TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD Plaatselijk Nieuws Maas ezi Waal Uwe Mannen zullen vallen MIJNHARDTJES Komt er een school voor de B.LuO. in de Bommelerwaard VRIJDAG 27 MEI 1949 voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard ANDEL. De stemming voor de gemeen teraad zat alhier plaats hebben op Vrijdag 17 Juni a.s. Tot leden van het stembureau zijn benoemd de heren L. J. Vogelaar, voorzitter, G. Naaijen Antzn. en J. (F. van Duist. ALMKERK. De Ring Altena van Ned. Herv. J.V. in het Land van Altena zal te Uitwijk op Hemelvaartsdag een landdag houden. Verschillende spre kers zullen daar het woord voeren. Ds. G. J. van Dingjstee, vroe ger predikant bij de Ned. Herv. kerk alhier, deed Zondag 22 dezer zijn intrede in de Ned. Herv. kerk te Nieuw-Helvoet, na des morgens be vestigd te zijn door Ds. van Ewijck uit Stolwijk. Tot leden van het Comité in zake Ouderlingenconferenties in de Ger. Kerken werden o.m. gjgjekozen d.e heren W. Brienen te Werkendam en J. Klop te Nieuwendijk. CAPELLE. Dip initiatief van de Oranjever- eniginjg' „Wilhelmina" is te dezer plaatse onder voorzitterschap van de heer L. Boldervaart een „Comité Ou den van Dagen" op|g|ericht, waarin naast de heer Poldervaart zitting neb ben de heer L. Stein, secretaris; mej. ,M. Mouthaan, penninjglmeeste- resse, alsmede de damles mevr. Ger- lach, mevr. Waverijn-Hollestelleme vr. Polderv'aarit-CioiHiee, rnevir. Verhoe- veii-Blankers, mevr. Schooindermark- Ockers, mej. Bi. Vos, 'mej. M. Mole- gradf, mej. ML Versteeg! en de heer H. M. J. Kommers. Het Comité tracht de iniodjge mid delen bijeen te krijgen (om de oudjes van 70 jaar en ouder pp Dinsdag 21 Juni e.'k. een prettjgie; dag te bezor gen. Die beldloelmgl is idie dag met hen een autorit te maken door de mooi ste gedeelten van de provincie Noord brabant. De lijsten met candidaten voor de verkiezing van leden van dp raad der [gemeente S prang-Cape 11e zijn na 'loting,: voor zover nodig, alis volgt genummerd Lijst C. H. van Caem, no. 1 lijst G. A. S. de Bas, no. 2;lijst H.1 Maijers, no. 3 lijst Adr. Rjos, no. 4lijst H. Winkelman, no. 5 en lijst J. W. Trum, no. "6. Voor de lijsten C. H. van Caem en G. A. S. de Bas was ovefgletegjd een verklaring, waarbij' zijl voor een voorkeurnummier in aanmerking wil den komen, zulks als bedoeld in het 5e lid van aft'. 50 der Kieswet, waar door zij reeds verzekerd wanen van het nummler 1 en 2. De postduivenverenigliinjg „De Luchtvaart" hield j.l. Zondag, wed vluchten vanaf Vilvoorden (R) en vanaf Corheil (Fr.) me de v|Ol|gende uitslagen Vilvoorden: Adr. Sjpdierings 1; J. van Doornik 2, 9St. van Peer 3 B. Pols 4, 6, 14; H. van Campen 5 Gebr. van Onzenport 7, 11 Adr. Bbom 8, 10, 12 en J. van Goster- hout 13. Gorbeil: Adr. Klootwijk 1, 4, 14, 16; Adr. van der Schans 2, 6, 27; J. van Doornik 3, 5, 29J. Nieuwen- huizen 7, 19, 24; J. van Raams- donk 8 H. Verduijn .9, 34 1 P. Nieu- wenhuizen 10, 11, 18; W. Versteeg 12, 13, 22, 33; C. Smits 15; B. Pols 17, 28; St. van Peer 20, 26 jM. van Peer 23, 25, 30; C. van Tilborgh 31 ,32 en Gebr. vah Onzenoort 21 35- Onder zeer veel blijken van belangstelling en medeleven vierden de echtelieden J. Rijken en Arn. v. Drunen, wonende aan het Vaartje, j.l. Zondag hun 60-jarig huwelijks feest. 