Binnenland DistMiemededelingen Burgerlijken Stand OFFICIËLE BONNENLIJST HEUSDEN VOORUIT Gevonden en verloren voorwerpen Schrijfblocs jfmiêda Zönnebruin Hulpverlening bij calamiteiten. Prijs 22ct. Tongerlo, is bezig met afbreken. Die kom der gejneente krijgit hier door een geheel ander aanzien, men heeft nu een prachtig; uitzicht op de rivier de Waal en op ljet tegen over dezie gemeente liggende dorp Herwijnen. Dislribuliekrlng GELDERMALSEN. Uitreiking locslagkaarten aan as. en jonge moeders. De Leider van de Distributiekring Geldermalsen deelt mede, dat dietoe- slagkaartcn MD 909-910 voor a.,s. en jonge moeders, dienen te wor den afgehaald in het tijdvak van 6 Juni t.m. 1 Juli 191-9 op de zittings dagen en uren van de reizend amb tenaren. Mede te brengen: 2e Distributie- stamkaart en Controlckaart CA, CB of CM met geldige in wissclboitnen Betrokkenen dienen zieh stipt aan bovenstaande regeling te houden. Schreven wij vorig jaar dat er in Heusden onder de Middenstand ac tiviteit viel te bespeuren en verschil lende zaken zich uitbreidden, ver fraaiden en moderniseerden meer dere zaken waren daartoe overge gaan of hadden een en ander reeds voltooid thans kunnen wij tot ons genoegen berichten, dat deze ac tiviteit zich nog steeds uit, door ver bouwing, verfraaiing en modernise ring van winkels. Enige weken geleden was het de heer A. Poddewijn, die zijn geheel gerestaureerde melkzaak aan de Bo termarkt heropende. De keurig ge moderniseerde winkel is een aan winst voor Heusden en een sieraad voor de Botermarkt. Woensdagmorgen was het de heer J. de Kok in de Pelsestraat, die om 10 uur zijn geheel gemoderniseerde winkel heropende. Het levensmiddelenbedrijf van de heer de Kok met zijn beschuit- en banketbakkerij genoot reeds een goe den naam, die door deze verfraaiing en uitbreiding, die het thans heeft ondergaan, zonder twijfel nog zal stijgen. Aan de opening waren ver schillende attractie's verbonden, die door 'het publiek zeer .werden ge waardeerd. In de eerste plaats gaan onze ge lukwensen uit naar de ondernemers, doch ook tevens naar de gemeente Heusden, die door uitbreiding van gemoderniseerde bedrijven in aan zien stijgt. GEVONDENEen Engelse sleutel- Terug te bekomen bij W. Treffers, 'Meerhoek te Genderen. GEVONDENEen rolletje coces- matten. Terug te bekomen bii de Rijkspolitie te Meeuwen, Tel. 7. VERLORENEen beige bruine ceintuur o^ de Landdag te Uitwijk. Tegen beloning^ terug 6e bezorgen bii T. Smits, G 18, Uitwijk. VERLOREN van Waalwijk naar Veen, een herenpolshorlogie. Tegen befoning terugi te bezorgen bii B. Kwetters, Veen 279. BLIJVEN HANGEN in de garde robe van hotel Het Wapen van Am sterdam, I lichte regenjas, 2 heren- sjaals, 1 parapluie en 1 kinderjasje. AAN KOMEN VLIEGEN: 2 post duiven, gemerkt 323101 en 642972, Holland 49. Terug te bekomen bij C. Lank- haar Hz., Bab.-Broek G 46. AAN KOMEN VLIEGEN: Een postduif gemerkt: SH 490, Holland 47. No. 687472. PL de Wilt, B 15, Herpt, gem. Heusden. VERLOREN op de weg van Eethen naar Waalwijk, een bruine vulpen en rood vulpot lood, samen in lederen etui. Tegen beloning terug te bezorgen bij A. van Riel te Eethen. WERKENDAM. Geboren: Cornells M, W., z. van W. K. van Klij en A. KramerJan- neke, d. van T. H. Admiraal en E. KuupkommerMartinus, z. van K. M. Hakkers en W. de GidsRudolf Frans Jozef, z. van R. Kerstenis en A. Mouthaan. Getrouwd: D. C. Hakkers, 20 j. en M. .C van Oord, 26 j.Jan Wes terhof, 35 j. en Oorhelia Johanna Kloots, 35 j.G. M. Mijnlieff, 36 j. en J. A. Verschoor, 24 j. Overleden: Klaartje Baggerman, 79 j., wed. van Arie de Heer. 6400 WONINGEN EXTRA IN DIT JAAR. