Raadsvergadering DLISSEN, Vakbekwaamheid voor chauffeurs. INGEZONDEN Rimboekisien actie. MMN MACHTIG GULBRANDSEN i. En eeuwig zingen de bosschen 11. De weg tot elkander e Rotsen Boekhandel Firma L. J, VEERMAN, Heusden sloten handelsverdragen, zal een hoe veelheid kaas uit die Landen (o.a. Frankrijk, Italië en Zwitserland) in Nederland ingevoerd kunnen worden heeft de Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening doen be sluiten met ingang van 3 Juni 1949 voor alle geïmporteerde kaas de dis tributiebepalingen in te trekken. Van deze datum af mag buitenlandse kaas derhalve bonloos verkocht worden. In tegenstelling met Nederlandse kaas, die als volksvoedsel algemeen geconsumeerd wordt, draagt buiten landse kaas een min ,of meer uitzon derlijk karakter, waarbij het aanood igroter is dan de vraag. Van de totale kaasvoorziening van ons land maken de buitenlandse kaassoorten een zeer bescheiden deel uit. Voor binnen landse kaas blijft de rantsoenering volledig gehandhaafd. STIKSTOF-MESTSTOFFEN PER 1 JULI A.S. VRIJ. Kali-distributie blijft gehand haafd. Op grand van de verwachting, dat de Nederlandse industrie in het sei zoen 1949'50 in staat zal zijn de behoefte aan stikstof hier te lande ge heel te dekken, zal met ingang van I Juli a.s. de distributie van stikstof- meststoffen worden opgeheven. De uitb rei dings- en herstelwerk zaamheden bij de Nederlandse stilc- stoffabrieken zullen eerst in de loop van het nieuwe seizoen hun beslag krijgendientengevolge' zal bii (Je aanvang van het bemestinglsjaar 1949 '50 niet overdl volop stikstof ter beschikkingvan d© verbruikers kun nen staan. Bovendien mag als be kend worden verondersteld, dat de in Juni aan te voeren stikstof overal dringend nodig zal' zijn vöor het ho noreren van de in. 1948'49 geldige bonnen, waarop óók in de maand Juli nog bij voorrahlg! zal moeten wor den afgeleverd. Per 1 Juli a.s. zullen dan ook géén voorraden voor directe verkoop ter beschikking komen en ook gedurende de daarop volgende maanden zal de aanvoer geleidelijk plaats hebben. De kali-positie is nog van die aard, dat voojr het komende seizoen niet tot opheffing van de distributie zal kunnen worden overgegaan. De be staande verwachtingen met betrek king tot de import van kali hebben echtgr wel een geringe verhoging van een aantal normen mogelijk gemaakt. De stikstof bonnen no. 2 en de kali- bonnen, no. 2 blijven tot uiterlijk 15 Juni a.s. geldigdeze moeten voor II Juni bij de leveranciers worden in geleverd. Alléén ten behoeve vian grasdrogers kunnen t.m. Juini nog stikstof zegels worden uitgegeven. Na 31 Juli 1949 mag op de voor 1948 1949 uitgereikte stikstof en-of kali- boainen geen product meer worden afgeleverd. (Buiten verantwoording der Red.) Nieu wendijk, 3 -6-49 (Mijnheer <de Redacteur, zou u het onderstaande in uw blad willen plaat- sen? SPORTIEF? Naar aanleiding van het verslag van de v.v. „Sleeuwijk" over de com petitiewedstrijd Sleeuwijk IIAltena II, wil i!k het volgende mededelen. Allereerst over de uitdrukking „Voor mijn part staat-ie nooit meer op", die gebezigd zou zijn door 'de spil van 'Altena. Waarschijnlijk bezitten de Sfeeu- wijk-supporters een zeer rijke fan tasie,, omdat zij in hun verbeelding dingen horen, die een ander in het geheel nog niet gedacht heeft. De spil heeft in het vuur van het spel, toen een Sleeuwijk-speler ge blesseerd werd, geroepen „Laat maar liggen, doorspelen". Dat was niet sportief, maar toen bleek dat de Sleeuwijk-speler inderdaad ernstig ge blesseerd was, heeft hij aan een Sleeu wijk-speler zijn excuus aangeboden. Toch is deze uitdrukking niet zo sterk, als die welke Sleeuwijk in haar verslag bezigid. Nog erger maakt ze het in haar verslag, als ze zegt!, dat enkele anderen nog sterkere uit drukkingen gebruikten. Niets is ech ter minder waar, integendeel de Al- tena-aanvoerder wees de spil op zijn onsportieve houding terwijl