voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Plaatselijk Nieuws Raadsvergadering Poederoijen No. 6673 Maandag 30 Mei 1949 Und van altena West-Duitsland streeft naar eenheid gebaseerd op politieke vrijheid. Firma L. J. Veerman, Heusden DE TERUGKEER NAAR DJOKJA. IIEUSDEN. AALST. VACANTIEVREUGD VOOR STADSJEUGD CAPELLE. gehouden Dinsdag 24 Mei, voorm. 10 uur. Uitgave: Telefoon No. 19 - Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H, ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct, Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur Nu de Ministers van Buitenland se Zaken van de Grote Vier be gonnen zijn het eerste punt van hun programma het probleem van de Duitse eenheid te bejhan- delen wordt in Westerse kringen de nadruk er op gelegd, dat de Duitse eenheid niet van buitenaf opgelegd dient te worden, doch dat deze gebaseerd dient te zijn op1 po litieke vrijheid in Duitsland. David Penn, verslaggever van de „Stem van Amerika" berichtte, dat de Westerse mogendheden hun goed keuring niet zouden kunnen hech ten aan een Duitse eenheid, opge legd Tl oor dwang en druk vafn bui tenaf of door middel van organen, waarin de Duitsers zelf weinig of geen zeggenschap hebben." Penn merkte hierbij op „Een vrije economie ten bate van het Duitse volk en zijn buurlanden en politie ke vrijheid, waardoor aan Duits land het zelfbeschikkingsrecht ge waarborgd wordt, zijn naar de me ning van de Westerse mogendheden allereerste vereisten voor ©en ver enigd en Democratisch Duitsland. Aan elke aanwijzing, dat de Sow- jet Minister van Buitenlandse Za ken Vishïnski bereid is volgens dit principe te werk te gaan zal zeer veel aandacht geschonken worden. Penn voegde hieraan toe, dat Vi- shinski's aanvaarding, Maandag j.l. van de door de Westerse mogendhe den verdedigde stelling, dat de eco nomische, politieke en monetaire vraagstukken alle onderdelen van hetzelfde probleem van de Duitse eenheid zijn en (lat ©en oplossing van een van deze vraagstukken de oplossing van alle drie vereist, als een verblijdend teken kan worden beschouwd. Penn wees erop, dat een van de grootste struikelblokken bij de vo rige zittingen van de Raad van Mi nisters van 'Buitenlandse Zaken de neiging was om de vraagstukken slechts fragmentarisch te behande len en deze soms tegen elkaar uit te spelen. Ofschoon de bereidheid van Vishinski om alle problemen met betrekking tot Duitsland als ©enge heel te behandelen met voldoening ontvangen was, aldus Penn, hadden de Westerse waarnemers met enige bezorgdheid Vishinsky's nadruk op en vasthoudendheid aan een 'herstel van een viermogendheden bestuurs raad voor geheel Duitsland waarge nomen. Indien Vishinski een vier mogendheden bestuur op het oog heeft ter bevordering van de in ternationale veiligheid, zal niets voor hem gemakkelijker zijn, dan naar het uitgangspunt terug te keren van kort na de oorlog en te pogen aan Duitsland een belangrijke rol te ont zeggen bij de opbouw van zijn ei gen vreedzame economie en zijn ei gen politieke vrijheid. De zaak ligt thans evenwel volkomen anders. De Westerse mogendheden" streven ern stig naar een Duitse eenheid, doen niet in de eerste plaats en der wille van die eenheid zelf. Ofschoon klaarblijkelijk alle par tijen Maandag bij de opening van de conferentie bezield schenen van het voornemen de zaken serieus aan te pakken, aldus Penn, mag men niet uit liet oog verliezen, dat ge durende de eerste dagen de hangen de kwesties slechts globaal bespro ken zullen worden en dat daarna de oneindig veel moeilijker taak' zal beginnen over de toekomst van Duitsland te beslissen en in gro ter verband een poging te doen om de fundamentele verschillen tussen Oost en West uit de weg te ruimen. De leden van de subcommissie „Terugkeer der Republikeinse re gering naar Djokja" van de UNCI hopen, dat die terugkeer omstreeks midden Juni kan geschieden. De da tum hangt af van de tijd die nodig is voor de evacuatie van burgers en daarna van de Nederlandse/troe pen uit die stad. Deze mededeling staat in de rap porten der Tlrie