLOGS SLACHTOFFERS. De zittingsdagen in de maand Mei. van het Adviesbureau voor Oorlogs slachtoffers zijn o.m. aLs, volgt: Maandag 16 Mei te Waspik om 13 uur bij v. Ier se 1. Donderdag 19 Mei te Dussen om 9 uur bij Leemans; te Ammerzoden om 12 uur bij het Gentrpni. Maandag 23 Mei te Hank om 18 uur in het An toni ush niste Dussen om 20 uur bij Leemans (vergadering) Ons Feuilleton „Waar tezamen vloeien. En terwijl Henk zo van alles door zijn hoofd laat gaan, staat opeens Ali, het tweede dochtertje des hui zes voor hem, met de vraag of hij direct even bij mama wil komen. „Kom Ah, dan gaan we maar in- ineens, want het wordt hier te koud ook om zoi stil te zitten" en hij pakt het kind bij de hand. Bij de ingang van de keuken staan Maaike, de boer, oom Leo in een ernstig gjesprek met de heer Ver meer, één van de voornaamste inge zetenen van het dorp. „Wat is er aan ide hand", vraagt Henk. En met de woorden „heus hij is te vertrouwen", haalt Maaike hem in het afgebroken gesprek en vertelt hem, dat de zoon van dé heer Ver meer, met nog drie vooraanstaande mensen uit de omlgeving! door de Duitsers werden opgehaald. Wegens het verrichten van illegaal werk wer den ze enkele weken geleden wegge voerd door de zo zeer gevreesde S.D. en de wanhopige vader loopt en zoekt om raad en steun om zijn jongen uit deze fatale handen te krijgen. Volgens gleruchten zitten de vjer mannen nog op de Sluis en de heer Vermeer is nu in gezelschap van de Burgemeester daarheen geweest, om, met diens hulp te trachten de slacht offers vrij te krijgen. Ze kregen daar echter te *horen, dat de mensen al weggevoerd waren met onbekende bestemming. De vader heeft nu links en rechts geïnformeerd en na veel moeite uit gevonden, dat ide mannen in Utrecht bij de S.D. ondergiebracht zijn. „Ja Henk", zeigt Maaike, „het is vreselijk voor Vermeer. Hij is al weer bij de Burgemeester geweest of hij voor hem naar Utrecht wil gaan, om te proberen, wat hij daar bereiken kan, maar de Burgemees ter heeft geweigerd met de S.D. con tact pp te nemen. Kan jij het hem niet eens vragen, Henk, misschien doet hij het voor jou", „Voor mij, waarom voor mij, ik ken die man niet eens". Het is even stil, dan zegt Maaike: „Henk, omdat de Burgemeester jouw vriend Jaap is"... „Wat" roept Henk, „Jaap Jiier Burgemeester op het gemeentehuis en dat is gesloten!" „Niet meer, jongen". Henk staart hen allen om beurten aan en holt dan wég, recht naar het gemeentehuis, om met eigen ogen te zien of dat alles waar is. En werkelijk, bij het gemeente huis aangekomen, vindt hij daar de deur geopend. Achter elkaar loopt hij naar binnen, die igang din en de eerste de beste kamer, die hij ziet, gaat hij binnen. Het is een groot vertrek, waarin zich niemand bevindt. Mididein in de kamer blijft Henk, gestuit in zijn drift, staan en kijkt om zich heen. Op de wanden zijn spreuken geschil derd in Gotische letters en Henk leest hardop: „Trouw aan Volk en Vaderland", Oranje, „Eerbied voor die Arbeid" len „Godsvertrouwen" en dan nog „Wat gloed is, dat is redelijk en wat redelijk is, dat is goed". En terwijl Henk het portret van Willem van Oranje bekijkt, dat 'oo- van de schuifdeuren hangt, herhalen zijn lippen afwezig de laatste spreuk „Wat gp'ed is, dat is redelijk, wat redelijk is, dat is goed", en langzaam met gebogen hoofd loopt Henk het vertrek uit en zijn hart is zwaar om de verloren vriend... HOOFDSTUK VI. Met de handen diep in de zakken loopt Henk in gedachten lanjgizaam naar huis. Als hij Bas tegenkomt, houdt deze hem staande met de woorden„Wat zeg je van de Burgemeester, had je niet gedacht, hè Henk?" 1 „Dat had ik zeker niet gédacht, dat Jaap een N.S.B.-er zou zijn, een landverrader". „Henk, ik kan het je maar beter zelf zeggen, maar, ik blijf in Jaap vertrouwien en ik fungeer op het ogenblik als tijdpassering zo'n beetje «ils zijn bedien de". Moedeloos kijkt Henk in het open gezicht van Bas, een man uit deze streek, géëvacueterd van de Beneden,- dijk, de trouwe metgezel van Jaap en hem, in menig avontuurlijke on derneming', maar ook een vreemde, wiens verleden hij niet kende. 1 Heeft de oorlog hen dan allén zo te pakken, dat er niemand meer nor maal handelt? „Henk," zégt Bas, „schuif jé stren ge veroordeling nog een beetje op, als je |dat mogelijk is. Jaap is zo g!ek nog niet als het wel lijkt". En dan vertelt Bas, wat hij zo al van Jaap heeft ontdekt. Dagelijks wordt een vast aantal vergunningen uitgegeven, die de aanvragers in staat stelt in het Sperrgebiet of aan de andere zijde van dé sluis te komen en Jaap ondertekent deze „Auss- weise" blanco, zodat de naam naar willekeur kan worden ingevuld en uitgereikt. Toen het Jaap ter ore kwam, dat een hulp op het gemeentehuis zijn handtekening op deze vergimningen had nagemaakt, schrok Jaap zicht baar. En de uitval van Jaap: „Man. hoe kom je daartoe. Dat kan mij mjin kop kosten", doet Bas vermoeden, dat Jaap hier inderdaad slechts een stoeU bezet wil houden om een hel pende hand te kunnen bieden. „Nee, Bas, om te helpen is het niet nodig om Burgémeester te spe len. Is Jaap dan zo stom, dat hij niet ziet, dat het volk alle N.S.B.-ers haat, ziet hij dan ook de wandaden niet, zijn eigen volk aangedaan door de Duitsers? Nee Bas, ik begrijp het niet pn ik ben diep teleurgesteld in „Misschien is Jaap dat zelf ook wel" en met deze raadselachtige woorden loopt Bas door... Van nu af aan legt Henk overal zijn oor te luister om iets over Jlaap te vernemen, maar zijn gezelschap zoekt hij niet meer. En het is mis schien om deze reden, dat de be volking hem in haar gelederen aan vaardt. En het is bij een van de vele gesprekken, dat Henk ontstelt is over de openhartigheid en luchthartigjheid, waarmee het publiek spreekt over de mensen, die hun leven wagten in de strijd van het verzet. Zien de mensen het doorlopend gevaar dan niet meer? En vergieten ze dan, dat bet nog! vol op oorlog is en sjéonnagé en contra- spionnage, zeker in dit frontgebied, volop bloeit? Het leven in dit vroeger zo rus tige dorp is een aaneenschakeling van spannende gebeurtenissen gewor den. Het contact met de buitenwe reld is nu zo goed ,als verbroken. De pont naar Gorkum vaart nog een enkele maal per dag en dan uitslui tend 's avonds, overdag is er nog wel eens contact met een motorbootje. (Wondt vervolgd). der ingaande 15 Mei 1949 PRIJS 50 CENT

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2