voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Centrale Technische Dienst Bakkersdag te Werkendam Plaatselijk Nieuws No. 6671 Maandag 23 Mei 1949 UND VAN ALTENA Hemelvaartsdag en Folklore Firma L. J. Veerman, Heusden Het vierem van de Hemelvaarts dag, waarop de Christenhejid her denkt Jezus' Jh-eén varen naar de hemel van de top 'van de Olijfberg huiten Jeruzalem, schijnt iq de 4e eeuw in gebruik te zijn gek ome nv Veel is niet bekend van, bijzonde re ceremoniën op het Hemelvaarts feest. Als op vele heilige plaatsen ,in Palestina werd op de top van ge noemde berg een kerk gebouwd, die, naar men verhaalt, op Hemel vaartsdag schitterend werd verlicht, zodanig zelfs, dat het "scheen of de gehele berg in vlammen stond. De stil-vlammende Paaskaarsen werden, als symbool van Christus heenvaren, gedoofd. D/afUfwDrfap'peti. Van de verschillende folkloristi sche gebruiken, gegroepeerd rond de Hemelvaartsdag, is ydauwtrap- Ipen" wel het voornaamste. Andere volksgebruiken stonden in nauw ver-' band met het jaargetijde. Henïelvaajrtebïciömkeins. In Duitsland h.v. vierde men 'het bro<nnen|feest aan de Rijn. Kransen madeliefjes werden rood de bron nen gevlochten. Elders beklom men de bergtoppen voor het Zoeken van heilzame geneeskrachtige kruiden of vlochten jonge meisjes bloemkran sen, die ze in de huiskamer omhin gen. Of 's nachts stroomden de Zuidduitse meisjes ill hele groepen naar het veld, om er... Hemelvaart- bloemkens te zoeken. Soms trok' men naar het bos, zocht daar een Aar ons wortel, om te weten te ko men, of er een gezegend: jaar te wachten-was. Het Hemelvaartsbloempje stond in de reuk van „geluksbloem" te zijn; wie het vomd op de eenzame bergtop of in het stille dial, was er zeker van nog het komende jaar te trouwen. Op de Hörselberg in Duitsland bloeit, volgens het volksgeloof, met Hemelvaartsdag een blauwe bloem. Wie haar vindt, vindt de sleutel tot de trezorie, de schatkamer, in een holte van de berg, waar voor on noemelijke Bedragen aan schatten liggen, opgeborgen. Hemelvaart op Donderdag. De Donderdag is aan Do nar ge wijd. Op deze dag valjt steeds He melvaart. Daar 'Donar de Germaan se god was van de donder en. (de bliksem, trachtte men zijn gunst te winnen door het brengen van of fers. In sommige gebruiken leeft hier aan nog een herinnering voort, door het ophangen van, kransen, tot af weer van het hemelvuur.. De bloemen daarvoor worden des morgens vroeg in de bossen^geplukt. Vooral verzamelt men rode en wit te exemplaren. Bmuiklmairkt. Te Kindleben was het nuance, dat de huwbare jeugd op Hemel vaartsdag bruidmarkt hield. De voorbereidselen daartoe waren vrij omvangrijk. De jongemannen dosten zich uit in hun, Zondags pak, sjouwden mét een bepaalde wijnsoort waarop de meisjes moes ten worden getracteerd en, to gen. ter markt met een dikke geld buidel. De vrouwelijke partners torsten drie stel kleren mee, want het gebruik wilde, dat de jonge dames zich minstens driemaal ver kleedden. Nadat de wijn de stemming er in had gebracht en er vrolijk onder de linde was gedanst en. vermoede- delijk ook gekust, werd de terug tocht aanvaard, en bij deze gele genheid zocht de jongeman, met.de lieflijkste woordjes uit zijn voca bulaire de mysterieuze weg naar het hart dat hij wilde veroveren. En heel vaak werden op deze tocht, de eerste grondslagen gelegd voor een constante liefdesband, al was het ook, dat er soms eerst in de meest letterlijke zin des woords voor gevochten moest worden. in het Land van Heusden en Altena. Hoofdkantoor Provincialeweg Noord No. 1, Telefoon 26, Almkerk. Giro: 303928. In verband met de overname van meerderei werkzaamheden welke tot heden door het Wcderopbouwbu- reau te Almkerk werden verricht, is de Centrale Technische Dienst vanaf 1 Mei 1949 als volgt georga niseerd A. HOOFDKANTOOR ALMKERK: Spreekuren: Dinsdag en Vrijdags voormiddag van 10 'tot 12 uur. 1. Directeur: Dhr. G. v. Loe- nen (Directie). 