Pinksterraadsel. Plaatselijk Nieuws Wetsontwerp „Paardenwet 1949". Kapel èn tot slot een groot vuur werk (volgens de fabrikanten het grootste dat na de oorlog1 ergens is afgestoken) aangeboden aan de stad Arnhem. De morgenbijeenkomst en enkele gedeelten van de middag-demonstra tie zullen door de radio worden uit gezonden. Zolang de televisie er ech ter nog niet is, blijken echter tien duizenden leden van de N.C.R.V. met hun huisgenoten de voorkeur te ge ven aan het devies, dat sedert enkele weken regelmatig door de aether weerklinkt„Tot ziens op de Jubo". Voor een radio-herdenking van *het N.C.R.V.-jubileum staat "trouwens voor i ^November nog een uitzending op het programma uit het Concertge bouw te Amsterdam, met medewer king van het Concertgebouworkest en de beste zangeressen en zangers. Het eerste hoogtepunt van de her denking van het zilveren jubileum der N.C.R.V. is echter de Jubo te Arnhem, het zomerfeest op Tweede Pinksterdag. ieumgeschenk, bestaande uit een groot aantal nieuwe leden. Verwacht mag worden, dat in de ioqp van "de morgen en in de pauze nog vele duizenden Arnhem zullen binnenstromen. Om allen in de gele genheid te stéllen van de Jubo te genieten, worden zowel in het Park als op de Sonsbeekweide feestelijk heden georganiseerd. Er is een gondelvaart op de grote vijver, met concert van „Vrii en Blij", een Veluwse boerenbruiloft door het Putten's gezelschap o.l.v. W. L.Gans, een wedstrijdconcert van muziekver enigingen en een zanguitvoering van het koor Fryske Stimmen (in Fries costuum) in het eigenlijke Park, met de opiating van twee luchtballons op de zg. kleine weide- Op de grote Sonsbeekweide wordt eerst een massale gymnasstiekdemon- stratie gegeven door 'dames- en he renafdelingen van het Ned. Chr. Gymnastiekverhoaid o.l.v. de heren J. C. van Asch te Rotterdam en A. Ph. Balke te. Arnhem. Deze gymnasten zijn reeds in de morgenuren in mars- wedstrijd door de stad naar Sonsbeek getrokken^ komen om 2 uur van de heuvel bij Huize Sonsbeek naar de weide afdalen en houden dan mas sale demonstraties, eindigend in een apothese gewijd aan het Jubileum van de N.C.R.V. Met het oog op de onmogelijkheid om het gehele verkeer in de stad Arnhem gedurende lange tijd stil te leggten (waardoor ook de toegang tot Sonsbeek zelf versperd zou worden) is het N.C.R.V.-vlagigendefilé gesteld na de demonstratie der gymnasten, terwijl de intocht van een groot aan- tai tamboers- en pijpers ook afzon derlijk is ingevoegd. De opmars der honderden vlag gen en de £aptoe o.l.vi Gijsbert Nieuw land met de Marinierskapel zal echter stellig ook" een der hoogtepun ten zijn van het feest. Omstreeks 'half vijf begint de op voering van het openluchtspel „Gro ter dan Koningen". Dit spel, dat ge schreven is door de Heer Diik Verèl, die ook de regie voert, vereiste een langdurige voorbereiding. Op de Sonsbeekweide is een décor van 120 M. lengte opgesteld, voorstellende een Assyrische tempel. Die handeling vindt n.l. plaats aan het hof van 'Ko ning Sarglon van Assyrië, die met de opperpriester Maharoth en een staf van hoogwaardigheidsbekleders troont temidden van de weelde van een Oos ters vorst. De krij gsoveriste Jasjoe Amsar kondigt de komt aan van het overwinnende leger van Assyrië, dat van een strooptocht uit Juda terug keert. Met al de gloed van het Oosten wordt de lof van Koning Sarglon be zongen. Krijglswagenen, boogschutters en lansdragers rukken op, de buit van het overwonnen land wordt op ka melen en andere lastdieren aange voerd, ook gevangenen worden voor de Koning geleid. Priesteressen en Tempelmaagden treden op, de krijgs- wagenen voeren een overwinninjgs- spel uit en op, een bevel van de op perpriester Maharoth knielen allen Sargon in het stof. Allen... op één na. Joshua, een krijgsgevangene uit Juda weigert te knielen. De priesterschare wil hem doden, maar Sargon laat hem aén het woord en staat hem toe een twee gevecht te