werkgroepen der UNCI, n.l. die de studie op ziich hebben genomen van de politieke veiligheid, de technische dienstenen de financiële en economische vraag stukken. Deze rapporten zijn thans door de UNCI gepubliceerd. Ze vermel den verder: Overeengekomen is,dat beide partijen te Djokja de order zullen uitvaardigen, dat alle wapen- contact en elke vorm van sabotage zullen worden vermeden. Vervol gens zal op een later te bepalen tijdstip de wapenstilstand formeel worden afgekondigd. Wanneer de datum der evacuatie door de troepen is vastgesteld, zal de Nederlandse delegatie de Repu blikeinen hiervan in kennis stellen 48 uur vóór de uitvoering daarvan, teneinde de Republikeinen in staat te stellen het gebied snel te bezet ten. Waarnemers der UNCI zullen medewerken incidenten te voorko men. i Aan alle Nederlandse en Republi keinse commandanten wordt strikt verboden op enigerlei wijze in di rect contact te treden. Indien con tact nodig is, kan dit uitsluitend geschieden door een der commissies of door de militair© waarnemers der UNCI. Dit punt en de nakoming der orders zal, aldus zijn de partijen overeengekomen, door de UNCI- waarnemers worden gecontroleerd. Voorts is overeenstemming be reikt over de uitrusting der Repu blikeinse politie met uniformen. Over de wapens zijn enige moei lijkheden gerezen. Het personeel van beide partijen zal contact opnemen over een lijst van onmiddellijk be nodigde goederen. Een dergelijk con tact is reeds opgevat over Spoor wegen en P.T.T. i De K.L.M. zal het vliegveld Djok ja opnemen in haar diensten indien de veiligheid van fle passagiers zal zijn verzekerd. Wanneer dit het geval Is, wordt uitgemaakt door de Voorlopige Federale Regering. Over het gebruik van Republikeinse ver keersvliegtuigen wordt een oplos sing 'verwacht, die het mogelijk zal maken voor deze vliegtuigen te vlie gen op de routes Djokja-Semarang, Djokja-Medang-Atjeh of Djokja Sa- bang. Over Republikeinse diensten naar het buitenland is nog geen o v er een s tem mi n g bereik t Het dubbel mannenkwartet alhier, direc teur de heer L. Groen, dat Zaterdag deelnam aan het Internationaal Zangconcours te Putten, behaalde in de 2de afdeling een 2de prijs met 321 punten. 'Naar ons medegedeeld wordt, ligt het in de bedoeling, van het Chr. gem. koor „Sursum Corda" alhier, tezamen met het kerkkoor „Halle luja" te Besoijen in de tweede helft van Juni een groot concert uit te voeren in de Ned. Herv. kerk alhier en eenzelfde concert te Besoijen. Bijzonderheden en datums zullen nog ndder worden vermeld en het programma zal binnenkort aan het publiek bekend worden gemaakt. Gezien de goede naam die beide koren hebben verworven, twijfelen wij niet of er staat ons weer een avond van kunstgenot te jachten. Beide koren staan onder leiding van de zeer bekende,, jeugdige direc teur H. Nieuwkoop. De gemengde Zangvereniging „Togido" nam op Hemelvaartsdag deel aan het concours te Boekei (N.B.) en wist met 212 punten be slag te leggen op een le prijs. Het Architectenbureau Bra- kel en Kuindersma te Ammerzoden zal namens liet gemeentebestuur van Poederoijen op Woensdag 8 Juni a.s. des namiddags om twee uur in het Gemeentehuis te Aalst in het openbaar aanbesteden, het bouwen van 14 woningen te Aalst en 2 te Poederoijen, met de daarbij beho rende werken. Onze dorpsgenoot de heer H. v. d. Werken, reeds enige tijd hulp- besteller bij de PTT. in geregelde dienst, is met ingang van "28 Mei aangesteld als PTT-besteller in vas ten dienst met als standplaats Aalst. 