de bal ook door een Altena-speler over de zijlijn werd gespeeld- Vervolgens beledigde de Sleeuwijk- verslaggever nog de scheidsrechter, om het enige doelpunt als buitensp'el- goal te brandmerken. iM.i. ligjt hier een taak voor het be stuur van de v.v. „Sleeuwijk" om hun verslaggevers onder censuur te stellen, opdat zij gieen onverantwoor delijke beledigingen ter perse bren gén. Met dank voor de verleende plaats ruimte- De Spil van „Altena II". Boearan, 11 Mei 1949- Aan het hoofd der NIWIN, Koninginnelaan te Den Haag- L.S., Zeker tot grote vreugde van vele jongens op onze buitenposten, lazen wij in het „Lichtspoor" van d.d. 6 April j.l., dat de Niwin in de maan den Mei en Juni zal starten met de z.g. „Rimboekisten actie". Wij zitten hier sinds 3 maanden op een nieuwe buitenpost plm. 45 km van een stad en is het ons wegens te grote onveiligheid langs de weg nog niet mogelijk deze te bezoeken. Wegens de grote vermeerdering van buitenposten na de actie van 19 December j.l. was het onmogelijk ons te voorzien van voldoende ver- lichtings- en recreatiemaberiaal, zodat wre het hier moeten stellen met 2 stormlantaarns en 1 bal ons geschon ken door de Niwin. Het is dus overbodig, om er nog nadruk op te leggen, hoe welkom deze kisten bij onze jongens op de buitenposten zullen zijn. Rest het ons nog de Nederlandse bevolking; op. te wekken om deze mooie actie gezamenlijk te doen sla gen en wensen u veel succes met deze schone zaak onder het motto „Iedere postsóldaat gist, naar wat er zit in de rimboekist". Achtend, Namens een post in het Bantarkawoengse. (w.g.) Serg. C. van Geelen gehouden op Dinsdag 7 juni, des nam. 7 uur. VoorzitterEdelachtb. Heer A. J. A. Oder'kerk. SecretarisWelEd- Heer A. A. Snijders. Afwezig,, de heer v. House wijk. De Voorzitter opent met het for- muliergfebed. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die worden vastgesteld- Ingekomen stukken De navolgende stukken zijn binnen gekomen Een brief van het uitvoerend comité voo r een gehou den bakkers dag te Werkendam, waarbij een financiële tegemoe tkoming; wordt gevraagd. ■Op voorstel van B. en W. wordt afwijzend beschikt. Van Ged. Stalen een 2-tal brieven betreffende de hezoldi ging van secre tarissen en ontvangers. Besloten wordt deze stukken, voor fcennisigeving aan te nemen. Van Ged- Statep een nota van aan- mefkinjgjen op de begroting 1949. De aanmerkingen zijn slechts van admi nistratieve aard, zodat ze ter afdoe- nipgj in handen van B. en W. wor den gesteld- Van het bestuur der Godshuizen te 's Hertogenbosch een verzoek om toe kenning van zakgeld aan de voor rekening der gemeente verpleegden in de inrichtingen dier nstellinjg. Dit verzoek wordt aangehouden, tot bekend is, of in dit zakgeld ook Pro vinciaal' subsidie wordt toegekend.' De heer Koekkoek informeert wel ke personen het hier betreft, moet de gemeente oo'k al zakgeld gaan ver strekken. De Voorzitter antwoordt, dat het krankzinnigen betreft. B. en W. Voel den er ook niet veel' voor en daarom hun informatie of ook de provincie hierin subsidie verleent, is dit blekend, dan kan de raad er nog over oor delen. Van het P.C. Brouwerfonds voor Noordbrabant een verzoek om subsi die. Dit verzoek wordt aangehouden tot de behandeling der béglroting 1950. De heer Koekkoek merkt op, dat dit fonds hem niet bekend is, ,wat behelst het? De Voorzitter deelt mede, dat het een culturele instelling is, die het vorig jaar pas haar werking is begon nen. B. en W. willen daarom meer gegevens afwachten alvorens met een voorstel te komen. Van de Stichting 19401945, Dis trict Nipordbrabant een verzoek ,om subsidie. Ook dit vetzoek wordt aan gehouden n'.l. tot de behandeling van de begroting19 5 o Verlenging publiekrechtelijke ver gunning Rijkswaterstaat. Per 1 Januari 1949 is vervallen een in 1939 door de Rijkswater staat aan de gemeente verleende pu bliekrechtelijke vergunning tot het