voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard I Schroefloze Jlford Slasbril Plaatselijk Nieuws No. 6674 Donderdag 2 Juni 1949 Collecte Rode Kruis. UNO VAN ALTENA Uitgave: Firma L. J. Veerman, Heusden Een sierlijke bril, die volkomen betrouwbaar is, IS Firma NORT, Gasthuisstraat 13, GORINCHEM Tel. 2487 HEUSDEN. In ons vorig nummer konden wij nog berichten, dat het Heusdens Dubbel Mannenkwartet op1 het con cours te Putten met 321 punten een 2e prijs wist te behalen. Dit mag zie ker als een groot succes worden aan- femerkt, zulks te meer als mienweet, at voor een eerste prijs 336 punten nodig .waren. Vorig jaar behaalde de vereniging m de ge afd. met 315 punten een eerste prijs, thans wist zij: hgt onder leiding van de heer L. Groen tot 321 punten te brenjgen, dus 6 punten meer en toch geen eerste prijs. Dit was een gevolg van het feit, dat het hier een internationaal concours .geldt, waaraan ook door verschillende bui tenlandse verenigingen wordt deelge nomen n.l. uit Engeland, België en Zwitserland. Dirigent en 'leden mag: zieer zeker een woord van hulde en gelukwens worden gebracht voor het bereikte resultaat, dat met recht een succes mag worden genoemd. Vooral voor de jeugdige dirigent die het zover wist te brengen. De juryleden noem den hem in hun rapporten een zeer muzikaal en vakkundig; 'dirigent. Een mooi compliment diusl Zaterdagmiddag werd door het „St. Blasius gilde" alhier, traditie-ge trouw met de kermisdagen haar jaar lijkse Schuttersdag gehouden, waar bij dit jaar ook het Koningschieten plaats vond. Om drie uur vertrok men vanaf het clubhuis, Hotel „Cen tral" voorafgegaan door de Heus- dense Fanfare, naar de schutsboom. Aan de schutsboom werd onder het spelen van het Wilhelmus, de Ko ningsvogel op de boom gezet, waar na ae hoofdman van het Gilde, de heer Ant. v. Bladel, de gildebroe- ders de betekenis van deze traditie uiteenzette en hen een eerlijke en sportieve wedstrijd om de Konings titel, toewenste. Hierna ving de kampstrijd aan en mocht het na een harde strijd de schutter M. v. Ooyen gelukken, de vogel er af te schieten, zodat hij tot Koning van het Gilde werd uitgeroepen. Hierna ging men onder de vro lijke tonen der muziek naar het clubhuis, alwaar de hoofdman de koning met enige waarderende woorden toesprak, hem de waar- digheidsketting omhing en hem na mens het gilde hartelijk feliciteerde. Na een dankwoord door de nieuwe koning, bleef men nog een poosje bijeen en werd de eeuwenoude tra ditie, die om do 2 jaar plaats vindt, en in Heusden door het Schutters gilde „St. Blasius" wordt hoog ge houden, besloten. Op 2e Pinksterdag zullen enkele viertallen deelnemen aan het Nat. concours te Teteringen (bij Breda), terwijl aan het Landjuweel van al le Brab. Schuttersgilden te Vught, „St. Blasius" op 12 Juni a.s. tegen woordig zal zijn. 1 ANDEL. Degenen die een plaats bespro ken hebben op de bus naar de jubo in Arnhem, op 2e Pinksterdag, moe ten om 3 uur aanwezig zijn aan het gemeentehuis. Dit geldt voor de Oe\voners van het benedeneind. De overigen kunnen instappen aan „de Zwaan". EETHEN. Voor het bouwen van een boer derij alhier, onder architectuur van dhr. M. Oostlander te Gorkum, - was de heer C. Vos te Meeuwen met f 23.963 laagste inschrijver. Oip Dinsdag 7 Juni 1949, des avonds om 7.30 uur, zal in het café van de heer C. J. van Wijk te Gen- deren een vergadering wo rden ge houden, waar door de officier van het nationaal instituut „Steun Wet tig Gezag", doel en werkwijze van dit instituut zal worden uiteengezet, waarbij pok nog een nationale film zal worden vertoond. Tevens zal een commissie voor de gemeente Eetben worden geïnstal leerd. De ingeschrevenen, voor die dienstplicht van de lichtingen 1941 t.m. 1943 worden in hun eigen Be lang aangeraden deze vergadering bij te wonen- GENDEREN. 