4NDEL. Candidaat F. v. Dieren, hulp prediker te Dirksland heeft voor het beroep naar de Herv. Kerk al hier bedankt. Na het vertrek van Ds. Klerkx naai' Elburg werden 5 beroepen uitgebracht. Het bouwen van een nieuw transformatorhuis voor de N. Y. Ook dit jaar is de commissie „Vacantievreugd voor Stadsjeugd" uitgaande van de Algemeen Diaco nale Raad der Ned. Herv. Kerk, weer van plan om in de grote va- cantie stadskinderen uit te zenden naar het platteland. Het ligt in de bedoeling dat in 'tLand van Heus den en Altena een groep kinderen uit Rotterdam komt, gedurende de perioden 16 Juli1 Aug. of 16 Ju li16 Augustus. De grote stadsjeugd mist veel wat onze jeugd in overvloed heeft. Uw kinderen kunnen de gehele dag bui ten spelen in de fris.se lucht, stads kinderen hebben enkel de straat, die vaak nauw en bedompt is. Kunt U een van deze kinderen een prettige vacantie bezorgen? U kunt zich opgeven bij "Mej^ R. Veldkamp, Maatsch. Werkster in 't Land v. Heusden en Altena, Ouden dijk B 99, Woudrichem, tel. 39, die U ook verder alle- inlichtingen wil verschaffen. PNEM is opgedragen aan de aan-, nemer Vos te Meeuwen. [Onze dorpsgenote, mej. E. Oer- lemansLd., thans onderwijzeres aan de Chr. Bewaarschool te 's Graven moer, is benoemd tot hoofd en on derwijzeres aan de kleuterschool te Waalwijk. Aan boord van het troepen transportschip „Johan van Oldebarne- velt" bevindt zich op thuisreis van uit Indonesië, onze dorpsgenoot, de ooïlog'svrij williger matroos J. C. van Beek. Waarschijnlijk zal hij om- Voorzitter: Edelachtb. Heer W. J. Pos. Secretaris: Mr. J. van Dalen. Alle leden zijn aanwezig, als de Voorzitter met het formuliergebed de vergadering! opent. De notulen van de vergadering, van i April, worden na voorlezing zon der opmerkingen vastgesteld, schillende Verschillende goedkeu ringen van Ged. Staten, merendeels betrekking hebbende op reeds eerder genomen raadsbesluiten aangaande aan- en ver koop van perceeltjes grond ten be hoeve van het uitbreidmgsplan, wor den vioor kennisgeving aangenomen, evenals een beschikking) van het Mi nisterie van Wederopbouw en Volks huisvesting, inhoudende idat een bij drage van f 1050.verleend zal wor den in de kosten van verbetering1 van het perceel, bewoond door F. J. van Veen. Ingekomen is een schrijven van de gezamenlijke kerkbesturen te Poe deroijen, waarin de gemeente een rijdende lijkbaar wordt aangeboden. Op voorstel van B. en W. wordt deze onder dank aanvaard. Op een verzoek van de Ned. On- derw. Vereniging afd. Za!tbommel om een regeling te treffen voor het onderwijzend personeel bij verplaat singskosten wordt afwijzend beschikt. De gemeentebode zal op zijn ver zoek een vergoeding van f 10.ont vangen voor het uitsteken van de vlag op de toren te Poederoijen. DiOor het vertrek van de heer G. J. van Roekei is een vacature ont staan in de commissie tot wering van 'schoolverzuim. Door de verkie zing van de heer J. van Beusekom wordt in deze voorden. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een kasgeMlening aan te gaan vgji f145000.ter financiering van de woningbouw. In verband met de wegVerbetexing tussen Brake 1 en Poederoijen, welk werk volgens de voorzitter volgende maand zal aanvangen, ondergjaat de begroting 1949 enige wijziging- Ook de begroting 1948 is aanmerkelijk gewijzigd, waardoor, met inbegrip'van de toegezegd© rijkssubsidie, het na delig .saldo is weggewerkt. Op een reeds eerder genomen raadsbesluit tot onteigeningvan ©en perceeltje igrond van gebrs. Haas akker, groot 6 Aren, zijn binnen de gestelde tijd geen bezwaarschriften ingediend, zodat deze kwestie ver der door-g)ezond©n kan worden. De Voorzitter deelt mede, dat 8 Juni de .aanbesteding zal plaats heb ben vgn 14 woningen te Aalst en 2 te Poederoijen. Hierbij' zijn inbegre pen de woningen als extra bouwvo lume voor de industrie to©gez©g|daan de N.V. Klinker Isoliet en de steen fabriek „de Rijswaard", die door de gemeente zijn overgienomen. De heer van Ballegloijen vraagt of de woningen in percelen aanbesteed worden. D e Voorzitter zegt van in drie per celen, 2 woningen te Poederoijen, 13 te Aalst en dan nog 1 afzonderlijk (een onderwijzerswoning) te Aalst. De lieer Bok meent, dat bij aan besteding in meer percelen, de wonin gen gauwer klaar zullen zijn. De Voorzitter deelt deze mening niet, daar een massabesteding van 13 woningen wellichct grotere aannemers trekt. Rondvraag, De heer ten Hagen zou een lijken huisje doen plaatsen op de nieuwe begraafplaats te Poederoijen, dan kan de pas ontvangen lijkbaar daar ook in ondergebracht worden. Ey wordt besloten een zodanig ge