DistributiemBdedelingen Sportnieuws ïamasfpapier Wederopbouw DINAND STUFKENS Schrijfblocs Land van Heusden en Aliena GEEN ALGEMENE VIERING KO PEREN BRUILOFT KONINKL. ECHTPAAR. De minister van binnenlandse za ken heeft per circulaire aan de ge meentebesturen medegedeeld, dat net naar zijn mening gleen aanbeveling verdient" alom in den lande feeste lijkheden te organiseren op de dqg van, de 1z^-jarige echtvereniging van het koninklijk echtpaar, aange zien' hunne koninklijke hoogheden blijk hebben gegeven de viering als een huiselijk feest te beschouwen. In verband met de ontslagaanvrage van de burgemeester van 'sGraven- hage, heeft de commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, Mr. L. A. Kesper, de leiding pp zich genomen van het uitvoerend comité ter voorbereiding van de koperen bruiloftsviering van H.M,. de Konin gin ep Z.K.H. de Prins der Neder landen. INLEVERING SCHEERWOL. Het Rijksbureau voor Textiel maakt bekend, dat schapenhouders verplicht zijn de scheerwol, afkomstig van de productie 1949, alsmede alle nog in hun bezit zijnde scheerwol ,uit vroe gere jaren, te verkopen en af te le veren aan de Nederlandse Wolfe- ratie. Deze instantie zal te zijner tijd het tijdstip en de plaats van levering bekend maken. Verkoop en aflevering van inlandse scheerwol door schapenhouders aan andere instellingen of firma's, alsme de het vervoer van inlandse scheerwol door of namens schapenhouders an ders dan naar de inname-pdaatsen van de Nederlandse Wolfederatie, is ver boden. 1 Schapenhouders, die aan hun leve- ringsphcht hebben voldaan, zullen als premie volgens een nader bekend te maken regeling, een bepaald gedeelte der opbrengst in de vorm van 'brei garens krijgen teruggeleverd. ELECTRICITEITS,TARIEVEN VERHOOGD. f In verband met de sinds het begin van het jaar gestegen kolenkosten hebben de electriciteitsbedrijven toe stemming giekregen hun tarieven met één cent per Kw. te verhogen. Voor de grootverbruikers was dit reeds eerder doorgevoerd. PRIJZEN VAN MEUBELEN EN HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN VRIJ. Met ingang van 25 Mei zijn de meubelprijzeii vrijgelaten. Ook sta len meubelen. De prijzen van borstelwerk, kwas ten, penselen en houten huishou delijke artikelen zijn eveneens vrij gegeven. KANAAL EINDHOYEN-GELDROP GEZUIVERD. De hulpverleningsdienst van liet departement van binnenlandse za ken heeft Zondag een grote actie ondernomen. Zestig leden uit de ver schillende districten des lands wer den ingeschakeld bij het zuiveren van munitie en explosieven van het kanaal tussen Eindhoven en Gel drop. Vier bommen van zestig kilo, honderden 2 cm-granaten, splinter bommen en munitie werden uit het drooggelegde kanaalvak opgevist. Het werk duurde van 's morgens half negen tot des avonds acht uur. NEGEN MILITAIREN GEDOOD. Zondagmorgen 9 uur is even ten noorden van Djokja een pantserauto op een trekbom van 2^50 k|g gjelepen. Van de negen inzittenden werdien acht gedood en een igewond. Een achter de pantseratuo rijdende brenn- carrier werd beschoten, waabij een militair weid gedood. Ondier de 9 cloden is een kapitein, ©en sergeant- majoor, twee korporaals en vijf sol daten. De begrafenis heeft "Maandag op het ereveld te Semarang plaats gehad. DISTRIBUTIEKRING TILBURG. Met inganjgl van 30 Mei 1949 wor den o.in. de volgende wijzigingen aangebracht in de zitdagen van de af deling Cenlrale Kas. De zitdag in de gemeenten Waspik en Heusden vindt plaats op de ge bruikelijke