Sportnieuws Distributiemededeiingen Maas en Waal WIE IS Gevonden en verloren voorwerpen Landelijke Ruitersport. van H.D.M., de heer P. yah Pouwe- hngen, AVittebroodstraat of bij een van 'de leden. De kosten hieraan verbonden zijn zeer laag gesteld n.l. f4.50 per per soon. ALMKERK. De eerste ploeg van degenen die zich hebben gemeld voor de Na tionale Reserve, werd heden gekeurd. De tweede ploeg zal spoedig vol gen. Indien er nog gegadigden zijn voor de 3e ploeg', laten zij zich dan onmiddellijk melden in hun eigen belang. DOEVEREN. Ds. C. W. Bastiaanse te 'tWoudt, heeft tegen 1 "Juli a.s. eer vol emeritaat ontvangen. 'In 1912 aan vaardde hjj het predikambt bij de Ned. Herv. kerk alhier. EETHEN. Toen de heer van der Mast uit Genderen Dinsdagmiddag j.l. zich bij de op het gemeentehuis alhier zitting houdende PlaatseÜjfce Bureau houder vervoegde, beging hij de on voorzichtigheid zijn rijwiel tegen de voor-bumper van een aldaar gepar keerde auto van twee ambtenaren van het Ministerie van Financiën te plaat sen. Daar deze auto nogtal hoog was, bemerken deze heren, toen zij ver trokken, In iet, dat er een rijwiei voor hun wagen stand en gaven vol gas, met het gevolg dat het vehikel onder de auto terecht kwam en even later ais een Tiopp verwrongen staal bleef liggen. Daar er altijd nogal bezoek is bij de P.B.H. was het gjeen wonder, dat én de fiets én de eigenaar veel be kijks hadden. NEDERHEMERT. Tot leden van het stembu reau zijn benoemd: Burgemeester iG. W. v. Ommeren, voorzitter, R. J. Oom en en C. v. d Werken. NIEUWENDIJK. Het mannenkoor „Onderling Genoegen", directeur de heer J. de Graaf ,zal deze zo'meh een plezier reis maken naar Zuid-Limburg," De afd. van de Chr. Vrouwen bond gaat op 29 Juni naar de land dag te Vlissingen. SLEEUWIJK. Ds. J. G. R. Langhout te Wes- terembden heeft de toezegging van beroep naar de N.H. kerk alhier aan genomen. WIJK EN AALBURG. 2e Verantwoording van ontvan gen schenkingien en giften voor het door het gemengd koor „Con Amo re" alhier tie houden Tuinfeest. Mevr. v. Tilborg-Honing 1 fruit schaal en 2 badhanddoekenmevr. v. Tilburg-v. d. Pol een ëlectr. strijk ijzer; -N.N. fi.mevr. v. cl. M,aa- den-Bouman 110.H. Cpljeé, jury lid Utrecht fi.N. Th. de Ruiter, den Bosch f5.mevr. v. Heems- kerk-v. Wijk, een dressoirioperfa. v. Mill, Gorinchem, 1 doos was bloes enz.; G. J. Boumaiï, Wijk, een hoed; Fransje van Wijk, Wijk, een breistan- daardfa. C. v. Tilborg en Zn., Wijk, 1 grote boterhamworstzang ver. „Zanglust" Veen fi.de heer Prins, den Haag fi.C. Colijn, Wijk f2.50; G. den Adel, Wijk, 1 fl. lotion M ille naai', Wijk, 2 grote taar tenj. Mans, Aalburg,- 1 worst; „de Faam", Breda, 1 doos pepermunt; M. Egberts, Toonkunstenaat, R'dam f2.50; Amstel-Brouwerij, Amsterdam 2 cigarettenkekers, 4 vulpotloden, 1 rijbewijs-etui, 5 luciferdozenhouders. In de opgave van candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing, is een vergissing,geslopen voor wat betreft de lijst ingediend door de Partij v. d. Arbeid. Wij nemen daar om nogmaals de verbeterde lijst op. Deze is n.l. als volgt: i K. Bouman Kz. W. F. Homborg. J. van der Wiel geb. Meulendijk. Ar van Rijswijk Jzn. L. Nieuwkoop Mz. A. van der Moonen. W. Wijtmans. J. Kwetters. W. Treffers. Het bestuur van de Chr. Vrou wenbond afd. Wijk en Aalburg, ver zoekt al de leden die lust hebben het reisje op 15 Juni a.s. mede te ma ken, zich voor 1 Juni op te geven bij mevr. Rengersen. WIJK EN AALBURG. De fanfare „Oefening en Uit spanning" alhier, geeft Donderdag avond, Hemelvaartsdag, ter gelegen heid van het festival te Berlicum, aldaar eën avondconcert. WOUDRICHEM. Met het s.s. „Volendam" zal op 1 Juni a.s. te Rotterdam arriveren de heer A. J. Krouwel, die ongeveer 2 jaar in Indië vertoefde nis mili tair. 1 De gemeenteraadsvërkiezing zal 24 Juni a.s. plaats hebben. WERKENDAM. 