bouwtje te doen plaatsen. De heer van Ooijen vraagt naar h©t vullen van de brandblussers, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit reeds heeft plaats gehad. Verder deelt de Voorzitter mede, dat het brandweer personeel de uniformen binnenkort zal ontvangen. De heer Bok heeft klachten ver nomen over de commandant te Poe deroijen, zo ook bii de laatste oefe ning. De plaatsvervanger zou dan bet werk moeten doen. D© heer de Gier stelt voor betrok kene te vragen of hij er mogelijk geen animp. meer voor heeft en zo dit het geval is tot benoeming van een. an dere commandant over te ga§n. De Voorzitter zegt toe, zich in de ze nog eens met de huidige func tionaris te zullen verstaan. De heer van Ooijen wijst er op, dat op sommige plaatsen in de ge meente geen bluswater is bij even tuele brand. De Voorzitter zegt, dat als de wa terleiding komt er dan ten dlele ver betering; in zal treden, doch ook' dan zullen nog brandputten nodig zijn. Besloten wordt een plan op tema ken, om op de ongunstigste plaatsen gelijk met de komst van de water leiding de nodige brandputten te doeji maken. De heer van Ballegloijen stelt voor om de heer C. Reuman, die invalide is, aan te stellen als gemeente werk man en vraagt tevens een bepaling in het leven te roepen om hooimij ten, mestvaalten e.d. op enige af stand van de openbare weg te hou den. Dit zal nader door B. en W. be keken worden. De heer Dufourné brengt klachten over van 'de schoonmaakster der Openbare school te Aalst, de speel plaats zou als voefbalterrein gebruikt worden, terwijl de school onnodig verontreinigd wordt. De politie zal opdracht gegeven worden hierop nauwlettend toe te zien. Het lokaal van deze school, dat bij verschillende verenigingen in ge bruik i§, behoeft voorts dringend ver betering. Op voortel van de Voorzit ter, zal hiervoor opdracht gegeven worden. De heer Dufourné wijst veiderop de moeilijke omstandigheden waaron der de heer J. N. van Veen, die toch al klein behuisd is, zijn bedrijf uit oefent. Hierover ontspint zich een hele dis cussie, zelfs wordt voorgesteld om de te bouwen woning voor Kersten, behoudens diens medewerking, te be stemmen voor van Veen. De Voorzitter mo'et dit echter ont raden, aanigjêzien de w;oning die voor Kersten [gebouwd wordt, niet ge schikt is voor het grotere giezin van v. Veen. De raad is echter overtuigd, dat een oplossing voor vian Veen drin gend nodig is. Ook zou het kerk bestuur der Gerei, kierk te Aalst van Veen enige financiële hulp willen ver lenen. Daar het bouwvohime opge bruikt is kan geen nieuwe woning gebouwd worden. In beginsel wordt besloten met één van die nieuw te bouwen woningen een woningruil met J. N. van Veen aan te gaan. De heer Dufourné deelt mede, dat de bewoners van enige onbewoon baar verklaarde woningen inmiddels zelf enige verbeteringen aangebracht hebben. Hij vraagt tevens naar de vergunning) tot. verbetering van de woning' van F. J. van Veejn. De Voorzitter zegt, dat deze nog niet verleend kan warden, daar de Dijkstool van het Polderdistrict afwij zend geadviseerd heeft. Verder deelt hij méde, dat het slagwerk in de torgn te Aalst nu ook spoedig aan gebracht zal worden en er ook noig enkele straatlantaarns verrijzen zullen aan de nieuwe woningen. De heer de Gier krijgt op een be treffende vraag te horen, dat een nieuwe oproep voor een onderwijze res aan de school te Poeddroijen gedaan is, zodat opnieuw afgewacht dient te worden. Voorts wordt nog gesproken over vermindering landpacht voor Wed. Va es van f15.op fio.—over de toren" te Poederoijen, waarvan de oe- doeling is dat deze door die gemeen te wogrdt overgenomen en waar mo menteel Monumentenzorg in gekend is over een woning op Loevesteijn, die toe gezégd is aan P. Valk te Aalst, maar nog steeds niet betrokken kan worden en over het feit, dat door de directie van de steenfabriek „de Rietschoof" jammer genoeg geen bouwvolume is aangevraagd voor in dustriewoningen. Hierna sluiting met lezing van 'het dank gebie dsfor muiier

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1