hebben van enige gemeentewerken jn Rijkseigendom. Besloten wordt deze vergunning we derom voor 10 jaar te verlengen. Grondruiling oprit Wilhélminastr. Provinciale weg. Ten behoeve van het maken van bovengenoemde oprit is door de ge meente enige grond in gebruik ge nomen van de familie Vinglerhoets al hier. Overeengekomen is, dat de ei genaars voor deze grond in de plaats zullen krijgen een gelijke oppervlakte grond welke aan hun percelen aan sluit en welke voor de gémeente van geen verder belang is. Besloten wordt tot deze ruiling over te gaan. De heer Koekkoek vreest, dat de wijziging van de situatie aldaar voor de mensen' er niet gemakkelijker op zai worden. De Voorzitter antwoordt, dat net in de bedoeling ligt voor de betrok kenen aldaar een behoorlijke oplos sing te verkrijgen. Financiering maatschappelijk werk ster. In de vergadering van 8 Sep te moer 1947 werd besloten ook. in deze ge meente de functie van maatschappe lijk werkster in het leven Ce roepen. Het mocht het gemeentebestuur ge lukken in haar salariëring een sub sidie van 100 pet. van het ,Rij!k te verkrijgen. Thans is evenwel van de stichting maatschappelijk werk ten plattelande bericht ontvangen, dat de ze subsidie met ingang van 1 Januari 1949 tot .50 pet. moet worden terug gebracht. Dit komt B. en W. alles zins redelijk voor. De diensten, die de maatschappelijk werkster aan de ge meente bewijst, nemen iminers steeds meer het karakter van gemeentelijke overheidsbemoeiing aan en vormen zodoende een ontlasting zowel van bet bestuurs- als het ambtelijke ap paraat. Het percentage van 50 pet. ge© ft deze verplaatsing! van taakuit oefening juist aan. Het college stelt mitsdien voor de >uit deze brief voor de gemeente financiële verplichting te aanvaarden. De heer Bax vraagt of de uitgiaaf, die slechts voor een deel der ge meente .wordt gedaan, wel verant woord is. De Voorzitter zegt, dat B. en .W. van mening zijn, dat zulks wel .het geval is. Reeds in verschillende ge meenten is een dergelijke instelling in het leven geroepen. De heer Bax is bevreesd, dat (er meer op de kap van de gemeente zal komem als rrien hiertoe, besluit. De heer Koekkoek is hiet meegeval len, dat de gemeente tot heden .100 pet. vergoed heeft gekregen en dat zij nu nog 50 pc. krijgt, maar toch ook de pensioenpremie en de sociale lasten komen voor rekening der ge meente. Die Voorzitter rneikt op', dat ook deze lasten bot nu toe voor preken ing vaft-de stichting zijn gekomen. De heer Koekkoek acht een sociale werkster voor de gemeente een over bodige luxe- Ook uit principiële over weging; is spr. tegen het voorstel. Het persoonlijk initiatief ©n zorg voor eigen gfezin gaat verloren, bovendien igaat de gemeente zich op het terrein begeven, dat tot de kefk behoort. Men moet de gizinnen op andere wij ze opvoeden. De Voorzitter gelooft, dat de heer Koekkoek te eenzijdig ziet. Men moet het zo zien dat er een armenwet is, die armen, niet-armiem, paupers en a-socialen kent. In meer gemeenten wordt het Burgerlijk Armbestuur Ver vangen door sociale zaken of een dergelijke stichting^ die men kan noe men zoals men wil. Daarom' is er ook ©en sociale Verzorgister in het le ven geroepen. Spr. wijst op gevallen in de gemeenten, waar deze in wo ningen aanmerkelijke verbeteringen heeft doorgevoerd- Hij begrijpt de principiële bezwaren die ér in ge meenten met een gemengde bevol king nu eenmaal zijn. Het is echter nu in deze 'gemeente zo, dat de so ciale verzorgster een katholiek moet zijn. De heer Koekkoek zégt, dat hij katholiek niet heeft genoemd- Mej. Wouters blijft buiten beschouwing, doch spr. is nu eenmaal de overtui ging toegedaan, dat de geestelijke verzorging niet bij de gemeente, doch bij de .keiken behoort. D© Voorzitter merkt op, dat zij dit ook niet doet. De heer Koekkoek acht het alles zins begrijpelijk, dat in het Zuidelijk deel van Noordbrabant zo'n verzorg ster R.K. moet