FOTO'S: VISSER ZN. - WERKENDAM 95 F Burgerlijken Stand Oplossing van het Pinksterraadsel. DE RUIJTER's Boekhandel ALLE HERSTELLINGEN TEN BRINK'S C. VAN WIJK PH.zn. Sii de Strandjutter Cadeau?? Michaël's Ijzerhandel, Aalburg het aangewezen adres UURWERKEN I NIEUWE ZAKATLAS H De LANDBOUWER COUWENBERG, Heusden GOUDEN- en ZILVEREN WERKEN Electrische WEIDE AFRASTERING Technisch Bureau I I bu Hr. Ms. onderzeeboot „0-24 „N I jd mei gezien, dat de eigenaars van het gevorderde glas door het rijk wor den schadeloos gesteld. Hij acht het billijk om, indien zulks mogelijk is, dit ook hier zien gedaan te krijgen. De Voorzitter belooft hierover in lichtingen te zuilen inwinnen en dan daarna een oproeping te plaatsen voor hen, die door deze vordering scha de hebben geleden. Wethouder v. d. Werken dringt er op aan bij de nieuwe woningen tvat grint te doen storten, het is nu achter de woningen een modderpoel. De Voorzitter belooft als de grint te krijgen is, hiervoor te zullen doen zorg dragen. Wethouder v. d. Werken vraagt of er omtrent de pompgeschiedenis nog niets bekend is. De Voorzitter antwoordt, dat hij de kwestie met het architectenbureau Brakel en Kuindersma heeft bespro ken, hij heeft hierover evenwel nog niets naders vernomen. Hij zal nog- eens informeren. De heer v. Kooten wijst op de. gevaarlijke bocht bij de speeltuin, waar nog. kort geleden een aanrijding plaats vond. Spr. zou er een bord willen doen plaatsen. De, Voorzitter zegt, dat bij „de Hoef" nog een bord staat dat /geen dienst doet, dit zou daar geplaatst kunnen worden. De heer v. Kooten is van mening, dat als de heesters daar wat werden gesnoeid men ook een beter uitzicht zou verkrijgen. De Voorzitter belooft zich met de- exploitant van de speeltuin in ver binding te zullen stellen, deze zal vermoedelijk wel geen bezwaar heb ben, de heesters wat te doen op- snoeien. De heer v. Kooten merkt op, /dat het uitbreidingsplan vermoedelijk slechts voor de Noordzijde geldt, maar men mag toch wel eens onder het oog zien, dat Nederhemert uit twee delen bestaat. De Voorzitter zal dit de ontwerper van het uitbreidingsplan onder het oog brengen en ook wijzen op de buurtschap Rietschoot. De vergadering; wordt hierop ge sloten. Horizontaal: i. Vrolijk. 5. Proper ste- 12. Lest. 15. E.v. 16. Nul, 17, Pmkste'rfeest. 20. Are. 22. Teder. 23. Ski. 24. Voor. 26. Ledenlijst. 28. Es. 30. Rap. 32. Pa. 33. T.T. 34, Al, 35. Ontschepen. 39. Vlo. 40. loei. 41. K.G. 42. A.D. 43. Onze. 45, N,N,O, 47, Edeh. 48. Cre. 49. Le. 50. La. 52, Herse. 54. Elfen. 55. Lezers. 56. "Rot. Verkrijgbaar bij K. HAVELAAR Woudrichem De Nieuwe betrouwbare kaarten Het Rijk vergoed aan kleine bedrijven f 50. in de kosten. Aanleg vakkundig en billijk. 91 EET HEN (N.-Br.) Telefoon 12. 57. E.k. 58. ND. 59. Om. 60. Re. 62. Eend. 65. An. 66. Al. 67. Bes. 6j9- Re. 70. Bos. 72. Stearine. 73. Maanden. 77. Berg. 78. GG. 79. Veel zon en. 83. Ge. 84. Geen. 85. Regen. 86. Noemer. Verticaal: 2. Rui. 3. Ijlst. 4. Ketel. 6. Ree. 7. Overleefde. 8. Ent. 9. Ru. 10. Slak. 11. Epe. 13. Sedert. 14. Tred. 18. Noor. 19. Fresco. 21. Riet. 23. Stang. 25. Ra. 27. Speknek. 29. Stedendwinger. 31. Pol. 34. Apollo. 36. Non. 37. Stoer. 38. Heester. 39. Velerlei. 42. Arena. 44. Neem. 46. N.H. 48. Of. 51. Are. 53. Roe. 57, Ed. 61. Rei. 63. Némen. 64. 'Ton. 66. At. 67. Broer. 