houden met „Amritsar, trawant des konings. Joshua getuigt aan dit heidense bof, diat groter dan de aardse Koningen is Jiahwe, de Ko ning der koningen en de Heer der heren. Dit symbolische spel wordt uitge voerd door leden van de hoorspel afdeling, die de teksten ziillen zeggen, door leden van 'de Chr. Gymnastiek vereniging Fraternitas te Utrecht voor de handeling der priesteressen en boogschutters en door leden van de landelijke rijverenigingen „De VaLou- we", „HarsLorüiters", „Lunaruiters", „Voor,aawrts" en „De Schaffelaar" on der leiding van de heer G. Bouman voor wat betreft de handeling der stjpjdwa genen. Een belangrijke rol in het spe"l speelt ook de speciaal daarvoor ge- schreven muziek van Ernest W. Mul der .die wordt uitgevoerd door <Je Kon. Militaire Kapel' o.ï.v. Kapitein- Directeur Rocus van Yoferen. Een uitgebreid stelsel van 'geluids versterking zal het voor de bezoekers mogelijk maken het gesproken woord en de muziek te beluisteren. Na af loop van het openluchtspel spreekt de tweede voorzitter der N.C.R.V., Prof. Dr. A. H. Edelkoort, het slot woord. Hoewel hiermee de Jubo officieel wordt afgesloten, zal er 's avonds in Arnhem nog zeer veel te doen zijn. Er is muziek in velerlei variaties pp Sonsbeek, een conoecrt van de Mari- nierskaepl op het Velperplein, verlich ting van de Jansbimnen- en buitensin- gei en Se Zijpe en Velperpoort, een taptoe op de Grote Weide van Sons beek, te geven door de Kon. Mil. Een kruiswoord wejnst U... Tja met tweje vrije dagen voor de boeg zullejn al onze puzzlevrienden en vriendinnen zich verheugd in de handen wrijve|n wanneer zij een kruiswoordraadsel ziein. Wij wensen U er veel genoegen mee en spreken de hoop uit dat de bijzondere wens, welke in een aantal horizontale woorden, achter elkaar gelezen, is verborgen, volledig in vervulling zal gaan. De omschrijvingen luiden. Horizontaal: 1. Opgewekt. 0. Helderste. 12. Helft van een gezegde. 15. In de stad (Fr.). 16. Getal. 17. Bijzondere dagen. 20. Maat. 22. Zwak, maar ook erg lief. Invoer van de verplichte merriekeuring. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp „Paardenwet '49", hetwelk een nieuwe regeling van de paardenfokkerij inhoudt. De Minis ter van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening heeft ter wille van de overzichtelijkheid de voorkeur ge geven aan een geheel nieuwe paar denwet boven wijziging van de be staande wet van 1939, in verband met de ingrijpende herzieningen en het opnemen in de wet van elders geregelde bepalingen. Reeds enkele jaren na het inwer kingtreden van de PaaL-denwet 1939, aldus Minister Mansholt in zijn Me morie van Toelichting, werd de be hoefte gevoeld aan verdere maatre gelen met een ordenend karakter op dit gebiedhet houden van hengsten werd daarom aan een vergunning gebonden, terwijl voorts werd be paald, dat een hengst niet mag wor den gebruikt tot dekking van een merrie van een ander type dan waartoe die hengst behoort. Tevens werd verboden hengsten van ver schillend type op één en hetzelfde erf te houden. Tenslotte kwam er een bepaling, waarbij het werd ver boden hengsten rond te leiden tot het dekken van merriën, daar ziilks de controle bemoeilijkt en de nei ging de gestelde bepalingen te ont duiken, in de hand werkt. Men hoopte met deze maatrege len de stelselloze kruising met al de nadelige gevolgen voor de kwaliteit van de paardenstapel te voorkomen. De hengstenhouders werden wat meer aan banden gelegd, waardoor 23. Sneeuwschaats. 24. Niet anti. 26. Naamregister (van vereniging) 28. Boom. 30. Snel. 32. Gezinshoofd. 33. Bekende motorrace. 34. Bijwoord. 35. Aan wal gaan. 39. Lastig insect. 40. Tuiltje. 41. Gewicht. 42. Afkorting. 43. Bez. voornaamwoord. 45. Windrichting. 47. Paradijs. 48. Vreemde munt. 49. Frans lidwoord. 50. Noot. 52. Gierst (letters h, r, e, s, e). 