1 2. Administrateur: Dhr. J. C.de Rijke, (Administratie, Archief, beta ling oorlogsschade). 3. Boekhouder: Dhr. A. Vink, (Boekhouding, materialen, fin. oor logsschade). 4. Hoofd afd. Burgerbouwkundi- ge Werken: Dhr. A. Schermers. (Bouwverg., Woningwetbouw, Fi nancier i ngsbouw Premieregeling, Oorlogsschade, Publiekrechtelijke Lichamen, Voorbereiding Gemeen telijke Burgerbouwk. Werken). 5. Hoofd Afd. Civieltechnische Werken: Dhr. H. Huitzing. (Grond- verkopen, Metingen en Waterpas singen, Voorbereiding en Hoofdlei ding Gemeentelijke Civieltechnische Werken). 6. Adviseur Welstandstoezicht: Dhr. Ir. W. de Bruijn te Utrecht. Assistent: Architect Jac. Luinge. Spreekuur: Elke 2e. en 4e Maan dagmiddag van de maand, ten kan tore van de Centrale Technische Dienst in het Land van Heusden en Altena te Almkerk. In verband met de nog slechte busaansluitingen zal deze zitting voorlopig aanvan gen uiterlijk half vier. Zodra moge lijk zal dit vervroegd worden. Wan neer de zitting valt op een feestdag of 2e Zondag, verschuift (Je betref fende zitting tot de volgende dag. Spoedgevallen kunnen worden ingediend bij dhr. A. Schermers, (zie 4) die dan .tussentijds schrifte lijk contact opneemt niet dhr. Luin ge. B. DISTRICTS-OPZICHTERS. De buitendienst is als volgt gere geld 7. District Oost: omvattende de gemeenten: Eethen, Wijk, Veen en Andel. Spreekuren: van de heer A. L. de Ruiter, Postadres: Raadhuis te Eethen. Eethen, Raadhuis, Tel. 8, Dins dag voorm. van 10 ,tot 11.30 uur., Wijk, Raadhuis, Tel. 1, Woens dag voorm. van 10 tot ;11.30 uur.' Andel, Raadhuis, Tel. 19, Vrijdag voorm. van 10 tot 11.30 uur. 8. District Midden: omvattende de gemeenten: Almkerk, Dussen, Giessen etn Rijswijk. De heer A. Geerlings, PjostdaresKantoor Cen trale Technische Dienst in het Land van Heusden en Altena te Almkerk. Spreekuren: Almkerk, Kantoor C.T.D. Tel. 26, Dinsdag voorm. van 10 tot 11.30 uur. Dussen, Raadhuis, Tel. 3, Woens dag voorm. vfen 10 tot .11,30 uur. Rijswijk, Raadhuis, Tel. 18, Don derdag Voorm. van 10,30 tot -11,30 uur. 9. District West: omvattende de gemeenten: Werkendam, de Werken en Sleeuwijk en Woudrichem, de heer C. L. de Groot, Postadres Raadhuis Werkendam. Spreekuren Werkendam: Raadhuis, Tel. 17 Dinsdag voorm. van 10 tot 11,30 uur. Sleeuwijk: Raadhuis, Tel. ^Maan dag vloorm. van 9 tot 10j3Q (uur. Woudrichem: Rb ad huis, Tel. 17, Donderdag Voorm. van 9 tot 10,30 uur. De bovengenoemde Districts-Op- zichters vérzorgen in hun district het Bouwtoezicht, de materiaal-aan vragen, het onderhoud van de Ge- uieente-eiigendommen, het toezicht op de uitvoering van nieuwe ge meentewerken 'enz. De Afdeling Vaststelling van helt WederopbouwbuTeau blijft voors hands nog bestaan als onderdeel van het Provinciaal Buheau v. d. Wederopbouw 'te 's-Hertogeiibosch Postadres: Provincialeweg Noord No. 1 te Almkerk, Hoofd de (heer A. J. Loois. In verband met Hemelvaartsdag zal ons eerstvolgend nummer Vrijdagmorgen 27 Mei ver- schijnen. j REDACTIE. Woensdag j.l. werd een vakwed- slrijd en. tentoonstelling gehouden, ter gelegenheid van het 35-jarig be staan der Bakkers Patroons Vereni ging voor het Land van Heusden en "Altena. De voorzitter van het Uitv. Comi té, de