1 De maandel. collecte j.T. Zon dag gehouden in de Herv. Kierk bracht op f 100.62. Volgende week zullen in elk dorp der gemeente Eetben circulaires rondgaah, om de ouden van dagen wederom in de gelegenheid te stel len een plezierreisje te maken- Pp Dinsdag .7 Juni, des avonds om 7.30 uur, zal in de Geref. Kerk in de Dienst des Woords voorigtagn, Ds. Dorst uit Grijpskerk. m VGRAVENMOER. Vrijdag 27 Mei j.l- kwam de Coop. Boerenleenbank alhier in alge- mehe ledenvergadering bijeen in de sociëteit van café van Zuilichem al hier. Besloten werd de rente voor 1949 als volgt vast te stelen: Crediet met borgstelling 4 pet., crediet met hy potheek 33/4 pet., rente spaarbank tot f2500.2.16 pet. en boven f2.500 1 pet. Rente in rekening courant 1 pet. De kassier bracht verslag .uit Over het jaar 1948, waarin werd gewezen op het feit, dat het jaar 1948 een jubileumjaar is geweest, ook voor de bank, daar in 1948 de hoofdbank te Utrecht haar 50-jarig bestaan op grootse en waardige wijze heeft her dacht Omtre.nt het werk van de bank alhier wees hij erop, dat het jaar werd ingezet met de afwikkeling geldzuivering. Van de c.a. 10.000 gul den geblokkeerd geld vloeide in het afgelopen jaar ruim f40.000.naar vrije rekening! af, terwijl in de eerste 4 jaren nog ca. f36.000.naar vrije rekening zal overgaan. Hoewel er dus veel geld is vrijgekomen, is bet spaartegoed toch niet buitensporig teruggelopen. Volgens de kassier trad de credietfunctie van de bank weer meer op de voorgrond, doordat in 1948 weer aanvragen binnenkwamen v.oor voorschotten met hypotheek en borgstelling!. Het laat zich aanzien dat dit in 1949 nog zal toenemen. Het giro verkeer tussen de banken onderling is in 1948 ook toegeno men, noch voljgens de kassier kan 15it nog, mieer toenemen, mits men de werking van het giro verkeer beter leert verstaan. In 1948 is de bank ook opgetreden als deviezenbank, zo wel voor het aanvragen van' reisdevie- zen als voor het overmaken van gel den naar Beljgfë en' Frankrijk. Over het algemeen is er een vooruitgang bij JLe bank te bespeuren, ook als we de omzetten van 1947 en 1948 vergelijken, waaruit blijkt dat in 1948 ruim f 500.000.meer werd 'omigle- zet. Ook het aantal dagboek pos ten nam in 1948 toe en bedroeg! 1629, waaronder 360 dubbele .posten. De winst over het afgelopen boekjaar bedroeg f523.85. Na nog een over zicht te hebben gegieven over de sa menstelling en vergaderingen van le den, bestuur en raad van Toezicht, besloot de klassier met de wens, dat in 1949 de bank ook voor haak cliënten de nodige, vruchten zal mo gen afwerpen. Hierna volgde gloedkeuring van ba lans en jaarrekening. Besloten werd de winst over 1948 bij de reserve te voegen. Bij de verkiezing van eert bestuurslid wegens periodieke aftre ding en een lid v^n de Raad' van Toezicht, werden herkozen resp. de heten A. Blok en J. Versteeg Pzn. Als plaatsvervangend lid van de Raad van Toezicht werd de heer Jac. ,Ne- dërveen Sr. gekozen. In de rondvraag kwamen noig en kele vragen naar voren, welke alle werden afgewerkt, waarna de voorzit ter de vergadering, sloot. De aanbeveling der Rode Kruis collecte behoeft geen nader betoog. Wanneer zich eerdaags het Rode Kruis korps bij u aanklopt om uw ga ve, geef dan blijk van