's Morgens werd in de kerk van St. Bar'thliomeus te Waspik een H. Mis uit dankbaarheid opgedraJgen, terwijl na 'de middag in het café ,;Middenhuis" een druk bezochte re ceptie plaats had. De motorsportviereniging „Ma rijke" organiseert Zaterdag 23 Juni a.s. een ofiënteringsrit over een par cours van ongeveer 160 km. Aan deze sterrit kunnen ook niet-leden deelne men. D^ inschrijving vpcfr deze rit is .opengesteld tot Zaterdag .11 Juni e.'k. bij de secretaris H. Michaël fzn. alhier. NEDERHEMERT. Onze plaatsgenoot H. Smits Pzri. behaalde Donderdag j.l. Ie 's Hertogienbosch het diploma vakbe kwaamheid ,Kruidenie rsexamen' Hij genoot zijn opleiding bij de pNiva" te Rilthoven. De Kerkvoogdij ontving van onze oud-inwoner en oud-kerkvoogd, de Hoogwelgjeb. Heer E. W. Baron van Wassenaer, thans wonende te 's Gravenhage, een gift groot f 500. bestemd voor herbouw van de kerk Zuidzijde- In de vergadering van Kerk voogden en Notabelen van 7 .Mei j.l. werd besloten in overleg te tre den met architect Ir. Pothoven te Amersfoort over het bouwen van een pastorie, verenigingsgebouw en her stel van het dak van het kerkgebouw aan de Noordzijde. J.l. Donderdagtaavond is een commissie in het leven geroepen ,die mede zal werken aan de plannen tot herbouw en restauratie van de Ned. Herv. kerk op het Eiland. De volgende personen hebben zitting in dit comitémej. Knoop, D. Spitzers, B. Kuijpers, H. J. van Ooyen en W. Witjes. Deze oommissie heeft tevens tot taak gelden te verzamelen tot verwe- zenlijking van dit plan. De plannen voor herbouw van de kerk op de Zuidzijde zijn reeds in handen van architect van Heiningen te Den Haag. - Dioor de heer C. van Driel al hier werden de eerste nieuwe aard appelen van de koude grond vorige week afgeleverd aan de veiling te Zaltbommiel voor de prijs van J>7 cent. 'n FELLE AANKLACHT Verkrijgbaar in de Boekhandel Firma L. J. Veerman, Heusden WOUDRICHEM. Op Vrijdag 27 Mei a.s. de afd. Woudrichiem van de Noord- brab. Mij. van Landbouw in caféBer- geijk een ledenvergadering te houden. Op deze vergadering zal de heer Korteweg, secretaris der Maatschap pij, verschillende landbouwaangele- genbeden bespréken. De heren H. de Lorm te An- del en A. Bouman te Aalburg, slaag- den dezer dagen v.oor het examen in^eminator voor kunstmatige be- vruchting van het rundvee. Iloe hulpeloos en onbekwaam tot enige handeling ligt de pasgeborene in de wieg, waarover een vaak dank baar en verblijd ouderpaar zich heenbuigt en nauwlettend speurt of er enkele aanwijzigingen zijn, die duiden op voortschrijdende ontwik keling. Toch, ondanks alle hulpeloosheid is er reeds van de zijde van de baby zij het dan ook onbewuste activiteit: het voedsel wordt opgenomen en met de tijd neemt in langzaam 'tem po de afhankelijkheid van de omge ving af. Het slot is, dat, bij normale evolutie, het kind man geworden of vrouw, met alle. afhankelijkheid breekt, en zelf op zijn beurt ande ren voedt, enz. We hebben hier dus met een „van zelf "-proces te maken. Bij de verstandelijke opvoeding evenwel is dit anders en gaat alles niet vanzelf. Welk kind wordt van zelf bekwaam om een examen af te leggen? Neen, hier moet plan matig worden geleid naar een toe komst, die de ouders enz. zich voor liet kind denken, al is dit zeer moei lijk en hangt ontzaglijk veel af van de gaven, waarmede het kind ter wereld kwam. Het kind moet vermogens hebben om, wat het aangeboden wordt tier ontwikkeling, in zich op te nemen en met name moet het onderwijs zodanig zijn, dat het geestelijk voed sel homogeen is met de geest van het kind. Als de eerste schooldag aanbreekt, brengt vaak menig ouderpaar de dreumes ter ischool met die ënigjS- zins "bange vraag in het hart: zal mijn kind het onderwijs kunnen vol gen? Zal