heer J. C. y. id. .Straatetn te Werkendam opende deze tentoon stelling waarbij hij opmerkte dat weinigen der collega's gedacht of gedroomd zullen 'hebben over een vakwedstrijd met tentoonstelling in onze streek. Nu het dan zover is. na veel krachtsinspanning en veel steun te hebben ontvangen, sprak de voorzitter de hoop uit dat ook de saamhorigheid hiervan eein uitvloei sel moge zijn. Verder sprak hij een woord van welkom aan Burgemeester de Bruy- ne en Weth. Ippeil van Werkendam. Hij dankte de Burgemeester voor de steun die ze hebben ontvangen! en voor het open oog van hem voor het sociale doel en de opbouw van het bakkersbedrijf. Na enkele binnengekomen berich ten van verhindering te hebben voorgelezen heette spr. allen wel kom en gaf hij het woord aan Bur-» gemeesler de Bruyne, die zeide dat het niet eenvoudig is een Bakkers tentoonstelling te openen, doch daar een Burgemeester een „manusje van alles" is, wordt hij ook hiervoor geplaatst, alhoewel het geen kraan tje is dat men opendraait ein het een of ander er uit loopt. Het Co mité had mij verzocht deze tentoon stelling te openen en wil dat ook' gaarne doen, omdat ik. hierin zie een samenwerking van bedrijfsge- noten, niet alleen in materiëlen, doch ook; in sociale zin. Zo ziet men hier verschillende voortbrengselen, naar ieders mening het a llerbeste wat hij 'kon brengen. Met vak wedstrijd en Tentoon stelling voor de bakkers in het Land van Heusden en Altena. Alhoewel ik; geen vakmanschap be zit kan ik toch niet anders dan waarderen hetgeen is tentoongesteld Ik wil ook 'hulde brengen aan heit Uitv. Comité, die geen gemakkelijke taak gehad heeft dit Je organiseren. We zullen hopen dat |de bevolking zich zal overtuigen van hetgeem ge presteerd is geworden. De jury heeft hier, gezien de inzendingen, een zware taak; om ,tei beoordelen:. Kenschetsend zeide spr., dat ze hier houden van een gebakje of koekje bij de koffie, „doch dat ze er op een andere plaats ook niet vies van zijn." Spr. sprak: de wens uit dat het geslaagde dagen mogen worden voor de vakgenoten in deze landstreek, dat het moge blijken dat de moeite niet tevergeefs ge weest is, en dat de saamhorigheid is bevorderd. i Namens het gemeentebestuur van Werkendam bood spr. een Lauwer krans aan voor één der prijzen"., Hierna sprak,en nog dé 'Voorzitter van de afd. Sprang-Capelle; dhr. K. Groeneveld als voorzitter van de jubilerende 'Bond; de heer Kot- ning als 'Voorzitter van de Chr. Bakkersbond in Nederland; de heer Mulder, Secretaris van de Wedstrijd- Commissie; een der Juryleden; de heer L. B. v. d, Straaten als mede oprichter en oud-voorzitter van de jubilerende Bond; Weth. C. 'Ippel; de heer Stout, "Zus ter bond Alblas- serwaard; de heer E. de Goede als Directeur van de Stichting voor tie Welvaart in het Land Van 'Heusden en Altena; de heer Stallen van Geertruidenbeirg en een Inspecteur van de Gist- én Spiritusfabriekf ;tei Delft. De Voorzitter van het Comité dank te de sprekers én (gaf tevens ge legenheid het tentoongestelde 'te be zichtigen. Juist zoals door sprekers was ge zegd, hoorden wij van vak,ménsen; opmerkingen maken die voor een leek| niet zijn le onderscheidenl. 'Dat de bakkers genoeglijke fen 'aange name dagen doormaken 'is begrijpe lijk. Deze 'jubileiumherdenking sluit voor de bakkers Inuet een diner en een Teestavond inj de 'Nutszaal 'al hier. Hieronder volgen de prijswin naars i E.V. betekent: Eervolle Vermel ding. Groep A: Klasse 1, waterbusbrood, ongekh. en ongesm.2a prijs E. Kraay, Alm kerk en 3e A. v. 