warm medele ven met dit werk van naastenliefde en barmhartigheid. HERPT. Het concours van schuttersgil den, dat op Hemelvaartsdag alhier werd gehouden, werd geopend' met een rede van de heer A. van Delft, burgemeester van Heusden. De uitslag! voor de schuttersgilden van de MaasLandse Bond was: Ereprijs St. Joris, Enscbot, 11 p. re prijs St. Ambrosius, Baardwijk, 9 p.2e pr. St. Blasius, ,Heu|sjden, 8 p.3e pr. St. Blasius, Heusden, 6 p. 4e pr. St. Joris, Ensc'hot, 6 p:5e pr. St. Jan, Kaatsheuvel, 6 p.; 6e pr. O.L. Vrouwe Schuts, Elshout, 5 p. Het Koninigskruis in deze afdeling werd behaald door M. Smetsers uit Enschot. Van de Langstraatse Bond behaal de. St. Ambrosius van Baardwijk nog een speciale prijs met 9 punten. Van de Langstraatse Bond was de O.L. Vrouwe Schuts uit Elshout op gekomen met de mleeste viertallen, n.l. zes. Buiten de MaasLandse Bond was de prij zenver deling als volgt: re 'St. Willebrordus, Berkel met 11 punten; 2e St. Petrus, Bergen, 11 p.3e St. Maurits, Udenhout, 11 p.4e St. Ambrosius, Teteringen, 10 p.; het koningskruis in deze af deling iging naar G. Jansen te Eind hoven. Met de meeste viertallen was uit gekomen St. Maurits uit Udenhout, n.l. vier. De kampioensprijzen gingen naar re St. Petrus te Bergen voor schut ter C. Mulders en 2e W. Pullens van St. Ambrosius te Baardwijk. Het verstkomende gilde was St. Petrus uit Bergen TL.).' De personele prijzen werden als volgt behaald: De re f25 Jan Schoonen, Uden hout; 2e G. Vromen, Eindhoven.3e C. Mulders, Bergen; 4e P. van Op stal, Enschot5e J. A. Jansen, Cuijk 6e J. Berkelmans, Berkel; 7e G. Jansen, Eindhoven8e J. v. d. WieJ Elshout. Het gilde St. Catharina hield zelf nog een onderlinge wedstrijd met de volgende uitslag: re Ad. Verhoeven; 2e W. de Kort; 3e C. de Kort Czn.4e A- de Kort Nzn.5e A. de Kort Czn.6e G. v. d. Eijnde7e M. Buijs8e W. Fitters; 9e M;. Banierinfc; 10e G. de Wilt. LAND VAN ALTENA. Door pers en radio wordt de aandacht gevestigd op de Rode Kruis collecte. Het bestuur van de afd. „Altena Noord" heeft gemeend dit jaar niet aan die actie mee tie moe ten doen. Wij vragen wat anders. Geen geld. Iets wat u niets kost! Goedkoper kan het toch niet. Zelfs de port is voor u voldaan. Deze week zijn per post huis aan huis besteld 2730 dubbele briefkaarten, n.l. in Werkendam, De Werken en Slieeu- wijk, Biesbosch, Woudrichem, Ouden dijk, Almkerk, Waardhuizen enNieu- wendijk. Als wij, de zieken en, dege nen die onder en boven de leeftijds grens zijn, uitschakelen, moet deze actie heel wat bloed opbrengen. Wij hebben werkelijk hoge verwachtingen van deze actie en zitten er zo in, dat de personen, die van de veerboot Gorinchem-Sleeuwijk zich begievenin de richting Werkendam als halve li ters bloed worden geteld. Deze wéék zei iemand: U vergist zich, u kent 3e mensen hier nog niet voldoende. Als er maar iets aan te verdienen valt enz. Toen hebben we niet an ders geantwoord dan dit: Zouden de mensen zich hieraan durven ont- In verband met de Pinksterdagen zal ons eerstvolgend nummer op Donderdag 9 Juni verschijnen. trekken, die Zondag aan Zondag de naastenliefde wordt gepredikt en nu er juist een daad van naastenliefde wordt (gevraagd voor een mens die strijd voert met de dood? Schouderophalend vertrok onze zegsman. Aan u bet antwoord! SLEEUWIJK. Tot secretaris der Geref. Zen- dingscommlssie is gekozen ,de heer B'. van Arkel. Het comité voor ouden van dagen alhier is voornemens om op Zaterdag 2 Juli e.k. de ouden van dagen te Sleeuwijk en Kille een uit gaansdag! aan te