1 Dinsdag 24 Mei hoopt de WelEid. Heer E. de Goede, direc teur der Stichting Welvaart, een Praatavond te houden in de Herv. Chr. school alhier, miet hlet doel te komen tot oprichting! van een gyrn- nasiekverenigrpg. Aanvang "8.15 uur. Jongens en meisjes boven de .16 jaar worden die avond verwacht. ZUILICHEM. Ds. W. J. van Hoek, Ggnef. Predikant alhier heeft voor het ont vangen beroep naar de Geref. Kerk van Meerklerk bedankt. Bij de op .10 Mlei j.l. gehou den candidaatstielhng vaor die verkie zing van de leden van de gemeente raad, waarvoor de stemming zal plaats hebben op Woensdag 22 Juni ,£i.s., werden de navolgende candidaten lis ten ingediend. Staat'k. Ger. Partijf Adr. Westerlaken Czn. N. D. Bakker. G. van Veen Gzn. t van den Bogerd P.Azn. H. van Oostrum. J. A. Klop. 'J. van der Ven. Mar. van Veen A.'Mzn. P. v. d. A.: E. C. Hooijkaas. M. van der Maas. J. Westerlaken. G. van Veen. H. van Hees geb. Z-oetevent. C. Verhoeks Dzn. C. van der Linden. G. Kanselaar. D. J. van Herp. J. A. Becker man. Lijst Meidijk: C. A. van Veen. A. C. Rüger. L. Hobo. J. F. Crielaard. A. A. van Veen. Anti-Rev. Ant. van Vugt. B. van Veen. J. D. Fuijkschot. H. Westerlaken Hzn. W. van Dalen. M. van Veen. H. Dingemans. H. van Brakel. C. Koren. W. G. van Brakel. WIJK EN AALBURG. WILHEGMINA: Met Hemièlvaarts- dag speelt het eerste elftal 'een Thuis wedstrijd tegën Haarsteeg I, een die uitkomt in -de 3e kl. K.N. Aanvang half drie. j KOLENBON 06 AANGEWEZEN VOOR 11 EENHEDEN BRAND STOFFEN. I11 het komende stookseizoen zul len behalve de bruinkoolbriketten,, de turf en het kolenslik nu pok de cokes zonder bon verkrijgbaar zijn. In verband daarmee is het huisbrandrantsoen 1949-'50 vaslge- steld op 11 eenheden. De nog steeds bestaande schaarste aan anthraciet, en het feit dat de invoer van kolen een zware belas ting op onze deviezenbalans bete kent, maken het noodzakelijk de distributie van huisbrandkolen, ge durende het komende stookseizoen, te handhaven. Aangezien in hel rantsoen van 12 eenheden voor het stookseizoen 1948-'49 ongeveer twee eenheden (4 mud) cokes waren begrepen, bete kent het thans vastgesteld rantsoen, tezamen met de bonvrije cokes, '11 zekere verruiming van de consump- üemogelijkheid. Voor het betrekken van bovenge noemde 11 eenheden is aangewe zen bon 06 van de brandstoffenkaart TA 806. Deze bon, dient zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk op 10 Juni, bij de brandstoffenleverancier te worden ingeleverd. Deze inleverings termijn zal niet worden verlengd. Ten behoeve van nieuw gevestigde gezinnen, van kamerbewoners, als mede van gezinnen die voor 25 Maart j.l. aangifte hebben gedaan van ver missing van bovengenoemde brand stoffenkaart, zal nog een regeling worden gepubliceerd. Het is eventueel noodzakelijk ge bleken de kleinhandelsmarge voor bepaalde soorten enigermate te ver hogen. De prijzen voor eierkolen en cokes blijven gelijk. In de wijf grote steden worden de anthraciet- prijzen voor nootjes I, II en III met JO of. per mud verhoogd, de nootjes IV met 15 cent. In de rest van het land gaat -al leen de prijs van nootjes