'Dijk, Dussen.) E.V.: J. Blokland, Werkensedijk 15, Werkendam. Klasse 2, waterbusbrood, gakqipt; 2e prijs, E. 'Kraay, Almkerk én 3e Wed. Jac. v. Ballegooijen, Veen. E.V.: W. W. Hagoort, Buitenka de 1, Nieuwendijk. Klasse 3, tarwebusbrood, lang: E.V.: Wed. C. v. Ballegooijen, Gro testraat 194, Veen en T. v. Rijs ber gen G 16, Bah.-Broek. Klasse 4, tarwehusbrood, kort: 3e pr. M. A. Schouten, Andel. E.V.: H. Schock, G 29, B.-Broek. Klasse 5, tarw^vloerbrood. E.V.: P. v. d. Wiel, Prov.weg 27, Almkerk. Klasse 6, Beschuit: 2e pr, J. de) Haas, Werkendam' en 3e pr. 'J. Buii- zer, Almkerk. E.V.: J. Bakker, Rijksweg 48, Nieuwendijk. Klasse 7, Taarten: 2e pr. !A. J. Öckers, Meeuwen én 3e J. SBuizer, Almkerk. E.V.: A. v. d. Stelt, Rijksweg 44^ Nieuwendijk en Wed. C. v. Balle gooijen, Grotestraat 194, Veen. Klasse 8, Botercake: 3e pr. W. W. Hagoort, Nieuwendijk, E.V.Wed. C. v. Ballegooijen, Grotestraat 194, Veen. Klasse 9, Boterkoekjes: 2e1 pr. ¥a. Groeneveld en Visser, Werkendam, 3e A. v. d. Stelt, 'Nieuwendijk;. i E.V.J. Bakker, Rijksweg 48, Nieuwendijk. Groep B. i l Klasse 10, 'Waterbushrood, onge- knipt: 2e prijs 'H. v. d. Koppel, Sleeuwijk, 3e M. v. d. E teenhoven, Werkendam. t Klasse 11. Waterbusbrood: 2e pr. A, W. v. Dijk;, Dussen, 3e H. van Rijswijk, Andel. E.V.: L. "Blokland, Werkensedijk 15, Werkendam en J. G. A. Uiten- haag, Spadestraat 9, Breda. Klasse 12, tarwehusbrood. lang. E.V.: J. Vos, Kortestraat C 91, Wijk en Aalburg. Klasse 15, Beschuit: le prijs H. Blokland, Werkendam!, 3e W, G. v. Steenis, Alinkërk, niet toegekend we gens verzuim: van inzending van be- schuitbollen. E.V.: J. Millenaar, Molensteeg 3, Nieuwendijk en A. W. v. Dijk, Hoek A 111, Dussen. Klasse 16, Taarten: le pr. J. v. d. Pol, Wijk; en Aalburg, 2e A. Kroon, Werkendam! en, 3e H. Versteeg te Nieuwendijk. E.V.F. A. Visser, Sasdijk 19, Werkendam; J. A. v. Kooy, Hoog straat 184, Werkendam en J. G. A. Uitenhaag, Spadestraat 9, Breda. Klasse 17, Botercake: E.V.N. Brienen, Hoogstraat 105, Werkendam en F. A. Visser, Sas dijk 19, Werkendam. Klasse 18, Boterkoekjes: 3e prijs A. Kroon, Werkendam!. E.V.F. A. Visser, Sasdijk 19;, Werkendam (niet toegekend); J. v. d. Pol, Kerkstraat B 108, Wijk en Aalburg en D. v. d. Werken, Hoog straat 212, Werkendam "(niet toege kend. Klasse 18a, ter opluistering: 3e pr. A. Kroon, Werkendam'. E.V.: Joh. Schaddelee Jr., Hoog straat 145, Werkendam; en C. Bag german, Keyzerstraat 29, Werken dam. In de niet genoemde klasse zijn' geen prijzen toegekend. Vertegenw. Permanente Wedstr.- Commissie was: G. C. Mulder Jr. te Dordrecht. De jury bestond uit: F. v. d. Broek te Weert, N. v. d. Kley te Breda, E. W. Mosterd te Dordrecht, C. v. Ommieren te Amersfoort en G. J. Velthuis te Dordrecht. HEUSDEN. Zoals reeds eerder gemeld wordt door Heusdens Dubbel Man- neukwaxtet deelgenomen aan het Groot Nationaal Concours te Putten Zaterdag, 28 Mei a.s. Aan dit concours wordt deelgeno men door het mannenkoor „Les Dis ciples de Weyts" uit Brussel (welk koor de naaste concurrente is van H. D.M.) en een Gemengd Koor „Le Petit-choeur", Delément, Zwitserland. Door laatstgenoemde vereni gjing wordt 's avonds geconcerteerd. Voor deze unieke gelegenheid, waarbij u dit kunt meemaken, zijn nog enkele plaatsen vrij. U leunt zich voor deze schone reis naar de Ve- luwe nog ogteven bij de secretaris MElttSBLA Uit gave Telefoon No. 19 - Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Uit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct, Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur 9

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1