NIEUWSBLAD Raadsvergadering Nederhemert Maas en Waal TWEEDE BLAD Plaatselijk Nieuws SANAPIRIN Alleen als U zeker weet voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard ALMKERK. Dezer dagen vertrok de familie A. de Bok naar Canada, dit is thans het vierde gezin dat uit deze gemeen te zich in Canada gaat vestigen. Wij wensen hen een behouden over tocht. Pp de Vrijdag 3 Juni alhier houden voor jaars paar denmarkt, wer den 26 stuks aangt^yderd. De handel was levendig, voqr igloede soorten wer den hoge, prijzen besteed. Door het Hoofd-Stembureau al hier zjjn bij! lotinig de navolgende nummers aan de candidatenlijsten toegewezen: No. 1 A.R. lijst Nieu- wendijk. 2. Chr. Hist. 3. Gem. Be lang (lijst A. B. Snoek). 4. A JR. Uitwijk en Waardhuizen. 5. A.R. Almkerk. 6. Partij van de Arbeid. De verkiezing zal plaats hebben op Woensdag 22 Juni. CAPELLE. Behalve de tweejarige da|g|cur- sus voor meisjes, welke de zes klas sen ener lagere school hebben, door lopen, zull en aan de Land bou whu i s - houdschool te dezer plaatse met in gang! van 1 Sept. a.s. worden ge opend een éénjarige dajgjcursus voor meisjes van 15 jaar en ouder, kook cursus voor beginners, vervollglkook- cursus JJijne keuken), naaicursus en vervolgrnaaicursüis De consulent der Ned. Herv. gemeente aan 1de Loonsedijk, Ds. J. W. de Bruijn uit Sprang, die voor het beroep naar de Ned. Herv. ge meente te Vinkeveen bedank tie, ont ving inmiddels weer een beroep naar de Ned. Herv. gemenete te Ridder kerk. In de plaats van de heer L. Poldervaart, die als zodanig bedankt heeft, is tot vice-voorzitter van de muziekvereniginjg; „Kuinst na Arbeid" benoemd, de heer W. iMj. de Bas, die deze benoeming heeft aang|einamen. Voor het op initiatief van de Oranjevereniging „Wilhelmina" te or ganiseren uitstapje voor de ouden van dagen van 70 jaar en ouder, bestaat een dusdanige belangstelling, dat doorgang van dit plezierreisje ver zekerd is. De bedoeling is Dinsdag 21 Juni a.s. een autotocht door de mooi ste gedeelten onzer provincie te ma ken. Tijdens de pnedikants vacature bij 'de Ned. Herv. gemeente te dezér plaatse zal het consulentschap worden waargenomen door Dis. J. W. de Bru'ijn uit Sprang- De uitslagen van de door de postduivenvereniging „Die Luchtvaart" georganiseerde wedvluchten vanaf Quievrain en Corbeil luidden als volgt Quievrain: J. van Doornik 1, 4, 6, 9B. Pols 2 C. Broeks 3 J. van Dr ongelen 5, 14J. van O asterhout 7; J. Nieuwenhuizen 8, 10; H. Ver- DONDERDAG 9 JUNI 1949 een welkomstwoord toe aan Dr. Max No. 6675 Pkiwe, welke, ondanks het hem over komen autoongeval toch is overgeko men en deze séance niet heeft afge schreven. Spr. hoopt dat het een pret tige. en leerzame avond zal zijn. Dr. Euwe dankt de heer Fuijk- schot voor zijn woorden. Spr. vindt het prettig na een buitenlandse tour nee weer met eigen mensen te kun nen schaken. En dan vooral in de Betuwe. Spr. speelt graag in kleine plaatsen, niet omdat daar de tegen stand geringer is, maar dit bevordert de propaganda. Hij wenst alle spe lers veel succes. duijn 11 Gebr. van Omzenoort 2 H. van Campen 13 eti E. Haverhals 15- Corbeil: lM. van Peer 1, 4; P. Nieuwenhuizen 2J. van Raamsdonk 3, 24; H. van Campen 5, 12, 15, 18; St. van Peer 6, 9J. de iMjeter 7, 14; C. Broeks 8Adr. Spierings 10; J. van Oosterhout 11, 22; Adr. Blom 13, 17, 21 B. Pols 16; Adr. Klootwijk 19; W. Versteeg 20 en Gebr. van Dam 23. Dezer dagen is de familie H. J. Kerstens-van Beek, wier familie geruime tijd gleleden reieds naar Ca nada emigreerde, scheep gegaan met bestemming Ontario. NIEUWENDIJK. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer iM. Ottevanger, is benoemd tot hoofd der Prins Willemschool te Dordrecht. NEDERHEiMERT. Morgen, Vrijdagavond, hoopt Ds. du iMarchie van Voorthuizen juit Sliedrecht, bij de heer D. Oomen al hier in de Dienst des Woords voor te eaan. ZUILICHEM. Vrijdagavond .1. speelde onze landskampioen schaken Dr. Max Eu we, in de Bijz. Lagere school alhier een simultaan-séanoe tegen 30 bor den. Wegens afwezigheid van de Voor zitter der Z.S.V., heette de beer G. Fuijkschot allen hartelijk welkom, vooral de spelers uit de omli g|gepd£, gemeenten, welke zich direct bereid verklaarden aan deze séance, deel te nemen, doch inzonderheid riep hij Pijnverdrijver bij uitnemendheid dat er uit Nederhemert veel gebruik van de school zal worden gemaakt. De Voorzitter meent, dat men deze kwestie meer in het algemeen moet De navolgende spelers namen aan de séance deel: (Het cijfer achter de namen der spelers duidt de eind- starid aan) Zuilichem: J. D. Fuijkschot o, L. v. Maaren Gzn. o, Ja v. Dalen 1/2, M. Murraij o, L. v. Maaren Szn. o, BrakelH. Klop o, W. Klop o, J. v. Tongelo o, A. v. Heusden o, G. v. Baaien o. Haaften: D. v. Zijtveld i. Waardenburg: iMevr. v. Aalst o. Haaften: A. B. v. Reekum V2, A. v. Willigen o, L. A, Wijgmnas o. MaasarielJ. v. d. Zalm o, G. Wanrooij o, G. de Jong o, A. Lo- tens o, J- J. F. d'Ambrupe o. Rossum: C. H. v. Mjaanen o, C. de. Leeuw o, A. v. Mjeurs o, L. Hen driks o, M. Maat o. Zuilichem: G. Fuijkschot o, E. v. Dalen Jzn. o, Jac. Fuijkschot o, M. v. Genderen o, W. J. M. Fuijkschot o. Alzo igewonnen door Euwe 27 par tijen, verloren 1 en remise 2. Het was een prettige avond en tevens leerzaam. Dr. Euwe verklaarde,, dat verschillende partijen goed waren gespeeld. Hij sprak de wens uit, dat het niet de eerste en laatste keer zou zijn, 'dat hij in Zuilichem oen simul taan-séance speelde. op Woensdag 1 ]uni, des nam. 3 uur. VoorzitterEdelAchtb. Heer C. v. Ommeren. Afwezig de heren Oomen en de Gaaij, als de Voorzitter de verga dering met het formuliergebed opent. De vergaderingwordt begonnen met de beëdiging van het raadslid M. Verheij Chr.zn. Deze legt in han den van de Voorzitter de vereiste ■eden af. Vervolgens wenst de Voor zittel' de heer Verheij geluk met zijn benoeming en spreekt de hoop uit, dat in goede harmonie met hetniieuw beëdigde raadslid zal mogen worden samengewerkt in het belang der ge meente. Die heer Verheij dankt voor de woorden en hoopt, dat hij het in hem gestelde vertrouwen niet zal be schamen. Hierna worden de notulen der vo rige vergadering gelezen en vastge steld. De heer de Gaaij is tijdens deze le zing ter vergadering gekomen. Ingekomen stukken Schrijven van het bestuur der Chr. Landhouw-Wintërschool te Gorin- chem met verzoek om subsidie miet bijlage, waarin de werkzaamheden staan vermeld over het afgelopen schooljaar. De heer Oomen is inmiddels ter vergadering gekomen. Tevens een bij lage waarin een overzicht wordt ge geven over het financiële verloop. De Voorzitter deelt mede, dat het zelfde verzoek vorig jaar ook is in gekomen, doch toen door de raad weid besloten geen subsidie te ver lenen en eerst af te zien of de school levensvatbaarheid bezat. Het is nu gebleken, dat zulks thans wel het ge- vqiTs en daarom adviseren B. en W. om over het jaar 1949 een subsidie van f50 te verlenen plus f25 voor iedere leerling die uit de gemeente de school bezoekt. De heer de Gaaij vraagt hoeveel leerlingen uit de' gemeente de school bezoeken. De Voorzitter meent, dat er dit jaar geen leerlingen uit Nederhemert naar de school gaan, vorig jaa-r was dit er één. ue heer v. 