dag, doch niet elke week maar voortaan om de 14 dagen, dus in de weken 30 Mei4 Juni, 13 Juni—18 Juni, 27 Juni2 Juli enz. De zitdag in de gemeenten Sprang- Capelle en Loonopzand vindt plaats op de gebruikelijke dag;, doch niet elke week, maar voortaan om de .14 dagen, dus in de weken 6 Juni 11 Juni, 20 Juni—25 Juni, 4 Juli— 9 Juli enz. BINNENKORT GROTER TABAKS RANTSOEN. Aan het eind van de afgelopen week is op het ministerie van eco nomische zaken een conferentie ge houden, waarin werd besloten om de minister te adviseren van 1 Juli a.s. af de tabaksrantsoenen voor heren te verhogen tot 3V2 rantsoen per week en de damesrantsoenen voorlopig ongewijzigd te laten. Een algehele opheffing van de ta baksdistributie zal volgens het ad vies niet eerder plaats kunnen heb ben dan per 1 Januari 1950. SPIJSOLIE OP BOTERBON. Met ingang van 15 Juli 1949 zal men spijsolie kunnen betrekken op de bonnen voor voe din gsvet tenHet publipk kan dus naar keuze zijn ban nen besteden voor 250 gram boter of margarine of vet of 240 gr^m spijsolie per rantsoen. RANTSOENBONNEN BRAND STOFFEN. Het C.D.K. deelt mede, dat van 20 Mei af de rantsoenbonnen (brand stoffen een eenheid 19481949) we derom in omloop werden gebracht voor liet gebruik in het stooksei- zoen 1:9191950. Schippers zullen de bon 06 der brands tof fenk aart kunnen ruilen tegen bovengenpemde rantsoenbomien. VERGADERING „ST. ISIDORUS" TE HERPT. 'De Coop. Stoomzuivelfabriek „St. Isidorus" heeft op Maandag 23 Mei haar jaarvergadering gehouden in café v. Ooyen te Haarsteeg. De vergadering was tamelijk goed bezocht. De geestelijk adviseur de ZeerEerw. Heer J. Griiiidermann was mede aanwezig. Volgens het jaarverslag zijn in 1948 2 algemene, 9 bestuurs- en 1 gecombineerde vergadering gehou den. De totale 111 elk aanvoer bedroeg 2,914,314 kg, waarvoor totaal werd uitbetaald f 566,874,18. De balans sluit met een bedrag van f94,253,79 aan inkomsten en uit gaven, de reserve bedraagt f 5827,22, het ledenkapitaal f 18778,92. De balanswaarde bedraagt f7700. De rekening van lasten en baten sluit met de eindbedragen van f 677,082.85. Het voorstel van het bestuur om het doen uitvoeren der melkcontro- le door de fabriek bracht nog al beroering, waarna tenslotte een voor stel wërd aangenomen de gehele zaak naar een commissie te verwij zen, die een en ander zal onderzoe ken en uitwerken en t.z.t. in de vergadering hierover mededelingen zal doen. Verder werd besloten toe te tre den tot de Coop. Brabantse "Zuivel- bond te Breda en werd goedkeuring verleend tot verbouwing van het banklokaal, laboratorium, en kan toor der fabriek, een en ander tot een bedrag van plm. f27000. Dok werd een aanvrage tot ver hoging van het crediet bij de Boe renleenbank tot f 75,000 aangeno men. Mededeling werd gedaan van het ontslag nemen van enkele leden die in deze statuair vervolgd zullen wor den. Na de rondvraag sloot de voor zitter de vergadering. HEUSDEN. Leden der v.v. „Heusden", die naar de Olympische dag willen om 0111 daar de wedstrijd Ned. Elftal tegen Engeland te zien, kunnen zich tot uiterlijk Dinsdag 31 Mei tot 12 uur 's middags opgeven, aangezieh het aanvraagformulier op 1 Juni bij het Bondsbureau binnen moet zijn. Men gelieve een briefje, waar op vermeld naam en Olympische dag, in te leveren bij M. Gijswijt, B reestraat, Heusden. Denk er om 31 Mei tot 12 uur. Mochten er kaarten over zijn dan kunnen ook donateurs zich opgeven. ANDEL. Het was Zaterdag een succesdag voor