mijn kind geschikt blij ken voor het aanleren van allerlei kundig en vaardigheden? En een blijde jubel slaat los in het ouder hart, als de eerste schoolresultaten normaal, nog liever boven het nor male liggen. Het kind blijkt dan het tempo van de klas te kunnen bijhouden. Doch het 'klassikaal onderwijs richt zich op de middelmaat en de knappe kinderen worden er door geremd en zij, die niet goed mee kunnen worden in hun tempo ge forceerd <3f blijven tenslotte geheel achter, ondanks de vaak ijverige pogingen om de achterblijver te doen meemarcheren. De pret is er voor zo'n kind al spoedig af en elke schooldag wordt voor hem een kwel ling. Zijn belangstelling voor het toch voor hem te moeilijke onder wijs verflauwt. De pogingen om in het gebied van de opmarcherende kameraadjes te blijven, falen steeds weer. Het kind wordt een uitvaller en geraakt steeds meer achterop. Hoe groter de klas is, hoe slechter vaak de condities voor de achterblij vers worden, waaronder ze het da- lij ks onderricht ontvangen want de leerkracht kan met de beste wil van de wereld hen ook door de soms grote klasse, niet „meeslepen". Aan het einde der klasse toch moet de bepaalde leerstof zijn ver werkt en het slot is, dat de min- der-begaafde leerling blijft zitten, met al de narigheid daaraan ver bonden. Soms ontstaan, door nret- mee-kunnen minderwaardigheids complexen, die het hele leven door een funeste invloed kunnen doen gelden. Uitkomst. Is er voor deze leerlingen, die absoluut vaak niet achterlijk zijn, dan geen methode, volgens welke hun de leerstof toegediend wordt in zodanige hoeveelheid en vorm, dat ze die verwerken kunnen? Zeer ze ker! Doch de gewone lagere school methoden zijn meestal voor deze kinderen niet geschikt. "Welk een zegen kan voor de leer lingen, die in trager tempo zich de leerstof toeëigenen, dan de gewone lagere schoolbezoekers, een school voor Buitengewoon Lager Onderwijs zijn. Hier toch heeft men feitelijk voor élk kind een aparte methode. Het klasseverband is erg klein en de leerkracht kan hier individueel onderwijs geven. Hier bestudeert men nauwkeurig hoe elk kind het best kan leren lezen, rekenen, enz. In grote klassen van de gewone lagere school is dit onmogelijk. Vaak „maakt" de leerkracht voor elke leerling een aparte methode. Wie de leerlingen der B.L.O.- school na enige tijd ontmoet, staat verwonderd, niet alleen over de re sultaten, die ze dan vaak hebben bereikt, maar ook over het enthou siasme, waarmee ze de school be zoeken. Op zulke scholen toch ont breekt ook de deprimerende factor van het steeds achter zijn bij an deren. Een leerling vergelijkt dan liet resultaat van het heden, met wat hij vroeger bereikte. Geen con currentie dus. Bovendien beschikt de B.L.CU school over een enorme hoeveelheid leermiddelen om de langzaam-leren den duidelijk de begrippen aan te brengen. Het is dan ook uit den bo ze om de B.L.O.i-scholen aan te duiden met de naam „achterlijke" school, omdat van „achterlijkheid" heel vaak geen sprake is. Natuur lijk zijn er ook scholen voor wer kelijk achterlijke kinderen, doch de „normale" B.L.O.-school is een in stituut voor het langzaamlerend kind, dat het gewone klassetempó niet kan bijhouden. Het is een verheugend feit en pleit ook voor het steeds beter wordend inzicht van de ouders in deze aan gelegenheid, dat steeds meerderen, die, zodra ze bemerken, dat hun kind niet goed mee kan of een paar keren klassen doubleert het ver standige besluit nemen hun kind naar de B.L.O.i-school te zenden» Bij navraag blijkt later steeds weer, dat geen enkele ouder daar ooit spijt van gehad heeft. Bovendien is het zo, dat, na het doorlopen der B.L.O.