'Kooten gelooft niet, zien. De heer v. "Kooten zegt, dat men toch allereerst op het gemeentebelang moet letten. Wethouder Oomen meent dat het ook een gemeentebelang! is als de gelegenheid vpor het volgen van dit onderwijs wordt gegeven. Wethouder v. d. Werken is net daarmede eens. Voor landbouwers acht hij dit van groot belang.. Met op een na algemene stemmen wordt hierop het voorstel van B. en W. aangenomen. De heer v. Kooten stemde tegen. De .Voorzitter merkt op, dat in het adres ook nog een subsidie voor het jaar 1948 wordt verzocht en wel feen bedrag van f75.Dit verzoek wordt in omvraag gebracht en met alge mene stemmen verworpen. Ingekomen is nog het verzoek van de Commissie "Steun Wettig Gezag" om een secretaris voor de plaatselijke afdeling aan te wijzen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. hadden gedacht hiervoor de heer v. Kooten aan te wijzen. De heer v. Kooten voelt er niet voor en acht wethouder v. d. Wer ken hiervoor de geschiktste persoon. De heer v. d. Werken vprklaart zich bereid deze taak op zich te nemen. Uitbreidingsplan. De Voorzitter deelt mede, dat reeds vroeger voor het opmaken van dit uitbreidingsplan een begroting is in gekomen van het architectenbureau. Brakel en Kuindersma. De kosten werden toen te hoog gevonden en daarom was de heer v. Reekum ge vraagd of hij niet iemand wist voor het opmaken van een ander plan. De ze heeft een architect bereid gevon den. Deze geeft als kosten f 1 500.— totaal, aanmerkelijk lager dus dan de eerste aanbieding, die f3700.was. Spr. acht het in het belang van de gemeente, dat zo spoedig mogelijk het uitbreidingsplan wordt giereed ge maakt. De heer Verheij Ch.zn. vrlaagt, hoe lang het zal duren eer het gereed is. De Voorzitter kan zulks niet zeg gen, doch hij verwacht dat het wel een jaar zal aanlopen. Met algemene steimimien wordt be sloten op de aanbieding in te gaan. Benoeming lid commissie van ad vies Woonruimtewet 1947, wegens het overlijden van de heer Wolfers. Aangewezen wordt het nieuwe raadslid, de heer M. Verheij Chr.zn., die zich bereid verklaart de benoe ming te willen aanvaarden. Presentiegeld leden stembureau. De Voorzitten zegt, dat de heer v. d. Weiken enige tijd geleden beeft voorgesteld, leden van het stembureau presentiegeld toe te kennen. De heer M. Verheij vraagt boe of het vroeger was. De Voorzitter antwoordt, dat het toen nooit is gegeven- De heer v. d. Werken merkt op, dat het onbillijk is, dat zij1 die een hele dag moeten verletten, dit verlet niet vergoed krijgen. De Voorzitter gelooft wel, dat er meerdere plaatsen zijn waar presen tiegeld wordt gegeven. De heer de Gaaij stelt voor de le den een presentiegeld van f6.en de plaatsvervangende leden' een van f 3.toe te kennen, met welk voor- dat u nooit een ongeluk kan over komen op een grote verkeersweg; dat u nooit het slachtoffer zult zijn van een overstroming dat u nooit in de buurt zult zijn als er. een ontploffing gjebeurt dat u nooit zó ziek zult worden, dat u een bloedtransfusie nodig heeft; dan kunt u zeggen, dat u het Rode Kruis niet nodig heeft. Maar dan zoudt u het Nederland- sche Roode Kruis toch altijd nog kupnen helpen om hulp te bieden( aan anderen, die deze dingen niet zo zeker weten als u en die missschien wel geholpen moeten worden als ze in nood zijn. stel de raad accoord ga^t. Wijziging, begroting dienst 1948 Op voorstel van B. en W. wordt besloten de begroting. 1948 in ont vangst en uitgaaf voor de gewone dienst te wijzigen met een bedrag van f 3080.en de kapitaaldienst met het bedrag van f 106.625.11, in verband v.n.l. met de bouw der nieu we woningen. Rondvraag. De heer ,M. Verheij vraagt hoe of _het zit met de stroomlevering bij hem in de buurt. Komen de be woners daar nog in aanmerking voor electrisch licht? De Voorzitter zegt, dat er bericht is ontvangen, dat dit te zijner tijd in orde zal komen. Het stuitte toen af op de materiaalpositie. De heer M. Verheij gelooft niet, dat dit argument opgaat. In Aalst zijn woningen aangesloten, waarvoor 120 meter leiding nodig is, hier gaat het slechts om 80 meter. De he,er v. Kooten vraagt, wat men er aan kan doen als men beweert dat materiaalgebrek uitbreiding on mogelijk maakt. De heer ,M. Verheij vraagt of op een dergelijk besluit gleen beroep mo gelijk is, Arnhem is toch niet de hoogste instantie. Wethouder v. d. Werken wijst op de Meidijk, alle bewoners hadden daar