de Sparta-elftallen. Het eerste elftal behaaalde in de moeilijke uit wedstrijd tegen Peursum 1 een ver diende 3o overwinning, terwijl het tweede Kerkwijk 2 een 31 neder laag toebracht. De Sparta-junioren ze gevierden piet 3o over de Rrakel- junioren. Zaterdag a.s. spelen Sparta 1 en II beiden uit, resp. tegen Noordeloos'I en Peursum II. Vertrek om half vier per bus. WELL. Zaterdag 21 Mei kwam Well I in het veld tegen Hellouw II, wet wien zij de bovenste plaats .delen in de competitie. Hoewel Well sterker was werd het toch een gelijk spel 11 Well II speelde tegen Aalburg 4 en won met 4o. Programma voor 28 Mei a.s. Brakel III Well I. Rijsw. Boys II—Well II. WIJK EN AALBURG. N.O.A.D.: Het eerste elftal ging j.l. Zaterdag naar Gorinchem om de strijd op te nemen tegen GJS. 1 en verloor met 41. De reserves konden liet tegen SI eeuw ijk 2 ook niet bolwerken en verloren met 10. De Junioren speelden i1 gelijk tegen de "Achilles-junioren. vA.s. Zaterdag speelt liet eerst elf tal een thuiswedstrijd tegen het in goede vorm zijnde Aalst 1. Aan vang 5 uur. Het 2e elftal speelt ook een'thuis- wedstrijd om '3 uur 'tegen Veen 2- WILHELMINA. Het tweede elftal won j.l. Zaterdag met 41 van Hei- louw 1, het derde speelde gelijk te gen Aalst 2, 00 en het vierde, dat met een gehavend elftal op bezoek ging bij Well 2, verloor met 40. A.s. Zaterdag is het tweede vrij. Het derde gaat op bezoek bij Bra kel 2. Vertrek 6 uur. Het vierde speelt thuis tegen Sleeuwijk 3. Aan vang 5 uur. WERKENDAM. Koz. Boys 1 speelden om de zil veren bal tegen Per nis en verloren met 14. Koz. Boys B Junioren speelden tegen Leerdam A 14, Koz. Boys AEmma A 21. Aanmelding voor het Bedrijfspensioenfeids voor de Landbouw noodzakelijk. Van 1 Mei af is iedere (arbeider in land- en tuinbouw verplicht verze kerd 'bij het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw. Dit brengt, mede, dat hij zich moet aanmelden bij de Sociale Verzekeringsqommissie in zijn woonplaats, teneinde in de admini stratie van het Bedrijfspensioenfonds als ver zékerde te kunnen worden fn- tg'eschreven. Na aanmelding! wordt mi in het bezit gesteld van een premie- kaart. Zij, die zich reeds onverplicht heb ben aangemeld, hebben inmiddels een premiekaart via de Sociale Verzéke- ringscommissie ontvanjgjen of zullen er spoedig! een ontvangen. Voor hen geldt deze waarschuwing dus niet. 'Aanmelding voor de verzekering is in het belang van de arbeider zelf. De werkgever behoort namelijk in ieder geval, hetzij de arbeider wel of niet 'een premiekaart bezit, de voor hem verschuldigde zegjels te plakken. Voor een arbeider ,die zich niet zou aanmelden, zouden deze ze gels echter verloren gaan. En zonder zegels kan hij aari de verzekering geen rechten ontlenen. Eveneens is de aanmelding van belang ïs verband met de premiën* die kosteloos op dg verzekering van de arbeider tegoed geschreven wor den, indien hij in het tijdvak 1 Mei 19471 Mei 1949 'in de landbouw heeft gewerkt. Blijft de aanmelding achterwege, oï zou ze veel te laat geschieden, dan zouden deze prerruëci niet tegoedgeschreven kunnen wor den. 11 1 A In December 1946 brachten wij een bezoek aan die door oor logsgeweld zo zwaar geteisterde streek en konden toen nog slechts een in druk krijgen over herstellingen aan woningen verricht en de plaatsing van een 175-tal noodwoningen. Waar met 1 Mei 1.1. het Bureau van de Wederopbouw in de streek practisch is opgeheven, leek het ons niet ondienstig, de rondrit, die