zijn, doch hij meent ook, dat het hier geen religjieuse behoort te zijn. De Voorzitter zegt dat Mej. Wouters dit ook niet is. De gemeente behoort naar zijn mening, deze taak wel op zich te nemen. Men kan het betreu ren, maar er zijn nu eenmaal ge zinnen, waar de kerk niets kan be reiken, er zijn ook niet-kerk el ij ken en deze mag men toch ook piet aan hun lot overlaten. De gemeente heeft in dit opzicht zeer zeker, een taak te vervullen, een taak, hij is daarvan ten stelligste overtuigd,die zich in de toekomst steeds verder zal moeten uitbreiden. Een gemeen tebestuur heeft ook nog andere za ken te behartigen dan het aanleg gen van een straat of van veen pleintje. De heer Koekkoek blijft van mee ning, dat als men handelde volgens de redenering van de Burgemeester, vervlakking ontstaat, xje gezinszorg is in de allereerste plaats Zorg jder ouders en daarnaast die van de kerk. De Voorzitter meent, dat men de taak van de maatschappelijke werk ster niet moet zien in de geest der kerkelijke belangen, want die taak heeft zij niet. De lieer v. d. Zouwen merkt pp, dat Me Voorzitter de maatschappelij ke werkster verschillende zaken gaat opdragen, die toch feitelijk op het terrein behoren van andere instel lingen en waarvoor Me gemeente f T100 zal moeten gaan betalen. Is voor een gemeente van, 4000 zielen zo'n ambtenaar nu werkelijk nodig. De Voorzitter is vast overtuigd, dat als men de werkster nu loslaat, dat dan zeker de tijd zal (aanbre ken dat men van dat besluit $pijt zal gevóelen, men heeft ook de „zorg \joor niet-kerkelij ken. De heer Bax zegt, dat er wel jgfe- zinnen zijn, waar ook de maatschappe lijke werkster niets kan bereiken, De Voorzitter geelt zulks toe, doch ook de kerkelijke instellingen berei ken daar niets. Dank zij de activiteit van het gemeente bestuur heeft men een verzorgister gekregen, die tot he den de gemeente niets heeft gekost. Als de raad nu volgens het voorstel van B. en W. besluit, dan wil dit. niet zeggen dat de gemeente 50 pet. te betalen zal krijgen. B.. en W. zullen trachten de uitgiaaf zö' laag! mogelijk te houden. De heer Koekkoek zegt, dat alles wat de Voorzitter zegt prachtig klopt, 'maar Lj;ij hem in de omigevin'g! heeft hij ook wel gevallen gezien, waar de verzorgster ook niets kan bereiken. Dap is er ook nog de kwestie, dat zoals de heer v. d. Zouwen al heeft gezegd, 40 pet. van de bevolking van de verzorgster geen gebruik wenst te maken, oók de Biesbosch niet en toch gaat men 50 pet. in het salaris bijdragen. De Voorzitter zegt, dat het salaris inclusief alle lasten f 2246 bedraagt. De heer 'Koekkoek blijft er bij, dat hij zich met het voorstel van B. en W. niet kan verenigen en hij stelt dan ook voor het te verwerpen. De Voorzitter zou trachten f? hou den wat men eenmaal heeft, het is slechts een tijdelijke aanstelling. Als men hier zegt, dait men de verzorg ster niet langer in dienst houdt, dan zullen er heus direct andere gemeen ten zijn die ze gig en, wij graag. De gemeente die haar tijd begrijpt heeft reeds een verzorgster. De heer Koekkoek wil nog even opmerken, dat als het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, dit college er dan ook op let, dat er een gediplomeerde verzorgster wordt ge nomen. De Voorzitter zegt, dat de raad dit zelf in handen heeft, die benoemd zelf. f De heer v. d. Zouwen wil nog even opmerken, dat b(ij de discussie die is gevoerd, geen ogenblik sprake is geweest ovèr de persoon van mej. Wouters. De Voorzitter zegt, dit volkomen te hebben begrepen. Het voorstel van B. en W. wordt hierop in stemming gebracht en aan genomen met 6 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heren Bax, Snoek, Koekkoek en v. d. Zouwen. Machtiging B. en W. tot het (aan gaan van kasgeld leningen. Ingevolge raadsbesluit van 27 Jan. 1949 zijn B. en W. gemachtigd ïkas- geldleningen aan te gaan, tot 'n max. bedrag van f500,000. Aangezien mo