68. Sn. 70. Bagno, 71. S.D. 74. Aren. 75. Egge. 76. Kug. 77. Bon. 80. Ee. 81. Lg. 82, Ze. De wens door ons uitgesproken luidt: „Vrolijk Pinksterfeest voor al onze lezers, veel zon en geen re gen", gevormd door de horizontale woorden: 1, 17, 24, 34, 43, 55, 79, 84 en 85. Het schip en de mannen (1) Als iemand, die zich thuis gevoelt op een zeegaand schip al vreemd staat te kijken bij de eerste afda ling van zijn leven in de wondere wereld van kleppen, kranen, hand- wielen en wijzerplaten, die het in wendige van een van Hr. Ms- 'On derzeeboten vormt, kan de lezer zich wellicht indenken, hoe het een op nautisch gebied volslagen leek te moede zal zijn, wien ditzelfde avon tuur overkomt. Hr. Ms- Onderzeeboot „O-24" is thans ongeveer 9 jaar oud. Dit bete kent, gezien het feit, dat de Ne derlanders op het gebied van scheeps bouw een bijzondere plaats innemen in de wereld, dat deze onderzeeboot in vergelijking met de in deze >or- log gebouwde schepen der overige geallieerden in alle opzichten .goed 'kan doorstaan. De enkele nieuwig heden, die later moesten worden aan gebracht betroffen radar, richtinstru- menten en een snuiver, waarvan die beide eerste wel, de laatste nog niet is gemonteerd'. Overigens is die snui ver een soort schoortsiteeij, waar door het mogèjijk is, onder water op de dieselmotoren te varen een Nederlandse vinding, die reeds vóór de oorlog bestond en alleen wat verbeterd is. D,e ontvangst aan boord is, wat verwarrend. Een onderzeeboot die over enkele uren zee zal kiezen voor „inschietp roeven" met torpedo's ligt gemèenlijk niet niets te doen in een haven. De bezaeker vindt ergens tus sen torpedo's, die aan boord wor de:^ gehesen en een aantal bedrijvige matrozen, die gedachtenisassociaties wekken aan een verstoord mieren nest, een luik en de podge bootsman C. de Wolf uit de Wester wijkstraat 2 te Velzen, die met al pf niet ge zouten zeemanstaal de torpedo's naar het inwendige van Hr. Ms. „Ö-24" doet verhuizen, nodigt hem met een „Laat u maar zakken, meneer'uit, daarin af te dalen. Bootsman De Wolf is overigens de enige overlevende van Hr. Ms. „O-i 6", die op 15 Dec. 1941 na. een geslaagde operatie in de Golf van Siam ten Oosten van Mala'kka op een mijn liep. i door Bram Baggerman Onze bezoeker gelaakt bij zijn af daling in het voorbatberijcomparti- ment van de onderzeeboot, zo ge noemd, omdat zich daar de voorste accübatterij voor het electrisch onder water varen bevindt. Men ziet hier van niet veel. Alles is netjes weggge. stuwd onder de vloer en het enige wat op aanwezigheid van accu's duidt, is een klein rond koperen luikje, waardoor een enkele maal per dag iemand een zuurweger steekt tier con trole. Voorlopig is het hier evenals aan dek een mierenhoop', nu ieder een met iets bezig is. Kijkt onze landrot vooruit, dan ontwaart hij een ronde opening, die hem wordt aan geduid als een „deur" iri een water dicht schot. Hierdoor kan men in de boegbuiskamer komen, maar die opening is zo groot, dat dit alleen maar mogelijk is door middel van een handeling, die het midden houdt tussen kruipen en duiken. De boeg buiskamer is thans het centrum van alle activiteit op het voorschip. Daar toch bevinden zich in het voorste compartiment dus van de onderzee boot ,de in de boeg gemjointeerde torpedolanceerbuizen. En daar wor den nu de torpedo's ingeladen. Als onze landrot voorts verneemt, dat in die boegbuiskamer alle leden van de bemanning benteden de rang van k or poraal wonen en