-school er ook nog „nazorg" bestaat. Vaak is aan de school een werkplaats verbon den, waar een vak wordt geleerd. Wie weieens gezien heeft, wall B.L.O.-leerlingen presteerden op timmergebied of op het gebied der naaldvakken, staat verwonderd toe te zien, over wat bereikt werd. Het is dan ook geen wonder, Ons Feuilleton „Waar tezamen vloeien... 10. Dan vertelt Aai hoe hij: al vroeg) het gerucht van de razzia hoort, en tezamen met Bas het [gemeentehuis bereikt voor Jaap er is, deze is eerst om tien (uux ter plaatse. De Duitsers zijn hier om vijf uur aangekomen en hebben zich in de voorkamer van het gemeentehuis met een gehele staf geïnstalleerd. Als Jaap komt gaan ze in de lege achterkamer zitten en gedrieën trachten ze iets op te vangen, van wat achter de gesloten schuifdeuren plaats vindt. Na een poosje komt' door deze deuren een lange blonde FeMwebel binnen, en vragt hen, wie ze zijn. Als Jaap dan zwijgend zijn aan stelling als burgemeester toont, zegt de Duitser „Prachtig, dan kunt u ons ook zeg gen, wat dat daar voor een hoeve is midden in het land, een uitgele zen oord voor onderduikers". „Daar zult u zich in vergisssen. Die hoeve ligt rondom in het wa ter en de eigenaar, die ik persoon lijk ken, geeft alleen onderdak aan geëvacueerden en is te bang1 zich in te laten met vervolgde personen". De Duitser schijnt het verhaal te geloven, want de volgende vraag is „Dan kunt u mij toch de adressen wel geven van de marechaussée Zuur stok en de controleur bij de C.C.D. Troost?" „Zuurstok ken ik niet, die is ze ker niet uit deze gemeente, maar Troost ken ik goed, dat is een lan ge, zwarte man. Ik weet alleen niet of hij in Werkendam of Woudricbem woont". „U weet niet veel... wat doet u hier eigenlijk? Hebt u nooit mensen gehad, die werk geweigerd hebben?" y De toon van de Duitser is wreve lig geworden en je .ziet de hersens van Jaap op top-spanning werken. Hij herinne'rt zich Potter, die eens geweigerd heeft hem op de secretarie te komen helpen en Bas heeft hem toen een brief moeten brengen, waar in Potter het verblijf in deze gemeen te werd ontzegd. Hij heeft de man nooit meer [gezien, die zal er wel niet meer zijn. Zou hij het wagen? Dan valt kort de naam: „Potter". De Duitser gaat naar de voorka mer en komt terug mlet twee per soonsbewijzen van dezelfde naam. „Wie van de twee?" I Het vliegt door Jaap's hoofd, dat de man dan al gearresteerd moet zijn voor zijn komst. „Dat is 'tie, 'theeft .geen zin deze man mede te nemen, hij is lijdende aan een ernstige ziekte". „Wordt onderzocht", luidt het korte antwoord en de (Feldwebel gaat terug naar 'de voorkamer. Die deuren blij ven nu open. In deze kamer zit nog een Duitser papieren te ordenen en tot hem zegt Jaap: „Ik meen als burgiemeesiter van de ze gemeentes het recht te b,ebben om inzage van de lijsten te vragen, waar op de namen v,an de mannen staan, die zullen worden weggevoerd". De man staat op om zijn chef deze vraag voor te leggen en het ant woord luidt bevestigend. Drie lijsten worden ,dan voor ge- geld, gtenummerd 1, 12 en 3. Boven aan lijst no. 1 sta,at de naam: La- gerwey 1 Ze schrikken alle drie., een ille gaal werker, dan fs hij nu in het grootste gevaar en Jaap, die door deze Lagerwey tweemaal (was uitge nodigd om te lunchen, speelt hoog spel als hij zegt: .