menteel tot zeer hoge bedragen ka pitaalsuitgaven gedaan moeten wor den, waartoe de raad reeds eerder besloten heeft én ook belangrijke voorschotten ten behoeve van het Rijk gedaan moeten worden, blijkt Reeds enige weken worden in het Land van Heusden en Altena cursis ten gewonen voor Let diploma vak bekwaamheid chauffeur. Over belangstelling voor de cursus Autopost mogen we zeker niet kla gen. Reeds meer dan 80 chauffeurs tekenden in voor deze be Langrijke cur sus. Een woord van dank is dan ook zeker op zijn plaats aan hen die reeds deelnemen, voor het vertrouwen dat zij stelden in de cursus Autopost en hun vertegenwoordigers. ALLerwe- ge ondervonden zij de meest prettige medewerking- En toch zijn we niet voldaan. Er zijn teveel twijfelaars, die nog niet inzien dat hun eigen belang op het spel kan staan. We kunnen echter niet door blijven gaan en moe ten, hoezeer het ons oók spijt, bepa len, dat op de eerste mondelinge les, die Vrijdag 10 Juni om half acht in café Duisterwinkel te Wijk wordt ge houden ,dit tevens de laatste gele genheid moet zijn om in te tekenen op de lopende cursus. We moeten hier wel de nadruk op leglg|en, omdat de nieuwe cursisten te veel zouden achterkomen op de andere, als wji geen termijn van sluiten stellden. Grijpt dus deze laatste kans en komt Vrijdag in giro te getale luis teren zonder enige verplichting'. Neemt uw vrienden en kennissen ge rust mee, toegapgl is gratis en u wordt er zéker wijzer van. dit bedrag onvoldoende te zijn. B. en W. stellen daarom voor liet jnax. crediet met "f 100,000 te verhogen en te stellen pp f 600,000. De heer V. d. Zouwen vraagt «een inlichting, die de Voorzitter ver strekt, waarop het voorstel met al gemene stemmen woédt aangeno men. Wijziging Verordening op 'de hef fing van gelden voor het verstrek ken van inlichtingen uit het Ibevol- kings- en verblijfsregister der ge meente. In de raadsvergadering van 23 Dec. 1948 is vastgesteld een véror dening op de heffing van gelden uit het bevolkings- en verblijf regis ter dei' gemeente, welke verorde ning is goedgekeurd bij Kon. Besl. van 11 Maart ,1949. Bij brief van 18 Mei 1949 hebben ,Ged. St. op ^er- zoek van de fninister van Binnen landse Zaken enkele punten aange geven, waarmede de feeds vastge stelde verordening alsnog in over eenstemming ware te brengen. B. en Wi. stellen voor daartoe te besluiten waarmede de raad accoord gaat. Aanbieding gem.-rekening 1947. De heren v. Etten, Koekkoek en v. Dort mond worden aangewezen deze rekening te onderzoeken. O ver name W e der o p b ouw we r k - z aamlieden. Bij brief van 23 Maart 4949, deelt de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting mede, dat hij be reid is een aantal met name ge noemde Weder op bouw -werkza am he- den, welke tot heden door het Streekbureau voor de Wederopbouw te Almkerk, als rijksbureau werden verricht, aan de gemeente over te dragen. Het betreft voornamelijk technische aangelegenheden, waar van de uitvoering komt te berusten bij de Centraal Technische Dienst als gemeentelijk bureau. Als vergoeding van de aanwijsba re. kosten welke "hierdoor ontstaan, zullen normen worden vastgesteld. In afwachting van het tot stand- komen dezer normen zal aan de gezamenlijke gmeenlen aangesloten bij de C.T.D. te Almkerk een be drag van f 2550,per maand wor den toegekend. Het is te voorzien, dat met cFit bedrag volstaan kan. worden. Met de voorgestelde rege- geling gaat gepaard meerdere zeg genschap der gemeente in de we deropbouwwerkzaamheden. B. en W. stellen daarom voor, het voet spoor van de andere gemeenten in het Land van Heusden en Altena te volgen en het voorstel van (de Minister te aanvaarden. (Wordt vervolgd) hulpmiddel ter bestrijding van alle huideuvels is Purol- Hoort in huis! in. Winden waaien om d per deel f 6.50 Deze prachtige Trilogie is uit voorraad leverbaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2