de kok er zijn kof fieketel, fornuis en broodoven heeft, terwijl in het voorbatterijcomparti- ment de korporaals en onderofficie ren van Hr. Ms. „O-24" huizen, is het begrijpelijk, dat hem de haren te berge rijzen. Op het voorbatterij- oompartiinent volgt het achterbatterij- compartiment, tevens de iorigroom, de plaats waar de officieren leven. De deur tusssen voor- en achterbatte- rijcompartiment is de enige aan boord, waardoor men met een beetje opletten om hoofd en voeten niet te stoten, betrekkelijk rechtop kan gaan. Een grapjas onder de beman ning vertelde, dat die deur speciaal was aangebracht om het nogal om vangrijke lichaam van prof. Vening Meinesz door te laten. IJet verhaaltje is aardig, maar niet geheel juist. Deze /deur moet zo groot zijn om te verwisselen accu's door te laten- Die zijn vrij' hoog en mogen Dij transport niet worden gekanteld. Achter de longroom ligt de nut van de commandant, de enige, die over de luxe van een privé-woon- en werkruimte beschikt. Maar dan een hut, waarvoor de eerste de beste, vierde stuurman ter koopvaardij zijn neus optrekt. De bank die hier de enige -zitplaats vormt, is tegelijker tijd slaapkooi en alles is even Klein en compact. Als de commandant, lui tenant ter zee 2de klasse R. van Wely, die aan de wat ,te Rotterdam woont, Pleinweg 162C, er in staat, vraagt de toeschouwer zich in stom me verbazing af, hoe die zich daar moet aan- of uitkleden of er kan wer ken. Toch heeft de heier .Van Wely geen buitensporige lichaamsomvang. Integendeel, hij is tenger en slank, met donker haar en een verweerd gezicht vol plooien en rimpels. ,Noig jong maar met de kort aangebon den vriendelijkheid van een goede commandant. Wie hem spreekt, be grijpt, waarom de mannen hemgjraag mogen en hem vertrouwen. De hut van de commandant wordt gevolgd door de radiohut, waar al leen gewerkt wordt en niemand slaapt en dan volgt het centrale ze- numstelsel van iedere onderzeeboot de centrale- Min of meer te ver,ge lijken met een combinataie van stuur hut en manoeuvreerstand. Vaart men boven water, dan zijn als bij ieder schip, brug en machinekamer de yi- tale punten. Maar bij duiken wor den alle krachten samengetrokken lop de centrale. Van hieruit worden de electromotoren bediend. Eien hand vol mensen stort zich op jde over weldigende hoeveelheid daar aanwe zige kranen en 'kleppen, voor- en achterduikroeren komen in actie en een hier verdwaalde landrot luistert verbijsterd naar een hels gesis .dat op eider commando schijnt te mek ten volgen. Verder levert een duik voor een landrot betrekkelijk wei nig sensatie. Meters laten hem zien, hoe diep hij zich onder liet zeeopper vlak bevindt, wat de helling van de boot is, de koers, de snelheid en allerlei andere gegevens, waarmee hii toch geen weg weet. Bij afvuren van torpedo's wordt het een beetje span nend. Korte commando's volgen el kaar op, worden teruggepraaid en even voelt men een plotselinge druk op de oren als met een geluid, dat het midden houdt tussen een ont plof fing-via-/eerugieluiddemper en een diepe zucht een torpedo een buis ver laat. Waar die torpedo heen gaat, weet alleen de commandant, die door de periscoop kijkt. Het boven ko men levert meer sensatie. Weer klin ken de blaas- en sisgeluiden, als klep pen en kranen opengaan en de tanks wordëh leeggjeblazen. En dan, als de luiken opengaan, de commandant het druipnatte brugdek betreedt en