IV met 5 cent omhoog. NIEUWE BONNEN VOOH WERKKLEDING. Het C.D.K. deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 14 en L 14 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Oj) de bonnen H14 kan men kopen: Een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stof jas, een lange witte jas, een labo ratorium jas of een mouwschort. Op de bonnen L 14 kan men ko pen: Een werkbroek of werk jasje van keper, drill, satijn, beaverteen, En gels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 10 tot en met II12 en L 10 tot en met L 12 zijn geldig; tot en met 9 'Juli a.s.; de bonnen H 13 en H14 en E13 en L14 en de rantsoenbonnen FC en FD blij ven voorlopig geldig. In 1951 zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de oprichting van de Kon. Ned. Fed. van Landëi. Rij vereni gingen haar beslag kreeg. Deze Ruiter-Federatie stelde zich ten doei de bevordering van de ruiter sport ten plattelande en wanneer wij de ontwikkeling van deze plattelands- sport van'af 1926, nagaan, komen wij spoedig: töt de conclusie, dat deze sport zich de laatste jaren tot een ongekende hoogte heeft opgeworpen en zij van grote betekenis geacht kan worden voor onze nationale sa menleving in het algemeen en voor het agrarische land in het bijzonder. Reeds in 1936 had de Ned. Fed, van Land. Rijver, zoveel van zich d,o;en spreken dat zij met het jpraedicaat Koninklijk ewie rd 'hegif tijgtdDe voor - bije wereldoorlog heeft ook ,aan de landelijke ruitersport een gevoeligie klap toegebracht, doch na deze we- reldstrijd zijn de zaken energiek aan gepakt en heeft de Federatie voor noemd zich opgeworpen tot een gro te en machtige plattelandsorglanisatie, die alom in den lande grote waar dering geniet. Het nj'den te paard heeft epn wel dadige invloed op de jeugd van het platteland en beoogt méér te zijn dan' rijden alleende landelijke rui tersport heeft een veelomvattende taak, welke wij in het raam van dit artikeltje nauwelijks kunnen schetsen. Deze sport kweekt liefde voor en kennis van het paard en bevordert GEVONDENEen hoofddoek. Te rug te bekomen bij J. G. Vos, Gro testraat 153, Veen. GEVONDENEen porbemonnaie met inhoud. Terug- te bekomen Dij de Postcommandant der Rijkspolitie te Wijk en Aalburg. GEVONDENEen bril, Dij het veer te Veen. Terug te bekomen Dij S. de Vries, onderwijzer, Hoge Maas dijk, Veen. VERLOREN: Woensdag 18 Mei, des morgens c.a. 9 uur, waarschijn lijk in de Julianastraat te Andel, 2 bankbiljetten van f 10.Tegen be loning terug te bezorgen op het ge meentehuis te Andel. WEGGELOPEN uit een weide in het Pompveld te Veen, twee ooi lammeren. Tegën beloning terug te bezorgen bij D$ van Poederobijen, Baksekade 292 te Veen. WEGGEVLOGEN een postduif met ringno. 390449. Terug te. bezor gen bij J. Schreuders, Maasdijk 118, Wijk en Aalburg. daardoor een meer efficient gebruik van het paard in het bedrijf, zii voedt onze plattelands jonge ren op tot flin ke, zelfbewuste mensen die het plat teland op waardige wijze represente ren. Nog steeds is het paard als vorm van trekkracht op het platteland i,n gebruik en wij zijn de heilige over tuiging' toegedaan, dat dit paard nooit en te nimmer zijn veste zal behoe ven prijs te geven aan de mechanisa tie. Zeker, hier en daar is de paar- dentractiie door motortractie verdron- f en, doch over het algemeen zal paar- entractie voor het agrarische land de aangewezen trekkracht blijven. En. mjjine lezers en lezeressen, zo tang er nog paarden zijn hebben wii