wij toen maakten, thans nog eens te herhalen. Vaak hoort men klachten over en wordt er gemopperd op de Wederopbouw, terwijl er van andere zijde met lof over het werk door deze dienst verricht, wordt gesprio;- ken. Door het maken van deze tocht konden wij immers onszelf overtuigen, wat er van een en ander waarheid en van de andere kant roddelpraat was en wij konden constateren, dat zij die met lof over de Wederopbouw spreken, het bij het rechte eind heb ben. Het,gieen in deze 2 jaren in de streek tot stand is gebracht, wat er is gebouwd en welke verbete ringen er zijn aangebracht, wettigt volkomen de lof, die wordt gebracht aan de dienst. De cijfers, die wii in het verdere gedeelte van ons artikel publiceren, leveren daarvoor het overtuigende be wijs. Onze eerste tocht ging naar 'Alm kerk, waar wij door de heer v. Loe nen. Hoofd van de Centraal Tech nische Dienst, die tevens Hoofd is ge weest van het Bureau voor de .Wieder- opbouw, werden ontvangen. Van Alm kerk ging het over Sleeuwijk, waar wij een collega afhaalden, naar Wer kendam, waar wij eveneens een col lega oppikten. Na een kijkje in Werkendam ging het weer naar Almkerk terug, waar wij in de gelegenheid werden gesteld vragen te stellen, die, onder het ge bruik van een kop thee, door de heren v. Loenen en de Rijke werden be antwoord en die ons ook 'n aantal ge gevens verstrekten over het werk, dat tot i Mei 1949 door de Wederop bouw is verricht en wat deze in de achter ons liggende jaren heeft tot stand gebracht. Men vertelde ons, dat op aandrang van vooral de grotere gemeenten, Minister in 't Veld besloot de be voegdheden de wederopbouw betref fende, voor een groot gedeelte over te dragen aan de gemeenten. Alle gemeenten in het Land van Heusden en Altena besloten hiermede accoord te gaan en deze bevoegdheden over te dragen aan de Cenitr. Technische Dienst, gevestigd te Almkerk. Tengevolge van de overdracht, heb ben de gemeentebesturen meer de vrije hand verkregen, wat echter niet zeggten wil, dat zij geheel zelfstandig- besluiten en beslissingen "kunnen ne men. Ook de gemeentebesturen blij ven gebonden aan een z.ig. mate rialen- en een volumepot, waarvan de verdeling door het rijk geschied. Voor deze streek, die het voordeel had, dat hoofd Wederopbouw en hoofd Techn. Dienst in eén hand be rustte, verandert er practisch wéinig. Het voornaamste voordeel 'bestaat hierin, dat er een nauwer contact bestaat tussen de gemeentebesturen on het hoofd van de, Centr. Techn. Dienst, dan zulks het geval was met de gemeentebesturen en bet Minis terie van Wederopbouw. Waar de heek v. Loenen door zijn contact' met het Ministerie van Wederop bouw, het vertrouwen van dit minis terie heeft verworven, is aan de Techn. Dienst bevoegdheid verleend tot een bedrag van f 150.000, een be drag dat zeer gunstig afsteekt bij 'dat van vele andere districten. Voor de afwerking van de Weder- opbouwgevallen blijven voorlopig en kele ambtenaren In dienst, waarvoor het rijk een bedrag van f2500.per maand aan de Centr. Techn. Dienst vergoed. Deze ambtenaren blijven met deze dienst samenwerken, waar door voor beide diensten thans nog 12 personen in functie zijn. De ver goeding van f2500 per maand is slechts een vergoeding! van tijdelijke aard, de Vereniging; van Nederl. ge meenten zoekt naar een oplossing voor een definitieve regeling- Men deelde ons mede, dat alle schadegevallen beneden de f 3000. practisch allen zijn afgewerkt. De ge meenten Dussen, Eethen en