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft besloten het woningbouwprogramma voor 1949 te verhogen met 6400 woningen. Op voorstel van de subcommissie van 't centraal orgaan voor de we deropbouw en de bouwnijverheid, belast met de verdeling van het woningcontingent, zullen deze 6100 woningen als volgt over de provin ciën en de drie grootste steden wor den verdeeld Groningen 423, Friesland "350, Drenthe 500, Overijssel 550, Gelder land 600, Utrecht 800, Noord-Hol land 1000, Zuid-Holland 825, Zeeland 300, Noordbrabant 900, Limburg 500, Amsterdam 100. Men zal opmerken, dat het totaal van deze gedetailleerde cijfers 6350 is. Het ministerie van wederopbouw verklaarde dit verschil, door op te merken, dat deze gedetailleerde cij fers afgeronde cijfers zijn en dat er hier en daar enige speling moge lijk is. Volgens het woningbouwprogram ma 1949 zouden oorspronkelijk in dit jaar circa 31000 woningen in uitvoering worden genomen. In het reeds verstreken deel van 1949 zijn echter belangrijk meer woningen ge reed gekomen, dan in uitvoering werden genomen. Op 1 October '48 waren nog 47000 woningen in uit voering, thans is dit aantal vermin derd tot 37000. De materiaal- en ar beiderspositie laten echter toe, dat een groter aantal woningen in uit voering mag worden genomen. Bovendien noemt de productie van montage woningen sneller toe, dan in de aanvang van het jaar werd verwacht. Daarom acht het minis te- van wederopbouw en volkshuisves ting het verantwoord het woning- bouwprogramma 1949 te verhogen met 6100 woningen, n.I. 300 monta gewoningen en 3400 traditionele wo ningen. Bij de verdeling van deze wonin gen over de provinciën en de grote gemeenten is er rekening mede ge houden, dat deze aanvullende wo ningtoewijzing in de eerste plaats zgl moeten worden gebruikt voor de bevordering van de industriële ont wikkeling van ons land. Onjuistheden, welke bij de verde ling van het oorspronkelijk contin gent voor 1949 waren ingeslopen en moeilijkheden, welke na de ver deling gebleken zijn moeten bij de nieuwe verdeling worden opgeheven. Bovendien moet natuurlijk reke ning worden gehouden met de mo gelijkheid, dat met de bouw van deze aanvullende 6400 woningen nog 'in de loop van dit jaar begonnen wordt. prima papier 1 0 0 vellen met spiraal in 4 formaten, in de prijzen van f 0.97 f 0.37 f 0.33 f 0.25 Verkrijgbaar in de Boekhandel van de Firma L. J. VEERMAN te Heusden De toewijzing is dan ook op zulk een wijze geschied, dat in het alge meen die provinciën, welke het verst gevorderd zijn met de uitvoering van het woningbouwprogramma. '49 voor de grootste toewijzing in aan merking komen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Maandagmiddag is op de Rijksweg Zaltbommel-Hedel onder Bruchenide landbouwer J. G. v. Sonsbeek uit Alem bij het oversteken van de weg door een auto gegrepen. Met zware verwondingen is v. S. naar het zie kenhuis in Den Bosch vervoerd. VOORZITTER VAN DE E.'Vi.C. VEROORDEELD'. De economische politierechtier te Amsterdam veroordeeld die 30-jarige voorzitter van "de E.V.C. op grond van overtreding van het deviezenbe- sluit tot een geldhoete van ioooig|ul- den, subssidiair twee maanden hech tenis. De uitgestelde zaak tegjen die voor zitter van de E.V.C. enigle wekjen f eleden verbleef hij jn Moskou evatte de tenlastelegging, dat B. om streeks October van het vorige jaar een bedrag van 400.000 francs na mens de E.V.C. zou hebben willen overmaken aan de stakende Franse