54. Komen in sprookjes voor. 55. Boekenlief he b be r s 56. Dier. een beter toezicht op de naleving van de gestelde bepalingen mogelijk werd. Na een practijk van verscheidene jaren blijkt, dat de maatregelen maar zeer gedeeltelijk aan het be oogde d^el hebben beantwoord. Van het verbod tot het rondleiden van hengsten moest om practische rede nen doorlopend wij stelling worden gegeven. Weliswaar wordt dit in bre de kringen van de paardenfokkerij en met name ook door vele heng stenhouders betreurd, doch ander zijds meent men deze service in de practijk van het bedrijf niet te kun nen missen. Het verbod hengsten van verschillend type op hetzelfde erf te houden, 'heeft zijn doel ge mist, doordat de omschrijving van het begrip erf ruimte liet voor ver schillende interpretatie, hetgeen het gevolg had, dat hengsten, gescheiden door een muur of sloot of zélfs door een prikkeldraad, geacht wor den zich op verschillende erven te bevinden. Verplichte merriekeuring. Daar evenwel een terugkeer naar de vroegere toestanden met volledige vrijheid voor de hengstenhouderij en de kruising niet gewenst moet wor den geacht, zal dienen te worden getracht op andere wijze het doel te berejken. Dit kan geschieden door alle merriën, welke voor de fokkerij worden gebruikt, aan een keuring op type en geschiktheid voor de fok kerij naar exterieur te onderwerpen, met uitzondering van die merriën, welke na een van stamboekwege in gestelde exterieur keu ring in een stam boek, dan wel keurstamboek zijn in- 57. Maanstand. 58. Afkorting. 59. Voorzetsel. 60. Noot. 62. Domoor. 65. Meisjesnaam. 66. Reeds. 67. Vrucht. 69. Noot. 70. Woud. 72. Bestanddeel van vetten. 73. Delen van het jaar. 77. Massale steenklomp. 78. Hoge autoriteit (Indonesië). 79. Deel van onze wens (3 woorden) 83. Gij. 84. Niemand. 85. Neerslag. 86. Deel van een breuk. Verticaal 2. Vogeleigensch ap 3. Plaats. 4. Keukenvoor werp. 6. Hert. 7. Leefde langer. 8. Loot. 9. Naam. 10. Dier. 11. Plaats. 13. Sindsdien. 14. Schrede. 18. Woont in 'thoge Noorden. 19. Muurschildering. 21. Groeit in 't water. 23. Staaf. 25. Deel van de mast. 27. Krijgt iemand die veel eet. 29. Bijnaam van Oranjetelg. 31. Kluit. 34. Zonnegod (Gr.). 36. Kloosterlinge. 37. Stevig. 38. Staat in tuinen. 39. Van alles bij elkaar. 42. Strijdperk. 44, Pak. 46. Deel van Nederland. 48. Voorzetsel. 51. Oppervlaktemaat. 53. Staaf. 57. Jongensnaam. 61. Koor. 63. Pakken, 64. Vat. 66. Nuttigde. 67. Familielid. 68. Scheikundige formule. 70. Beruchte strafplaats. 71. Beruchte Duitse organisatie. 74. Halmen. 75. Landbouwwerktuig. 76. Brood. 77. Kun je opgezet worden. 80. Riviertje. 81. Natuurlijke logarithme. 82. Zij. Achter elkaar gelezen vormen de horizontale woorden 1,17,24,34,43, 55,79,84 en 85 onze Pinks ter wens. geschreven. Hiermede kan worden verkregen, dat ten opzichte van het rondleiden van hengsten en het hou den op eenzelfde erf van hengsten van verschillend type een grotere vrijheid kan worden gegeven, ter wijl, doordat de merriën naar type zijn gekeurd, het principe van de zuivere teelt toch en waarschijn lijk zelfs beter kan worden ge volgd. Het feit, dat de goedgekeur de merriën door deze keuring wor den geïdentificeerd en naar typfe ingedeeld, maakt het namelijk moge lijk een meer doeltreffend toezicht te houden op de naleving van de voorschriften. Bovendien wordt door 'de ver plichte merriekeuring, welke een se lectie naar exterieur inhoudt, een directe kwaliteitsverbetering verkre gen, daar onvolwaardige merriën op aeze wijze van de fokkerij* kunnen worden uitgesloten. De kwaliteit van de Nederlandse paarden, zoals deze bijvoorbeeld bij vorderingen ten be hoeve van het leger in 1939 werd gedemonstreerd, liet in het algemeen veel te wensen over. De verplichte merriekeuring beoogt de oorzaken, de stelselloze kruising en het ge bruik van onvolwaardig materiaal voor de fokkerij, weg te nemen. Bovendien kan worden gewezen op de besparing, welke wordt verkre gen, doordat geen onvolwaardige merriën meer mogen