mgnsen nod^g ,die qp> de juiste wijze met deze edele dieren wieiten om te gaan en deze mensen nu vin den wij onder onze landelijke rui ters. Dit zijn de mensen die een paard door en door kenneh en er hoogst deskundig mee omgaan. U mioet met denken, dat iedereen met paarden kan omspringen, men mfoet hiervoor wel degelijk enige opleiding hebben gehad. Na dit intermezzo Jee ren we terug naar ons onjderwerp en zullen het licht laten vallen op enkele be langrijke gebeurtenissen uit het lan delijk ruitergebeuren. In grote, machtigë manifestaties, heeft onze plattelandscavalerie haar 'kracht gedurende deze na-oorlogjse ja ren gedemonstreerd. We denken aan het défilé van meer dan 1000 amazo nes en ruiters voor het Prinselijk Ge zin te Soestdij'k in September '47, aan de rol die de landelijke ruiter sport hjeft gespeeld bij de jubileum feesten t.g.v. het gouden regeringsju bileum van H.M. Koningin Wilhiel- mina en zo zouden we nog geruime tijd door kunnen gaan. Allen waren het weerspiegelingen van de wijze, waarop ons jonge geslacht werkt aan de toekomst van de boerenstand. A. HEUFF. Ons Feuilleton „Waar tezamen vloeien..." 9- De voerman wordt aangesproken, maar de man luistert amper naar hen, snauwt hen uit het duister iets onverstaanbaars toe. Enkele uren geleden is dan de staf van de frontlinie teruggekeerd en alle officieren zijn nog in vergjadering bijeen in het opkamertje bij Maaike. Het gaat er vrolijk en luidruchtig toe, ze drinken „Schnaps" uit grote gla zen en het is naar deze plaats, dat Jaap vastbesloten, de ogen fonkelend van ingehouden drift en de mond tot een streep gesloten, de schreden richt. Na zijn aanstelling als burgemees ter is hij niet meer bij Maaike ge-, weest, nu komt hij er in het holst van de nacht voor de eerste maal terug, omdat hij Peer wil helpen. De familie zit in de keuken bij een bij het kleine olie-pitje, als hij binnenkomt, niets dan een korte groet, dan richt hij zich zelfbewust tot de dienstdoende soldaat om toe gelaten te worden tot het opka mertje. Voor zijn enigszins hooghartig op* treden zwicht de doodmoede soldaat en als de deur van het kamertje opengaat, ziet Jaap vaag een tiental mannen, belicht door een klein pe- troleum-lichtje, de rook hangt er dicht als een mist. Ben zware lucht van aarde en ongewassen mannen lijven slaat Jaap tegemoet. Het la waai verstilt even en' een stem ergens uit de mist vraagt>„Wat kom je doen".. De familie in de keuken luistert gespannen en kunnen woord voor woord volgen hoe Jaap duidelijk en kort teruggave verzoekt van het ge stolen paard. Zijn stem klinkt warm en diep en even trekt een glimlach over het tezich t van Henk, die strak naar e muuur van het opkamertje kijkt, als zag hij het taf reel er doorheen. Dan horen ze een Duitser schreeu wen: „Krieg ist kriëg mens!" en luid gelach van de anderen, die stom melend opstaan en onder veel tumult door de keuken vertrekken. Dan horen ze weer de diepe stem van Jaap, die nog een poging waagt, nu hij met één man in het kamer tje is achtergebleven. De deur staat half open en in het wazige licht van het olielampje zien ze de twee mannen recht tegenover elkaar staan. De toon is nu anders, de stem van de Duitser klinkt moe en véraf, en zwaar valt zijn hand op de schouder van Jaap, als hij tenslotte zegt,,de man kan tot de pont meegaan en daar zijn paard in ontvangst nemen". Met een even moedeloos gebaar laat hij zijn hand van Jaap's schou der vallen, richt zich weer stram op, als schudt hij alle moeheid van zich af, even rusten zijn ogen nog onder zoekend op de man voor hem, dan draait hij zich met een ruk om, stampt met zijn zware laarzen het trapje af, davert door de keuken, gevolgd door Jaap, wiens donkere oge/i recht in de blauwe van Henk kijken en zonder een woord te zeg gen in de nacht verdwijnt. 