mijnwerkers, aangesloten bii de Con federation Générale 'du travail en dat dit voornemen reeds als een vast staand feit in De Waarheid van 6 November werd vermeld. Uit het verhoor van B. en zijn se cretaris kwam vast te staan, dat léétst- igienoemde in begin November een telefonisch gesprek met de C.G.T. te Parus heeft gehad, waarin zij namens de E.V.C. aan de Franse zusterorga nisatie de toezegging deed, met het verzoek om de 400.000 francs vast uit te betalen. De overmaking zou dan later volgen. Toen de Nederlandse Bank kennis nam van dit bericht en een onder zoek instelde, heeft B. alsnog de voor deze transactie vereiste deviezenver- gunning! aangevraagd, die evenwel niet zijn verstrèkt. Tenslotte heeft de C.G.T. vorige maanti Laten weten, dat zij onder deze cSristaricligheden het bedrag van 400.000 francs voor eigen rekening zal nemen. i In zijn requisitoir achtte de Offi cier de overtredingen van- het de wi e- zenbesluit wettig en overtuigend oe- wezen. 1 Mr. Benne Stokvis betoogde dal B. volkomen te goeder trouw had ge handeld en slechts was ged re vendoor motieven van menselijkheid, waarbij hij in zijn ijver van die te bewande len weg was afgedwaald. 1 RECHTSTREEKSE DOORVOER HERSTELD. De eerste Duitse schepen uit N. Duitsland, bestemd voor Midden- Duitsland zijn thans te Delfzijl bin nengekomen om door ons land naar Lobith te varen en 20 naar hun De- stemming in Duitskiad. Deze recht streekse doorvoer zonder overlading was de eerste na de oorlog. Die schepen kwamen van Hamburg en waren geladen met rubber. Deze rou te over Nederland werd vroeger ge regeld gevaren. 'Hét is een symptoom dat de omstandigheden van vroe ger ook voor de Duitse scheepvaart langzamerband terugkeren. Creme en olie WELKOM VREEMDELING. Twee Zweden, die 's avonds hun auto te Amsterdam aan de stille zij de van het Rokin hadden, geparkeerd, zijn de volgende morgen in hun ho tel een stuk armer wakker gewon den. Door agenten van de motorpolitie werd n.I. in de vroege ochtenduren een bekende 32-jarige amateur-wiel renner aangehouden, die op verdach te wijze bij de wagen rondscharrel de. waarvan een portierruit was stuk geslagen, Hij bleek in het bezit te zijn van een pak, inhoudende enige lakens, dekens en een fles dure par fum, die uit de Zweedse auto waren gestolen. Waarschijnlijk heeft hii een handlanger gjehad, want de Zweden misten" verder nog énkele kostbare goéderenEen dubbele filmcamera, merk Gaillard, twee camera's 6x9, merk Coronet, een nachtkijker, merk Zeis-Jena, twee regenjassen en een halve fles Cointreau. De gezamenlijke waarde wordt op ongeveer fiioo. geschat. Deze Scandinaviërs, die in eigen land niet aan, dit soort diefstallen fewend zijn, zullen wel een bijzon- ere prettige herinnering aan Am sterdam meenemen. NED. SOLDATEN UIT INDONE SIË NAAR NIEUW-ZEELAND? Vernomen wordt dat de Neder landse regering, via haar gezant schap te Wellington, aan deNieuw- Zeelandse regering heeft gevraagd, of een aantal leden van de Neder- Toen het vorige jaar brand uitbrak in het R.K. ocvoedings'gesticht „De Leo Stichting" vroeg de Directeur- Overste niet tevergeefs bij het Rode Kruis om hulp. Uit het Krinigtmaga- zijn te Arnhem brachten de colonnes van "het Rode Kruis Korps van Arn hem en Rheden 73 bedden en.73 ma trassen. Enige maanden later werd het St. Joseph Gesticht te Heel geheel door brandy vernield. Nadat de Krinjgcom- missafis van het Nederlandsche Roo de Kruis in Limburg zijn hulp had aapgeboden, brachten de colonnes van Tegelen, Venlo, Heerlen, Maastricht en Vaals de