„Wat, Lagerwey, die kunt u niet meenemen, dat is mijn rechterhand op de secretarie". „Die man zoeken wij al drie jaar lang en die wilt u hier houden. Het is beter, dat u lijst 1 in- het geheel niet inziet." De lijsten 2 en 3 worden dan zorg vuldig 'door de drie mannen nagegaan en 28 namen worden aangestipt als „Onmisbaar". Als de chef het aan tal hoort, vliegt hij nijdig pp en schreeuwt„dan heeft het geen zin een razzia te houden". Aai, Bas en Jaap gaan dan. weer opnieuw aan het schrappen ert ziften en het slot is, dat het slechts lukt tien mannen van deze 28 vrij te krijgen. In de achterkamer is dan de maal tijd geëindigd... Die blonde Feldwe- bel komt naar hen toe, en zeglt, dat de dokter bij Potter inderdaad_ een gevaarlijke ziekte heeft vastgesteld. Deze man kan dus achterblijven... Als de drie mannen het gemeente huis verlaten, staat /een autobus ge reed voor vertrek. Met bloedend hart zien ze deze ellende aan! Waarheen... voor hoe lang. waarom Voor één der ramen herkennen ze Lagerwey en impulsief .tracht Jaap contact mét hem te krijgen, maar liij komt niet verder dan de opening en wordt de bus uitgedrukt. Vertwijfeld en kapot van deze dag gaan ze het gemeentehuis binnen om de huilende vrouwen te wtoord te staan. Een jonge vrouw komt voor haar man, die electriciën iseen ho venier voor zijn zoons, die in de kerk zijn opgesloten, een moeder vertelt, dat ze met zes kleine kindertjes ach terblijft, een meisje, dat haar ver loofde alleen een grote boerderij oe- heert een oud moederke moet haar enige zoon missen enz. enz. Er wordt besloten naar de kerk te gaan, of Jaap in zijn functie iets kan bereiken en het lukt inderdaad nog vier mensen vrij te maken. Op het allerlaatste moment tracht Jaap nog voor een vader f 4000.te redden, die de zoon zijn afgenomen. Een dag, om nooit te vergeten! Dood en doodmoe gevoelen de manpen zich als ze hun verhaal he- eindigen. Henk heeft zwijgend geluis terd en het is lange tijd stil in het kamertje bij Aal. Is dit oorlog?... wat glaan deze weggevoerde mannen tegemoet... en van hen die echterblijven... hoe bang ziet het er uit in de harten En langzaam brenglt Henk zijn hand voor de mond en "in wilde pa niek gaan zijn o:gien van de een naai de ander, die zwijgend en ernstig te rugkijken... HOOFDSTUK IX. Het is 'een prachtig voorjaar, dat nuaapbreekt, het is. alsof de natuur mee wil helpen om c»e moede mens heid kracht te geven om dezie laatste loo'djes van een lange reeks oorlogs jaren te dragen. 1 De zon geeft al warmte en on danks alle oorlogsellende, klinkt van menige hoeve een lied onder het werk op. Contact met verdere plaatsen is er vrijwel niet meer. Iedere gemeenre is op zichzelven aangewezen. Post, electriciteit, radio- en telefoonverbin ding behoren thuis in lang vervlogen tijden en het ziet er naar uit, dat de tijd een eeuw is achteruitgezet. Zelfs verkeer per rijwiel is hoogst riskant, daar de soldaten nu alles in beslag nemen. i i (Wordt vervolgd). No. 6672 behorende bij het Pearl Buck, winnares van de Nobelprijs, zei van dit werk >Een ongemeen verdienstelijk werk". Mevrouw Ds, J. C. Thomson „Dit is geen oorlogsboek in de gewone zin van het woord. Misschien zou men het beter een anti-oorlogsboek kunnen noemen Het is een bitter en een ernstig boek, dat ons de oorlog en zijn gevolgen in al hun gruwelijkheid laat zien en dat een eigen en belangrijke plaats vraagt", Voor korte inhoud, zieBoekbespreking. wekken op bij geestelijke en lichame lijke vermoeidheid en verdrijven allerlei pijnen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5