dreu nend de diesels aanslaan, 'klinkt plot seling uit bet achterschip' een ge stamp en gebonk, dat elk gesprek in machinekamer, centrale of long- room onmogelijk maakt. Een grote luchtperspomp vult de verbruikte Lichtvoorraad in recordtijd aan, het geen een grappen maker een parallel heeft dpen trekken tussen, een on derzeeboot en een walvis, die beide na een duik heftig blazend en snui vend aan de oppervlakte komen. Ach ter de centrale ligt, de machinekamer, waar in dit geval luitenant ter zee 2'de klasse H. A. Hpïlebach, Van Alkemadelaan 12 te Den Haag, wordt betiteld, de leiding heeft. Hier voelt zelfs de koopvaardij man zich op min of meer békend terrein. Die machine kamer ziet er uit als iedere andere scheepsmachinekamer met twee fer me dieselmotoren, telegrafen voor ie dere motor, drukmeters, toerentellers enz. Wat compacter gebouwd en in een wat kleinere ruimte samiengie- Eerst dan bij een gewoon .vaartuig, et geval is. En tenslotte, helemaal achteruit, ligt de hekbuiskamer met de in de ach tersteven gebouwde torpedolanceer buizen. En natuurlijk is het hier een even, grote drukte als in de boeigjhuis- kamer. Ook hier worden torpedo's geladen en ook hier Warrelt een troep mier-mensen. Voorts bevinden zich hier een paar "in iedere woon ruimte zeer noodzakelijk kleine ver trekjes en de g!ene, die piet op /een onderzeeboot thuis behoort en door een natuurlijke noodzaak gedwongen een dezer vertrekjes opzoekt, ziet tot zijn stomme verbazing, dat zich hier zelfs kleppen en meters bevinden! HEUSDEN. Over de maand Mei. Geboren: Clementina Maria, d. van F. G. A. Schreuders en E, H. A. LeijtenJohanna" Wouthera Maria, d. van M. P. M. Buys en J. P. van Men Brand; Gerdina Maria, d. van J. M. van de Griend en G. M- Smits; Catharina Maria, d. van A. Paauw en J. M. de Vaan. GetrouwdL. W. A. van den Bo- gaart, 34 j. en A. van der Linden, 30 j.van der Lee, 3(5 j. én A.. H. Paauw, 30 j.K. Chr. van Bom mel, 62 j. en H. Moonen, 71 j. P. Vos, 25 j. en J. H. C. van dein' Dolder, 21 j.M. van de Griendt, 33 j. en A. Smetsfers, 33 j.A. C. van Lieshout, 27 j. „en A. J. van Deursén, 23 j.; M. M. Fitters, 27 j. en J. Merkx, 22 j. Overleden: Huibert Jan de Waal, 71 j., wedn. van W. J. Weck. ALMKERK. Over de maand Mei. Geboren: Hendrik Jacobus Al'ber- tus, z. van G. C. Verhagen en A. Ai KolfSabe Pieter, z. van M- Tolnes en W. van BurgelCornelis, z. van M. van Wijk en B. PellikaanPieter Bastiaan, z. van M. Straver en T. de Vet^eMartin Dick, z. van W. M. Wijnans en J. A. GroeneveH; Adria- na Elizabeth, d. van M. Geerts en H. Teuling; Hendrik, z. vna B. Cre- zee en H. Vink'; Johanna Hellena, d. van Joh. van Helden en E. Vermeu len Maria Geertruida, d. van N. C. Struik en G. M- GnoenevelldAnna, d. van J. van de Koppel' en W. Schmidt. Getrouwd: P. van der Wiel, 21 j. en O. A. van Breugél, 21 j.G. Koops, 30 j. en A. E. Kolf, 30 j A. Paans, 32 j. en G. Koekkoek, 32 j.: J. Oldenburg, 27 j. 