'Van slapen komt die nacht jqjet veel meer. Het was een woelige nacht, de zenuwen zijn strak gespan nen geweest en Maaike denkt, dat het hen allen goed zal doen, als ze nog wat te drinken maakt. Zwijgend zitten ze dan rond de ta fel, tot Maaike het sein geeft, toch nog maar een uutje te gaan lig gen.^ Niemand weet wat de .dag van morgen gaat brengen en welke krach ten er weer van hen gevergd zullen worden. Henk kan niet gaan slapen ,en ook oom Leo büjft bever nog wat in zijn stoel zitten. Het is nu vreemd stil in de ver laten keuken, de twee mannen zitten zwijgend in hun stoel, ieder bezig met zijn eigen gedachten. Henk rolt een sigaret en met wel behagen gooit hij zijn hoofd achter over als hij de eerste trek diep inha leert en de rook naar de zoldering blaast. Dan valt zijn blik op de stille figuur tegenover hem, oom Leo steunt één elleboog op, de tafel en houdt de han'd voor die gesloten ogen. Henk weet, oom Leo is nu in gebed verzonken. Deze 65-jarige vrijgezel heeft hij Ieren kennen, als een karakter van hoge waarde. Stil en eenzaam is deze welgestelde boer door het leven ge gaan, nooit weggeweest uit zijn streek en steeds waakzaam niemand door woord of daad te kwetsen, diep re- ligeus woelend en wonderlijk muzi kaal. Een man waar Je graag om- raad komt, omdat je weet, dat, wat hij 'ook zegt, altijd doordacht is. En dan komt als vanzelf de vraag: „Gom Leo, wat denkt u van Jaap, ik weet het niet meer". „Weet je nog, wat Maaike vandaag gelezen heeft? „...een vriend heeft ten alle tijde lief en een broeder wordt in de benauwdheid gejporen..." HOOFDSTUK VIII. Het is in de eerste dagen van Maart, als de streek opnieuw door een ramp getroffen wordt, en wel zo groot, dat jaren later, de Toen geslagen wonden nog niet geheeld zijn. Waar de geruchten in die dagen altijd zo snel vandaan kwamen weet niemand, maar bijna altijd hebben ze een grond van waarheid. De mare gaat nu, dat de Duitsers in het nabu rige dorp in de prille ochtenduren een razzia hebben gehouden. Alle toegangswegen zijn .afgezeten op de dijken liggen de mitrailleurs opgesteld. Niemand mag het gebied in of uit. Iets zal er dus zekjqr wiel aan de hand zijn. Angstig zitten de mensen in de huizen bij elkaar en deze onzeker heid maakt hen alle nÖ'g onrustiger. De mannen kunnen in giéén gëval de deur uit, dus Maaike besluit maar eens op onderzoek uit te gaan. Ze komt niet ver... na een kwartiertje is ze alwee'r onvemchter zake thuis, het is niet doenlijk het dorp uit te komen. Er blijft niets anders over, dan te wachten tot alles weer vrij gegeven is. En het is al laat in de namiddag, als Henk eindelijk er op uit kan gayn om eens poolshoogte te jiemen. De posten zijn weg en ,Üe mensen staan in clubjes bij elkaar jnet ern stige gëzichten te praten. Henk gaat recht naar het huis van Aai, een vriend van Bas van der Zij de beiden bediende bij Jaap pp het gemeentehuis en eerst bij hem hoort hij, waT er die dag precies gebeurd is. Bas komt ook nog binnenlopen, en het doet beide mannen zichtbaar goed, zich na deze zware dag te kunngn uitspreken. Wordt vervol gd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2