getékend op een adres voor verkrijging van electrisch licht. In Arnhem kregen zij evenwel nul op het request. De heer M. Verheij noemt een ge val, waarbij iemand zelf naar Den Haag is gjegaan en dat daarna het licht werd aangelegd. De Voorzitter belooft over dezq 'kwestie nog eens te zullen correspon deren. De heer :M. Verheij zegt, dat op de Kade een bord is geplaatst over storten van huisvuil. De gehele kade wordt daarvoor in beslag .genomen. De Voorzitter merkt op, dat het terrein daar is aangewezen om de sloot te dempen. De heer v. Kooten acht het wel wenselijk om iemand aan te wijzen, die de rommel ook in de sloot werkt. De Voorzitter acht dit ook het beste- Wethouder v. d. Werken zegt, dat een paar jaar geleden ruiten werden gevorderd van de tuinders om hen, die tengevolge van het oorlogsgeweld zonder glas in hun ramen zaten, te helpen. Hij vond het toen al erg onbillijk, dat dit gebeurde in ge teisterd gebied en niet in plaatsen als b.v. Brakel, die niet van dit geweld Ons Feuilleton „Waar tezamen vloeien..." Een paar dagen geleden nog klonk van de kant van de sluis een gewel dige ontploffing!, het bleek, dat de weg de enige verbinding met het Noorden was opgeblazen. Een groot gat was in de weg geslagen, mi gat van orijgeveer 4 M. diep en wel 20 M. in middellijn. De bevol king bracht in allerijl een noodweg aan om niet geheel geisoleerd te zijn, als de geruchten bewaarheid worden. De toestand is hoogst precair. Geen paard of wagen is meer veilig voor dit leger in paniekstemming, en mei grote zorg ziet de bevolking de toe komst tegemoet. De oorlog foopt op zijn einde, dat is waar, maar voor de bevrijdingsdag daar is, kan er nog veel onherstelbaars gebeuren, ook daar is een dieder van doordrongen. Bij Jaap op het gemeentehuis staat het niet stil van officieren, die paar den en wagens willen vorderen voor hun terugtrekkende troep. En ook Jaap's zenuwen zijn tot het uiterste gespannen om telkens weer opnieuw een weg te vinden, om deze officie ervan te overtuigen, dat de bevolking reeds totaal leeg geplunderd werd door hun voorgangers. Bij de één gebruikt Jaap een grapje, bij de an- der een list, maar altijd heel veel woorden om dit „neen" te verzachten en te bedekken om de aanvrager niet al te kwaad de deur uit te krijgen, want ook van deze over spannen mensen is van alles te ver wachten. En dat mag niet geriskeerd worden. Topspanning overal en bij iedereen. Eén officier blijkt fanatieker te zijn, dan de anderen, hij is niet te over tuigen, dat er hier niets meer voor hem te halen is en hij schreeuwt Jaap, rood van kwaadheid toe„Over 10 dagen moet ik 30 paarden en wagens hebben. Er staan paarden genoeg', verstopt bij de boeren in ie schuren, anders zullen we samen eens gaan zoeken. En ik eis, dat u van tevoren een oefening houdt". Het flitst door Jaap's hoofd, dat 10 dagen nog een lange tijd is, daar in kan veel gebeuren, dus... gielijk ge ven en hij belooft deze fanatieke man zijn paarden en wagons en zijn oe fening, als hij niu de deur maar goedschiks uitgaat. En er komt een dag, dat er pp het gemeentehuis vorderingten liggen voor zegge 140 paarden en wagens, maar over al deze vorderingen maakt Jaap zich niet zo ongerust, als juist over die ene van de fanatieke tui- tenant Bonte. Er moet hoog spel gespeeld worden, als dit heer einde lijk komt opdagen om het begeerde in beslag te kunnen nemen en Jaap ziet maar één weg, en dat de ver schillende eisers tegen elkaar uitspe len 1 De bewuste officier wordt rood als een kalkoense haan, als hij hoort Vertellen, dat de oefening weliswaar schitterend gelukt is, maar... dat de 30 paarden en wagens toch niet ge leverd kunnen worden, omdat een zekere luitenant Miobach hem enkele dagen vóór was en alles reeds in beslag gehomen heeft. En terwijl hij woedend schreeuwt „U hoort nog van mij'V, looptt hij driftig naar de