'en S. Al- Sterrenburg, 22 j. 1 1 Overleden: C. van de Koppel, 77 j., echtgenoot van C. Biesheuvel G. Vermeulen, 79 j., echtgenoot van S. Riomijn; A. de Bok, 80 j., wedn. van A. van runenH. M- Verhagen, 7 weken. ANDEL. Over de maand Mei. Geboren: Cornelis, z. van J. Sonine- veld en :A. van WijkLijske ,d- van A. Kraaij en E. de Fijter Pieternel- La Johanna, d. van H. P. Groenen- berg /en H. S. Sterrenburg. EETHEN. Over de maanden /Mjaart, April en Mei. Geboren: Cornelis Adriaan, z. van J. de Haan en J. B. Nieuwkoop; Cornelia Johanna Maart je, d. van M. G. Velbaan en J. H. van Beek; Paulina Maria, d. van G. Treffers en C. v&n Enkhuizen Magiel Amtanie, z. van W. de Wind en G. P. van Membergen; Henrietta Johanna Adriana, d. van D. van Burgel en G. H. Slotboom; Cornelia Gpverdina, d- van L. W. Gouda en P. de Raad; Menno Harm, z. van; J. J. Z ant etna en S. WieringsmaJacoba Hendri'ka, d. van Joh. Lankhaar en H. Rapsay Sijke Maria, d. van G. Geenen en J. GombeeJohannes Teunis, z. van A. G. Branderhorst en C. G. Thur Jantje Adriana en Teunis Johannis, d. en z. van G. Vos en C. Nieuwén- huizen; Hendrik Jacob, z. van H. J. Riéthoff en J. van den Berg; Teuna Antopia, d. van J. J. W. van (Jamme ren en P. K. de Haan; Teunis, z. van J. van Nordennen en A- Ver- duijnArie, z. van 'A. Burghpot (over- len en R. A. van Hoven. Getrouwd: J. Beyer, 23 j. en J. van der Linden, 23 j.W. A. Vos~, 27 j. en H. T. Millenaar, 22 j1.J.. H. Schreuders, 29 j. enG. Ji. v.iKoyck, 29 j.P. W. van Enkhuiz'en, 25 j. en H. Verbeek, 19 j.D>. van Hofwegen, 49 j. en T. A. vah der Beek, 41 j.J. Rant, 27 j. en S. S.- Schilders, 21 j.; G. van der Beek, 38 j. en J. A. H. de Graaff," 27 j. Overleden: Marius Johannes van der Beek, 71 j. echtg. van A. L. 'Ma- ris Christoffel de Bruijn, 83 j., echtgen. van J. BersMartinus Lank haar, 79 j., wedn. van H. VLot Johanna Heelt je Treffers, 72 j., wed. van W. Vos; Huibert Gijsbert Kra mer, 82 j., wedn. van T. Wijnbelti Johannes van der Mooren, 82 j. Igvenloos aangegeven 1. VEEN. Over de maand Mei. Geboren: Dirkje, d. van M. Tim mermans en G. Oldenburg; Mar- jolijn, d. van J. H. van der Loo en E. J. Beunderman; Frederik Gerrit, z. van J. W. van Helden èn T. jMi Kwetters; Johanna Arina, d. vail G. van 't Hoog en A. L. van Beek. Overleden: Jacob de Fijter, 48 j.. echtg- van A. Bouman. Dressoirs vanaf f 40. Linnenkasten vanaf f 40. Wastafels vanaf f 15. Theemeubels vanaf f 10. Vloer kleden vanaf f 50. Spiegels vanaf f 10. Spiralen vanaf f 12. Haar den, Tafels, Bakfiets zo goed als nieuw enz., enz. VanderSluys, Laageinde 92, Waalwijk. Waarom wordt zo vaak gekocht voor 1. Omdat het voor ieder ge schikt is. 2. omdat de schrijver Cor Bruijn bij jong en oud geliefd is. 3. omdat het boek zo fraai is uitgegeven. 4. omdat de bekende tekenaar Anton Pieck het schitterend ge ïllustreerd heeft. 5. omdat de gever er dus alle eer mee in legt. Hebt U iemand onder Uw ken nissen, die U een cadeau wilt geven, bestelt dan dit boek bij Hardinxveld - Postrek. 117109 De prijs is f 5,90. Levering franco Indien het boek tegenvalt, dan mag het worden teruggezonden. Oenkt ook aan verwanten in Indonesië IS sn BLIJFT aan en TEN BRINK'S Alverkeerkaart Provinciekaarten Autokaarten Kantoorkaart Reis-atlas vindt voor zijn werk PRIMA MATERIALEN, zoalsHooi vorken, Hooiharken. Meelen, Zeisen, Zichten, IJzeren Zeis bomen, Schoffels en Hakken, bij worden door ons met de meeste zorg uitgevoerd. GEDIPLOMEERD HORLOGEMAKER Hoogstr. 16 sedert 1880 Gorinchem De zaak, waar Uw overgrootouders reeds hun Uurwerken en Goud en Zilver kochten en lieten repareren. K.EiM.A. goedgekeurde apparaten. Plaatsing en aanleg volgens de Arbeidsinspectie. Wij vertegenwoordigen Nederlandse merken. Als Regionaal installateur erkend door de P.N.E.M. Officieel Philips en N.S.F. Service.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 6