worden ge dekt; voor deze dieren wordt dus geen dekgeld meer betaald. Ook be hoeven geen kosten meer te worden gemaakt voor de opfok van een veu len van zo'n merrie. Voorts kan de toestand van de laatste jarein, waar bij een groot aantal onverkoopbare paarden van onvoldoende kwaliteit van markt tot markt wordt vervoerd zonder te worden verkocht, ten min ste worden verbeterd, zoal niet op geheven. Tenslotte zij gewezen op de nade lige gevolgen, wélke de improducti viteit dezer paarden*voor de veevoe derpositie van ons land met zich medebrengt. Eet is de bedoeling de verplichte memekeuring per provincie te doen uitvoeren door een commissie, waar van de leden worden voorgedragen door de Stichting voor de Landbouw terwijl de Rijksvee teeltconsulent en een dierenarts respectievelijk als voorzitter en als plaatsvervangend voorzitter fungeren. Alleen merriën, welke voor de fok kerij worden bestemd, dienen ter keuring te worden voorgebracht. De goedkeuring geschiedt voor het le ven. Bij afkeuring kan de merrie desgewenst het volgend jaar op nieuw worden voorgebracht. Een mogelijkheid tot beroep van de keu ring 'kan derhalve overbodig wor den geacht. Het komt de Minister voor, "dat het in de bezettingstijd uitgevaardigd Paardenbesluit 1941, Hengstenhoude rij, bij deze gelegenheid tevens, voor zover handhaving daarvan wenselijk is gebleken, in de nieuwe Paarden wet kan worden geïncorporeerd. HEUSDEN. De heer A. Nieuwkoop speel de in de 8e ronde vooi'wedstrijd Kamp. v. Noordbrabant remise te gen Gruijters uit 's-Bosch. Met 2 punten uit 3 partijen is hij thans vrijwel uitgeschakeld voor de finale. ANDEL. De candidatenlijsten; voor de а.s. gemeenteraadsverkiezingjen zijn door het Hoofdstembureau als volgt genummerd: 1. Christ. Hist. Unie; ALMKERK. Het blijft met cLe aanmeldin gen „Steun Wettigi Gezag" goed lo pen. De mogelijkheid bestaat thans, dat de ploegen 2 en 3 tèiglelij'k kun nen worden gekeurd, wie zich dus nog wil opigleven, moet dit spoedig doen. Ook' kwamen weer aanmeldin gen binnen voor de reserve-Rijkspo litie. Wij vernemen, dat op Zater dag 4 Juni a.s., des nam. 3 uur, in gebouw Tavenu te Nieuwendijk, aan de eerste ploeg de kLedinjgj zal wor den uitgereikt, terwijl dan tevens met de theorie zal worden begonnen. BRAKEL. Voor de verkiezing van de ge meenteraad, welke voor deze igjemeeate op 15 Juni a.s. zal worden gehouden, werdén de navolgende candidaatlijs- ten ingeleverd en gienummerd Lijst no. (P. v.d. A.) 1. H. J. Ermstrang, J. Versteeg, Azn. 8. C. A. van Dalen. Lijst no. 2 JSt. Ger.J 1. C. van Tuijl. B. van Hemert. 4. P. H. Duijzer. Lijst No. 3 (Neutraal) 1. H. J. Duizel". Lijst no. 4 1. D. W. van Dam. 6. P. J. van Willigen. Ter gelegenheid van het huwe lijk v. d. Maas-van Kooij, alhier werd een bedrag van f27.15 ingezameld VO07 het Bra'kelse Thuisfront. Een mooi begin voor deze eerste actie, waarvoor een woord van dank zeer zéker op zijn plaats is. Laat dus bij elk huwelijksfeest de bus van het Brakelse Thuisfront ver tegenwoordigd zijn. Geef daarom even een wenk aan de heer de Weerd al hier en de bus zal op de gewenste dag aanwezig! zijn. Tot leden van het stembureau alhier zijn benoemd de heren W. J. Pos, voorzitter, H. J. Duijzer en C. van Tuijl, leden. LAND VAN ALTENA. Sinds enige tijd zijn bij enkele wegen nabij het Capelse en Dronglelse veer borden geplaatst, die kenoaar maken, dat bedoelde wegen B-we gen zijn. Tal van verhalen zijn daar regd? gevallen en voor "3e vervoerders is een onprettige situatie ontstaan - want men is genoodzaakt over de Radio-uitzendingen. Groter dan Koningen. Avondfeest. 2. Anti Rev. Partij en 3. Arhelders- Iijst. 2. J. de Pater. 3. A. Mijdam. 4. J. M. 'van der Linden. 5. A. van Balen Czn. 7. A. Grapdia. 2. Joh. Vervoorn. 5. B. Pelle. 2. H. van der Wal. 2. H. C. van Daalen. 3. G. Klop Ezn. 4. G. C. Vervoöirn. 5. P. J. Vervoorn.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 6