deur, deze met een smak achter zich dichttrekkend. Het gehele personeel van het gemeente huis 'kijkt elkaar eens vragend aan, en men wacht maar weer gelaten af, of deze uitbarsting zonder ern stige gevolgen zal blijven. Men is nooit zeker, hoe zo iets afloopt. En bij al deze ondragelijke span ningen komt dan' de volgende mor gen een nieuw onheilsbericht. In het naburige dorp is een kor poraal, in opdracht van zijn chef, aan het vorderen geslagen. Om twee uur moet hij met 6 paarden en wa gens te togzijn, hoe hij dat doet, is zijn zaak. Als Jaap tezamen met de Orts-Kommandant Kranzlin in het dorp aankomen, loopt de korporaal met enige soldaten verwilderd rond, het pistool in de hand. Zes burgeLs staan tegen de muur opgesteld en één man ligt roerloos op de grond, waarschijnlijk doodgeschoten. De korporaal pakt de fiets van Jaap af en als deze zich direct ver zet, komt de Orts-Kommandant hem te hulp en zegt, kort: „Loslaten Ky, als je die fiets no dig hebt, kom je maar eens terug. Wat is er met die man gebeurd," wil de officier verder weten, duiden de op dë stille figuur op de grand. „Die man wilde niet blij ven staan, toen ik hem riep, hij saboteerde, daarom heb ik hem doodgeschoten. Van Luitenant SchlichtLng heb ik be vel 6 paarden en wagens mee te brengen, als binnen 2 uur 'dat mate riaal niet binnen Is, schiet ik deze 6 mannen ook nog dood. Bevel' is bevel 1 „Er is voor ons hier niets te doen", hoqrt Jaap de Orts-Kommandant zeg gen. Machteloos kijkt Jaap om zich heen, als kan hij ergens hulp vandaan halen. Eerst een doikter halen, vliegt het door zijn hoofd, en als hij met de Orts-Kommandant terug wil fiet sen, komt huilend een meisje op hen af, dat vertelt,, dat ze met de soldaten mee moet naar de hoofd frontlinie om eten voor de officieren te koken. Jaap doorziet de bedoeling en wendt zich tot de Orts-Kommandant met de woorden: „Dat mag u niet toelaten. U bent hier mede verantwoordelijk voor. Hier moet u helpen!" Kranzlin bekijkt Jaap met een on verwachte blik en zegt langzaam „Dat Belgische meisje is een knap kind. Levert u twee andere muisjes, dan kan dit meisje hier blijven". Machteloos om te helpen en wit van drift fietst Jaap terug om te trach ten de dokter mee be krijgen. Maar als deze hoort, wat er allemaal ge- oeurd is, denkt hij er niet over ork meete gaan. „Voor mij js daar toch niets meer te doen" en daarmee is de zaak voor de, dokter afgelopen. Teneinde raad gaat Jaap naar huis, zijn volkomen onmacht drukt als een beklemming op hem en radeloos loo-pt hij in zijn kamer te ijsberen. I11 deze toestand vindt Henk hem. Even kijk/ Jaap op om te zien wie de bezoe ker is, dan gaat hij weer door met de kamer op en neer té stappen en zegt: „Henk, waar kan ik hulp halen om dergelijke gruweldaden te vorkomen? Wat een ellende staat ons nog te wachten, als de troepen inderdaad van de voorste linie naar hier komen af zakken om terug te trekken 1 Dan zijn dergelijke moordpraktijken aan de orde van de dag. Henk, wat kan ik doen?" „Ja", zegt deze, „wat verwachten we eigenlijk? Wat kan het deze sol daten schelen of ze een mens meer of minder de dood injagen? Vijf ja ren lang hebben ze naar hartelust mo gen moorden, ze worden er zelfs voor gedecoreerd en dit ereteken wordt met fierheid gedragen. Dan is hij immers een held! En wat zit er zoJn held mee in, of hij in een vreemd land ook eens een burger doodt. Hoeveel van zij kameraden heeft hij zien sneuvelen? Denk alleen even aan die slachting, toen de Duit sers het laatste bruggehoofd over de Maas moesten prijsgeven. Duizenden granaten van allerlei kaliber zijn op hen afgevuurd. Hoe kunnen wij van die epkele overlevende verwachten, dat hij nog respect heeft voor een men senleven? I (Wordt vervolgd). behorende bij het Hoofdpijn - Kiespijn - Zenuwpijn Buisje 40-75 ct. 13.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5