ruim driehonderd ver pleegden van 'het verwoeste gesticht naar „Providentia" te Sterksel en het St. Joseph-huis te Helden-Panningen. „Providentia" was er échter niet op ïngenïht om plotseling zovéél gasten te herbergen. Daarom zond de Inten dance van het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag bedden, matras sen en beddegoed. Deze branden in een opvoedings- en een verpleeginrichting zijn maar kleine rampen. De helpers en help sters van het "Rode Kruis zijn paraat om te h elpen en het Nederlandsche Roode Kruis beschikt over de mate rialen. Maar wat zou er gebeuren als Nederland onverhoopt door grote rampen geteisterd werd? Het Nederlandsche Rooide Kruis zint op middelen om dan ook dé nood te zullen lenigen. Het hiervoor ontworpen plan houdt inhet in richten van één Centraal majgazijn, waarvan de inhoud zo groot is, als die van drie kriqgmag|azijinenvan gif k ring magazij nen (één per pro vincie), waarvan de inhoud gelijk is aan die van vier depots) en het in richten van 88 depots. In de depots zullen, verspreid over het gehele land, worden opgeslagenbedden met toe behoren, genees- en verbandmiddelen, verpleegartikelen en niet aan bederf onderhevige voedingsmiddelen bene vens kookgerei en brandstof, een een voudig chirurgisch instrumentarium en een steriliseerapparaat. Op deze wijze zal men een gede centraliseerd hulpverleninjgsapparaat veikrijgen, waarop men bij' calami- teiten, als de verbindingen verbroken worden, eén beroep zal kunnen doen. Het Hoofdbestuur en "de plaatse lijke afdelingen hebben vpor dit plan reeds samen een half müioen gul den weten bijeen te brengén. "Dit is voldoende voor de inrichting van... 60 depots. In totaal, met het Cen traal Magazijn en de Kringmaga- zijnén mee, moet die uitrusting van 144 depots bekostigd worden. Dit vraagt anderhalf miliOen gulden. Zolang het Nederlandsche Roode Kruis niet over ruimere financiën be schikt ,zal slechts een voorlopige uit voering van het plan mogelijk zijn, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, die ieder vijf depots moesten heb ben, krijgen er slechts één. Ook Utrecht, Eindhoven en andere grple gemeenten of industriegebieden zul len het voorlopig met één depót moe ten stellen. Bij de taakverdeling voor de hulp verlening bij calamiteiten fijn natuur lijk de colonnes van het Rode Kruis Korps ingeschakeld met hun 8000 vrijwillige helpers en helpsters, even als "de Noodcolonne, die in. Den Haag gestationneerd is en die erop bere kend is bij iedere ramp' hulp te kun nen verlenen. Eigenlijk is bet drin gend nodig, dat er in, het Opsten en Noord-Oosten van ons land een tweede noodcolonne komt. Maar al leen aan materiaal vergt een derge lijke noodcolonne een bedrag van f 160.000.want zïj bestaat uit o.a. ambulances, een rijdende polikliniek, een veldkeuken, materiaal wagens en een lkhtaggregaat. Het Nederlandsche Roode Kruis weet op welke wijze Nederland het bést beveiligd, zal zijn tegen grote rampen en tegen de :g|evolgen van een oorlog. Het plan van de volle dige organisatie van deze „Hulpver lening bij Calamiteiten" ligt gëreed. Het Nederlandsche Roode Kruis is reeds begonnen gedeeltelijke uitvoe ring aan dit plan te geven. Het zal van het Nederlandse volk afhangen hoelang het duren zal voordat in derdaad in het gehele land' dé de póts aanwezig zijn om wanneer het onverhoopt nodig is aan in nood veriterende hulp te bieden. voofr het tijdvak van 5 t.m. 18 Juni. Voedingsmiildelenliaarlen 905 162 Vlees (A, B) 300 gram vlees 161 Vlees (A, B, DJ 100 gram vlees 163 Vlees (Di) 100 grain vlees 164 Algemeen (A, B, DJ 250 gram rijst 165 Algemeen (A, B, D|) 250 gram boter of margarine of vet I 166 Algemeen (A, B) 250 gram bo ter of margarine of vet 167 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram fcorstloze kaas 1,7.2 Algemeen (JU ,.500 gram boter of margarine of vet 174 Algemeen _(D) 125 gram boter of margarine "of vet 175 Algemeen (DJ 100 gram kaas of 125 gram fcorstloze kaas TABAKSKAARTEN 903 85, 86 Tabak (QA) 2 rantsoenen si garetten of kerftabak 87 Tabak (QC) 2 rantsoenen siga- ten of kerftabak (De letters achter de bonnummers (geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH (bijz. arbeid a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter P. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag; 3 Juni worden gebruikt. landse strijdkrachten in Indonesië, na hun demobilisatie zich in Nieuw - Zeeland kan vestigen. Waarschijn lijk zal de regering te Wellington zich bereid verklaren 1000 oud-strij ders toe te laten. Zoals gemeld, heeft Australië zich bereid verklaard, 500D Nederlandse oud-strijders uit Indonesië in haar land toe te laten. LEKENSPEL WERD BITTERE ERNST. Tijdens de vertoning van een leken spel op het kampeerterrein te Nieuw Helvoet is de 18-jarige G. T. uit de Hogewerfstraat te Rotterdam, die zelf aan het spel deelnam, in een fcamp- mes gevallen en na enkele minuten overleden. Op het terrein wairen ongeveer vijf tig jongelui, leden van jeugdgroepen van ponden uit verscheidene plaat sen van bet land, aangesloten bij het N.V.V., bijeen. Zondagmiddag ondier- hielden zij elkaar met de vertoning van lekenspelen. In het derde bedrijf van eèn ervan moest T. de bewetginlg maken alsof hij zich neerstsiak. Naai de politie mededeelde, had de kamp leider bevolen die schijnbeweging te maken met de schede van het més. De jongeman is blijkbaar zo opge gaan in zijn spel, dat hij toch het mes greep. Toen hij neerviel, drong de punt van het scherpe dolkmes m zijn hart, waardoor op wei zeer tragische wijze het spel werkelijk heid werd. PROTEST SULTAN VAN DJOGJA TEGEN NED. MILITAIR OPTRE DEN. Zaterdag te 12.30 uur hebben Ne derlandse militairen liet gebouwen- complex Tepathitan te "Dj ogja (diat gebruikt wordt voor de voorberei ding van de terugkeer der republi keinse ministeries) onderzocht zonder voorafgaande kennisgeving aan de sultan, aldus een officiële bekendma king van de sultan als minister van staat, tevens coördinator van binnen landse veiligheid, aldus seint de cor respondent van Aneta te Djogja. Van de afdeling defensie wenden docu menten en naamlijsten van ambte naren in beslag genomen en perso nen door de Inlichtingen Veiligheids- groep, gearresteerd. Ook werden inschrijvingsformulie ren van de afdeling politie in beslag genomen. In de bekendmaking wordt verder verklaart, dat de voorzitter van de republikeinse delegatie van het incident op de hoogte gesteld werd ter kennisgeving van een en ander aan de UNCI met het verzoek een krachtig protest ten aanzien van dit Nederlandse militaire optreden bij de betrokken instanties in te die nen en garanties te vragen, dat zulk' optreden niet herhaald wordt. Van Nederlandse zijde te Djogja vernam Aneta's correspondent ten aanzien van bovenstaande, dat de Nederlandse autoriteiten het ten zeerste betreurden, dat zij tot dit optreden hadden moeten overgaan. Tot het tijdstip van de voltooiing van het herstel der republikeinse regering in de residentie-Djogja zijn de Nederlandse autoriteiten verant-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2