Werken dam, de zwaarst getroffen 'gemeen ten, bezitten el'k een wéder opbouw- plan, terwijl voor alle gemeenten in het gebied, behalve voor de 'gemeen ten Veen en Wijk en Aalburg, reeds 'n uitbreidingsplan is vastgesteld, voor die beide gemeenten is het nog. in voorbereiding. Bij de bevrijding was dit nog met geen enkele gemeente het geval, ter wijl men in de 'oorlogsjaren met het maken van déze plannen was begon nen. In totaal waren 'door het oorlogs geweld vernield 282 woonhuizen met of zonder erf, terwijl het aantal scha degevallen .plm. 4000 bedroeg. Hier van waren 319 geheel verwoest, 369 zwaar en 3228 licht beschadigd. De wonmgbezettinig die voor ge heel' Nederland 4,4 bedraagt, be draagt voor het Land van Heusden én Altena 4,8. Voor andere bewoonde ruimten zijn deze cijfers respect. 4,5 en 4,6. Het woningtekort bedroeg op 31 Mei 1947 voor de ,gehele; streek 939, wat 18.2 procent betekent van het totaal aantal woningen. 'Ook negen kerken werden ver nield, zwaar beschadigd 8 en licht beschadigd 13. Reeds klaar gekomen zijn de R.K. kerk te Hank-Dussen en de Herv. kerk te Wijk, die dezer dagen in gébruik zal worden geno men. De licht beschadigden zijn allen hersteld. In Werkendam, Eethen en Veen zijn de pastorieën van de, Herv. ge meenten herbouwd, in Almkerk is deze voor 70 pcf., in Meeuwen komt deze over plm. 3 maanden gereed. Burgemeesterswoningén werden ge bouwd in Almkerk, Dussen en Wijk. die allen reeds bewoond zijn. Wij laten thans volgen een over zicht van de Woningbouw in het land van Heusden eri Altena in ide periode van 5 Mei 1945 tot en met 30 April 1949: Woningwetbouw 364 Par tic. Financiering 3 Bungalow-woningen 6 Herbouw-financieringien 57 Financieringsregel. '47 29 064 6 41 459 438 I11 'de eerste kolom staan vermeld de goedgekeurde woningen, in de 2e kolom de gereedgekomen woningen. Wat de gereed gekomen woningen betreft, de verdeling daarvan is als volgt: Almkerk 49, Andel. 19, Dus sen 81. Eiethen 66 Giessen 12, .Rijs wijk 12, Veen 15, Wijk e.n Aalburg 15, Wijk en Aalburg .30, de Wer ken en Sleeuwijk 48, Werkendam 76, Woudrichem 30. OorlogSschade ve rgoedingen werden in opdracht van het Streekbureau van de Wederopbouw te Almkerk, van 7 Mei 1945 tot 1 Mei 1949 betaald: Noodvoorziening f 109.488,07 Definitief herstel lichte schade f 1-660.537,35 Definitief herstel zware schade f 877.875,96 Betalingen herbouw f 748.862,74 Totaal f 3.396.764,12 Behalve de wederopbouwwerkzaam heden, werden de plannen ontworpen voor de Landbouw-huishoudscholien te Almkerk en Andel, werden een aan tal bruggen hersteld en werd toe zicht g'éhouden bij het leggen van rio leringen. Voor al déze werken wer den de plannen door het Bureau zelf ontworpen en vervaardigd. Men ziet het, er is heel wat gepres teerd door de Wederopbouw en wij zijn overtuigd, dat de bewoners in de streek zich gelukkig, kunnen prij zen, dat deze dienst er is geweest, al zullen er dan misschien ook nog wel tekortkomingen zijn geweest en wen sen overblijven. Wij besluiten met een woord van dapk tot de heer v. Loenen voor zijn geleide en de verstrekte inlichtingen. prima papier 10 0 vellen met spiraal in 4 formaten, in de prijzen van f 0.97 f 0.37 f 0.33 f 0.25 Verkrijgbaar in de Boekhandel van de Firma L. J. VEERMAN te Heusden BRILLENSPECIALIST Langend ij Ic 37 - Gorkum Wederom verkrijgbaar Boekhandel Firma L. J. Veerman, Heusden l Wat deed de Wederopbouw? O O 24

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2