bieden. Wanneer de financiën het toelaten zal een be zoek worden gebracht aan O,ver toon (het tweede Caen), het eerste en grootste Nederlands© Oorlogsmu seum en verder verschillende beziens waardigheden te ®s Bosch en Arnhem. Een vacantieregeling zoals in de laatste jaren voor de mees ten van ons is tot stand gekomen, hebben deze oudjes niet gekend en zijn zij door hard werken voor hun gezin, in hun jonge jaren verstolken gie- weest van vacantie en uitgaansidaag- jes. Een verheugend feit is, dat ver schillende personen gevonden wor den, die hun tijd en moeite willen geven, om die oudjes tenminste 1 maal per jaar een aardige dig te bezorgen, waarop deze zich een heel jaar verheugen en naar uitzien. (Hoe spoedig behoren wij er zelf oe vaak zien wij met, dat een vol gend jaar door ziekte, (Ouderdoms gebreken of sterfgeval er afvallen en waarvoor de uitgjaansdag de laitste is geweest. j Het comité kan haar voornemen enkel uitvoeren, wanneer de burgerij' van Sleeuwijk en de Kille de porte- monnaie een flinke aderlating laten ondergaan. Onder de burgerij ver staan wij ook de jongeren, die zelf verdienen en de oudiers er niet alleen voor op laten draaien. Die oma's en opa's willen ook wel eens ver wend worden. Bezorigt ze dan nu eens een dag om nooit te vergeten en vormt thuis met u allen een potje. De comitéleden komen dit halen, in d© week van 13 t.m. 18 Jluni. Ver der doen wij bij1 deze nog ©en be roep op hen die een luxe auto be zitten en deze ter beschikking wilL len stellen op Zaterdag 2 Juli e.k. Die heren kunnen dit kenbaar ma- kn bij een der comitéleden, of bij de heer E. de Goede, Hoekeinde 30 te Sleeuwijk. De candidatenlijsten voor die a.s. gemeenteraadsverkiezingen zijn als volt (genummerd Lijst 1 Partij v. d. Arbeid; lijst 2 Anti Rey. Partijlijst 3 Staatk. Ger. Partij lijst 4 Anti Rev. Partijlijst 5 Anti Rev. Partij liiist 6 Christ. Hist. Unie. WERKENDAM. De heer H. Groeneveld alhier werd' Zaterdagavond aan de Tol door een motorrijder aangereden'. Dr. Schois verleende de eerste hulp, waar- ha hij haar huis werd vervoerde 'Op initiatief van de heer E. de Goede werd alhier een turnvereni ging opgericht als onder-afdeling van het Dep. tot Nut van 't Algemeen. Het aantal leden dat zich aanmeld de bedroeg 52. Zij die nog lid wen sen te worden kunnen zich opgeven bij de dames Aide en Flone van Driel, Hoogstraat. ZUILICHEM. Het kerkgebouw van de Ned. Herv. gemeente alhier nadert zijn vol tooiing. De banken zjjn allen reeds gearriveerd. Naar wij vernemen zal het echter nog wel een miaand duren voor het kerkgebouw in gebruik kan worden genomen. De hooiperserij alhier gaat ver dwijnen. De koper, 'de heer V. van NIEUWSBLAD Telefoon No. 19 - Postrekening No. 61525 Algemeen RedacteurJ. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui ••••••♦•«•••«•••♦♦♦♦••••••«•«•♦••♦••••••««♦•••••a dc alléén j verkrijgbaar bij RELLETJES IN BERLIJN. Als gevolg van de spoorwegstaking in Berlijn, die verband houdt met de weigering van de communistische directie om de arbeiders in westelijke marken uit te betalen, vinden op de stationsemplacementen van de voormalige Duitse hoofdstad telkens relletjes plaats. Hier wordt een communistische propagandiste, die op het emplacement van het station Charlottenburg propaganda trachtte te maken, door spoorwegbeambten op hardhandige wijze van het terrein verwijderd. Tot vuurgevechten is het nog niet gekomende politie maakt wel druk gebruik van haar gummiknuppels! DE REDACTIE-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1